PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINEZEN NU ILLEGAAL IN ONS LAND Streekschets voor West-Zuid-Beveland Standpunten staan lijnrecht tegenover elkaar Geen verdere verlenging visa Bomvrije zone langs Chinese grens Vietnam hoeft niet tot wereldoorlog te leiden ,Li Ming' naar China vertrokken Britse werkgevers achter regering BELANGSTELLING VOOR CHINEZEN GROOT Na de confrontatie 10.000 Britse soldaten uit Borneo RECLAME OP DE TELEVISIE RONDOM DE TWEE JOURNAALS ,Niet stilzitten vóór herindeling' Brief uit Hessen 209e jaargang - no 180 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie* N V leh. Ml), «en 4 m Bureau*! Vllulngen, Welil tel. 3911. Zlerlkite, red. tel F. ven de Velde. F. B. den Boer en W. de Feite». Hootdredeeteun O, A. de Kok A 3508. edv. 36*7/3643). Middelburg, Markt SI, let. 3141. (b.«.«. red. 2078/3169, a prijs 35 cant per mm. Minimum per ede. 9.35. Inpce. met. 214 z tarief. Kleine adv. t. 8 regels) 35 cent per re iel. 11.40 per I cl. 6140 (b.f.g ;mln. ƒ1,75). Donderdag 4 aug. 1966 OUDJES DOEN HET NOG BEST INBRESKENS Pagina 2 ter. Clro 359300 F (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voor de tweede keer binnen een week zijn de acht Chinese ingenieurs illegaal in ons land. Hun maandag verlengde visa zijn vannacht om twaalf uur verlopen. Ze zullen niet nog maals worden verlengd. Hiermee is de Chinese affaire in een nieuw en ernstiger stadium gekomen. De verlenging van de visa heeft niet, zoals werd verwacht, geleid tot een geruisloze oplossing van het geschil. ROTTERDAM (ANP). Het Chinese vrachtschip ,Li Mlng', In verband met de Chinese affaire de laatste weken nauwlettend in de gaten gehouden door de rivierpolitie te Rotterdam, is gister avond begonnen aan de thuisreis van de Maasstad naar Canton. Het schip was tegen negen uur bij Hoek van Holland, zonder een van de acht omstreden Chi nese lastechniei aan boord te hebben De .Li Ming', die in Rotterdam een la ding kunstmest moest innemen, leek volgens velen een interessant toevluchts oord voor de acht Chinezen, die nu al geruime tijd in de Chinese legatie in Den Haag verblijven. Vandaar ook de nimmer aflatende belangstelling van de Rotterdamse rivierpolitie voor dit gloed nieuwe en fraaie schip. Gedurende haar verblijf in de Rotterdamse haven is de ,Li Ming' drie maal verhaald. Begin vo rige week werd het schip van de Waal haven naar de Beatrixhaven gesleept. Maandag ging het schip terug naar de Waalhaven. Daar heeft het tot het ver trek op de boe' De standpunten van de Chinese volks republiek en van Nederland staan nog steeds lijnrecht tegenover elkaar. De Chinezen willen ongehinderd ons land verlaten. Buitenlandse zaken wil de Chi nese delegatie naar het congres van las techniei pas laten gaan wanneer zy door de justitie zijn gehoord over de dood van hun collega Hsu Tsu-Tsai. Met nieuwe uitwijzingen van een of meer Chinese di plomaten moet rekening worden gehou den. Het zou waarnemers niet verwon deren als ook de handelsattaché Hsu Pin, officieel vjjfde in rang, maar een belangrijk en hoog partijman, verzocht zon worden te verdwijnen. Dit zon het begin kunnen zijn van een volledige breuk. Verklaring Op 2 augustus heeft de tijdelijk zaakge lastigde van de Chinese volksrepubliek, volgens een communiqué van buiten landse zaken, de volgende verklaring overhandigd aan het ministerie: ,Op uitnodiging van het Internatio naal Las Instituut werd door het Chi nese Las Instituut een delegatie ge vormd van negen leden die op 4 juli in Nederland aankwam om de negen tiende conferentie van het Interna tionaal Las Instituut bij te wonen, die in Delft, Holland, werd gehouden van 9 juli tot 16 juli. Alle activitei ten van de Chinese delegatie gedu rende de conferentie waren normaal, legaal en onberispelijk. Wat betreft de toedracht en oorzaak van de dood van Hsu Tsu-Tsai, een van de leden van de Chinese delegatie, heeft het kantoor van de zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek in Neder land een duidelijk uiteenzetting ge geven in zijn nota van 20 juli 1966, gericht aan de Nederlandse regering. De feiten tonen duidelijk aan dat de dood van Hsu Tsu-Tsai veroorzaakt is door activiteiten van geheime agenten van de Verenigde Staten en hun medeplichtigen die hem hadden aangezet om zijn land af te vallen en WASHINGTON, NEW YORK, SAIGON (Reuter) De piloten van Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen hebben opdracht om bij bombardementen in Noord-Viet- nam uit de buurt van de Chinese grens te blijven. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verklaard te genover een subcommissie van het huis van afgevaardigden. De verkla ring dateert, van 11 mei. Volgens minister Rusk nemen de Verenigde Staten by wyze van voorzorg een bomvrije zone langs de grens met China in acht. Rusk zei niet hoe breed deze zone is, docli goedingellch- te kringen schatten haar op ongeveer vyftig kilometer. JOURNALISTEN Noord-Vietnam zou bereid zijn wanneer de omstandigheden dit toelaten Ame rikaanse journalisten verlof te geven het land te bezoeken om de gevolgen van de Amerikaanse bombardementen lil Noord-Vietnam in ogenschouw te ne men. Dit is meegedeeld door de .Sullivan County Organisation', die ijvert voor vrede in Vietnam. De voorzitter van deze beweging verklaarde een tele gram te hebben ontvangen van presi dent Ho Tsji Minh waarin zulks werd toegezegd. Het vormde een antwoord op een verzoek van de vredesgroep om toelating van Amerikaanse persverte genwoordigers. AANVAL Amerikaanse vliegtuigen, afkomstig van vliegdekschepen in de Zuid-Chinese zee, hebben dinsdag hun derde aanval uit gevoerd op een van de grootste olie opslagplaatsen van Noord-Vietnam, drie kilometer van de havenstad Haiphong langs de Rode Rivier gelegen. De correspondent van AFP in Hanoi is van oordeel, dat liet bombarde ment van de Amerikanen de meeste slachtoffers onder de burgerbevolking Iieeft gevergd sinds het begin van de aanvallen op Noordvletnamese olie-opslagplaatsen. Volgens de Franse correspondent had den de Amerikaanse vliegeniers die van nabijgelegen vliegdekschepen ivaren op gestegen, er kennelijk op gerekend, dat de Noordvietnamese luchtverdediging zou zijn ontwricht als gevolg van een naderende tyfoon. Er was echter een hevig luchtdoelvuur, waardoor minstens j vijf van de naar schatting vijftig toestel-1 len werden neergehaald. Toen de aanval na een kwartier voorbij was. bleken belangrijke doelen, zoals de nog in tact zijnde oliedepots, het arse naal en de grote cementfabriek, niet te! zijn getroffen. Wel waren verscheidene arbeiderswijken geraakt, aldus de cor respondent van AFP in Hanoi. dat de verantwoordelijkheid daarvan bij Hsu Tsu-Tsai zelf berust. De ove rige leden van de Chinese delegatie hebben in het geheel niet te maken met de dood van Hsu Tsu-Tsai. Het is volkomen onredelijk dat de Neder landse regering zo ver is gegaan om dit incident te gebruiken om de ove rige leden van de Chinese delegatie te verhinderen Nederland te verlaten en naar China te gaan. De Chinese delegatie eist dat er in deze onrecht vaardige situatie onmiddellijk veran dering komt', aldus de verklaring. Niet geaccepteerd Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de betrokken verklaring niet als een wettelijk stuk geaccepteerd, ,nog geheel afgezien van de onaanvaardbare aantijgingen', dat in de plaats kan tre den van een getuigenverhoor. Do Chine se delegatie moet zich, aldus het minis terie, gedragen in overeenstemming met de Nederlandse wet. Dat betekent voor de geen diplomatieke immuniteit be zittende Chinese ingenieurs een getui genverhoor en vanzelfsprekend ook pas poortcontrole en douanavisitatle. (Zie slot pag. 3 kol. 1 Premier Kosygin: Geen wijziging in de regering MOSKOU (UPI, Reuter, AFP) Premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie heeft gisteren ver klaard dat ondanks de kwestie- Vietnam een derde wereldoorlog kan worden voorkomen. Hij verklaarde op de sluïtingszit- ting van het parlement dat ,de agressie kan worden beperkt en een nieuwe wereldoorlog voorko- heden kn brengen doch voegde eraan toe: .tegelijkertijd zullen we terughou dendheid en kalmte betrachten en zul len we ons niet laten ophitsen door de provocaties van hen die hun handen zonden willen warmen aan de broei nesten van internationale spanningen, aan de broeinesten van een oorlog'. De premier hekelde de Verenigde Sta ten, doch uitte geen nieuwe bedreigin gen. Hjj waarschuwde dat de strijd ln Vietnam de toekomst van de Rnssisch- Amerikaanse betrekkingen in moeliyk- Hij zei verder dat de strijd in Vietnam niet noodzakelijk verdere stappen naar ontwapening onmogelijk maakt hoewel deze stryd de internationale toestand zeer gespannen maakt en de huidige tijd daarvoor niet erg gunstig is. De premier zei dat de Sowjet-Unie ,al het mogelijke zal doen' om Nooi nam te helpen in de strijd t Het Russische parler met algemene Zie slot pag. 3 kol. 6) LONDEN (AFP). Het Britse ver bond van werkgevers heeft ziel» gisteren akkoord verklaard met de door de rege ring bepleite loon- en prysstop. Na af loop van een buitengewone vergadering ran liet bestuur deelde de voorzitter van het verbond, sir Maurice Laing, mee dat deze steun van het regeringsbeleid onvoorwaardelijk zal zijn, hoewel de me- jen op de bijeenkomst nogal ver- d waren. De directeur-generaal van het verbond, John Davies, verklaarde evenwel dat de werkgevers zich niet langer gebonden zouden achten aan het gisteren genomen besluit wanneer de loonstop de komende twee maanden niet doeltreffend bleek. Sir Maurice Laing zei nog, dat het ver bond eigenlijk de maatregel afkeurt dige moeilijkheden waren volgens hem het gevolg van het slechte economische beleid van de regering. Hij drong aan op uitstel vain het plan tot nationalisatie van de staalindustrie voor een Jaar en vestigde de aandacht vam de regering op het feit diat de recente versoberings maatregelen vooral het bedrijfsleven, en niet fcozeer de staatsuitgaven, treffen. Ontwapening DEN HAAG (ANP) De BVD, de politie, pers, radio en televisie en het publiek hebben gisteren extra aandacht besteed aan de Chinese zaak. 's Morgens was er een ongewoon grote interesse van de kant van de BVD, die zijn mannetjes niet een groter aantal automobielen in het kwartier van de Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan liet verschijnen. Nadat de Chinezen de gebruike lijke ritten in hun intussen be kende CD-wagens hadden ge maakt, liep het publiek in groter aantal tegen een uur of vijf te hoop, ln de veronderstelling, dat er nu wel eens iets kon gebeu ren. Er gebeurde evenwel niets, ook tot grote teleurstelling van de vertegenwoordigers van de pu bliciteitsmedia. Gisteravond kwamen de mensen in drommen naar de Adriaan Goe kooplaan. De straat stond vol auto's. Tientallen jongelui op brommers verdreven met geweld en lawaai de gezonde lucht, die er gewoonlijk in het parkachtige ambassadekwartier van Den Haag hangt. De drukte werd zo groot, dat er weer dranghekken te voorschijn werden gehaald onder meer om de auto van de politie tegenover de hoofdingang van het gebouw van de legatie de nodige ruimte te bieden teneinde ongehavend te blijven en de inzittenden hun uit zicht op het gebouwencomplex- van de Chinezen te waarborgen. Al eerder waren de honderden samenscholende wandelaars ge maand door te lopen, althans de rijbaan vrij te houden. Even deed zich nog een incidentje voor. Vijf jongelui hadden voor de vitrine met foto's van Chinese evenemen ten een spandoek ontrold. Daarop stond te lezen: .Chinese, swim ho me like Mao'. De politie nam het doek i LONDEN (RTR). De Britse minister van defensie, Denis Healey, heeft giste ren in het lagerhuis gezegd dat 10.000 man Britse troepen uit Borneo zullen worden teruggetrokken als de overeen komst van Bangkok ter beëindiging van de .confrontatie' van Indonesië is gera tificeerd en de Maleisische strijdkrach ten de volledige verantwoording voor de verdediging van Oost-Maleisië op zich nemen. .We nister. PARIJS: het is weer augustus, en dat betekent, dat er in Parijs n welijks nog Parijzenaars zijn: de grote vakantie >i en de bewoners van de lichtstad zijn in de regen weggetrok ken. De enkelen, die blijven vinden ook in deze miljoenenstad oasen - rust. met de Maleisische regering ming bereikt over een pro- voor een ordelijke terugtrek- deze aard', aldus de Britse mi- Ische missie zal Djakarta vertrekken voor bespre- de Indonesische leiders ovei van de .confrontatie', zo is ■empoer officieel bekendge- kingen met d< beëindiging v. in Koeala Lot ;r van de Indonesische missie in Loempoer, kolonel Moerdani, verklaarde dat de vooruitzichten op ra- ilë en op hervatting van de betrekkingen tussen beide lan- buitengewoon gunstig' zijn. ftantlij* President van Nicaragua overleden MANAGUA (UPI) President Rene Schick Gutierrez van Nicaragua is gis teren aan een hartaanval overleden, -- is officieel meegedeeld in Managua. Schick werd in 1963 tot president go- kozen. BRUSSEL: koningin Fabiola en koning Boudewijn hier bij aan komst op het militaire vliegveld vanwaar zij per vliegtuig naar Spanje vertrokken voor enkele da gen vakantie in Zaraus. Dit w het eerste optreden in het openbaar van koningin Fabiola sinds op 10 juli een operatie een einde haar zwangerschap. Start op maandag 2 januari 1967 (Van onze radio- en tv-redactie) De reclame in de televisie, zo heeft minister Vrolijk van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gisteren bepaald, begint in principe op maandag 2 januari van het volgende jaar. Er zullen blokken reclameboodschappen van elk 3 minuten komen op Neder land 1 na het journaal van 7 uur en voor en na het journaal van acht uur. Op Nederland 2 komen blokken van drie minuten na het journaal van acht uur en voor het laatste journaal van omstreeks kwart over tien, half elf. Twee andere reclameblokjes, elk van 21/2 minuut, zullen zaterdagsmiddags op het eerste net mogen worden uit gezonden. De minister heeft niet aan gegeven op welke tijdstippen dit moet gebeuren. Er komen geen reclameboodschappen op zondagen en op door de weekse feest- en herdenkingsdagen. 95 minuten Per week komen er voor de reclame boodschappen 95 minuten zendtijd be schikbaar. Volgens de wettelijke be palingen is in principe in totaal drie uur reclame per week mogelijk (een kwartier per dag per zender). Zowel het bedrijfsleven, de reclamewereld als de minister willen echter beschei den beginnen. Bij een gemiddelde duur der reclameboodschappen van 25 seconden betekent de toewijzing van 95 minuten dat elke week onge veer 220 tv-advertenties kunnen wor den uitgezonden. De 95 minuten die minister Vrolijk thans heeft aangewezen, komen niet ge heel overeen met de wensen van de Stichting tot Uitzending van Recla me. welke de reclametijd op de tele visie en later die op de radio zal exploiteren. De stichting had willen beginnen met een reclametijd van 112 ri minuut. De reclameraad, het toezicht houdend orgaan op de stich ting, had 99 minuten geadviseerd De Stichting tot Uitzending van Re- (Zie slot pag. 3 kol. 3) GOES Nu de ontwikkeling; van het Sloe op gang komt, er binnenKort een streekplan voor Midden-Zeeland op tafel zal lig gen en de naderende herindeling de activiteit van de nu nog zelf standige gemeenten mogelijk kan verlammen, is in West- Zuid-Beveland een commissie van burgemeesters begonnen aan de voorbereidingen, die moeten leiden tot een ontwik- kelingsschets voor 14 gemeen ten met 20.000 inwoners in dit gebied. De opzet is om via een dergelijke schets een inventarisatie en een toe komstbeeld van de streek op papier te zetten. Iets dergelijks hebben be gin van dit jaar ook de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland voor het eiland laten samenstellen. ,De ontwik keling staat niet stil by de gemeen tegrens. In de tussenfase tot de her indeling moeten we bestuurlijk geen verstek laten gaan. We moeten pro beren te komen tot een soort inte gratie van het planologisch beleid in de streek', zo heeft de werkgroep ge redeneerd. Over deze visie is intus sen van gedachten gewisseld met de dagelijkse besturen van de Westbe- velandse gemeenten, die eiwoor voel den om dit idee nader uit te werken. Dat de plannen voor een ontvvikke- lingsschets zich beperken tot West- Zuid-Beveland is vooral het gevolg van de speciale contacten, die de bur gemeesters van de gemeenten in dit gebied via een kring met elkaar on derhouden. AJs de ontwikkelings- schets de instemming van de raden krijgt en de (toekomst)lijnen op pa pier staan, kan West-Zuid-Beveland voor een eigen inbreng zorgen als bijvoorbeeld het facetstreekplan voor Midden-Zeeland ter sprake komt, kan men ook als streek de groei en de ontwikkelingen bekijken. Richten op later De bedoeling van de voorbereidings commissie is om in een dergelijke ontwikkelingskaart aandacht te schenken aan de wegen, de water wegen, de volkshuisvesting. Men zou er in kunnen aangeven welke stuk ken grond zich lenen voor recreatie, landbouw, natuurgebied, ,De gemeen ten kunnen dit allemaal zelf aanpak ken en zich zo positief richten op later. Vroeger was een gemeente blij met een industrieterrein van 12 hec tare, nu heeft men te maken me de realiteit van het Sloe, een gebied van 2000 hectare', zo stelt de com missie. De gedachte aan een ontwikkelings- schets voor een deel van Zuid-Beve land heeft ook te maken met de ini tiatieven, die er het laatste half jaar op de beide Bevelanden op gang zijn gekomen om de intergemeente lijke samenwerking, de gemeen schappelijke regelingen, het werk van streekcommïssïes en dergelijke beter te coördineren. Om nu vlug tot resul taten te kunnen komen, zijn de plan nen voor een ontwïkkelingsschets voorlopig beperkt tot een gebied met plattelandsgemeenten, die ongeveer hetzelfde zijn gericht. Op West-Zuid-Beveland blijven Wemeldinge, Kattendijke, Kapelle, Goes en Kloetinge voorlopig bui ten de schets: eerst wil men de resultaten afwachten in de raden van de 14 andere gemeenten in dit gebied. Later zon een ontwïk kelingsschets zoals men nu in gedachten heeft kunnen uitgroei en tot een structuurplan. Later zou men er ook heel Zuid- en Noord-Beveland by kunnen be trekken. Voor alles wil de voor bereidingscommissie echter weten of het idee van een ontwïkke lingsschets .aanslaat' in de West- Zuid-Bevelandse raden. e ene helft van dc Euro peanen is in de vakan tie bij de andere helft op be zoek en dat geeft •om» aan leidingen tot spanningen. Zo iets is niet vreemd: als twee gezinnen bij elkaar logeren wordt er over en weer ook nog wel eens wat Ingeslikt om het ni'-t tot uit eenzettingen te laten komen en bij vol keren ls dat al precies zo. 's Lands wijs 's lands eer, aldus een eerbiedwaardig spreekwoord, maar die wijs en die eer kunnen voor een buitenlander wel eens irriterend zijn. Zo kwam gisteren een bericht uit West-Duitslar.d naar hier overgewaaid over een publlkatie ln de deelstaat Hessen, waarin gewaarschuwd wordt voorzichtig te zijn op de wegen •in verband met do Invasie van Neder landse automobilisten op de Duitse auto wegen' Volgens dc bewuste publikatie een nieuwsbrief van de Vrije Demo cratische Partij leggen vele Neder landse toeristen ,de Westduitse ver keersregels naar eigen goeddunken uit Het gebrek aan discipline blijkt vooral uit riskante inhaalmanoeuvres en kop pig linksrijden'. En er wordt bijgezegd, dal het toe te juichen zou zijn als de Nederlanders in West-Duitsland blijk gaven van .dezelfde discipline en net heid, welke hun vaderland vin oudsher hebben gekenmerkt en nog kenmerken'. Men ziet: de Vrije Democraten van Hes sen beschouwen de Nederlandse automo bilisten als een soort wegplraten. waar voor het oppassen geblazen is. Er is echter geen enkele réden tot opwinding over deze uitlatingen. Tn de Frankfurter Allgemeine van dinsdag j 1 troffen we namelijk een artikel aan over Duitse toeristen In de ogen van buitenlanders Ziehier wat men er in Nederland von zei:. De onaangenaamste Duitsers zijn diegenen, voor wie het zelfs In de va kantie ,vlug. vlug' moet: bij het benzine station. in het restaurant, op de cam ping en vooral als automobilist. Zo heel erg veel verschil tussen een Nederlands oordeel over Duitsers en de Duitse me ning over Nederlanders, is er dus niet. Het zal wel in heel Europa zo zijn: de buitenlander wordt vanuit een eigen achtergrond kritisch bekeken. De gasten houden daar niet altijd rekening mee, vooral ook niet omdat ze .lekker uit' zijn. Er is dus niet alleen sprake van een zekere spanning tussen mensen van verschillende landaard, er is ook nog het onderscheid tussen de vakantie ganger en de man. die werkt. In het hierboven geciteerde artikel uit de Frank furter Allgemeine de Duitse toerist het buitenland maakten de Spanjaar den in dit verband een aardige opmer king over de Duitse belangstelling voor Spaanse schonen: ,Het is gevaarlijker vrouwen te veroveren, die het leven van alledag leiden dan vrouwen, die vakan tie hebbenHet is onvermijdelijk: in elk land is er sprake van een min of meer kritische instelling jegens de bui tenlandse gast- Deze instelling kan voor al tot moeilijkheden aanleiding geven wanneer sommige gasten hun nationale (on)deugden té nadrukkelijk botvieren In Frankrijk aldus de Frankfurter Allgemeine irriteert het bijvoorbeeld, dat sommige Duitse mannen te graag over him oorlogservaringen praten. Ook de Nederlanders hebben hun eigenaar digheden: zo ontdekten we enige weken geleden ergens in Zuid-Frankrijk een fraaie Franse sportwagen, die nogal stoffig was. In dat stof was met een vinger 5n grote letters geschreven: .Deze sufferd is gek'. Duidelijk Nederlands, zoals men dat in ons goede vaderland op schuttingen aantreft. Het oude Ne derlandse gezegde .gekken en dwazen schrijven hun namen op deuren en gla zen' bljjkt in het buitenland ook op land genoten van toepassing. Amerikanen hebben de neiging iemand onverwacht aan te spreken om allerlei inlichtingen te vragen. Zo hoorden wij van een Ne derlander, die een Parijs restaurant ver liet en op straat werd aangeklampt door een groep Amerikanen, die hem vroe gen: .Hoe heeft uw maaltijd daar ge smaakt?' Waarop de man droog ant woordde: .Dank u. tamelijk goed, u kunt wel afruimen'. De vraagstelster bleef verbluft staan, maar constateerde toch sportief: .That's the right answer rTV>t die conclusie de erkenning dat 1 de ander gelijk heeft komt ech ter niet iedereen. Iedere vakantieganger in het buitenland zou er zich voortdurend van bewust moeten zijn, dat hij gast is. dat hij derhalve de regels van liét .huis' van zijn gastheer moet aanvaarden en dat de eigenschappen, die thuis 3ls deug den gelden, in het vreemde land wel eens anders beoordeeld kunnen worden. Wie zich daarvan bewust is, geniet eerst recht van een verblijf in een ander land: hij beseft zrjn eigen vaderlandse betrek kelijkheid. Ér bestaat een bijzonder aar dig boekje van de Spanjaard Salvador de Madariaga -sinds 1938 in Engeland wonend dat .Portret van Eurooa' heet Daarin vertelt hij, dat hij in de jaren dertig in Genève kennis maakt? met Colijn. toen minister-president. Dr Colijn zei hem, dat hij genoten had van De Madariaga's boek over Snanie en over hetgeen hij daarin over Fllips II had geschreven. Op volkomen ernstige toon en met een strak gezicht antwoordde De Madariaga: .Excellentie, wij Span jaarden kunnen gemakkelijk onpartijdig zijn over Filips TI, want in onze ogen was hij eer* Hollander'. Colijn sloeg bijna achterover, aldus de Spaanse auteur, die deze ervaring met kennelijk plezier heeft genoteerd. En hij voegt er aan toe: .Maar Filing IT met zijn touwkleurig haar en zrjn fletsblauwe ogen is voor ons inderdaad geen Spanjaard, een zin die hij vervolgens nog nader uitwerkt. Wij citeren dit verhaal om er mee aan te geven, dat wij vaak overig Europa ontmoeten met opvattingen, en fixa ties, waarvan we geloven dat :e juist en bovenal onaantastbaar zijn. Fixaties, niet alleen over Filips II en Al va, maar ook over de Nederlandse aardappel, de soinazie en de biefstuk, over het auto rijden van de Duitsers, over de slordig heden van de Belgen en ga zo maar verder. Op reis moeten we daar een heel stuk van laten vallen zod-a we dat echter doen. gaan onze mede-E"roneanen ons wellicht ook anders zien. Zelfs de Vrije Democratische Partij uit Hessen. V eiligheidsraad verwierp resolutie tegen Israël NEW VORK (RTR). De veiligheids raad heeft gisteren de door Jordanië en Mali ingediende oiitwerp-resolutie ver worpen. waarin Israël werd veroordeeld voor de luchtaanval van 14 juli op Sy rische doelen. De resolutie Itreeg' niet de vereiste negen voorstemmen. Slechts zes landen stemden voor: Jor danië, Mali, Rusland, Bulgarije. Nigeria en Oeganda. De negen andere leden van de raad, waaronder Nederland, onthiel den zich van stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1