ERHARD VRAAGT ECONOMISCHE STABILITEIT Zeeuwse landbouw: vechten tegen ,het weer' Wordt Brits voorbeeld gevolgd? West-Duitsland leeft boven stand Kamercommissie staat achter in Chinese kwestie regering Fout Westduitse Starfighters ontdekt? Arbeidsmarkt is iets minder krap Man wilde zijn rivaal wurgen Grappenmakers Geruisloze oplossing niet ondenkbaar Alatte akkers: stagnatie in oogstwerk Pikzwarte lijst 209e jaargang - no 182 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN v«n d> C V Provinc Wilitrait 58-60. U. Ml. 3133, odm W. d. Piflar, Hooldredicuun C. A, dB Kok Abonn«ment«pf,j» 38 «tl! p«r t. Markt 51, tol. 3841. (b.j.f. rod. 2078/3169, adv. 2375). Goei. Grote Markt ad*. 5,25. Insoi. med. 2 z tori at. Kleine adv. (ma*. 6 refold 35 «nt per ro'i ƒ11,40 par kwartaal. Zaterdag 6 augustus 1966 Giro 359300 PZC. Middelbi Tegenover de bondsraad verklaar de Erhard vrijdag dat de bonds republiek boven haar stand leeft, wat kan leiden tot bevriezing van lonen en prijzen en controle op va luta-uitvoer naar Brits voorbeeld. Sinds 1963 zijn im West-Duitsland de lo nen elk jaar met 8,5 proeent gestegen en de produktie slechts met 4,4 procent. Erhard noemde de stijging van de kos ten van levensonderhoud met vier pro cent vorig jaar .ontoelaatbaar'. Looneisen Aan de prijsverhogingen zijn volgens Erhard niet alleen de looneisen der werknemers, maar ook de federale, staats- en gemeente-uitgaven schuldig. Daarom heeft hij volgens zijn zeggen om bevoegdheden tot beperking van de overheidsuitgaven gevraagd. Dit voor stel is op heftig verzet gestuit van alle 11 bondsstaten, wier vertegenwoordi gers zitting hebben in de bondsraad. De bondsraad is gisteren begonnen met de behandeling van de regeringsvoorstel len voor economische stabiliteit. Half september zal de bondsdag hierover de batteren. De regering wenst bevoegdheden voor begrotingsplanning op lange termijn, aanpassing van waardevermindering en de belastingen en rantsoenering van de kredietverlening. BONN RTRWestduitse vliegers op .Starfighters' mogen met deze toe stellen zekere manoeuvres niet meer uitvoeren totdat een veiligheidsinstalla tie is veranderd. Naar een woordvoer der van het ministerie van defensie n Bonn heeft meegedeeld zjn fouten ont dekt bij het apparaat dat de stuurknup- pel bij gevaarlijke situaties uit handen slaat van de vlieger en dat de vlucht corrigeert. De apparaten zijn uit alle Westduitse Starfighters, waarvan er de afgelopen vijf jaar 61 neerstortten, verwijderd en zullen worden gewijzigd. Nadat vorige maand een Startighter in zee was gestort, werden alle vluchten boven zee, hangende controle van de reddingsuitrusting, verboden. Bij de 61 ongelukken hebben 36 Westduitse vlie gers het leven verloren. ,DER SPIEGEL' VERLOOR RECHTSGEDING KARLSRUHE (UPI) Het Duitse weekblad ,Der Spiegel' heeft het rechts geding verloren dat het tegen de rege ring aanhangig had gemaakt. In zijn aanklacht had het blad de bondsregering ervan beschuldigd .on grondwettig' te zijn opgetreden toen zy de politie opdracht had gegeven het kan toor van ,Der Spiegel' te onderzoeken en de uitgever van het blad, Rudolf Augsteïn, "alsmede de hoofdredacteur, Konrad Alilers, in hechtenis te nemen. Dit politieoptreden vond op 26 en 27 no vember l!)62 plaats. De regering voerde ter rechtvaardiging van haar optreden aan dat ,Der Spiegel' destijds militaire geheimen had gepubliceerd. Het incident groeide uit tot een nationaal schandaal waardoor het bewind van de toenmalige kanselier Konrad Adenauer aan het wankelen werd gebracht en de West duitse pers de regering ervan beschul digde de vrijheid van de pers aan ban den te willen leggen. Volgens hot hof blijkt uit het door Augstein verzamelde bewijsmateri aal niet, dat de regeringsactie tegen het blad onderdeel vormde van een vendetta van de voormalige minister van defensie Franz Josef Strauss, te gen het blad. Etrauss is vooral tijdens zijn ambts periode het doelwit van Augsteïn's scherpe pen geweest en hij heeft het blad verscheidene malen een proces we gens smaad aangedaan. Twee weken ge leden zag hij zyn eis van 25.000 mark schadevergoeding tegen ,Der Spiegel' door de rechtbank te München toege- DEN HAAG (ANP) Uit de cijfert» over juni blijkt, dat zich een zeer ge ringe afzwakking voordoet van de krap te oi> de Nederlandse arbeidsmarkt. De geregistreerde arbeidsreserve var mannen steeg van 24,000 tot 29.000, ter wijl de vraag daalde van 95.000 tot 92.000 man. De totale stijging met 5000 werklozen omvat 1700 bouwvakarbei ders, die zonder werk zijn gekomen als Kvolg van mindere bouwactiviteit door1 apte op de geldmarkt. Het betrof hier de sector burgerlijke en utiliteitsbouw. ZWITSERS BANKGEHEIM GESCHONDEN BAZEL (UPI) Officieel is thans toe gegeven, dat een ernstige schending van het zo angstvallig liewaarde Zwitserse bankgeheim heeft plaats gehad en dat tenminste één buitenlander die geld had verstopt in een Zwitserse bankkluis is afgeperst in de orde van .verscheidene honderdduizenden Zwitserse francs'. De procureur-generaal te Bazel. Hans Wieland heeft de berichten van twee weken geleden bevestigd dat een vroe gere employé van een vam de grootste Zwitserse banken in het geheim foto- copieën heeft gemaakt van documen ten die gegevens bevatten over genum merde rekeningen. Wieland zei dat ,tot dusverre' één bui tenlandse cliënt voor verscheidene hon derdduizenden francs was afgeperst door middel van het dreigement dat zijn geheime bezit in Zwitserland aan de autoriteiten van zijn eigen land zou worden onthuld. Maar zei Wieland, de buitenlander, wiens nationaliteit hij niet noemde, weigerde ,om kennelijke rede nen' toe te geven dat hij was afgeperst. De verklaring van Wieland laat een heel ander geluid horen dat men twee weken geleden kon beluisteren in een communiqué van de Uniebank van Zwitserland. Daarin werd toegegeven dat Venat in 1960 was ontslagen wegens ,eeh indiscretie', maar dat het incident geen belangrijke consequenties had voor hetzij wie van de cliënten dan ookl of de bank zelf. Kleuter nodigt politie uit op jaardag AMERSFOORT (ANP) - De gro te waardering en bewondering die 3e 4-jarige Edwin Verwey uit de Einsteinstraat te Amersfoort voor 3e taak van de politie koestert, heeft hij gemeend tot uitdruk king te moeten brengen in een uitnodiging aan de plaatselijke politie om op verjaarsvisite te ko men. Woensdag vond de politie de fraai versierde uitnodiging temidden van de stapel post. Men kon zch niet herinneren eer ier een dergelijke uitnodiging te hebben ontvangen en, gezien de duidelijk positieve houding tegen over de politie, werd besloten de uitnodiging te aanvaarden. Op de middag van zijn verjaardag stop te bij de trotse Edwin voor de 3eur een echte politiewagen, waarvan hij even later van de Oezoekende Amersfoortse hoofda gent een verkleind model kreeg aangeboden. Ook de Amersfoortse brandweer heeft Edwin met ont zag vervuld, en om deze reden ontvingen ook de spuitgasten een uitnodiging. De brandweer heeft echter noodgedwongen verstek moeten laten gaan, maar de jari ge Edwin zal daarvoor in ruil een rondleiding door de brandweerka zerne krijgen. BONN (UPI) De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft om wettelijke maatregelen ter verzekering van de economi sche stabilisatie gevraagd omdat hij niet meer gelooft dat ,de men sen zelf verantwoordelijk zullen optreden'. Vier doden bij bom aanslag in Bogota BOGOTA .COLOMBIA (UPI) In het I Amerikaan»-Colombiaan se instituut in Bogota' is een bom ontplolt, waarbij een Amerikaanse leraar, de 36-jarige Robert j Smetek uit Milwaukee, en drie andere personen, om bet leven kwamen. De ontploffing vond plaats op het ogen blik dat zich in het gebouw drieduizend mensen bevonden bij "gelegenheid van 'n I schi Iderijententoonale 1 f i ngDe Ameri-| kaan, een docent Engels, was getrouwd! met een Colombiaanse vrouw. De ande re drie doden zijn een 25-jarige Colom biaanse schilder. Fernando Saenz, een Italiaanse vrouw die in he: gebouw werkzaam was. en een onbekende man van wie men denkt dat hij de pleger van de aanslag is. Het was ae derde terreurdaad in Bogota in recente weken. De vorige heeft de regering aan .communistische elemen ten' geweten. Direct na <ie aanslag zijn rondom Ame rikaanse gebouwen in Bogota cordons van politie en leger gelegd. EGYPTE LEGT BESLAG OP LADING VAN DE .CORNELIS v. d. SCHOOT' SUEZ, VAR (UPI) De Egyptische over heid heeft, vrijdag beslag gelegd op het eerder aangehouden Nederlandse schip i .Cornells v. d. Schoot' en bevel gegeven tot het uitladen van tractors en materi- aal voor de aanleg van wegen ter waar- Wie van J miljoen dollar. De lading, geadresseerd aan de Israël- 1 Zwitserland bank van Genève. welke op de .zwarte lijst' staat, werd al enkele dagen vastgehouden, hangende onder handelingen tussen kapitein Marti nu s Loos van de 500 ton metende .Cornelis van der Schoot', en functionarissen van de Verenigde Arabische Republiek. Het' schip hoort thuis in Harlingen. De kai mmissie voor Puiten- hondse zaken kwam gisteren bijeen ter bespreking van de situatie rond de acht Chinezen die illegaal in ons land verblijven. V 1 n r op de voor- 5 grond minister Diepenhorst en staatssecretaris v. d. Stoel, op de achtergrond de heren Van LierJ Joekes, Toxopeus en voorzitter 1 Beernink. J DEN HAAG (ANP) De politie heeft i de 20-jarige loswerkman D.C. uit Den Haag aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht in de nacht van 3 op 4 augustus de 25-jarige eigenaar van een stomerij, A.V. van der V, te hebben willen doden. De loswerkman had omgang gehad met de vrouw van Van der V. De vrouw had de verbintenis echter ver broken; de laatste tijd> werd zij weer In gezelschap van haar echtgenoot gezien. De loswerkman, die in verzekerde be aring is gesteld, ontkent 's nachts om drie uur bij Van der V te zijn binnen gedrongen. Van der V sliep in een uit bouw op de parterre van een woning aan de Veenkade. Hij werd wakker, naar zijn zeggen, toen de loswerkman riep: ,Zou je er niet eens uitkomen". Van der V was het bed uitgestapt, bij de daarop volgende worsteling had C hem bij de nek gegrepen, kennelijk met de bedoeling hem te wurgen. Van der V wist los te komen. Hij rende in nachtkledij de straat op. De loswerk man ging ook naar buiten, maar holde de andere kant uit. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat C de woning van Van der V door een boven licht moet zijn binnengeklommen. Vast kwam te staan, dat C. zondag jongstle den in Rotterdam door de politie werd aangehouden, omdat hij zich ergens ver dacht ophield. De politie vond toen een met 26 patronen geladen cylinderrevol- ver op hem. C werd geverbaliseerd we gens ongeoorloofd wapenbezit. Hij is reeds eerder met de politie in aanraking geweest wegens inbraken. DIPLOMATIEKE BREUK MET ROOD-CHINA VERMIJDEN Er bestaat de laatste tijd in Nederland een nogal kin- derachtige neiging om grapjes 'jtfjQcj of woordspelingen te maken op namen van sommige men sen. Een slachtoffer van de afgelopen weken is bijvoor beeld de burgemeester van Valkenburg, die naar de naam .Breekpot' luistert. Deze magistraat kwam in het nieuws doordat hij een zuiveringsactie begon in de .juke-boxen' van zijn gemeente: alle dubieuze veerzen van een zekere Johnny Hoes werden verwijderd. Ge volg: allerlei stukken in kranten over de zuiveringsacties en over de burgemees ter. waarbij menig scribent het niet kon nalaten opmerkingen te maken over de naam van de burgervader. Daarbij werd uiteraard menigvuldig gebruik gemaakt van de uitdrukking ,een potje breken'. We lazen ergens een uitlating van de burgemeester, waaruit bleek dat hij er zelf langzamerhand tureluurs van werd. ook al is hij sinds zijn kinderjaren ge woon dat er grappen over zyn naam worden gemaakt. We kennen ten onzent ook van dergelijke grappenmakers: nu al weer enige ^jd geléden maakte een fin middels emeritus geworden) overheids dienaar een woordspeling op de naam van minister Smallcnbroek De laatste nieuwe in de namenreeks troffen we deze week aan in de .Friese Koerier'. In een beschouwing over de opmerkingen van vice-admiraal Moorman in Zuiö- Afrika wordt gezegd: .Moorman? Het loopt hem door man'. Grapjes van een derderangs cabaret. Er is een verwant verschijnsel te sig naleren, waarbij het niet om grap jes of woordspelingen gaat. maar wel om een naam Dat is namelijk wanneer geschreven of gesproken wordt over kinderen van beroemde of bekende va ders. In feite hebben deze zonen of doch- teren het extra moei lijk omdat hun vader er vrijwel altijd wordt bijgehaald. Zo kan er bijna geen recensie verschijnen over llte- werk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het overleg met; de vaste kamercommissie over de Cliinese-kwestie heeft de regering noch de aanwezige twaalf kamerle-l den veel nieuws opgeleverd. Bij monde van de als voorzitter vanj de commissie optredende CHU-| fractievoorzitter mr Beernink, j heeft de commissie zich achter liet beleid van de regering gesteld, i Details over de besprekingen die vrijdagmiddag van twee tot half Ruim 2500 kuikens bij brand omgekomen EDE (ANP) Ruim 2500 kuikens zijn vrijdagmorgen omgekomen by een brand in een grote houten loods aan de Wou- tersweg in Ede, eigendom van de heer De Rooy. De brandweer kon voorkomen dat het vuur in de nabijheid staande kippenhokken bereikte. Als oorzaak van de brand wordt gedacht aan een defect in de verwarmingsapparatuur. vjjf geduurd hebben bleven bin nenskamers. Dit gebeurde met na me op verzoek van de regering die in het touwtrekken met de Chine se diplomatieke vertegenwoordi ging zo weinig mogelijk in de kaart wil laten kijken. Veel animo om het tot een diploma tieke breuk met Rood-China te laten komen bestond er onder de commis sieleden niet. Voor zichzelf sprekend meende mr Beernink dat het ook zo'n vaart niet zou lopen. .Anderen waren van mening dat het allemaal veel geschreeuw en weinig wol was. Met een communistisch en bovendien Aziatisch land als China kon men dergelijke dingen venvachten, hoe verwerpelijk het gedrag van de Chi nese diplomaten op zichzelf ook was, zo werd gesteld. Weinig aandacht kon besteed worden aan de gevolgen van een breuk voor het Nederlandse bedrijfsleven. De gedachte dat angst voor het vragen van asiel door een of meer van de acht lastechuici naast verder .gezichtsverlies' de 'oomaamste drijfveer van de vertegen woordigers voor Rood-China was werd algemeen gedeeld. Of die angst op zijn plaats is blijft te bezien, zo meende men, maar met dit psychologische feit zou wel degelijk rekening gehouden moeten worden, wilde men het incident binnen bepaalde proporties houden. politiek dan wel een juridische be nadering gegeven moest worden. Vanzelf valt niet te tolereren dat zeer vermoedelijk ernstige delicten als het toebrengen van zwaar licha melijk letsel en vrijheidsberoving ge pleegd zijn zonder dat men tenmin ste het doel te weten komt. Maar het. respecteren van de Nederlandse strafwet, waaraan tenslotte toch geen rechtskracht ontleend kan wor den voor zover het buitenlandse di plomaten betreft, hoeft nog niet per se compromisoplossingen uit te slui ten. Centraal staat de persoon van de rech- ter-commissaris mr Van Goethem die, anders dan de officier van justitie, mr Rosingh, dank zij zijn rechterlijke onaf hankelijkheid geen instructies van bo venaf, politiek of ambtenaren heeft te dulden. Hij kan zich op het standpunt stellen dat mondeling horen van de lastechnici als getuigen niet nagelaten kan worden. Niemand kan hem dan van die mening afbrengen. Kernvraag De kernvraag die overigens onbeant woord bleef en voorlopig moest blij ven betrof de voorrang die aan een Oplossing? Mocht hij met minder genoegen nemen waarvoor voorshands nocr geen aan wijzingen zijn dan zou een geruis- i loze) oplossing niet ondenkbaar zijn. Het eerste doel van de Nederlandse re gering Is, als wij goed zijn ingelicht, verdergaande verstarring van de fron ten zoveel mogelijk te vermijden. Er is eliswaar voor niemand lijfelijk gevaar aan de huidige toestand verbonden, maar de positie van de Nederlandse zaakgelastige in Peking, Jongejans, is verre van aangenaam, om van aan vaardbaar nog maar te zwijgen. SITUATIE BEGINT KRITIEK TE WORDEN Funck-Borde- wijk of er wordt haastig bij vermeld, dat het hier om de dochter van de .grote Bordewijk' gaat. Alsof haar werk niet uitsluitend op eigen verdiensten moet worden beoordeeld. Een ander bekend •oorbeeld in Nederland is de jonge diri gent Bart van Beinum. Zodra deze man iet podium betreedt komt als het ware de 3chim van zijn vader eveneens bin nen: men leze de recensies er maar op na. Vrijwel nooit wordt uitsluitend over de dirigent Van Beinum junior gespro ken, in negen van de tien gevallen wordt ook over zijn vader geschreven, vaak zelfs worden vergeiy tóngen gemaakt: helemaal er naast. liet gaat immers om de jonge Van Beinum zelf! Recentelijk lazen we een artikel in een Nederlands dagblad over de nieuwe pianist by het cabaret Lurelei. Naam: Rogier van Otterloo- Kop boven het artikel: .Zoon van beroemde dirigent'. De familierela tie tussen vader Willem van Otterloo en zoon Rogier wordt blijkbaar belangryker geacht dan de capaciteiten van de laatste als cabaret-pianist. Het is niet alleen on juist, maar vooral ook onrechtvaardig om in gevallen als deze de familierelatie met de drager van een beroemde naam zo nadrukkelijk naar voren te brengen. Die relatie heeft namelijk weinig te ma ken met de capaciteiten van betrokkene zelf. Terwijl het daar toch alleen om gaat. Het tweede-kamerlid mejuffrouw Kes- sel, heeft minister Den Uijl vragen gesteld over extra hoge prijzen in toe ristencentra. o a aan de Zeeuwse kust. Gisteren kwam ons van een dergelijk extraatje een merkwaardig voorbeeld ter ore. Bij een Walcherse WV meldde zich een Amerikaanse toeriste, die enige dagen verblijf had gehouden od hét eiland. In een eetgelegenheid had zij bij de maaltijd twee glazen water gevraagd, een eenvoudige consumptie, die de ex ploitant van een etablissement naar het ons voorkomt, zonder veel kosten kan verstrekken. Niettemin stonden beide glazen water op de rekening vermeld voor vijfentwintig cent per stuk. waar bij nog'weer eens vilftien procent bedie ning was gevoegd. De Amerikaanse toe- riste had vanzelfsprekend geweigerd de glazen water te betalen en was overi gens nogal verontwaardigd over deze gang van zaken in het'etablissement- Terecht. Het is te hopen, dat alle toeris ten een zelfde kordate houding aanne men als zij deed door dergelijke zonder linge prijzen onmiddellijk bij de WV te melden. Misschien dat de besturen van deze instellingen er zich eens over kun nen beraden wat hun in dergelijke geval len te doen staat. Een ondernemer die met zijn prijzenpolitiek in feite anti reclame voor Zeeland maakt, zou eigen lijk op een zwarte lijst moeten. Een pik zwarte lijst- GOES De Zeeuwse landbouw heeft het moeilijk, na een voor jaar en een stuk zomer vol re gen. De situatie op de akkers raakt kritiek en zal met de dag kritieker worden als het weer niet omslaat, maar van een rampjaar voor de. landbouw is nog geen sprake. Zo is in het kort het beeld te schetsen rond de stand van zaken in de agra rische sector, nu daar dc oogst voor de deur staat en hier en daar al is begonnen. Voor de Zeeuwse boeren zal 1966 het stempel van een merkwaardig jaar krijgen. net slechte weer van de afgelopen julimaand en het begin van augustus heeft op <le velden al heel wat schade veroorzaakt. Nu hoopt ook het werk zich op: juli had slechts tien effec tieve dagen, daardoor moeten ver schillende gewassen eigenlijk tegelijk aangepakt worden en me machines is er op dit moment moeilijk op het drassige land te konien. Als het weer daarom in de .kwade hoek' blijft zit ten ziet liet er voor de oogst 1966 niet zo best uit komt er zon, dan is er dank zij de mechanisatiemogelijkhe- den nog wel een en ander in te halen. Maar nu loopt het oogstwerk in Ieder geval zo'n twee weken achter in ver gelijking met .normale' jaren. Het is dit voorjaar allemaal al be gonnen. Toen al was er veel regen, toenemend van zuidwest, naar noord oost. En dat had zijn invloed op de zaaiiperiode met name van aardappe len en bieten. Normaal wordt de zaaitijd bepaald door het bodemtype in de verschillende delen vn Zeeland. Nu speelde vooral de regen een rol: het is gebruikelijk, dat op Sint-Phi- lipsland bijvoorbeeld twee weken vóór Walcheren bieten en aardappelen in zaait ditmaal kwam St.-Phillps- iand een maand na Walcheren. Zo mergranen, vlas en erwten rijpen toch af op een bepaalde tijd van het jaar, maar hier vindt het slechte weer zyn .neerslag' in een in vele geval len lagere opbrengst. Bijzonder las tig is de situatie ook in het gebied Ki-abbendijke-Waarde-Riliand, waar zich in mei enorme hagelschade voor deed. (Zie slot pag. 2 kol. 6) Het. zijn diepe sporendie het. slech te weer de afgelopen weken op de- Zeeuwse akkers heeft achtergela ten. Trekkers en machines kunnen op veel plaatsen bijzonder moeilijk op het land komen. En als het gaat - zoals hier op een perceel graan - i.ï dat nog dagen te zien. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1