Conflict Mitterrand-Defferre OVERHEID MOET MEER DOEN VOOR DE JEUGD' HUISMAN EIST OPERAGEBOUW IN AMSTERDAM KLANKBORD Ouders besteedden in 1964 ruim zeven miljard voor hun kinderen Reorganisatie medische controle ziekenfondswezen Geen gebouw... geen intendant Duitse toeristen opgebracht Read en Huyghe ontvingen de Erasmusprijs OVER SAMENWERKING MET COMMUNISTEN Marseilles burgemeester bang voor ghetto-positie ,Soekarno nog steeds wettige nresident' DINSDAG 28 JUNI 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 JN STEDEN PLAATS RESERVEREN VOOR POSITIEVE PROVOCATIE' verschaffen. Hij acht het daartoe nodii dat de overheidsuitgaven voor jeugc zorg sterker stijgen dan die voor on derwijs. Het omgekeerde is nu het ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse bevolking bestaat voor 45 pro cent uit mensen beneden 25 jaar. De overheid besteedde in 1964 aan jeugdzorg buiten het onderwijs voor deze 5Vz miljoen mensen ruw weg 250 miljoen, de ouders samen ruim 7000 miljoen. Deze cijfers gaf dr J. B. D. Derksen van het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren op de Europese conferentie over ruimte voor de jeugd, die tot en met donderdag in De Doelen in Rotterdam wordt gehouden. Staatssecretaris C. Egas (CRM) heeft de conferentie gisterochtend geopend. Voor huisvesting van de kinderen Tüük OVCrhëid beneden 25 jaar moesten de ouders zich in 1964 samen een uit gave getroosten van rond 600 mil joen gulden. Dr Derksen heeft, om tot dit bedrag te komen, de kosten berekend van het gedeelte van het ouderlijk huis, dat voor de kinde ren nodig is. Dr Derksen concludeerde, dat jeugd zorg lange tijd aan het vrijwillige par ticuliere initiatief was overgelaten, maar dat de laatste jaren wordt er kend. dat vooral de overheid de facili teiten voor jeugdzorg (waaronder zwembaden, sportvelden, zalen) moet De totale uitgaven die de ouders voor hun kinderen deden op het terrein van recreatie en culturele bezigheden, sport, kamperen, vakanties en dergelijke, schatte dr Derksen op 650 miljoen gul den. De ouders gaven samen voor deze soor ten jeugdzorg een bedrag uit, gelijk aan 2,5 procent van het nationaal inkomen van Nederland, terwijl de overheid in totaal 0,5 procent besteedde, naast 6,7 procent voor onderwijs. FOTO GEVONDEN IN BAGAGE VAN BANKROVER Slot van pagina 1 was de chauffeur van de Taunus met het Belgische kenteken, die onbeheerd in Deventer werd aangetroffen, zijn. Hierdoor wordt dus tevens de stelling onmogelijk als zou de .pruikdragende' man van de pasfoto's dezelfde zijn als die door de politie vervaardigde iden- tikitportret. Op terras Herkenden personeelsleden van het overvallen kantoor van de Nuts- spaarbank in de man op de pasfoto's een van de daders, mevrouw Ster ken, die vrijdag in het Deventer ca fé Suisse een handje hielp, en die de bankrovers op hun in gebroken Nederlands met een Frans accent uitgesproken wensen van een pilsje voorzag, deed dat niet. Even min trouwens als zij de beide identi- kitportretten herkende. Wél kon me vrouw Sterken meedelen, dat de drie overvallers gesepareerd hun con sumptie nuttigden. Twee van de da ders dronken in het café hun pilsje, terwijl de derdeman dat op het ter ras deed. De eerste twee betaalden met een tientje alleen hun eigen rekening en verdwenen daarna in een taxistationpaat, waarna de der de man nog even op het terras bleef zitten. Nadat deze man ook vertrok ken was, ontdekte men de achterge laten bagage vermoedelijk van de man van net terras waarin, zo later zou blijken, enige wellicht zeer waardevolle aanwijzingen werden aangetroffen. In eerste instantie zou men vermoeden, dat deze bagage met opzet werd ach tergelaten om de politie op een dwaal spoor te brengen, maar de Amersfoort- se recherche beschikt over gegevens dat vermoedelijk het tegendeel het ge val is. Onenigheid? Men houdt er zelfs rekening mee, dat de daders onderlinge moeilijkheden heb ben gekregen omdat de buit van 35.000 wellicht te gering is geweest en dat de onverwacht door zijn col lega's .verlaten' derde man min of meer uit wraak deze bagage met opzet heeft achtergelaten. Ook is het niet onwaar schijnlijk, dat de man min of meer in paniek van het terras verdween en daarbij de koffers niet meer heeft kun nen meenemen. Volgens de eigenaar van het café Suisse, de heer Van Zuuk, was hij namelijk plotseling verdwenen, zijn bier vrijwel onaangeroerd achter latend. Niemand heeft dan ook gezien op welke wijze de man het hazenpad heeft gekozen. Eerste fout Hoe het ook zy, van politlewegen ziet men in de achterlating van deze baga ge een eerste grove fout van een Frans talige mlsdadigersbende, die het kenne- lyk op het Nederlandse bankwezen ge- mund heeft. Omdat de overeenkom sten met de eerste gepleegde overval len op bijkantoren van de Amrobank in Tilburg buit 850-000 en in Utrecht buit 120.000 steeds duidelijker wor den, zijn ook de rechercheafdelingen van deze heide steden nauw by het op sporingswerk l>etrokken. Staatssecretaris Egas noemde in zijn openingstoespraak het onderwerp van de conferentie een van de grootste pro blemen van onze tijd, namelijk hoe wij kunnen zorgen dat er altijd genoeg ruimte binnen- en buitenshuis zal zijn om te kunnen leven, ,en met leven be doel ik: onszelf zijn'. De stedebouwkundige ir J. Ph. L. Petri, van de inleiders, stelde later, «lat inze verteclinocratiseerde leefwijze het zoeken naar verstrooiing dreigt te leiden tot agressieve uitingen omdat er oor verstrooiing in de stad geen mim- e is. ,Wy hebben steden nodig waar plaats is voor positieve provocatie er waar desondanks de tram op tyd rydt' aldus ir Petri. DEN HAAG (ANP) In ver band met onder meer de inwer kingtreding van de wet op de zware geneeskundige risico's (A WZ), waarschijnlijk op 1 januari 1967, hebben de ziekenfondsorga nisaties zich op het standpunt ge plaatst dat een reorganisatie van de medische dienst der zieken fondsen noodzakelijk is. Zij zijn voornemens de medische controle in het ziekenfondswezen te reali seren en wel zodanig, dat over het gehele land in een bepaalde richting slechts één controlerend arts voor alle in die inrichting op genomen ziekenfondsverzekerden de controlerende taak op zich neemt. De beoordeling in de onderscheidene inrichtingen zal, bij deze. opzet, op meer uniforme wijze kunnen geschieden, dan wanneer meer controlerende genees heren in een inrichting werkzaam zijn. ze .ingrijpende reorganisatie' wordt het belang genoemd van de controle in de ziekenfondsverzekering en van een verantwoorde uitvoering van de toekomstige volksverzekering voor zwa re geneeskundige risico's. Een nota van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisatie (G OZ) over de voorgenomen reorganisa tie van de medische controle in het ziekenfondswezen is gisteren aan mi nister Veldkamp (sociale zaken er volksgezondheid) aangeboden. Als da tum van ingang wordt gedacht aan januari van het volgende jaar. Het gemeenschappelijk overleg (GOZ) 'ijst in die nota liet samenvoegen van ..e ziekenfondscontrole enerzijds en de medische controle van de bedrijfsvereni gingen en de gemeenschappelijke me dische dienst voor de arbeidsongeschikt heidsverzekering anderzijds van de hand. Een dergelijke integratie, waar op vanuit de tweede kamer is aange drongen, is naar de mening van het GOZ niet alleen onmogelijk, maar ook ongewenst. Provocatie Het Wereldgebeuren Scandinavië kijkt vooruit Zweden werkt op een door geen ander land geëvenaarde schaal aan de op leiding van jonge Afrikaanse vluch telingen uit de door blanken bestuurde landen van zuidelijk Afrika. Doel van I deze activiteit ls het scheppen van een reservoir van kundige bestuursambtena ren. die gereed zijn om hun taak te vervullen als deze blanke regimes in Zuld-Afrika. Rhodeslë. Angola en Mo zambique ten val worden gebracht. .Wij houden ons niet bezig met wapcnleveran- ties of andere activiteiten om deze om verwerping te bevorderen', zo verklaart Thor PalmJund. 35. directeur van het op leidingsprogramma. .maar wij kijken vooruit, naar de dag dat deze blanke re geringen niet meer zullen bestaan'. Het Zweedse programma bestaat pas vier jaar. maar kost nu reeds jaarlijks 400.000 dollar en volgens Palmlund breidt het zich snel uit, zodat meer geld nodig is. Toch onderhoudt Zweden nor male diplomatieke betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika, en tot dusver heeft geen van beide regeringen gepro testeerd tegen het Zweedse programma, dat weliswaar niet van openlijke vijan- maar toch zeker niet In juicht. Het Zweedse werk is niet uniek. In De nemarken en Noorwegen wordt aan Kleiner schaal fel Zweedse v e olec gewérkt' en de Ver PLAN-BAKEMA ONVOLDOENDE AMSTERDAM (ANP) De in tendant van de Nederlandse Ope rastichting, dr Huisman, heeft op een gisterochtend in Amsterdam gehouden persconferentie de vol gende verklaring afgelegd. De opera heeft een eigen huis no dig. Deze .festihal' moet onver wijld in Amsterdam worden ge bouwd. Als men die beslissing niet neemt, putten wij onze krachten uit in een leegte. Er rest mij niets dan in het openbaar de vraag op te werpenwil de overheid een opera, een kwaliteitsopera, in Ne derland of wil men dat niet. Is het antwoord positief, dan sta ik gereed. Is het negatief laat men mij dan geen verwijt maken als ik het stadium van improvisatie niet langer voortzet. •duidelijking werd daaraan nog J dat de intendant wacht op j van de gemeente Amster dam die binnenkort kan worden tege- moetgezien, over de bouw van het ope rahuis volgens het herziene plan-Bij voet. Stelt deze beslissing hem teleur, dan zal dr Huisman na afloop van het vólgend overgangsseizoen de band met de Operastichting verbreken. Het intussen aan de minister voorge legde plan van de Rotterdamse archi tect Bakema, voor een verplaatsbaar, modern plastic theater 3000 zit plaatsen, kosten 2 miljoen vindt dr Huisman in vele opzichten wel accep tabel, maar het strookt niet met zijn uitdrukkelijke wensen. eerste overgangsseizoen. Daarin is. zo zei hij, het programma punt voor punt verwezenlijkt. Wel is niet iedere keer in de roos geschoten, maar met een opera zonder orkest zijn voor stellingen gegeven, waaraan de grootste orkesten uit het land heb- en meegewerkt; zonder koor is een jong vocaal ensemble opgezet, dat zowel Mozart als Schat kan zingen; grote Nederlandse talenten is de mo gelijkheid geboden hun kunnen t« tonen; er is nu een springplank voor jonge Nederlandse artiesten, name lijk de operastudio en het lente ope ra festival, noodzakelijk voor d€ toekomst. De voortzetting van deze opleiding van jonge krachten is ove rigens afhankelijk van een gevraagde en gehoopte subsidieverhoging. Vuurwerk De intendant releveerde een aantal voorstellingen en liet daarop volgen: ,Dit alles is alleen maar een vuurwerk. Het kan misschien nog één of enige ke ren worden herhaald, maar vroeg of laat zal dat als culturele nonsens voor komen, die op een trieste middelmatig heid uitloopt. Nu, op dit ogenblik, moeten de staat en de stad Amsterdam op dit gebied verantwoordelijkheid nemen', aldus de intendant, die daarop de noodzaak van de onverwijlde bouw van een .festihal' in de hoofdstad beklemtoonde. De ge meente Amsterdam zegt wel te willen bouwen als de staat de verdere gang van zaken financiert. Is het risico zo groot? De nieuwe theaters in ons land en in heel Europa bewijzen toch dat de nieuwe zaal, die zo essentieel is voor de cultuur, onmiddellijk het publiek stimuleert. NA DE BANKOVERVAL IN AMERSFOORT AMSTERDAM (ANP) Enkele Duit se toeristen hebben nogal pijnlijke er varingen in .Amsterdam gehad. Tips bij de Amsterdamse politie binnengekomen in verband met de overval op de spaar bank in .Amersfoort, spitste namelyk de belangstelling van de politie op auto's niet Duitse nummerplaten. En omdat er sprake zou kunnen zijn van gewo- pende en gevaarlijke misdadigers ging die belangstelling gepaard met de inzet van nogal veel personeel. Verraste Duitse toeristen zagen zich plotseling omsingeld door veel politie mensen die hen opbrachten naar het hoofdbureau voor een nader onderzoek. In één geval werd het werkelijk pijnlijk toen het onderzoek uitwees dat de Duit sers, die overigens niets met de overval te maken hadden, een wapenstok in de auto verborgen hadden. Het werd een proces-Verbaal en er vielen boze woo: den in het Duits. GENERAAL SUTHERLAND (73) OVERLEDEN Financiën Natuurlijk bestaat er een financieel pro bleem; in de orde van grootte van der- tia miljoen gulden. Dit bedrag is niet één keer nodig, het kan verdeeld ben in 1966 nog geen zaal, die aan de behoefte van de opera en van het ballet tegemoet komt; de zaal die het publiek WASHINGTON (AFP) Lige stafchef voor de Stille Oceaan en er aal MaCarthur, generaal Richard iutherland, is zaterdag na een langdu rige ziekte op 73-jarige leeftyd in Was hington overleden. Sutherland heeft in beiae wereldoorlogen gestreden en ver overde met generaal MaCarthur de Phi- lippynen. Uitreiking door prins in Ridderzaal DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard lieeft gisterochtend in Den Haag in aanwezigheid van de koningin, prin ses Beatrix en prins Claus de Erasmus prijs 1966 uitgereikt aan de Britse kunstcriticus en kunstfilosoof sir Her- bert Read en de Franse estheticus en kunsthistoricus René Huyghe, lid van de Academie Francaise. De prins verrichtte de uitreiking in de Ridderzaal als regent van de stichting Praemium Erasmfanum, die jaarlijks de Erasmusprijs toekent aan mensen of in stellingen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Europese cultuur. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de stichting, ir A. J. Engel, hield de minister van CRM, mr M. Vro lijk, een toespraak, waarin hij zei van de twee laureaten dat zij in staat zijn onze generatie het Europese erfdeel in een nieuwe en frisse vorm over te dragen. Daardoor worden zij tot de ver bindingsschakel tussen het abstracte universum van gedachte en gevoelens en de mens. Aan het slot van de bijeenkomst hield de in 1893 geboren Read en de in 1906 te Atrecht geboren René Huyghe toe geeft wat het hebben moet. Wenst men een opera, dan is het logisch dat men er een eigen huis voor schept. Neemt men die beslissing niet, dan blijven al onze pogingen aldus de intendant in het vage en worden de moeilijkheden iedere dag groter. Het aantrekken van vakkundig technisch personeel is on mogelijk; de organisatie van de pro gramma's en het aantrekken van een nieuw en groot publiek kan niet wor den verwezenlijkt. Wij putten onze kracht uit in een leegte. Dr Huisman besloot met zijn in de aan hef gestelde vraag en zyn standpunt met betrekking tot het antwoord daar- Daarbü deelde hij nog mee over en ander te hebben gesproken met de wethouder voor kunstzaken in Am sterdam, met de gemachtigde van de minister voor de Nederlandse Opera stichting, met leden van de Amsterdam se kunstraad en zich ook tot de minis ter te hebben gewend. gelijke projecten i erkt en de Verenigde Staten steunen de opleiding van jonge Afrikaanse vluchtelingen via het Afrikaans-Ameri kaanse Instituut. In tegenstelling tot de Verenigde Staten echter, heeft Zweden steeds consequent geweigerd op twee iaarden te wedden door wapens aan of Zuid-Afrika te leveren. De Brit sprak over het begrip modernis me en zei over de moderne kunst dat deze vol tegenspraak is. Echter die te genspraak is de tegenspraak van een natuurlijke waarheid, van de intuïtieve visie op de wereld, die in haar eenheid de verscheidenheid van de mensheid in houdt en dan niet alleen maar de ver scheidenheid in ras en traditie maar die van de veelheid van de persoonlijke ty pen. Hij haalde de stelling aan dat de kun stenaar geen bijzonder soort mens is maar dat elke mens een bijzonder soort kunstenaar is. Dat is de fundamentele opvatting van het modernisme in de gehele kunst. Het leidt tot eerbied voor die vormen van kunst, die men in vroe gere tijden onrijp of onbetekenend noem de of zelfs geheel negeerde. Hij noemde daarbij de kunst van primitieve stam men en kinderen en rie naïeve kunst. De Franse laureaat, sinds 1951 hoog leraar in de psychologie van de beelden de kunst aan het College de France, wees in zijn toespraak op het belang van de psychologie van de kunst in deze tijd. Het uur waarop de kunst een spel is, is voorby. Kunst is een levens functie geworden. regeringsorgaan dat alle hulp aan het buitenland coördineert, heeft het onder wijsprogramma twee motiveringen: ge voelens van morele plicht, internationale solidariteit, sociale gelijkheid en mense lijke waardigheid, welke zijn terug te vinden in het binnenlandse sociale beleid van Zweden, en een streven om een her haling te voorkomen van de administra tieve chaos waarin Kongo geworpen werd, toen de Belgen in 1960 het land verlieten. In dit verband ls het veelbe- irogramma ook secretaris van SlDA is, verklaart, dat zijn bu reau angstvallig vermijdt actief de re volutionaire doeleinden van Afrikaanse nationalistische organisaties te bevorde ren. Toch is SIDA door haar werkzaam heden wel gedwongen nauw samen te werken met verscheidene nationalisti sche organisaties. Zo schenkt het bureau jaarlijks 40.000 dollar aan het Mozam bique Instituut in Tanzania, dat vluchte lingen uit Mozambique opleidt. Het in stituut wordt geleid door Janet Mond- lane, de Amerikaanse vrouw van de in ballingschap levende nationalistenleider van Mozambique Eduardo Mondlane. Ook wordt jaarlijks 40.000 dollar ge schonken aan de Internationale Vluch- telingenraad van Zambia (IRCOZ), een regeringsorganisatie die vijanden van het blanke regime helpt uit Rhodesië. Zuid-Afrika, Zuidwest-Afrika, Angola en Mozambique te vluchten. PREDIKANT IN ARREST WIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) De rijkspolitie in Wijk by Duurstede heeft vórige week een 53-jarige predikant uit deze gemeente aangehouden wegens het plegen van ontucht met twee meisjes van acht en tien jaar. De predikant, die gehuwd is. is donder dag aan de officier van justitie te Utrecht voorgeleid en in bewaring ge steld. De twee meisjes behoren tot een gezin, waar de predikant geregeld op bezoek kwam. BB. Blokhoofden van de B (escherming Bievolking) waren naar Bristol ontbo den om er een Instructieve en omstreden film over een kernoorlog, ,The game', te komen zien. In plaats daarvan werden ze getracteerd op een misschien instructieve maar zeker niet omstreden film over twee jongens die om een speel goedpistool vechten. ,De titel hadden we goed, maar we hadden het verkeerde filmverhuurkantoor aangeschreven', zei een tot achter zijn oren roodaanlopende organisator. Van onze Parijse correspondent) PARIJS \\loi iedereen op zijn klompen kon aanvoelen is gebeurd. Over de samenwerking met de communisten in Frankrijk is het tot een openlijk conflict gekomen tussen Mitterrand en de socialisti sche burgemeester van Marseille, Gaston Defferre. Omdat volgend voorjaar in dit land algemene kamerverkiezingen moeten worden gehouden, is het conflict tussen bei de mannen ook voor het buitenland van be lang. De linkerzijde, tot dusver verdeeld, doet po gingen om het in 1967 van het Gaullisme te winnen. De Gaulle te verslaan en zelf ge durende vijf volgende jaren aan de regering te komen. Heeft die poging er.ige kans van Mogelijk zal men zich herinneren, wat Mitter rand, die bij de december-verkiezingen voor het presidentschap van de republiek de te genkandidaat van De Gaulle was, een paar weken geleden op een republikeinse conven tie heeft gezegd Naar zijn mening zijn de politieke verhoudingen in Frankrijk vereen voudigd. Er is geen veelheid meer van par- tijen, maar de politieke kaart van Frankryk is als volgt verdeeld: links, het centrum en rechts. Aan de linkerkant ziet hij commu nisten, socialisten en een groep van vooruit strevende liberalen. In het centrum staat de democraat Lecanuet, tijdens de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in december van het vorige jaar eveneens tegenkandidaat van De Gaulle. En tot rechts behoort het Gaul lisme, al of niet gesteund door de traditionele conservatieve democraten. In het verleden zyn pogingen gedaan om socialisten en katholieken (van de MRP, de Franse katholieke volkspartij) met elkaar te verzoenen, hen voorlopig te doen opgaan in één grote federatie, die de voorloper zou worden van een later op te richten Franse labour-parttj. De opzet, aan de hand gedaan door Gaston Defferre, is mislukt. Teleurge steld, maar niet ontmoedigd, trok Defferre zich op zijn burgemeesterspost van Marseille terug. Toen de grote federatie mislukt was. werd de kleine federatie opgericht, die de naam kreeg van democratisch-socialistische federatie en waarbij aangesloten waren de so cialisten, progressieve liberalen en de politieke studieclubs. Mitterrand werd er voorzitter van. Bij de presidentsverkiezingen in decem ber kreeg hij als tegenkandidaat van De Gaulle de steun van de communisten. In eerste ronde haalde hij 32 procent, by de tweede ronde kreeg hjj 45 en De Gaulle 55 procent van de stemmen. De Gaulle werd volgens dc spelregels van de democratie herkozen. Na de presidentsverkiezingen dienden de com munisten by Mitterrand de rekening in. Die werd betaald. Mitterrand heeft nl enkele we ken geleden de opzienbarende verklaring af gelegd, dat In de aanstaande verkiezingsstrijd van 1967 de communisten zijn voornaamste hondgenoten zullen zijn en dat hij hen in zijn regering zal opnemen, mocht de linkerzyde inderdaad in 1967 de overwinning en de meerderheid behalen. Het centrum schoof hij opzij als behorende tot de rechterzijde, maar om de anderhalf miljoen stemmen van het centrum te houden, die hij hij de presidents verkiezingen van december had gekregen, liet liy een achterdeur open, dat hier en daar toch verkiezingsafspraken met Lecanuet. zou den kunnen worden gemaakt. De communis ten vonden dat weliswaar niet plezierig, maar legden er zich toch by neer, want zy hadden met Mitterrand hun doel bereikt. Zy waren weer in het spel en deden als gelijkwaardige partners weer mee. Overwinning Gaston Defferre liet zyn waarschuwende stem horen en kritiseerde Mitterrand in het open baar. Hij verweet hem in de eerste plaats, dat hij zijn beslissing had genomen zonder tevo ren overleg te plegen met het bestuur van de democratisch-socialistische federatie. Maar dat was niet zijn voornaamste verwijt. Door zich op te sluiten in een bondgenootschap met hoofdzakelijk de communistische party en het centrum praktisch gesproken te negeren heeft Mitterrand naar het oordeel van Defferre een linkse overwinning bij de voorjaarsverkiezin gen van 1967 onmogelijk gemaakt. De cijfers bewijzen het, want Mitterrand haalde bij de eerste ronde in december 1965 niet meer dan 32 procent. Dat is verre van een meerderheid. Met de communisten heeft Mitterrand zich opgesloten in een getto, dat naar de neder laag leidt en waarvan het Gaullisme zal pro fiteren. Nog altijd heeft De Gaulle op een groot deel van het kiezerskorps veel aantrek kingskracht. Komt er in het voorjaar 1967 een onbestuurbare volksvertegenwoordiging uit de stembus, dan zal het Gaullisme zich verjongen en vernieuwen en loopt Frankryk het grote risico een Spanje te worden van Franco of een Portugal van Salazar, aldus redeneert Deffer- Wat Defferre wil is het opstellen van een verkiezingsprogram door de democra tisch-socialistische federatie zelf, dat nog vóór de eigenlijke verkiezingen aan het volk moet worden voorgelegd, zodat de kiezers weten, op wie en op wat zij stemmen. Een meerder heid halen en dan door inflatie naar huis te worden gejaagd zou de linkerzijde duur te staan komen. Wat de communisten aan pro gram-eisen hebben opgesteld is ondoordacht en houdt geen rekening met de économische en financiële consequenties. Defferre wil het program van de democratisch-socialistische federatie voorleggen én aan de communisten én aan het centrum, zodat beide hun verant- woordelijkheid kunnen nemen. Zetten beide er hun handtekening onder, des te beter. Pas dan is Defferre bereid met de communisten samen te werken. Pas dan is een linkse regering mogelijk, die het vijf jaar kan uithouden. Zelfs de meest verstokte anti-gaullist wil niet meer terug naar de ministeriële onstabiliteit van vroeger. Wantrouwen Defferre zegt het niet hardop, maar betwij feld in zyn hart, of de communisten bereid zullen zijn een democratiseh-socialistïsch pro gram te aanvaarden en voor hun rekening te nemen. Want hij doet Mitterrand nog een an der en principieel verwijt Mitterrand heeft zich op het communisme vastgelegd zonder ook maar één enkele tegenprestatie te vra gen. Defferre wil weten, wat zij, de communis ten denken van de parlementaire democratie. Het is duidelijk, dat Defferre in tegenstelling tot Mitterrand, de communisten niet in het minst vertrouwt. Wat willen zy precies? Wil len zij zogenaamd het Gaullisme verslaan, maar om redenen van buitenlandse politiek toch De Gaulle op het Elysee handhaven, de zelfde De Gaulle, die in Moskou wordt toege juicht en daar wordt aangemoedigd door de Russen zijn anti-Amerikaanse politiek nog veel verder door te drijven? De Russen zullen geapplaudisseerd hebben. De Gaulle in Moskou aankondigde, dat hij in september van dit jaar naar de grens van Vietnam zal gaan. ook al zijn zij verstandig genoeg om te beseffen, dat de rol van Frank rijk in het Verre Oosten uitgespeeld is. Of de linkerzyde volgend voorjaar kans maakt de verkiezingen te winnen hangt af van het verdere verloop van het conflict Mitterrand- Defferre. Met Mitterrand is er geen schijn van kans. Het Gaullisme kan zoveel zetels verliezen, dat het geen meerderheid meer heeft. Maar in dat geval zal een beroep wor den gedaan op het centrum van Lecanuet. die op de wip zit. Socialisten en communisten zullen dan samen verzeild raken in het getto, waartegen Defferre heeft gewaarschuwd. Aan de andere kant moet in de Franse soci alistische partij nog heel wat gebeuren voor de stroming-Defferre het wint. De kans om een grote federatie te vormen samen met het centrum heeft men voorby laten gaan. Die kans komt niet zo spoedig meer terug. vrije Afrikaanse staat', aldus Palm lund, .misschien is IRCOZ technisch beschouwd geen educationele organisa tie, maar wij zijn van mening dat zonder haar werk en onze hulp vele gevluchte studenten not/, naar school zouden kun nen gaan'. De Zweedse regeringsfondsen vormen de belangrijkste steun voor IRCOZ en het Mozambique Instituut. Het SIDA-pro- gram ls tweezijdig. Aan Afrikaanse stu denten worden beurzen verstrekt voor studie in Europa, maar in Afrika zelf gaat het geld naar universiteiten en mid delbare scholen, die dan zelf de beurzen toekennen. Weer andere Zweedse financiële hulp het juiste bedrag wordt geheim gehou den gaat naar de Verenigde Naties voor uitreiking van studiebeurzen in Afrika, en naar de Britse protectoraten Swaziland, Beetsjoeanalana en Basoeto- land, om de afhankelijkheid van de Zuid- afrikaanse economie van deze gebieden te verminderen. Voor dit laatste project staat een hulpprogramma van 2,8 mil joen dollar op stapel. De Zweedse vluchtelingenhulp blijft niet beperkt tot vluchtelingen uit Afrikaanse landen onder blank be stuur. Zo is voor dit jaar 20.000 dollar uitgetrokken voor hulpverlening aan vluchtelingen uit Soedan en Roeanda- SIDA-directeur Michanek noemt het hulpprogramma slechts één voorbeeld van Zweedse activiteit op een terrein dat rijkere naties niet durven te betre den. .Lange tijd ls Zweden het enige land ge weest dat bereid was officiële program ma's voor geboortenregeling int te voe ren', zo verklaart hij ook heeft het als enige staat vrijwillige bijdragen ge schonken aan ,IDA', de afdeling voor internationale ontwikkeling van de We reldbank. .Ons programma was oorspronkelijk in gegeven door verzet tegen de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek', aldus Palm lund. .maar het is een zuiver menslie vend programma. Ons parlement heeft dit geld beschikbaar gesteld omdat het voor een goed, humaan doel Ls'. ,De vluchtelingen hebben onze hulp no dig. omdat zij misschien eens hun eigen land zullen besturen. Beschouw het als een technisch hulpprogramma op lange termijn', zo zegt hij. Verklaring Soeharto DJAKARTA (ANP) Luitenant-gene- rfaal Soeharto heeft verklaard dat Soe- karno nog steeds de wettige president van Indonesië Is, met alle bevoegdheden en gezag die hem volgens de grondwet van 1945 toekomen. Met nadruk verzekerde de generaal, dat de uitvoerende macht welke hij op 11 maart had gekregen, afkomstig was van het staatshoofd zelf. De bekrachtiging van de presidentiële order van 11 maart door het voorlopige raadgevende volks congres zag Soeharto a',3 een bewijs van vertrouwen van het volk. Hoewel hij het besluit van Soekarno op zichzelf al vol doende vond. was hij wel van oordeel dat de uitspraak van het volkscongres hem meer vrijheid van handelen gaf'. Hij zou zijn vertrouwenspositie niet willekeurig gebruiken en men zou ook niet moeten proberen hem daartoe te dwingen. De generaal herinnerde er aan dat de uitvoerende bevoegdheden welke de president hem heeft gedelegeerd, bedoeld zijn voor het handhaven van orde en rust, de stabiliteit van de regering en de revolutie, bescherming van de persoon en het gezag van de president, de on schendbaarheid van de natie en de ten uitvoerlegging van de leer van .de grote leider van de revolutie'. Ik zal alleen op treden als deze doeleinden in gevaar komen te verkeren', aldus Soeharto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3