BRITTEN BETREUREN BOMBARDEMENT Industrie-ontsluiting Goes ,op weg' Wilson: wij moeten ons distantiëren Monarchie in moderne tijd van nut' Ontslag politie chef Van der Molen JOHNSON GAF ZELF BEVEL OP ADVIES VAN MCNAMARA EN RUSK ALLEEN OORLOGSDOELEN AAN RAND VAN HANOI GERAAKT Mensen van gisteren .KLAPBRUG' IN AUGUSTUS OPEN Dubbele baan NEDERLANDSE INDUSTRIE STELT RUIMTEVAARTPROGRAMMA VOOR Mensen van morgen Verwondering en kritiek 209e jaargang - no. 150 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrtelltï N V Beh. Mij. van de C V Provinciale Zeeuw» Coi (b.j.g. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt S Advertentieprijs 35 cent per mm. Minimum per adverter Donderdag 30 juni 1966 Onverwachte gast in haven Vlissingen Pagina 2 V" MINISTER HAKT KNOOP DOOR DEN HAAG Minister Smallen- broek van binnenlandse zaken heeft gisteren in de tweede kamer medegedeeld, dat overleg met de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam tot de conclusie heeft geleid, dat het algemeen belang het ontslag van hoofdcommissa ris J. C. van der Molen vordert. Deze conclusie wordt gedeeld door de burgemeester van Amsterdam. Minister Smallenbroek, die deze ver klaring als aanvulling op zijn antwoord op de schriftelijke vragen van de heer A. J. Bruggenian (psp) over de ge beurtenissen te Amsterdam aflegde, zcl verder dat hij in overleg met zjjn ambt genoot van justitie dit ontslag op korte termyn zal bevorderen. Ook zal ernaar worden gestreefd op korte termijn in de vacature te voorzien. De wijziging in de top van de politie te Amsterdam mag niet worden gezien als kritiek op de politie van de hoofdstad zo merkte minister Smallenbroek op. De beslissing ten opzichte van de heer Van der Molen was de minister zwaar gevallen, aangezien de betrokkene zijn taak met toewijding en ijver heeft ver richt. In de ontstane situatie Is hij ech ter onhoudbaar gebleken, aldus ver klaarde de minister van binnenlandse zaken. Beleid Minister Smallenbroek zei met nadruk, ,het. is een wijs en verstandig beleid' te achten dat elke burgemeester de ge meenteraad op de hoogte houdt van het politiebeleid, voorzover dat met zijn verantwoordelijkheid strookt. Ingaande op de vraag van de heer Bruggeman over het toenemen van de spanningen in de politieleiding te Am sterdam zei minister Smallenbroek dat hem deze spanningen eerst recht duide lijk' werden naar aanleiding van de ge beurtenissen op 19 maart jl. De relletjes 'op de Prinsengracht bij de opening van de foto-expositie van het politie-óptre- den op 10 maart jl. Óp de zon dag daaraanvolgend was er overleg tussen hem met de commissaris, waar bij zich later ook voegde minister Sam- kalden (justitie). Burgemeester Van Hall, zo bleek voorts uit het antwoord van minister Smallenbroek, was ver hinderd dit overleg bij te wonen. Hij werd kort daarop over het besprokene ingelicht. Discussie De kamer drong in reactie hierop al gemeen aan op" een discussie over de mededeling van de minister van binnen landse zaken inzake het ontslag van de hoofdcommissaris. Mr W. J. Geertsema (wd) en mr H. IC. J. Beernink (ch) verzochten de minister zijn mededeling op schrift te mogen ontvangen en daar op vandaag donderdag, al te discussië ren. De tweede kamer besloot, het voorstel van mr Geertsema te aanvaarden. Van middag zal de kamer derhalve een de bat houden naar aanleiding van de ver klaring van minister Smallenbroek over het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen. In openbaar Minister Smallenbroek had eerst nog geprobeerd de zaak in een besloten ver gadering van de vaste kamercommis sie voor binnenlandse zaken en justitie te laten bespreken. Hij vond dit ge wenst. wegens de persoonlijke kanten die eraan verhonden waren. Mr Geertse ma echter meende dat dit bij bet pu bliek een verkeerde indruk zou wek ken. Men zou denken, zo zei hij, dat wij een deel van de kwestie binnenskamers willen afdoen. Juist wegens de mense lijke aspecten wilde hij niet wachten met het debat tot volgende week. Opvolger In Haagse kringen wordt de naam ge noemd van de heer H. W. Offers, de 52- jarige hoofdcommissaris van politie als de mogelijke opvolger van hoofdcommis saris Van der Molen. LONDEN, SAIGON, xMOSKOU, WASHINGTON (UPI, REUTER) In de communistische wereld, maar ook in het westen is gisteren kri tiek geuit op de Amerikaanse bombardementen van oliedepots in de buitenwijken van Hanoi en de Noordvietnamese havenstad Haifong. In de Verenigde. Naties verklaarde secretaris-generaal Thant dat hij deze bombardementen betreurde. De eerste reactie en de felste in de westelijke wereld kwam uit Londen. De Britse premier Harold Wil son gaf een verklaring uit waarin hij zich rechtstreeks distantieerde van de bombardementen. Wilson zegt spijtig nota te hebben genomen van de luchtaanvallen op olie-instaliaties aan de rand van de hoofd stad Hanoi en haar havenstad Haifong en voegt er aan toe dat zijn regering bij diverse gelegenheden heeft duidelijk gemaakt dat zij een uitbreiding van de bombardementen tot plekken van deze aard niet kan steunen. De Britse premier zegt door pre sident Johnson te zijn ingelicht dat de Amerikaanse regering het noodzakelijk achtte doelen aan de rand van bevolkte gebieden aan te vallen. Hoewel uiteraard de door Johnson gegeven waarborg wordt aanvaard dat het uitsluitend om de olie-installatie gaat, voelt de Britse regering zich desniette min verplicht te herhalen dat zij zich van een optreden van deze aard moet distantiëren. Londen is niet zeker van Amerika's recht dergelijke aanvallen te doen. Thanf, en de Amerikaan Goldberg zijn voornemens binnenkort naar Genève te vertrekken voor VN-bësprekingen waar onder een zitting van de juridische groep van de commissie over de ruim te welke belegd wordt om een verdrag op te stellen over het onderzoek en ge bruik van de maan en andere hemel lichamen. Sommige diplomaten zeiden dat het bombarderen door de Amerikanen van nog meer vitale centra In Noord-Viet- nam er toe zou kunnen lelden dat de Sowjet-Unie aan deze besprekingen over de ruimte niet zal willen deelnemen. De VS waren niet van plan de regering van Noord-Vietnam te vernietigen of de bevolking schade toe te brengen. De op slagplaatsen waren nu gebombardeerd omdat de Noordvietnamezen probeerden ze naar minder kwetsbare plaatsen over fe brengen. Volgens rapporten Minstens 4500 man zou maandelijks het zuiden binnenkomen. Van Amerikaanse zijde zei men overigens te blijven stre ven naar een regeling van het conflict fingen. door onderhandelingen. Noordvietnamese legerleiders hebben de Verénigde Staten veroordeeld en de waarschuwing geuit dat de Amerikaan se daden van oorlogsuitbreiding zeker zullen worden beëindigd'. Het opperbevel zei volgens een bericht Noodzakelijk' President Johnson had persoonlijk het besluit genomen om de olie-opslag plaatsen in de streek van Haifong én Hanoi te laten bombarderen, om de gro te toevloed van manschappen en mate rieel van Noord- naar Zuid-Vietnam te belemmeren, zei gisteravond de Ameri kaanse minister van defensie MacNa- mara op een persconferentie. Het ging met name om het toenemend gebruik van vrachtauto's en motorjonken door de Noordvietnamezen. In antwoord op een vraag of er zich Sowjetrussische schepen in de haven van Haifong bevonden zei MacNarnara er ten tijde van het bombardement schepen aan het lossen waren. luchtaanvallen werden uitgevoerd door 46 toestellen van vloot en lucht macht vanaf de vliegdekschepen Ranger en Constellation. Naar schatting waren de doelen voor tachtig procent ver nield. Er ging een Amerikaans toestel verloren en een MIG-17 van de tegen stander was waarschijnlijk vernield. (Volgens een Noordvietnamese medede ling waren zeven Amerikaanse vlieg tuigen neergeschoten.) Waarschuwing Johnson had zijn besluit tot de bom bardementen genomen op advies van MacNarnara zelf. minister Rusk en de commandanten te velde. Wat de mogelijke reacties van de kant van Peking op de jongste bom bardementen betreft zei MacNarna ra daarover niet te kunnen specule ren. De Verenigde Staten zouden zich VLIEGTUIG MET 28 MENSEN WORDT VERMIST MANILLA (AFP) Een DC-3 van de Philipprjnse luchtvaart maatschappij met 28 personen aan boord wordt sinds gistermiddag vermist. Het maakte een vlucht van 25 minuten tussen Mamburao en San José. Advies van het persbureau Nieuw China uit Hanoi dat de Amerikanen .zullen wor den gestraft voor al hun misdaden te- Êen het Vietnamese volk', en by de Amerikaanse aanvallen neer geschoten Amerikaanse piloot is giste ren In een open wagen door de straten van de Noordvietnamese hoofdstad rondgereden, zo biykt uit een uitzending van de Moskouse televisie-omroep. j JARIGE PRINS BERNHARD IN TELEVISIE-INTERVIEW DEN HAAG (ANP) .Vader landsliefde, dat is heel eenvou dig. Ik zou zeggen, als je niet zelf een eigen land hebt, waar je trots op kunt zijn en waar je met vreugde en liefde in leeft en waar je tracht alles goed in orde te hebben, dan kun je niet beginnen aan een verenigd Europa. Dan zou je zeggen ,uit zwakte', bij wijze van spreken, wil ik liever iets anders hebben en niet ,uit sterkte' iets beters en groters opbouwen. Maar al tijd, volgens mij. trots blijven op wat je hebt'. Deze visie gaf prins Bernhard tij dens een in Soestdijk opgenomen in terview voor de televisie, dat hij toe stond aan de journalist Jan van Hil- lo en dat ter gelegenheid van zijn 55ste verjaardag gisteravond werd uitgezonden. Uitvoerig ging de prins in op vragen die hem werden gesteld over de toe komst van de monarchie. Hierover merkte hij onder meer op: .Ik zie de monarchie, het koningshuis, in de moderne tijd als van enorm nut. An ders zou je ook niet met plezier hier blijven zitten werken. En iedereen hier in dit land weet, kan en moet weten dat het koningshuis staat bóven alles en neutraal is. politiek gesproken, met andere woorden: .je kunt pro of contra het koningshuis zijn, maar in ieder geval zijn de le den van het koninklijk huis niet vóór mijnheer ,A' of partij ,B'. Teleurstelling De opmerking als zou de prins ooit verklaard hebben dat dê .tiende maart' één der grootste teleurstel lingen in zijn leven zijn geweest, sprak hij met klem tegen. .Dat ik tijdens een speech aan de lunch heb gezegd dat de tiende maart een grote teleurstelling was, dat is verkeerd begrepen voor wat betreft deze als zodanig. De tiende maart was een heel mooie dag voor ons allen. Die teleurstelling, die ik dus geuit heb, dat was dat mijn vrouw en ik beiden geloofd hebben, dat wanneer wij, die toch in deze jaren mijn vrouw haar hele leven en ik sinds 1936 getracht hebben iets te doen, dan ook mogen verwachten als je eenmaal getoond hebt een behoorlijk verant woordelijkheidsgevoel te hebben geacht te worden dat gevoel dan ook te hebben ten opzichte van de keuze van een schoonzoon', aldus de prins. Hij vervolgde: ,We wisten heel goed dat er enkele mensen, een bepaald percentage, dit zou betreuren en het èr niet mee eens zou zijn, maar het dan toch zouden accepteren met het gevoel ,dat als die twee ouders zeg gen ,die jongen is prima' dan accep teren we het'. NA JARENLANG VOORBEREIDEN GOES. Er jarenlang .dubben', rekenen en wijzigen aan vooraf gegaan, maar eindelijk is-ie dan ,op weg': de westelijke ontslui ting van de Ganzestad. Tussen bet havenïndustrieterrein en de Zeeuwse spoorlijn zal dit vitale stuk industrieverbinding komen te liggen. En die ontsluiting be vat zowel een weg als een spoor lijn. Het is nu nog niet te zeg gen, wanneer de complete weg verbinding over dit traject 3250 meter klaar is; de weg wordt, in fasen uitgevoerd en nog niet alle tracés zijn er door' of besteksklaar. De spoorlijn wordt wel in één keer gelegd- Het zit er in, dat die liet volgenr" voorjaar te gebruiken is. Een belangryke schakel in deze wes telijke ontsluiting is al bijna klaar, de klapbrug over het kanaal Goes- Goese Sas en de aansluiting op de Westhavendijk van spoor en weg. Nog staan de verkeerslichten voor de brug op rood, maar begin augustus zal ,de klap' worden opengesteld voor het (industrie) verkeer. Het zandbed voor de spoorbaan ligt er nu van de brug tot bdna tegen de .Zeeuwse iyn'. Het grondwerk zal te gen het eind van dit jaar zijn afge rond, dan kunnen NS de rails leg gen. De voorgeschiedenis is bekend: de opzet van de westelijke ontsluiting is om de industrieën een verbinding te geven met de spoorlijn en ook om via zo'n weg het ïndustriever- keer uit de stad te houden en buiten de bebouwde kom te laten uitmon den op de rijksweg. De spoorlijn was een punt bij de vestiging van de AKF, de fabriek dringt er al jaren op aan. Dan is er in Goes lang ge dacht over het tracé: moest het noor delijk of naar het westen worden gelegd? De meerderheid van de raad stelde zich achter de westelijke keu ze van b en w en dat had de aan koop van de gebouwen van de hout handel E. N."C. van Riesen tot ge volg, die op het tracé stond. Nu heeft deze houthandel een flink deel Toen voor een .westelijke ontslui ting' was gekozen, waren de moei lijkheden nog niet helemaal van de baan. Rijkswaterstaat wil namelijk een verdubbeling van het gedeelte van de rijksweg, waarop de ontslui- tingsweg met de spoorlijn uitmondt. In eerste instantie dacht Goes aan een wegaansluiting via de VHeer- Henclrikskinderendijk, bij de Tien den Schuur. Maar op dat punt zou een baanverdubbeling van de rijks weg bijzondere moeilijkheden geven, terwijl de Evertsenslraat dan m de toekomst zou moeten fungeren als industrieweg. Nu komt de ontsluitingsweg vlak naast de spoorlijn te liggen. Dat geelt een aansluiting op de Bevelandse rijksweg tussen het begin van de bebouwde kom in Goes en de pro vinciale weg naar Noord-Beveland. De baanverdubbeling van de rijks weg zal voor een deel op rekening van Goes komen. Maar voorlopig reikt alleen het zandbed van de toe komstige spoorlijn zover. De weste lijke ontsluitingsweg komt nu nog met verder dan de Westerstraat, van af het havenindnstrieterrein af. Het bestek van het weggedeelte tussen Westerstraat en rijksweg ligt in Den Haag, voor de goedkeuring. (Zie slot pag. 2 kol. 4) MINISTER DEN UYL NIET GEESTDRIFTIG DEN HAAG (ANP) De Nederlandse elektrotechnische- en vliegtuigindustrie heeft gisteren aan de minister van econo mische zaken, drs J. M. den Uyl, een voorstel voor een Ne derlands ruimtevaartprogramma aangeboden. Dit voorstel omvat de bouw van een experimenteel grondstation voor tele- communicatiedoeleinden en de bouw van een satelliet voor waarnemingen. Met het voorstel is aan de minister ook een model van een te ontwikkelen satelliet overhandigd. Het voorstel is gebaseerd op de voorbereidende arbeid van twee instanties, de industriële commissie voor beleidsproblemen op het gebied van de ruimtevaart en de industriële werkgroep voor het satellïetontwerp. Het experimentele grondstation kan worden gebruikt om het telefoon- en telegraaf verkeer via satellieten te leiden. Verwacht wordt dat in de periode van 1970 tot 1975 vijftig tot honderd grondstations in de we reld in gebruik zullen komen voor communicatie per satelliet. De kos ten van een experimenteel grondstation worden voorlopig geschat op negen miljoen gulden. Voor de bouw van een grondstation zal, na een voorbereidende studie van negen maanden, ongeveer twee jaar nodig zijn. Aangenomen wordt dat de kosten van een grondstation in een tijdvak van naar schatting tien jaar kunnen worden bestreden uit de opbrengsten. De satelliet zou er, volgens de voorstellen, een moeten zijn voor astrono mische waarnemingen. Een zinvol wetenschappelijk programma is op gesteld dankzij de medewerking van Nederlandse astronomen. Met be hulp van een satelliet kunnen de ultraviolette- en de röntgenstralingen van sterren en andere hemellichamen worden gemeten. De kosten voor een dergelijk project moeten, naar de industriële werk groep meent, geacht worden binnen het raam der mogelijkheden te vallen. Het gewicht van de satelliet is berekend op circa 115 kg en de hoogte van de baan 500 km. Voor de lancering van de satelliet is geen grote draagraket nodig. Een gedetailleerde studie zal ook negen maan- denvergen. Minister Den Uyl heeft echter de aandacht gevestigd op de huidige budgettaire moeilykheden. Deze maken het hem onmogelijk thans enige toezegging te doen over regeringssteun bij de financiering der projecten. Voorlichting Sprekend over de voorlichting en der halve over de pers merkte de prins op daarvan eigenlijk geheel afhan kelijk te zijn maar .dar het reclame maken voor zichzelf' wel net laatste zou zijn dat hij beoogde (Zie slot pag. 9 kol. 6) fandaag leven de gemeente besturen op Walcheren I voor het Uatst onder de .oude rwyffin bedeling": de herindeling van I het gemeentelijk grondgebied j LtjvTJ op dit i voormalig) eiland wordt morgen een feit. Daar mee is dan een eind gekomen aan een lange en vaak onzekere weg. waarvan I het laatste grote traject op achttien ok tober 1962 begon. Op die dag namelijk diende de toenmalige minister van bin nenlandse zaken, mr E. H. Toxopcus, bij de tweede kamer een wetsontwerp in tot herindeling van het gemeentelijk grondgebied van Walcheren. Na drie en een half jaar treedt deze wet morgen in werking, zij het niet in de versie waarin het ontwerp destijds werd ingediend. Tij dens de parlementaire behandeling bracht eerst de minister zelf wijzigingen aan (waarbij Nieuwland bij Middelburg kwam) en later besloot de tweede ka mer, in afwijking van het ministeriële voorstel. Oost- en West-Souburg niet als zelfstandige gemeente te handhaven. Sinds de indiening van het ontwerp (maar ook vér daarvoor, eigenlijk vanaf 1945) zijn vele, vele woorden over de Walcherse herindeling gesproken en ge schreven, er is slag geleverd met aller lei middelen tot en met vliegtuigen toe. maar dat alles Is nu achter de rug, de strijd is gestreden en men mag nu rust rond dit onderwerp verwachten. Voor de Walcherse gemeenten is de eerste juli een belangrijke dag. een [grenspaal in de tijd, die bij het passe- |ren tot enig beschouwen noopt. Wan- Ineer men daarbij het gezicht naar het i verleden wendt, is er reden tot dank- baarheid. De hier afgelegde baan heeft I veel goeds gebracht dank zij generaties bestuurders, die met grote toewijding de publieke zaak hebben gediend. Deze I,mensen van gisteren' hebben in goede ien kwade tijden hun beleid naar beste weten en kunnen gevoerd en daarvan voortdurend verantwoording naar buiten j afgelegd in openbare raarisvergaderin- gen. Menige raad heeft markante man nen opgeleverd, opvallend door wijsheid en bestuurskracht. Op dit moment, nu de gemeentelijke weg overgaat naar an dere en bredere paden, behoort met res pect te worden herinnerd aan datgene wat op Walcheren in kleinere en grotere femeenschappen tot stand is gebracht, 'egelijkertljd moet er op worden gewe zen, dat een belangrijke periode wordt afgesloten, de periode namelijk waarin op een groot deel van Walcheren de begrippen .gemeente' en .gemeenschap' vrijwel aan elkaar gelijk waren. De be- stuurderen van de gemeente wisten zich vooral de dienaren van de gemeenschap waarin zij woonden en werkten. Dat gaat veranderen, er komen nu nieuwe, andere verhoudingen. De weg, die voor de Walcherse ge meentebestuurders - van - morgen openligt, zal niet altijd eenvoudig te begaan zijn. Het beleid zal zich nu im mers uitstrekken over grotere eenhe den Ha.n tot nog toe het geval was. Dat vergt waakzaamheidmen moet er op bedacht zijn, dat de relatie tussen be stuurden en bestuur onder de oude bedeling hecht en traditioneel bepaald in vele gemeenten niet mag worden uit gehold. De inwoners van de nieuwe een heden zullen even gemakkelijk de weg naar het gemeentehuis moeten vinden als voorheen. Daarvan zullen de raads leden-nieuwe-stijl zich vooral bewust moeten zijn: zij zullen voor hun kiezers ter beschikking dienen te staan zoals dat ln de kleine gemeenten tot vandaag vanzelfsprekend was. Van de raadsle den van morgen wordt meer dan vroe ger een actief beleid gevraagd, niet zo zeer in raadzaal en commissiekamer, maar vooral buiten het raadhuis. Het zal de komende jaren in de eerste plaats afhangen van de raadsleden en de colle ges van b en w hoe op Walcheren zich de relatie zal ontwik kelen tussen bestuur den en bestuur. Voor de raadsleden van morgen houdt dit een uitdaging in, die niet kan worden beantwoord volgens een vast schema of volgens een bepaald boekje. Een juiste beantwoording vraagt in de eerste plaats begrip voor de nieu we verhoudingen, maar vergt vooral de inzet van de gehele persoonlijkheid en een duidelijk besef van verantwoorde lijkheidsgevoel. Wij zijn ervan overtuigd, dat diegenen die morgen aantreden om het beleid over het heringedeelde Wal cheren aan te vatten, zich van deze uit daging bewust zijn. Zij weten: nu zij als mensen-van-morgen die van gisteren af lossen, zijn er nieuwe wachtwoorden uit gegeven. Met verwondering hebben wjj vastge steld, dat twee .nieuwe" gemeenten op Walcheren voorlopig een waarnemend burgemeester hebben gekregen. Onze verwondering geldt niet de waarnemer: het gaat hier om een uiterst bekwaam burgemeester, die zich in een lange loopbaan heeft doen kennen als een ge boren bestuurder. Zij geldt de omstan digheid. dat de hoge overheid blijkbaar geen gelegenheid heeft gevonden in de gemeenten Valkenisse en Mariekerke een burgemeester te benoemen. Wij nemen aan. dat de benoeming in de laatste ge meente is vertraagd doordat enige maanden geleden de burgemeester van Meliskerke (de eerst aangewezen kan didaat naar men mocht aannemen voor Mariekerke) is overleden. Nochtans is Ihet raadselachtig, dat deze vertraging |zo ver moest doorwerken, dat op één juli nog met een waarnemend burge meester moet worden gestart. Ten aan- jzien van Valkenisse spreekt deze argu mentatie nog sterker. Voor de raden van de beide nieuwe gemeenten kan deze gang van zaken een moeilijkheid op'te- eren bij de wethouderskeuze: men kan geen rekening houden zoals vaak ge beurt met de politieke kleur van de burgemeester. De hiergenoemde feiten in overweging nemend, menen wij, dat het beleid van de minister van binnen landse zaken op dit punt ernstige kritiek verdient. Er had in beide gemeenten voor een burgemeester gezorgd moeten zijn. f^AKtlij I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1