PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT KOSYGIN IS HERKOZEN Brown krijgt steun Tekening in haven Walsoorden Nieuwe ambtstermijn van vier jaar In regering geen grote veranderingen verwacht NAVO verkent in Zuid-Limburg RECLAME IN TV PAS 1 JANUARI Gisteren bezoek aan staatsmijn Hendrik Luchtmacht- eenheden van VS weg uit Frankrijk? Twee meisjes in zee verdronken Eén overvaller van Amersfoortse bank opgepakt IN JULI 1967 GEREED Techniek en rechtszaal 209e jaargang - no 179 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN recti., N V Beh. MIJ. v.n d» C V Provinciale Zeeuw,o Co Bureaus: Vllcilnsen, Walalraat S8-60, tel. 2355 (b.s.« 2911. Zlerlkcee, red. lel. adm. tel. 2094. A Velde. F. B. den Boer en W. de Petlee. Hoofdredactaur 3647/3643). Mlddelburf, Markl 51. Hl. 3841. (b.f. :nl per mm. Minimum per edr. 8,23. Inter, med, 2j O. A. de Kok A Abonnement,? red. 2078/1169. ad*. 2375). C t tarief. Kleine adv. (max. 8 retcl per post 11.65 per k Giro 359100 PZC. Middelt Woensdag 3 augustus 1966 MOSKOU (Reuter) Alexei Kosygin is gisteren onder geest driftig applaus van de 1517 afgevaardigden in het Russische par lement herkozen tot premier, voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. Dat gebeurde op de eerste dag van de eerste vergadering van de opperste Sowjet. In de westelijke pers waren berichten verschenen over een mogelijk aftreden van Kosygin. De 63-jarige voormalige ingenieur, die I men van de twee begrotingscommissies de functïë van premier bijna twee jaar van de opperste Sowjet tot voorberei- geleden van Niliita Kroesjtsjev over-1 denden en begrotingscommissies, waar nam, zat lijdelijk op het podium in liet door deze meer te doen krijgen bij het grote Kremlinpaleis toen partijleider ontwerpen van plannen. Leonid Brezjnev voorstelde hem op nieuw te kiezen. Dat gebeurde unaniem MltffifipQ bij handopsteken. Het daverende ap- iUUlUllco T.n gisteren was daarna spoedig tea ™3S&n vaS J"SS,KS Geen veranderingen der nationaliteiten, Jan Peive, een Let, werd vervangen door Justas Paleckis, voorzitter van Sovvjet-Litauen sinds dit land in 1940 bij de Sowjet-Unïe werd in gelijfd. Verwacht wordt dat Kosygin vandaag een nieuwe regeringslijst zonder grote veranderingen ter goedkeuring zal voor leggen en evens een politieke rede zal uitspreken. Een der voorstellen die in beide delc-n van de opperste Sowjet van daag behandeld zullen worden is de vor ming van meer parlementaire commis sies om de opperste Sowjet een grotere rol te geven in de nationale economie. (De opperste Sowjet bestaat uit de unie raad en de raad der nationaliteiten). Op het 23ste congres van de communis tische partij, dit jaar in april gehouden, had Brezjnev voorgesteld de opperste Sowjet meer invloed te geven door het vormen van speciale commissies die nauwer toezicht moeten houden op het werk van de ministeries. Dit voorstel werd gisteren door president Nikolai Podgorny aan de afgevaardigden voor gelegd. Het behelst tevens het omvor- ten. Behalve Brunssum hebben de NAVO-function arissen ook een be zoek gebracht aan Maastricht. In Limburg verwachtte men dat Cam- nerberg, waar sinds jaren een NAVO- commando gevestigd is, eveneens be zocht zou worden. Samengevoegd Een woordvoerder van het ministerie van defensie in IJen Haag verklaar de, dat dit oriëntatlebezoek een van een reeks verkenningstochten is, die NAVO-functionarissen in verscheide ne landen ondernemen. De reizen worden georganiseerd door de-j NAVO-antorïtèïton in Parijs, die be-j last zijn met het zoeken naar hiris-j vestingsmogelykheden voor NAVO-1 onderdelen die uit Frankryk moeten; vertrekken. De groep functionarissen omvatte deskundigen op verschillend gebied. De staatsmijn Hendrik is in mei vorig jaar samengevoegd met de staatsmijn Emma en wordt vanuit de Emma verder geëxploiteerd. Deze samen voeging heeft tot gevolg gehad, dat een deel van de gebouwen en ook pijlers van de Hendrik zijn vrijgeko men. Op 32 juli jongstleden deelde staats secretaris mr M. van der Stoel (bui tenlandse zaken) in de tweede kamer, toen de regeringsnota over de huis vesting van de NAVO-organen on derwerp vzw discussie was, mee dat het overleg over de vestiging van Afeent nog gaande is. Shape Mogelijkheden voor vestiging Af cent DEN HAAG (ANP) Een groep functionarissen van de NAVO heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Zuid-Limburg om de mogelijkheden na te gaan van vestiging van het militaire NAVO-hoofdkwartier voor Mid den-Europa (Afcent) in Neder land. Het bezoek van gisteren gold in het. bijzonder de staats mijn Hendrik in Brunssum. PREMIER KOSYGIN LONDEN (UPI) Het economische comité van liet Britse Trades Union Congress is bij zijn besluit gebleven de prys- en loonstop van de Britse. Labour- regering" te steunen. Het besluit wordt gezien als een per- soonljjke zege van dn minister van eco-| nomisclie zaken, George Brown, (lie een1 betoog- van 75 minuten hield tot de leden van liet comité over d? noodzaak van een bevriezing van lonen en prijzen om Engelands wankele economie weer op do heen te brengen. Verleden week had het comité met te genzin zijn steun toegezegd aan de door premier Wilson aangekondigde maatre gelen. En op hun aanbeveling gaf ook het algemeen bestuur van het TUC zijn fiat. Maar toen de Brit.se regering haar voornemen bekendmaakte om aan het parlement bijzondere bevoegdheden te vragen ter 'uitvoering van de drasti sche maatregelen, wilde het comité op zijn besluit terugkomen. Dit is dus niet gebeurd en men kan nu alleen maar afwachten wat het alge meen bestuur op zijn volgende vergade ring. op 24 augustus, zal beslissen. ren ontheven van zjjn functie van voor zitter van de commissie voor de geloofs brieven van de raad. Ivan Spiridonov, 60 jaar, werd herkozen tot voorzitter van de unieraad, de voorzitter van de raad Een portret van de heer P. C. Sil ver die per 1 oktober 1966 be noemd is tot hoofd veiligheid ko ninklijk huis. De heer Silver is op het ogenblik commandant van de rijkspolitie te water in Vlaardin- gen. FRANKRIJK (AFP) Binnenkort zui len twee eenheden van de Amerikaanse luchtmacht uit Frankrijk worden terug getrokken, zo is uit betrouwbare lerin gen in Washington vernomen. Het Pen tagon zal dit besluit binnen enige dagen bekendmaken, zei men. Het zouden een formatie jachtbommenwerpers RB-66 en een formatie RF-4-6 .Phantom'-vliegtui- gen zjjn. Engeland wil een bijeenkomst van Veiligheidsraad NEW YORK (RTR) Engeland heeft gisteren om een spoedbyeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht in verband met een aanval van Jemenitische vlieg tuigen op de stad Nakoeb in de federatie van Zuid-Arabië. Bij deze aanval op 30 juli zouden drie kinderen en een man verwondingen hebben opgelopen. Enge land erkent de republikeinse regering van Jemen niet. Men verwacht dat de Veiligheidsraad donderdag zal bijeenkomen. Naar gisteren van welingelichte zijde in Brussel werd vernomen, twijfelt generaal Lemnitzer, de geallieerde opperbevelhebber in Europa aan de geschiktheid van de Belgische plaats Ch i evres- Casteau voor de huisves ting van het militaire NAVO-hoofd kwartier (Shape). De afstand van Brussel, 50 kilometer, vindt hij wat ver. België heeft deze plaats voor gesteld omdat de regering daar grote stukken land bezit, zodat onteigening niet nodig is. Lemnitzer heeft maandag Cliievres- Casteau bezocht, evenals de omge ving van Waveren, dat 35 kilometer van Brnssel ügt. Van gezaghebbende Belgische zijde verklaart men dat Brussel in een half uur per auto te bereiken zal zjjn als de autoweg eenmaal klaar Is, volgens plan einde 1968. De om geving van Waveren acht het Belgi sche kabinet weer minder geschikt. oktober is niet haalbaar meer (Van onze radio- en tv-redactie) Er komt per 1 oktober geen reclame in de televisie. Het zal, naar vtij vernemen, 1 januari worden. De moeilijkheid is dat de minister vanj cultuur, recreatie en maatschappelijk werk nog niet heeft beslist over de zienswijzen die inzake de reclame op te levisie zijn naar voren gebracht door enerzyds de Stichting tot Uitzending van Reclame, die de reclamezendtijd moet gaan verkopen, en anderzyds de reclameraad, die toezicht houdt op de reclameuitzendingen. Zoals bekend is de raad het niet eens met onder andere het voorstel van de stichting om reclameboodschappen niet alleen uit te zenden rond de journaals, maar tevens omstreeks kwart over ne gen, tussen twee programma's van de uitzendende omroepverenigingen in. De raad heeft ook een andere zienswijze ten aanzien van de tarieven van de reclameminuten geuit, ,Haastdatum' Dezer dagen is de beslissing van nister Vrolijk over de verschillende voorstellen te verwachten. Het zal de Stichting tot Uitzending van Re clame dan echter desondanks niet mogelijk zijn reeds per 1 oktober te beginnen, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De praktische voorbe reiding (het onderhandelen met de adverteerders op basis van goedge keurde tarieven, enz.) zal namelijk enkele maanden vergen. Zelfs 1 janu ari wordt een ,haastdatum' genoemd. Over de datum van Invoering van re clameboodschappen in radio is nog geen zinnig woord te zeggen. De reclame raad is nog bezig met het bestuderen van de problematiek ter zake. De eer ste maanden kan haar advies nog niet verwacht worden. Dat maakt invoering van de reclame in de radio voor volgend jaar april bijna praktisch onmogelijk. KAMPERDUIN (ANP). Bij Kam perduin zijn gistermiddag twee baad sters verdronken. Omstreeks half vijf zjjn de lichamen van twee meisjes, te weten van de 30-jarige Miesje L. Pie- ters, verkoopster, en van de 17-jarige Antoinette I*. Burgers beiden uit Ede, nangespoeld. De meisjes werden het laatst gezien omstreeks drie uur gister middag toen zij aan het baden waren in de nogal ruwe zee. Direct na de aanspoeling werd kunst matige ademhaling met gebruik van zuurstofapparaten toegepast, hetgeen helaas niet meer mocht baten. De meis jes brachten hun vakantie door te Schoor! Dit is de 32-jarige luitenant-kolonel Yakaboe Gewon, die na de gevech ten van 29 juli de macht in handen heeft in Nigeria. In een radiotoe spraak van 10 minuten verklaarde Gowon door een meerderheid in het leger te zijn uitgenodigd Ae verant woordelijkheid voor het land en het leger te dragen'. Tweede bezoek Omstreeks half negen gistermorgen ar riveerde een vliegtuig van de Royal Air Force uit Parijs op het Zuidlim burgse vliegveld Beek. Korte tijd later kwam er ook een toestel van de Canadian Air Force uit Brussel aan. De leden van het gezelschap werden opgewacht door de commissaris dei- koningin in Limburg, mr dr C. J. M. van Rooy en luitenant-generaal H. P. Zlelstra, voorzitter van de ver enigde chefs van staven, die hen op hun rondreis door Zuid-Limburg ver gezelden. Naar wij vernemen was dit het tweede bezoek dat NAVO-func- tionarissen aan Zuid-Limburg bracht- WENEN (APA). De politie in We nen heeft een van de twee verdachten van de overval op de nutsspaarbavk in Amersfoort aangehouden. Het is de 57- jarige Ludwig Welnber, een Oostenrij ker die sinds 1945 zjjn domicilie in Brus sel heeft. I)e man werd aangehouden kort voordat hii vanuit Wenen naar Brussel wilde vliegen. Bij de overval op 24 juni werd, zoals bekend, een bedrag van 40.000 buitge maakt. Twee leden van de Amersfoort se politie zijn inmiddels gistermiddag naar Wenen vertrokken. Zij hopen daar gelegenheid te krijgen de verdachte tel zien en eventueel te noren. WALSOORDEN De aanleg van het nieuwe gedeelte van de streekhaven te Walsoorden is, na de start in het begin van jn- ni, zo ver gevorderd dat men ter plaatse enig inzicht in de situa tie van straks kan krygen. De nieuwe watergang is reeds vol tooid. Dit afvoerkanaal loopt vanaf de rijksweg Kloosterzan- de - Perkpolder door de Noord- dijkpolder en de Mariapolder, om tenslotte uit te monden in de oude haven. Het nieuwe havenbekken is door een zanddijk gemarkeerd. In dit nog dro ge bokken is men begonnen met het heien van de liavenwanden waarbj) een nieuw systeem wordt toegepast. Eerst heit een aan een dragline ver bonden installatie stalen binten, op geringe onderlinge afstand, en later brengt men daartussen een stalen beschot aan. De twee produkten ko men van twee verschillende fabrie ken en blijken uitstekend te kunnen worden gecombineerd. De ruimte rondom het havenbekken wordt geschikt gemaakt voor de ves tiging van kleine industrieën. Wel is van verschillende zijden belang stelling voor deze gronden getoond, maar tot uitgifte is de gemeente Hon- tenisse nog niet gekomen, Dit gebied wordt momenteel opgespoten. Een Belgische firma levert hiervoor het materiaal, dat vrijkomt bij het op diepte houden van de vaargeul ter hoogte van Walsoorden. Vijfmaal per dag voert een schip ongeveer 12.000 kubieke meter materiaal van de Scheldebodem aan. De zeedijk zal rond dit havengebied worden gebouwd. Deze zal op delta hoogte, dus 7.75 meter boven NAP, worden gebracht, evenals het dijkge- deelte langs de bestaande haven, ten noordwesten van de nieuwe dijk. De woningen die langs het oude gedeelte staan zullen bij de verzwaring een groot obstakel vormen. De diepte van de haven zal bij iedere water stand voldoende zijn voor de binnen vaart. By de laagwaterstand be draagt de diepte dan ongeveer vier meter. De breedte zal 80 meter zijn, wat ruimschoots voldoende is om te kunnen zwaaien. De nieuwe haven ingang die 55 meter breed zal wor den, is ten zuidoosten van de oude geprojecteerd. De bestaande ingang, die slechts 13 meter breed is, zal worden gedicht. De heer L. Frenks van de provin ciale waterstaat., onder wiens direc- -V-' iiL",.,;k' v fcdKtlijK tie het werk wordt uitgevoerd, ver telde ons dat de uitvoerder, de firma Van Oord uit Werkendam, tot nog toe geen achterstand op het schema heeft opgelopen. Dit vormt een goede reden om aan te nemen dat het werk op tjjd, in juli 1967, klaar zal zjjn. Dat zal dan juist aan het begin van de bietentijd zyn. De overslag van dit produkt zal zich in de toekomst geheel op de streekhaven van Wals oorden concentreren, omdat een aan tal kleine havens ten zuidoosten van Walsoorden zal worden gedempt. De aanleg van een nieuw gedeelte van de streekhaven te Walsoorden vordert goed. Het is de bedoeling dat naast liet havenbekken, dat wordt gemarkeerd door een zanddijk, ruim te komt voor industrievestiging. Van verschillende zijden is belangstelling voor de grond getoond. Het betref fende gebied wordt momenteel door een Belgische firma opgespoten met materiaal dat vrijkomt bij het op diepte houden van de vaargeul ter hoogte van Walsoorden. (Foto PZC) Wellicht, dat de vragen van kamerlid Rijckevorsel aanleiding zijn tot een bredere discussie over de hier aan de or-j de gestelde problemen. Het gaat hier om interessante kwesties, die vooral ook in kringen van justitie en politie (het ge bruik b v van bandrecorders bij het' vooronderzoek) waard zijn. De ontwik keling van allerlei technische hulpmid-. delen vergt bezinning over gebruik en toepassing, ook in de rechtszaal. §U"ind juni deed zich een onbe- th tekenend incident voor tij dens een strafzitting van het Amsterdamse gerechtshof: provo-juffrouw Koosje K. wil de het verloop van de zitting verdachte was provo Ha ns T. op de band vastleggen. De president van het hof verhinderde dit evenwel, hetgeen vanzelfsprekend irt allerlei kranteversla gen werd vermeld. De kranten waren amper uit of het KVP-kamerlid Van Rijckevorsel had over deze zaak al een vraag aan minister Samkalden gesteld: .Op welke wetsbepaling steunt deze maatregel Een maand later gaf de be windsman tekst en uitleg: aan het be sluit van de president lag het bepaalde in de artikelen 124 en 274 van het wet boek van strafvordering ten grondslag. In het eerste wordt (onder meer) be paald, dat de voorzitter van het recht sprekende college zorgt voor de hand having van de orde ter zitting en de no dige maatregelen neemt, opdat de .ambtsverrichtingen zonder stoornis zul len kunnen plaatsvinden'; in het tweede wordt gesteld, dat de voorzitter de lei ding van het onderzoek ter zitting heeft en verhindert, dat er vragen worden ge steld .welke de strekking hebben verkla ringen te verkrijgen, waarvan niet ge zegd kan worden dat zij in vrijheid zijn afgelegd'. De minister deelde nog mee. dat de president van het Amsterdamse hof hem had bericht, dat .opnamen op de geluidsband en dit geldt in het bij zonder opnamen waarvan men niet te voren op de hoogte was licht de onbe vangen uiting van de bij het onderzoek betrokkenen, met name van verdachte zelf. kunnen belemmeren'. Bovendien, zo voegde de president er aan toe, indien .het gebruik van de geluidsband aar. een ieder ware toegestaan, zou daarvan door de houder van de geluidsband misbruik kunnen worden gemaakt'. Tot zover de eerste ronde van de reactie op de band recorder-pogingen van provo Koosje K. De heer Van Rijckevorsel is kennelijk niet tevreden met de afloop van deze eerste ronde, want hij heeft al weer nieuwe vragen gesteld. Is het gebruik van opname-apparatuur door eén ver dachte of zijn raadsman in het belang van de verdediging, of door een journa list in het belang van een juiste voorlich ting, wel in strijd met de orde ter terecht zitting?, wil hij weten. Tevens vraagt hij of het zo langzamerhand geen tijd is geworden de bewuste bepalingen uit het wetboek aan te passen. Zelfs suggereert het kamerlid een bepaling in het wet boek van strafvorde ring. waarin wordt voorgeschreven dat de griffier een band recorder gebruikt als .notuleer-apparaat', waarvan dan de opnamen ter beschik king van belanghebbenden worden ge steld. Men ziet: een op zichzelf weinig belangrijk incidentje bij de afwikkeling van enige Amsterdamse troebelen geeft aanleiding tot discussie over het gebruik van moderne, elders algemeen gebruikte en aanvaarde apparatuur bij de recht spraak. In de openbare zalen van het konink rijk der Nederlanden is de bandrecor der een niet meer weg te denken ver schijnsel: menige raadsvergadering wordt op de band gezet, in de statenzaal van Zeeland zijn b v de stenografen ver vangen door bandrecorders bedienende meisjes, bij openbare commissievergade ringen van de tweede kamer is het ap paraat al eveneens aanwezig. Het gaat hier echter om apparatuur, die door of vanwege de overheid wordt bediend. Met andere woorden: buitenstaanders komen er niet aan te pas en kunnen er ook niet mee manipuleren. Dat laatste is niet on belangrijk^ zoals iedereen weet die wel eens met opname-apparaten heeft .ge speeld": men kan met een band allerlei foefjes uithalen en aldus mensen verkla ringen laten afleggen, die in werkelijk heid heel anders hebben geklonken. Wanneer echter de overheid zelf de ap paratuur gebruikt zoals dus gebeurt in vertegenwoordigende vergaderingen dan bestaat er een waarborg, dat er niet wordt geknoeid. In deze zin nu kan men er toch moeilijk bezwaar tegen ma ken, dat in de rechtszaal een recorder als .notuleer-apparaat' wordt gebruikt. De vrees van de Amsterdamse president voor belemmering van .onbevangen uitin gen' iykt ons in dit opzicht overdreven: toga's en beffen van magistratuur en verdediging zijn eerder in staat onbe vangen uitingen te verhinderen dan een kleine microfoon. Voorts is er geen en kele reden te veronderstellen, dat de bandrecorder geen functie zou kunnen hebben als notuleer-apparaat, zij het dat waarborgen nodig zijn voor een juist ge bruik. Een dergelijke verantwoorde wijze van vastleggen zou echter naar het ons voorkomt in vele gevallen een waarde vol hulpmiddel kunnen zijn voor de sa menstelling van het proces-verbaal der zitting. Iets anders evenwel is de vraag en daarom ging het in deze kwestie in eerste instantie of ook derden van opname-apparaten in de rechtszaal ge bruik mogen maken. Uit de opmerkin gen van de Amsterdamse president kan men concluderen, dat hij daarvan tegen stander is. Maar is er wel een principieel verschil tussen een bandopname-appa raat en het notitieblok van een verslag gever? In ae krantenwereld komt de .band' steeds meer naar voren als een waardevol hulpmiddel bij de verslagge- very, voor het vastleggen bijvoorbeeld van genuanceerde uitlatingen. Afgezien daarvan: betekent openbaarheid, dat men het behandelde wel schriftelijk (pers) en mondeling (publiek) mag doorgeven, maar niet direct (band)? Er zou daarvan misbruik kunnen wor den gemaakt, zegt de Amsterdamse pre sident. Maar dit misbruik kan met de drukpers evengoed worden gepleegd. We laten nu nog maar buiten beschouwing het onmiskenbare feit. dat er tegen woordig opname-apparatuur bestaat van een zo kleine omvang, dat zij alleen bij fouillering voor de dag zou komen. In een enigszins verwant vlak ligt ook de kwestie van het fotograferen in de rechtszaal: in Nederland als regel niet toegestaan, al zijn er (bij de bijzondere rechtspleging na de oorlog bijvoorbeeld) uitzonderingen te melden. Men kan be grijpen. dat een president het maken van foto's niet toestaat omdat de belan gen van een verdachte geschaad worden, misschien ook omdat hij meent dat het decorum in de rechtszaal zou worden verstoord. Het is ons echter een raadsel waarom tekeningen door kranteniUus- tratoren wél worden toegestaan- een principieel verschil tussen deze twee reproduktievormen in een krant is naar ons gevoel niet aanwezig. Het valt op, dat zodra er sprake is van moderne re- produktietechnieken in woord of in beeld er zelden sprake is van een prin cipiële benadering. Vermoedelijk omdat men aan het nieuwe nog niet gewend is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1