PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LANDBOUWAKKOORD IN BRUSSEL Mr Biesheuvel ,geen ideaal akkoord' Record-drukte op Bru's mosselfeest Ministers werden het eens na nachtelijke marathon Kabinet klaar met begroting 1967 HANOI STELT PROCES TEGEN PILOTEN UIT CHINESE ZAAKGELASTIGDE WERD TWEEMAAL ONTBODEN OP BUITENLANDSE ZAKEN Ministerie laat niets los Twee kinderen en een man in zee verdronken Enorme animo voor gepavoiseerde boottocht WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 juli 1966 Fruittrio is er weer Pagina 2 BRUSSEL (ANP) De ministerraad van de EEG is er na een zeer zware marathonzitting in geslaagd gisterochtend vroeg tot een akkoord te komen over het sluitstuk van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek: onder meer een Europese marktorganisatie voor groente en fruit en Europese prijzen voor belangrijke pro- dukten als melk en suiker. Vooral Nederland en Italië hebben vele aarzelingen en twijfels moeten overwinnen voor zij uiteindelijk 'sochtends om half vijf instemden met een laatste compromis, dat de EEG-commissie zaterdagnacht om twaalf uur had opgesteld aan de hand van de discussies van de voorgaande drie dagen. De ministers zijn echter niet meer toe gekomen aan twee andere belangrijke agendapunten: liet. vaststellen van het EEG-aanbod voor de landbouw in de Kennedy-ronde en de fusie der drie uit voerende Europese organen (EEG-com- missie, Euratom-commissie en Hoge Autoriteit der EGKS). De Nederlandse staatssecretaris mr De Block, die de nislerraad heeft voorgezeten, deelde afloop van de conferentie mede, dat de ministers morgen (dinsdag) weer bij eenkomen om te spreken over de Ken- nedy-ronde. De kwestie van de fusie moet echter worden uitgesteld tot na de vakantie, zo zei lijj. ,Geen ideaal akkoord' Minister Biesheuvel gaf toe, dat het bereikte akkoord .geen ideaal ak koord was' en dat vooral Nederland en Italië er grote moeilijkheden mee hadden gehad. ,Mijn Italiaanse colle ga en ik hebben hiermee grote poli tieke risico's genomen', zo zei hjj, .doch in de politiek moet men nu eenmaal in alternatieven denken en dit was het best bereikbare alterna tief'. Het akkoord omvat onder meer een Europese melkprijs (die over twee jaar zal ingaan) van 39 pfennig (de huidige Nederlandse melkprijs van 33,5 cent komt overeen met ongeveer 37 pfennig), een Europese suikerprijs die vrij hoog is voor bepaalde basishoeveelheden die van land tot land variëren en een stuk lager voor dat deel van de produktie dat deze quota te boven gaat, alsmede een in gewikkelde groenten- en fruitregeling met een gevarieerd stelsel voor ingrij pen op de markt als de prijzen teveel dalen als gevolg van het grote aanbod, steun bij export en voor de opbouw van producentenorganisaties in de partners- landen, waarmee men een verbetering van de marktstructuur hoopt te berei ken. Het groente- en fruitreglement voorziet in een overgangsperiode van drie jaar. Uit de oorspronkelijke voor stellen van de EEG-commissie betref fende de melkprijs is voorts de herzie ningsclausule geschrapt. Groenten en fruit Het prijsniveau, waarop in de groenten- en fruitmarkt ingegrepen kan worden, varieert tussen 40 en 70 procent van de basisprijs. Die basisprijs is het reken kundig gemiddelde van de marktprijzen van de laatste drie jaren. Bij de. bereke ning van dit gemiddelde zjjn echter ex treem hoge en extreem lage prijzen, als mede de prijzen aan het begin van het verkoopseizoen buiten beschouwing ge laten. Voor bloemkool en tomaten kan het in- terventieniveau liggen tussen 40 en 45 procent van de basisprijs, voor appels en peren tussen 50 en 55 procent, voor si naasappelen. mandarijnen. citroenen, perziken en tafeldruiven tussen 60 en 70 procent. De interventiekosten zullen gedurende de overgangsperiode van drie jaar wor den bestreden uit het Europees oriën tatie- en garantiefonds tot een maxi mum van 60 miljoen dollar per jaar, waarvan 40 miljoen voor Italië. Bij inachtneming van deze percentages worden, gedurende de overgangsperiode van drie jaar, de interventiekosten be streden uit het Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw; echter met een maximum van 60 miljoen dol ler per jaar, waarvan 40 miljoen voor Italië. Landen die een hoger Interventie- niveau willen hanteren dan voor de ver schillende produkten Is aangegeven kun- dat doen tot zeventig procent van de basisprijs, maar moeten het meerde- -T voor hun eigen rekening nemen. De oprichtingskosten van producen tenorganisaties voor groenten en fruit zullen tot 50 procent uit het fonds worden betaald. De suikerbie- tenprijs is gesteld op 17 dollar per ton voor nationale quota, vastge steld aan de hand van de huidige pro duktie en consumptie, en op 10 dol lar per ton voor de hoeveelheid die het quotum te boven gaat. Het Ne derlandse quotum ls op 550.000 ton gezet. Volgens het oorspronkelijke voorstel der Europese commissie zou het ongeveer 490.000 ton zijn. Allerbelangrijkst Mr Blesheuvel noemde het pakket van deze marathon een van de allerbelang rijkste dat ooit de EEG-ministerraad is gepasseerd. In belangrijkheid overtrof fen de besluiten van nu die welke de ministers in mei jl hebben genomen In zake de gemeenschappelijke financie ring van de EEG-landbouwpolitiek en het akkoord van 1964 Inzake de graan prijzen. Volgens prof Hallstein, de voorzitter der EEG-commissie, was het akkoord wel licht de belangrijkste stap die de EEG ooit had gezet op de weg van de inte gratie. Zonder gemeenschappelijke land bouwpolitiek kon geen echte gemeen schap onstaan, die een solide basis voor een politieke gemeenschap kon vormen. Dit is een historische dag, zei hij, ook al omdat dit wellicht de laatste keer ls ge weest dat men de procedure van een marathonzitting met een .package deal' heeft moeten doormaken. ENIG UITSTEL VAN BELASTINGVERLAGING? DEN HAAG Het kabinet heeft het beraad over de rijksbegroting 1967 thans vrijwel afgerond. Deze week moeten nog enkele onderde len van het dekkingsplan worden geregeld, maar de voornaamste beslissingen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag hun be slag gekregen. Over de resultaten wordt een streng stilzwijgen in acht genomen. De hoofdpunten van het akkoord in de minister raad zullen op de derde dinsdag in september in de troonrede en de miljoenennota worden meegedeeld. In Haagse kringen verwacht men dat het pakket van maatregelen ter dekking van de rijksuitgaven voor 1967 enig uitstel van de ver laging van de loon- en inkomsten belasting, verhoging van de omzet belasting op een aantal goederen en een lening op de kapitaalmarkt zal bevatten. De uitgaven zijn in de wekenlange be sprekingen in de ministerraad aanzien lijk teruggedrukt beneden het peil van de 3 miljard verhoging van de rljks- bestedingen, waarmee het overleg be gon. Aangenomen wordt, dat vooral de ministers De Jong (defensie), Diepen horst (onderwijs en wetenschappen) en Bogaers (bouwnijverheid) flinke stap pen terug hebben moeten doen. Het is niet uitgesloten, dat ook minis ter Veldkamp (sociale zaken) een con cessie heeft moeten doen in de vorm van enig uitstel van de invoering van de wet op de zware geneeskundige risico's en de arbeidsongesch iktheidswetdie op 1 januari 1967 zouden ingaan. Waarschuwingen Vooral van ICVP-zijde is de laatste maanden sterk aangedrongen op een forse besnoeiing van de overheidsuit gaven. Fractievoorzitter dra Schmel- zer heeft hierover niet mis te versta ne waarschuwingen aan het kabinet gegeven. In Den Haag neemt men Het uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting, die wettelijk op 1 januari 1967 zou moeten ingaan, ver eist een wetswijziging. Minister-presi dent Cals zal hierover vooraf contact opnemen met de fractieleiders van de regeringspartijen KVP, PvdA en AR, aangezien het doorgaan van deze belas tingverlaging is afgesproken bij de for matie van het kabinet-Cals. De KVP en AR hebben herhaaldelijk la ten weten, zwaar te tillen aan uitstel van de belastingverlagingen. Het ligt daarom voor de'hand, dat het kabinet het uitstel beperkt heeft willen houden tot enkele maanden. De twee genoemde regeringssgêzLndi fracties zullen dit uitstel willen beoor delen in -het kader van het hele pakket van maatregelen ter dekking van dt rijksbegroting, zo vernemen wij. Tegen verhoging van de omzetbeasting over de hele linie, waarvan aanvanke lijk sprake is geweest, is van PvdA-zij- de ernstig bezwaar geopperd. In hel (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG De tijdelijk zaakgelaslig- voor de tweede maaf dit weekeinde op weg naar het Plein. Dit laatste onderhoud duurde drie kwar tier. Het ministerie wil niets over de ge sprekken meedelen. Het ligt voor de hand, dat geprobeerd wordt, krachtige druk op de Chinese diplomaat uit te oefe nen om de impasse, waarin het onderzoek naar de dood van ir Hsu zich nu bevindt, te doorbreken. Daartoe is nodig, dat de acht leden van de lastechnische missie, die nog steeds ln het legatiegebouw verblijven, kunnen worden gehoord. Tot dusver is het zelfs onmogelijk geweest, hen de dagvaarding te betekenen. De Haagse politie is inmiddels een inten sief onderzoek begonnen ln de buurt van het herenhuis aan de Prins Mauritslaan, waar Ir Hsu zwaar gewond op straat is gevonden. Men probeert meer te weten te komen over hetgeen zich daar heeft afgespeeld op 16 juli, toen de gewond |werd aangetroffen. IDe villa, waarin de Chinezen verbleven, Gistermiddag om tien over vier arri- wordt nog steeds streng bewaakt. Het veerde bij de Chinese legatie mr D. J. M. warme weer heeft hen gisteren doen be- van Thiel Cooveis, sous-chef van de di- wegen, de ramen open te zetten. Af en rectie kabinet en protocol van het minis-ltoe kwam er muziek uit het huis. de Chinese volksrepubliek in Den Haag, de heer Shen YVei-Liang, is het afgelopen weekeinde tweemaal op het ministerie van buitenlandse zaken ont boden. Het ministerie doet pogingen de Chinese diplomaat te overreden, de acht leden van de technische missie, die in het gebouw van de legatie aan de Adriaan Goekooplaan verblijven, door rechterlijke instanties te laten horen in verband met liet overlijden van ir Hsu. De beer Shen werd zaterdagavond laat op liet Plein ontboden. Tot na midder nacht waren ambtenaren van het- minis terie er in de weer met de zaak-nsu. Contact vooraf akkoord in de ministerraad zou daarom de verhoging beperkt zijn gebleven tot aantal goederen. Kapitaalmarkt Deze maatregelen zullen niet voldoende in het laatje brengen om het te kunnen stellen zonder een beroep op de kapi taalmarkt. verwacht men in Haagse kringen. Men wijst er daarbij op. dat ook dit jaar minister Vondeling nog een aan zienlijk bedrag zal moeten lenen om de rijksuitgaven voor 1967 te dekken. In het laatste nummer van economisch- statistisehe berichten wordt becijferd dat het rijk in 1966 nog 1 miljard, zoo moeten lenen op de kapitaalmarkt. Dat kan echter nog wat meevallen want tegen het einde van het jaar blijkt meestal, dat de uitgaven beneden de ra ming zijn gebleven. In een reeent dienst jaar was deze meevaller zelfs 350 mil joen, zei minister Vondeling in de twee de kamer. PORTO ERCOLE Koningin Juliana, prins Bernhard. de prinsessen Irene en Margriet en de heer P. van Vollenhoven zijn in het zomerverblijf van de koninklijke familie aangekomen Prinses Beatrix, prins Claus en prins Hugo zullen zich begin augustus naar Porto Ercóle be geven. VIERDE DODE IN CLEVELAND CLEVELAND (Reuter). Zaterdag ls te Cleveland, ln de Amerikaanse staat Ohio, een 29-jarige neger vader van vijf kinderen overleden aan de schot wonden die hij opliep toen hy kennelijk poogde te ontsnappen uit een auto wi in jonge blanken zaten. Het aantal do den van de rassenonlusten van de afge lopen week steeg hiermee tot vier. Zes blanken zijn in verband met de jongste moord aangehouden. Weer 44 Cubanen gevlucht KINGSTON (Reuter). In twee vis sersboten zijn vrijdag op de noordkust van Jamaica 44 Cubanen aangekomen, die politiek asiel hebben gevraagd. In de afgelopen weken waren daar al 29 Cu baanse vluchtelingen gearriveerd. DEN HAAG (ANP). Voor Scheve- ningen zijn zaterdagmiddag drie perso nen in zee verdronken: twee kinderen uit één gezin en een 31-Jarige man, al len uit Den Haag. De slachtoffers zijn het 9-jarige meisje L. D. Zijdebos en haar 7-jarige broertje en de 31-jarige verzekeringsagent H. J. M. Meurls. Laatstgenoemde kon niet zwemmen. Alle drie waren plotseling verdwenen. Een 10-jarig vriendinnetje uit Oslo. dat b(j de familie Zijdenbos lo- feert, kon het meisje nog vastgrijpen, och moest haar loslaten, toen zij zelf ln moeilijkheden kwam. Zy kon zich echter, redden. ,Tot een verre datum' HANOI, SAIGON, WASHINGTON (AFP, Reuter) Het proces tegen de Amerikaanse piloten die in Noord-Vietnam zijn neergescho ten is tot een verre datum uitgesteld, zo hebben de Noord Vietnamese autoriteiten zaterdag laten weten aan de hoofden van de diplomatieke missies der communistische landen te Hanoi. Er ls een burgeriyke commissie inge steld om de afzonderlijke .misdaden' van de betrokken Amerikanen te onder zoeken. Men verwacht dat het werk van deze commissie een betrekkelijk lange t(jd zal vergen. Voorzitter is de minis ter van volksgezondheid, dr Thaeh, ter- wüi als vice-voorzitter rechter Baeh van het hooggerechtshof in Hanoi optreedt. De Amerikaanse piloten worden offici eel niet meer beschouwd als .oorlogs misdadigers". Zy worden echter niet er kend als krijgsgevangenen, maar wor den beticht van .misdaden jegens het Vietnamese volk'. Waarnemers in Hanoi zien deze beslui ten ais een belangrijk gebaar, dat het aanzien van het conflict in Vietnam kan wyzigen. Piloot onfsnapl Een piloot van de Amerikaanse ma rineluchtvaartdienst is uit commu nistische krijgsgevangenschap ont snapt. Dit heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon zaterdag meegedeeld. In de Zuidvietnamese hoofdstad werd van diverse zyden vernomen, dat de piloot door een helikopter is opge pikt na een voettocht van twintig dagen door zeer moeilijk terrein in Noord-Vietnam. In Amerikaanse mi litaire kringen wordt om veiligheids redenen volledig stilzwijgen bewaard over de bijzonderheden van de ont vluchting. De piloot, de eerste die uit Noordviet- namese krijgsgevangenschap is ont snapt, ligt op het ogenblik in een hospi taal. Zijn identiteit wordt geheim ge houden. Wel is zijn familie gewaar schuwd. Hij wordt ondervraagd door leden van de Amerikaanse inlichtingen dienst. Vietcong-guerrillastrijders hebben gis teren hun aanvallen op stellingen naby de grens met Noord-Vietnam voortgezel met de bestorming van een Zuidviet- namees kamp, waarbij de verdedigers zware verliezen leden. Nadat verster kingen waren aangekomen werd de Vietcong verdreven. De guerrilastryders voerden zaterdag avond met. mortieren een aanval uit op een vliegveld nabij de grote Ameri kaanse luchtbasis Da Nang. Hierbij werden 32 Amerikaanse militairen ge wond en zestien vliegtuigen beschadigd. Bij de strijd tussen Amerikaanse mari niers en Noord Vietnamese troepen, even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. zijn tot dusver 618 tegenstanders ge dood, aldus een Amerikaanse woord voerder. Verworpen De Amerikaanse regering heeft zater dag de Russische beschuldiging ver worpen, dat Russische schepen by de recente luchtaanvallen op olie-opslag plaatsen in de Noordvietnamese haven stad Haiphong in gevaar zijn gebracht. In een nota die in Moskou is overhan digd, stelt de regering in Washington, dat de aanvallen pas zijn gedaan, nadat de VS en Zuid-Vietnam zorgvuldig de .noodzaak, hadden onderzocht om hel hoofd te bieden aan de toenemende agressie uit Noord-Vietnam'. Bovendien was alles gedaan om schade aan de scheepvaart en door de burgerbevolking bewoonde gebieden te voorkomen. Vol gens de nota zijn alleen militaire doe len getroffen. Daar staat ze: de Bruse mossel prinses Willy de Waal. De man op de voorgrond demonstreert, hoe warm het was op het mossel- feest-1966. Ze was het stralend middelpunt van de festiviteiten in het dorp aan de Grevelingen. (foto PZC) BRUINISSE Mosselen, gepavoiseerde kotters en toeristen, drommen toeris ten: ze beheersten zaterdag het beeld van het Sehouwse vissersdorp. Het was weer mosselfeest in Bru en dat werd ditmaal niet alleen de opening van het mosselseizoen 1966-1967 voor de Bruse vissers, het werd vooral ook een toeristische attractie van de eerste orde. Toen lieftallige mossel- fee Willy de Waal het gezelschap ge nodigden de eerste bereide mosselen van net seizoen aanbood, zag het op en om de haven zwart van de be zoekers en zo is het tot zaterdag avond laat gebleven. Maar Bruinisse had zijn gasten dan ook heel wat te bieden. Het bleef voor de toeristen niet bij plaatjes schieten van de mosselfee en van de rijk ge pavoiseerde. fleurige vissersvloot. Op het programma voor deze zevende viasei-ydag stond ook weer de gebrui kelijke vlootschouw van de tientallen kotters. En er was enorme animo om die vaartocht mee te maken: te gen twee uur 's middags hadden hon derden inwoners en toeristen al eer plaatsje gevonden op de tientallen vissersscheepjes en stonden op de steigers nog dichte rijen gegadigden te wachten om te kunnen meevaren. Met hr ms mijnenveger .Bruinisse' voor op koos de feestelijke vloot zee om de passagiers het spel van wind. wolken en water op de Grevelingen te laten meemaken. Met aan boord de nieuwe verse mosselen arriveerden de kot ters een dik uur later weer aan de zaten. Te land was er daarna het nodige vertier. In de loop van de dag kon de hr ms .Bruinisse' in de ge= meentehaven worden bezichtigd. Met de .Jantjes' van de mijnenveger als escorte, de sportvereniging .Kwiek' en gilden vendelzwaaiers uit Vught en Oisterwijk en de muziekvereniging ,Nu met Hope' voorop trok de mos selfee door de Bruse straten en uiter aard was er in de straten van het vissersdorp volop gelegenheid om verse mosselen te eten. 's Avonds kreeg het mosselfeest na de zonnige vlootschouw een tweede hoogtepunt in een show van het na tionaal stuntteam waterskiën. Aan de Bruse waterkant zorgde dit spec taculaire programma-onderdeel op nieuw voor een recorddrukte. Duizen den gasten zagen magnifieke staal tjes watersport, als slalomdemonstra ties, sklvliegen, piramide-bouwen, schansspringen en zelfs blootvoet- skiën. De snow werd voorafgegaan door een demonstratie etuntzeilen door leden en instructeurs van de zeilschool Bruinisse en gevolgd door een vrolijk optreden van de boeren- kapel uit Kruiningen en een taptoe op het sportveld van de muziekver eniging .Eendracht Maakt Macht' uit Kruiningen. Tenslotte spetterde het mosselfeest in eeD vuurwerk naar zijn einde. Dit zevende mosselfeest deed het zater dag uitstekend, daar in Bru. Feeiï Willy de Waal voorzag dat 's mor-15 gens al, toen zij zei: .Houdt het mos-!J selfeest in stand. Laat het in de toe-;i komst niet alleen aankomen op de 5 medewerking van de mosseischippersjc en een handjevol organisatoren. Ook l; de medewerking var. de middenstand,» is nodig. Recreatie is ieders be- lang...' f Stralend zomerweertje, een vro lijk opgetuigde vloot, een kansje om verse mosselen te eten en nog heel icat andere franje-<it- traoties hebben zaterdag duizen den naar Bruinisse gelokt. Het mossel} eest-1966 werd er een unieke toeristische attractie. 'foto PZC) 209e jaargang - no. 171

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1