Goes in julitoeristische stad' BILT Vier jaar tegen de oplichter Willy V. (Hontenisse) geëist Gs-hearing over de herindeling Tholen BIJ RECHTBAM ROERMOND SHOWROOM' STILLE GETUIGEN S S F„ itSs ïói, wef eens ™or ItB- «K™. de medeplichtigheid »tui ALMANAK SAWEMAnv Prinses Margriet en verloofde mogelijk naar Middelburg Jongens verbrasten geld van collega SCH00LTENNIST0ERN001 IN VLISSINGEN Jeugdraad Terneuzen krijgt bestuurlijk bredere opzet Rangeerder kwam om leven bij botsing met locomotief Gymnasiumexamens Janseniuslyceum Axelse raadslid P. J. v. Bendegem overleden Hoogtepunten in ,Kasporgoweek' er is geen betere! t PROVINCIALE ZEEUWSE COD RAN T WOENSDAG 20 JUNI 1966 TACHTIG DIEFSTALLEN TEN LASTE GELEGD (Van onze speciale verslaggever) ROERMOND Op 1 november 1965 eindigde in de bossen van Ren- kum (Gelderland) het romantisch en wild avontuurlijk leven, dat de 34-jarige internationale oplichter Willy René V. uit Hontenisse, en kele jaren ongestoord had geleid samen met zyn 29-jarige vriendin en tochtgenote Jacoba Theodora van D. uit Haarlem. Een jachtop ziener uit Renkum had toen namelijk een witte auto in de bossen gevonden met een slapend paartje erin. Het was het gezochte duo, waarnaar de politie van Nederland, België en West-Duitsland reeds lang hadden uitgekeken. De politie omsingelde de auto. De slimme en snelle V. probeerde nog weg te komen, maar dat lukte hem niet. Dinsdagmiddag eiste de officier van justitie bij de Roerniondse recht bank, mr Messchaert, tegen V. vier jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen zijn vriendin en verloofde Cobi wegens medeplichtigheid en heling een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Ie doorlaatposten zijn, in de nacht eei auto door na een sommering van de douane. Even later stopte de auto en er vluchtten twee personen naar Neder lands gebied. In de auto trof men een hoop gestolen goederen aan. De wa gen was uit België afkomstig; en had een vals nummerbord. De politie vond tevens een hele stapel kranteknipsels over een zekere V., die in België werd gezocht en een aantal valse paspoor ten. Het laatste spoor, een winkeliers kassa, leidde naar een diefstal in Lim burg. Het instructielokaal van het districts bureau van de rijkspolitie te Roer mond was dinsdagmorgen ingericht als een soort showroom. Men kon er een massa stille getuigen zien, de resultaten van een aantal stroop tochten van Willy en zijn vriendin. Er werd voorts duidelijk gemaakt hoe de rijkspolitie in een goed ge coördineerde samenwerking met de Belgische, Duitse en zelfs Franse politie het tweetal tenslotte achter haald had. Het duo heeft de sterke arm maanden lang handenvol werk gegeven en in die tijd zeker wel een goede ton buitge maakt. Er lagen kostbare bontmantels. Cobi had er vijf, waarvan de duurste een waarde van ongeveer 15.000 ver tegenwoordigde. Er waren snoeren met gouden ringen, kostbare stenen, gouden hals- en polsbanden en horloges uit de duurste Drijsklasse. Aan de wand was MOBIEL hij 's nachts vanuit een vast punt er gens in België, Nederland of Duitsland startte. Links en rechts sloeg hij dan zijn slag en verdween weer met grote snelheid over de grens, vóórdat de po litie kon ingrijpen. Wagens vond hij overal en de grensovergangen in het zuiden kende hij op zijn duimpje. Zo reisde hij op 31 januari 1965 vanuit Turnhout naar Oisterwijk, vandaar naar Nederweert en Sint Odiliënberg naar Duitsland, waar hij Cobi in een pand huis te Hamburg de goederen liet bele nen. Van de opbrengst leefden ze. Ir totaal had hij acht juwelierszaken ge plunderd. Vanuit Fontainebleau ir Frankrijk werden nog vier koffers met gestolen goed naar Roermond overge bracht. Van lang niet alle goederen kon de herkomst nog achterhaald worden. De rechtszitting in de namiddag bracht weinig nieuwe aspecten. Willy bleek kleine, tengere, nerveuze en opgejaagde man te zyn, die vlot bekende en hier en daar ook details vertelde. Cobi, een slanke blondine, was bepaald niet op haar mondje gevallen. De officier was bereid, overeenkomstig het rapport van de psychiater V. alf een patiënt te zien en verminderd toe rekeningsvatbaar te achten. ,Maar, ir welke mate vroeg hij zich af. Hij achtte een en ander wel degelijk straf baar, Willy was er wel niet op uit ge weest op zich te verrijken en gebruikte ook nooit geweld. Voor een onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling voelde, de officier niet veel. Hij achtte de moge lijkheid aanwezig om V. via een goede begeleiding op het rechte pad te bren gen. Zijn strafregister was overigens verre van schoon. Dat van mej. Van D. was wél blanco, maar haar medewerking aan deze gehele affaire bleek uit alles zonneklaar. Mr Van Hilten wees in zijn pleidooi op de ongelukkige jeugd van V., die zonder enige begeleiding was opgegroeid en onvolgroeid was geble ven. '°°m tVlel?„VSSi'verd" jS£lSTp&irSt!meer bijzonder. In februari 1965 werd in Turnhout (B.) de auto van een veearts gestolen. In juli werd Ivy ergens achtergelaten. Toen nieo^geredrn olifSfe-ïïafV Spreker bepleitte clementie. Mr Keeeen cier en .prieïlcr uitgaf, 1» taMfe wijls werden verwisseld als nodig Auto's stal het tweetal aan de lopende band. Willy en zijn vriendin waren be paald niet'dom. Ze moesten tenslotte van de diefstallen leven, en wat ze voor de goederen in pandhuizen te Hamburg ontvingen was maar een fractie van de eigenlijke waarde. SOBER deden niet dik. Ze gooiden het geld niet over de balk. maar leefden sober in eenvoudige hotels, leegstaande weekendhuisjes en zelfs op campings. Over Willy waren 140 dossiers uitge- Slozen. Ongeveer 80 gevallen daaruit, lefstallen en oplichtingen, konden op zijn naam worden gebracht. Sir Messchaert, officier van justitie en majoor Hulskamps, districtscomman dant van de rijkspolitie lichtten in de morgenuren de pers uitgebreid voor over de werkwijze, die bij de opsporing was gevolgd. De politie zal in de toe komst meer met deze methode van op sporen gaan werken, omdat deze zeer goed heeft voldaan. Vooral het punt coördinatie krijgt in deze werkwijze de nodige aandacht. Willy V. kwam in de loop van 1964 in het nieuws toen zijn naam vaak bij misdrijven in België en Nederland werd genoemd. In 1963 ontsnapte hij uit een interneringsinrichting in Reeken (B.) waar hij was ingesloten wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Naar zijn eigen ver klaring had hij het klaargespeeld om zich als chirurgisch assistent te laten aanstellen in een kliniek. Hij ver richtte er lichte operaties en had zelfs eens een blinde darm wegge nomen. ,Maar ik heb nooit iemand in levensgevaar gebracht', verklaar de hij. Toen hij geen uitweg meer zag. was hij op het dievenpad getogen, ontmoette zijn vriendin in Haarlem en ging met haar op stap. Hij hing een mooi ver haal op over zijn medische studies en omdat hij nog niet zo best was in gewerkt had hij maar zolang een baan aangenomen bij het corps diploma tique. Het nummerbord en de letters CD op zijn gestolen auto moesten dat verhaal bevestigen. Hij kwam zelfs met trouwbeloften op de proppen en samen togen ze op vakantie* naar het zonnige zuiden, naar Frankrijk. Maar al spoedig wist Cobi waar Willy de mosterd haalde. Desondanks ging zij met Willy door dik en dun en daar lag volgens de officier ook haar hoofd- scnuid: de medeplichtigheid. Eind juli 1964 reed in de groene grens strook van Limburg, waar geen officië- ADVERTENTIE) .eeuwse Volume Het afgelopen weekeinde hadden wij het genoegen in Vlissingen het beat-gezélschap ,The Motions' te beluistereneen opmerkelijke for matie, want je vraagt je af hoe zo weinig jongelui ze zijn met z'n viertjes zo veel geluid kunnen voortbrengen. 't Ia een uiterst beknopt ver slagje geworden één stap ver der en het stadium is bereikt, waarin men volstaat met Gister avond speelden The Motions in Vlissingen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.' En zal dat The Motions een zorg zijn. Toen vie, gedreven door de angst voor gehoorbeschadigingen wat gehaast hel pand verlieten, klonk het ons krachtig na: Wasted words, only wasted words', het lied van de verspilde woorden, da.t hen, we zullen het met zo vjeinig mogelijk woorden zeggen, géén windeieren heeft gelégd. jubuuuci- '°nd de eis van de officier wel hard. i duïde-'Haar opvoeding was eensdeels zeer or- Uk dat de dia «er mobiel eu en streng, aan de ander, kant grenzen had overschreden. Langzaan, fl»P- fgj M'vS.Sff'ÏS5.P Kreeg de politie een inzicht In do gr»«e voledc' Oo11 h,J bePle»lte «lemen- frequentie van V.'s optredens. ADVERTENTIE Centrale verwarming Nedersiraat 19 Middelburg TeL 01180-2962 VLISSINGEN Het moet j niet uitgesloten worden ge- acht, dat prinses Margriet en j mr P. van Vollenhoven medio j augustus een Uennismakings- bezoek aan Middelburg zul- j len brengen. Er is nog geen programma vastgesteld, terwijl evenmin i vaststaat of dit bezoek een officieel karakter zal dragen. Als voorlopige datum wordt genoemd 13 augustus as. MIDDELBURG Na zijn weekloon en dat van een collega Sn Rotterdam en Amsterdam verbrast te hebben meldde de 17-jarige F. M. uit Middelburg zich begin deze week bij de Amsterdamse po litie. Het geld was hy in Dordrecht we zen halen, waarbij zijn vriend H. van V., ook uit Middelburg, liem vergezelde. Tegelijkertijd had M. het weekloon van een collega meegenomen. Inplaats van naar huis te gaan zetten ze de bloemetjes buiten in Rotterdam en Amsterdam, waar ze gekomen waren na zich in Dordrecht over een geparkeerde auto ontfermd te hebben. De Amster damse politie, die ontdekte, dat de Mid delburgse politie het tweetal al zocht, zette beiden op transport naar Middel burg. De twee jongelui hadden namelijk vo rige week ingebroken in een wimkel in de Magistraatwijk, waar ze sigaretten, sigaren en etenswaren ontvreemdden. Beiden hebben bekend en zitten nu in het huis van bewaring. Nog een derde knaap was bij de diefstal ">lan-Zuid betrokken. De politie weet hoe hij heet, maar ze weet wel, dat hij momenteel op zee vaart. Deze week zal zijn schip ln Nederland arriveren. JONGE DUITSER STAL AUTO EN FORCEERDE SIGARETTENAUTOMATEN MIDDELBURG Al zijn geld had de bijna 22-jarige Duitser K. uit Dord- mund opgemaakt tijdens uitstapjes langs cafés in Vlissingen. Hij had niets meer over. Maar hij wist wel raad: in siga rettenautomaten is altijd wel iets te vin den Op zoek naar materiaal om ze open te maken forceerde hij een autoraampje en toerde weg In Souburg brak hij een si garettenautomaat open: de sigaretten liet hij liggen, het geld, ongeveer 40, nam hij mee. Ook in Middelburg kraak te hij een dergelijke automaat; hierin het wisselgeld dat in de pakjes zat, kon V. ook best gebruiken. Weer terug in Vlissingen werd hij door de politie klem gereden. De jongeman slaagde er in te ontvluchten en zich 's nachts schuil te houden, maar de vol gende dag werd hij toch opgepakt. Na een lang verhoor bekende hij. Hij is thans opgesloten in het huis van bewa ring te Middelburg. TERNEUZEN De Terneuzense Jeugdraad zal bestuurlijk een bredere opzet krygen. Met het oog daarop werden maandagavond gewijzigd statuten .doorgepraat', waardoor n< mogelijk wordt een groter aantal or ganisaties (vooral uit het zogenaam de .open jeugdwerk') In de jeugdraad op te nemen. In september aanstaan de zullen de leden van de huidige jeugdraad en de verenigingen en or ganisaties, die voor het lidmaatschap fn aanmerldng komen samen rond de tafel gaan zitten, om de mogelijkhe den te bezien. De gewijzigde opzet, waarmee men reeds in dit najaar hoopt te gaan .draaien', ls vooral een gevolg van het feit dat de huidige bestuurlijke opbouw van de jeugdraad niet meer voldoet. Van de ongeveer 6000 jongeren tussen 6 en 24 jaar zijn er slechts 725 bij de jeugdraad aangesloten. De .nieuwe' jeugdraad wil er aanmerke lijk meer bereiken. Men hoopt dat te kunnen verwezenlijken door naast vertegenwoordigers van de oude jeugdorganisaties (de .vrije jeugdvor- ming") ook afgevaardigden van het ,open jeugdwerk' buurthuiswerk) en van andere jeugdactiviteiten (speeltuinwerk, drumbands) in de jeugdraad op te nemen. Het doel van de jeugdraad op brede ba sis wordt: op grondslag van een zo groot mogelijke samenwerking van alle betrokkenen, de behartiging van de belangen van de plaatselijke jeugd te bevorderen, de behoeften van de jeugd op te sporen en daarin zo veel mogelijk te voorzien. Het initiatief van het jeugdraadbestuur om de zaken breder aan te pakken, loopt parallel met een katholiek Ini tiatief om het jeugdwerk in de gehe le kanaalzone gezamenlijk met andere confessioneel gerichte jeugdorganisa ties aan te pakken. Hoewel op dit moment alle hindernissen nog niet genomen zijn, kan ln dit geval toch gesproken worden van een revolutio nair idee. Het zou dan namelijk voor het eerst ln Nederland zijn, dat jeugdwerk op een dergelijke brede ba sis zou worden bedreven. VLISSINGEN Na een totaal verre gende maandag ls gisteren ln het ten nispark ,De Zwanenburg' een begin gemaakt met de partjjen van het na tionaal schooltennistoemool 1966. De regen had kennelijk ook enkele scho len de moed tot deelname ontnomen, want op het appel ontbraken het Zaaniands Lyceum en het St Thomas lyceum uit Venlo bij de heren. De regen was er ook oorzaak van dat de deelnemers aan dit toernooi niet konden kamperen zoals in voorgaan de jaren; nu werden zij bij particulie ren ondergebracht. Ondanks de te genslagen kon dan dinsdagavond een begin worden gemaakt met de afwer king van het (gewijzigde) program ma. Bij de heren eindigde de wedstrijd tus sen de chr. hbs uit Middelburg en het Nieuw Lyceum uit Veenendaal ln een 4-0 Veenendaalse overwinning. Het tweede team van de Vlisslngse r" versloeg St-Eloy uit Oostburg met 4-0, terwijl de rhbs Vlissingen en het Goese lyceum ln de eerste ronde niet op de baan kwamen. In de tweede ronde behaalde het Goese lyceum een 4-0 overwinning op het tweede team van de Vlisslngse rhbs. Bij de dames behaalde het Goese lyceum een 4-0 zege op rhbs n Vlissingen. St-Eloy uit Oostburg versloeg de chr. hbs uit Middelburg met 3-1, terwijl het Louise de Coligny Lyceum uit Lea den met 4-1 van het Nieuw Lyceum uit Veenendaal won. De rhbs Vlissin gen tenslotte zegevierde met 5-1 over het St-Catharina lyceum uit Eindhoven. Op de foto: een beeld uit een van de da meswedstrijden tussen de Zeeuwse jeugdkampioene mej De Haas (op de voorgrond) van het Goese lyceum en mej. Hermsen (van de rhbs II Vlissingen). (FotoPZC). SLUISKIL Bij een ongeval op de ter reinen van de cokesfabriek te Sluiskil is dinsdagavond de 54-jarige rangeerder G. Obvie uit Sluiskil om hot leven gekomen. De man raakte onder een locomotief, waaraan hij een wagon poogde vast te koppelen. Het stoffelijk overschot is ia- ter op de avond overgebracht naar het St-EIizabethziekenhuis, waar men van daag de juiste doodsoorzaak zal pogen vast te stellen. Het slachtoffer was huwd en had twee kinderen. Raad Duiveland donderdag bijeen De raad van Duiveland vergadert don derdag. Op de agenda komen naast een aantal begrotingswijzigingen enkele gTondtransacties voor. Voorts willen b en w het toegangspad naar het sport veld en de yshaan te Oosterland verhar den, evenals het wandelpad vanaf de Groene Poort naar het sportveld. By elkaar kost dit ƒ8665. B en w vragen de raad dit crediet te voteren. De raad zal zich ook bezighouden met de benoe ming van een tweede leerkracht aan de ols te Slrjansland. Slot van pagina 1 drieën. ,Een dergelijke simpele inde ling als het rapport geeft is niet he lemaal reëel. Bij twee gemeenten zou men de agrarische sector en de re creatie in westelijk Tholen kunnen onderbrengen, terwijl Oud-Vossemeer en Tholen elkaar ook wel benade ren', zo zei burgemeester D. C. Bou- wense. Met nadruk stelde hij. dat Sint- Maartensdijk bij herhaling heeft ge steld in het rapport vele waarde volle punten te vinden, ,maar dat houdt niet in, dat we het er ook meë eens zijn op alle punten'. Bij twee gemeenten zou naar de mening van de Smerdiekse raad de rivaliteit ook minder zijn dan wanneer het eiland drie gemeenten krijgt. Stavenisse en Scherpenisse waren kort. Burgemeester A. Sluijmers on derstreepte de visie van gs, dat één gemeente de ontwikkelingen beter zal kunnen opvangen dan 2 of 3 ge meenten en wat Scherpenisse be treft: als men niet buiten een her- Indeling om kan, dan vindt men daar één gemeente de beste oplossing. Zo zag als enige de hele raad het. BIJ VERGISSING Er werden bij de hearing ook wat .randtekeningen' bij het herindelings plan gemaakt. Burgemeester mr J. J. Ver3lu(js van Oud-Vossemeer ver duidelijkte gs, dat de gemeenteraad tóch met 43 voor het drie-gemeen- tenplan is, omdat één van de raads leden op de herindelingsvergadering b(j vergissing anders heeft gestemd dan hij bedoelde. Onder de aandacht van gs werd ook gebracht de sug gestie van ir M. A. Geuze in de raad Poortvliet om te bekijken of St.-Phi- lipsland niet bij een herindeling be trokken moet worden. Op een vraag van mr Van Aartsen of het drie-gemeentenplan uit liet rapport niet ,vvat gekunsteld' aan doet, kwam burgemeester J. E. van Boefjen met de visie, dat drie ge meenten in een fase-ontwikkeling naar een oilandgemeente een uitste kende-oplossing vormen. Dan dron gen nog verschillende afgevaardig den van de raden aan op een zc gunstig mogelijke rechtspositierege ling van het personeel, zodra herindeling een feit wordt. Het was daar in St.-Maartensdijk bij elkaar een vrij korte .hearing' voor gs. Van twee uur tot half zes was deze gepland, maar vier uur hadden alle raden hun zegje gezegd. Toen kreeg mr Van Aartsen van burgemeester Van Doorn de pas verschenen kroniek van Poortvliet aangeboden, voor de provinciale bibliotheek. Zei de commissaris: .Ik had, na de dis cussies, nooit gedacht, dat we hier nog met geschenken van daan zouden gaan....' Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagden voor de afdeling gymnasium de volgende kandidaten: Alpha: Sjaan van Hest, Sas van Gent; Juliën van Hooye, Hulst; Tolne Koop- mans, Boschkapelle; Henk Lockef eer, Hulst; Jos Vinck, St.-Jansteen; Eddy van Wolffelaar, Boschkapelle. Bèta: Vincent Gijsel. Sluiskil; Urbain van Hoek, Philippine; Gerard Kips, Graauw; Peter Rottier, Lamswaarde. AXEL Maandagavond is nog vrij plotseling overleden de heer P. J. van Bendegem. De thans overledene verte genwoordigde bijna 35 Jaar lang de Christelijk Historische Unie in de Axelse gemeenteraad. In die periode was hij bo vendien meer dan 20 jaar wethouder. Enkele jaren geleden werd de heer Van Bendegem op grond van zyn verdien sten benoemd tot ridder ln de orde van Oranje-Naasau. De heer Van Bendegem, die op 1 augus tus aanstaande 69 jaar zou worden, werd op 1 september 1939 benoemd tot lid van de gemeenteraad. Van september 1935 tot september 1959 was hij wet houder. Gedurende deze periode was hij van mei 1941 tot december 1941 waar nemend-burgemeester van Axel. Zijn on verschrokken houding in de bezittings- tijd leidde er toe dat hij in juli 1942 werd gegijzeld- Op grond van zijn raads lidmaatschap had de heer Van Bende gem zitting in een groot aantal commis sies, waarvan hij in vele gevallen het voorzitterschap bekleedde. Voorts was hij bestuurslid van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen en plaatsvervangend verte genwoordiger in het algemeen en dage lijks bestuur van de Stichting Protes tants-christelijke Ziekenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen. Gedurende vele jaren was hij voorzitter van de afdeling Axel van de CHU. Ook in het kerkelijk leven be kleedde de heer Van Bendegem enkele belangrjjke functies. Zo was hij sinds 1944 president-kerkvoogd van de Neder lands hervormde kerk te Axel en gedu rende meer dan 25 jaar voorzitter van de hervormde zondagsschoolvereniging. In verband met zijn overlijden sprak bur- femeester M. K. van Dijke gisteravond ij de aanvang van een gemeenteraads vergadering een korte herdenkingsrede uit. Nieuwe directeur hotel .Britannia' VLISSINGEN De directie van EMS heeft de directeur van het Vlis- singse grandhotel .Britannia', de heer W. ten Haaf. ontslagen. Tot zijn opvol ger ls benoemd de heer D. L. van Eijck. functionaris bij de EMS. GOES De centrumstad van de Bevelanden zal ook dit jaar weer toeristische dagen heb ben. Goes zal trachten de aan dacht van de steeds toenemen de stroom toeristen op zich te vestigen door een reeks attrac ties te organiseren. De hele maand juli zal de Ganzestad een .verlicht en gebloemd' centrum zijn voor de toeristen, die hun vakantie in de Bevelanden ko men doorbrengen. De Goese Middenstands Centrale heeft, om een bezoek aan Goes aan trekkelijker te maken, een reeks dicht op elkaar volgende evene menten gepland Een geïllumineerde stad. Verlichte boomgaarden, monumenten in de (ADVERTENTIE) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S Bij MIELE. GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM. schijnwerpers, licht langs de tra verse door de stad en een verlichte drijvende fontein bij de Stenen Brug. Elke zaterdag en dinsdag van juli een kunstmarkt op het plein van het Burgerweeshuis. Deze kunst markt zal dit jaar ook op verschil lende avonden gehouden worden. De 2e. 9e, 16e en 30e zullen kun stenaars hun werk tonen en even tueel verkopen in de avonduren. Daarbij komen op de kunstmarkt nog enkele attracties. Meisjesleer lingen van de academie voor beel dende kunsten in Breda zullen op 26 en 30 juli een modeshow geven, waarin zij eigen ontwerpen zullen tonen. De GMC heeft verder con tact opgenomen met .pottenbak ker' C. J. Buurman en een anti quair. Tijdens de .Kasporgoweek' zal een Zweedse vlolistengroep op 23, 26 en 30 juli met muziek de zaak extra verlevendigen. Op de avonden zal een elektronisch orgel bespeeld worden. I Bloemen. Lang de Goese straten zullen In mandjes bloemen worden opgehangen. Op vier punten langs de traverse worden vlagden opge steld van vijf verschillende landen. I Koopavonden. Elke vrijdag ln de maand juli zullen de middenstan- standers in Goes hun winkel tot negen uur kunnen openhouden Het gemeentebestuur neeft toe stemming verleend om de zaken tot negen uur open te houden. I Kasporgoweek. In de laatste week van juli zullen zoals eerder ge meld veertien buitenlandse folk lore- en volksdansgroepen de stad mede bevolken. En dat zal dan ook de week met de meeste activi teiten zijn. Op verschillende plaat sen in de stad zullen groepen boe ren en boerinnetjes bloemen aan bieden aan de toeristen. Buiten landse gastgroepen zullen dit on dersteunen met muziek en dans. Miss toeristverkiezing. In de Prins van Oranje zal een jury bepalen wie het mooiste toeristenmeisje van de Bevelandse campings is. Deze verkiezing zal de finale zijn na .voorverkiezingen' die op de campings in de Bevelanden gehou den zullen worden. Op 27 juli wordt bepaald wie uiteindelijk de mooiste is, tijdens een feestelijke avond. Tweede attractie is dc prijsuitreiking aan de toerist die van zeer ver komt, het verst van allemaal. Voor de illuminatie heeft de GMC medewerking gekregen van de PZEM en voor de financiën heeft men onder meer een greep gedaan in het verlich- tingsfomls. Gedeeltelijk kan men nu gaan werken met een permanente in stallatie. Het stadhuis zal vanaf dc markt worden verlicht en de Grote Kerk van drie verschillende zijden Langs de traverse wil men de bomen en het water verlichten voor zover het verkeer daarmee niet ln moeilijk heden raakt. Het GMC-bestuur voert besprekingen om de verlichting van de stad in de toekomst geheel voor rekening van de dienst gemeentewer ken te laten komen. ACADEMIE De kunstmarkt zal aanstaande zat er dagmorgen geopend worden door bur gemcester mr F. G. A. Hubcr van Goes. Een kwart, van dc exposanten zjjn leerlingen van de Bredase kunst academie. Op artistiek terrein ïs er overigens nog meer te doen en te zien dan de kunstmarkt alleen. In een zaal van het Burger Weeshuis zal de kunstschilder Hopman uit Nisse ex poseren. GMC-suggestie: .Gebruik de ze zaal in de toekomst blijvend voor exposities. Tot nu toe is er in heel Goes nog niet één zaal te vinden, die geschikt is voor dergelijke tentoon stellingen'. Bij de ingang van de zaal zullen de beste tekeningen opgehangen worden, die zijn uitgekozen na een tekenwed strijd op de lagere scholen te houden op 5 juli. De groep .Palet' zal voor de kinderen nog meer doen. Elke dinsdag in juli van vier tot half zes kunnen kinderen op de kunstmarkt komen te kenen, schilderen en boetseren onder leiding van leiders van .Palet' PROEF >roef. Verschillende middenstanders nebben interesse om hun zaak in het seizoen altijd één avond in de week open te houden. Bo vendien wordt door openstelling op vrijdagavonden de drukte van de za terdagen enigszins ondervangen. De verkiezing van een .Miss Toerist' is dit jaar wat anders geregeld dan de voorgaande jaren. De voorverkie zingen zullen op de campings gehou den worden. Verschillende 'camping houders, met wie het GMC-bestuur contact heeft opgenomen voelen voor het idee van de feestavond waarop de finale van de verkiezing wordt genou- den. Met een bus zullen de mooiste meisjes van de campings naar Goes gehaald worden om dan in de finale in de .Prlns van Oranje' uit te komen. De leiding van deze feestavond een hoogtepunt in de toeristische maand zal in handen zjjn van de heer J. van Stee. KUNST JAN RIJN OPENDE 0RQELSEI10EN J966 MIDDELBURG, NIEUWE KERK Nauwelijks een maand voor zijn dood voltooit César Franck zijn muzikaal testament: de Drie Koralen, een monu mentale synthese van zijn hoogstper soonlijke orgelcompositorlsche denk beelden. ,Eer ik sterf, zal ik de Koralen schrijven geiyk Bach dit gedaan heeft', noteerde hij in een schrijven, er echter aan toevoegend: .maar op een andere basis'. Francks uitgangspunt werd in derdaad anders. Het Derde Koraal im mers, zoals de organist van Middel burgs Abdijkerk: Jan Rijn. die gister avond centraal in zyn programma had gesteld, heeft met een koraalbewerking of een koraalvoorspel van Bach geen enkele verwantschap. Gaat Bach uit van een bestaande koraalmelodie, zo laat Franck bijvoorbeeld deze melodie uit het totale werk evolueren. Dit com positieprocédé geeft aan zo'n fran- ckiaans koraal een sterk improvisato risch karakter, dat. mede door de aan het typisch orkestrale orgel van de Paryse Ste. Clothilde ontsproten re gistratievoorschriften, aan de kant van de organist, gezeten achter een Van Leeuwenorgel, een enorm stuk inle- vingskunst vooronderstelt. .Gelijk Bach dit gedaan heeft', en de concertgever zou het geheel op deze componist geïnspireerde initium van het Derde Koraal, de overeenkomst met diens preludium in a kl. is evident in zijn argeloosheid metrisch kunnen opvatten, ware het niet dat het voort durend onderbroken orgelpunt in de lin kerhand voor een dergelijke misvatting waarschuwde. De steeds herhaalde a stuwt als het ware de gebroken drie klanken in een toccata-achtige bewe ging voort. Jan Rijn overrompelde hier met een interpretatie, die Francks be doelingen misschien zelfs iets overtrok ken, die evenwel na het daarvoren ten gehore gebrachte programma een bijzon der verfrissende werking uitoefenden. Jammer genoeg wist hij de opgeroepen spanningen niet te bestendigen; een waas van moeheid, dat reeds aan Tele- manns Concerto (het adagio diende o i meer als een andante opgevat te worden) en aan de stukken van een anonieme meester en die van Couperin in meerdere of mindere mate hun es prit ontnomen had, omhulde opnieuw de prachtige cantilene, waar bijvoor beeld vertragingen hun motivering mis ten door het uitblijven van logischer wijze daaruit voortvloeiende versnellin- De registratie van Francks werk werd gekenmerkt door, een zeer conscentieus aftasten van de mogelijkheden die het orgel van de Nieuwe Kerk biedt. In alle opzichten bevredigen zal dit orgel nooit, omdat Francks orgelmuziek ge heel gegroeid is uit zijn eigen, typisch Franse instrument. Even kwam Jan Rijns voorliefde voor helle, scherpe tin ten om de hoek kijken in de exposities van de koraalmelodie. Om Francks Ko raal was muzikaal kleingoed gerang schikt, grotendeels koraalvoorspelen, waaronder Telemanns .Komm, heil'ger Geist', ook qua voordracht, een juweel tje was. Flor Peeters' zienswijze op een door een te bedachtzaam tempo niet de aandacht te verwerven die deze werkjes verdienden. Wij hanteerden zo juist het woord moeheid. Stellig gelo ven wij dat Jan Rijn, wiens hoge mu ziekopvattingen in het verleden steeds tot door en door geconcentreerde, vrij wel volmaakte vertolkingen leidden, wij brengen in dit verband slechts in herinnering zijn grandioze uitvoering van bijvoorbeeld Distiers .Wachet auf- partita' in een vorig seizoen! door de inzet met zijn gehele wezen in een druk ke pedagische werkkring, door overver moeidheid is geplaagd. Een orgelbe speling met een zo veeleisend program ma als het onderhavige, de lezer be- grijpe goed is allesbehalve een sine cure. Het verheugde ons dan ook in grote mate. dat in het slotstuk van de avond: Bachs kolossale Preludium en Fuga in b kl., Jan Rijn zich deed horen als een beheerser als weinigen van deze moeilyke orgelpartituur, die onder zijn handen (en voeten) een kathedraal van klankschoonheid opleverde. In zo'n uit voering spelen plotselinge momenten van concentratlevermindering geen en kele rol. Zy waren slechts inharent aan Jan Rijns niet aflatende geesteiyke strijdvaardigheid op de materie, een strijdlust die in de fuga tot een ecla tante overwinning voerde. Volgende week dinsdagavond zal zich de bekende organist van de Westerkerk te Amsterdam. Simon C. Jansen, in de Nieuwe Kerk doen horen. G. W. B. (ADVERTENTIE) in de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag en vrjjdagavond. Aanvang 21 uur. Ingnng: Nieuwe Kerk. VERWACHT AFNEMENDE WIND. Wisselende bewolking en in het alge meen minder buiig. Tot nuttig en langs de kust tot krachtig afnemende noorde lijke wind. Iets hogere middagtempexa- turen. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker). Een sterke rug van hoge druk is boven de Britse eilanden aangekomen en breidt zich naar de Noordzee uit. De wind neemt vandaag verder af en er komen opklaringen. Temperatuur 15 a 16 gra den, zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN Een geleidelijke verbetering met een af nemende wind. Wat stabieler weer en na vandaag een langzame temperatuurstij ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2