RIJK BEZUINIGT DIT JAAR F. 159 MILJOEN ZLM:Zeeuwse landbouw wil diverse sectoren ingeschakeld zich in zien' Grootste aderlatingen voor: Investeringen in komende jaren 500 miljoen lager Siliwangi-divisie weer in Djakarta Toch Engelse motoren in de Friendships voor Indonesië DEFENSIE (33 MILJOEN) EN VERKEER EN WATERSTAAT (26 MIUOEN) Duitse mijn werft mijnwerkers in Limburg Frankrijk dicht bij H-bom Minister Suurhoff hervat werk Grondige algemene beschouwing van voorzitter Prins Positie bepalen Opinie-peiling 209e jaargang - no. 154 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f«lle: N V Bah. MIJ. vin da C V Provlntl Bureaua: Vllislngcn, Walitrail 58-60, t 2911. ZlerlluM, rad. lal- 3133, idrn Dinsdag 5 juli 1966 Steevens en Beugels zien groen en geel Pagina 4 2094. 0 Adv. prijs 35 c (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ter bestrijding van het begrotingstekort 1966 wil de regering dit jaar voor 159 miljoen gulden aan bezuinigin gen doorvoeren. Tevens zijn maatregelen genomen waarvan de gevolgen zich uitstrekken tot in de volgende jaren. Het gaat hier om uitstel van investeringen in de orde van grootte van 500 mil joen gulden. Dit valt te lezen in een nota die minister Vondeling gisteren de tweede kamer deed toekomen. AGITATIE VAN COMMUNISTEN Studenten eisen hervormingen DJAKARTA (Reuter/ANP) Zes bataljons, ongeveer 6000 man, van de Siliwang-divisie hebben gis- Einil mei deed minister Vondeling in de tweede kamer mededeling dat in het lo pende jaar de begroting reeds met 900 miljoen gulden overschreden was. De voornaamste oorzaak hiervan was gele gen in onvoorziene kosten op het punt van onderwijs (375 miljoen) en tegen vallers in de landbouw (190 miljoen). Financiering van woningwetvoorschot ten en verhoging van pensioen en salaris va ambtenaren waren verantwoordelijk geweest voor de rest van de overschrij dingen. Bij die gelegenheid stelde minister Von deling in het vooruitzicht de kamer bin nen een maand gedetailleerd op de hoog te stellen van de voorgenomen bezuini gingen. Een week geleden vroeg KVP- fractievoorzitter Schmelzer aan tweede kamervoorzitter Van Thiel waar de toe gezegde nota bleef. Op die vraag is, nu de minister van financiën zijn belofte heeft ingelost, een antwoord gekomen. Maatregelen herhaald De nota herhaalt de maatregelen die de regeling ten tijde van het loon- en prijsdebat eind mei reeds had aange kondigd: DR DREES 80 JAAR (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het Britse embargo op Rolls Royce motoren, bestemd voor Fokker Friendship-vliegtuigen die aan Indonesië ge leverd zouden worden, is opgeheven. Deze mededeling deed de Engelse minister van buitenlandse zaken Michael Stewart gisteren in het Lagerhuis. Voor de Fokkerfabriek op Schiphol is dit een zeer bevredigende gang van zaken', aldus reageerde een woord voerder in een eerste commentaar. Dc Engelse minister deed verslag over ~yn jongste reis naar het Verre Oosten lie hjj had afgesloten met een bezoek aan zijn Indonesische ambtsgenoot Adam Malik in Djakarta. De Indonesische au toriteiten, aldus Stewart, hadden hem verzekerd dat de af te leveren Neder landse vliegtuigen niet gebruikt zouden worden tegen Groot-Brittannië of een van diens bondgenoten. Als vijandelijk heden opnieuw zouden uitbreken zouden de exportvergunningen alsnog ingetrok ken worden, zo had de Engelse bewïnds- 1 in Djakarta duidelijk gemaakt. DEN HAAG (ANP) De minister van staat, dr W. Drees wordt vandaag tach tig juar. Ter gelegenheid van deze ver jaardag heeft het; partijbestuur van de Partij van de Arbeid een felicitatie gepu bliceerd, waarin dr Drees, die buitenge woon lid is van liet. partijbestuur, van harte wordt gelukgewenst en .nog vele jaren in goede gezondheid'. In de felicitatie wordt gesteld, dat de Nederlandse deniocratisch-socialistische beweging in dr Drees sinds lange jaren heeft mogen beschikken over de grote gaven van deze uitzonderlijke politicus, democraat en socialist. ,De Partij van de Arbeid hoopt, dat zij zich nog lang zal mogen verheugen in zijn toegewijde vriendschap en zal mogen profiteren van zijn werkkracht en zijn ervaring', aldus de felicitatie. Deze werd ondertekend door partijvoorzitter dr J. G. H. Tans en door de algemeen secretaris-penning meester, E. Meester Dr Drees, van 1945 tot 1948 minister en van 1948-1958 minister-president, viert zijn verjaardag niet thuis. Hij geeft er de voorkeur aan gegeven deze dag elders, in alle rust, door te brengen. 1 een personeelsstop vanaf 1 juni tot liet einde van het jaar; 2 het opschorten van alle investerin gen (behalve als afgesloten contrac ten of technische omstandigheden dit niet toelieten) tot na 1 oktober; 3 terughoudendheid in andere uitga ven. De personeelsstop zal de overheidsuitga ven dit jaar met 20 miljoen verminderen, het opschorten van investeringen zal 88 miljoen en de .terughoudendheid' 51 mil joen verschil gaan maken. Het grootste (Zie slot pag. 3 kol. 4) Engeland heft embargo op Confrontatie De opheffing van het embargo is eerder gekomen dan het formele einde van de zogenaamde confrontatie die president Soekarno drie jaar geleden tegen de Ma leisische staat lanceerde. Tot het be ëindigen van deze latente en soms oplaaiende oorlogstoestand heeft Indo nesië zich vorige maand in Bangkok be reid verklaard! De daar met Maleisië gesloten overeenkomst is echter nog niet geratificeerd, een procedure waarbij pre sident Soekarno te pas moet komen. Herfst 1967 Voor de Fokkerfabriek betekent de Britse beslissing dat de weg thans vrij is uitvoering te geven aan het eerder dit jaar gesloten contract. Reeds in de herfst van het volgend jaar. aldus vernemen vvjj, zullen de eerste twee Fokker Friendships aan de Indonesische luchtvaartmaatschap. p(j Garoeda overgedragen worden. Daarna volgen in de jaren 1968, 1969 en 1970 nog respectievelijk acht, zes en vijf vliegtuigen, in totaal 21 stuks. Dit program is hetzelfde als bij het afsluiten van het contract werd op gesteld. Het embargo heeft geen in vloed gehad op het produktie- of af leveringsschema, aldus verzekerde men in Devoegde kring. Met deze order is een bedrag van 80 tot nn miljoen gulden gemoeid. Behalve de aanschaf van de Fokker Friendships die 3,5 miljoen per stuk kosten, gaat het ook om reserveonderdelen en andere bijko mende leveranties voor plus minus 15 mil joen gulden. Over de financiering van een en ander was men bij Fokker vol (Zie slot pag. 3 kol. 1 John Kennedy jr aan brandwonden geopereerd HONOLOELOE (TJPI) John Kenne dy jr. de 5-jarige zoon van wijlen de Amerikaanse president, heeft zondag een lichte operatie moeten ondergaan als gevolg van de brandwonden die hij aan zijn rug hd opgelopen bij een val in een brandend kolenvuurtje dat was aangestoken voor een barbecue. De plastische chirurg dr Eldon Dykes heeft een aantal blaren verwijderd die waren veroorzaakt door de niet ernsti ge maar wel pijnlijke brandwonden die het kind verder ook aan de rechterarm opliep. De ingreep vond plaats in het landhuis van de industrieel Henry J. Kaiser op Honoloeloe waar mevrouw Kennedy en haar beide kinderen loge ren. De kleuter liep brandwonden in de eerste en tweede graad op. NEW YORK: De brandende Britse tanker .Alva Cape' is op last van de autoriteiten 135 mijl uit de New- yorlcse haven gesleept en op zee tot zinken gebracht. In totaal verloren 37 mensen het leven op het schip bij twee ongelukken. De kotter Spencer van de kustwacht vuurde 37 granaten op de tanker aj. teren stellingen betrokken in Dja karta en hun commandant, gene- raal-majoor Ibrahim Adjie, heeft er bij Soekarno op aangedrongen een uitvoerig verslag te geven van de mislukte staatsgreep van okto ber van het vorig jaar en zijn bloe dige nasleep. De elitetroepen zyn in de loop van zondagavond uit Bandoeng gekomen in verband met berichten over com munistische agitatie in de hoofdstad. De actie van de communisten zou tegen de militairen zijn gericht. Zoals bekend worden de communisten ervan beschuldigd dat zij de mislukte staatsgreep hebben voorbereid. Demonstraties Tijdens de onrustige periode daarna zouden tienduizenden leden van de com munistische partij vermoord zijn. Giste ren trokken duizenden studenten er middelbare-schoolleerlingen door Dja karta naar Soekarno's paleis, waar zij aandrongen op economische hervormin gen op staande voet, een verbod op het communisme en de vorming van een nieuwe regering onder leiding van lui tenant-generaal Soeharto. De studenten leiders hebben laten weten dat zij elke dag in de stad bijeenkomsten zullen houden tot hun eisen zijn ingewilligd. De bevelhebber van het garnizoen van Djalcarta maakte de arrestatie bekend van verscheidene communisten, die uit Midden-Java naar Djakarta waren ge komen. In de loop van zondagavond en -nacht zijn slagzinnen, gericht tegen de strijdkrachten, gekalkt op muren van gebouwen. Gewapende militairen stuurden giste ren 5000 betogende studenten weg van het Merdeka-paleis, waar Soe karno toen met generaal Nasoetion de ontwerp-resoluties van het raadge vende volkscongres besprak. Mari niers verspreidden duizenden studen ten, die naar de sporthal in Djakarta waren getrokken, waar het volkscon gres bijeen is. Generaal Soeharto. de huidige .sterke man' in Indonesië, was aanwezig op een bijeenkomst met gesloten deuren in de hal, speciaal bijeengeroepen om Soekar no van zijn titel .president voor het le ven' te beroven. Soekarno zou .grote lei der van de revolutie' mogen blijven. Aan deze titel ïs geen werkelijke macht 1 bonden. MAASTRICHT (ANP) Met mede werking van de gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg en met volledige in stemming van hel districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Limburg, ge vestigd in Maastricht, gaat de Duitse steenkolenmijn Sophia-Jacoba de Hück- hoven Nederlandse mijnwerkers werven. Deze mijn werkt nagenoeg geheel met Nederlands kapitaal. De laatste jaren werken reeds 500 Limburgse myn wer kers by deze mijn. Lange tijd heeft een bindende afspraak bestaan tussen de Limburgse en de Duit se mijnindustrie in het Akense bekken, dat men niet eikaars arbeidskrachten zou gaan werven. De Duitse mijn mag nu slechts in het gebied boven Echt werkkrachten zien te vinden en dan nog voorlopig slechts 100 mijnwerkers. Aardschokken in Tasjkent TASJKENT (TASS) In Tasjkent, de hoofdstad vam de Sow jet-republiek Oez bekistan. is gisteren een nieuwe aard schok geregistreerd, die een kracht van 7 op een schaal van 12 punten had. En kele minuten later volgde een tweede schok van 6 punten. In totaal zijn acht aardschokken waargenomen, zo werd gezegd. Volgens de eerste berichten is enige schade aangericht. BONN VERWERPT AKKOORD OVER PASJES BERLIJN (DPA) De Westduitse re gering heeft de ontwerp-pasjesregelïng voor bezoeken in dringende familie-aan- elegenlieden van Westberlijners aan vJost-Duitsland verworpen. Naar de Westberlynse senaat gisteren meedeelde heeft de regering in Bonn verzocht de besprekingen te hervatten ,met het doel veranderingen in het ontwerp aan te brengen'. Het ontwerp was opgesteld door de Westberlijnse senaatsraad Horst Korber en de Oostduitse staatssecreta ris dr Michael Kohl. PAPEETE (RTR) Frankrijk is zeer dicht bij de vervaardiging ran een H- bom. Dit is gisteren in Papeete meege deeld door generaal Pierre Bilotte, de Franse minister voor overzeese gebieds delen. De kernproef van zaterdag week volgens hem In kracht niet veel af van i bom in Hirosjima. DEN HAAG (ANP) De minister van verkeer en waterstaat de heer J. G. Suurhoff die enige tijd wegens ziekte afwezig was heeft zijn werkzaamheden op het ministerie hervat. ALGEMENE ZOMERVERGADERING IN GOES: GOES De Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft op de algeme ne zomervergadering in Goes een serie wensen gepresenteerd en standpunten geformuleerd, die aansluiten op actuele zaken en omstandigheden, waarmee de land en tuinbouw in dit gewest zo niet dagelyks te maken hebben dan wel zeer nauw zyn betrokekn. Alge meen voorzitter ir. J. Prins kwam in zijn openingsrede, tot de verga dering in de Prins van Oranje' met de volgende ideeën en voor stellen Er zal een nieuwe instelling moeten komen, die de belangen kan behartigen van agrariërs met een onderneming in de recreatieve sector. ZLM en ondernemers in deze sfeer kunnen dan gezamen lijk optreden. Bij herhaling pleit, de ZLM op het vln.lt van de luchtverontreini ging door de industrie in Zeeland voor een taxatie van de zoge naamde nulfase (voorl»elasUng van de lucht op het moment-nu). ,De vaak moeilijke schuldvraag kan dan een eind tot oplossing worden gebracht. Automatisch l>ehoort hieraan, het recht op scha devergoeding te worden gekop peld'. Om een werkelijke bydragc tv leveren aan het acute probleem van de bedryfsoverdraclit ,or is een noodtoestand voor beginnende jonge boeren op globaal gezien de helft van de Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven' zou een zo genaamde Grondbank moeten worden ingesteld. Do jonge hoer zou daarvan moeten kunnen pach ten met het recht van koop, nadat de vader van zyn grondeigendom aan deze bank heeft overgedra- Deze concrete plannen verpakte ir Prins in een uitgebreide en tegelijk grondige algemene beschouwing over de positie van de Nederlandse land bouw en de Zeeuwse daarbij in het bijzonder. Als leidraad voor de toe komst hanteerde de ZLM-voorzitter dit standpunt: ,A1 zoekende gaan we verder, uit onze ervaringen le rend hoe het nog beter kan'. Bun deling van krachten op allerlei ge bied zag hij als een eerste vereiste. ,De uiteindelijke realisering van de Nederlandse raad voor land= en tuin bouw moet voorts voor ons alle aan leiding vormen, om ons te beraden of althans een periodiek gesprek tus sen de diverse sectoren van het agra rische bedrijfsleven ook provinciaal niet noodzakelijk is'. De woorden sa menwerking en concentratie krijgen volgens de heer Prins gestalte in hel verwerloings- en afzetapparaat vam de boerenstand. Hij noemde dat een gelukkige gang van zaken, vooral om boer en tuinder bij de komende scherpere concurrentieverhoudingen een sterke positie te geven. Juist op zakelijk, zo vond ir Prins. ,Het zal op dit gebied hard werken zijn om niet achter te komen of achter te blijven in onze Anno 1966 ziet de Zeeuwse landbouw zich gesteld voor de opdracht, dui delijk positie te bepalen. Op twee punten ziet de agrarische sector zich tegenover nieuwe ontwikkelingen staan, die een aanpassing vergen. J De recreatie. .Landbouw en recreatie verstaan elk aar op vele punten goed', aldus de ZLM-voorzitter, .en wij hebben slechts ten aanzien van één punt, de dijk recreatie, conflictstof van om vang kunnen ontdekken. De dijkre- creatie vraagt, zowel uit een oog punt van veiligheid alsook om het feit, dat hier en daar deze vorm vgn recreatie erg uit de hand gaat lopen iets wat gemeenten en waterschap pen veel zorgen baart een rege lend optreden. De ZLM-voorzitter bleef pleiten voor in planologisch op zicht ruimere mogelijkheden voor het bieden en scheppen van accommo datie van de agrarische sector uit. uiteraard voor lien die dat wensen. De heer Prins is ervan overutigd dat de toekomst de landbouw met deze opvatting in het gelijk zal stellen. .In onze organisatie merken we de ont- wikkeling op dit gebied wel degelijk. Meerdere leden of htm zoons zijn werkzaam in de recreaatieve sector of overwegen een onderneming te beginnen. Dit is logisch en kan ook zeker worden voortgezet, omdat een groot aantal kwesties in dit soort onderneming gelijk gericht zijn met die in land- of tuinbouwondememing'. In toenemende mate onderkent de ZLM daarom de noodzaak het optre den naar buiten van deze groep be drijven te coördineren. Vandaar dus het plan om te onderzoeken, wat hier op korte termijn kan worden ge daan. 2 De industrialisatie. Op dit terrein is de problematiek van het Zeeuwse platteland en de land- en tuinbouw heel wat groter. Mogelijke bezwaren als water- en luchtverontreiniging en daarnaast ook de mogelijke omvang van haven werken en industrie-uitbreiding op zich hebben het agrarische bedrijfs leven aan het denken gezet. Wan neer men in deze hoek alle berichten over plannen nog eens naleest; wan neer men bovendien de kaarten eens bekykt, die de allure van een tweede (Zie slot pag. 2 kol. 6) In de Verenigde Staten wordt de laatste tjjd voortdurend fhgfföI kritiek gehoord op de wijze. iidèri waarop wordt beslist wie er wel en wie niet in dienst moet. De S55I beslissing daarover ligt in han- den van vrijwel autonome keu ringsraden, ruim vierduizend in getal, verdeeld over het gehele land, zodat ui teraard allerlei verschillen voorkomen: keuringsraad A zal in een bepaald ge val vrijstelling van militaire drenst ver lenen, keuringsraad B elders in het land zal daarentegen in een soortgelijk geval géén vrijstelling geven. Vooral nu de Verenigde Staten in een bloedige oorlog zijn gewikkeld in Vietnam, klinkt de kritiek steeds luider, hetgeen er reeds toe geleid heeft dat een commissie uit het Congres met een onderzoek is begon nen. Zo was er een klacht, dat studenten van universiteiten vrijwel automatisch uitstel van militaire dienst kregen. Waarop het hoofd van de rekruterings- dienst van de Amerikaanse strijdkrach ten, generaal Hershey, voor de commis sie uiteenzette dat het van groot belang is, dat het land en de strijdkrachten de beschikking krijgen over afgestudeerde krachten, doktoren en ingenieurs met name. Vandaar de vrijstellingen: de be wuste jongelui behoren eerst af te stu deren. Maar er zijn nog andere kluchten. Een republikeins congreslid maakte sar castische opmerkingen over een jong acteur uit Hollywood, die uitstel zou hebben gekregen omdat hij kostwinner voor zijn moeder was. De jongeman in kwestie echter aldus het congreslid beschikt over een huis van twee tpn. had een Rolls-Royce van dertigduizend en een inkomen van honderdduizend dol lar. Een pikante bijzonderheid was bo vendien, dat zijn moeder viermaal ge trouwd was geweest. Namen werden in deze opsomming niet genoemd, maar ie dereen in Washington begreep, dat het congreslid doelde op een zesentwintig jarige jongeman, die als het vaste vriend je van Lynda Johnson, de dochter van de president, J wordt beschouwd. ftantlijH Het gaat echter in de Verenigde Staten niet alleen om het systeem van aan wijzing en vrijstelling. In wezen is de kritiek op het rekruteringsstelsel een symptoom van een veel diepergaande zaak: het onbehagen over de oorlog in Vietnam. Er is daarover deze week een nogal onthullend artikel verschenen in het weekblad .Newsweek', een beschou wing van de schier-legendarische com mentator Walter Lippmann. Hij wijst er op, dat geen enkel rekruteringssysteem essentieel is voor de houding, die jonge- mensen tegenover een oorlog innemen. AJs een oorlog werkelijk noaig is, zijn altijd jongemensen bereid er aan deel te nemen. Lippmann herinnert in dit ver band aan een recente uitspraak van de president van de beroemde Harvard- universiteit: in de eerste wereldoorlog moest de leiding van dit instituut studenten er van weerhouden zich onmiddellijk als rekruut te laten Inschrijven. Men maak te hun duidelijk, dat zij zich beter eerst voor een officiersopleiding konden op geven. Oorzaak van hun spontane be reidheid: achtergronden en doeleinden van de oorlog waren duidelijk en men zag in dat een persoonlijk antwoord op de uitdaging van het moment nodig was. Velen waren bereid dat antwoord te ge ven. In de tweede wereldoorlog was in Harvard de situatie vrijwel gelijk. Maar nu het om de oorlog in Vietnam gaat, is er niemand in het gehele land inclu sief de regering in Washington aldus de president van de Harvard-universïteit die ook maar in de verte enige opwin ding voelt als het er om gaat in deze oorlog betrokken te geraken. Lippmann zelf stelt in deze beschouwing in .News week' vast, dat de Vietnamese oorlog niet populair is in Amerika, dat het dan ook niet passend wordt gevonden wan neer iemand zich als vrijwilliger opgeeft. Lippmann stelt zelfs vast, dat het op dit ogenblik in de VS niet als oneervol wordt beschouwd als iemand kans ziet de mili taire dienst te vermijden. Lippmann brengt deze punten naar voren in een beschouwing over de opiniepeilingen, die de laatste tijd zijn gehouden over de populariteit van John son. Zoals men weet is uit deze onder zoekingen gebleken, dat het vertrouwen in de president sterk is gedaald. Daar uit zou men bijvoorbeeld kunnen aflei den dat de bevolking van de Verenigde Staten van mening is dat Johnson een hardere politiek moet voeren ten aan zien van Vietnam. Zijn recente bombar dementsbeslissingen kunnen er op wij zen, dat Johnson inderdaad tot een har dere lyn heeft besloten. Moet men ech ter deze conclusie aan de resultaten van de opiniepeilingen verbinden? Lippmann die zelf een standaardwerk over de publieke opinie heeft geschreven be vestigt deze vraag allerminst bevesti gend: hij wijst er op, dat het bijzonder moeilijk is opiniepeilingen te interprete ren. Er zijn namelijk allerlei onzuivere elementen, die een juiste verklaring van de resultaten bemoeilijken. In het ver leden is het bijvoorbeeld al enige malen voorgekomen, dat een president, die met buitenlandse politiek in moeilijkhe- was geraakt, plotseling blijkens de peilingen op een grote steun kon reke nen. Was men onverwacht omgezwaaid en het toch met zijn beleid eens? Neen, het ging om een instinctieve reactie iemand te helpen, die moeilijkheden heeft gekregen. De vraag of het beleid al dan niet juist is geweest, speelt in zulke gevallen blijkbaar geen rol. Lipp mann brengt in dit verband de houding van de Amerikanen jegens de rekrute ring ter sprake. Hij vindt die houding een veel betere uitspraak dan die van de opiniepeilingen. ,Niet wat mensen zeggen of wat hun antwoord is op vra- kennen, maar hun handelen als zij een keuze moeten doen, die een keuze tus sen leven of dood kan zyn', zo besluit Lippmann zijn beschouwing. Wanneer men van al deze overwegingen kennis neemt, dan krijgt men als buitenstaan der de indruk, dat de binnenlandse ba sis. op grond waarvan Johnson zijn Viet- nambeleid voert, steeds smaller wordt. Zijn optreden evenwel maakt daarente gen de indruk, dat de basis juist heel breed is. Zal deze tegenstelling nog lang kunnen blijven bestaan NIEUW SUPERSONISCH VLIEGVELD TOKIO SCHIPHOL (AXP-REUTER) Er zal een nieuwe internationale luchthaven worden gebouwd bij Tokio, die drie keer zo groot wordt als het huidige vlieg veld en voor supersonische vliegtuigen geschikt zal zijn. Dit werd gisteren door de Japanse regering bekendgemaakt. Men hoopt binnenkort te beginnen met de bouw van de nieuwe luchthaven, die 48 kilometer ten oosten van de Ja panse hoofdstad komt te liggen en 1300 miljoen gulden gaat kosten. Ten behoeve van het moderne straalvliegtuïgverkeer werden in 1961 de toen zo noodzake lijke verbeteringen aan de start- en landingsbanen van .Tokio International' aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1