STUDENTENSTOP' IS VERMOEDELIJK NIET HAALBAAR Huidige Sloehaven bijna uitverkocht' Onzekerheid over aftreden minister Diepenhorst Alleen de KVP en AR voor WILSON NAAR MOSKOU Soekarno buigt voor wil volkscongres Felle controverse BonnWest-Berlijn Nederlandse kotter - na poging tot ontvoering - door Duitsers opgebracht HS-actie tegen Hesjes gooien Kraantje-lek 209e jaargang - no. 156 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 juli 1966 o 353300 PZC. Middelt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG invoering van een studentenstop voor studie aan de medische faculteiten lijkt niet haalbaar, in geen geval voor het komende cursusjaar. In de tweede kamer hebben gisteren alleen de AR-fractie en de overgrote meerderheid van de KVP-fractie zich uitgesproken vóór het wets ontwerp van minister Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen) om het aantal eerstejaarsstuden ten in de medicijnen en de tandheelkunde voor vijf jaar te beperken (numerus clausus). tijd. Zij wil het wetsontwerp alleen aan vaarden als wordt voldaan aan een aan tal voorwaarden. Dit zijn: 9 een onderzoek op korte termijn naarj liet vraagstuk van de toestroming van j studenten naar de universiteiten. Hier- j uit zullen voorstellen voor concrete i maatregelen moeten resulteren 9 een onderzoek op de kortst mogelijke j I termijn naar de bcstuurs- en beheers vorm van de wetenschappelijke instei-l lingen; 9 bij de selectie van medische studen-1 I ten moet ook rekening worden gehouden1 met de karaktereigenschappen die nodig zijn 0111 eeij goede arts te worden; 9 de medische faculteiten die zo graag willen dat de kamer het wetsont werp aanneemt moeten laten zien dat zjj alles willen doen voor snelle her vorming van de opleiding. De CHU-fractie kwain met een amen dement om de studentenstop één jaar uit te stellen en dan twee jaar te laten Selden. Mejuffrouw Klompé (kvp) e heer Van Bonnekom (ar) dienden men een amendement in 0111 de stop niet langer <lan twee jaar te laten duren, beginnend met: het cursusjaar 1966/'67. Minister Diepenhorst komt vanmid dag aan het woord. Dan zal blijken of hij zal aftreden als het wetsontwerp wordt verworpen. De kamer bleek niet duidelijk te weten, wat de ruchten over zijn eventuele aftre waard waren. Prof Wilteveen (wd) deelde mee, dat de president van de medische faculteit aan de vrije universiteit in Brussel hem heeft gezegd, dat in het algemeen vol doende wetenschappelijke staf aanwezig is om aan deze faculteit een honderdtal studenten uit Nederland te kunnen op vangen. Als er toch een tekort aan staf zou blijken te bestaan, dan had de president alle vertrouwen, in België voldoende onderwijskrachten te kunnen vinden. Dit staat in lijnrechte tegenspraak tot een mededeling van minister Diepenhorst tijdens mondeling overleg met de be trokken kamercommissie, dat weten schappelijke staf uit Nederland dan naai Brussel zou moeten. Onderzoek Mejuffrouw Klompé zei, dat het zoals het nu met de medische opleiding gaat, niet lijkt te voldoen aan het uitgangs punt: zorgen voor zoveel mogelijk goed opgeleide artsen in zo kort mogelijke Hare zaak De voorgenomen studentenstop weró door alle sprekers duchtig bekritiseerd, ook door (Se voorstanders. Mejuffrouw Klompé zei: .niemand heeft het wetsont werp met vreugde begroet: het is een nare zaak'. Iedereen spoorde de medi sche faculteit aan, nu met alle energie de hervorming van <le medische opleiding ter hand te nemen. De noodzaak van een studentenstop is door de gegevens die de minister heeft verstrekt, niet aangetoond zei mejuf frouw Klompé. Het is moeilijk te begrij pen, dat alle medische faculteiten (be halve die van Utrecht en Rotterdam) precies 200 eerstejaarsstudenten kunnen hebben. Andere sprekers deelden deze opvatting. De bestuurlijke opzet van de universitei ten deugt niet meer voor de miljoenen bedrijven die het zijn geworden, zo be toogden met mejuffrouw Klompé ook MINISTER DIEPENHORST dr Schuring (ch), dr Vermooten (p\ en prof Witteveen. De staf besteedt middeld slechts 10 proeent van haar tijd aan onderwijs. De rest gaat op aan on derzoek, organisatie en particuliere praktijk. HÜSUM (SLW.-HOLST.) (DPA) De uit Termunten afkomstige Neder landse motorkotter TM-1 .Burge meester van Kampen' (39 brt) is gi teren door de Westduitse visserij-ii spectie opgebracht nadat de schipper Jacob Vos, had getracht een beambte van de visserij-inspectie te ontvoe ren, zo deelt de waterpolitie te Hu- sum mee. De beambte, Radloff, was van het vis serij-inspectievaartuig Wega overge stapt op de Burg. van Kampen om dat dit schip in de Westduitse terri toriale wateren viste. Toen de West duitse beambte schipper Vos gelastte Husum binnen te lopen, trachtte deze op volle kracht stomend naar open zee te ontkomen. Beambte Radloff trok zijn pistool en dwong schipper Vos het bevel op te volgen. Schipper Vos zal worden vervolgd wegens po ging tot ontvoering en vissen vreemde territoriale wateren. l TRECHT (ANP) De sectie persoon-, lijke veiligheid van de Nederlandse Spoorwegen begint vandaag een «ktie om het gegooi van flesjes uit geopende treinramen waarbij reeds enkele per sonen werden gewond tegen te gaan. Op alle 300 Nederlandse stations zullen op voor de reizigers lu het oog sprin gende plaatsen wandplaten worden op gehangen, die het motto dragen ,U kunt anderen treffen'. Reeds hebben onders- en militaire in stanties hun medewerking aan deze ,an- tï-flessenaktie' toegezegd. De aan dui delijkheid niets te wensen overlatende wandplaten zullen worden verspreid over 1000 landmacht- en 450 luchtmachtka zernes in ons land. Speciaal in de mili taire kantines komen de NS-affiches te hangen, want juist in deze gelegenhe den kopen de militairen de (goeclkope) flesjes bier en limonade om deze later in de trein naar huis te nuttigen. De Nederlandse Spoorwegen hopen met deze zomeraktle aan het gegooi van flesjes spoedig een einde te kunnen ma ken. Tuiee paar Zij diende een amendement in, mede- ondertekend door'de heer Van Benne- kom (ar) om de studentenstop tot 1 jaar te beperken. Daarna zal net rap port over een achtste medische facul teit gereed zijn en de genoemde onder zoeken zullen het begin van een her vormingsplan mogelijk maken. Enkele KVP-ers menen, dat de doelein den die mej. Klompé voor ogen staan, (Zie slot pag. 3 kot. 2) Gouden' paling gevangen in IJselmeer (Van onze Haagse redactie) DEN HA_AG De IJselmeervis- ser J. de Haan uit het Friese plaatsje Makkum heeft voor een sensatie gezorgd door een .gou den' paling te vangen: de aal is ongeveer dertig centimeter lang en van top tot teen in. een goud kleurig vel gestoken. Via de visserij-inspectie te Utrecht heeft de goudkleurige paling voorlopig onderdak gevon den in het aquarium van Ouwe hands Dierenpark te Rhenen, waar de gedragingen van deze bij zondere waterbewoner nauwkeu rig zulten worden gadegeslagen. Volgens ir Oudelaar van de visse rij-inspectie is het een grote zeld zaamheid wanneer een goudkleu rige paling wordt aangetroffen: slechts één op de miljoen palingen zou een dergelijke kleurafwijking kunnen vertonen, waarvoor overi gens geen verklaring is te geven. Bij de vissei'ij-inspectie te Utrecht vraagt men zich af of men te doen heeft met een blijvende kleurvariant of dat het van tijde lijke aard is. DJAKARTA (Reuter) Presi dent Soekarno heeft gisteren in een toespraak tot het raad gevend volkscongres te kennen gegeven dat hij instemt met het besluit van het congres de titel .president voor het leven', die hij tot dusver droeg, te herroe pen. Hij verklaarde: ,Ik vil alleen het volk, het land en de vrijheid dienen. Dat is mijn ware verlangen, niet president te zijn of president voor het leven of koning of keizer. Iedereen heeft mij Anti-Amerikaanse motie verworpen door Labour LONDEN (AFP) Een resolutie, waarin linkse Labour-afgevaardigden de regering de eis stelden zich volledig van de Amerikaanse politiek inzake Viet nam los te maken, is gisteren op een bij eenkomst van socialistische parlements leden met 214 tegen 46 stemmen worpen. medailles gegeven maar ik wil niet tot koning worden gemaakt'. De president zei verder dat hij met ge neraal Soeharto zal samenwerken bij de vorming van een nieuw kabinet. Dit zal als voornaamste taken heb ben: verbetering van de economie, voortzetting van de strijd tegen im perialisme en kolonialisme, het voor bereiden van algemene verkiezingen en het voeren van een onafhankelijke buitenlandse politiek. ,Ik zou niet akkoord gaan met de vorming van een kabinet dat zich alleen zou be zig houden met het vullen van ma gen', aldus Soekarno. Over de door het congres geëiste alge mene verkiezingen zei de president dat deze verkiezingen werkelijk vrij moeten zijn. ,Ik wil de werkelijke wil van het volk kennen' PREMIER WILSON LONDEN (üPI) Premier Ha rold Wilson vertrekt op 16 juli a.s. naar Moskou, vermoedelijk om op nieuw te pogen met de Russische leiders te komen tot vredesinitia tieven inzake Vietnam, zo is gis teravond officieel in de Britse hoofdstad meegedeeld. In een officiële verklaring die door Downing Street 10 werd uitgegeven wordt gezegd dat Wilson van 16 tot 18 juli een bezoek zal brengen aan de Brft- se handelsbeurs in Moskou. Verder werd meegedeeld dat de Brit se premier een uitnodiging heeft aangenomen van de Russische minis ter-president Kosygln met hem op 18 juli aangelegenheden de wereldpo litiek betreffende te bespreken. Over Vietnam werd ln de verklaring met geen woord gerept maar er bestaat nauwelijks twijfel dat het Vietnamese geschil het voornaamste doel vormt van Wilson's bezoek aan de Sowjet-Unie zUn tweede in de afgelopen maanden. OVER PASJESOVEREENKOMST Heftige kritiek op regering in Bonn HARMSEN (BP): .BEDANKEN RAADSLEDEN IS NIET CORRECT TEGENOVER KIEZERS' BONN (Reuter) Er bestaat een ongewoon heftige controverse tus sen Bonn en West-Berljjn over een nieuwe pasjesovereenkomst die Westberlijners in de gelegenheid zou moeten stellen tot bezoeken aan het oostelijke stadsdeel voor dringende familieaangelegenhe den. DEN HAAG De heer E. J. Harmsen, tweede kamerlid en secretaris van de Boerenpartij, vindt het ,niet correct te genover de kiezers wanneer leden van de Boerenpartij bedanken voor een ze tel in een gemeenteraad, nadat zy zijn gekozen. Zo'n houding is niet correct en niet juist. Meer wil ik daarover niet zeg gen'. De heer Harmsen is uiteraard wel van mening, dat het vanzelfsprekend de be langen van de Boerenpartij schaadt, wanneer gekozen gemeenteraadsleden zich terugtrekken en een raadszetel niet lijn en Oost-Duitsland een akkoord hele J", d" ben bereikt Haarlemmermeer en te Laren (N.-H.) is gebeurd: ,op zijn zachtst gezegd een PRESIDENT BOURGUIBA IN NEDERLAND SCHIPHOL (ANP) Om kwart over tien gistermorgen is de president Tunesië, de heer Habib Bourguiba, met een twee-motorig straalvliegtuig een Caravelle van de Tunesische lucht vaartmaatschappij .Tunis Air' op Schip hol gearriveerd. Terwijl de luohtruacht- kapel het Tunesische volkslied speelde wachtten onder aan de vliegtuigtrap koningin Juliana en prins Bernhard om de president te begroeten. Twintig minuten na aankomst op Schip hol verliet de president in een hofauto de luchthaven, gevolgd door een ere- escorte van de marechaussee. Omstreeks tien over half elf arriveerden de hoge gasten per auto op het Stadionplein in Amsterdam, waar de burgemeester var Amsterdam, mr G. van Hall, de com mandant zeemacht in Nederland, vice- admïraal L. E. H. Reeser, de gouverneur van de hoofdstad generaal-majoor F. Lagerwerf!, de commandant maritieme middelen Amsterdam en de wnd garni zoenscommandant van Amsterdam aan de president werden voorgesteld. Ver volgens zetten de hoge gasten en hun gevolg hun tocht naar het paleis op Dam voort in vier galarijtuigen. Om half twaalf verliet de president het paleis en begaf zich naar het nationale monument tussen een erehaag van de fardé fuseliers Prinses Irene. De presi- ent legde een krans met een lint in de Tunesische kleuren aan de voet van het monument. Tegen het middaguur arri veerde de koninklijke stoet bij de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht voor de officiële ont vangst door het stadsbestuur. Uitgeleide gedaan door burgemeester Van Hall vertrokken het koninklijk paar en de Tunesische president om pre cies één uur van de ambtswoning naar Den Haag waar op het paleis Huis ten Bosch het noenmaal werd gebruikt. Gisteravond boden koningin en prins hun gast een galadiner aan. Staatsbezoek president Bourgmba aan Nederland: de inspeotie van de erewacht voor het koninklijk paleis op de Dam. De Westduitse regeringswoordvoerder Von Hase zei gisteren op een perscon ferentie dat Bonn het grootst mogelijke bezwaar maakt tegen deze kritiek. De regering kan de overeenkomst niet on derschrijven ten koste van een belang rijke politieke stelregel. Bonn had dins dag West-Berlijn verzocht de onderhan delingen met Oost-Duitsland te hervat ten omdat in de nieuwe overeenkomst niet de bepaling was opgenomen, dat over namen, plaatsen en titels geen overeenstemming bestond een bepa ling die door de Westduitse regering als essentieel wordt beschouwd om een statusverhogng van Oost-Duitsland te De Westberlïjnse senaat (het stadshe- verhinderen. De Westberlijnse onderhan- stuur) en burgemeester Willy Brandt,delaar had genoegen genomen met de tevens voorzitter van de Westduitse!toevoeging van een paragraaf waarin Sociaal-Democratische Partij, hebben verklaard wordt dat de overeenkomst is felle kritiek geleverd op de weigering gebaseerd op het vorige akkoord, waar de Westduitse regering hnar goed- in genoemde bepaling wel is opgenomen, keuring te hechten aan een nieuwe ont- West-Berlijn heeft geprobeerd Bonn er- - •erpovereenkomst, waarover West-Ber- van te overtuigen dat dit voldoende is. vervelende gang van zaken'. Te Haarlemmermeer werden de drie kandidaten van de Boerenpartij geko zen: doordat de heer A. T. D. van der Velden bedankte blijft er bij gebrek aan een andere kandidaat een zetel onbezet. Te Laren liet ir S. J. Hellings verstek gaan, nadat hij met overweldigende meerderheid was gekozen: het aantal stemmen was voldoende voor twee ze tels, aangezien er slechts een kandidaat was kreeg de PvdA de andere toege- Volgens de heer Harmsen doet deze gang van zaken de betreffende heren meer schade dan de Boerenpartij, betreurt hij het dat de Boerenpartij niet in de Larense gemeenteraad is verte genwoordigd: ,van mannen mag toch worden verwacht dat zij weten dat zy doen wanneer zij zich kandidaat stellen. Dan moeten zij ook bereid zijn de con sequenties daarvan te aanvaarden'. De bezuinigingsnota van de regering is maar een droef stuk Droef om meer dan één reden. Reden nummer één is: de aanleiding tot de nota, namelijk dat de begroting van 1966 (van het lopende jaar dus» Ioverschreden is met ruim negenhonderd miljoen. Tweede reden: de nota biedt [slechts soelaas voor 1966 voor een be- |drag van honderdnegenenvijftig mil joen. Zelfs in aanmerking genomen, dat de praktijk uitwijst dat na afsluiting ivan het begrotingsjaar de uitgaven met gemiddeld driehonderdvijftig miljoen meevallen, blijft er toch nog altijd een fiks bedrag te overbruggen. En dat heeft vanzelfsprekend gevolgen voor de begroting, die thans voor 1967 in voorbereiding is. Vermoedelijk wordt de komende derde dinsdag in .september dan ook geen opgewekte feestdag. Men vraagt zich bij dit alles met verbazing af hoe het toch mogelijk is, dat de rege ring tot een dergelijke hoze overschrij ding van het begrotingsniveau is geko men. Bij het loon- en prijsdebat in de I tweede kamer i :nei j!) heeft minister Vondeling er in dit verband op gewe zen, dat diverse oorzaken met bij de jregering liggen, terwijl er bovendien sprake is van onverwachte tegenval lers. Het lijkt ons echter de vraag of deze argumentatie wel helemaal klopt: negenhonderdmiljoen is zelfs voor die genen, die graag met globale en ruime bedragen werken als het om begrotings- ioverschrijdingen garf. c-en té zepepërd 'bedrag. Het gaat hier om circa vier procent van het totale ultgavenpell van (3e begroting 1966. ten een betoog opgezet, dat verwant was aan het verweer van minister Von deling in mei in de kamer, althans de strekking was in enkele lijnen gelijk. Prof Drees wees er op, dat een rege ring voortdurend bloot staat aan een sterke pressie: er komen altijd belan gengroepen in het geweer, die slechts één soort .kritiek' kennen, namelijk de uitgaaf moet omhoog. In de kamer is deze druk evenzeer merkbaar, hij werkt via kranteverslagen buiten het parle ment door en beïnvloedt tenslotte weer diverse rijksdiensten. .Geen minister ontmoet ooit omvangrijke kritiek om dat hij op zijn terrein teveel uitgeeft, wel het omgekeerde', aldus prof Dreés. Er zit in deze redenering een element van waarheid ook de kamer heeft aldus gezien schuld aan de huidige situatie maar dat houdt allerminst in. dat de verantwoordelijkheid van de minister van financiën als bewaker van de begroting door dit hier gesignaleerde proces ook maar even zou Verminderen. Integendeel, het onderkennen van pres sie zowel in als buiten het parlement moet deze bewindsman nog argwanen der maken dan hij van nature al behoort te zijn. Prof Drees wees er vervolgens nog op, dat allerlei uitgaven voortvloeien uit wettelijke maat regelen, los van de begroting genomen, die in feite de rege ring voor voldongen feiten stellen. Ook dat is juist: minister Vondeling heeft in mei een aantal van dergelijke feiten opgesomd op het gebied van landbouw, woningbouw, onderwijs en ambtenaren salarissen. Maar sinds september van het vorig jaar is het wel heel moeilijk geworden ten aanzien van juist deze minister in dit opzicht een vergoelijken de houding aan te nemen. Vondeling was immers de man, die bij de indie ning van de begroting 1966 met nadruk stelde, dat de kraan niet meer mocht lekken. Die mededeling moest met na me gezien worden in net licht van het toen duidelgk ge-worden kabinetsbeleid, dat er op gericht was het stijgingstemno van de rijksuitgaven te"versnellen. Daarop is toen een hele discussie ge volgd, onder meer over het dekkings plan, waarbij duidelijk kwam vast te staan, dat de kamer niet zonder meer POLITIE HIELD PROVO'S AAN AMSTERDAM (ANP) De 24-jarige stiident Hans Tuynman en de 24-jarige studente Koosje Koster, twee provo's die b(j demonstraties in de hoofdstad langzamerhand geschiedenis hebben ge maakt, zyn gisterochtend in de omge ving van liet Stadionplein aangehoui" terzake van baldadigheid. Zij worden ervan verdacht met e tal andere jongeren enkele vlag _r het Stadionplein halfstok te hebben ge hesen. Dit speelde zich af kort nadat de Tunesische president en het koninklijk paar zich in gala-rijtuigen naar het pa leis op de Dam hadden begeven. Even eens werden voor hetzelfde feit aange houden: de 20-jarige monteur R. R. v. d. H. en de 22-jarige mevrouw C. V. Op het bureau Overtoom is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. In overleg met de officier van justitie is besloten het viertal na verhoor heen te zenden. fönntlljn UITBREIDINGSPLANNEN OP STAPEL SLOEHAVEN Het industriege bied rondom Zeelands nieuwste zee haven Vlissingen-Oost zoals het daar nu .voor het grypen' ligt, is op een zestig hectares na uitverkocht. Geen wonder dat men daarom nu speelt met de gedachte om tot uitbreiding over te gaan. In welke richting? Op het ogenblik is het nog slechts een kwestie van wat vage l(jncn op pa pier. Het Havenschap Vlissingen-Oost i o trekt die over Zuidbevelnnds grondgebied. Naar het zuid-oos ten (omgeving van Borsscle) en naar het noordoosten (achter de ringdijk vondom da Slochav-s. waarover de ontsluitingsweg is aangelegd). De eerste voorberei dingen worden al getroffen. Het Sloe-industriegebied zal niet lang meer een kale, drassige en zanderige vlakte zijn met alleen de kranen en dokken van de scheepsreparatie- werf .Scheldepoort' van de Konink lijke Mij ,De Schelde' NV als enige markante punten van grote bedrij vigheid. Binnen twee jaar nadat koningin Juliana (najaar 1964) de haven Vlis singen-Oost officieel in gebruik stel de is binnen de ringdijk de ongeveer 350 hectares industrie-oppervlakte zo zcea oceedeeld. Qe gronden sul len in de komende jaren bij de nieu we vestigingen in gebruik komen of voor toekomstige uitbreidingen wor den gereserveerd. Rondgaand van de Walcherse naai de Bevelandse kant is de indeling als volgt: Reparatiewerf .Scheldepoort' van de NV Koninklijke Mij ,De Schelde' te Vlissingen. Totale oppervlakte 115 hectares, waarvan op het ogenblik ongeveer een kwart in exploitatie. Twee nieuwe ins teekhavens behoren lot de uitbreidingsmogelijkheden. Automobielfabriek Nederland Hino Motors LTD te Tokio. Op het ogenblik 2 hectares tar beschikking. Mogelijkheden om de binnenkort op te trekken fabriek uit te breiden tot een oppervlakte van 25 hectares. Farhwerko Hoechst AG te Frank furt (Ml. Op dit moment ter beschik king voor de vestiging van een fos- forfabriek en uitbreidingen tot een complete chemische industrie 60 tot 70 hectares. Hoechst heeft een totale oppervlakte van 120 hectares voor uitbreiding ln het Sloegebied „achter de hand'. Billiton Metal and Thermite Cor poration te Den Haag. De boinv - nen van dit moment beslaan e - rein van hectares. Het c' sche bedrijf, dat zich toelegt op de ganse kabinet) verklaarde in september 1965, dat de hogere uitgaven (ruim éénendertighonderd miljoen meer dan het jaar daarvoor) verantwoord en no dig waren, met dien verstande dat de kraan dan ook volkomen dicht moest zijn. Welnu, nog vóór het einde van het begrotingsjaar is er al sprake van een kraantje-tek van negenhonderd miljoen met een stop slechts van honderdnegen envijftig. In een dergelijke situatie kan politiek gezien een minister van financiën weinig goeds meer doen, zeker niet een minister die zich zo nadrukke lijk heeft opgeworpen als 's rijks lood gieter: het water spuit hem bij wijze van spreken nu om de oren. lolitiek gezien is men thans in de sfeer fekomen van de uitdrukking, die in e vorige eeuw eens in het parle ment is gebruikt: ,Een ramp voor het land, maar een feest voor de" oppositie'. De WD zit namelijk op rozen. In ok tober van het vorig jaar immers kwam zij voor de draad met de nota-Joekes, een voorstel tot een reeks bezuinigin gen per begrotingshoofdstuk. Die nota ls toen min of meer weggehoond, maar de eerlijkheid gebiedt nu vast te stellen, dat de omstandigheden de regering heb ben genoopt óók met een bezuinigings- andere jongeren enkele vlaggen op 2,°^a Per begrotingshoofdstuk te komen. StadionDlein halfstok te hebben se- Toegegeven: er is een verschil. De nota- Joekes tastte de oegroting zelf aan en hield een wezenlijk andere keuze van beleid in dan die van het kabinet-Cals: het ging de WD om de begroting zelf. niet om overschrijdingen. De nota van minister Vondeling daarentegen betreft uitsluitend overschrijdingen en laat de beleidslijn ongemoeid. Eén niet te ver waarlozen verschil inderdaad, maar de praktijk is niettemin dat de oppositie destijds efen weg heeft gewezen voor verlaging van de uitgaven, terwijl nu een regeringsnota hetzelfde beoogt. De nota-Joekes ging overigens veel verder dan het recente stuk van de minister van financiën, al valt het op dat er hier en daar toch wel parallellen zijn te trekken. De bezuiniging door de per soneelsstop bijvoorbeeld is" door minister Vondeling op negentien-en-een-half mil joen geschat, de heer Joekes stelde des tijds zevenentwintig miljoen voor. Ver keer en waterstaat kreeg in het plan- Joe.kes een (ook al weer een fel gekri tiseerde) bezuiniging van veertig" mil joen, het zal nu "voor 1966 vierendertig miljoen worden. Nogmaals, het is niet eerlijk beide stukken" zonder meer naast elkaar te leggen, omdat ze een ander uitgangspunt hebben en vooral een ge heel andere beleidskeuze, dwz een an dere politieke keuze als grondslag be zitten. Eén overeenkomst echter kan niet over het hoofd worden gezien, na melijk dat beide nota's bezuiniging na streven. Het komende debat over de nota-Vondeling betekent, gelet op de hier geschetste achtergronden, zonder twijfel méér tegenwind" voor het kab!- net-Cals. terwijl de oppositie dezelfde wind (mede dank zij hét toen zo om streden plan-Joekes) hélemaal in de rug heeft. produktie van organo-metaalverbin- dingen kan dit terrein nog uitbrei den met 6 hectares bedrijfsoppervlak- te. Resteert aldus nog aan de zuidkant van de ringdijk rondom het Sloe- havengebied een terrein van onge veer 60 hectares. Om met haven schap-directeur J. van Konynenburg te spreken: .Nieuwe gegadigden moe ten we nu laten meedenken in onze uitbreidingsplannen binnendijks op Bevelnnds grondgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1