Groot deel welvaartsstijging niet meer dan schijn' vleesconserven Engeland nader tot stap EEG G. K. van het Reve werd katholiek KLANKBORD LOONSTIJGING IN DRIE JAAR 40 PROCENT Kies uit uw eigen 'keukenwinkeltje'! Duitse generaal opperbevelhebber Midden-Europa Is uw'keukenwinkeltjé óók zo welgevuld met blikjes Een tablet die de behoefte aan nicotine radicaal verdrijft Nieuwe periode van onderhandelen voor de deur Katholieke mystiek maakt het mogelijk eigen godsvoorstellingen te begrijpen' WOENSDAG 29 JUNI 1966 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT CNV-VOORZITTER J. VAN EIBERGEN: ENKELE MAANDEN UITSTEL VAN BELASTINGVERLAGING OVERWEGEN' (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Hoewel een groot deel van de economische groei te recht is gekomen bij de werknemers, moet worden gezegd, dat een grote portie van de totale welvaartsstijging op niet meer dan schijn berust. De onrustbarende inflatoire ontwikkeling is het kernprobleem van deze tijd. Daarmee wordt bedoeld de zorgwekkende stijging van het algemeen prijspeil van de laatste jaren, welke er de oorzaak van is, dat ook van de loonstijging een groot stuk wordt afgeroomd. Dit verklaarde de heer J. van Ei bergen, de voorzitter van het CNV op de algemene vergadering van dit verbond, die gisteren te Utrecht werd gehouden. Juist op dit ter rein vliegen de beschuldigingen over en weer', zo ging de heer Van Eibergen voort. De één zegt, dat de vakbeweging de grote schuldige is, de ander richt zijn scherpste verwijten aan het adres van de re gering, een derde zegt, dat het bui tenland ons deze narigheid bezorgt. Kortom, de lijst van zondebokken is niet klein. Maar ieder is het er over eens, aldus de heer Van Ei bergen, dat het zo niet kan blijven doorgaan. In dit tempo doorgaand is de gulden in 15 jaar in waarde gehalveerd. Allerlei verschijnselen doen zien, dat er steeds meer knelpunten komen. Het geld wordt schaars en daardoor duur. Lenin- g?n zijn haast niet meer te betalen, e woningbouw loopt nu reeds gevaar. Bovendien blijkt, dat wij meer in het buitenland kopen dan het buitenland bij ons, hetgeen betekent, dat er een tekort zal ontstaan op de betalings balans over 1966. Al met al staan wij en daarin is ook de vakbeweging begrepen voor een niet gering aan tal problemen. Het kan de vakbeweging niet onverschillig zijn hoe het met de economische ontwikkeling zal gaan. Voorzover zij daarop haar invloed ten goede kan uitoefenen, brengt haar ver antwoordelijkheid mee, dat zij die in vloed ook werkelijk aanwendt. De heer Van Eibergen moest echter constateren, dat de mogelijkheden van de vakbewe ging in dit opzicht betrekkelijk beperkt zijn. Immers, één van de oorzaken van de huidige spanningen vloeit voort uit het voortdurende tekort aan arbeids krachten. Dit houdt in, dat de kans be trekkelijk gering moet worden geacht, andere oplossingen te komen, bijvoor beeld in de vorm van een spaarloon, zou volgens de heer Van Eibergen de vraag overwogen kunnen worden of temporisering van nog in te voe ren sociale maatregelen wellicht ver antwoord zou zijn. Van de werk gevers verwacht de heer Van Eiber gen ook de nodige medewerking wat betreft een zeer sterke beperkjng ten aanzien van de doorberekening van de lonen in de prijzen. Een belangrijk aandeel in de sanerende maatregelen zal de regering voor haar rekening moeten nemen, zo ging de heer Van Eibergen voort. In 1967 zal niet aleen in het oonbeeld en in de prijspolitiek, maar ook door de overheid in haar uitgavenbeleid een bijdrage moe- Snnnr nnu ten worden geleverd tot de afkoeling vfjlllll LUull van de ovcrv|rhitte economie. Hoe ur- Naar aanleiding van de discussie, die:-?el\t een groot deel van de uitgaven er gaande is over de mogelijkheden >n de sfeer van de overheid ook is, juis van een spaarloon naast een stuk met het oog op de toekomstig^ wej- wilde heer Van Eibergen duidelijk stellen, dat over een zodanige op lossing in de kring van het CNV nog niet eenstemmig wordt gedacht. Als men inderdaad tot het invoeren van spaarloon zou komen, dan is één van de vragen waarvoor men komt te staan of deze methode ook voor de laagste inkomens moet gelden, en indien neen, waar men dan de grens denkt te leggen. Een andere •vraag is, of men een zodanig systeem wel kan toepassen op een breed vlak. Hoe ligt dit bijvoorbeeld in de over heidssfeer. Zeer belangrijk vond de heer Van Eibergen de vraag, welke de bijdrage zal zijn van de andere groepen, met name die van -r-i loon- en salaristreklcenden. De man in de straat begrijpt er maar weinig van, dat als de rente-alsmaar stijgt, de grondprijs immer hoger wordt, er voor de niet-cao'ers kennelijk geen grenzen zijn. Het zal noodzakelijk zijn, lat het beleid voor de komende periode een duidelijk beleid is, vooral wat be treft een rechtvaardige spreiding van de lasten. Als voor de vakbeweging alleen de wet van vraag en aanbod ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil het richtsnoer zou worden, dan zou dit een jammerlijke stap achteruit zijn, meende de heer Van Eibergen. Want dan moet men volgens hem ook de consequenties trekken de komende bedrijfssluitingen zonder meer aanvaarden, de werkge legenheid zijn gang laten gaan en de prijsontwikkeling rustig afwachten. De CNV-voorzitter wilde er daarom geen misverstand over laten bestaan, dat ook de christelijke vakbeweging bereid moet zijn om te doen wat mogelijk is, teneinde zich duidelijk aftekenende gevaren te bezweren eri door middel van een actieve economische politiek hetgeen wij tot dusver hebben verworven zo mogelijk te bewaren. Toch zullen wij bereid moeten zijn, zo veel als in ons vermogen ligt te voorko men, dat de loonsverhogingen blijvend in zeer aanzienlijke mate de produktivi- teltsstijging te boven gaan. Hiei-bij zij ter voorkoming van misverstand, erop gewezen, aldus de heer Van Eibergen, dat niet alleen de produktiviteitssty- ging maatgevend is of kan zijn voor de loonsverhogingen. Ook wijziging van de ruilvoet bijvoorbeeld of overwegingen van wenselijke herverdeling van het in komen kunnen mee een rol spelen. Hoe en in welke mate everitueel te nemen maatregelen in 1967 hun beslag kunnen1 of moeten krijgen, waagde de neer Van Eibergen op dit moment nog niet te voorspellen. Temporispring Naast het constructief meedoen de vakbeweging aan de discussie over mogelijkheden om in 1967, naast een contante loonsverhoging, ook tot aart in ruime zin, kunnen er omstan digheden zijn, die ertoe dwingen het tempo iets te matigen. Bclflsiingpcrlflgmg In dit verband dacht de heer Van Ei bergen aan enig uitstel van de huur verhoging. bijvoorbeeld van 1 januari naar 1 juli 1967. De tweede moot van de belastingverlaging moet om ver schillende redenen doorgaan, onder meer uit een oogpunt van billijkheid en recht vaardigheid tegenover de middengroe pen, vond de heer Van Eibergen. Maai regering en parlement zouden volgens hem bereid moeten zijn alsnog enig uitstel, al zou het maar zijn met een aantal maanden, te overwegen. Zou er onverhoopt dan nog een verzwari lasten in de indirecte sfeer noi lijk zijn, mede gelet op de ontwikkeling in de EEG, dan zou het voor de vak beweging een onverteerbare zaak zijn. Indien dit in overwegende mate met die artikelen zou gebeuren, die van beteke nis zijn voor het primaire levensonder- houd.De keuze zou derhalve zoveel mo gelijk moeten vallen op die goederen, welke dat karakter niet specifiek dra gen. Tenslotte zou de stijging der uit gaven dusdanig moeten worden beperkt, Jat financiering daarvan op reële wijze, dus niet Inflatoir, ook bij de heersende krapte aan kapitaal, verzekerd zal zijn. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. Over de jaren 1963 tot en met 1965 is de totale gemiddelde loonstijging per werknemer uitgekomen op ruim 40 procent. Het gemiddelde prijspeil blijkt in diezelfde jaren met ongeveer 16 procent te zijn gestegen, zodat derhalve een reële loonstijging re sulteert van 24 procent. Aldus deelde de heer J. van Eibergen. voorzitter van het CNV, mede tydens de algemene verga dering van deze vakcentrale, die giste ren te Utrecht werd gehouden. De heer Van Eibergen wees er op, dat onder die 24 procent echter ook zijn be grepen de verbeteringen in de sfeer van de sociale verzekeringen, dat wil zeggen de stijging van de sociale kosten. De jaarlijkse uitkeringen in het kader van de sociale verzekering bedragen per| 1966 de som van 8783.600 000 gulden. Ten opzichte van 1960 is dit een toena me van 5-387.000.000 gulden ofwel rond 158 procent en ten opzichte van 1963 een toename van 3.550.200.000 gulden of wel 68 procent. Het meest indrukwekkende vond de heer Van Eibergen de toeneming van de uitkeringen ten behoeve van de be jaarden en de invaliden. Voor de bejaar den stegen de uitgaven van 1.095.300.000 gulden in 1960 tot 3.222.000.000 gulden in 1966, dat is niet minder dan rond 194 procent. De uitgaven voor de inva liden stegen van 145.600.000 gulden in Samenwerking Sprekend over samenwerking zei heer Van Eibergen, dat het goed zou zijn als de Stichting van de Arbeid zich v/at meer beperkte in haar geharrewar over de loonpolitiek en zich wat meer bezighield met andere zaken, die haar reeds nu door actuele ontwikkelingen worden opgedrongen of die zlcli in do nabye of wat verder liggende toekomst naar voren zullen dringen. De CNV- voorzltter dacht hierbij aan de op gang zijnde herstructuering van het bedrijfs leven, zowel nationaal als In EEG-ver- band, de arbeidsmarktpolitiek, de op leiding van werknemers, mede in ver band met de automatisering en de struc tuur van de onderneming. eet een uien en ■lukkig. ten ver- Het Wereldgebeuren Nachtmerrie keerde terug het Argentijnse kiezer: sprak voor de president: Arturo U. Iilia en deze dar lttic In het klescolege toch tot leider van het uitgextr tiek verscheurde Argéntin generaal zich verheugd in zei: .dit maakt het hele 1' De nachtmerrie die de striji deelde is voorbij. Die generaal was de toenmalige opper bevelhebber der strijdkrachten Juan Car los Ongania. nu gepensioneerd en ge noemd als eventuele tijdelijke president ter vervanging van de afgezette dr Illia. Drie jaar heeft het nachtmerrieloze tijd- --- -—eraals g.-duurd. terug door toc- •aals. Uit vrees voor een I'eronUtische overwinning en naar aanleiding van het in militaire ogen verdachte contact tussen de commandant van het tweede legerkorps, generaal Car los Caro met notoire Peronisten, onder wie de broer van Caro, greep de legerlei ding in. De bevelhebbers van marine, le ger en luchtmacht ontsloegen eerst ge neraal Caro. zegden toen het vertrouwen in de minister van oorlog op en namen vervolgens de hele macht over toen de president zich tegen dit militaire machts misbruik verzette. De president werd aan de kant gezet in een geruisloze staatsgreep en hy kon niet anders doen dan naar a U hebt immers altijd een voorraadje knakworstjes in iiucii oiCqCu vnu iiv.uw.uuu guiuctr 1x1 1960 tot 709.000.000 gulden in 1966, een uw keukenwinkeltje met vleesconserven. Wat zijn ze Dec"o™rMÏb«®ïe tad^ftoaEcKg lekker... en ideaal op de boterham, in de stamppot van de sociale verzekering nam in zes 0f zomaar eens als hartïq hapje. Altijd even vers en jaar toe van 203.400.000 gulden tot n„., 474.400.000 gulden, een toename vansmakelijk, met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Ook rond 133 procent. Deze stijging is der halve, aldus de heer Van Eibergen, 25 procent minder dan de stijging van de uitgaven (158 procent). Op het totaal van de uitgaven voor 1966 bedraagt de overheidsbijdrage slechts 8,8 procent. PARIJS (DPA) De Westdultse gene raal Johann Adolf graaf von Kielmann- segg is met ingang van 1 juli officieel tot opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Midden-Europa be noemd. Hij volgt de Franse generaal Jean Crepin op, die aftreedt ingevolge het Franse besluit tot uitbreiding uit de militaire NAVO-integratie. Hij voerde sedert sep tember 1963 al het bevel over de geal lieerde landstrijdkrachten in Midden- Europa. gemakkelijk voor weekend en vakantie! its greep e_ naar de pijpen der generaals dansen it de strijdkrachten stonden volcdig achter de rebellen. De gebeurtenissen in Argentinië type ren opnieuw de grote tegenstellin- vele landen dreigt een communistische revolutie en In vrijwel alle gevalen staat een conservatieve machtsgroep gereed om deze dreiging de kop fn te drukken. De meer gematigde krachten komen tussen beide groeperingen in <!e knel. vooral wanneer zij deel uitmaken van een democratisch gekozen regering. Hard optreden tegen alles wat links is om de zich vaak goed verschuilende com munisten te kunnen treffen, wordt door de linkse, communistische en niet-com- munistische groepen als ondemocratisch door rechts geïnspireerd optreden aan de kaak gesteld en werkelijk volgens de de mocratische regels regeren wordt door de rechtse partijen en belangengroepen i pro-communistisch bestempeld. ligt ook de situatie in Argentinië. rechtse generaals die tot de groep der Amersfoort: In tegenwoordigheid van H M de Koningin heeft de plaatsvervangend voorzitter van het Rode Kruis te Amersfoortdr W. H. de Beaufort, in het ziekenhuis fle Lichtenberg' dinsdag het diplo ma Rode-Kruishélpster le klasse uitgereikt aan B K E Prinses Mar griet. Moeder en dochter bekijken het zojuist verworven di/ploma. Naar mening van mr Luns: ADVERTENTIE Een belangTijke ontdekking! STOCKHOLM: hdb Belangrijke on derzoekingen, in 1958 begonnen, leidden 4 jaar later tot de opzienbarende ontdek king van een formule die radicaal in werkt tegen de vergiftiging door nico tine. Na twee jaar intensief voortgezette proefnemingen is men er nu in geslaagd deze ongewone formule uit te werken in de vorm van een aangenaam smakend tablet, die haar absolute doeltreffend heid heeft bewezen in 993 op 1000 ge vallen van gewoonterokers (waaronder vele geneesheren). Het officieel rapport: Met de Nicodicin tablet geschiedt de ontwenning radicaal en zonder moeite in 993 gevallen op 1000: geen enkele roker heeft op de min ste wilskracht beroep moeten doen. Verrassend aspect: allen voelen zich als of ze nooit tevoren gerookt hadden. De lezers die dit wensen kunnen een volledige documentatie over deze won derbare tablet ontvangen door zich rechtstreeks te richten tot het Neder landse Anti-Tabak Instituut (afd. 274 F) Ginnekenstraat 16 b, Breda. Het is vol strekt gratis. Het volstaat, zonder uitstel aan dit instituut een gefrankeerde en aan uzelf geadresseerde envelop onder omslag te sturen. DRASTISCH. Het Russische week blad Ogonjok brengt deze week het ver haal van IJa Iljinskaja, de vrouw die door haar jaloezie voor drie jaar in de gevangenis belandde. TJa werkte bij haar echtgenoot op een geologisch instituut. Zij kon geen oog van haar man, Nikolai Iljoenski gehe ten, afhouden en zij stond er op hem op zijn wetenschappelijke expedities te ver gezellen op dat hij haar niet ontrouw zou kunnen worden. Op den duur kon zij haar jaloezie niet meer de baas en zij huurde drie sterke jongens .om bij hem wat ribben te kraken en zijn knap pe gezicht te verminken'. In een kreu pele. lelijke man zou geen enkele vrouw meer geïnteresseerd zijn, zo dacht zij. Op zekere nacht liet IJa liet slaapka merraam van haar woning open. De krochtpatsers klommen naar binnen, sloegen er op los en gingen er vandoor met wat geld en een horloge, de belo ning van de jaloerse vrouw. Nikolai werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Toen de zaak uitkwam wer den zowel cle vrouw als de drie misda digers tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. BRUSSEL (ANP, UPI) ,De mogelijkheid van een Brits toetre den tot de Europese gemeen schappen is concreet een stap na derbij gekomen'. Dit heeft de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns, gisteren in Brussel verklaard na afloop van de ministerraad van de Westeuropese Unie. Tijdens de- vergadering betoogde de Brit se minister voor Europese zaken, G. Thomson, dat het thans geen kwestie meer is of Engeland al dan niet tot de Europese gemeen schappen zal toetreden, doch dat het nog gaat om het tijdstip en de wijze waarop'. Alle zes lid-staten van de EEG, die men met Groot-Brittannië de Westeuro pese Unie vormen, reageerden positief op deze verklaring. Frankrijk, dat in ja nuari 1963 het Britse lidmaatschap van de ,zes' door een veto onmogelijk maak te, waarschuwde gisteren wel bij monde van staatssecretaris van buitenlandse za ken, J. de Broglie, dat ,zeer moeilijke on derhandelingen' nodig zouden zijn. die .veel tijd zouden vergen'. Maar ook hij sprak zijn vertrouwen uit in het uitein delijke resultaat daarvan. EEG zal beginnen, doch dat ook wordt begonnen met de bilaterale contacten tussen de landen onderling om de defini tieve onderhandelingen voor te berei den. Het is evenmin uitgesloten, dat Europese ministerraad de kwestie zijn agenda zal plaatsen. Britse verklaring Minister Thomson legde zijn verkla ring al op de tweede en laatste dag van de WEU-ministerraad, die aan economische kwesties was gewijd. In een uitvoerige uiteenzetting over het Britse standpunt betoogde hij, dat Engeland geen derde mislukking van onderhandelingen wil riskeren en dat eerst van een formeel verzoek om hel lidmaatschap van de Europese ge meenschap sprake kan zijn na diep gaande voorbesprekingen. Hij doelde daarbij niet alleen op het afbreken van de besprekingen met de EEG in 1963. maar ook op het mislukken van de besprekingen, die vóór het tot stand komen van de gemeenschappe- g""ke markt zyn gevoerd over een uropese vrijhandel De WEU-ministerraad besloot de Britse verklaring ter nadere studie aan de ze ven regeringen (Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux- landen) voor te leggen. Naar minister Luns verklaarde kan worden vernacht, dat niet alleen elk der WEU-landen en de Europese commissie met de bestudering van de vraagstuk ken van het Britse limaatschap van de Campagne Gisteren is in Londen de oprichting be kendgemaakt van ,de campagne voor een Europese politieke gemeenschap', alle partjjen omvattende organisatie die wil yveren voor Brits lidmaatschap aan de EEG. De bekendmaking was af komstig van lord Gladwyn, de vroegere sir Gladwyn Jebb en Brits ambassadeur in Frankrijk. MACHTSGREEP IN ARGENTINIË (Slot van pagina 1) den echter zijn hevelen en eisten dat Illia tegen 11 uur onze tjid zijn ambts woning zou verlaten. Zij deden de .suggestie' dat Illia het land zou ver laten en voegden hier de waarschu wing aan toe dat de president op het eiland Martin Garcia gevangen zou worden gezet als hij hun raad niet opvolgde. Geen geweld Militaire eenheden bezetten zonder weid de strategische punten in de hoofd stad en rond de presidentswoning werd een tankkorden getrokken. Iilia verliet om 12.30 uur zijn ambtswoning, nadat eerder zijn staf uit het gebouw was verdreven. Na zijn vertrek werden de meeste troepen teruggetrokken. Maar ;én terugstootloze vuurmond bleef op de jaleisdeuren gericht. De coup tegen Illia betekent de vierde gewelddadige afzetting van een Argen- ;ijnse regering binnen 15 jaar, en de 35te n geheel Zuid-Amerlka in dezelfde pe riode. Anti-Per on De nieuwe president, Ongania, is een fel anti-peronist, en diende eerder dit jaar zijn ontslag als legerbevelhebber in uit protest tegen de benoeming van brigade generaal Ednardo Castro Sanchez tot minister van oorlog in Ulia's kabinet. Eén van generaal Pistarlni's eerste da den tijdens de coup was Sanchez te ont- uiterst conservatieven behoren, hadden aanvankelijk vrede met het democrati sche bewind van dr Dlia zolang de com munisten en Peronisten geen gevaar wa- ren. De Peronisten kregen echter gelii- delijk hun oude aanhang terug en de communisten en enkele generaals zich studenten, of liever onder de jeugd In het I algemeen. Toen de situatie zo gevaarlijk |werd dat jonge officieren zich voor de communisten en kele generaals zich voor de Peronisten gingen interesseren, ver gaten de rechtse militaire leiders al heel gemakkelijke de edmocratische princi pes. President Illia die de laatste tjjd her haaldelijk heeft gewaarschuwd dat alle partijen zich aan de democratische regels dienden te houden, trad terecht op tegen de muiterij van de generaals, hy stond echter tegenover het leger dat als overal in Zuid-Amerika, ook in Argen tinië nog steeds de machtigste partij ia wanneer een politieke strijd losbrandt. De generaals hebben in de persoon van de vroegre, 65-jarige, arts Illia, een op rechte hervormer uit hun land verdre ven. Hij wilde de armsten in Argentinië een beter leven geven en op die manier de communisten de wind uit de zeilen ne men. Van het begin af aan werd hij ech ter door de bezittende klasse tegengo- Bij busongeluk in Perzië 42 doden TEHERAN (UPI) In Teheran is giste ren vernomen dat maandag nabij de Kas- FORMELE BEVESTIGING BESTAANDE TOESTAND (Van onze Amsterdamse redacteur) ,Voor mij was dit de formele beves tiging van een toestand, die al eni ge jaren bestond ik behoor al geruime tijd tot de katholieke ge meenschap en het was dus een daad van loyaliteit me ook te laten do pen'. Dit zegt schrijver Gerard Kornelis van het Reve ter toelichting op zijn besluit toe te treden tot de katho lieke kerk. Rector Lambert Simon heeft hem het sacrament van het doopsel toege diend tijdens een korte besloten dienst in de kapel der zusters van de Koorstraat uit Den Bosch, te Am sterdam. Als peter fungeerde prof drs B. P. M. Hemelsoet, hoogleraar in de bijbelexegese aan het groot seminarie te Warmond. Lezers van boeken als ,Op weg naar het einde' en .Nader tot n' wisten reeds, dat dit te gebeuren stond. In een vraaggesprek by de auteur thnis (dat wil zeggen: zyn flat aan de westkant van de hoofdstad) geeft hij ons deze verklaring: ,De katho lieke mystiek heeft het my mogelyk gemaakt om mijn eigen godsvoor stellingen te begrijpen, te verwerken, te interpreteren, te rangschikken en ook artistiek uit te drukken. Men mag deze toetreding bepaald niet zien als iets wat plotseling is geko men of dat ik nu door een soort. licht omstraald word De vraag volgt dan natuurlijk: ,hoe is het contact indertijd tot stand ge komen?' Van het Reve: ,Ik heb mij altijd ge ïnteresseerd voor religie. In mijn jeugd ben ik er nooit mee in aanra king geweest mijn vader was en is atheist. De eerste aanraking met de katholieke wereld boeide mij met een, de dogmatiek, de hele voorstel lingswereld. het ritueel en zo van lieverlee ben ik er in doorgedrongen'. Maar andere godsdiensten hebben toch ook mystieke uitingsvormen? Van het Reve: .Volgens mij gaat het hier om een voorkeur. Wie zich ge grepen voelt door de christelijke my the. kan dat beleven door zang en dans. terwijl een ander alles zo kaal mogelyk wil. Dat is eigenlijk het verschil tussen katholiek en pro testant. Het gaat er niet om wat beter is. maar gewoon: wat wil je liever. Somigen vinden, dat er veel ver zuipt in alle vertoon maar ik ben daar nooit bang voor geweest. Ver der geloof ik niet, dat een sacrament iemand iets geeft wat iemand, die dat sacrament niet zou krijgen, niet deelachtig zou worden'. Over zijn beweegredenen zegt hij 's avonds dan nog dit: Als ooit zich een religie zou ontwikkelen een heroïsche, misschien wel bovenmen selijke religie die ik als ideaal zie eh, een religie, waarbij de be trokkene slechts één enkel verlangen heeft namelijk zich voor God open te stellen en niet van God iets ver langt of God probeert te bemachti gen en te usurperen en nuttig te maken aan zyn doeleinden, een zui ver belangeloos geloof, een geloof dat ook de dood kan aanvaarden en zich het eeuwige leven niet voorstelt als een altijd voortdurend heden na de dood, als ooit zo'n religie zich zou ontwikkelen, een echte grote re ligie, eh dan kan ik mij moeilijk vorstellen dat dit elders mogelijk zal zijn dan binnen de muren van de katholieke kerk'. R-k Waarheid Gerard Kornelis van het Reve heeft voor de plechtigheid hierover nog nadrukkelijk een verklaring afgelegd ten overstaan van de daar aanwe zige genodigden, onder wie enkele figuren uit zijn jongste boek. ,Ik heb daar gezegd, dat de katho lieke kerk volgens mij niet de exclu sieve eigenaresse is van de waarheid en ook niet dat zij de alleenvertegen woordigster is van God voor Neder land en koloniën. Ik omhels de dog ma's van de katholieke kerk, ik heb ze lief, maar dogma's zijn nooit meer dan tijdgebonden verwoordingen van een waarheid, die in wezen woord loos en tijdloos is'. Hij zegt: Alen heeft vaak de spot gedreven met al die katholieke ver enigingen. meestal omdat velen niet begrepen waarom ze zijn opgericht. Het is nooit de bedoeling van r-k- geitenfokkers -geweest om" r-k geiten te fokken, of om dat op r-k wijze te doen. Deze organisatiedrang stamt uit een tijd. dat de katholieken in ons land tweederangs burgers waren, die niet voor vol werden aangezien en die gediscrimineerd werden zodat ze zich wel in allerlei gToepen moes ten verenigen. Deze noodzaak bestaat nu niet meer. Er is geen behoefte mer aan een katholieke^ vakbond, een katholieke partij wat kan een ka tholieke partij voor beginselen heb ben terzake van vrijheid, welvaart, verdraagzaamheid, die niet in elke andere partij ook gedacht kunnen worden? Wat kan de KVP voor leu zen voeren, die niet kunnen worden gevoerd door de PvdA? De grote christelijke beginselen zijn algemeen menselijk. In elk geval is onze maat schappij en zijn onze idealen door drenkt van de ideeën over gelijkbe rechtigdheid en welvaart, die men met elkaar delen moet, de verant woordelijkheid van de een voor de ander, en dat de rijke afstaat ten be hoeve van de armere'. Zal nu door deze doop Gerard Korne lis van het Reve bepaalde restric ties in acht nemen, waaraan hij zich voordien niet gebonden achtte? Hy gelooft van niet. ,ik heb als bur ger altijd de zorgvuldigheid in acht moeten nemen, zoals die van ieder een wordt verlangd. Ik kan me niet anders gedragen dan voordien. Waarom zou ik ook. Kijk, er zijn mensen die veiligheid zoeken, zeker heid die graag een deur binnen willen met het besef dat zij er dan achter komen te zitten met een aan tal anderen, terwijl de rest buiten staat dat soort mensen loopt ook meteen de hele dag met een brevier en leest zelfs onder het fietsen op het stuur een apologetische brochu re, hens ze bestaan nou, dat is toch allemaal onzin'. Dan besluit de schrijver ons gesprek met de mededeling, dat hij het lot wil delen met de katholieken en met hen wil discuteren over de grote crisissen die er in het verschiet lig gen .Het is echt d'rop of d'ronder in de komende twintig, dertig jaar*. Geen woord wilde Van het Reve zeg gen over de aanklacht die tegen hem is ingediend wegens vermeende gods lastering in zijn jongste boek. ,In katholieke kring ben ik nog niemand tegengekomen, die in mijn werk Iets godslasterlijks zag. Voor de rest ïnoet ik zwijgen, zolang deze zaak onder de rechter is. het zal wel ok tober worden voor het tot een zit ting komt. In overleg met mijn advo caat zal ik daar een korte verkla ring afleggen'. ter werkte deed hfl veel voor de arbeiders en vermoedelijk hebben die teveel van Illia verwacht toen deze president ge worden was. Zij zagen in hem een won derdokter, die Argentinië op slag van al le ernstige kwalen zou genezen. Maar Illia stond tegenover de erfenis van Frondizi, die toen ook door hetleger was weggejaagd en die erfenis bestond uit een complete chaos op politeik, sociaal economisch terrein. Toch heeft Illia als eerste president kans gezien de economie van Argen tinië naar een zeker herstel te voeren en in het buitenland wist hij het vertrouwen in zijn land terug te winnen. Het bedrijfsleven heeft veel aan hem te danken. Illia is er echter niet in geslaagd ook voor de allerarmsten te doen wat nodig igen als de lis de com munisten aanhangers wonnen en dat voorkomen was de taak die de generaals hem nu juist hadden toegedacht. Illia heeft de militairen en de grootgrondbe zitters teleurgesteld. Hii heeft zich tijdens de crisis van de af gelopen maand welke nu tot uitbarsting is gekomen, stil gehouden. Slechts enkele malen plaatste nij een opmerking. Hij brak dan alleen maar een lans voor wet, orde en een constitutioneel bewind. Meer kon hij ook niet doen. dat is nu wel bewezen. Zolang Zuidamerikaanse gene raals in dienst staan van de meest con servatieve krachten en hun legers als stok achter de deur gebruiken oij hun controle over door het volk gekozen re geringen. ziet het er voor de democratie in Zuid-Amerlka niet best uit en zijn hervormingspogingen verloren werk. Iedere revolutie als deze is bovendien ko ren op de communistische molen, want men moet niet vergeten dat de regering- Illia de steun genoot van Amerika, dat veel van de progressieve plattelandsarts verwachtte- DR ARTURO ILLIA democraat EREDOCTORAAT VOOR PROF GELISSEN DEN HAAG (ANP) De universiteit te Grenoble heeft aan prof dr Ir H- C. J. H. Gelissen (Breukelen), stichter en erepresident van de Internationale Unie voor Elektrowarmte. het eredoo- toraat In de algemene wetenschappen verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3