PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZUINIGING KOMT TE LAAT Tholen viert in september ,600 jaar stad' Minister vandaag aan het woord Amerika blijft vechten Jacht van generaal Maurenbreeher is vergaan ,VS-commando in Nederland welkom' FRANSE H-BOM IN 1968 OUD-MINISTER W1TTEVEEN LAAKT REGERINGSBELEID Kolonel in VS gearresteerd wegens spionage Johnson tot Noord-V ietnam: NEDERLAND START KLEUREN-TV IN HET NAJAAR VAN 1967 Toestemming voor Vietnambetoging in Amsterdam Staatssecretaris over NAVO: Kamer beducht voor verrassingen UITGEBREID PROGRAMMA IN DE MAAK Feest Potterij 209e jaargang no. 161 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN W. d< PtBtor. Hoofdredacteur, MerSn 51, 1*1. 3841(b.f.f. tér. «.as. Intn. med. 2i£ x Woensdag 13 juÜ 1960 Giro 359300 PZC. Middelbar*. World Cup spreidt vakantie Pagina 3 DEN RAAG: Dinsdag is typ het rninl-i ■iterie van buitenlandse zaken een luclU- vaartovereenkomst tussen Nederland en' Indonesië ondertekend. De overeenkomst legt de mogelijkheid vast voor de KLM en de Ga rit da de Lichtdiensten tussen beide landen voort te zetten. Voor Indo- nesië tekende de Indonesische ambassa- deur dr Sudjarwo Tjondronegoro cn Minister Luns ging te ver WASHINGTON (UPI) Een Ameri kaanse kolonel b d, die toegevoegd it geweest aan de commissie van staf chefs, is gisteren in zyn woning te Ale xandria, in de staat Virginia, door de Amerikaanse federale recherche gearre steerd op beschuldiging van spionage voor Rusland. De arrestant is de vroegere luitenant kolonel van het leger William Henry Wahlen. WHITE SULPHUR SPRINGS, VIRGINIA, MOSKOU, PEKING, LONDEN (AFP, UPI, RTR) President Johnson heeft Noord- Vietnam gewaarschuwd dat het niet op een militaire overwinning mag hopen. Hoe lang het ook duurt, Amerika blijft vechten tot de communistische leiders de strijd staken of bereid zijn het conflict op vreedzame wijze te regelen. Johnson heeft de Chinese leiders uitge nodigd nit hun isolement te komen en bij te dragen aan de economische ont wikkeling op lange termijn van geheel Azië, zodra de vrede zal zijn hersteld. De Amerikaanse president sprak tele fonisch tot een congres van leerkrach ten in White Sulphur Springs. Er lean geen echte vrede in Azië tot stand komen, zolang de 700 miljoen Chinezen door hun leiders van de rest van de wereld gescheiden worden ge houden, zei hg. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft intussen op een persconferentie gewaarschuwd tegen overmatig optimisme wat betreft de militaire toestand in Vietnam. minister is pas terug van een be van twee weken aan het Verre Oosten. Er zyn nog geen aanwyzlngen, zei hi" die de hoop wettigen op een snel eind van de oorlog. Premier Harold Wilson vertrekt aan staande zaterdag enkele uren vroeger naar Moskou dan oorspronkelijk was bepaald. Hij doet dit op verzoek van zyn Russische ambtgenoot Kosygin. Voor zo ver bekend heeft Kosygin zijn verzoek niet toegelicht. Overigens is dit verzoek het eerste officiële antwoord van de Russische premier op Wilsons verrassend besluit van vorige week naar Moskou te vliegen in deze kritieke fase in de Vietnamese oorlog. Autoriteiten in Londen houden overigens vol dat er tot dusverre geen formeel schema voor topbesprekingen tussen Wilson en de leiders van liet Kremlin is opgesteld. Officieel heet het dat Wil son een bezoek gaat brengen aan de Britse handelsbeurs in de Sowjet-Unie. Wilson heeft echter duidelijk laten uit komen dat hij met de Russen wil praten over spoedige hervatting van de Geneef- se conferentie over Vietnam. Indira buitengewoon ongunstige finan ciële ontwikkeling wel een grote teleurstelling moet zijn voor minis- ter Vondeling. De liberale woord voerder kritiseerde het, dat de ex tra uitgaven waartoe de regering in april 1965 had besloten, al wer den gedaan zonder dat voor dek king was gezorgd. In feite is dus inflatoir gefinancierd. Thans de noodzaak van beperking, omdat het financieel evenwicht is ver stoord. Wij hebben het recht de ontwikkeling te kritiseren, zo ging prof Witteveen ver der. ,Wg hebben een plan tot beperking van de uitgaven ingediend', zei de li berale woordvoerder, doelend op het plan-Joekes. Bg de uitvoering van dit plan zouden de uitgaven niet boven de norm (van het achterblijven van de staatsuitgaven bij de groei van het na tionale inkomen) zijn verhoogd, zou er geen belastingverhoging hebben plaats gevonden, zou er geen .extra voedsel zijn gelegd oip het loon- en prijsvuurtje' en zou de tweede tranche van de belas tingverlaging niet in gevaar zyn geko men. Ook zou er volgens prof Witte veen ruimte zijn geweest op de kapitaal markt voor de financiering vain de wo ningbouw. Destijds heeft de minister ons nlan vergeleken met een botte bijl, maar Ier wordt met een botte bijl in het wilde rondgeslagen, zo betoogde prof Witteveen. Hy vroeg hoe de minister op het ogenblik zich de financiering van het begrotingstekort denkt. komen met de hoop de vrede ln Vietnam I te kunnen bewerkstelligen. Vóór haar bezoek aan Moskou heeft me vrouw Ghandi over de strqd in Zuld- Oost-Azïë besprekingen gevoerd met president Nasser van de VAR en met de Joegoslavische president, Josip Broz Tito. Zg wil dat Engeland en de Sowjet- Unie een nieuwe conferentie uitschryven over Indo-Chinn. (Van onze parlementaire redacteur) Oud-minister Witteveen (wd) heeft gisteravond de maatregelen, die de regering heeft aangekondigd ter afremming van de overheids bestedingen en die op de begroting van dit jaar een uitgavenvermin- dering van 159 miljoen tot gevolg zullen hebben, .buitengewoon dras tisch' genoemd. Op een begroting van 18 miljard is een bedrag van 159 miljoen niet veel, nog geen 1 procent, maar in dit deel van het jaar kan niet veel meer worden gedaan, meende prof Witteveen. Daarom wilde hij niet zeggen, dat een bedrag van 159 miljoen wei nig is, maar het is wel te laat. Prof Witteveen meende, dat de Verontrust fens iebegr oting moet de grootste veer laten. Wat gaat dit betekenen, vroeg prof Witteveen, die de aan tasting van de defensiebegroting zeer ernstig noemde. In de maatregelen zag hij een ongelukkig en schadelijk resultaat, dat kennelijk in strijd ir met het program van het kabinet. Niet om te juichen Dr A. M. Lucas (kvp) noemde de nota geen stuk om over te juichen. Het is volgens hem een tussenstation naar de miljoenennota in september. Pas dan wil de KVP een definitief standpunt be talen. Dr Lucas vond het een raadsel, lat de minister niets wist van de grote schuld van het rijk aan de gemeenten. De voorgestelde beperkingen wilde dr Lucas beslist niet verder beldjken dan tot eind 1966. Of meent de minister soms, dat hg ook zgn opvolger kan binden. Dr Lucas hoopte, dat het wel zijn van ons volk zwaarder zal wegen dan het redden van het eigen progres sieve gezicht. Hg geloofde wel, dat er bg de regering een grote zorg om de inflatie leeft, maar in de nota had dr Lucas niets gevonden wat op een be strijding wijst. De begroting 1966 had een duidelijke inflatoire werking. rVl minister is tegenover de vrees, ei. waarschuwingen van de KVP veel te optimistisch geweest. Vorig jaar, zo klaagde dr Lucas, werd een verdere verlaging van de uitgaven niet voor mo gelijk gehouden zonder ombuiging van het beleid. Hoe is het mogelijk, dat in november niet meer beperkt kon worden dan tot een bedrag van 70 miljoen en dat er nu nog geen vijf maanden la ter in 1966 ineens 159 miljoen be zuinigd kan worden. Hoe zou de toe stand er niet anders hebben uitgezien als het kabinet in 1965 had geluisterd naar de waarschuwingen van de KVP. Sprekend over de afzonderlijke be grotingsposten, die worden getempo riseerd, verklaarde de liberale woord voerder verontrust te zijn over de opschorting van de scholenbouw voor het nijverheidsonderwys. In dit verhand vroeg prof Witteveen zich af, wat er terecht moet komen van de plannen tot oprichting van vier hogere technische scholen. De de- Een preludium De heer G. A. Kieft (ar) noemde de brief van de minister van financiën een Jgin van een heroriëntering, een pre- idium op de begroting 1967. Verder wilde de heer Kieft, die ook de conclu sies van het unanieme SER-rapport over de bestedingsbeperking onder schreef, liever praten na de derde dins dag van september, al was het alleen al Volgens berichten uit Oslo Keus zou zijn gevallen op PAL-systeem OSLO (UPI) Engeland, Italië, Duitsland en Nederland heb ben op de conferentie van de internationale commissie van overleg (CClR) in Oslo verklaard, dat zij tegen het najaar van 1967 voornemens zijn met kleurentelevisie te begirinen, zo is uit welingelichte bron vernomen. Deze landen hebben samen met een aantal andere landen hun keuze laten vallen op het Duitse ,PAL'-transmisslesysteem. Venvacht wordt dat enkele van die andere landen in 1968 met kleurentelevisie beginnen. Pranki-yk en de landen van het oostelgk blok zullen een der varianten van het Franse Secam-systeem toepassen. Luxemburg, België, Spanje en Portugal lijken hun definitieve keuze nog niet te hebben gedaan. Monaco houdt het op Sec am. De besprekingen duren tot zaterdag voort. ESSEN DP AMinister Luns heeft maandag in Essen voor een gehoor van 200 vooraanstaande 5 figuren uit de economische wereld S van het Ruhrgebicd gezegd dat B het maken van vorderingen ln de gj Kennedyronde tot de belangrijk- 5 ste taken van de EEG-landen 5 dient te behoren. Hy betreurde E dat deze onderhandelingen tot af- S braak der handelsbesprekingen op 5 wereldschaal in enige Europese S landen niet de belangstelling krlj- E gen die zij verdienen. 5 De minister was met twintig mi- 5 nuten vertraging in Essen aange- 5 komen. De president van de in- S dustrie- en handelskamer van Ei>- 5 sen had hem verontschuldigd met 5! de mededeling dat de trein te laat 5 was aangekomen. De Nederlandse E minister meende echter met dit E hoffelijke excuus gen genoegen te B kunnen nemen. Hij bekende dat S hij in de trein was ingedommeld 5 en pas in Düsseldorf wakker was g geworden. Hij moest in Oberhau- g sen uitstappen en daar opgehaald S worden. Onder luid gelacnt van S zijn toehoorders voegde hij hier- S aan toe: ,Zegt u dit alsjeblieft 5 niet in Nederland. Wij hebben het B volgend jaar verkiezingen en dit B zou invloed op mijn carrière kun- 2 nen hebben'. omdat het nu toch te laat is. Ook de AR heeft ai veel eerder aangegeven hoe men veel beter kan kunnen hande len. De heer Kieft wilde graag weten wat het temporiseren van de minister betekent. Is het een uitsmeren van de uitgaven over een x-aantal jaren of is het inderdaad een bezuiniging, vroeg de AR-woord voerder Niet imponerend De afremming van de overheidsbeste dingen met 159 miljoen vond drs D. F. van der Mei (ch) bepaald niet impone rend. Het was hem volstrekt niet duide- ïyk hoe men die 159 miljoen kan be schouwen als een evenwichtige bijdrage tot de bestrijding van de inflatie. Drs Van der Mei wilde weiten of de over schrijding van de begroting voor 1966 thans hoger moet worden geraamd dan 900 miljoen, die de minister in mei had ïnoemd. Ook vroeg drs Van der Mei of voorgenomen maatregelen ten aan- Zie slot pag. 7 kol. 3) Doel is te protesteren tegen de Ame rikaanse bombardementen naby Hanoi en Haifong. Het comité wil vanaf de Dam naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein lopen. Aan de mars zal een openbare protestavond in hotel Krasnapolsky voorafgaan. Daar zal om het woord worden gevoerd door prof dr W. F. Wertheim. De bgeenkomst zal worden geleld door de voorzitter van de Algemene Studen ten Vereniging Amsterdam, H. Meijer. Wrakstukken op rif gevonden Grote bezwaren tegen eventuele vesti- riTTM -rfssn van NAVO-organen in Nederland DEN HAAG M anneer de Ame- werden ontwikkeld door mr G. H. Slo- rikaanse regering dit wil, dan is temaker de Bruine (psp) en door de Nederland bereid het hoofdkwar- - i?5? (-cpil)- doOT tier van de Amerikaanse troepen in Nederland huisvesting te verle- Zeiler ergens aan land gekomen? BRISBANE, AUSTRALIË, (UPI) Op het Great Barrier rif voor Australië's oostkust zijn wrak stukken gevonden van liet zeiljacht ,Takebora', waarmee generaal H. A. Maurenbreeher een soloreïs om de wereld wilde maken. De Australische politie is ernstig be zorgd over het lot van de 52-jarige ex- vlieger van de voormalige Konnklijke Nederlandseh-Indisclie luchtmacht, van wie sinds hij op 28 mei uit Cairns ver trok naar het Thursday-eiland niets meer is gehoord. Overigens wil ze niet uitsluiten dat de generaal ergens aan land is kunnen gaan nadat zgn hoot lek geslagen was. 5y de wrakstukken zijn gevonden reddingsgordel met de naam van het jacht erop, een zuidwesterhoofddeksel, iinnenwerk, en een stuk timmerhout met ,made in Holland' erop. De brok stukken zijn maandag ter hoogte van Cape Greenville bij de tip van Cape York uit het water gevist. Generaal Maurenbreeher (Van onze parlementaire redacteur) hele Veluwe vol te bouwen, zo zei de heer Goedhart. Mr Van der Stoel be loofde dat de kamer tijdig zal worden ingelicht, eventueel in het reces door het bijeenroepen van de kamercom missie. nen. Aldus verklaarde de staatsse cretaris van buitenlandse zaken, mr M. van der Stoel, gisteren in de tweedé kamer bij de behandeling van de nota inzake de huisvesting van NAVO-organen. Mevrouw mr J. M- Stoffels-van Haafter. (wd) vond, dat Nederland zijn best de NAVO-raad in Den te krijgen. Den Haag de liberale afgevaardigde over een goed gebouw beschikken voor de vergaderingen. De heer F. J. Goedhart (pvda) leeg het echter verstandig, dat nu de Shape in Brussel komt, ook de NAVO-raad en het militaire comman do daar zouden worden gevestigd. Dit was voor hem een zakelijke kwestie. Prestigeoverwegingen moesten, zo meen de de heer Goedhart, hierbij niet in het worden gebracht. Dr N. G. Geel- (ar) was eveneens van mening, dat als de Shape in Brussel komt, ook de NAVO-raad daar moet worden geves heer H. Koekoek van de Boerenpartij. De bezwaren van laatstgenoemde wa ren echter niet van principiële aard. ,Wg zgn niet tegen bewapening en ook niet tegen de NAVO', zei de heer Koe koek. Hij meende echter, dat Nederland er wat de huisvesting en de wegen be treft, niet pp berekend is voor huisves ting van Amerikaanse militairen. Wij hebben ook ai buitenlandse arbeiders, zei de heer Koekoek, die vond dat de Nederlandse regering de huisvesting zo lang mogelijk moet tegenhouden. net over huisvesting het militaire commando een zind standpunt had of dat sommige mi nisters hier misschien anders over dach ten. Ais dit laatste het geval was, dan zou mr Bos graag weten of dit afwij kend standpunt een principieel karakter had of was gegrond op overwegingen van woningnood of ruimtelijke orde ning. De staatssecretaris verzekerde ech ter, dat het kabinet volkomen eensge zind bereid is actief medewerking tot huisvesting te verlenen. Geen verrassingen De heren Schmelzer (kvp) en Goed hart (pvda) verklaarden, dat de re- g de kamer niet voor voldon- leiten mag plaatsen wat betreft vestiging van de NAVO-organen. Wy zouden er bezwaren tegen hebben als de regering zou besluiten de ge- HISTORISCH PRENTENBOEK ARTISTIEKE SOUVENIRS THOLEN Van 12 tot en met 17 september aanstaande viert de stad aan de Eendracht feest. Zeshonderd jaar bestaat ze dan en dat is pas enkele maanden geleden ontdekt door gemeente secretaris V. Laban. In haast heeft men toen de .Stichting Tholen 600 jaar stad' opgericht. Die heeft inmiddels een pro gramma samengesteld voor de feestweek. Ook op ander terrein zyn de leden van de stichting actief. Voorbereidingen zijn ge troffen voor een reeks van bij zonderheden. De uitgave van een herdruk van een aantal historische prenten en kaarten, die in de handel zullen wor den gebracht ln een omslag. Tholen, stad en eiland'. Dat wordt de titel voor deze uitgave. Introductie van een kunstzinnig verantwoord souvenir. Men heeft daarbij de keuze laten vallen op eni ge gebruiksvoorwerpen en sieraden van keramiek. De samenstelling van een histori sche tentoonstelling. De archivaris van de stad, mej. A. J. van Heinin gen houdt zich bezig met het opzet ten van deze tentoonstelling, waarop zowel particulier als openbaar bezit van liet historische Tholen te zien zal zyn. dacht besteden aan het 600-jarig be- september gehouden worden. B Een programma van dun rond de viering en de herdenking van het 600-jarig bestaan van Tho len. Muziek, film, sport, amusement, een rommelmarkt en als afsluiting vuurwerk. Dat zijn in grote ïynen de punten, die het programma aan geeft De .Stichting Tholen 600 jaar stad' heeft er de handen vol aan. Leden ervan zyn vertegenwoordigers uit de landbouw, visserij, fruitteelt, vrou wenorganisaties, sportverenigingen, werkgevers- en werknemers, leden van de technische dienst en perso neelsleden van het gemeentesecreta rie. Voorzitter is burgemeester J. E. van Boeijen. In eerste instantie heeft de stichting gedacht aan de uitgave van de hi storische prenten. Men had maar weinig tgd en wilde toch ruime aan- uitgave wordt in de han del gebracht in een omslag, voorzien van een drietal inleidende beschou wingen van de hand van dr P. J. Meertens, M. P. de Bruin en mej. A. J. van Heiningen. Binnenkort zal een prospectus verschijnen over de uitga ve en wordt de Intekening openge steld. Men hoopt, dat ongeveer 500 mensen zullen Inschrijven. In dat geval zal het geheel ongeveer 25, per stuk kosten. Financieel is het wel oen krachttoer, maar van het Provinciaal Anjerfonds heeft men een subsidie gekregen van 2000, Ook by de provincie is subsidie aan gevraagd en die is op het ogenblik in behandeling. paar dagen langer dus dan het Verschillende musea werken aan de tentoonstelling mee en ook van par ticulieren is er al het een en ander toegezegd. Voor het ontwerpen van een souve nir heeft men de potterij Henk Pot ters nit Oisterwijk opdracht gege ven. Henk Potters heeft een tegel met het stadhuis ontworpen. Ook het ontwerp van andere kera mische voorwerpen, asbakken, be kers en dergeiyke en een affiche voor de viering van het feest is zijn werk. Waar de historische tentoonstelling zal worden gehouden is nog niet ze ker. De stichting denkt aan het koorgedeelte van de Grote Kerk en het kerkbestuur heeft niervoor zgn medewerking al toegezegd. De ten toonstelling zal van 13 tot en met 21 Dan het feestprogramma: De opening van de feestelijkheden is op maandagavond 12 september: een herdenkingsbijeenkomst in het koor gedeelte van de Grote Kerk. In aan wezigheid van autoriteiten en brede vertegenwoordigingen van de Thoolse bevolking zal prof dr J. Th. de Smidt, hoogleraar te Amsterdam en Leiden een herdenkingsrede uitspreken. De omlijsting zal verzorgd worden dooi de chrïstelgke oratoriumvereniging te Bergen op Zoom en leden van het orkest ,Ars antiqua et nova' uit Dordrecht onder leiding van Gert Hubers. Na afloop van de bijeen komst zal Chris van den Boom de beiaard bespelen. Dinsdagsavonds wordt de historische tentoonstelling geopend. De Konin klijke Luchtmachtkapel is, met het excercitiepeloton, uitgenodigd om in de loop van de avond een concert te geven. 's Woensdags wordt de jaarlijkse schoolsportdag voor Tholen en St- Phiüpsland gehouden. In het begin van de middag zullen voor de jeugd interessante demonstraties worden gegeven. Verder komt aan het eind Een van de middag Swiébertje. Bromsnor en Saartje de zaak wat extra opvro lijken. In de garagehal van het tran sportbedrijf gebr. Schot wordt 's avonds voor de teenagers een pro gramma verzorgd met verschillende radio-artiesten. Trea Dobbs is de enige naam, die tot nu toe genoemd kan worden. Donderdagsmiddags is er een film middag voor de bejaarden uit Tho len. Wanneer het met het vervoer kan worden geregeld ook voor be jaarden uit andere plaatsen op het eiland, 's Avonds wordt op de markt een gemeenschapsavond georgani seerd, die de naam .Rommelmarkt' krijgt. Bloemschikdemonstraties, sneltekenen pottenbakken, verkoop van .rommel', een stand van de vrou wenorganisaties. shows van land- en tuinbouw, tombola en middenstand. Zo zal ongeveer het .rommelige' ka rakter van de markt worden." Vrgdagsmiddags is er een sprookjes optocht voor de Thoolse kinderen en 's avonds weer een amusementspro- De zaterdag wordt besteed aan se lectiewedstrijden van het concours lüppique, waaraan verenigingen uit Brabant en Zeeland meedoen, 'a Middags wordt de finale -van deze wedstrijden gehouden. Het .Dansensemble R' uit Rotterdam treedt 's avonds op en het slot van het hele feest wordt een groots vuur werk aan de oever van de .Eendracht'. Claims Mr Slotemaker de Bruine had de over tuiging, dat de regering kennelijk nog altijd voorop in de NAVO wil lopen. Er worden claims gelegd op huizen en grond en vooral gedeputeerde staten van Limburg en Brabant tonen rich actief. Mr Slotemaker vond dit onjuist. Men moet niet aan de militaire zaak willen verdienen, meende hy. Ook sprak hij in dit verband van een .hoog conjunctuur in wat wy de walletjes noemen'. Voorts meende mr Slotemaker, dat NAVO-or ganen in een klein land als Nederland niet thuis horen. Wij dreigen dan de speelbal van de grote mogendheden te worden, betoogde n lj. Gerucht Voorts vroeg mr Slotemaker de Bruine wat er waar is van het gerucht, dat aan het Noordzeekanaal, naast de plaats waar Mobil OU wordt gevestigd, ruimte wordt gereserveerd voor een NAVO-ral- fïnadenj. Staatssecretaris Van der Stoel antwoora- de, dat dit de eerste keer is, dat hg hoort, over reservering van terrein voor vestiging van een NAVO-raffinaderij. Mr Van der Stoel zei verder, dat de juistheid van dit gerucht hem onwaar* schyniyk voorkwam. Protest van VS bij Russen MOSKOU (REUTER) De Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Foy D. Kohier, heeft gisteren bij de Russische minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, geprotesteerd tegen het afgelasten van wedstrijden door twee Russische sportploegen wegens de oor log in Vietnam. De VS stellen de Russische regering daan-oor verantwoordelijk. Officieel werd maandag gemeld dat een Rus sische ploeg atleten en een ploeg bas ketbalspelers him voorgenomen wed- zouden spélen. Kohier zei tegen Gromyko dat dit niet volgens de geest van bet Amerikaans- Russische verdrag inzake culturele uit wisseling is. In 1970 operationeel PARIJS (UPI) Frankrijk zal in 1968 zijn eerste H-bom laten ontploffen en zal tegen 1970 ope rationele bommen van dit type voor zijn atoomstrijdkracht (force de frappe) beschikbaar hebben, zo heeft de minister van defensie, Pierre Messmer verteld in een vraaggesprek dat gisteren in het weekblad Paris-Match is gepubli ceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1