EINDE CONFRONTATIE VÓÓR 17 AUGUSTUS Uitbundig mosselfeest in Zierikzee Nieuw Indonesisch kabinet eensgezind geeft Soekarno zijn verzet op Brit na 130 dagen in grot weer boven ,METE0-MAST' VOOR METEN VAN LUCHTVER ONTREINIGING Onderzoek en oordeel Britse militaire vliegtuigen niet meer boven Spanje Mislukte overval in Geleen - man ernstig gewond GEEN AANVOER VAN OLIE MEER VIA DE HAVEN VAN HAIPHONG Honderden maakten rondvaart mee 209e jaargang - no 181 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V Bah. Mij. van d (b.s.s. red 3508. adv. 3647/3643), f 2078/316». adv. 2375). Vrijdag 5 augustus 1966 STRIJD TUSSEN LAAG' EN SCANDINAVISCH Pagina 2 DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van voorlich ting, Boerhanoeddin Mohammed Diah, heeft gisteren na de eerste bijeenkomst van de nieuwe regering gezegd, dat het vraagstuk- Maleisië vóór 17 augustus, de dag waarop Indonesië zijn onafhan kelijkheid herdenkt, een stadium bereikt zal hebben waarin de confrontatie beëindigd kan worden. Guerrero nieuwe president Nicaragua MANAGUA (AFP) - Lorenzo Guerrero eerste vice-president van Nicaragua, is met algemene stemmen door het con gres van zijn land tot opvolger goki zen van president Renê Schick, <1 woetvsdag aan een hartaanval overle» cm de ko- hum va- Primses Een gezellige groepsfoto v ninklijke familie tijdens Iccmtie in Porte Ercole. moei met een lichte angina het bed houden, maar zal sjtoedig weer be- Trgezeten or president Soekarno, me nerhaalf jjjk uiting heeft, gegeven van zyn oni rioegen met een spoedige beëindigi van de confrontatie. Minister DiaJi v klaarde echter, dat over dit onderwerp geen misvattingen of moeilijkheden be staan. Allen waren het er over eens, dat de kwestie, vreedzaam diende te worden geregeld op basis van het akkoord van Manilla, aldus Diah. Het akkoord van Jlanilla behelst een vollcsstemmlng in de Noordborneose staten Sabah en Sera- wak over de vraag of de bevolking In stemt met toetreding tot de federatie Maleisië. koord enkele zwakke plekken. Inmid dels is een commissie uit Maleisië in Djakarta aangekomen om de weg te ef fenen voor een bezoek van premier Ab- doel Razak. Soekarno Minister Diah zei. dat president Soe karno uiteindelijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan de door generaal Soeharto en minister Malik gevolgde wegen bij de beëindiging van ae confrontatie. Hij voegde hi nenkort 1 j wijzigingen' zal ratificeren. Dit begin'juli door minister Malik en vice- premier Razailc opgestelde akkoord moet dienen als uitgangspunt voor een rege ling van het geschil tussen de twee sta ten. Volgens Diah zaten er in het ak- Contracten De nieuwe Indonesische regering zal een aantal aankoopcontracten, die door het regime van Soebandrio met buitenlandse ondernemingen waren afgesloten, annuleren om buitenland se adviezen te sparen, zo is gisteren verder uit gewoonlijk welingelichte kringen In Djakarta vernomen, De nuli al fen. Deze maatregel zal firma's in Neder land, Italië. Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, De Sowjet-Unie, Japan en Oost en West-Duitsland aangaan. Onder de betrokken contracten zijn er voor de aankoop van goederen ten behoeve van een door Soekarno gewilde conferentie van nieuwe opkomende krachten (Co- nefo) waarvoor men by Djakarta bezig was met de bouw van een grote ver- (Zie slot pag. 3 kol. 5) In het Waterweggebied zal van overheidswege een 250 nieter ho ge mast worden gebouwd, waar aan men automatisch registreren de instrumenten kan bevestigen voor het doen van waarnemingen over de luchtverontreiniging. De kosten van dit project bedragen naar schatting ruim een half miljoen gulden. VVaarschijniyk zal het KNMI In De BUt zich belasten met de opzet van een onderzoekprogramma alsook de uit werking der resultaten. De idee voor het aldus .aanbrengen van vast waarnemingspunt in de onder luchtlagen' blijkt afkomstig te zijn prof dr J. J. Went, die directeur is bij de gezamenlijke instellingen der elektriciteitsbedrijven te Arnhem- Hij stelde het ministerie van sociale ken al geruime tijd geleden voor meteomast te bouwen en wel nabij met zogenaamde fossiele brandstof ge stookte centrale. ,Wlj weten nog zo wei nig wat er gebeurt met de verbrandings gassen, die uit onze schoorstenen ko men het Is hoog tijd dat er een mecro- mebeorologlsche studie wordt gemaakt van verspreiding onder allerlei omstan- de samenstel- gemaakt van de commissie, die de Amster damse troebelen moet onder zoeken: zes wijze mannen, die op basifl van een beschikking, door twee ministers onderto- kend, nu aan het werk kunnen. We heb ben de bewuste beschikking dezer da gen eens nagelezen en daarbij vie! ons op, dat de belangrijkste woorden uit dit ministeriële stuk .onderzoeken' en .on derzoek zijn. De commissie heeft tot taak aldus de beschikking .te on derzoeken' dan we! .een onderzoek ln te stellen' op vier belangrijke punten. Welke punten laten we nu maar buiten beschouwing, ze zijn de afgelopen week in den brede gepubliceerd. Ons gaat het ditmaal om dat .onderzoeken'. Volgens Van Dale is de betekenis daarvan .po gingen of moeite doen om een zaak meer in bijzonderheden of in haar aard te leren kennen'. Dat betekent dus -— als we de beschikking (en Van Dale), goed hebben begrepen dat de com» le de feiten op tafel zal moeten leg* gen. zonder dat zij daarbij tot een oor» deel behoeft te komen. Het uitspreken van een oordeel of het trekken van één of meer conclusies schijnt derhalve niet tot de taak van de commissie te be horen, althans ten aanzien van de vier punten wordt slechts gesproken over .onderzoeken'. Een dergelijke gedach- tengang leek ons aanvankelijk, zij het met enige moeite wel te begrijpen: wan neer de feiten op tafel liggen, Is het aan de regering de conclusie te trekken en op grond daarvan een beleid te voeren. Wellicht dat op grond plan werd door het departement voorgelegd aan de nationale raad voor deze beperkte (alleen .onderzoek') vorm de luchtverontreiniging. Dit college van,was geredigeerd, zo deskundigen achtte het een zeer con- overwegingen het ministeriële besluit i: deze beperkte structieve suggestie, alleen nam niet de hierbij uitgekozen plek over. Prof "nrr~t had voorgesteld de mast te nabij de nieuwe centrale van onder Zwolle. .Daar kam men pre cies meten wat er gebeurt met die sen als ze worden losgelaten in een der volkomen schoon gebied. Wij het vrijkomende zwaveldioxyde beeld kunnen voorzien van een lichte straling, als het LAFFERTY 650 POND RIJKER Vochtige atmosfeer en verveling de grootste zorg CHEDDAR, ENGELAND (RTR) De 27-jarige Da- vid Lafferty, wereldkampi oen grotbewoner, heeft gis teren zijn verblijf van 130 dagen in een grot, 120 meter diep, beëindigd. Hij was wat bleekjes en vroeg allereerst om een glas bier. Zijn groot ste zorg waren de vochtige atmosfeer en de verveling ge weest. Duizenden belangstel lenden waren' er getuige van toen Lafferty in het; daglicht trad. Voor het eerst sinds 27 maart ziet David Lafferty weer daglicht. Da vid heeft al die tijd in een grot ge zeten en heeft daarmee het wereld record .onder de- grond zitten' op z'n naam gebracht. De voormalige luchtmachtofficier begon zijn eenzaam avontuur op uitdaging van de eigenaar van de grot, die 500 pond sterling uitloof de voor honderd dagen onder gronds en vijf pond voor elke dag langer. Ontdekkingen Lafferty nam 200 boeken mee naar beneden. Hij heeft ze alle maal tweemaal gelezen bij het licht van 850 kaarsen. Iedere vier kante centimeter van de grot, die niet al te groot is, heeft hij onder zocht en steeds weer ontdekte hij iets nieuws. Maar het belangrijk ste vindt hij wat hij van zichzelf heeft ontdekt. ,Een menigte din gen die ik vroeger onderging zon der er bij stil te staan, zal ik nu waarderen, dat verzeker ik u', al dus Lafferty. LONDEN (RTR). Britse vliegtuigen mogen niet meer Spaans grondgebied vliegen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen gedeeld. Het verbod, dat gisteren van kracht is geworden, was vervat nota van Van Britse zijde werd erop gewezen, dat de Spaanse regering in januari al een dergelijk verbod heeft uitgevaardigd voor miiltaire vliegtuigen van andere NAVO-landen. Spanje is geen lid van de NAVO, te plegen in een fotozaak de Nieuwe Markt te Geleen. De eigen aar van de zaak, de 58-jarige heer L. Wishaupt, werd liïerby ernstig gewond, doordat liij enkele malen met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. Na aanvankelijk in het Geleense zieken huis te zijn opgenomen, werd lijj later op de dag naar het St.-Jozefzlekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij een schedeloperatie onderging. Een toerist uit Oude-Pekela was getuige van de overval. Juist op het moment dat hij met zijn wagen wilde wegryden, zag hij utt de fotozaak een man komen met een bebloed gezicht en revolver ln de rechterhand, die het hazepad koos. De toerist waarschuwde direct de politie, waarna hij de heer Wishaupt te hulp kwam. Voorwerpen van waarde worden niet uit de winkel vermist. Van de da der ontbveekt tot nu toe ieder spoor. De Geleense recherche heeft de zaak in on derzoek. NA AMERIKAANSE BOMBARDEMENTEN, geformuleerde gevolg trekking, dat er alleen .onderzocht' en niet .geoordeeld' zal worden, er naast ;is. In het slot van de ministeriële be schikking staat namelijk, dat de ber windslieden de commissie machtigen .haar oordeel over onderdelen van haaf taak in tnterimrapperrten neer te leg gen'. Onverwacht duikt dus hier het 5 ".voord .oordeel' op: de commissie mag jmoleculen te .merken' zodat later kan'tussentijdse rapporten indienen over oa- nagegaan waar ze terecht ge-(derde!en van haar taak en daarbij «=-»n zyn. Helaas heeft men nu geko- .oordeel' geven. In die gevallen wordt her onderzoek dus wel gevolgd door een conclusie van <le commissie. Wel in ii*> termgevallen en niet in het Weer bombardement in gedemilitariseerde zone door Amerikanen WASHINGTON, SAIGON, NIEUW DELHI (UPI, Reuter, AFP) Door de Amerikaanse bombardementen is het oliever- voer naar de haven Haiphong, die eens 95 procent van de Noordviet- namese olie-invoer verwerkte, ge staakt, aldus welingelichte zegslie den in Washington. Volgens deze zegslieden hebben tank schepen uit communistische landen Hai phong niet meer aangedaan sinds de olie-installaties in deze stad en Hanio op 29 juni voor het eerst werden gebom bardeerd. Sindsdien is zeker één tanker naar een Chinese haven uitgeweken, van waar de olie vermoedelijk per spoor naarj Noord-Viethnam is vervoerd. De spoor-: Hjnen worden geregeld door de Amerika-! nen gebombardeerd, maar zyn niet per-! manent buiten gebruik. De olie-installaties van Hanoi zijn na 29 juni niet meer gebombardeerd, die van Haiphong werden dinsdag voor de derde maal bestookt. Hanoi en Saigon verzocht mee te wer ken aan de instandhouding van de ge demilitariseerde zone in (fit land door er mobiele eenheden waarnemers van de commissie te laten patrouilleren. Dit verzoek is ook gezonden naar de re geringen van Canada en Polen, die mede voorzitters van de controlecommissie zijn. Indiase diplomaten zijn van menir dat de Amerikaanse bombardementen de gedemilitariseerde strook ertoe t._ dragen, dat het gevaar op uitbreiding van het conflict groter wordt. Onder de wapenen In oktober zullen 46.200 jonge Ameri kanen onder de wapenen worden geroe pen, zo heeft liet Pentagon gisteren be kendgemaakt. Sinds de oorlog in Korea zijn er nog niet zoveel dienstplichtigen in een maand opgeroepen. Ook het aan tal voor september is verhoogd en van 31.300 op 37.300 gebracht. De Ver. Sta ten hebben nu 283.000 man in Vietnam. voor het Waterweggebied it al een zo grote verontreiniging, dat er van mijn oorspronkeiyke bedoe- - 'ten weinig meer terecht kam komen'. Overschot op de begroting van Antillen WILLEMSTAD (ANP). De regering van de Nederlandse Antillen heeft bij de staten de ontwerp-liegroting voor het dienstjaar 1967 ingediend. De begroting sluit met een batig saldo van NAF ,Meer dan honderd miljoen vuurwapens bij Amerikaanse particulieren' Amerikaanse De aanval was gericht op artilleriestel lingen. infiltratiewegen en bevoorra- dlngsposten 8 km ten westen van Dong Ha. NEW YORK (AFP). Er zyn .waar- n 1 j sohijnlïjk meer dan honderd miljoen' Bombardement i ™p«» hl handen van Amerikaan- uuiiiuui ucmciii M partfelllieren> een van de Uvee rikaoen bezit er dus een, heeft de di recteur van de .Nationale Stichting voor de Schietsport', Charles Dickey, ver klaard. Het juiste aantal is onmogeiyk te schat ten, zei hij. Er zijn 700.000 verzamelaars van vuurwapens in de VS. 20 tot 25 mil joen Amerikanen beoefenen het schie ten. Vooral in het zuiden, het midden westen en het westen bezitten velen een vuurwapen. Uit een onderzoek in Texas 17.6J De regering stelt in haar toelichting tot onder meer dat caties zijn, dat aan de neerga na Antilliaan.se economie in de komende vijf jaar een einde zal komen. Wanneer het keerpunt komt en een opgaande be weging zal ontstaan valt moeïlïïk te voorspellen omdat met name in de dustrialisatie veel onbekende factoren een rol spelen. In de komende jaren zal zich nog geen verlichting vam betekenis voordoen, maar de regering hoopt deze periode te kunnen overbruggen met de tweede fase van demeerjarenplannen. MONT BLANC EISTE VIER SLACHTOFFERS wordt verstrekt. Blij- Vietnam, heeft de autoriteiten in j vuurwapens bezit, aldus Dickey. CHAMONIX (RTR). Vier bergbe klimmers, twee Engelsen en twee Fran sen, zijn ln een zware sneeuwstorm op <le Mont Blanc om het leven gekomen. Twee Fransen worden nog vermist. Een helikopter pikte gisteren twee andere Fransen op, die de nacht tevoren hun leven hadden weten te redden door mu ren van sneeuw om zich heen te bou- Ze zijn met bevrlezingsverschijn- en volkomen uitgeput naar een zie kenhuis In Cham on Lx gebracht, waar hun toestand enkele uren later bevre digend werd genoemd. Tijdens de langdurige sneeuwstorm be vonden zich in totaal vyfentwintig Alpi nisten op de Mont Blanc, met zijn 4S00 meter de hoogste berg van West-Euro pa. In vierentwintig uur tijd viel op de hoger gelegen hellingen ongeveer een meter sneeuw, terwijl het in Chamonix, nadeel is wanneer de regering~"ae Ne- zelf stroomde van de regen. Plaatselijke |derlandse taal niet zorgvuldig hanteert. gidsen hebben er hun verbazing over Bijvoorbeeld door .onderzoek' en .oor- bleek dat op het platteland 80 tot 901 uitgesproken dat zoveel mensen zich ïn deel' als woorden van gelijke betekenis procent van de gezinnen een of meer dit slechte weer de berg op hebben ge- te beschouwen. nemen. Vermoede lijk zal het dan ook de bedoeling wel zijn, dat de commissie wél HTvk het echter is dit nadrukkelijk in de taakopdracht van de commissie vast te leggen. Het is nu af te leiden uit de min of meer terloopse mededeling over de bevoegdheid een tussentijds stuk uit Ce brengen, waarin wel een oordeel mag worden gegeven. Het komt er dus ié feite op neer, dat de ministeriële ben schikking ervan uitgaat, dat het instel len van een onderzoek hetzelfde is als het uitspreken van een oordeeL In het algemeen is dat onjuist, in een geval als het onderhavige is het naar cos I er helemaal naast. Het kan im« voor de beleidsgevolgen van groot belang zijn of er alleen maar feiten op tafel komen dan wel of de onder zoekscommissie op grond van de feiten tot vastomiynde conclusies komt. De be- schiiklcing had de begrippen .onderzoek' en .oordeel' niet door elkaar moeten has pelen. Spijkers op laag water, deze opmer kingen? We geloven niet, dat we die hier zoeken. In een zo delicate aan gelegenheid als het beleid in en met betrekking tot Amsterdam één ont slag is al gevallen moet a?i rege- ringskant^ met de^ grootste zorgvuldlg- worden gewerkt, zeker als het opdracht gaat, zoekscommissie w die zorgvuldigheid in dit betoond: men heeft verzuimd nadruk kelijk opdracht te geven dat de commis sie een oordeel uitspreke, dan wel men heeft onderzoek en oordeel als svnonie- me uitdrukkingen gebruikt. Dat mag toch eigenlijk niet voorkomen. Minis ter-president Cais heeft enige maanden geleden een toespraak gehouden voor de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers en daarin opmerkingen gemaakt over de Nederlandse taal. Die taal .kan prach tig en gespierd zijn', aldus de minister, maar hij voegde er aan toe: ,Tk moet toegeven, dat daarvan niet steeds even- vee! blijkt in de regeringsstukken'. Dit is een groot nadeel. Maar een nog groter ZIERIKZEE Mosselvissers, die bereidwillig vrienden en be kenden en evengoed volslagen vreemden aan boord van hun schip hielpen. Een gul glimlach ende mosselprinses met twee charmante hofdames. Neptunes, zwaaiend met zijn drietand en geduldig stilstaand voor de ca mera's van de fotografen. Een massa zwaaiende mensen aan de haven. Dat waren de tafere len. die donderdag in Zierikzee te zien waren, toen voor de tien de maal het Zierikzeese mossel- feest gevierd werd en de vissers zich op hun best toonden. Zo heeft de bemanning van de Zie rikzeese mossel vloot voor de zo veelste keer zich gepresenteerd aan haar stadgenoten en aan honderden toeristen, voor wie de dag die weinig zonnig begon toch een echte vakantiefeestdag kon worden. Kotters, afgeladen met die de traditionele tocht naar de vis wateren wilden meemaken, voeren doiderdagmorgen vlaggend en vro lijk de haven uit en de sluis door om het ruime Oosterscheldesop te kie zen, waarin Neptunes zou verdwijnen om even later weer op te duiken met een korf verse mosselen, die hij aan de mosselprinses Jopie Kouyzer en haar hofdames, mevrouw Nelly van Dyke-Geluk en Elly Schot overhan digde. Daarvoor had de zeegod zich enige tijd teruggetrokken op een gas- boei om zich te laten toejuichen door de passagiers op de schepen. Geen recorddrukte deze keer in Zie rikzee. Misschien voor een deel door dat de bouwvakvakanties al voorbij waren en ook doordat de dag begon met gietregens. Aan de haven wa ren ze echter niet bang, dat er op nieuw buien zouden vallen, ,We zit ten vol', moesten de vissers op een gegeven moment zeggen, toen de wachtenden nog rijendik op de kade stonden. Voor ae honderden opvaren den viel het met het weer nogal mee. (Zie slot pag. 2 kol. 5) Een van de programmapunten voor het mosselfeest in Zierikzee was donderdag liet- bezoek van de mos sel-prinses en haar hofdames aan de twee ziekenhuizen. Óp de foto de prinses en haar hofdames tijdens de rondrit door de stad. Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1