Meer macht voor Soeharto Opdracht eerste dubbeldekker op komst MEESTE OLIE VERLOREN VOOR N.-VIETNAM ,1Saturnusraket' bracht last van 26 ton in baan om de aarde PRESIDENT JOHNSON: Van opslagplaatsen 57 pet en van voorraden 86 pet vernietigd Verklaring over Europa getekend in Boekarest Vergeten Veel doden in de VS tijdens weekeinde SABOTAGE OP SPOORBAAN BIJ TILBURG Voor Westerscheldeveer Kruiningen-Perkpolder Prijsaanbieding NV Merwede: inschrijving 19,4 miljoen Ontwerp 209e jaargang no. 155 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 3647/3643), Middelt Woensdag 6 juli 1966 (min. ƒ1,75). .Brie D 359300 PZC. Middel! Succesvolle proef met zwaarsteAmerikaanse raket SAN ANTONIO, TEXAS (AFP Eeuter) President Johnson heeft gisteren op een persconferen tie gezegd dat de bommen die bij Hanoi en Haifong zijn gevallen on geveer 57 procent van de Noord- vietnamese olieopslagplaatsen heb ben vernield, voor zover deze be kend zijn. Van de olievoorraden is 86 procent in vlammen opgegaan. Alle betrokken hoofdofficieren in Viet nam en Washington en hoge Amerikaan se diplomaten zyn liet erover eens dat Prinselijk paar bezocht feestend Commewijne PARAMARIBO (ANP) Heel Commewijne leeck gisteren bij het bezóelc van liet prinselijk paar, met de vele vlaggende dorp jes en de versierde wegen, op een groot gezellig feest. Zingende, met. oranje getooide kinderen, heupwiegende kotoniisi's, dansen de hindostaanse boeren en ro mantische ganielanmuzïek wis selden elkaar vrolyk in dit bonte allerlei af. Prinses en prins genoten van dit enthousiasme. Prins Claus amuseerde zich voor al toen op Nieuw Amsterdam twee Indiaanse jongetjes een de monstratie gaven met pijl en boog schieten. Op de suikeronderne ming Marienburg nam prins Claus een kleine Javaanse peuter op de arm. Het meisje zette ech ter onmiddellijk zo'n keel op, dat de prins het maar weer gauw aan de moeder teruggaf. Uitbundig mag zeker de huldiging worden genoemd, die de kinderen van het kindertehuis Lelienthal brachten. Bij het verlaten van dit kinderte huis zag prinses Beatrix iets ver der een groep kinderen staan, die uitbundig wuifde, doch waar zij nog niet bij op bezoek was ge- waest. Spontaan liep zij er naar toe en gaf enkele der kinderen een hand. .Waarom stonden deze kinderen zo apart', was de vraag die later aan de districtscommis saris werd gesteld- .Wel', was het onverwachte antwoord, .deze school had straf en was van het bezoek uitgesloten omdat zij de weg niet had willen schoonma ken Nog een keer week de prinses van het programma, af. Dat ge beurde tijdens de rondrit door een wijk met nieuwe arbeiderswonin gen op de suikeronderneming Ma rienburg. De prinses liet haar auto stoppen, stapte uit en liep al leen een der huisjes binnen. Prin ses Beatrix stelde de bewoonster op haai' geniale en maakte een babbeltje, terwijl het gezelschap buiten bleef. De vrouw des hui zes haalde toch wel wat verlicht adem, toen de prinses weer in de auto stapte, evenals overigens de politieautoriteiten, die niet op de hoogte van deze stop, te ver wa ren doorgereden en pas in snelle vaart terugkwamen, toen de prin ses alweer in de auto zat en de bewoonster omringd weid door haar buren die graag het verhaal uit de eerste hand wilden horen. SAIGON (AFP) Amerikaanse vlieg tuigen hebben maandag bombardemen ten uitgevoerd op Noordvietnamese olie opslagplaatsen in de omgeving van dt steden Haifong, Thanh Hoa en Vinh. De 80 leden tellende Zuidvietnamese le- jer- en volksraad is gistermorgen of ficieel geïnstalleerd in tegenwoordigheid van het staatshoofd Ngoeyen Van Thieu en premier Cao Ky. Het orgaan zal de premier van advies dienen op econo misch. cultureel, sociaal en binnenlands politiek gebied. In de raad zijn alle et nische en religieuze minderheden ver tegenwoordigd met uitzondering van het verbond van het verenigde boeddhisme. Het Franse financiële blad .Entreprise' meldde gisteren dat Noord-Vietnam Pe king en Moskou ervan in kennis had jesfeld tegen eind 1967 zijn huidige ge vechtskracht niet te kunnen handhaven. Volgens het blad zou de regering in Hanoi aan de Sowjet-Unie en China heb ben verzocht het .sein veilig' te geven voor vredesonderhandelingen- In tegen stelling tot Moskou, zou Peking ontken nend hebben geantwoord. GROTE BUIT BIJ OVERVAL IN BELGIË BRUSSEL (ANP) By een overval op het postkantoor te Molenbeek in België hebben drie mot machinepisto len gewapende bandieten gistermiddag twee tot. drie miljoen Belgische frank buitgemaakt. De rovers maakten gebruik van een blauwe Citroen ,DS' met nummerbord 31 J 70. Zoals bekend is bij roofovervallen van de laatste tijd in Nederland ook enkele malen gebruik gemaakt van auto's van dit merk. hoofdstad Boe karest een verklaring ondertekend be treffende vergroting van de vrede en veiligheid in Europa. Bijzonderheden zijn nog niet bekendgemaakt. De ondertekening van de verklaring volgt op berichten, volgens welke op de conferentie een Roemeens plan zou wor den besproken om geleidelijk aan te ko men tot een dialoog tussen oost en west in Europa, die uiteindelijk tot een beter politiek klimaat en ontbinding van de twee militaire blokken zou moeten leiden. deze aanvallen noodzakelijk waren om de infiltratie van manschappen en ms riaal in Zuid-Vietnam tegen te gaan. Proiuktie Alle militaire benodigdheden voor Viet nam zijn ruimschoots voldoende aanwe zig. de produktie van militair materiaal is zoveel groter dan het verbruik dat minister Mcnamara van plan is de pro duktie in te krimpen. Dat betekent niet dat de VS ervan zouden afzien nieuwe troepen en meer materiaal naar Vietnam te zenden. Uit de laatste diplomatieke rapporten die hij heeft ontvangen valt op te maken dat de communistische krachten die bij de oorlog zijn betrok ken niet langer hopen op het behalen van de overwinning in Zuid-Vietnam. De bombardementen hebben geen en kele invloed op een eventueel ver= drag tegen kernwapens, zei Johnson. Weer aanvallen Soekarno niet meer .president voor het leven' DJAKARTA (UPI, ANP, Reuter) Op de zevende verjaardag van de invoering van de geleide democratie' in Indonesië heeft het raad gevend volkscongres president Soekarno zijn dictatoriale macht en de titel .president voor het leven' ontnomen. Soekarno, nu nog slechts in naam staatshoofd, krijgt de anti-communistische sterke man, gene raal Soeharto, als waarnemend president naast zich. Dat liet met Sockamo's onaantastbare i alle andere communistische schryvers positie gedaan is blykt ook uit het ver- door liet congres als ,een gevaar voor bod op sommige van zyn geschriften, de veiligheid van liet volk' werden ge- die samen met die van Marx, Lenin en I brandmerkt. Het congres (MPRS) gaf voorts Soe- KAAP KENNEDY (AFP) Vanaf de basis Kaap Kenne dy in Florida is gistermiddag om 15.53 (Ned. tijd) een ,Sa- turnus-1'-raket gelanceerd, de krachtigste welke ooit door de Verenigde Staten in de ruimte is gezonden. De laatste trap van de .Saturnus 1' werd op 190 km in een baan gebracht om liet rendement in de ruimte van vloeibare waterstof als brandstof te bepalen. De in een baan gebrachte .Saturnus' heeft een gewicht van 26 ton. Tien minuten na de lancering meldden ruimtevaartfunctionarissen dat zij duidelijke televisiebeelden hadden ontvangen, waardoor zij het gedrag van de brandstof konden volgen. Het was de tweede lancering van een .Sa turnus', de voorloper van de .Saturnus 5' waarmee ruimtevaarders naar de maan moeten worden gebracht. De eerste lancering had plaats op 26 februari. De gisteren gelanceerde raket moet als derde trap voor de .Saturnus 5' dienen en zal in de ruimte opnieuw moeten worden ontstoken. De lance ring was twee uur uitgesteld nadat men een defect aan een televisieca mera had ontdekt. M en zegt vaak over het hui dig Zeeland, dat het drie pijlers heeft, de landbouw. GENERAAL SOEHARTO karn» en Soeharto opdracht, augustus een nieuw kabinet s stellen en stelde algemene verltiezïngen binnen twee jaar in het vooruitzicht. Verantwoording De 65-jarige president is nu weer voor al zijn daden verantwoording verschul digd aan het congres terwijl Soeharto, de 46-jarige legerleider die negen maan den geleden de leiding had bij het neer slaan van de communistische staats greep in liet land, gerechtigd is onmid dellijk Soekarno's plaats in te nemen als deze zyn functie niet meer kan uitoefe nen of in het buitenland vertoeft. De, president kan nog wel aanspraak ma ken op de eretitel .grote leider van de revolutie'. Het congres beval krachtig aan dat In donesië weer toe zou treden tot de Ver enigde Naties en liet Internationaal Mo netair Fonds, instituten die Indonesië onder Soekarno verlaten heeft. President Soekarno heeft de besluiten (Zie slot pag. 3 kol. 3) Koningin Juliana, prins Bernhardt, de prinsessen Margriet- en Christine J en de heer P. van Vollenhoven heb ben dinsdagavond in de Jrenehal' in Utrecht het lustrumspel van de trechtse studenten Jimmy Walker' bijgewoond. Bij het betreden van de hal werden enkele hoofdrolspeel sters aan de hoge gasten voorge- Prinses Margriet na huwelijk nog in paleis Soestdijk DEN HAAG Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zullen na hun liuwelyk op 10 januari zo goed als zeker tieve beslissing over is genomen. Dat het jonge paar na 10 januari voor lopig intrek neemt in het paleis Soest dijk wordt echter als bijna zeker be schouwd, aangezien mr Pieter van Vol lenhoven tot mei 1968 in dienst is: op het ogenblik is hij als vaandrig ver bonden aan de juridische afdeling van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag en woont in het International Institute of Social Studies, dat is gevestigd in het voormalige paleis aan het Haagse Noordeinde. Waar prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven zich na hun huwelijk defi nitief sullen vestigen hangt voorname lijk af van de functie die de heer Van Vollenhoven na zijn diensttijd zal gaan bekleden. Zij hebben al verschillende aanbiedingen gehad (herenhuizen, vil la's, buitenverblijven en kasteeltjes) maar ook op dat punt zou nog geen beslissing zijn gevallen. UTRECHT (ANP) In de nacht va maandag op dinsdag zijn naby Tilburg vier lasplaten van de spoorlijn los ge draaid. Politie en spoorwegrecherche stellen een onderzoek in. Van de dader (s) ontbreekt elk spoor. Omstreeks 04.20 uur meldde de machi nist van een goederentrein, die onder weg was van Dordrecht naar Den Bosch, op het station in Tilburg dat hij kort tevoren een schok had gevoeld. Het zelfde verhaal vertelde de machinist van een andere goederentrein, die kort daarna in Tilburg arriveerde. Men ging een kijkje nemen bij de vermoedelijke plaats. Het zoeken in het nachtelijke duister kostte nogal enige tijd, waar door een derde goederentrein ongeveer twee uur werd opgehouden. Bij kilo- meterpaal 18.005, even buiten Tilburg vond men vier losgedraaide lasplaten. De platen lagen onder de rails en de bouten waren in de ballast van de spoor baan (grind) verstopt. MEER STEUN AAN INVALIDEN DEN HAAG De tweede kamer heeft gisteravond een wijziging van de inte- rimwet invaliditeitsrentetrekkers goedge keurd, waardoor met ingang van 1 juli 1966 de ongeveer 3000 Nederlanders met invaliditeit van 45 tot 55 pet voor- chicago (rtr) verkeerson- dat gisterochtend eindigde zyn in de Verenigde Staten 567 mensen omgekomen. Door verdrin king en bij ongelukken op het water kwamen er nog eens 264 mensen om. 0ae industrie en de recreatie. Het is een thema, dat men nog wel eens hoort in toespraken van provinciale bestuurders. Er bestaat echter een neiging, hier en daar, om het accent vooral op de laatste twee te leggen en de landbouw zelfs te verge ten. Zien we het goed, dan ia er op dit ogenblik in een belangrijke sector van Zeelands omwikkeling sprake van een dergelijke .vergeetachtigheid'. Wij bedoe len de luchtverontreiniging. Zoals men weet is de landbouw in dit opzicht uiterst actief: reeds maanden geleden was er sprake van initiatieven, onder meer van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ontwikkeld naar aanleiding van sugges ties, die door dr J. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, waren geopperd. De landbouw staat vooraan in de strijd om het eens pathetisch te zeggen tegen de veront reiniging van lucht en water. Dat is be grijpelijk: het gaat hier niet uitsluitend om problemen van de volksgezondheid, voor de landbouw is er ook sprake van een economisch belang. Zodra immers lucht- of waterverontreiniging optreedt en schade veroorzaakt aan plant en dier. betekent dit voor de direcl-belangheb- benden een economisch nadeel. In de dis cussies binnen de kring van de land bouw en voorts in de activiteiten, door de georganiseerde landbouw onderno men, valt dit economisch element sterk op. Zo wordt van die kant gepleit voor een recht op schadevergoeding: deze week nog sprak de algemeen voorzitter van de ZLM. ir J. Prins, nadrukkelijk in deze geest. Maar hoewel er sprake is van opvallende initiatieven en van con structieve bijdragen van agrarische zijde inzake de verontreinigingsdiscussie, toch lijkt het er op alsof ae landbouw in Zee land niet helemaal au serieux wordt ge nomen op dit stuk van zaken. Enkele feiten willen wij releveren om deze mening te ondersteunen. Vorige maand brachten twee staatssecreta rissen een bezoek aan Zeeland, waarbij één van de belangrijkste onderwerpen de .hygiëne van net milieu' was- Da beide bewindslieden spraken met allerlei autoriteiten en met vertegenwoordigers van de industrie uit Zeeland, maar met geen enkele representant van de Zeeuwse "eorganïseerde landbouw. Doei van het de mogelijkheden om de belangen van de volksgezondheid en met name de milieu hygiëne in het oog te houden'. Op grond van deze titel zou toch een vertegen woordiger van de landbouw wel een aan tal zinnige opmerkin gen hebben kunnen maken, die voor de staatssecretarissen en hun ambtenaren het overwegen waard zou den zijn geweest. We denken in dit ver band aan dr Tesink, die het vertrouwen van de landbouw heeft, maar bovendien deskundig is ten aanzien van de milieu hygiëne. Een tweede feit: na het bezoek van de beide staatssecretarissen werd meegedeeld, dat er een werkgroep .lucht verontreiniging' in Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand zal komen, waarin rijk, nro- uinfin en industrie zitting zullennemen. .HtllJK worden per 1 juli 1966 verhoogd. De jaarlijkse bedragen worden: bij een in validiteit van 80 tot 100 pet 5628 gulden, van 66 2/3 pet tot 80 pet 4578 gulden, van 55 tot 66 2/3 pet 3522 gulden en van 45 niet? Terwijl er toch dé afgelopen maan den vportdurend contact is geweest tus sen de landbouw en bepaalde industrieën in Zeeuwsch-Vlaanderen over de gevol gen van reeds opgetreden luchtveront reiniging. tot 55 pet 2814 gulden. VLISSINGEN Binnenkort is de gunning te verwachten voor de bouw van de eerste dubbel deksveerboot, die in het voor jaar van 1968 op het traject Kruiningen-Perkpolder over de Westerschelde in de vaart zal worden gebracht. Het college van gs beeft, inmiddels machti ging ontvangen van de minister van verkeer en waterstaat om officieel opdracht te geven tot de bouw, onder de restrictie dat de financiering ,rond' is. Op 23 mei beeft het provinciaal be- stu'T voor houw van de eer ste dubbeldekker aan enkele werven verzocht prijsopgaaf te doen: de NV Scheepswerf en Machinefabriek ,De Merwede' te Hardinxveld/Gïessendam was toen de laagste inschrijver voor de som van 19.428.000. Op het ogenblik zijn gedeputeerde staten mei; hun financieringsregelïng voor deze kapitale opdracht ongeveer .rond'. De departementen van binnen landse zaken en van financiën hebben hun medewerking gegeven en liet ziel er naar uit dat de gunning voor dc bouw van de eerste .dubbeldekker' nu niet lang meer op zicli zal behoeven le laten wachten. Men mag aannemen, dat de opdracht zal worden verleend aan de NV ,De Merwede'. De normale termijn van dertig dagen na de aanbesteding is inmiddels verstreken na de 23ste mei. Overigens vernemen wij dat de Gies- sendamse werf zijn prijs gestand heeft gedaan en zich al oriënteert op de bouw van deze .mammoet'-veerboot voor de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland. Zeeland is met de bouw van deze eer ste dubbeldeksveerboot (200 perso nen-auto-eenheden) nog juist langs alle bezuiningingsplannen van het ka binet gezeild. Het betekent dat de bouw van dit schip en de enorme wijzigingen in de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder parallel kunnen lopen en zoals het er thans naar uitziet gelijktijdig gereed zul len komen in het voorjaar van 1968. Met de uitbreidingen van de veerha vens, de houw van nieuwe aanleg inrichtingen en de aanleg van opstel pleinen en toevoerwegen aan weers kanten zal een bedrag van ongeveei 35 miljoen gemoeid zijn. De uitvoe ring van deze werken is al in volle gang. Aan Zeeuws-Vlaamse kant na dert. de eerste fase van de werk zaamheden tot verruiming van di' veerhaven haar voltooiing." Het aan tal opstelbanen voor voertuigen kom' aan die kant op 20, elk met eer lengte van 120 meter. En dan is e> nog ruimte over om dat aantal uit te breiden tot 30 banen. Het ontwerp voor deze eerste gigan tische veerboot is afkomstig van tie tekentafels van het scheepsbouw kundig bureau ir P. de Groot uit Bloemendaal, destyds eveneens ont werper van de prinsessenboten van de PSD. Wanneer thans op korte termijn kan worden begonnen met de bouw van Zeelands eerste .dubbeldekker' voor de Westerschelde blijft er misschien nog wat tüd over om het PSD-per- soneel op de nieuwe gigant (112 me ter lang, 18,5 meter breed) te laten inspelen, voordat deze officieel in de vaart wordt gebracht. Het is oven- gens zo, dat ook nog verschillende proefvaarten met de .dubbeldekker' zullen worden gemaakt, waarbij dan le kapiteins van het traject Krui- ïlngen-Perkpolder present kunnen rijn. De nieuwe reus onder de veerboten in Zeeland zal driemaal zoveel auto's overzetten als één prinsessenboot. Tweehonderd eenheden dus tegen 80 tot 85 op de grote boten, die thans tussen Vlissingen en Breskens varen. De nieuwe dubbeldekker zal boven dien een 45-minutendienst kunnen varen tegen de prinsessenboten een uurdienst. In de praktijk betekent dat dat de dubbeldekker per uur 530 een heden over de Westerschelde kan zet- In maart van dit jaar kon het colle ge van gedeputeerde staten meede len dat van de minister van verkeer en waterstaat machtiging was ont vangen om een aantal werven prijs aanbieding te ragen voor «ie houw van twee dubbeldeksveerboten, res pectievelijk voor de veren Kruinin gen-Perkpolder en Vlissingen-Bres- kens. Dat is dus in mei gebeurd. In het voorstel aan de staten gs vroegen de staten hen bevoegd te verklaren om ten laste van de pro vincie Zeeland geldleningen aan te gaan tot een bedrag van "ten hoogste ƒ30 miljoen. Bijna 20 miljoen daarvan zal dus nu in de bouw van de eerste dubbeldekker moeten wor den gestoken. Het is de bedoeling dat de tweede .dubbeldekker' voor de Westerscheldeveren i Vlissingen - Breskens dus) tussen 1 januari 1970 en 1 april 1971 wordt opgeleverd. de aandacht moet worden gevestigd, betreft de samenstelling van de on langs geïnstalleerde adviescommissie van de gemeente Vlissingen inzake lucht- en waterverontreiniging. Wanneer men deze samenstelling bekijkt, blijkt dat ook hiel de landbouw ontbreekt. En alweer; ter wijl toch hier de landbouw direct-belang- hebbena is. Vooral het gebied van West- Zuid-Beveland is bij de industrievestiging in het Sloe betrokken, dwz een voor treffelijk landbouwgebied, waar een eventuele luchtverontreiniging een na delige invloed zou kunnen doep gelden. Waarom dan niet ook in deze commissie een landbouwdeskundige benoemd? In dit verband moet als eerste naam al eveneens die van dr Tesink worden ver meld. Maar er behoeft niet alleen aan hem te worden gedacht: er zijn andere instellingen in den lande op het gebied van de landbouw, die ook over deskundi gen beschikken. Men denke bijvoorbeeld aan het Instituut voor Dlanteziektekun- iig onderzoek. Maar toch heeft de ge- neente Vlissingen géén agrarische man n deze adviescommissie oenoemd. We reloven niet te veel te hebben gezegd, .oen we hierboven noteerden, dat het er op lijkt dat de landbouw soms niet au serieux wordt genomen. n de rede van de ZLM-voorzitter is over deze zaken met terughouding ge sproken. Wij bewonderen ir Prins voor deze rustige houding: hij had met recht scherpe woorden kunnen uiten over de houding van Zeeuwse heleidsinstanties. Misschien is het echter wel goed. dat hij zijn woorden met voorzichtigheid heeft gekozen: de weg naar de georganiseerde Landbouw is nu niet afgesloten door bij voorbeeld geprikkelde opmerkingen. De heer Prins heeft de verlangens van de ZLM zelfs hoffelijk naar voren gebracht, namelijk met een citaat uit een betoog van ir H. Corver. Deze stelde drie jaar geleden tijdens een internationaal con gres in Cannes dat ,de landbouw als partner in het overleg (inzake lucht- en waterverontreiniging) volledig moet kun nen deelnemen'. De heer Prins voegde er vriendelijk, niettemin duidelnk aan toe: ,Wij zijn van mening dat dit voor Zeeland actuele woorden zijn'. Volkomen juist- We zijn nu benieuwd of na het be toog van ir Prins de bij deze zaak be trokken heleidsinstanties hun .vergeet achtigheid' alsnog zullen herstellen. Ge beurt dat niet, dan moet bijvoorbeeld het provinciaal bestuur maar nooit meer spreken over de .drie pijlers, landbouw. Portugal bereid te praten over gebied in Afrika [new VORK (AFP, RTR) Portugal heeft zich bereid verklaard tot bespre king ran bepaalde kwesties aangaande i zijn gebieden in Afrika, eerst alleen met secretaris-generaal Thant en later j in groter verband. De Portugese minister van buitenland se zaken, Noueira, zegt in een desbe treffende, nota aan Thant dat hij de ko oiende zitting van de algemene verga dering der Verenigde Naties, die op 20 september begint, niervoor een gunstige gelegenheid acht. De nota. die dinsdag als document van de veiligheidsraad is gepubliceerd, vormt het antwoord op een voorstel van Thant d.d. 26 november jl. dat op 11 april jl herhaald werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1