Vlissingen heeft team anti-luchtvervuiling' De herindeling Z.-Vlaanderen Ontslag onderwijzer Axel gehandhaafd Vakantiegangers vluchtten voor het stormweer Specialisten aan het werk ALMANAK Dankwoord van een spook BREDASE BISSCHOP BIJ R-K PLECHTIGHEID IN HERVORMDE KERK KUNST IN ZEELAND Beaux Arts Trio in Middelburg Herindeling Tholen en Z-Beveland in 1966-67 naar de tweede kamer PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1966 ADVIESCOMMISSIE VOOR B EN W GEÏNSTALLEERD VLISSINGEN De storm van gisteren heeft vele vakantiegangers genoodzaakt naar huis te gaan. Het weer, dat meer aan november dan aan juni deed denken, was dan ook niet bepaald aanlokkelijk, vooral niet voor de mensen, die in een tent of in een caravan hun vakantie doorbrengen. De water- en windschade was op sommige plaatsen zeer aanzien lijk. Toch is er geen sprake geweest van een ware uittocht. De meeste mensen blijven kennelijk nog hopen op een beetje zonneschijn Fietser brak sleutel been bij botsing Op de hoek van de Tramstraat en de Van Cantfoortstraat in Terneuzen is J. van M. uit Sluiskil maandagmiddag met zijn fiets tegen een bestelauto, bestuurd door J. A. G. uit Hontenisse gebotst. Van M. viel en brak daarbij zijn sleutelbeen. Na behandeling in het Julianaziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. VLISSINGEN De commis sie van advies in problemen van verontreiniging van lucht en water, die haar activiteiten vooral zal richten op de nieuwe industrieën in het havengebied Vlissïngen-Oost is geformeerd, geïnstalleerd en aan het werk getogen. Een gezelschap van 6 leden is het geworden. Daarin hebben naast gemeentelijke functionarissen zitting verte genwoordigers van de arbeids inspectie te Breda, de provincia le raad voor de Volksgezond heid in Zeeland en de inspectie van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu. Bur gemeester mr B. Kolff heeft maandagmiddag dit team in de commissiekamer van het stad huis officieel geïnstalleerd. De opdracht voor de adviescommissie aan het Vlissingse college van b en w luidde ongeveef als volgt: ,We hebben een aantal deskundigen rond ons verzameld die in deze problema tiek van water- en luchtverontreini ging een hartig woordje kunnen meespreken. En wanneer zij tot de conclusie komen dat zij niet voldoen de ervaringen uit de praktijk hebben met de chemische processen, die aan de orde zijn, dan zullen zij ongetwij feld bij anderen daarover hun licht opsteken De voorzitter van de vers benoemde Leeuwse Een mevrouw uit Vlissingen heeft van ar griet' jawel, het blad dat zoveel jonge en mooie vrouwen over zijn pagina's ver deelt een gouden tientje gékre- aen: de verdiende (mogen wij wel zeggen) beloning voor een aardig verhaaltje, dat zij aan dit dames blad heeft opgezonden. Van harte, mevrouw. Dat u nog maar vaak bekroond moge worden. U hangt de prijzen maar om de hals. De redactie van J&argriet' wil len wij danken voor de aardige il lustratie, die zij deed vervaardi gen bij het (door de Vlissingse me -vrouw opgezonden) verhaaltje. Een leuk plaatje, lieve collega's compliment voor de tekenaar, we hebben de tekening boven ons bed gehangen. Waarom? Och, het ver haaltje van die Vlissingse me- vrouw hebben wij namelijk zelj geschreven: het is op zestien april van dit jaar in dit hoekje afge drukt. In jullie versie, beste ,Mar- grief-mensen, is het een tikkeltje ingekort, maar over het algemeen is de woordenkeus onveranderd gebleven. Bedankt. Ter verklaring voor onze eigen trouwe lezertjes: de bewuste al manak ging over een opa, die met een kleinzoon langs een platen winkel kwam. De knawp begon over ,beat' en opa antwoordde over ,bie>t', krootjes zogezegd. U weet het alweer? Jawelhet speel de zich in Goes af. Fijn, dat u het een leuk verhaal tje vond, mevrouw, fijn ook dat u er iets mee kon doen. Het is hele maal niet erg, dat u het naar Vlis -singen hebt laten verhuizen. Wat ia tenslotte dertig kilometer, niet waar? Gezellig, dat Mar griet' het stukje een tientje gaf. Zo'n colle giale waardering geeft de brave journalistenburger moed voor de toekomst. Nee, maakt u zich voor al geen zorgen: de roem stijgt ons in géén geval naar het hoofd we blijven bescheiden en &e- langrxjk voor u we blijven ons best doen. Tussen haakjes: weet u, me vrouw, hoe ze in Amerika een schrijver noemen, die anoniem voor een ander vserkt Een ghost writer', een spoolcschrijver. Zoge zegd zijn wij dat zo'n beetje van u geworden: ha-ha, mevrouw en haar spook. Torentje-torentje-bus- aekruit, wie-komt-er-uit De al manak. Wees niet bang mevrouw, wij komen niet bij u rondspoken, zelfs niet in uw dromen. Mocht u nog eens iets nodig hebben voor een gouden tientje of een zilveren lepeltje, u kent het adres, pagina twee, eerste kolom- onderaan. U knipt, wij schrijven. Met dank voor het genoten vertrouwen ver blijft minzaam aanbevelend: het (gouden-tientjes) spook van de al manak. commissie, directeur van gemeente- werken D. Stam, ing. preciseerde la ter nog even wat de adviseurs als hun werkwijze voor de toekomst zien: .Kennis nemen van de fabrica ge van de nieuwe industrieën en con ceptbepalingen opstellen om de ver ontreinigingen tegen te gaan. Onmid dellijk voegde de heer Stam er aan toe, dat ook na de start van de pro- duktie van een bedrijf een voortdu rende controle zal moeten worden uitgeoefend in de geest van artikel 26 van de hinderwet. Op grond daar- i van is het namelijk mogelijk alsnog voorwaarden te stellen, nieuwe er aan te te voegen, wijzigingen aan te brengen of in het uiterste geval een vergunning voor produktie in te trekken. BIJ DE START Het gemeentebestuur vat* Vlissingen is ervan overtuigd dat het de vraag stukken op het vlak van water- en luchtverontreiniging door nieuwe (chemische) Industrieën direct by de start aanpakt. ,We kunnen met een schone lei beginnen', zo kondigde bugemeester Kolff aan, nadat hij de sltuatie-op-dit-nioment uit een oog punt van industrieverontreinigingen als .paradijselijk' had beschreven. Toen de Vlissingse burgemeester dat deed trok hij namelijk een vergelij king met andere gebieden in Neder land zoals Pernis waar een situatie is ontstaan, die voor Zeeland een afschrikwekkend voorbeeld is van ,hoe het nu juist niet moet'. Overigens liet de Vlissingse burge meester meteen duidelijk weten dit in antwoord op vragen, daarover gesteld dat het beslist niet de be doeling is van de Scheldestad en van het Havenschap io om alleen maar .schone' industrieën aan te trekken. .Wanneer er bepalingen zijn gesteld en voldoende waarborgen zijn, dat de voorwaarden worden nagekomen, kunnen zeker ook andere bedrijven worden toegelaten'. De Vlissingse commissie van advies inzake water- en luchtverontreini ging is samengesteld uit de volgende leden: D. Stam ing, directeur gemeente werken VJissingen (voorzitter) mej. J. W. E. Laanbroék, regio naal inspecteur van de volksge zondheid in Zeeland op het gebied van de hygiëne van het milieu; ir M. C. W. vam Mackelenberg, hoofdinspecteur van de arbeids inspectie te Breda; L. C. Buysert (arts), directeur van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland; A. H. van Dijk (arts), gemeente geneesheer van Vlissingen; J. A. v. d. Sande, chef afdeling algemene zaken Vlissingse ge meentesecretarie W. A. Segeler, ambtenaar ter se cretarie (secretaris van de advies commissie). De status van de commissie is: assi stentie bij het geven van een breder advies dan een zuiver technisch aan het college van b en w. Of de com missie tijdelijk ls, permanent of later een andere vorm zal krqgen is nog niet scherp omlijnd. In de eerste be sprekingen kwam de vraag naar vo ren of de commissie zich moet ver diepen in de vraagstukken van lucht verontreiniging buiten het territoir van de gemeente Vlissingen. Vooral met de heersende westenwinden in Zeeland zal met name Zuid-Beve!and in de hoek komen te liggen, waar heen eventuele luchtverontreinigin gen trekken. Formeel strekken de be voegdheden van de gemeente Vlissin gen niet verder dan de Sloehaven. Maar burgemeester Kolff stelde het zo: ,Ook de problemen in andere ge- gemeenten gaan ons op dit punt ter harte RESEARCH wat in Zeeland heeft geleid naar een zekere verontrusting over verontrei nigingen van lucht en water In de toekomst: de berichten met name over de vestigingen van Farbwerke Hoechst A G (fosforfabriek) en Btlli- ton M and T (insectides- en schim- melbestrijdingsprodukten). Hij vond een dergelijke verontrusting wel be grijpelijk. Begrijpelijk ook dat er veel over wordt geschreven. Maar mr Kolff stelde er het volgen de tegenover: .Bij alle besprekingen tussen gega digden voor vestiging in Vlissingen- Oost en de verschillende bevoegde In stanties is telkens dit punt van. wa ter- en luchtverontreiniging aange roerd. En steeds hebben we volledig begTip gevonden voor eisen, die ge stold zouden worden. Ook als dat er bijvoorbeeld in de zin van de Duitse wetgeving zouden z)jn. De gedachte, dat bepaalde bedrijven dat in eigen belang niet zouden doen zou tegelijk impliceren dat zy én met de autori teiten én met het publiek moeilijkhe den zouden krijgen. Het zou onver standig zijn, wanneer de directies van de nlenwe bedrijven zouden den ken: het loopt allemaal wel'. Nee. de Vlissingse burgemeester was er van overtuigd dat ook de bedrijven zelf er alles aan gelegen is om veel In het Vlissingse stadhuis is maan dagmiddag de adviescommissie in zaken voor lucht- en waterveront reiniging géinstalleerd. Burgemees ter mr B. Kolff (derde van links op de fotohield daarbij een toespraak, waarin hij de taak van het team uit eenzette. Naast gemeentelijke func tionarissen hebben vertegenwoordi- comnnssie. research-werk op dit terrein te ver richten, om de schadelijke gevolgen zoveel mogelijk te beperken en om alle nieuwe ontwikkelingen by te hou den. Toen de commissie eenmaal voor ge ïnstalleerd was verklaard roerde de heer Stam nog enkele punten aan. Hij dook zelfs even in de historie om vast te stellen, dat Napoleon in 1810 al een decreet uitvaardigde over toename van allerlei residuen in ter, lucht en bodem. Hij schetste ver der het internationale karakter van het vraagstuk en gaf enkele wenken om met de hinderwet in de hand als adviescommissie aan het werk te gaan. In feite is de installatie van de Vlis singse adviescommissie een reactie de praktijk na een circulaire van staatssecretaris van volksgezondheid, die pielt voor overleg van de gemeen ten met arbeidsinspectie en inspectie voor de volksgezondheid. Het nu aan het werk geto team kan een waardevolle bij< ge leveren in deze voor Zeeland actueel geworden problematiek. Mr Rijpstra voorzitter hervormde stichtingen zenuw-en geesteszieken Mr H. Rijpstra, oud burgemeester v Terneuzen, thans te Almelo, volgt dr R. J. H. Krulsinga op als voorzitter van de Vereniging .Nederlandsehe hervorm de stichtingen voor zenuw- en gees teszieken'. Aangezien statutair de bestuurssamen stelling van deze vereniging gelijk is aan die van de .Stichting Nederlandse hervormde inrichtingen voor geestelijk hulpbehoevenden', de .Stichting Oranje- Na ssauoord' en de .Nederlandse her vormde stichting dienstbetoon gezond heidszorg* zal dr Kruisinga ook als voorzitter van deze stichtingen aftre den. tot dusver vice- SOUBURG Mgr G. H. de Vet. de bis schop van Breda, zal vanmorgen om elf uur in liet hervormde kerkgebouw alhier het sacrament van het heilig vormsel toedienen aan een aantal rooms-kathollekon. Het is voor het eerst, dat een dergelijke plechtigheid plaats vindt in een hervormde kerk. Dit komt, omdat de rooms-katholieke parochie van Souburg momenteel de kerkdiensten houdt in genoemd gebouw; de eigen pa rochiekerk wordt op het ogenblik ver bouwd. Brandje in Axel AXEL Zaterdagavond brak brand uit in een leegstaande woning aan de Indus- trievveg-Zuid te Axel. De Axelse brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon de brand die ontstaan was in de kelder en in de kamer, snel blussen, zodat de schade beperkt bleef. Omtrent de oor zaak is niets bekend. AAN R-K LAGERE SCHOOL Teleurstelling over houding schoolbestuur AXEL De aan de rooms-katho lieke lagere school ontslagen on derwijzer Th. A. F. van den B. zal niet opnieuw worden aangesteld. Het schoolbestuur, onder voorzit terschap van pastoor B. de Jong, blijft op het standpunt staan dat de betreffende onderwijzer niet als leerkracht kan worden gehand haafd. Voor enkele ouders is dit aanleiding geworden hun kinderen van school te nemen en naar een andere onderwijsinstelling te stu ren. Het bestuur van de r-k lagere school te Axel besloot enkele maanden ge leden de tijdelijke aanstelling van de heer Van den B. niet meer te ver lengen. Tegen deze beslissing teken den een aantal ouders protest aan, omdat zij meenden dat. het ontslag werd gemotiveerd door overwegin gen van persoonlyke aard. Als be middelaars tussen enerzijds de ouders en anderzijds het schoolhestnur tra den op de heren M. L. 3L IJsehaert en J. Verwys. In gesprekken met de beide bemidde laars heeft het schoolbestuur er voort- durendblijk van gegeven dat men het ontslag als een afgedane zaak be schouwde, waarop niet zou worden te ruggekomen. Evenmin was men bereid de motieven voor het ontslag ln dis cussie te brengen. Na contact met de inspecteur van het lager onderwijs en de bisschop van Breda, bleek de bemiddelaars boven dien dat men van die zijde niet ge neigd was enige pressie op het school bestuur uit te oefenen. Wel achtten zo wel de bisschop als de vicaris-generaal het onjuist, dat het schoolbestuur niet openstond voor een gesprek. Ook gaf men toe dat de hele kwestie op een minder gelukkige manier was bena derd. De beide bemiddelaars hebben de heer Van den B. inmiddels geadviseerd er gens anders te solliciteren. Zowel de heer IJsebaert als de heer Verwijs be neer xjseDaert ais ae neer verwys De- hejd gespeeldi dat de herinnering aan nadrukten gistermiddag, dat zy teleur- het 0ope^lngswerk verbleekte. Uit re- gesteld zyn over de vvyze waarop hetjg voor de grote Beethoven schuiven schoolbestuur de belangen van de schoolbestuur de belangen school in het algemeen en de ontslag zaak in het byzonder heeft behartigd. Tevens noemden zij het onjuist leei'lin- ien van school te nemen (',de weg van Ie minste weerstand'), omdat daarmee de belangen van de r-k lagere school al lerminst zijn gediend. Tenslotte zeiden beiden zich te distantiëren van even tuele verdere acties van de zijde van de ouders. BURGERZAAL STADHUIS Met drie belangrijke kamermuziekwer ken was het Beaux Arts Trio gisteren naar Middelburg gekomen: met Beetlio- vens opus I nummer 3 in c klein, met Ravels trio in a klein en tenslotte met Brahms trio in c groot, opus 87. Men ziet: in dit programma had Ravel de centrale plaats gekregen. Maar niet al leen in het programma: dit in New York gevestigde ensemble speelde Ravel zo voortreffelijk, dat óók ae vertolking van dit markante kamermuziekwerk het middelpunt van het concert werd. Ra vels werk is een indrukwekkend geheel, indrukwekkend vooral door de klassieke helderheid, waarvan de gehele composi tie. is doortrokken. Daarnaast heeft de componist een instrumentale schrijfwijze toegepast, die tot een ongekend veelzij dig kleurenpalet (of wellicht beter: klan- kenpalet) heeft geleid. En tenslotte gespeeld, waarbij de drie misici steeds voor evenwichtig samenspel zorgden. Ook deze compositie heeft ons qua uit voering zeer geïmponeerd. Een toegift tot slot: een deel uit het Dumky-trio, opus 90. van Dvorak met een magnifiek gespeelde cellopartij door Bernard Greenhouse. Deze Dvorak-vertolking vormde aldus een contrastrijke afslui ting van dit concert: alsof het trio zijn toehoorders er aan wilde herinneren, dat het ook intieme muziek voortreffelijk kan spelen. Het was begrijpelijk, dat er een langdurig applaus aan het eind van dit concert was van het vrij talrijke pu bliek. Het concert werd in het kader van het Holland-Festival gegeven in de Bur gerzaal van het stadhuis. Namens het gemeentebestuur werd het trio een mand met fruit aangeboden. de K. St.-Caeciliakoor concerteerde vraagt het een virtuoos spel, bij violist en cellist, maar vooral bij de pianist. De hoge eisen, die het werk aan de uit voerenden stelt, vormen tegelijkertijd evenzovele karakteristieken, mits de uit voerenden echter aan deze eisen voldoen. Gisteravond hebben wij met dankbaar heid mogen vaststellen dat zulks het geval was. Pianist Menahem Pressler, violist Daniel Guilet en cellist Bernard Greenhouse, toonden zich meesters op hun instrument en zorgden voor een eminente vertolking van dit zeer boeien de werk. Met Beethoven waren zij hun concert begonnen, De drie musici hebben een grote reputatie ten aanzien van deze componist, zij hebben de elf trio's van Beethoven op de plaat vastgelegd, een opname die allerwege waardering heeft ondervonden. Men mocht dus veronder stellen dat hun Beethovenvertolking van gisteravond eveneens subliem zou zijn. verwachtingen zo hoog gespannen wa ren: als toehoorder misten wij echter de zo noodzakelijke relatie met het podium. Ons leek de uitvoering van dit derde trio van Beethovens opus 1 niet helemaal geïnspireerd. Er waren enkele kleine ongelijkheden in het begin, maar bo vendien: het klonk allemaal wat glad, alsof de ware musiceerdrift ontbrak, Vandaar, dat wij Ravel zo hebben ge apprecieerd: zijn werk kwam na Beetho ven en werd met een zodanige geladen- we de schuld maar niet op hem, maar op de uitvoerenden... Brahms opus 87 tot slot. Niet zo'n heel bekend werk, maar toch wel een gran dioos stuk muziek, met een opvallend tweede deel en een raak scherzo. De leden van het Beaux Arts Trio bleken gisteren zéér gedisponeerd te zijn voor deze vaak breed-geborstelde muziek; hun speelstijl paste bijzonder wel bjj deze bewogen en zeer romantische kamermu ziek. Brahms trio werd met forse toon Auto bij Sloedam na slip tegen boom LEWEDORP Na een inhaalmanoeu vre tussen de Sloedam en Lewedorp is maandagmiddag een personenauto met zes inzittenden frontaal tegen een boom gevlogen. Een van hen werd zwaar ge wond. De overige kwamen er met vrij lichte verwondingen af. De personen-' auto, bestuurd door J. van As uit Woenalrecht, reed in de richting van Goes. De inzittenden waren metselaars en een opperman, die in Middelburg en Vlissingen aan het werk zijn. Door het gladde wegdek is de wagen tijdens het inhalen in een slip geraakt en van de weg gevlogen. J. v. d. Waard, die naast de bestuurder zat werd met vrij ernsti ge verwondingen aan het gezicht naar het St-Joannaziekenhuils in Goes ver voerd. Ook de andere passagiers, die wat snijwonden hadden opgelopen wer den voor een onderzoek daar naar toe gebracht. Dokter J. Gelderblom verl een- Ie op de plaats van het ongeluk de eer ste hulp. De auto, die van voren totaal vernield werd is door een takelwagen weggesleept. De namen van vier inzit tenden waren maandagavond bij de po litie nog niet bekend. Zij zijn afkomstig uit Woenadrecht en Hoogerheide. Slot van pagina 1 meentelijke herindeling', aldus staat secretaris Westerhout. De voorgestel de herindeling is zo ingrypend als in de gegeven omstandigheden boden was. ,Een verdergaande hei deling kan niet noodzakelijk, een minder vergaande herindeling kan niet toereikend worden genoemd'. Drie primaire doelstellingen hebben dus by dit wetsontwerp voorgezeten: l. Terneuzen moet niet ln zjjn ont wikkeling worden geremd: 2. Aan de kust is een sterke recreatiegemeente nodig en 3. in liet oosten moet de strcekfunctie van Hulst worden ver stevigd. Overigens voegt de staats secretaris eraan toe: .Dit wil niet zeggen dat voor de rest geen aanwijs bare belangen zjjn gediend met deze herindeling. Voor geheel Zceuwsch- Vlaanderen zyn vele mogelijkheden aanwezig en met zorg 1b naar de meest wenselijke oplossing gezocht'. Het wetsontwerp dat nu voorziet in de vorming van vtff gemeenten heeft een ontwikkeling doorgemaakt van 11 via 10 en vervolgens 7 gemeen ten naar het jongste voorstel, dat gs van Zeeland ln december vorig jaar aan de gemeenten voorlegden. TERNEUZEN Speciale aandacht wordt in het wetsontwerp besteed aan de functie van Terneuzen. ,Voor de economi sche ontwikkeling ls primair van be- MIDDELBURG De hevige wind van maandag heeft op rijksweg 58 tussen Middelburg en Niewwland een vlastransporteur ernstig parten gespeeld. Bi) een windstoot kantel de maandagmiddag om tien minu ten voor vier een tractor met aan hangwagen, bestuurd door C. M. G uit Eede (Zeemosch-Vlaanderen). Het ongeluk gebeurde t-er hoogte win de hofstede De Grenadier1. De aanlicmgwagen was beladen met vijf tem vlas. De vraohtcom bimatie kwam gedeeltelijk op het rijwielpad en gedeeltelijk op de rijbaan te lig gen. De gemeentepolitie van Mid delburg heeft liet verkeer tot vijf uur moeten regelen. Daarna was rijlcsweg 58 weer .schoon'. Bij het ongeval deden zich geen persoon lijke ongehMcen voor. De foto la-at hot ongeluhstramsport en ae belangstelling' ervoor zien. (Foto PZC). lang de ligging aan de oever van de Schelde. De functie daar zal nog be langrijker worden voor Terneuzen'. Wanneer de staatssecretaris opsomt dat in de laatste vier jaar meer dan 1700 arbeidsplaatsen in Terneuzen bljgeboekt zijn komt hij tot de con statering dat dit nog slechts het be gin is van een te venvachten ontwik keling. Gewezen wordt nog op de omvangrijke infra-structuréle wer ken en het gunstige industriële kli maat. En dan nog dit in het belang van een herindeling: ,Het gebied ten zuiden van Slui3kÜ mag niet als het voeteind van Terneuzen worden be schouwd'. Ook stedebouwkundig wordt uitbrei ding van het territoir voor Terneu zen van veel betekenis geacht. Als datum van ingang voor deze herindeling in .vijf gemeenten voor Zeeuwsch-Vlaanderen' wordt genoemd de eerste dag van de zesde kalendermaand na het in werking treden van de nieuwe' wet. DEN HAAG De wetsontwerpen tot herindeling van Zuid-Beveland en Tholen zuilen, naar het zich laat aanzien, de tweede kamer In het zittingsjaar 1966-1967 kunnen I bereiken. Dit deelt staatssecreta ris drs Th. J. Westerhout mee In de memorie van toelichting op liet wetsontwerp tot herindeling van Zeeuwsch-vlaanderen. Zoals men weet heeft het provinciaal bestuur I plannen in voorbereiding om op Znid-Beveland 24 gemeenten op te heffen en vier nieuwe te vormen. Op Tholen zullen de bestaande ze ven gemeenten worden samen gevoegd tot één nieuwe. Stoffelijk overschot M. J. Doeleman in Wissenkerke begraven WISSENKERKE Onder zeer grote belangstelling is maandagmiddag op de begraafplaats v: felijk overschot loman, in leven kerke begraven. De heer Doeleman overleed vorige week od 56-jarige leeftijd in het ziekenhuis Sint-Joanna te Goes. Ondanks het zeer slechte weer volgden velen de baar, waaronder burgemeester P. Wisse, de waarnemend burgemeester van Kortgene, de heer P. J. Bom en de oud-burgemeester v«un Wissenkerke, de heer J. van Halst. Er waren veel kransen van onder ande ren, het waterschap Noord-Beveland, de stichting pensiontehuls Noord-Beveland, het departement Noord-Beveland van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, het bestuur van de stichting Zeeuws Tijdschrift, het gewest Zeeland van de Avro en de gebroeders Eduard en Ma- rinus Flipse. Aan het graf werd gesproken door de heren M. W. van Arenthals, G. M. F. Bom, mr J. Moolenburgh, ds H. M. Stra ling en M. G. Hovijn. Ds B. C. de Gekle rbad tot slot het Onze Vader. Namens de familie sprak de oudste schoonzoon, de heer G. Valkier, een dankwoord. HERVORMDE KERK Zaterdagavond concerteerde in de her vormde kerk te Kloosterzande het be kende St. Caeciliakoor uit Sïnt-Jan- steen onder leiding van W. Bartz. Het programma was hoofdzakelijk samen- gestéld uit Renaissancemuziek, maar bevatte ook een enkel Gregoriaans, Ba rok-, romantisch en modern werk. Bo vendien werden, gewaagd uit een oog punt van programma-opbouw, twee ne gro-spirituals gezongen. De prestaties van het koor konden dus volledig over wogen worden beoordeeld. Aanstonds viel op de grote aandacht die besteed was aan een gave reproductie van het notenbeeld, waaronder begrepen de technisch juiste afwerking van versie ringen en meiismen. Onder de gerouti neerde en minutieuze directie van Wim Be'rtz werden (door het mannenkoor) bij de gekozen Gregoriaanse frag menten en (door het ensemble) bij enke le Nederlandse en Duitse renaissance- werkies in dit opzicht fraaie resultaten bereikt. Wij noemen slechts: psalm 90 van Sweelinck en de werkjes van Hass- ler en Praetorius. Het heldere, open timbre van het koor. waarvoor het te recht beroemd is, kwam vele malen duidelijk naar voren. Bij voorbeeld in enkele delen uit een serene Mis van Pa- lestrina en in een Ave Maria van' Joa quin des Prez (dit laatste werk door enkele onzuivere inzettingen wat ont sierd). Bijzonder goed waren wel de Italiaanse bijdragen van Caldara en (vooral Donati, met één van diens Villanellas. De sopranen blonken uit in meergenoemd werk van Palestrina door een stralende, nergens geforceerde glans. De koorklank Is echter, ook als geheel beluisterd, opmerkelijk warm van toon, zéker als men de bescheiden grootte van het koor in aanmerking neemt. De toon- zuiverheid was even in gevaar bij de op dit punt uiterst kwetsbare Engelse bij drage (John Bennet). Ook uit de beken de negro-spiritual .Steel away' bleek dat het koor nog moeite heeft "met lang-uit- gesponnen harmonieën. Wij hadden in dit verband nog Bruckner willen ver melden. doch het van deze componist gekozen (a capella gezongen) fragment lijkt ons zowel voor de Romantische uit voeringstechniek als voor de mogelijk heden van het koor minder representa tief. Met deze opmerkingen hebben wij eigen lijk het terrein van het muzikale uit drukkingsvermogen van het koor reeds betreden. Het is hier, dat ons oordeel nogal genuanceerd moet zijn. Het tekort aan raffinement brj Distier (trouwens het enige gezongen lied van een modem componist was onmiskenbaar. Meer voorzichtigheid is geboden ten aanzien van de negro-spirltuals. Het koor gaf namelijk buitengewoon goed gestalte aan de melodie, in wèllce ligging deze zich ook bevond, doch de begeleidende stem men traden niet voldoende terug; vaak ten gevolge van moeilijkheden bij de ge compliceerde harmonische structuur (b. v. .Steel away'). Deze eigenschap kwam trouwens voor in alle Angelsaksische bijdragen, waaronder de reeds gesigna leerde van Bennet, en waartoe wij ook mogen rekenen het beroemde ,Auld lang syne'. dat ln een heel mooie zetting gezongen werd, doch om onverklaarde redenen ln het Duits. Dirigent Bartz en zijn St.-Caecilia-koor hebben hun grote zorg bij de voorberei ding beloond gezien door een in grote treldcen uitnemend geslaagd concert, waarmee de moedige organisatoren hun concertenreeks in Kloostereande voor dit seizoen met succes hebben kunnen af sluiten. De talrijke luisteraars hebben aan het eind van het concert dirigent en koor met een langdurig applaus gehul digd. v. d. Br. CBTB-VOORZITTER VAN HOEVE WETGEVER LOOPT ACHTER OP GEBIED VAN LUCHT-EN WATERVERVUILING AXEL ,Op het gebied van de lucht en waterverontreiniging loopt in Nederland het uurwerk van de wetge ver achter*. Tot deze constatering kwam maandagavond in Axel de voorzitter van de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de CBTB, de heer P. van Hoeve. Aanleiding tot deze uitlating was het geval van lucht- en waterverontreini ging dat zich rond Pinksteren in Sluis kil voordeed. .Wanneer Nederland wil industrialiseren dan zal men ook de maatregelen moeten nemen om dit wet telijk te begeleiden', betoogde de heer Van Hoeve in zijn openingswoord. .Blijkbaar kan aan de industriële mana gers niet de vrije hand worden gela ten om zelf hun verantwoordelijkheid te dragen'. De heer Van Hoeve zei zich da nig te hebben geërgerd aan een uitlating van de algemeen directeur van de NSM, die volgens het verslag in de PZC zou hebben gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van het feit, dat arsenicum zich buiten het bedrijf had verspreid. ,Deze bewering, die men geloven kan of niet, rechtvaardigt toch wel de con clusie, dat er aan de interne commu nicatie iets schort', aldus de heer Van Hoeve. De CBTB-voorzitter sprak tot slot de hoop uit, dat .deze ongehoorde zaak voor de rijksoverheid reden zal zijn om met bekwame spoed ernstige uitwassen van de industriële samenle ving zoveel mogelijk te beteugelen'. ZONNIGE PERIODEN DE BILT Wisselend bewolkt met plaatsclyk enkele buien. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen west en noordwest. Maximumtemperaturen van omstreeks 17 graden. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker). Nog een krachtige westenwind met op klaringen, maar ook enkele buien. Over dag ongeveer zeventien graden. Zeewa ter ruim zestien graden. VOORUITZICHTENIets stabieler, maar rond woensdag nog een depressie, die nu Ierland nadert en ook in de rich ting van de Noordzee trekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2