ZEELIEDENBOND WIL OVERLEGGEN Zeemanshuis ,Scheldepoort' geopend Reders bieden nu extra vakantie aan Infusievloeistof in ziekenhuis was niet in orde Politie raakte spoor bankrovers in Nijmegen kwijt EINDE VAN STAKING IS IN ZICHT DE GAULLE IN LENINGRAD BETOGING IN WARSCHAU KLACHT OVER OPTREDEN RIJKSPOLITIE Onderzoek naar overlijden vier patiënten Overvallen in Amersfoort en Utrecht door zelfde personen? MISSIONS TO SEAMEN CLUB EN KAPEL Overdracht door de Schelde aan Britse ambassadeur Garran 209e jaargang - no. 147 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 juni 1966 OircctU: N V Bth Mi), van de C V Provinciale (b.9.9. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelt Advertentieprijs 35 cent per mm. Minimum Best drietal Westkapelle Pagina 2 tentie ƒ5,25. tn9eionden mededellnsen 21$ x tmrle». Kleine a LONDEN (AFP, RTR) Het bestuur van de bond van Britse zee lieden heeft zaterdag besloten een aanbod van de reders voor negen extra vakantiedagen per jaar te aanvaarden als basis voor onderhan delingen over een beëindiging van de al 41 dagen durende staking. De gematigde vleugel in het bestuur had het aanbod zonder meer wil len aanvaarden, doch met 26 tegen 17 stemmen werd besloten het voorstel van de reders alleen als basis voor nader overleg aan te ne men. Desalniettemin zien waarnemers in Lon den dit besluit als een belangrijke ont wikkeling, welke spoedig zou kunnen leiden tot een beëindiging van het con flict. Dinsdag wordt het overleg voort gezet. De reders hadden hun aanbod van de negen extra vakantiedagen vrij dagavond met tegenzin gedaan. Deze da gen komen bij de 39 dagen betaald ver lof, waartoe een door de regering inge steld hof van onderzoek eerder had ge adviseerd. Als de zeelieden de adviezen van het hof inzake de lonen en de vakanties alsnog aanvaarden, tezamen met de negen extra dagen verlof, komt het er op neer dat hun werkweek direct met acht uur tot 48 zal worden verkort. De andere acht uur zou er volgend jaar juni afgaan. Zij zullen dan 48 dagen betaald verlof per jaar hebben, tegen op het ogenblik 53 dagen. Korter werken De kern van het conflict betreft de eis van de zeelieden om hun werk week onmiddellijk van 56 uur tot 40 uur te verkorten. De reders hebben in hun verzet tegen deze eis de regering aan hun kant, die vindt dat een der gelijke drastische werktijdverkorting zou neerkomen op een zo grote loons verhoging dat haar loon- en prijsbeleid zou worden getorpedeerd. Het ge noemde hof van onderzoek, dat de ar beidsomstandigheden bij de koopvaar dij heeft bezien, heeft aanbevolen de werktijdverkorting geleidelijk in een jaar tijd te verwezenlijken. Aanvankelijk hadden de zeelieden 56 d gen betaald verlof per jaar geëist. zijn voorts er mee akkoord gegaan, dat de reders de werkindeling op zee herzien om het aantal routine-overuren te be perken. Hierdoor zullen de kosten van een nieuwe regeling-geraamd op zeven tien procent loonsverhoging als het ver schil tussen de 56-urige en de 40-urlge werkweek als overuren moet worden betaald worden gedrukt. Tot dusver zijn bijna 25.000 van de 62.500 leden van de bond van zeelieden bij de staking betrokken, waardoor ongeveer 900 van de 2.500 koopvaardijschepen werkloos in Britse havens liggen. LENINGRAD (ÜPI) President Char ted de Gaulle heeft gisteren in Lenin grad een krans gelegd bij het gedenk teken uit de tweede wereldoorlog, de stad bezichtigd en voor de derde maal tijdens zyn bezoek een balletuitvoering bijgewoond. Overal waar hij verscheen werd hij door een enthousiaste menigte toegejuicht. Een Russische functionaris deelde ech ter mee dat dit niets is ,vergeleken bij de menigte die zich zou verzamelen als president Johnson de Sovjet-Unie zou 3 Gaulle was de dag begonnen met het bijwonen van een mis in de enige ka tholieke kerk die Leningrad rijk is. 's Middag3 legde De Gaulle een krans op de begraafplaats van Piskarefka, on geveer 16 kilometer buiten het centrum van de stad, waar 470.000 Russen lig gen begraven die in de tweede wereld oorlog zijn omgekomen. LENINGRAD: De Franse presi dent De Gaulle, woonde op zondag een kerkdienst 'bii in Leningrad. Bij het betreden van de r-k kerk werd hij begroet door de priesters I. Pa- vilonis (I) en I. Bytkevich. Mevr. De Gaulle vergezelde haar echtge- Overwerken WARSCHAU (UPI) Honderden inwo ners van Warschau zyn gisteravond op getrokken naar het gebouw van het centrale comité van de communistische party. Zy schreeuwden leuzen als vrij heid van meningsuiting' en .katholieken verenigt u'. Een sterke politiemacht heeft een einde gemaakt aan de de monstratie. De demonstratie tegen het Poolse be wind volgde op een bijeenkomst bij het paleis van kardinaal Stefan Wyszynski, kort nadat de viering van het duizend jarig bestaan van het christendom in Polen met een late avonddienst in de hoofdstad beëindigd was. De menigte blokkeerde de straten bij het bisschoppelijk paleis, en riep de kar dinaal en zijn bisschoppen steun toe. Ongeveer honderd jongeren begonnen te roepen: ,Op naar het partijgebouw'. Meer dan duizend mensen beantwoord den deze oproep en trokken op naar het gebouw, waar de politie klaar stond hen op te vangen. Aanvankelijk deed deze geen moeite de demonstranten te ver spreiden, maar later werden zij gelei delijk afgevoerd. Geslagen en in stal opgesloten AMSTERDAM (ANP) De voorzitter van de jongerenorganisatie .Socialisti- sche Jeugd', Rob Lange, heeft by de officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend over zijn behandeling op liet hoofdbureau van politie door drie wachtmeester der rijkspolitie. De heer Lange was een der 55 donder dagavond gearresteerde deelnemers aan de door burgemeester Van Hall, verbo den demonstratie-optocht tegen het po litieoptreden in de hoofdstad. De SJ- voorzitter, die de officier vraagt een onderzoek in te stellen, schrijft om dat een wachtmeester hem een klap in zijn gezicht heeft gegeven en een ander hem in een paardenstal (van de manege op het hoofdbureau) heeft gestopt, waar hij tot ca vier uur des nachts heeft vastgezeten. ,Ik ben er van over- tuïgd dat ik mij steeds rustig heb ge dragen en mij steeds op redelijke wijze heb uitgedrukt, hiervan kunnen vele van de aanwezige arrestanten getuigen', aldus de heer Lange. De officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket te Amster dam deelde desgevraagd aan het ANP mee. dat hij de klacht van de landelijke voorzitter van Socialistische Jeugd' zal laten onderzoeken door de rijksrecher che EINDHOVEN (ANP) Deskundigen van het staatstoezicht op de volksgezondheid stellen in samenwerking met de justitie een onder zoek in naar de dood van vier patiënten van het Diaconessenhuis in Eindhoven. Voor zover uit de eerste onderzoekingen is gebleken, moet het overlijden waarschijnlijk worden geweten aan het toedienen van niet-steriele infusievloeistof, geleverd door de Koninklijke Phar- maceutische Fabriek NV Brocades Stheeman in Meppel. De directie van de fabriek heeft alle levering van infusievloeistof stopgezet en reeds afgeleverde partijen laten terughalen. De autoriteiten werden vrijdag 17 juni gewaarschuwd, nadat vier gehuwde vrouwen na een operatie waren overleden en een onderzoek in het ziekenhuis de me dici tot de conclusie had gebracht dat de infusievloeistof de oorzaak van deze sterfgevallen moest zijn. Twee andere operatiepatiënten met dezelfde ongunstige symptomen konden toen nog worden gered. Volgens de farmaceutische inspectie zrjn in de produktieafdeling bij Brocades-Stheeman geen ernstige tekortkomingen geconstateerd. De produktie van infusievloeistof is uit veiligheidsoverwegingen echter toch gestaakt. Korpsen werken nauw samen UTRECHT (ANP) De recher cheafdelingen van de Amersfoort- se en Utrechtse politie werken thans intensief samen bij het on derzoek naar de overval op het bij kantoor van de Nutsspaarbank in Amersfoort. Er bestaan vele aan wijzingen dat de daders van de bankoverval in Amersfoort de zelfden zijn, die veertien dagen ge leden de kluis van de Amrobank aan het Smaragdplein in Utrecht leegroofden (buit bijna 120 mille) Hoofdinspekteur C. Keuken van de Utrechtse recherche leidt het onderzoek Utrechtse zijde. Een van de Utrecht rechercheurs is naar Amersfoort ge gaan om het vergaarde materiaal te vergelijken. De signalementen van Utrecht en Amersfoort kloppen welis waar niet helemaaal, maar toch neemt de politie aan dat er verband bestaat tussen de beide bankovervallen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Tllburgse politie ook bij het onderzoek wordt ingeschakeld. Zoals bekend is werd daar vorig jaar oktober bij een overval op de Amro-bank bijna een miljoen gulden buitgemaakt. Gestolen auto BEEK: Zaterdag is het vliegfeest luchthaven Zuid-Limburg gehouden. Er werden vliegtuigen voorgevla- gen in allerlei soort en van allerlei nationaliteit. Zo waren er Neder landse helikopters, Belgische Thun- derstreaks, supersonische Ameri kaanse Phantoms, Italiaanse Fiat straalvliegtuigen en nog veel meer. Hier raast de Franse deelname langs de tribunes. WEER SPEKTAKEL RONDOM DE BEATLES HAMBURG (AFP) Duizenden jeug dige Beatle-fans, die blijkbaar teleur gesteld waren omdat zij geen plaatsen voor de voorstelling van hun idolen had den kunnen krijgen, hebben zondagavond Hamburg onveilig gemaakt. Zij moles teerden voorbijgangers en gooiden rui ten van winkels en auto's in. De politie moest van waterkanonnen en wapen stokken gebruik maken om de orde te herstellen. Inmiddels is bekend geworden, dat de blauwe Citroen, waarmee de over vallers de eerste etappe van hun vlucht tot Terschuur aflegden, in Amsterdam werd gestolen. De Belgische Taunus zou in Brussel zijn gehuurd. De vluchtroute van de bankoverval lers is thans vrij nauwkuerig bekend. De bankoverval in Amersfoort heeft meer aanwijzingen opgeleverd dan die in Utrecht. De beide door de bankovervallers achtergelaten auto's, waarin ook enige kleding werd ge vonden, worden thans nauwkeurig onderzocht. Het onderzoek strekt zich ook uit tot Deventer, waar de bankovervallers hun vlucht in een café zijn geweest. Twee van de drie vertrokken uit het café naar het station. De derde ver dween vermoedelijk met een witte Si in ca. Op het moment dat de politie op het station arriveerde waren er juist vier treinen in verschillende richtingen vertrokken. De politie kwam echter té weten dat de met een Frans accent sprekende man nen naar Nijmegen waren vertrokken, waar de trein om 15.16 uur was gearri veerd. In Nymegen is echter geen spoor van gevonden. De geneesheer-directeur van het Eindhovense ziekenhuis, dr M. C. de Haan te Veldhoven, heeft het volgende verklaard .Het optreden van complicaties bij en kele operatiepatiënten verontrustte de medische specialisten. Toen een patiën te overleed werd na gemeenschappelijk overleg en speurwerk de verwachting uitgesproken dat een aan alle betrok ken patiënten toegediende infusievloei stof, de oorzaak zou kunnen zijn. Op grond hiervan werd onmiddellijk in het gehele ziekenhuis de toediening van deze infusen gestaakt. De toegediende vloeistof en enkele nog gesloten flessen werden voor nader onderzoek naar het RTV (Rijksinstituut voor de Volksge zondheid) in Utrecht gebracht. Toen be richt ontvangen werd dat de infusie vloeistof ook in de gesloten flessen baeterieel verontreinigd was, kon aan genomen worden dat de infusievloelstof zeer waarschijnlijk aansprakelijk ge steld zal kunnen worden "voor deze ca tastrofe, Inmiddels waren de provin ciale inspecteur voor de volksgezondheid en de farmaceutische inspecteur op de hoogte gebracht. Deze instanties ver wittigden op hun beurt de officier van justitie. De inspectie en de justitie heb ben thans het onderzoek in handen. In totaal zijn waarschijnlijk vier patiënten aan deze verontreinigde infusen over leden. Door het snelle ingrijpen van de medische staf is het leven van twee an dere behouden gebleven en kon erger worden voorkomen. Inmiddels heeft de leverancier van deze infusievloeistof de firma NV Brocades- Stheeman en Pharmacia aan alle afne-' mers bericht dat door haar een niet- steriele infusievloelstof in de handel werd gebracht. De firma heeft terstond alle door haar vervaardigde infusie vloeistof uit de handel genomen'. een dergelijk onderzoek is technisch met te verwezenlijken. Een volledig onder zoek neemt ongeveer een week in be slag. Vanzelfsprekend kan de patiënt die een infuus nodig heeft daarop niet wachten. Bovendien zou bij het nemen van een proefmonster één bacterie de fles met vloeistof kunnen binnendrin- :en als gevolg waarvan de aanvanke- rjk mogelijk goede vloeistof ondeugde lijk zouden worden gemaakt. In de praktijk zijn de medici dus wel genood zaakt volledig af te gaan op het waar- borgingsetiket. Toespraak Dr De Haan vertelde ons voorts dat hij zaterdagmorgen om acht uur via dé huisradio van het ziekenhuis een toe spraak heeft gehouden vanuit de eet zaal voor de zusters tot alle patiënten van het ziekenhuis. Deze toespraak benadrukte dat er geen enkele reden bestond tot ongerustheid en bracht de gemoederen weer tot be daren nadat door het ANP-bericht in de uitzending van de radionieuwsdienst van zeven uur (zaterdagochtend) grote onrust onder de mensen was ontstaan. Ook werd op alle afdelingen een flink aantal kranten verspreid waarin een uiteenzetting van het geval was opge nomen. De families van de vier ove.rle- den vrouwen zijn vrijdag over de ver moedelijke doodsoorzaak Ingelicht. Zulks in overleg met de behandelende ge neesheer. Dr De Haan noemde het een geluk bij een ongeluk dat het hier om een zeer beperkte hoeveelheid infusie- vloeistof gaat en om een relatief kleine partij flessen die volgens zijn inlichtin gen alleen in Eindhoven is afgeleverd Dat de zes slachtoffers, waarvan er nog twee gered zijn kunnen worden, allen vrouwelijke patiënten waren, is als puur toeval te beschouwen. Vertrouwen Communiqué Dr De Haan voegde hieraan nadruk kelijk toe dat ondanks de voorge vallen catastrofe hij nog het volste vertrouwen in Brocades heeft. .Het totale onderzoek is nog niet af ge-! sloten'zo besloot dr De Haan zijn verklaring. Wel kan gesteld worden dat de snelle herkenning van de oor zaak door de behandelende medici meer leed heeft voorkomen, omdat daardoor op de juiste manier inge-: grepen kon worden'. Op de vraag of het mogelijk is de in fusievloeistof voor het gebruik ervan i op haar deugdelijkheid te onderzoeken- verklaarde dr De Haan dat zulks theo retisch uiteraard wel mogelijk is, doch Op de vraag waarom eerst zo laat pu- blikatie aan het gebeurde is gegeven verklaarde dr De Haan dat het helemaal niet in zijn bedoeling heeft gelegen de zaak geheim te houden. Hij wilde aan vankelijk wel wachten totdat het on derzoek geheel teneinde zou zijn. Vrij dagmiddag echter kwam de Brabantse redacteur van De Volkskrant met een conceptbericht by hem. Publikatie was toen .dus niet meer te voorkomen. La ter op de avond deelde de redactie van het Eindhoven's Dagblad telefonisch me de in de krant van zaterdag met de pu blikatie te zullen komen. Tenslotte werd besloten via het ANP een communiqué uit te geven. VLISSENGEN Met het stryken van de .Schelde'-vlag en het hysen van de .Missions to Seamen'-vlag is zater dagmiddag de overdracht en de ope ning van het nieuwe zeemanshuis annex kapel op de Scheldepoortwerf in haven Vlissingen-Oost een feit ge worden. De heer J. W. Hupkes, voor zitter van de directie, streek de maat- - n de NV Kon. My. ,De r. dan wapperde boven «le nieuwe Missions to Seamenclub Scheldepoort1Hij droeg vervolgens namiis de KMS liet nieuwe gebouw over aan sir Peter Garran, KCMG, de Britse ambassadeur in ons land. Sir Peter Garran hees als teken van aan vaarding de vlag v an de Missions to Seamen. Hy is beschermheer van deze organisatie in ons land. Met een korte dienst ontving het fraai uitgevoerde gebouw zyn ker kelijke bestemming. De opdracht- dienst werd geleid door reverend T. P. Kerfoot MBE uit Londen, j van het secretariaat-generaal van de Mission to Seamen. Hij werd geassisteerd door reverend W. Popham Hosford van de organisa tie uit Rotterdam en landelijk de ken van de Anglicaanse kerk in ons land, alsmede door reverend Chr. Reeves van de Mission to Seamen uit Schiedam en door rea- Gerbera's Vierjarige Vivian Quast, dochtertje van personeelschef mr J. Quast van de KMS had lady Garran bij aan komst op de werf een fraai boeket gerbera's aangeboden. Met een kort toespraakje tijdens de dienst ging reverend Kerfoot nader op de diverse plechtigheden in, als mede op het doel van de Missions to Seamen en het symbool: de blauwe vlag met de witte engel, die de bijbel draagt. Hij hoopte, dat deze club met kapel voor de Kon. Mij. De Schelde een investering in de ware zin van het woord zou zijn. In de recreatieruimte van het com plex kwamen vervolgens de genodig den bijeen. Onder hen bevonden zich mr en mrs J. O. May. consul-generaal van Groot-Brittannië, uit Rotterdam, ir B. Wilton, voorzitter van de Mis sions to Seamèn en mevrouw Wilton. Rotterdam, de heren G. N. van Gin- kel en J. H. Mulock Houwer, leden van de Scheldedirectie en mevrouw Mulock Houwer, kolonel G. v. d Graaf, directeur van het Ned. Loods wezen in Vlissingen. de heer A. Ma- quelin, vice-consul van Zweden in (Zie slot pag. 2 kol. 4) waren ook aanwezig die gasten, voor wie het nieuwe centrum in de eerste plaats Is bedoeld: opvaren den van buitenlandse schepen, die voor reparatie de Scheldepoort werf voor korter of langere tijd aandoen. Vierjarige Vivian Quast, dochter tje van personeelschef mr J. Quast van de NV Kon. Mij. De Schelde bood zaterdagmiddag lady Garran- echtgenote van de Britse ambas sadeur in ons land, sir Peter Gar ran, een boeket gerbera's aan, na aankomst op de Scheldepoortwerf. Kort daarna was er de openings ceremonie van hel nieuwe zeemans huis ,Schéldepoorl' van de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost. Een ongedwongen moment: van links naar rechts mevrouic E. Hupkes- Damme, echtgenote ran de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de di rectie van de KMS, sir Peter Gar ran, lady Garran en de heer Hup kes. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1