Achterstand onderwerp van beraad Commissaris opende te IJzendijke molen, ravelijn en zwembad DADERS OVERVAL AMERSFOORT IN DEVENTER UITEEN RIJKSBEMIDDELAARS KOMEN WOENSDAG BIJEEN JUWELENROOF IN CANNES- BUIT RUIM 2,5 MILJOEN Sterrenkijken Middeleeuwen LUCHTOORLOG VIETNAM HEVIGER? Nutsspaarhank is 35.000 galden armer DRIEVOUDIG FEEST Overeenkomst Selecta-Lloyds gaat niet door 209e jaargang - no. 146 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. NV Beh. MIJ. ven de C V Provincial. Zeeuwse Courent. Hoofdredacteur: C. A. de Kolt Abonnementaprlj» «5 cent oer week, 11,40 per kwartaal, traneo per poet /II,SS per kwartaal. Los» nummer. 20 cent. Bureau,: Vllailnsen. Walitraat 58-60, tel. HK (b.g.g. red. 350B, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tol. 3841, (b.g.g. rod. 2078/3169, adv. 2375). Goe», Groto Markt 2. tel. 6140 (b.y.g. red. 7853, adv. 5213), Ooalburg, tel. 2395. Tern.uren, Areenaaletr. 2. tel. 2911. Zierikjee. red. tel. 3133. adm. lal. 2094. Advortcntlcprljf 35 eent per mm. Minimum per adverlantle ƒ5,25. Ingaiondcn mededelingen 2i,£ i tarief. Kleine advertentie, (ma.lmum 8 regel,) 35 cent per regel, (minimum ƒ1,75). .Brieven bureau van dit blad' 50 cent meer. Giro 359300 PZC. Middelburg. Zaterdag 25 juni 1966 Angst en beven: Beatles komen Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Grote groepen van werknemers, te weten het NS- personeel, de landarbeiders en de buschauffeurs, zien met grote belangstelling uit naar het resultaat van de besprekingen, die aan staande woensdag zullen worden gehouden tussen hun organisaties en het college van rijksbemiddelaars. Deze besprekingen zullen be trekking hebben op het ontwerp nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten en vooral op het inhalen van de .aanzienlijke, meerderjarige achterstanden' in de salariëring van deze groepen. Dat er al een oplos sing voor deze achterstanden zou zijn bereikt, wordt door de orga nisaties ontkend. In de nieuwe collectieve contrac ten voor bovengenoemde groepen van werknemers was een regeling getroffen voor het inhalen van achterstanden, die niet de goed keuring kon 'wegdragen van het college. Nu de regering in haar loon- en prijzennota heeft aange geven hoe het inhalen van de ach terstanden moet worden geregeld, is nieuw overleg nodig over deze contracten. De regering heeft namelijk bepaald dat de helft van de erkende achterstanden mag worden uitbetaald in 1966, terwijl de tweede helft eerst in 1967 mag wor den uitgekeerd. Afgelopen woensdag heeft het college va nrrjksbemiddelaars overleg gepleegd met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over een voor bovengenoemde groepen op te stellen regeling. Het college heeft nu partijen, werkgevers en werknemers, uitgenodigd voor een gesprek over de maatregelen, I CANNES (AFP) De Cote d'Azur heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zijn eerste juwelenroof van de I zomer beleefd, Niet ver van Cannes werden uit een villa juwelen ter waarde van 3.500.000 fr. (ruim 2.500.000 gulden) I gestolen. i Tot de juwelen behoorde een armband met edelstenen die deel uitmaakte van de collectie van ex-koning Faroek van Egypte. De eigenaar van de villa is een Parijse industrieel. Optimisme werknemers is emd ten aanzien "van het resultaat T an dit gesprek, al is men zich ervan bewust, dat er een concessie zal moeten worden gedaan. By de landarbeiders verwacht men dat de 2 procent, waarmee de va kantietoeslag wordt verhoogd, eerst in de eerste maanden van 1967 als uitke ring ineens zal worden betaald. Uit zilvermijn 11 ingesloten mannen gered ELSA, YUKON TERRITORIUM, CA NAD A (UPI) Twee reddingsploegen zijn er gisteren in geslaagd II ingeslo ten mannen te bevrjjden die 13 uur door een ondergronds vuur in een zilvermijn waren opgestoten. Volgens mededelingen van leden van de reddingsploeg zijn in de schachten van de Nocash zilvermijn bij Elsa, op een diepte van 100 en 152 meter, nog enige overlevenden en doden. Het vuur was donderdag in een schacht, op 60 meter onder de grond, uitgebroken toen er 21 mannen aan het werk waren. Tien kon den zich op tijd in veiligheid brengen maar een hunner overleed later. Broeder Erich in Oudenbosch heeft er geen spijt van, dat hij zo'n vijf jaar geleden zijn volkssterrenwacht voor ama teurs in Oudenbosch stichtte. Zijn sterrenwacht is uitge groeid tot een indrukwekkend instituut, dat door duizenden wordt bezocht. Broeder Erich zelf is deze week onderschei den met de Zilveren Anjer van het Prins Bernhard- fonds. Meer over hem en zijn sterrenwacht op de eerste pagina van het zaterdagnum mer van vandaag: pagina 11. Voorts op: Pagina 2: Goese veiling boekte record in omzet en. Resten ge vonden van Kasteel van Sint- Maartensdijk. Pagina 3: Soekarno's positie en de partijen. Pagina 5: Kerkdiensten. Pagina 6: Tour de France. Pagina 7: Radio- en tv-rubriek. Pagina 8: ,Whiskey-four-team maakt furore" en .Beatbals voor oadgasten'. Pagina 9: Feuilleton, Waar zijn onze schepen, beurs, strips en PZC-puzzel. En in het zaterdagnummer op pagina 11: Vollcssterrenwaclit Oudenbosch een indrukwekkend instituut' en de literaire kroniek van Hans Warren; pagina 13: met profiteren van de streep'; pagina 15: voor de vromo over mode; pagina 17: kerkpagina met om .Onderweg' over de onderwegker ken en Stemmen uit de kerken; pagina autorubriek om over zwaar belaste auto's op de weg en de vommentarenrubriek over liet TRES-vonnis en de gebeurtenissen in Amsterdam. die nu kunnen worden ge- Meer dan dertienduizend mensen waren aanwe- zig. toen anderhalve week g<-- leaen in Peking een jongeman t1-: ---] terecht stond, omdat hij twen I den in een stadion en de jongen gentien jaar werd onder gejuich van :de menigte ter dood veroordeeld. Wit in Ihet westen, kennisnemend van deze I rechtspleging, voelen een rilling over de I rug lopen en tegelijkertijd hebben we I de neiging ons ver verheven te achten 1 boven dergelijke schouwspelen. Er zijn er echter meer in deze wereld. Eegin deze maand werden in Kongo vier po litici opgehangen, terwijl een duizend- kopDige menigte toekeek. De mannen waren ter dood veroordeeld nadat zij waren beschuldigd van hoogverraad; zij zouden deelgenomen hebben aan een samenzwering om de president te doden Opnieuw: wanneer wrj dit lezen, voelen w*e ons ontsteld. Immers, het voltrek ken van een doodvonnis zal wel nie mand in West-Europa beschouwen als een publieke vermakelijkheid, afgezien nog van de vraag of de mens de dood als straf kan opleggen en mag vol trekken. Aldus zullen de meesten onzer menen, dat er een grote afstand is tussen diegenen, die ae hier gesigna leerde vormen van rechtspleging nor maal en acceptabel vinden, en henzelf. En als gevolg daarvan zuilen zij snel woorden in de mond nemen als .bar baars', .gruwelijk' en .middeleeuws'. Is dat woord .middeleeuws' echter we) helemaal op zijn plaats? Is er hier inderdaad sprake van praktijken, die in ons land en in andere Westeuropese landen alleen maar in de middeleeuwen Helaas niet In een aanleiding Tientallen anensen groeptengistermiddag samen voor het gebouw van de Nutsspaarbanlc in Amersfoort, nadat bekend was geworden dat drie gewapende mannen 's ochtends een overval hadden gepleegd, waarbij 35.000 gulden werd buit gemaakt. Binnen spraken de drie vrouwelijke bankbedienden die op het -moment van de overval achter de balie stonden nog opgewonden na over de ge beurtenis; op de foto van linies naar rechts de dames A. K. Asperts, F. van Ginkel en M. Elbertse. Geheel links de brandkast, waaruit de buit tevoor schijn kwam. WASHINGTON (RTR) Het Witte Huis heeft gisteren geen commentaar willen leveren op ver moedens dat president Johnson overweegt de Amerikaanse lucht oorlog tegen Noord-Vietnam te verhevigen. De woordvoerder van het Witte Huis, Robert Fleming, zei dat hem daar niets van bekend was. Hij wilde op een be richt volgens welk leden van de rege ring meenden dat de president waar schijnlijk olie-opslagplaatsen en andere doelen bij Hanoi en Haifong wil laten bombarderen, niet ingaan. De Noordvïet- namese hoofdstad en de voornaamste haven zijn tot dusver niet aangevallen. KERSENPLUKKER (74) UIT BOOM GEVALLEN RHENEN (ANP) De 74-jarige heer W. van de Hatert uit Rhenen is gister morgen tydens het kersenplukken in de Rlienense Nude uit een boom gevallen. Hy was op slag dood. Vorig jaar werd hij by een val uit een kersenboom ern stig gewond. NEO-FASCISTISCHE BEWEGING ACHTER DE SCHERMEN ACTIEF? (Van onze correspondent) AMERSFOORT De gewapende bende, die gistermorgen om pre cies 11.18 uur een geslaagde overval buit rond 35.000 gulden op een bijkantoor van de Nutsspaarbanlc aan de Leusderweg in Amersfoort pleegde, is enkele uren daarna in Deventer uiteengegaan. Dat valt duidelijk af te leiden aan de achtergelaten sporen, die de politie zowel rond Amersfoort als in de koekstad gevonden heeft. het Nederlandse nummer HD 83-22 te dragen, terwijl tevens vastge steld kon worden, dat de overval- Slmca 1000 uiteen gegaan is. De amb- middels in deze overval hebben ver diept, nemen dan ook aan, dat de over vallers daarna, wellicht zelfs deels per trein, een goed heenkomen in West- Duitsland hebben gezocht. In Terschuur, op een aan de Dron- kelaarsweg naar Achterveld ge legen opslagplaats van de rijkswa terstaat, ontdekte kantonnier R. Geijtenbeek van deze dienst al in het middaguur de donkerblauwe Citroën, waarmee de overval ge pleegd was. Deze wagen in de nacht van donderdag op vrijdag uit de hoofdstedelijke Vondelkerk straat ontvreemd bleek niet, zoals men aanvankelijk veronder stelde, een Duits kenteken, maar Iers het voertuig niet vrijwillig hadden achtergelaten. De afwezig heid van water in de radiator wijst namelijk sterk in de richting van panne. Om precies vijf uur werd vervolgens in Deventer de tweede wagen, een Taunus 17 M met het Belgische kenteken 910 S 5 aangetroffen, zodat de conclusie voor de hand ligt. dat in deze stad de ten minste uit zes leden bestaande bende met alleen nog in hun bezit de kleine Organisatie Overigens wijzen de vele tientallen tips, die de politie ontving, er alle op, dat men hier evenals met de op 15 oktober van het vorige jaar in Tilburg buit 850.000 gulden en de op 10 juni j.l. in Utrecht buit 120.000 gulden gepleegde over len op AMRO-banken te maken h met een goed georganiseerd intei tionaal misdadigersapparaat, dat zich tijdens het ,werk' van allerlei talen bedient. Spraken de overvallers in de Amersfoortse Nutsspaarhank hoofdzaak Duits en Nederlands, man die hen met een Taunus Stoutenburg opwachtte, bediende zich van de Franse taal. Opperwachtmeester Christiaan Eggens, die zich van geen overval bewust rond half twaalf langs de Asschaterweg van Stoutenburg naar Hamersveld huis waarts begaf, trof daar halverwege deze weg de geparkeerde Taunus aan. Achter het stuur zat een man naarstig gebo gen over een kaart, zodat de politieman aacht met een toerist te maken te heb ben. Toen hij evenwel enige honderden meters verder was, passeerden hem ach tereenvolgens de Citroën en de Simca, die op korte afstand van de Taunus stopten. Terwijl de man in deze laatste v/agen luid ,ici, ici' schreeuwde, stapte een man uit de Citroën over in de Tau nus, waarna de drie wagens hun weg vervolgden. Kennelijk heeft de Citroër enige kilometers verder al de strijd ge staakt, want deze werd immers even daarna langs de weg AmersfoortApel doorn op een opslaagplaats van rijkswa- teruggevonden. terstaat t Verkenning veld en omstreken brachten. Uit allerlei tips is de politie duidelijk geworden, dat de bende in de uren voor de overval de situatie er bijzonder goed verkend heeft. Zowel de Citroën, de Taunus als de Simca werden daar rond half elf door verscheidene personen gezien. De werkwijze, de signalementen (Zie slot pag. 3 kol. 1) j^antlijK werden toegepast? Engels blad lazen 1 van de executie in Kongo de opmer king. dat honderd jaar geleden het ter dood brengen van mannen en vrouwen publiek te hoop deed lopen. vond het als eerste minister helemaal niet nodig om deze vorm van massa- vermaak af te schaffen. In Nederland werd de doodstraf in de vorige eeuw eveneens in het openbaar ten uitvoer gebracht, evenals m Nederlands Oost- Indië. Enige tijd geleden kregen wij van bevriende zijde een negentiende-eeuwn boekje ten geschenke met een aantal hoofdartikelen uit het .Nieuws van den Dag' uit de jaren 1870 en 1871. Daarin staat een lange beschouwing met cita ten uit een kranteverslag over een openbare, nogal gruwelijk verlopen executie in het oude Indië. Titel van het artikel: .Barbarisme'. Sarcastisch merkt de schrijver op: .Ook de Javanen zijn en blijven mensen. Zo goed als de beschaaf de Europeaan worden zij gelokt met een executie. Men heeft niet elke dag de gelegenheid om een mens in het volle genot van zijn kracht met de dood te zien worstelen. Dat wekt dezelfde aandoeningen en gewaarwordingen op als een hanengevecht of het oud-natio- Toespraken werden bewaard voor het laatst IJZENDIJKE De commissa ris der koningin, mr J. van Aartsen heeft vrijdagmiddag druk werk gehad. Maar liefst driemaal die middag verrichtte hij een officiële opening en alle drie de keren was dat in dezelf de gemeente. IJzendijke was de plaats waar dit drievoudige feest werd gevierd. Achtereen volgens werden de ravalijnwer- ken, de gerestaureerde koren molen en het nieuwe zwembad aan het ,stede'-bezit. toegevoegd. Dat alles gebeurde onder een grote belangstelling en in een vrolijke ongedwongen sfeer. ,Het is onze bedoeling zo weinig mo gelijk te praten en veel te lachen', zo zei burgemeester J. J. M. Ficq aan ontvangst van dé genodigd' gemeentehuis. En zo is het ook de hele middag gebeurd. Pas na de plechtigheden werd er wat meer ge sproken en die toespraken werden dan nog vaak onderbroken door gul gelach. Tijdens de ontvangst in 't ge meentehuis sprak burgemeester Ficq woorden van dank tot de commissa ris omdat hij naar IJzendijke was gekomen om de openingen te ver richten. ,Ik dank u uit naam van de ze kleine gemeenschap, dat u met ons wil feestvieren. Laten we het gezel lig maken. Laten we de deftige pet afzetten en de Zeeuws-Vlaamse pet opzetten',zo spoord» de burgemees ter zijn gehoor aan. gesymboliseerd. .Wij zijn trots op het oude en blij met het nieuwe', aldus burgemeester Ficq. De commissaris hees vervolgens de vlaggen van Ne derland en Zeeland, ten teken dat de restauratiewerkzaamheden aan de honderd jaar geleden. Er werd toen blijkbaar over openbare executie nog niet zo afwijzend gedacht als door dè toenmalige schrijver van dit hier ge citeerde hoofdartikel. En wat Kongo betreft: openbare terechtstellingen wa ren onder het Belgische bewind geen uitzondering. Trouwens, de executies door de Duitsers, vijfentwintig jaar ge leden, weliswaar niet in het openbaar, maar wel zo talrijk, dat ze met zeer uit gebreide getallen moeten worden be cijferd, deze executies speelden zich mid den in het .beschaafde Europa' af. En aan de andere zijde van de oceaan heb ben tot in het jongste verleden mas sa's menigmaal het recht in eigen hand fenomen en mensen met een andere uidskleur om het leven gebracht. Berichten als hiergenoemd uit Peking en Kongo, hebben naar wij aan nemen, menigeen in ons land doen hui veren, maar de huiver slaat om in schrik als we ons realiseren dat wij niet zo heel ver terug behoeven te gaan in de tijd om soortgelijke taferelen ook in West-Europa zich te zien afspelen. Zover staan wij er dus, in de tijd gezien, niet van af. En wat het heden betreft: de televisiebeelden over een opgezweep te mensenmassa in Amsterdam liggen nog vers in het geheugen om ons er nog steeds aan te herinneren, dat ook in Nederland ongedachte en huivering wekkende situaties wel degelijk voor kunnen komen. Wij moeten ons maar niet te snel boven Peking en Kongo ver heffen. In de inhuldigingsrede van ko ningin Juliana werd destijds gesproken over .eerbied voor alles wat leeft en groeit', maar steeds weer opnieuw blijkt dat de mens onder invloed van allerlei emoties geen enkel respect in deze zin kan opbrengen. In Peking schreeuwt een massa om de dood van een jongen, in Kongo worden mensen in het openbaar opgehangen als een wraakneming en een afschrikking te vens. Bij ons zijn we in de afgelopen honderd jaar milder geworden, we eisen geen mensenlevens meer, maar wel trekt een dolgedraaide menigte door de straten van de hoofdstad en vernielt en sticht brand. Een vreemde toestand in deze wereld: de mens is zo langzamer hand in staat naar de maan te vliegen en te beheersen. Maar zichzelf, zijn emoties, zijn woede en haat, nee daar van is hij nog steeds geen meester. Wat dat betreft zijn de middeleeuwen nog altijd actueel: in Peking, in Kongo, in Amsterdam. ravelijn waren geëindigd. Vervolgens o—o' men naar de geres taureerde korenmolen, die? uit 1841 dateert. De commissaris stelde de molen door het lostrekken van de vang in gebruik. De grote wieken kwamen in beweging en de molen begon te malen, voor deze gelegen heid was het gerst, dat tussen de grote stenen werd .verpulverd'. Zwembad Ravelijn bezoek a Hier de ÏJzendijkse molen, waarvan de wieken lustig Iconden draaien, nadat mr Van Aartsen de vang had losgetrokken. fFoto PZC) Hierna ging het gezelschap naar de ravelijn: op we.g daar naar toe werd de Nederlandse hervormde kerk be zichtigd. Bij de ravelijn zorgden de met vlaggetjes zwaaiende schoolkin deren voor een speciaal welkomstlied voor de commissaris en zy brachten daarin ook de vreugde tot uiting die er heerste voor de totstandko ming van de drie objecten. Burgemeester Ficq richtte op de ra velijn een speciaal woord tot de ver tegenwoordigers van de Stichting Menno van Coehoorn. ,U bent hier gekomen omdat de liefde voor de oude vestingwerken u bezighoudt. Wij mogen blij zijn met een dergelijke stichting, die het oude weet te be schermen', aldus de burgemeester. In de kinderen die op de oude vesting wallen stonden zag hy de gemeente Op weg naar het derde te openen object bracht het gezelschap nog een bezoek aan het bejaardentehuis. Voor het zwembad kreeg de commissaris door een lid van "de winnende es tafetteploeg van de volleybalclub die met nog drie andere teams een esta fettewedstrijd had aangebonden van het gemeentehuis naar het zwembad) een grote sleutel aangeboden. Bij het zwembasin gaf daarna de com missaris een sein waarop kinderen te water sprongen en ballonnen wer den opgelaten. Aan de drie openingen werkten ook de drumband en leden van de r.-k. sportvereniging IJzen dijke mee. Na afloop van deze laatste plechtig heid verzamelden de genodigden zich in het ,Hof van Koophandel', waar de officiële toespraken werden ge houden en waar de genodigden later aan een diner aanzaten. (Zie slot pag. 2 kol. 6) ROTTERDAM, (ANP) De ongeveer 25000 personen die hun automobielver- zekering hebben lopen bij de NV Selecta J verzekerings- en herverzekeringsmaat- sehappij zullen hun verzekering toch i bij een andere maatschappij moeten overslniten. De overeenkomst die aan- I vankelijk tot stand leek te komen tassen de Selecta, die per 5 juli haar bevoegd- iheïd om automobielen tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren zal kwijt raken en een nieuw op te richten ennootschap ,De Rotterdam-Londen ken. De Selecta had zich. volgens de directeur, de heer P. M. W. M. van Eyck bereid verklaard om haar administratieve me dewerking te verlenen opdat de verze kerden zouden kunnen overgaan naar de nieuw op te richten maatschappij, waar in Lloyd's Brokers een overwegend meerderheidsbelang zouden krijgen. De overeenkomst over administratieve sa menwerking is echter niet tot stand ge komen. Gisteren heeft de Selecta aan ook al haar tussenpersonen benaderd met de mededeling dat zij alsnog het beste hun Selectapolissen bij een andere maatschappij kunnen ©versluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1