KRACHTIG PROTEST BIJ CHINA Brussel' in het slop Hoogspanningslijn ZeelandBrabant in augustus klaar Na vergeldingsmaatregelen': Zaakgelastigde van Nederland in China gegijzeld' Leeuwen vallen dompteur aan Echtpaar' bestond uit twee jongens met lang haar... Van Vollenhoven krijgt 3 maanden huwelijksverlof' Zelfs geen uitzicht op een akkoord FEESTREDE REDT AUTOMOBILIST Uitwisselen van 150-KV reserve Weer neger bij rellen in VS gedood 209e jaargang - no. 170 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 juli 1966 Kapers op DImcMm N V B«h. Ml), ran do C V Provincial, Zmuwm Couranli F. van da Veldo. F. S. den «oer an W. de Pajlar. 0 üuroBuc: Vllulngen, Walilraal SB-80, tel. 3355 (b.j.f. red. 3S0B. adv. 3647/3043), Middelburg Markt ïl, t tol. 3911. Zierlkrea, red. tol. adm. tal. 3094. 0 Adv. prüi 35 cent por mm. Minimum per adv. B.3S. I iprlja 88 ent per week, ƒ11,40 per kwartaal, franco per poit ƒ11. Gooi. Grote Markt 2. lel 6140 (b.g.g. rod. 78S3. adv. 5213K Ooil Costa Rica's kust Pagina 3 DEN HAAG (ANP) Het besluit van de regering van de Chi nese volksrepubliek om de Nederlandse zaakgelastigde tot perso na non grata' te verklaren is gepaard gegaan met onaanvaardbare taal en aantijgingen uit Peking, waarbij een voorstelling van zaken wordt gegeven, die volstrekt in strijd met de werkelijkheid is. De Nederlandse regering verwerpt deze voorstellen dan ook ten enen male, zo verklaarde gistermiddag het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Wat betreft het gebeurde met de over leden Chinese ingenieur Hsu kan wor den verwezen naar het gestelde in het communiqué van 19 juli jl. Hieraan kan worden toegevoegd, de rechter-commissaris te Den Haag een achttal Chinezen, die deel uitma ken van een Chinese delegatie aan de conferentie voor lastechniek, waartoe ook de heer Hsu behoorde, heeft gedag vaard om als getuige te worden ge hoord in de zaak van het mysterieuze overlijden van de Chinese ingenieur. Deze Chinezen, die thans in de woning van de Chinese tijdelijke zaakgelastigde verblijven, genieten generlei diplomatie ke immuniteit en zijn zoals ieder ander in Nederland verblijvende vreemdeling onderworpen aan de Nederlandse wet. De Chinese tijdelijke zaakgelastigde heeft geweigerd de dagvaarding in ont vangst te nemen, zodat deze niet aan de betrokkenen kon worden betekend. Identiteitskaart Inmiddels is gebleken derlandse zaakgelastigde te niet slechts tot .persona nc is verklaard. In strijd met het de Ne- Peking non grata' gatie Nederland hebben verlaten, vendten is zijn diplomatieke identi- teitslcaart Ingetrokken hetgeen even eens hoogst ongebruikelijk is. Protest De Chinese tijdelijk hedenochtend op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag ontboden. Daarbij is krachtig geprotesteerd tegen de ongegronde verklaring tot .persona non grata' van de heer Jongejans en ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit dat hem niet wordt toegestaan de Chi nese volksrepubliek te verlaten, alsmede tegen het intrekken van zijn identiteits kaart. De Chinese tijdelijk zaakgelastigde is er op gewezen, dat, indien de heer Jon gejans iets zou overkomen, zulks zeer ernstige gevolgen zou hebben. De Chinese bewering, dat de Neder landse regering zou hebben medege werkt aan een poging tot overlopen van de overleden heer Hsu is van iedere grond ontbloot. Dergelijke insinuaties kunnen slechts bjj- dragen tot verdere verslechtering van een reeds ernstige situatie, waarvoor de Chinese regering de volle verant woordelijkheid moet dragen. Ook dit is aan de Chinese tijdelijk zaakgelastigde medegedeeld. Aldus het gistermiddag door het ministerie van buitenlandse zaken afgegeven communiqué. Eerder op de dag had het Chinese pers bureau Hsinhoea gemeld, dat de direc teur van de afdeling West-Europa van (Zie slot pag. 3 kol1 ANNEKE JONGEJANS: ,IK GELOOF NIET, DAT VADER GEVAAR LOOPT' redactie). DEN HAAG ,Nee hoor, Ik ben helemaal niet zenuwachtig. Ik ge loof niet dat mijn vader gevaar loopt', vertelde Anneke Jongejans (16), dochter van de tot persona non grata' verklaarde zaakgelas tigde in Peking ons gistermfddag. Mevrouw Jongejans-Van der Pfll had op dat moment nog geen per soonlijke bodschap van haar man ontvangen. Het eerste bericht over de moeilijkheden, waarin hij ver keert© bereikte haar gistermor gen van buitenlandse zaken, die vla de telex contact onderhoudt met de legatie in Peking. Zoon Jan (19) logeert op het ogen blik bij zijn vader. Hy is ln Peking met vakantie. Of ook hem moei lijkheden in de weg zullen worden gelegd bfl zijn terugkeer naar ons land, is niet bekend. Eind januari is de heer Jongejans (52) naar Peking gegaan. Het waB de bedoeling dat zijn echtgenote zich eind december van dit jaar eveneens iii Peking zou vestigen. De kinderen Jan (19), Friedie (17), Anneke (16) en Art (15) zouden br| Nederlandse gezinnen worden ondergebracht. .Maar daar zal nu wel niets meer van komen', zei Anneke ons. Het was de bedoeling dat de heer Jongejans twee tot drie Jaar zaak gelastigde in Peking zou blijven, zo vernamen wij van het ministe rie van buitenlandse zaken. De heer Jongejans werd in Peking boren. Na het gymnasium ln Den Haag te hobhèn doorlopen, stu deerde hH In Leiden Chlnees-Ja- Danse letteren. Op het ministerie buitenlandse zaken was hij Jme tijd ambtenaar voor Oost- azlatiselie zaken. Hij spreekt vloei end Chinees. Dr D. W. Fokkema (35), tweede ambassade-secretaris, bevindt zich pas sinds april in Peking. Hij woont daar met zijn vrouw en twee jonge kinderen nabij de ambtswoning in een flatgebouw voor diplomaten. Het legatiege bouw ligt in de diplomatieke wijk buiten het oude Peking. De heer Fokkema studeerde Ne derlandse letteren met als bijvak modern Chinees. Hij bezit het di ploma vertaler Russisch. Vorig jaar promoveerde hij op het proef schrift .Literary doctrine in China and soviet influence'. nAAP KENNEDY: Na de stilte in de ruimte is de loeiende motor van een turbo-jet helikopter te veel voor ruimtewandelaar1 Mike Collins (rechts). Hij en de com mandant van de Gemml-iO John Young hier op Kape Kennedy te rug vanwaar zij hun driedaagse tocht door de ruimte begonnen ARNHEM (ANP) Twee jon gens met lang haar hebben don derdag een vreemd avontuur be leefd op de camping Arnhem. Toen z(j zich 's morgens bij het kantoor aanmeldden, werden zjj aangezien voor een echtpaar. Zy kregen dan ook voor hun tent een "ngewezen in het gezins- nlaats aangewezer De kampeerders i rdaar begonnen echter te twijfelen aan de echt heid van dit .echtpaar'. Maar men kon ook niet met zekerheid zeg gen of het nu twee jongens, twee meisjes of inderdaad een man en een vrouw waren. De kampbe heerder heeft het tenslotte maar gevraagd. Het resultaat was, dat zij ijlings moesten verhuizen naar het jongenskamp. DEN HAAG (ANP) Mr P. van Vollenhoven heeft op zijn verzoek van de minister van defensie ver lof gekregen in verband met zijn huwelijk met prinses Margriet zijn diensttijd drie maanden te onder breken: van 20 november van dit jaar tot 20 februari 1967. Om zijn diensttijd vol te maken zal mr Van Vollenhoven, zoals in dit soort ge vallen gebruikelijk is, drie maan den langer onder de wapenen moe ten blijven, aldus een mededeling van de RVD. Engelse veerpont sloeg om - zeker 7 doden lRMOUTH (Wales) (RTR) In de buurt van Barmouth is gisteren een veerpont omgeslagen met ongevfeer 80 vakantiegangers aan. boord. Het va botste tegen een brug. n stoffelijke overschotten waren sravond geborgen. Nog werden vermist. ROTTERDAM (ANP) De 35-ja rige leeuwendompteur Bruno Tognl van het Italiaanse circus Heros is vrijdag tydens de tweede voorstelling van bet circus In Rotterdam ernstig gewond geraakt, toon hij in de leeuwenkooi, ten aanschouwe van ongeveer 4000 man pu bliek, door drie Abessijnse leeuwen werd aangevallen. Bruno Togni. een der zoons van de Hero.sdlrecteur. word met zwa re wonden aan belde armen en ;ian het rechter been naar het Dijkzlgtzieken- iiuls overgebracht, waar hij werd op genomen. Geen paniek De vader van de dompteur, de heer Ferdinando Togni (65), die in een der loges het Incident aanschouwde, schrok zo van het gebeuren dat hij een lichte hartaanval kreeg. Twee vrouwelijke toe schouwers vielen flauw. Zij werden ter plaatse behandeld. Er brak geen paniek uit. De moeilijkheden in Heros' leeuwen- kooi begonnen tegen het einde van Bru no Togni's bekende nummer, toen zich tien grote leeuwen binnen de tralies bevonden. Om ook voor insiders onver klaarbare reden brak er plotseling een gevecht uit ónder de tien leeuwen, die tevoren nog volkomen gedisciplineerd gevolg gegeven hadden aan de wensen hun meester. Gebeten BRUSSEL (ANP) De EEG-ministers van landbouw hebben gis teren in Brussel vrijwel geen vorderingen kunnen maken met de vol tooiing van de Europese landbouwpolitiek. Nederlands verzet tegen melkprijs Minister Biesheuvel reisde gisteravond na weer een volle dag van touwtrek ken om Europese landbouwproblemen een Europese groenten- en fruitver- ordening naar Den Haag, om deel te nemen aan het begrotingsoverleg ln het Nederlandse kabinet. Hij zou van de ge legenheid gebruik maken om de rege ring ln te lichten over de stand van za ken in Brussel, waar «ie Nederlandse de legatie als enige verzet blijft aanteke nen tegen een verhoging van de Euro pese melkprijs (van 38 tot 39 pfennig) Vandaag zal hij in Brussel terug zijn voor voortzetting van het overleg, waarbij behalve de door Nederland te hoog geachte melkprijs ook met na de regeling van de Europese markt voor groenten en fruit een ernstig struikel blok vormt. Op de vraag, of men de discussie niet zou kunnen uitstellen tot na de vakan ties verklaarde hij dat dit een ,heel na re zaak' zou zijn. De Kennedyronde zou ernstig in het gedrang komen wanneer de EEG in september nog steeds geen onderhandelingspositie zou hebben voor de landbouw. Ook de eigen ontwikke ling van de gemeenschap zou stokl Minister Biesheuvel heeft zijn c< ga's gisteren aan het slot van middagzitting voorgesteld de discus sie vanochtend samen met de minis ters van buitenlandse zaken (in de zg grote raad) voort te zetten. De meerderheid wilde echter eerst nog onderling het gesprek voortzetten. Geen contouren De Chinese ingenieur Hsu T: Voor zijn vertrek uit Brussel klaarde minister Biesheuvel gis avond, dat zich uit de discussies van de afgelopen 48 uur nog geen con touren beginnen af te tekenen voor een algemeen akkoord. Het is nu de bedoeling dat zij van ochtend na twee uur onderling be raad met de ministers van buiten landse zaken bijeen komen om hei werk voor het re sterendie deel van - dat wil zeg- - in te delen. en De grote E E G-raad ,die gisteren reeds onder voorzitterschap van staatssecreta ris De Block een aantal eigen zaken heeft behandeld, staat vandaag nl voor de zware opgave een onderhandelings positie van de gemeenschap voor de Kennedy-ronde in Genève vast te stellen. Dat kan echter niet voor de ministers van landbouw (al dan niet in samen werking met de ministers van buiten landse zaken) het gemeenschappelijke landbouwbeleid en vooral ook het Euro pese prijsbeleid voor een rijke produkten hebben Toen Bruno Togni probeerde met zijn zweep de vechtende leeuwen te scheiden liep het mis. Een aantal van hen wierp zich grimmig op de dompteur. Bruno Togni werd onder een aantal van de beesten bedolven. Door in ieder geval drie van hen werd hij gebeten en ge slagen, waardoor de Italiaan bloeden de wonden aan beide armen en aan het rechter been opliep. Desondanks wist i Bruno Togni zich uit de kluwen vech tende leeuwen te bevrijden en hen weer .zo goed en zo kwaad mogelijk in het gareel te brengen. Met behulp van i ijlings toegesneld clrcuspersonee! slaag- jde hij erin de dieren uit de kooi te «irij- ven, terug naar hun hokken. Onder de toeschouwers brak. zoals gemeld, geen paniek uit. Bruno's vader en het bekende Franse circusechtpaar Bouglione, dat de tweede voorstelling in Rotterdam op uitnodiging van Togrri bijwoonde, renden onmiddellijk naar de kooi om daar zo mogelijk hulp te bie den. Door de spanning van het ogen blik konden zij echter de kooideur met AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige militair W. J. K. heeft vermoede lijk zijn leven te danken aan een feestredenaar. De jongeman reed met een auto vrijdagavond in Amsterdam-noord op een eenzame weg tegen een boom. Hij werd daarbij ernstig gewond en raakte beklemd. Niet ver van de plaats van het ongeluk werd in een huis een nogal rumoerig feestje gevierd. Maar op een gegeven ogenblik zou er een feestrede worden af gestoken. De redenaar verzocht om stilte en juist toen hij zijn speech zou beginnen hoorde men het gegil van de deerlijk gewonde K. De brandweer moest te hulp worden geroepen om de jongeman uit de in elkaar gedrukte cabine van de auto te bevrijden. Hij is in ernstige toe stand naar het binnengasthuis in Amsterdam vervoerd. De feestgangers hadden de lust tot feestvieren verloren. Gezamenlijk project van PZEM en PNEM GOES De PZEM en de PNEM zullen eind augustus of begin september een nieuw, ge zamenlijk project in gebruik nemen; een hoogspanningslijn tussen VHssingen en Roosen daal, voor de uitwisseling van 150 kV-vermogen tussen de bei de elektriciteitsbedrijven. Nu hangt er reeds tussen de cen trales in Vlissingen en Geertrui- denberg een hoogspannïngslei- ding van 50 kV (50.000 volt). Maar omdat het vermogen van beide maatschappijen de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen, is ook de reserve-capaciteit op het koppelnet van PZEM en PNEM flink gestegen. En van daar nu die nieuwe leiding, die het Bevelandse en West-Bra bantse land in een vrijwel rech te lijn doorsnijdt. Twee functies krijgt deze .verzwaar de' hoogspanningslijn straks: de belangrijkste is het levei pijen op een gegeven moment met eèn storing te kampen heeft; ook is er de mogelijkheid tot commerciële uitwisseling', als één van beide maatschappijen haar vermogen niet helemaal hoeft te benutten en het .buurbedrijf' kampt met een tekort aan stroom. De opzet daarvan is om de be drijfsvoering zo economisch mo gelijk te maken: onderling uitwis selen van stroom is voordeliger dan het bijplaatsen van een nieu we installatie. In de voorbije negen maanden is de aanleg van de nieuwe hoogspannings leiding tussen Goes en Roosendaal geklaard. Tussen Goes en Nieuwland was al een 150 lcV-lijn, die nog niet helemaal werd benut. In de afgelo pen maanden is deze verbinding ook gecompleteerd van Nieuwland tot Vlissingen. Voor de dringend nood zakelijke betere uitwisseling van het elektrisch reservevermogen tussen beide maatschappijen moesten ook twee schakelstatóns worden gebouwd, in Goes (open) en in vlissingen (overdekt). Als de leiding klaar is, zal het schakelstation in Vlissingen nog slechts gedeeltelijk in gebruik genomen kunnen worden. 170 MASTEN Met een tussenruimte van 325 meter hebben de mannen van het aanne mersbedrijf Visser en Smit uit Papen- drecht tussen Goes en Roosendaal zo'n 170 masten van 34 meter in het Bevelandse en Brabantse land gedre ven en gemonteerd. De elektriciteitsmaatschappijen had den er evenveel stukjes grond van vjjftig vierkante meter voor nodig. De pootspreiding van de stalen mas ten Is 6,5 meter, de vier voetstukken van iedere mast zijn iets zwaarder gefundeerd dan voor de masten, die de 50-kV-hoogspanningslijn torsen. De draden hangen op hun diepste plint 8 meter boven de grond, vertel de ons de adjunct-directeur van de PZEM voor de technische dienst, ir. H. Broekhoff. Boven boomgaarden is het diepste punt van de leiding zelfs 13 meter, ter voorkoming van be schadigingen van de populieren, die als windscherm tlienen. Buiten de kosten voor de beide schakelstations in Goes en Vlissingen is er met de aanleg van de nieuwe hoogspannings leiding een bedrag van ongeveer f 10 miljoen gemoeid. Een gevolg van deze verruimde re serve-capaciteit is ook. dat de 50 kV- lijn tussen het pas gebouwde scha kelstation in Goes en de centrale in de Evertsenstraat aldaar wordt ver zwaard. De transportlijn zal onge veer worden verdubbeld. De bestaan de 50-kV-lijn tussen Brabant en Zee land blijft voor een deel gehandhaafd. Va,n Vlissingen tot Kruiningen name lijk, waar als het kan nóg dit jaar een station zal worden gebouwd ln verband met de toenemende be hoefte aan stroom in die omgeving. Voor de elektriciteitsvoorziening in Zeeland en Brabant is nu een nieuwe .slagader' aangelegd. Een koppelverbinding, die de PZEM in staat stelt om storingen in het eigen net en in .buurmansnet' te helpen opvangen en die door het onderling transport van .overca paciteit' economischer wordt. In het Bevelandse landschap rij zen sinds enige tijd ruim S0 meter hoge stalen masten op, de steun punten' voor de nieuwe hoogspan- nlngslelding die de PZEM en de PNEM eind augustus in gebruik denken te nemen. Dompteur wilde terug De hevig bloedende Bruno Togni wer«l met een taxi ln allerijl naar het Dijlc- zigt ziekenhuis overgebracht waar hij vrijwel onmiddellijk te kennen gaf weer terug te willen naar zijn circus om daar het op zijn programma staande olifantennummer nog af te werken. De artsen lieten hem evenwel niet gaan. De voorstelling van het Italiaanse circus Is vrijdagavond gewoon doorge gaan. CLEVELAND (Reuter) onlusten der laatste dagen in verschil lende Amerikaanse steden hebben giste ren een derde dodelijk slachtoffer onder de negers geëist. Het is de 54-jarige Samuël Winchester. Hij werd neerge schoten toen hij in Cleveland bij een halte op een bus stond te wachten. Het schot viel uit een voorbijrijdende auto. Speck is buiten levensgevaar CHICAGO (AFP) Richard Speck, de vermoedelijke moordenaar van de acht verpleegsters in Chicago, wordt bulten levensgevaar beschouwd, zo deelde gis teren rechter Daniël Ryan mee na een telefoongesprek met de twee hartspecia listen die Speek hebben onderzocht. Zy hadden een ontsteking van het hartvlies bij hem geconstateerd, maar voorspel den een spoe«lig herstel. Speck, die i Vaarwelverwacht een andere boer' DELFT (ANP) De heer H. R. Steinvoorte die by de laatste ver kiezing voor de Delftse gemeente raad min of meer tegen wil en dank lijstaanvoerder van de Boe renpartij was. heeft in een hripr aan de leden van de gemeenteraad meegedeeld dat hij geen zitting zal nemen in de nieuwe raad. Reeds eerder had hij laten weten dat hij g;een voorstander is van de opvattingen van de Boerenpar tij en wanneer hij eventueel wel zitting in de raad zou nemen zou hij zich scharen bij de WD, al thans de beginselen van deze nar- tij verde«ligen. Aan het slot Van zijn brief schrijft hij: Leden van de raad van de gemeente Delft. MSjn politieke uitstapje is hiermee geëindigd. Het was tegelijk boei end en teleurstellend, maar bo venal toch ook kort. Ik ga u ver laten al voor ik u ontmoet heb. Onder u zijn er wel eens enkelen die mijn optreden niet hebben be grepen. Hun bied ik mijn welge meende excuses aan. Anderen zul len van mening zijn dat met dit alles niets nieuws is gezegd. Daarmee kan men het volledig eens zijn. Tot u allen zeg ik: aju, vaarwel, verwacht een andere boer'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1