PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANAALTUNNEL KOMT ER Warschau-pact stelt Europees gesprek voor Westkapelle: eerste duik in nieuw bad Eerst nog akkoord over de werkzaamheden Londen en Parijs zeer bezorgd over kwestie-Vietnam Oliebrand in haven New York Gevecht in Golf Tonkin Koningin Fabiola in verwachting Billiton-M T: chemiepionier KROONPRINS VAN B0ER0ENDI NEEMT DE MACHT IN HANDEN IN AMSTERDAM 40 ARRESTATIES Ideet je van burgemeester De Meester Volwassenen 209e jaargang - no 158 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: N V Beh. MIJ. ven de C V Provlni Bureaus: Vlli.lnflen, Walslraat 50-60, tel. 2811. Zlerllnee, red. tel. 31 S3, edrr ele Zeeuwse Courant: F. van de el. 2355 (b.3.3. red. 3508, ed< tel. 2094. 0 Adv. prijs 35 c 11.40 per kwartaal, trenco per peil 11.65 per kwartaal. Losse nummers 20 lel. 6140 (b.g.3. rad. 7853, adv. 5213), Ooetbur*. tal. 2395. Terneuzcn, Arsenaalelr (min, ƒ1,75). .Brieven bureau v. d. blad' 50 cent meer. Giro 359300 PZC, Middelt Zaterdag 9 juli 1966 Beatles trekken van leer tegen Philippijnen Pagina 3 LONDEN (Reuter-AFP Engeland en Frankrijk hebben be sloten een tunnel onder het kanaal te laten aanleggen. Dit staat in het communiqué, gisteren in Londen uitgegeven na afloop van het overleg tussen premier Wilson van Engeland en premier Pom pidou van Frankrijk. Dit besluit is echter niet onvoorwaardelijk, want in het communiqué wordt gezegd dat het pas zal worden uitgevoerd als er een oplosing voor de aan de aanleg verbonden werkzaamheden wordt gevonden die voor beide partijen aan vaardbaar is. De reegeeringen van beide landen zijn voorts van plan door te gaan met 'de bouw van de .Concorde' een supersoon vlegtuig. Zij zulen de financiële aspecten van het project nauwkeurig blijven be kaken. Vietnam De Britse en Franse regering, aldus het comuniqué, blijven zeer bezorgd over de .ernstige toestand' in Vietnam. Zij zijn het erover eens dat een regeling van de kwestie-iVetnam slechts getroffen kan worden door onderhandelingen op basis van de onafhankelijkheid van Vietnam en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land. Een en ander in overeenstemming met de Ge- neefse akkoorden van 1954. EEG De regeringen van beide landen zul len in contact met elkaar en met de regeringen van de andere EEG-lan- BRUSSEL (ANP-UPI) Offici eel is gisteren in Brussel bekend gemaakt, dat koningin Fabiola in blijde verwachting is. De artsen hebben haar aangeraden, zich zo veel mogelijk te ontzien. In de bekendmaking staat: ofschoon, gezien de precedenten, een strikt voor behoud dient te worden gemaakt wat betreft de gewenste afloop, hebben de koning en de koningin niettemin hun hoop met de gehele natie willen delen. Volgens zegslieden wordt de baby eind van dit jaar of begin 1967 verwacht. pese gemeenschappelijke markt. Premier Wilson, aldus het communiqué heeft nogmaals verklaard dat Engeland bereid is lid te worden van de EEG, mits zijn wezenlijke belangen gewaar borgd worden. Premier Pompidou gaf te kennen dat niets Engelands toetre ding tot de Europese gemeenschappe lijke markt in de weg staat als de Brit se regering maar het verdrag van Rome en de na dit verdrag gesloten overeen komsten aanvaardt. De regeringen van beide landen zijn ten slotte van mening dat er zich in Europa een nieuwe verhouding begint te ont wikkelen tussen de landen van het oos- telyke blok en die van liet westelijke. Die verhouding was gericht op ontspan ning. Beide landen achten dit een vol doening gevende ontwikkeling, de aan gemoedigd dient tc worden. Kloof Diplomatieke waarnemers in Londen menen, dat het overleg tusen Wilson en Pompidou niet geleid heeft tot meer overeenstemming tussen de regeringen van beide landen over de grote wereld problemen. De grote kloof tussen beide landen op dit punt is niet nauwer ge worden., Alleen wat de bilaterale kwes ties betreft zijn er by het overleg vor deringen geboekt. Nu de eerste chemische be drijven in de zeehaven Vlis- singen-Oost van tekening werkelijkheid worden zijn de namen van deze fabrieken nogal eens in discussie. Enige weken geleden brachten wij een reportage over de plan nen van Hoechst. Vandaag geeft een van onze redacteu ren een overzicht van wat Billiton-M&T Chemische In dustrie voor het Sloegebied op het programma heeft staan. Pagina 11. Pag. 2: Vlissings burgemeester ontnam raadslid het woord en .Honderd jaar varen; korte his torie van de veerdiensten; Pag. 3: Hoofdcommissaris Van der Molen per 16 juli ontslagen; Twee daders overval in Amersfoort be kend; Pag. 4: Jan Janssen miste slag en gele trui en .Beugels blijft fa voriet; Pag. 5: Agenda en kerkdiensten; Pag. 6: Economische kroniek over juni; Pag. 7: Radio- en televisie-pro gramma; Pag. 9: Financieel nieuws, strips enz. En verder in het zaterdagnummer Pag. IJ: Büliton M T chemie pionier. Pag. IS: Chinese kunst in Zierik- zec, een geïllustreerd artikel o oer een expositie in het Burgerwees huis met als thema Schrift staat <je\eerten- centraal i Pag. ƒ//.- pagina voor de vrouw met verhalen over kinderkamer en kinderkleding, over het berei den van lamsvlees en een modieus extraatje tegen slecht weer. Pag. 15: pagina 15' met een kijk je achter de schermen van de Ne derlands hervormde kerk te Goes. Voorts kan men op deze pagina lezen hoe twee vrienden elkaar na 21 jaar terugvonden. Pag. 17: common taarrubriek en nir.moe over auto's. Pag. 10: kerk en maatschappij met Jlet celibaat' over een nieuw in r-k kring verschenen boek en Stemmen uit do kerken over Kla re wijn' een publikatie over het gezag van te heilige schrift. NEW YORK (Reuter) In de haven van New York Is gistermiddag een olie reservoir ontploft, waardoor ook nabu rige tanks in brand vlogen. Een Ameri kaanse tankboot, de ruim 15.000 ton me tende Austin die In de buurt werd ge lost, is ijlings weggesleept. De branden de olie uit de ontplofte tank verspreidde zich over het water in de richting van een brug. Van slachtoffers is tot dusver geen melding gemaakt. De branden woedden te Perth Amboy. New Jersey, langs een smal kanaal dat New Jersey van Staten Island scheidt. In ditzelfde kanaal deed zich 16 juni jl de aanvaring voor tussen de Britse tan ker Alva Cape en de Amerikaanse tank boot Texaco Massachucelts, met het verlies van 33 mensenlevens. LEIDEN: president Bourgniba van Tunesië heeft vrijdag met. prinses Margriet een bezoek gebracht aan de universiteit van Leiden. In te re ceptiekamer toonde te president zeer veel bekmgsteUing voor een aantal oude Arabische lumdschrif- ten. BOEJOEMBOERA (AFP, Reuter) De 19-jarige kroonprins Char les van de Afrikaanse staat Boe- roendi heeft gisteren in een radio toespraak bekendgemaakt, dat hij de regering van premier Leopold Biha heeft afgezet en besloten heeft zelf de macht over te nemen. Of dit laatste betekent dat hij zijn vader, Mwami (koning) Mwam- boetsa de Vierde, van de troon heeft gestoten, is nog niet duide lijk. Over veiligheid en samenwerking op algemene schaal BOEKAREST (Reuter) De zeven tot het verdrag van Warschau behorende landen hebben gisteren opgeroepen tot het houden van een Europese conferentie ter bespreking van de veiligheid in Europa en de vestiging van Europese samenwerking op algemene schaal. In een verklaring aan het slot van het communistische topoverleg in Boeka rest worden alle Europese naties aange spoord betrekkingen van goede na buurschap te ontwikkelen, op basis van nationale onafhankelijkheid en soeverei niteit, gelijke rechten, het zich afzijdig houden van eikaars binnenlandse aange legenheden en op basis van het vreed zaam naast elkaar bestaan van statei met verschillende sociale stelsels. Strijdkrachten De landen van het oostblok achten het wenselijk dat de leden van Warschau pact en Noordatlantische Verdragsorga nisatie tot de opheffing van deze mili taire organisaties besluiten. Ook dient naar het inzicht van de communistische leiders overeenstemming te worden be reikt over de vermindering van strijdkrachten in de beide Duitslanden. Op de Europese staten wordt een beroep gedaan er op toe te zien dat West- 'uitsland niet de beschikking krijgt over kernwapens. Voorts wordt aange drongen op erkenning van de vooroor logse Odor-Neisse-grens tussen Duits land en Polen. De communistische landen zijn bereid te blijven zoeken naar een vreedzame rege ling van liet Duitse vraagstuk. In de groep tot het houden van Europese veiligheidsconferentie slui ten de landen van het Warschau-pact de Verenigde Staten niet nadruk kelijk uit. De conferentie moet naar hun mening worden bijgewoond door landen van het Warschau-pact, door de NAVO-landen en de neutrale Europese staten. De landen van het pact zijn bereid aan een dergelijke conferentie deel te nemen op elk moment dat het de NAVO-lan den en de neutrale staten schikt. Laatst genoemde landen kunnen, aldus de ver klaring, een positieve rol vervullen bij het tot stand brengen van deze bijeen komst. De agenda van deze inter-Europese conferentie dient door alle deelnemende staten te worden goedgekeurd, reke ning houdend met door elk van hen in te dienen voorstellen. Lager niveau In de verkiaring wordt de mogelijkheid van overleg op lager niveau niet uitge sloten. De communistische landen zyn bereid aan bijeenkomsten van ministers van buitenlandse zaken deel te nemen ter bespreking van de oost-west-verhou ding. Ook besprekingen via diplomatieke kanalen vallen onder de bereidheid, al dus de verklaring. .Drama-Amsterdam had voorkomen kunnen worden' AMSTERDAM (ANP) Onder de kop drama-Amsterdam had voorkomen kun nen worden' heeft de verantwoordelijk redacteur van ,De Katholieke Politie ambtenaar', G. J. van Bavel, in dit blad een opsomming gegeven van de oorza ken die naar zijn overtuiging tot de on geregeldheden in de hoofdstad hebben geleid. Het blad is een uitgave van de katholieke politiehond ,St-Michael'. Volgens de schrijver van het artikel zou den de ongeregeldheden niet zo hoog zijn opgelopen als ,de eerste incidenten niet zo door de publiciteitsmedia waren op geblazen' en .wanneer door bepaalde journalisten en reporters niet stelselma tig een anti-politie-sfeer zou zQn bevor derd'. In dat verband spreekt hij zelfs van ,een ziekelijke begeleiding van de pers'. Be halve bij de publiciteitsmedia zoekt de heer Bavel de schuld bij de gezagsi gers, wie volgens hem de moed heeft ont broken .het gezag door ons ook daad werkelijk te doen handhaven'. Hij is van oordeel dat de toestand zich minder drastisch had ontwikkeld wanneer .be paalde autoriteiten hun politieke popula riteit hadden doen wijken voor hun functionele verantwoordelijkheid'. REGERING AFGEZET. GRONDWET GESCHORST Vader van troon gestoten? Overeenkomst met Tunesië getekend DEN HAAG (ANP) Nederland Tunesië hebben gistermiddag in Den Haag een overeenkomst ondertekend waarin de algemene regelen van techni sche samenwerking tussen beide landen zjjn vastgelegd. De technische samenwerking tussen Ne derland en Tunesië omvat reeds een pro ject inzake een melkvee-instructiebe- drijf, hetgeen in 1964 een aanvang heeft genomen. Voorts vertoeven regelmatig Nederlandse deskundigen in Tunesië, die zijn uitgezonden in het kader van de Nederlandse deskundigen- en assistent- deskundigenprogramma, terwijl er een groeiend aantal Tunesiërs in Nederland cursussen volgt. Gisterochtend bacht president Bour- AMSTERDAM (ANP) Bjj een de monstratie tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam, waarvoor geen vergun ning was aangevraagd, zijn gisteravond In Amsterdam opnieuw 40 jongeren aangehouden. De demonstranten, naar schatting 200 in getal, hadden zich voor het beursge bouw verzameld en waren vandaar in p-oepjes naar het Amerikaanse consu laat getrokken. In de omgeving van het Meusumplein werden zij .opgevangen' door een peloton koninklijke mare chaussee en de wagens van de mobiele eenheid, die speciaal is ingesteld voor het bezweren van ongeregeldheden. De arrestanten, waarbij zich vier vrou wen zouden bevinden, zijn voor verhoor naar het hoofdbureau gebracht. Om kwart voor elf was het weer rustig in de stad. De demonstratie werd gehouden1 op initiatief van .Socialistische Jeugd' PSP-jongeren, Politeia en Provo. In Japan 25 mensen gestikt in gas TOKIO (Reuter) Op rond 130 km ten noorden van Tokio zijn 25 mensen door gasverstikking om het leven gekomen in een tunnel, die gebruikt werd voor be- vloeiingsdoeleinden. Het aantal doden kan nog stijgen omdat er onder de men sen, die te hulp waren gekomen, enke len zijn die er heel erg aan toe zijn. Het ongeluk gebeurde toen een vijftig tal mensen, voor het merendeel boeren uit de omgeving, bezig was met herstel werkzaamheden in de tunnel die kortge leden bij een wervelstorm beschadigd SCHOOLJEUGD KAN NU LEREN ZWEMMEN. De koning verblijft al enige tjjd In Span je. Kroonprins Charles, die bekend staat om zijn hervormingsgezindheid, keerde zelf enkele dagen geleden van een be zoek aan Europa in de hoofdstad Boe- Ijoemboera terug om het land tijdens de afwezigheid van zijn vader te bestude ren. Hij deelde in zijn radiorede mee, dat de grondwet is geschorst en zal worden vervangen door een grondwet die meer aangepast is aan de behoeften van het land. Hij had ,met diepe droefheid ge zien hoe sinds de dood van prins Rwa- gasore (vermoord in oktober 1961) de regeringen elkaar in zeer snelle opeen volgingen hadden afgelost, de politieke moorden waren vermenigvuldigd en de komplotten al evenzeer'. Na de bekend making bleef het in Boejoemboera vol maakt rustig. De kroonprins had onlangs in een inter view voor een weekblad gezegd, dat in zijn land de lonen beslist omhoog moesten, en dat daar snel wat aan zou worden gedaan. Verder moest naar zijn zeggen beslist de corruptie worden overwonnen ,die overal in doordringt, als in de meeste Afrikaanse Janden'. TWEE NOORDVIETNAMESE BOTEN GEZONKEN SAIGON, VATICAANSTAD (Reuter) Amerikaanse vliegtui gen hebben donderdag in de Golf van Tonkin twee Noordvietnamese motortorpedoboten tot zinken ge bracht en twee andere zwaar be schadigd tijdens een treffen dat drie uur duurde. Een Amerikaanse woordvoerder deelde in Saigon mee dat jachtbommenwerpers van de vliegdekschepen Hancock en Constellation de MTB's met bommen en raketten aanvielen nadat zij het vuur hadden geopend op twee verkennings vliegtuigen van de Constellation. Het gevecht werd geleverd op 50 kilometer ten noorden van Haiphong. Bombardement Amerikaanse vliegtuigen hebben don derdag voor de tweede maal de grootste Noordvietnamese olieopslagplaatsen v>ak bij de haven van Haiphong gebom bardeerd. De doelen waar 40 procent van de Noordvietnamese olie zou zijn opgeslagen, liggen slechts drie kilometer van het centrum van de stad. Amerikaanse vliegers zeiden later dat de aanval met succes was uitgevoerd. Ver dere bijzonderheden werden echter niet en. Paulus heeft gisteren de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Goldberg, in audiëntie ontvan gen. Op 29 december van het vorig jaar iesprak de paus de kwestie-Vietnam met Goldberg, die toen een persoonlijke boodschap van president Johnson aan de kerkvorst overhandigde. In tegenstelling tot de vorige keer oefent het Vaticaan nu echter openlijke kritiek op de jongste Amerikaanse stappen in Vietnam. De osservatore Delia Domeni- ca schreef dat de bombardementen op Noord-Vietnam de Amerikaanse politiek schade berokkenen en niet uitsluitend in Azië. Filmmateriaal van TROS verbrand AMSTERDAM (ANP) By een bin nenbrandje in het gebouw van de tele visie- en radio-omroepstichting TROS aan de Herengracht in Amsterdam is donderdagavond de gehele fïlmotheek van de stichting in vlammen opgegaan. Van de zijde van de TROS werd mede gedeeld, dat het verlies van het opge slagen filmmateriaal kort voor de dit najaar verwachte start van haar uit zendingen een grote tegenslag betekent. WESTKAPELLE De school jeugd van het Walcherse dyl;- dorp nam vrydagmorgen om kwart voor elf een aanloop en plonsde met veel plezier officieel in liet gloed nieuwe instroctiebad op het terrein van de sportvelden aan de Prelaat- weg. Zeker, sinds begin vorige maand heeft Westkapelle de nieuwe kuip (8 x 16 meter, diepte variërend van 0,50 tot 1,60 m) al voor zwemlessen in gebruik, maar vrydag wilde het gemeentebestuur toch nog even na drukkelijk «Ie aandacht vestigen op de nieuwe aanwinst. Daarom liad men aan de rand van het- bad tussen twee palen een wit lint gespannen, dat burgemeester T. II. de Meester met een breed gebaar doorknipte. En zo kan Westkapelle voor de som ma van 26.000,ervoor zorgen, dat binnen korte t(jd ieder school kind zwemmen leert. Meer heeft liet bad de gemeente namelijk niet ge kost. Het ligt er dank zij een .mees terlijk' idee van de burgervader, die al dacht dat er een zwembadje op de plannen voor het nieuwe sporl- veldencomplex stond ingetekend, toen men daarover nog nooit had gespro ken. ,Het lag er gewoon op te wach ten', vertelde hij bij de officiële ope ning aan de genodigden van gemeen teraad, dienst voor bouw- en wo ningtoezicht. <lc inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Geiyns en enkele andere belangstellenden. P" accommodatie van het instructiebad complex van drie sportvelden met op een verhoging een dubbel kleedlokaal. Achter dat gebouwtje een betegeld plateau. Wat is er nu eenvoudiger dan het kleedgebouw ook aan de ach ter leant een paar deuren te geven en op de plaats van het tegelpleintje een instructiebad in te bouwen?' Niels was eenvoudiger om nu wer kelijk iets te bereiken voor afdoen de zwemonderrïcht in de gemeente. En dus heeft het gemeentebestuur er liet geld voor uitgetrokken. Twee maal per week voortaan tussen mei en oktober zullen de kinderen van alle klassen van de lagere scholen zwemles krijgen in schoolverband. Tijdelijk instructeur H, Kleemans van do academie voor lichamelijke opvoeding heeft er een stagehaan flink aantal van hen gaat in de va kantiemaanden door niet privézwem- lessen. Wanneer straks de school weer begint lessen ze af en burge meester De Meester verwacht dat na 'floop daarvan heel wat zwemdiplo- 's Icuunen worden uitgereikt. ..laar niet alleen de kinderen van de lagere scholen profiteren nu in West kapelle van het zwemonderricht Ook middelbare scholieren kunnen er te recht en verder wagen zich verschil lende volwassenen aan de eerste schuchtere schoolslagen. Er is al spontaan een damesclubje van leer lingen opgericht- Van verschillende kanten Icreeg het gemeentebestuur vrijdagmorgen ge lukwensen. Ook van inspecteur Ge- lijns voor het lager onderwijs, die in principe tegenstander is van ver snippering op het terrein van instruc- tiebaden, omdat daardoor de plannen voor een groot, centraal bad in het gedrang zouden kunnen komen. Maar Westkapelle de burgemeester: .we zyn hier zeventien kilometer verwij derd van een toekomstig groot Wat chers instructiebad' gunde hij deze handige voorziening in liet èelang van het sportonderricht graag. L'it verschillende omliggende dorpen is Westkapelle al benaderd: men wil ook van daaruit graag gebruik ma ken van het nieuwe instructiebad. Maai- voorlopig houdt het Westkap- pelse gemeentebestuur de boot even af. Wanneer over enkele jaren het grootste aanbod niet zwemmende schoolkinderen het onderricht achter de rug heeft, wil men ten opzichte van deze buurgemeenten vast en ze ker wel wat doen. Hoe dan ook: Westkapelle heeft het voortreffelijk voor elkaar met het nieuwe instructiebad. Nog even en ieder schoolkind daar kan Westkapelle heeft, een nieuw m- strnotiebad. Het ligt achter het kleedlokaal op het nieuwe sport- veldencomplex en hot. is vrijdag morgen officieel geopend. Burge meester T. H. de Meester knipte een wit lint aan de rand van te kudp door en onmiddellijk daarna spetterde de ieurjd erin. Foto PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1