MINISTER TREEDT IN DETAILS Drie slachtoffers van aanvaring geborgen Russen gereed hulp aan Hanoi te vergroten PZEM zal hinder vliegcokes elimineren Ook minder voor Niemand dreigt met aftreden stimuleringscentra Auto tegen boom- 4 doden TWEEDE BRIEF OVER AFREMMING BESTEDINGEN AAN KAMER ,Nu komen pas de harde noten' Over vierde man niets bekend Teleurstelling aan Belgische hof Moskou protesteert bij VN Geen Chinese militairen naar Vietnam Bij identieke installatie geen roetneerslag 209e jaargang no, 160 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I C V Provinciale Zecuwio Courant: F. van d raat 58-00, lol. 235S (b.g.g. rod. 3508, 1 3133, adm. tal. 2094. 9 Adv. pril» 35 lo Markt 2, tal. 6140 (b.g.g, rad. .1 por re gel. (min. 1,75). .Brlav Dinsdag 12 Juli 1966 Acrobaten op hoogspanning Pagina 2 DR VONDELING: .Volstrekte waanzin'. Aldus minis ter Vondeling over de geruchten dat een of meer ministers in het kabinet-Cals met aftreden zou den dreigen. ,Wij zijn net door de algemene beschouwingen over de begroting-1967 heen en komen nu aan de harde noten', zo verklaarde de minister van financiën gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. ,Dat zal niet makkelijk worden, maar verhalen over aftreden van individuele leden van het kabinet berusten nergens op'. socialistische minister gaf toe deze of gene bewindsman zijn ond— handelingspositie in het overleg wel eens wil versterken. ,Maar dat is niet abnormaal, dat hoort erbij'. Xtaza week komt het kabinet opnieuw woensdag en vrijdag bijeen om de begroting voor het volgend jaar rond te krijgen. Aanvankelijk was 15 juli nis streefdatum genoemd. Dit zal nu wat later worden, vernemen wij. Door de ziekte van minister Suurhoff heeft minister Vondeling eerst vorige week woensdag met zijn ambtgenoot voor verkeer en waterstaat kunnen over leggen. Hierdoor is een week vertra ging opgetreden die mogelijk maar ten dele ingehaald kan worden. CHsteravond kwam een kleine groep uit .het kabinet, onder andere de minis ters Den Uyl, Samkalden en Veld kamp, voor aparte besprekingen bij een. In het middelpunt stond, zc verluidt in politieke kring, de invoe ring van de verzekeringen tegen zwaar geneeskundig risico en tegen arbeidsongeschiktheid. Minister Veld- kamp wil deze per 1 januari in wer king doen treden, maar stuit daar bij op bezwaren. Doorgaan betekent een bedrag van 150 miljoen gulden op de begroting én beslagleggen op een deel van de ruimte voor loons verhoging in 1967. Uitstel zou een onderdeel van het pak ket maatregelen kunnen z\jn dat het kabinet-Cals moet nemen om de te ring naar de nering te zetten. Voor minister Veldkamp zou een dergelij ke gang van zaken vooral een per soonlijke tegenvaller betekenen. Hem wordt de wens toegeschreven niet in het volgende kabinet terug te keren. Voordien had hy graag beide sociale verzekeringen onderdak willen bren gen, hetgeen hem nu misschien niet zal 'lukken. Toeriste maakte dodelijke val van 200 meter INTERLAKEN (AFP) Een Neder landse toeriste, de 34-jarlge mevrouw Rosa Denneboom-van Gelder, onderwy- steres te Amsterdam, is in het Berner-j Oberland in de omgeving van Wengon bi een 200 meter diep ravi' ZQ maakte met haar eehl Wandeling. Even voordat verongelukte was de heer uitgegleden, waarby hij werd gewond maar de tocht kon voortzetten. Met gro te moeite slaagde hy erin Wengen te bereiken, waar hij de politie waarschuw de, die het stoffeiyk overschot heeft ge borgen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vondeling van financiën heeft in aansluiting op zijn brief van 1 juli, waarin gegevens worden verstrekt over de maatregelen tot afremming van de bestedingen van de overheidshuishouding, weer een brief aan de tweede kamer gezonden met nadere bijzonder heden. Vorige week had mr E. H. Toxopeus (wd) de kamervoor zitter verzocht nadere inlichtingen te wagen over de aard van de investeringen, waarop de maatregelen betrekking hebben. De kamer zal vandaag, uiterlijk morgen, over deze maatregelen een debat hou den. In zijn nieuwe brief, die 11 juli als dagtekening heeft, worden de be- .gen over de totale omvang van de opschorting der investeringen nader gespecificeerd, terwijl ook wordt aangegeven welke invloed deze opschorting heeft op de uit gaven voor 1966. De minister merkt aan het slot van zijn tweede brief nog op, dat de wijze waarop de afremming van de afzonder lijke posten wordt verwezenlijkt, in de eerste plaats tot de verant woordelijkheid van de departe mentshoofden behoort. Onderwijs Uit de tweede brief blijkt, dat de to tale omvang van de opschorting van de investeringen voor scholenbouw van het nijverheidsonderwys 25 mil joen guldén bedraagt en het uitstel van aanschaffing inventaris 3 mil joen, in totaal 28 miljoen, hiervan zal op de uitgaven voor 1966 een verla gende invloed uitgaan van 200.000 Defensie Wat betreft het ministerie van de fensie deelt de tweede brief van mi nister Vondeling mede, dat de inves teringen voor de bewapeningsappara- tuur van twee fregatten voor de Kon. Marine in totaal voor 75 mil joen gulden zullen worden opge schort. De verlagende invloed op de begroting voor 1966 bedraagt 3.5 miljoen. De totale omvang van de opschorting der investeringen in voertuigen voor de landmacht is 107.7 miljoen gulden groot, waarvan een verlagende invloed van 2.4 mil joen uitgaat op de begroting voor 1966. Vo.or munitie en springstoffen bedraagt de totale omvang der op schorting 67.2 miljoen met een ver lagende invloed op 1966 van 6.4 mil joen. Waterstaat Ten aanzien van het ministerie van keer en waterstaat bedraagt de totale omvang van de opschorting der investe ringen voor de burgerlijke luchtvaart 6 miljoen, een bedrag, dat volledig van invloed zal zijn op de begroting van 1966. Dat is ook het geval met de rijks waterstaat, waar de totale omvang van de opschorting 15.2 miljoen bedraagt, waarmee dus ook de uitgaven voor 1966 worden verlaagd. Voor de Zuiderzee werken worden de investeringen met 33.8 miljoen opgeschort, waarvan op de begroting van 1966 een verlagende invloed uitgaat van 4.8 miljoen. Industrie Bij economische zaken bedraagt de to tale omvang van de opschorting van de investeringen voor de bevordering der regionale industrialisatie 5 miljoen; voor de bevordering der industrialisatie in de stimuleringsgebieden 26.6 miljoen, voor de opschorting van de subsidies ter be vordering van de toeristische infrastruc tuur 9.4 miljoen en de investeringsbij drage aan het Reactor Centrum Neder land 1 miljoen. Alleen de bijdrage van 1 miljoen aan het reactor centrum is TWEEDE DODE IN CHAMONIX CHAMONIX (UPI) Het ongeval to de Alpen, waarby zaterdag drie cabines van een kabelbaan ruim 30 meter - laag stortten, heeft gisteren een tu dodeLyk slachtoffer geëist. Een man is overleden die door de val ernstige verwondingen aan het hoofd had opgelopen, terwyl hy bovendien beide benen brak. van invloed op de verlaging van de uit gaven voor de begroting lf"" Recreatie De totale opschorting van de investerin gen uitgaande van het ministerie var cultuur, recreatie en maatschappelyk werk bedraagt voor de openluchtrecrea tie 5.8 miljoen; voor de sociale planning in de stimuleringsgebieden 3 miljoen, voor de aankoop van natuurreservaten 2.3 miljoen en voor diversen 1.8 mil joen. Alleen de opschorting van de In vesteringen voor de sociale planning in Se stimuleringsgebieden heeft op de be groting 1966 een verlagende invloed van 1 miljoen gulden. OP AMSTERDAM-RIJNKANAAL UTRECHT (ANP) Vast staat dat drie mensen zijn omgekomen bij de aanvaring tussen een veer pont en een motorvrachtschip gis terochtend om negen uur op het Amsterdam-Rijnkanaal. Hun stof felijke overschotten zijn door de politie geborgen. Mogelijk is een vierde slachtoffer te betreuren, maar hierover bestaat geen zeker heid. Volgens getuigen zou een vierde man bij het ongeluk zijn be trokken, maar de politie heeft geen opgave van een vermissing ontvan gen. De aanvai'ing tussen de veerpont en het motorvrachtschip .Vertrouwen' van de fa G. F. van Dijk uit Vreeswijk zou zi ontstaan door onoplettendheid van veerman, de 56-jange Albert Visser uit Utrecht, die bij het ongeluk is verdron ken. De andere slachtoffers zijn de 54-jarige mej. G. M. van Bruinhorst uit Utrecht en de 24-jarige monteur J. H. Loanjo, eveneens uit Utrecht. De heer Loanjo wienst echtgenote met vakantie in Stutt gart verblijft, was op weg naar zijr werk bij de Pegasuscentrale dichtbij de plaats van de aanvaring. De enig overlevende was de heer H. van Oostveen (45) uit Utrecht, opzichter dat een BRUSEEL ANP) gisohe koninklijke ochtend meegedeeld, dat een ziene ontwikkeling in de toestand van koningin Fabiola een heellcundlge be handeling noodzakelijk heeft gemankt. Deze heeft zondagavond in een kliniek plaatsgehad. De geneesheren verklaren dat ,de operatie ingevolge intraperito- nale bloeding, veroorzaakt door een zwangerschap buiten de baarmoeder, normaal is verlopen* en dat ,de gezond heidstoestand van de koningin bevredi gend is'. Teruggekeerd veerman al op weg was naar de over kant van het Amsterdam-Rijnkanaal, toen er nog een passagier arriveer de. Dit was de heer Van Oostveen. De veerman, die nog dicht bij de kant was, voer aldus ooggetuigen weer terug om deze man met bromfiets op te pikken. Direct daarna zette hij weer koers naar de overkant. De veerman zou toen heb ben verzuimd goed uit te kijken. Hij was een meter of vijftien uit de wal toen hij in aanvaring kwam met de .Vertrouwen'. Krimpen aan de IJsel, waren de eersten die enige hulp konden bieden. Zy togen bij Werkspoor met hun schip te wachten om te worden gelost op het ogenblik dat de aanvaring plaatsvond. Zij waren het die de heer Oostveen, met een roeiboot uit het water hebben gehaald. Deze werd volkomen overstuur naar huis gebracht. De pont is inmiddels gelicht. Het ongeluk is gebeurd op de plaats waar een voedingskanaal voor een ins teekha ven uitmondt in het Anisterdam-Rynka- 1. De scheepvaart op dit punt is s nsief. Overstuur Vreeswijk met een lading grint. Schip per M. van Meyeren (55) en stuurman A. Honkoop (31) van de .Actief' Hoofdcommissaris Vein der Molen overweegt beroep DEN HAAG De Amsterdamse hoofd commissaris van politie H. J. van der Molen overweegt ernstig beroep aan t( tekenen bij het ambtenarengerecht te- ~;en het eervolle ontslag, dat hem bij oninklijk besluit van 7 juli is verleend Aanvankelijk lag het niet in het voor nemen van de heer Van der Molen ir beroep te gaan tegen zijn ontslag. Van vele kanten wordt echter getracht hem tot andere gedachten te brengen. Voor al in landelijke politionele kringen heerst de mening, dat hij zijn ontslag niet als een persoonlijke zaak dient ie beschouwen. In die kringen heeft de menng postge vat, dat de" wijze waarop de heer Van der Molen als hoofdcommissaris van po litie is ontslagen verstrekkende cc quenties heeft. Gistermiddag had heer Van der Molen nog geen beslissing genomen. Hij liet desgevraagd weten eerst de nodige adviezen te willen in winnen. Het zou hem, bij een eventueel in beroep gaan, niet in de eerste plaats gaan om het winnen van de beroepsprocedure, maar om door een onafhankelijke rech ter te laten uitmaken of de juiste ont slagprocedure is gevolgd, met een mo gelijk onderzoek naar de achtergronden waarop het ontslag is Duikers bij de gezonken pont. De Jfó-jarige H. van Oostveendie ramp met de pont heeft overleefd, ver telt hoe hij door een schip werd opge- MOSKOU. LONDEN, TOKIO NEW YORK (UPI, AFP) In een verklaring waarin zij de be slissingen steunt welke zijn geno me nop de recente topconferentie van het Pact van Warschau, heeft de Russische regering alle rege ringsbureaus gelast zich paraat te houden om hun militaire en econo mische hulp aan Noord-Vietnam op te voeren. Uit de verklaring valt op te maken dat wordt gedacht aan opvoering van de steun aan de luchtafweer of de lucht macht van Noord-Vietnam, of aan beide. ,Het centrale comité en het politburo van de communistische partij en de Sow- jetregering heeft bevoegde regeringsin- stanties opdracht gegeven alle noodza kelijke stappen te nemen voortvloeiend uit deze verklaring (van Boekarest) r steun aan het heldhaftige Viet- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Na bombardementen POPULARITEIT VAN JOHNSON GESTEGEN WASHINGTON (UPI) De po pulariteit van president Johnson Is sterk gestegen omdat liy op dracht heeft gegeven de olieop- slagploatoen in Noord-Vietnam te bombarderen, zo luidt de uitslag van een opiniepeiling die is ver richt door Louis Hams. In diens rapport staat dat de Amerikaanse bevolking het bom bardement in de verhouding van vijf tegen één heeft goedgekeurd. In percentages uitgedrukt stemde- 62 percent van de ondervraagden met de acties tegen Haifong en Hanoi in terwijl 11 percent er zijn afkeuring over uitsprak. De ove- fers betekenen dat 85 percent van het Amerikaanse volk achter de regering-Johnson staat en dat 15 percent zich tegen het beleid van de president keert, wanneer men tenminste de groep die geen me ning te kennen gaf buiten be schouwing laat. .Door opdracht te geven tot dc bombardementen op Hanoi en Hai fong heeft de president de neiging tot ontevredenheid over zijn beleid n Vie terzake van de oorloi Vietnam, van de door hem vergaarde cijfers. STAKING BIJ FOSTER- WHEELER OPGEHEVEN ROTTERDAM (ANP) Het werk aan de nieuwe BP-raffinaderij in Rotterdam- Europoort, dat door een wilde staking enige dagen heeft stilgelegen, is gister morgen hervat. Veruit de meeste van de ongeveer 700 arbeiders die door de direc tie van Foster Wheeler in de Slechts 26 werknemers lieten gistermor gen weten dat zij met de staking door sten te gaan. Zij werden door de ter-Wheeler-directie onmiddellijk ontslagen. Dat lot trof donderdag al 200 Engelse pijplasscrs cn constructiewer kers. Vr(jdag vlogen zij naar Engeland terug. De arbeidsonrust onder het aan de BP- raffinaderij werkende personeel van Fos ter Wheeler brak vorige week woensdag uit. De stakers eisten onder meer een verhoging van de basisionen en een ver hoging van de bedrijfsuitkeringen. Van het begin af heeft de directie toten we ten niet op de eisen te willen ingaan. ZEIST (ANP) Een verkeersongeluk op de Amersfoortseweg in Huis ter Hei de heeft gistermorgen vroeg 't leven ge kost aan vier inzittenden van een per sonenauto. De twee overige inzittenden werden ernstig gewond naar een zae- kenhuis in Zetó overgebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de bestuur der van de personenauto, rijdende in de richting Utrecht, bij het passeren van een vrachtauto met aanhangwagen een tegenligger zag aankomen. De personen auto zwenkte naar de rechterzijde van de weg en botste met grote snelheid te- een boom. Vier personen waren op dood: de 31-jarige O. Geerink uit Amersfoort, die de auto bestuurde, de 25-jarige W. van Elk uit Utrecht en twee Duitsers, de 21-jarige Wolfgang Judas uit Weis9enstadt en de 25-jarige Gustav Brzezek uit Brand. De echtgenote van de heer Van Bik en die van de heer Geermk zijn met ernstige verwondingen in een zieken huis in Zeist o Bij bepaalde vyeersom&tandigheden geeft de 1S5 meter hoge schoor steen van de Centrale Zeeland iit Vltsstngen aanleiding tot klachten over roetneerslag. De PZEj! üt thans druk bezig met maatregelen om de uitworp geheel te elimine ren. (foto PZC) VLISSINGEN De Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maat- schappij hoopt de uitworp van de 125 meter hoge schoorsteen van de Centrale Zeeland bin nenkort geheel te elimineren. De voorgeschiedenis is bekend: hoewel de PZEM bij het bepalen van de schoorsteenhoogte ver der was gegaan dan men elders, waar men een hoogte van tach tig a negentig meter aanhield, deed, kwamen er toch. bij be paalde weersomstandigheden, klachten over roetneerslag. De oorzaak van de hinder, die plaatselijk optreedt, is in feite bekend: het brandertype op de ketel geeft aanleiding tot cokes vorming door een bepaalde, minder goede verbranding. Nu is het merkwaardige, dat in een overeenkomstig bedrijf in Gro ningen, waar men met dezelfde schoorsteen en dezelfde bran ders werkt, het verschijnsel niet optreedt. Dit is uiteraard een uitdaging: het moet mogelijk zijn de hinder geheel weg te ne- Reeds enkele maanden Is men be zig; mot. het onderzoek en dat heeft hierin geresulteerd, dat door vervanging van de wervelkamers van de branders het euvel vrywei zeker verholpen moet zijn. Vorige week is men met dit karwei be gonnen en hoewel momenteel nog slechts een gedeelte van de bran ders omgebouwd is, is het euvel reeds voor tachtig procent ver holpen. Het komt nu aan op na- regelen en nameten. Zo hoopt men op relatief korte termijn tot een oplossing te komen, een oplos sing van een probleem, waarvoor men de PZEM moeilyk kan ver- wyten, dat al by voorbaat niet al les was gedaan om het te voorko- Bij het bepalen van de schoorsteen hoogte heeft men dus al gemeend verder te moeten gaan dan de ver eiste norm en bovendien zijn, voordat tot deze hoogte werd besloten, bere keningen uitgevoerd door de KEMA in Arnhem, een groep, die speciaal voor de elektriciteitsbedrijven op treedt. En thans, hoewel de uitworp de centrale met vier kleine, lage schoorstenen was uitgerust de uit worp is alleen door de vorm hinder lijk, zij is niet gevaarlijk zoekt men bij de PZEM dus verder naar een kleine fout en gaat men, met het Groningse voorbeeld voor ogen, uit van de opvatting ,het moet kun nen'. Voor de opwekking van elektrici teit in de Centrale Zeeland ge bruikt men momenteel als brand stof in hoofdzaak olie; de ver werking van aardgas komt aan de orde bij de uitbreiding (150 megawatt) van deze centrale. Hoewel het vrijwel zeker is, dat in dit nieuwe gedeelte voor een belang rijk deel aardgas verwerkt zal wor den, zal ook hierbij een schoorsteen worden geplaatst met een hoogte van 125 meter. Het aardgas wordt een mooie brandstof genoemd: het on derhoud is eenvoudiger, omdat de ketel schoon blijft. By de verwer king van aardgas treedt niet, zoals dus bij olie .vliegcokes' en bij kolen .vlieggas' op. Tóch een 125 meter ho ge schoorsteen dus. omdat namelijk, waar het om de luchtverontreiniging gaat, de vliegas vele malen minder gevaarlijk is dan de neerslaande gas sen. die men niet kan zien. De ver brandingsgassen bevatten namelijk zwaveldioxyde en «vsveltrioxyde (het gevaarlijkste). Door de speciale branders, welke in de Centrale Zee land worden toegepast, kan met een zeer lage luchtovermaat worden ge stookt, waardoor het gehalte aan zwaveltrioxyde zeer laag is. Lucht monsters, incidenteel genomen, en KEMA-metingen van de ketels heb ben dit uitgewezen. Bij de verwer king van aardgas komen nitreuze dampen vrij en omdat men een be paalde maximumwaarde niet mag overschrijven, zal men dus ook bij de uitbreiding, van de Centrale Zeeland een hoge schoorsteen toepassen. In wezen doet de PZEM, en het is logisch dat een provinciaal bedrijf hierin voorgaat, meer dan voorge schreven is op het stuk van de lucht verontreiniging. Men trekt er niet onbelangrijke bedragen voor uit, zo als men dat thans ook doet om de hinder van vliegcokes geheel te on derdrukken. ,Het intrigeert ons, dat dit bij een identieke installatie in Groningen niet voorkomt', zo is het commentaar van directie en techni sche staf van dc PZEM en dat is vol doende bemoedigend om de komende ontwikkelingen met vertrouwen te gemoet te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1