PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOGERE INKOMENS VOOR LEDEN KONINKLIJK HUIS Voor koningin verhoging tot ruim 5 miljoen Hoechst-Vlissingen NV opgericht Slachtoffers van busramp naar België vervoerd Missie van Thant mislukt FRANS ROET IN EEG-ETEN VOORSTEL VAN REGERING BIJ TW EEDE KAMER INGEDIEND Chauffeur was gezond op ongeluksmoment F. van de Velde sr f Caravanrijders blijven wegen in bergen blokkeren Verrassende impasse in Brussel Geen concessies inzake voorstel Kennedy-ronde IN 1968 MOET F0SF0R0VEN IN PR0DUKTIE De raad van commissarissen Chloor 209e jaargang - no. 173 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN KI. 2911. ZlnlkiM, rad. ral. ■dra. ral. 2094. Adv. D per ede. S,2S. Inges. (me*. 8 regeli) 1 i. 1.75). .Brieve* b o 359200 PZC, Middelbar*. Woensdag 27 juli 1966 Eusebio in tranen Pagina 4 1 DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is een ontwerp van wet ingediend tot verhoging van de inkomens van de leden van het ko ninklijk huis. Het inkomen van de koningin zal worden verhoogd van 2.500.000 tot 5.200.000. Het voor onderhoud van de paleizen vast gestelde bedrag komt van 500.000 op 825.000. Ook het inkomen van prins Bernhard zal van 300.000 tot 475.000 worden verhoogd. De grondwettelijke inkomens van de overige leden van het koninklijk huis zullen niet worden verhoogd. Voorgesteld wordt de verhogingen te doen ingaan op 1 januari 1966. In de memorie van toelichting, die is ondertekend door minister-pre sident Cals, minister van binnen landse zaken Smallenbroek en de minister van financiën Vondeling, wordt opgemerkt, dat de ontwik kelingen in de afgelopen vijf jaren sinds de inkomens van de kroon Toestand 2 kinderen kritiek LIMBURG (UPI) Trucks van het Belgische leger hebben giste ren de lichamen van de 27 kinderen en 6 volwassenen die maandag bij de Belgische busramp in Duitsland zijn omgekomen naar Brussel ge bracht. Van twee van de tien kin deren die de ramp hebben over leefd is de toestand nog kritiek. Gisterochtend is op de 81-jarige be stuurder Raphael Materne uit Brussel een lijkschouwing verricht. Meegedeeld is dat daarbij is gebleken dat de gezond heid van Materne goed was toen net on geluk gebeurde. Deze conclusie doet de theorie te niet dat de bestuurder mis schien de macht over het stuur heeft verloren als gevolg van een hartaan val... Er lijkt thans meer voor de theo rie te zeggen dat de bestuurder achter het stuur in slaap is gevallen. Er ls geen slipspoor op het viaduct geconstateerd. Herdenkingen Gistei-ochtend is in de kathedraal van Limburg een requim-mis voor de slachtoffers gehouden. Gistermiddag is een herdenkingsdienst gehouden in de Tileipanschool. De Belgische plaatsvervangend minister van on derwijs Michel Toussaint heeft de Westduitse autoriteiten de dank van zijn land overgebracht voor de hulp die aan de slachtoffers en hun fami lie is verleend. Zich tot de ouders der kinderen richtend, zei Toussaint: ,Uw smart is ook onze smart'. Bruno Heck, de Westduitse gezinsmi nister, plaatste een grote krans nabij de kisten welke in de door kaarsen ver lichte hal van het moderne gebouw wa ren geplaatst. Heinrich Hemsath, mi nister van sociale zaken van de deel staat Hessen, sprak woorden van rouw beklag namens zijn regering. De admini strateur van Limburg, Heinz Wolf maakte bekend dat een .teken van broe derschap' zou worden opgericht op de plaats van het ongeluk, ter herinnering aan de slachtoffers. Wolf bracht dank aan alle vrijwilligers die dag en nacht in de weer waren geweest en zei: .woor den zijn goed en troosten, maar daden kunnen helpen'. Naar België Nadat door katholieke en protestantse geestelijken gebeden waren gezegd, droegen Belgische soldaten de kisten tussen de rijen van honderden zwijgen de mensen door buiten de school, naar de wachtende trucks. Familieleden der slachtoffers werden in de bussen van de Amerikaanse luchtmacht naar de Ame rikaanse luchtmachtbasis te Wiesbaden gebracht. Vandaar werden zjj per vlieg tuig naar België gebracht. Ook aan boord waren 3 van de 10 overlevenden. Bij busongeluk in Italië 24 gewonden PAD UA (REUTER) Vierentwintig leden van een Italiaans zangkoor zijn gisteren gewond geraakt toen een auto bus nabij Padua van een stelle helling omlaag stortte. Met politiewagens, ambulances en pas serende auto's zijn de over het ai- gemeen licht gewonden naar nabij gelegen ziekenhuizen vervoerd, chauffeur verklaarde dat de bus op een glad weggedeelte begon te slippen. Met de autobus werden ln totaal 34 per sonen vervoerd. BLANKEN UIT STANLEYSTAD GEËVACUEERD KINSJASA. (Rtr.) Maandagavond zijn in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa aan boord van twee vliegtuigen vieren veertig blanken aangekomen voorna melijk missionarissen en zendelingen die geëvacueerd zijn uit Kisangani (het vroegere Stanleystad), waar muitende Katangaanse militairen en blanke huur soldaten zaterdag de macht in handen namen. Onder de geëvacueerden bevin den zich twee Nederlanders. Zjj beves tigden de dood van kolonel Joseph Tsjatsji, de plaatselijke bevelhebber van het Kongolese leger. Volgens de laatste berichten is het in Kisangani nu rustig. De Kongolese pre mier Moelamba, die er zondag heen is gevlogen, zou een nieuwe ontmoeting hebben mei kolonel Tsjipoela. de leider van de muiters, die ontevreden zijn over het uitblijven van hun soldij. Speck in staat van beschuldiging CHICAGO (RTR) Een .grand Jury in Chicago heeft gisteren acht akten var beschuldiging wegens moord uitgebracht tegen de 25-jarige Richard Speck, die verdacht wordt van het vermoorden van acht leerling-verpleegsters op 14 juli. De enige overlevende, de 23-jarige Cora- zon Amurao, was niet op de rechtzitting aanwezig, omdat zij nog lijdt aan een ze nuwschok. Speek zelf is in een gevange nishospitaal herstellende van een poging zelfmoord. het laatst werden aangepast aan leiding hebben gegeven na te gaan in hoeverre deze bedragen aanpas sing behoeven. Zij zijn er daarbij van uitgegaan dat het inkomen van de kroon een bijzonder, van andere inkomens afwijkend karak ter heeft, omdat het de koningin in staat moet stellen haar openba re functie te vervullen. ,De gelde lijke verplichtingen die voor de ko ningin uit haar taakvervulling voortvloeien, dienen door het ten laste van 's rijks kas komende in komen te worden goedgemaakt', schrijven zij. De inkomens van de kroon worden ge regeld in de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk van de grondwet. Sinds 1938 is het mogelijk deze bedra gen bij een bijzondere wet te wijzigen. Evenals bij een grondwetsherziening is hiervoor een tweederde meerderheid zo wel ln de tweede als in de eerste ka mer vereist. Werd de procedure tot aanpassing van de bedragen aan gewijzigde omstandig heden in 1938 vereenvoudigd, .toch rijst vraag', aldus de bewindslieden, ,of e opzet ook in de huidige tijd vol doende mogelijkheden biedt'. Zij merken op, dat de ontwikkelingen op het ge bied van lonen en prijzen zich sneller voltrekken dan voorheen, terwijl de noodzakelijke aanpassingen van de grondwettelijke inkomens eerst na ge- mime tijd hun beslag kunnen krijgen. ,Die aanpassingen kunnen dan een zo danige omvang aannemen, dat de on juiste Jndiruk wordt gevestigd, dat niet aanpassing, maar verbetering wordt be oogd.' De regering heeft de vraag in studie of de huidige grondwettelijke opzet moet worden gewijzigd zodat aani"-- smgen meer geleidelijk kunnen gesc den, wat zowel voor de leden van het koninklijk huis als uit oogpunt van aanpassingsbeleid wenselijk wordt acht. Nu reeds enige tijd de noodza lijkheid van een verdere aanpassing van de betreffende bedragen is gebleken, kan op de uitslag van deze studie ntet worden gewacht, zo schrijven zij. komende jaren een bedrag 4.100.000 aan personeelslas! een bedrag van 1.900.000 aa rige uitgaven zal komen. Tezamen 6.000.000. Het inkomen uit het kroondomein is voor 1966 geraamd op 800.000. Op grond hiervan wordt een inkomen van 5.200.000 voorgesteld. De personeelskosten hebben betrek king op 13 hoffunctionarissen en 266 man overig personeel. Sedert 1960 is het personeelsbestand terugge bracht van 297 man tot 279 man. Het voornemen bestaat de formatie van Het Loo in de komende jaren verder in te krimpen. Van het per soneel komen 46 man ten laste van de post .Onderhoud der paleizen'. Sinds 1 januari 1961 werden de sala rissen van het personeel van het ko ninklijk huis in dezelfde mate verhoogd als de rijksambtenarensalarissen. Was het huidige grondwettelijke inkomen van de koningin in 1961 reeds voor het grote deel nodig voor de de personeelslasten, thans fen deze lasten het inkomen in aan zienlijke mate. De totale personeelslas ten, uitgezonderd diie voor het onder houdspersoneel, moeten thans op rond 3.700.000 worden gesteld, aldus de toelichting. .Aangezien het thans vast te stellen bedrag van het grondwettelijk inkomen genoegzaam dient te zijn om gedurende de eerstkomende jaren verdere lasten verhogingen te kunnen opvangen, dient het bedrag van de personeelsuitgaven (Zie slot pag. 3 kol. 5) RUSSEN GEVEN GEEN KRIMP MOSKOU (UPI) Secretarisge neraal Thant van de VN heeft gis teren twee ontmoetingen met Sow- jetleiders gehad. Er zijn aanwijzin gen dat zijn besprekingen zijn overgeschakeld van de situatie in Vietnam op de economische moei lijkheden van de volkerenorganisa tie. Uit kringen der VN is verno men dat Thant vrijwel geen hoop n:eer heeft dat zijn voorstellen in zake een oplossing voor de Viet namese kwestie door de Russen zullen worden aanvaard. op 13 juli van zijn reis naar Vietnam is teruggekeerd, heeft te Parijs verklaard te geloven dat Hanoi bereid zou zijn een .gebaar' te maken, indien daarin zouden voorgaan. Deze verklaring van de Franse afgezant die tevens een brief van president De schijnt in een vraaggesprek in het week blad Paris Match van 30 juli. Sainteny werd in het bijzonder gevraagd of Hanoi bereid zou zijn de hulp aan de Vietcong te staken wanneer de Ameri kanen een .gebaar' zouden maken. Het antwoord van Sainteny hierop was: ,het zou zeer wenselijk zijn wanneer de NoordVietnamezen op him beurt een ge baar zouden maken, ik voor mij geloof dat zij (Hanoi) dit zullen doen'. Ten aanzien van de Amerikaanse gevan genen verklaarde Sainteny dat de Noord- vietnamese premier Pahm Van Dong hem de verzekering had gegeven da* ,goed behandeld' zouden worden. Sainteny zei voorts niet te geloven dat president De Gaulle op zijn komende reis naar het Verre Oosten president Ho Tsji Minh zal ontmoeten. Personeel In de memorie van toelichting op het ontwerp van wet wordt berekend, dat ten laste van het grondwettelijk inkomen van de koningin in de eerst- Als directie van de Provinciale Zeeuwse Courant is ons een zeer geacht oud-mededirecteur en een goed vriend door de dood ont vallen. Aan hel werkzame leven van de heer F. van de Velde sr te Vlissingen, is gisteren een eind gekomen. Met zijn 81 levens jaren mocht hij tot de zeer sterken gerekend worden. Tot voor kort was hij dit ook naar lichaam en geest. Het bedrijf dat hem zo lief was en waaraan hij steeds zijn volle persoon heeft gegeven, heeft meer dan een halve eeuw van zijn gaven kunnen en mogen profiteren. De heer Van de Velde sr was een man van de oude stempel, maar dan in de meest goede zin van het woord. Zijn werk was hem alles. Een gedegen technisch vakmanschap, vrucht van jarenlange praktijk, paarde hij aan een gezond zakelijk inzicht. Vooruitstre vend als hij was, stond hij niet alleen open voor de nieuwe ont wikkelingen in zijn vak, maar hij ging vooral in de jaren tussen de eerste en tweede wereldoorlog voorop, om ook in het eigen bedrijf de nieuwste technische vindingen op grafisch gebied toe te passen. Na de fusie van de Vlissingse en de Middelburgse Courant tot Pro vinciale Zeeuwse Courant, heeft de heer Van de Velde door zijn arbeid als directeur en later als adviseur ook zeer veel bijge dragen tot de verdere bloei en technische vervolmaking van ons bedrijf. Ook toen zijn krachten hem langzaam gingen begeven, bleef zijn interesse voor het wel en wee van de PZC bestaan. Daarom was het voor hem evenzeer een groot moment, toen in 1962 onze nieuwe rotatiepers in de nieuwe drukkerijhal ging draaien. Dankbaar zullen wij de heer Van de Velde sr steeds blijven ge denken als een goed leider van ons bedrijf en een vriendelijke, in nemende persoonlijkheid voor allen die met hem mochten samen werken. De directie. DEN HAAG (ANP) De waarschuwin gen die de ANWB onlangs heeft gericht tot de Nederlandse automobilisten, die met een caravan op vakantie gaan naar: Oostenrijk, hebben nog niet het beoogde effect gesorteerd. Vooral in het grensgebied tussen Oosten rijk en Joegoslavië veroorzaken deze combinaties op de berghellingen grote opstoppingen. De oorzaak ligt in het niet tijdig scha kelen, waardoor zelfs de sterkere auto motor het niet meer bolwerkt op deze hellingen die stijgingen vertonen tot 23 en 24 procent. De Oostenrijkse touring* club heeft nu meegedeeld dat automobi listen die de op borden aangegeven aan wijzingen wat betreft het gebruik van de versnellingen, niet opvolgen, de sleep- kosten zelf moeten betalen als hun ca ravan een obstakel wordt voor het ove rige verkeer dat grotendeels bestaat uit mensen, die voor hun beroep langs de weg zijn, De Nederlandse ANWB adviseert cara vanrijders de volgende drie grensover gangen naar Joegoslavië bij voorkeur te gebruiken, namelijk die van Lavamuend, Seeberg en Thoerl-Maglern. BRUSSEL (ANP) Frankrijk heeft gisteren zijn EEG-partners in Brussel een onaangename ver- MOSKOU De secretaris-gene- raai van de VN, Oe Thant, die op het ogenblik een bezoek aan de Somjet-Unie brengt, werd dins dag door de voorzitter van de raad van ministers, A. N. Kosy- gm. ontvangen. VOOR CHEMISCHE FABRIEK IN SLOEGEBIED (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De oprichting van Hoechst-VIissingen NV is een feit. Deze week is de acte gepasseerd voor de nieuwe on derneming, die in het Sloe-in- dustriegebied in eerste instantie een fosforfabriek op toeren zal brengen. In het tweede kwartaal van 1968 moet op een zestig hectares groot terrein de eerste fosforoven in produktie komen. Met nieuwe bedrijf streeft er naar bij de start 300 man perso neel in dienst te hebben. Met de ze eerste fase zal een investe ring gemoeid zijn van 90 miljoen DM. Hoechst-VIissingen NV be gint met een aandelenkapitaal van 40 miljoen, waarvan 25 miljoen is volgestort. Elf maanden nadat het Duitse che mische mammoetconcern Farbwerke Hoechst AG te Frankfurt (M) aan de Noordzeekust op zoek ging naar een geschikte vestigingsplaats voor een nieuw bedrijf aan diep vaarwater is het dus zover: de bouw van de eerste fase voor de op de duur uni versele chemische industrie kan beginnen. Het is de bedoeling dat in de maand augustus een begin wordt gemaakt met het bouwrijp maken van de terreinen voor de eerste fa- brieksblokken. In eerste instantie zal Hoechst-Viis- singen NV op het nu nog kale indus trieterrein voor de volgende activi teiten zorgen: de bouw van een fosforoven, die een energieverbruik zal krijgen van 60 megawatt (MW) en een jaarlijkse produktie zal leveren van 30.000 ton; aanleg van een voorlopig een voudige havenaccommodatie: de aanvoer van de ruwe grondstof zal zich per rijnaken afspelen, na dat dit in de Rotterdamse haven uit zeeschepen is overgeslagen: de afvoer zal per coasters, per as of per spoor worden geregeld. De voorzieningen met kranen, een kade en dergelijke daarvoor zullen in nauw overleg met rijks waterstaat en het havenschap Vlissingen-Oost i o worden ge troffen. Op de lange duur wordt gestreefd naar meergelegenheid voor zeeschepen; de bouw van een afwaterings- en een koelwatersysteem en "de bouw van sociale onderkomens (kantines etc.) voor het personeel. De inrichting van de nieuwe fosfor fabriek in de haven Vlissingen-Oost wordt uitgevoerd door Knapsack AG, dochteronderneming eveneens fos for) van Hoechst bij Keulen, Voor de- technische outillage zal men Frie- drich Uhde GmbH aantrekken, die ook in Rusland een dergelijk bedrijf heeft geïnstalleerd. En wat de bouw en waterbouwkundige kant betreft: het nieuwe Sloebedrijf zal daarvoor een beroep doen op de Nederlandse aannemerrj, in de verwachting dat men het bouwtempo zal kunnen op brengen om in 1968 met de opleve ring gereed te zijn. Vlissingen NV zich dinsdagmorgen aan de pers gepresenteerd. Een dag tevoren was de nieuwe onderneming officieel opgericht. Het zal een apart Nederlands bedrijf worden, waarvan het aandelenpakket volledig ln han den is van Farbwerke Hoechst AG te Frankfurt. In de raad van commissa rissen hebben vooralsnog Dnitse Hoechst-functionarlssen zitting: voor zitter is dr J. Schaafhausen, verder dipl.-ing. H. Friedrich, H. Reintges en dr K. A. Voltz. Tot directeur van de i benoemd de te Amster- Overigens is deze Duitse overheersen de positie in de raad van commissaris sen een zaak van de aanloopperiode van het bedrijf, dat zich met ccn kan toor heeft gevestigd in het gebouw van de voormalige Amsterdamse Bank aan de Coosje Buskenstraat te Vlissingen. In een later stadium zal de bedrijfsstructuur worden omgebo gen met Nederlandse vertegenwoor digers in de topleiding. In een later stadium ook bouwt Hoechst-VIissin gen de fabriek uit tot een bedrijf dat wel eens 350 hectare zou kunnen be slaan. Tot die oppervlakte heeft men ln het Sloegebied namelijk uitbrei dingsmogelijkheden. Op de perscon ferentie werd dinsdag nog een aardig vergelijkend cijfer gegeven: de totale oppervlakte van de Hoechstfabrieken in Frankfurt (M) beslaat 380 hec tare rassing bereid. De Franse delega tie heeft zoveel bezwaren op tafel gelegd tegen een plan van de EEG- commissie voor de onderhande lingspositie van de gemeenschap in de Kennedy-ronde, dat de hoop op een snel akkoord over deze belang rijke zaak de bodem werd ingesla gen. De ministerraad heeft de gehele dag on der leiding van de Nederlandse staats secretaris mr L. de Block vergaderd en 's avonds om half negen de EEG-com- missie opdracht gegeven te proberen een nieuw ontwerp op te stellen. Om tien uur besloot men de conferentie voort te zetten, zonder veel hoop op suc ces overigens, aangezien de Franse de legatieleider Boegner blijk gaf weinig of geen bevoegdheden te bezitten om con cessies te doen. Verrassing Wanneer in 196S de eerste fosforoven in bedrijf komt, wil men tegelijk star ten met de bouw van een tweede oven, gekoppeld aan een chloor-alkalie-elek- trolyse voor de produktie van na trium. Met deze organische chloride- reactie wil men dan naar de produk tie van methaan en een hele reeks van andere chemische produkten. Het zul len in Vlissingen ongetwijfeld alle maal produkten worden, die ener De- intensief zijn en waarvoor men transport overzee nodig heeft. In de tweede fase zal dan oo"k een verdub beling van het stroomverbruik ten op zichte van de nu tegen 1968 te bou wen fosforfabriek optreden. Wat dit betreft is Hoechst in onderhandeling met de NV PZEM, die heeft toege zegd het elektriciteitsbedrijf op deze behoefte te zullen richten. Om te beginnen dus een fosforfa briek, waarin een bedrag van 90 mil joen DM zal worden geïnvesteerd. Zestig miljoen DM daarvan is be stemd voor de bouw en inrichting van dit fabrieksblok zelf; dertig miljoen DM voor voorzieningen aan haven, terrein, energietoevoer, afvoer van water en lucht en koelsystemen. Een belangrijk deel daarvan'zal uit eigen middelen worden opgebracht. Daar- (Zie slot pag. 2 kol. 2) De Franse houding kwam als volslagen verrassing. Nadat de mi nisters er in het afgelopen weekeinde in geslaagd waren in een zeer zware marathon-zitting de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek af te ronden, had men verwacht de kwestie van het Kennedymandaat snel te kunnen regelen. Het optimisme was om ont staan door het vooroverleg in het co mité van permanente vertegenwoor digers in Brussel, waar de indruk '.gelen als de landbouw-politiek eenmaal in kannen en kruiken zou zijn- Bij het begin van de ministerraad gis terochtend bleken de vijf ook werkelijk het commissieplan voor de Kennedv- ronde vrijwel voor honderd procent te kunnen aanvaarden. De Fransen kwa men met al hun reserves niet veel ver der dan een veertig procent. Later op de dag stelde de Franse woordvoerder Boegner zelfs nog zaken aan de orde, 'die helemaal niet in de ontwerp-plannen aan de orde waren. Mr De Block verklaarde gisteravond dan ook pessimistisch gestemd te zijn over de kansen op een snelle beslissing. En hij legde cr dc nadruk op, dat dc situatie ernstig is, aangezien de Kennedyronde in gevaar kan komen en bovendien ai ie landbouwakkoorden van de afgelooen maanden binnen de EEG afhankelijk zijn van een akkoord van de zes over deze kwestie. Extra stoelen [Terwijl de ministers gisteravond om half negen naar hun hotels trokken voor het diner en nader beraad, begon- jnen de bodes in de wandelgangen 3 an ;het congrespaleis extra stoelen klaar te Izetten voor de pers een teken dat ge woonlijk duidt o- een lange nachtzft- ting...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1