linkse fracties eisen «ontslag politiechef In september per spoor naar het Sloe Burgemeester Van Hall acht Provo's verantwoordelijk voor spanningen P' r ian voor wijziging korps is gereed Burgemeester had geen contact met mr Toxopeus RAAD V{lAN AMSTERDAM VERDEELD POLITIEK VAN DE GAULLE IS ILLUSOIR EN GEVAARLIJK Doelstellingen van Russen zijn nog dezelfde NAS0ETI0N BEËDIGD Westduits krediet voor Indonesië ,WEGGELAAR STIERF EEN NATUURLIJKE DOOD' Balans met tekort TWEE KINDEREN VERDRONKEN Eerste fase van acht kilometer NOODCOMITÉS IN TWAALF BRITSE HAVENS 209e jaargang - no. 144 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 1 2Ij tarief. Kleir 11,40 par kwartaal, franco par poit 11, >5 par kwartaal, lal. 6140 (b.g.g. rad. 7SS2, ad«. 3213), Ooatbun, tal. 2295. T ailmum 8 rcgoli) 35 cant par rtgal, (minimum 1,75). .Brla Walitraat 58-60, tal. 2355 I. tal. 3133, adm. tal. 2094. 359300 PZC, Middelburg. Donderdag 23 juni 1960 Kikvorsman zakt Rijn af Pagina 3 nut?»r inr G- vav 9e~ ^nlfh ^etaris Van den Berg et. de wethou ders Koet Tabalc envPo. lak. r-h- rei r (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM De drie linkse fracties in de hoofdstedelijke ge meenteraad hebben gistermiddag het hoofd geëist van hoofdcom missaris H. J. van der Molen. Al leen PvdA-spreker drs Ed van Thijn ging daarbij zover dat hij de burgemeester duidelijk vroeg dit verlangen ook kenbaar te maken bij de benoemende instantie' in casu de minister van binnenland se zaken. Hij beperkte zich overi gens niet alleen tot kritiek op het falende beleid maar gaf ook een heel programma van maatregelen, dat positief zou kunnen bijdragen tot het opheffen van de huidige impasse. De burgemeester beloof de in zijn antwoord aan drs Van Thijn dat de politieverordening van Amsterdam ten aanzien van de monstraties zal worden herzien en dat de politie wordt gereorgani seerd. Kr was nogal wat belangstelling voor de vergadering van gisteren niet al leen van het publiek, ook de amhtena- rentribune zat vol en zelfs <le hoofd commissaris kwam luisteren naar wat er allemaal over hom werd gezegd. Burgemeester Van Hall begon met het afleggen van de verklaring waarnaar zc lang was uitgezien. Hij gaf eerst eer chronologisch overzicht van de gebeur tenissen en stelde toen dat naar zijn mening de gespannen sfeer waarin alle rellen zich hebben afgespeeld, voorna melijk was veroorzaakt door de Pro vo's. ,En zij beroepen zich vergeefs op hun geweldloosheid zo lang door hen agressiviteit wordt opgeroepen, bijvoor- beled in ophitsende blaadjes'. De burge meester stelde vervolgens: ,Ik meen daarom, dat de verklaring van de kant der leiders in deze beweging met nodige korrels zout moet worden MINISTER LUNS MEENT: BRUSSEL (ANP) De Neder- landse minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond de politiek van presi dent De Gaulle jegens de Noord- atlantische Verdragsorganisatiej .illusoir en zelfs gevaarlijk' ge noemd. Sprekende voor Belgische zakenlieden in Dendermonde over de plaats van Bel gië en Nderland in de at'.a.vdsche we reld zei hij, dat indien de NAVO haar samenhang zou verliezen en de Sovjet- Unie de weg vrij zou krijgen om de verschillende bondgenoten tegen elkaar uit te spelen, de vooruitzichten op een oost-west akkoord in het niet zomin •erd wijnen. Minister Luns zei toe te geven, dat West-Europa thans stellig in een heel wat minder precaire positie is dan in 1949, De tactiek en de methoden van de Russische leiders hebben zich gunstig gewijzigd, doch hun doelstellingen zijn in beginsel ongwijzagd gebleven, voeg de hij nier aan toe. ,Wij hebben alle reden om voortdu rend op onze hoede te blijvenö, aldus minister Luns, die het defensief ver bond van de atlantische volkeren één van de voornaamste zo niet de voornaamste factoren noemde van de wijziging in het Russische beleid van het imperialisme van Stalin naar de huidige politek van de .vreedza me coëxistentie'. Er op wijzende, dat de huidige .stilzwij gende verstandhouding' tussen de Sov jet-Unie en het westen berust op het nucleaire evenwicht tussen de beide kampen zou het een grote dwaasheid' zijn indien wij ons gemeenschappelijk defensie-stelsel zouden verzwakken door afbreuk te doen aan de afschrikwek kende werking ervan, aldus zouden opgeven, waarop tot dusverre on- dien wij, in overeenstemming met de opvattingen van president De Gaulle het beginsel van de militaire integratie zouden opgeven, waarop totdusverre on- verdedigingsorgamisatie gebaseerd is Minister Luns voegde hier aan toe, dat ,alleen reeds uit een oogpunt van mili taire veiligheid wij alle reden hebben, president De Gaulle's beslissingen zijn land uit deze geïntegreerde de- rie-organisatie terug te trekken ten zeerste te betreuren', .Gelukkig bestaat geen van de bondgenoten de neiging oorbeeld te volgen', zei hij voorts, ei op wijzend dat l>ij de ministeriële NA- VO-conferentie van begin deze maand Brussel duidelijk is gebleken, dat zij zich ,door president De Gaulle niet van de wijs hebben laten brengen en vast- ren over organisatieproblemen, en de uitzonderlijk zware eisen die aan de lei ding van het korps moeten worden ge steld meer kan ik er niet over zeggen zolang de vragen over deze kwestie van een kamerlid niet zijn beantwoord door minister Smallenbroek'. Tenslotte kondigde burgemeester Van Hall aan, dat het politiekorps zal wor den gecentraliseerd aan de hand van een efficiencyonderzoek. In afwachting daar van zal het nodig blijven versterkingen betrekken van elders. En wat De- treft de jeugd: er komt een soort .speakerscorner', op de Noordermarkt. naar het Engelse voorbeeld in Hyde Park. Daar zal men niet alleen vrijuit kunnen gaan spreken, maar ook .eigen tijdse vrije expressie op straat bedrij ven een mooie omschrijving voor het begrip happening. Met nadruk verklaarde mr Van Hall log dat hij achter het politiekorps zal ilijven staan, zonder blind te zijn voor ;emaakte fouten. ,Het zal er om gaan Je houding van het publiek ten opzichte van de politie en zeker ook die van de politie ten opzichte van het publiek te verbeteren'. school in de grote onderbezetting van ons politiekorps'. En wat betreft de aanvraag van vijf jaar geleden tot ver vanging van de hoofdcommissaris: ,Er is toen gesproken met hoofdambtena- De belangstelling van pers en pu- voor de gemeenteraadszitting groot, dat klapstoeltjes worden bijgezet. Centralisatie Oorzaken De fractievoorzitter van de PvdA, drs Ed van Thijn, kreeg als eerste het woord. Hg constateerde, dat het ge zagsvacuüm in de hoofdstad geleide lijk is ontstaan door het samenspe- Zie slot pag. 3 kol. 5) Nog geen antwoord Smallenbroek, maar: Brief gezonden aan de kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Smallen broek van binnenlandse zaken blijft van mening, dat hij nog niet kan antwoorden op de vragen, ge steld door de heer Bruggeman (psp), over de gang van zaken in Amsterdam. Bij de aanvang van de vergadering de tweede kamer maakte kamervoorzit ter Van Thiel gistermiddag de volgende brief bekend van mïnïstr Smallenbroek, waarvan de tekst als volgt luidt: .Naar aanleiding van de gisteren door u aan mij gerichte vraag, of ik van daag de door de heer Bruggeman ge stelde vragen zou kunnen beantwoor den deel ik u mede. dat dit tot mijn leedwezen niet mogelijk is. De gege vens. die ik voor een beantwoording nodig heb. zijn thans nog niet in mijn Ik heb mij gisteren gewend tot de commissaris der koningin in de vincie Noord-Holland en tot de gemeester van Amsterdam met het verzoek mij zo spodig mogelijk de hun eventueel bekend zijnde gegevens met betrekking tot de sub n door de heer Bruggeman gestelde vragen te verstrekken. Geen contact Aan het vorenstaande voeg ik nog toe. dat naar mij is meegedeeld over de betreffende aangelegenheid geen contact is geweest tussen mijn ambtsvoorgangr en de burgemeester van Amsterdam. Tevens is mij ge zegd, dat de burgemeester van Am sterdam destijds terzake overleg heefl gepleegd met de toenmalige commis saris der koningin in Noord-Holland en de toenmalige procureur-generaal, bij welk overleg ook de chef van de aïdelir.g politie van mijn departement is betrokken geweest. De betrokken ambtenaar is thans buitenslands en niet bereikbaar. Om de nodige opheldering over een zaak, die enige jaren geleden aan de orde te kunnen geven, acht ik Kennedy-ronie Tenslotte betoogde de Nederlandse mi nister, dat om inhoud te geven aai conceptie van wijlen president Kern voor een .atlantisch partnership' niet alleen de .Kennedy-ronde' tot een suc ces moet worden gemaakt, maar dat vervolgens alle aandacht dient te worden besteed om aan de EEG door toetreding van landen als Engeland, De nemarken, Noorwegen en Ierland een bredere basis te geven, omdat alleen op die brede basis een gelijkwaardig deel genootschap kan worden opgbouwd. Wat de toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschappen betreft zei mr Luns dat door bilaterale contacten moet worden nagegaan of het .wezen lijke verlangen' bestaat dit mogelijk te maken, niet alleen van Groot-Britannië, ir ook van de andere landen. BONN (UPI) West-Duitsland heeft Indonesië een nieuw krediet van 13.5 miljoen mark verleend en de terugbe talingstermijnen van een vorig krediet van 16,5 miljoen mark verlicht, zo is in Bonn meegedeeld. ook een gesprk met bedoelde ambte naar noodzakelijk. Dinsdag a s hoopt hij weer aanwezig te zijn. Ik zal mij dan terstond doen informeren, terwijl ik vertrouw dan ook over de aan de commissaris der koningin en de bur gemeester gevraagde inlichtingen te beschikken. Zodra het mij mogelijk is. zal ik de kamer gaarne de ge vraagde inlichtingen verstrekken'. DJAKARTA: oud-minister van de fensie generaal Nasoetion is be ëdigd ah s voorzitter van het Indone sische voorlopige raadgevende volkscongres. Nasoetion, die nu ook het recht heeft zonodig als vice- president op te treden, werd met al- -?merte stemmen J if zijn voorzitter Prof Wagenvoort bevestigt: AMSTERDAM (ANP). Prof dr C. A. Wagenvoort, die als contra-deskundige, mede op verzoek van de familie sectie op het stoffelijk overschot van de Am sterdamse bouwvakarbeider Jan Wegge- laar heeft verricht, schrijft in zjjn rap port: .concluderend moet gesteld dat er geen redelijke twijfel is dat Jan Weg- gelaar een natuurlijke dood is gestorven. Prof Wagenvoort, hoogleraar in de ziek tekundige ontleedkunde en gerechtelijke geneeskunde, werd door de rechter-com- missarïs benoemd als contra-deskundige. De bouwvakarbeider overleed op maan dagavond 13 juni tijdens een demonstra tie van ongeorganiseerde bouwvakkers in de Marnixstraat. In zijn gisteren aan de rechter-commis- saris uitgebracht schriftelijk rapport schrijft de hoogleraar: ,op grond van de bevindingen van de uitwendige en in wendige lijkschouwing moet gesteld worden: le er zijn geen aanwijzingen gevonden die er voor pleiten dat de dood van Jan Weggelaar op gewelddadige wijze tot stand is gekomen. Met name zijn er geen aanwijzingen gevonden van toegebracht letsel: 2e. het hart toont zeer ernstig afwijkingen, met name zijn kransslagaderen "van het hart in sterke mate ziekelijk veranderd en nauwd. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat reeds vroeger de bloedsomloop van het hart bemoeilijkt geweest is. Er zijn tevens duidelijke aanwijzingen in de zin van vochtophoping in de longen, die er op wijzen dat vlak voor de dood de bloedsomloop in net algemeen ernstig gestoord was'. Aldus het rapport van prof Wagenvoort, waarvan de officier van justitie, die bovenstaande gister middag mededeelde, een kopie heeft ge- e verklaring van burge meester Van Kali, giste ren in de Amsterdams': ge meenteraad, was veelmeer een analyse van de gebeurtenissen en omstandigheden in Amster dam dan een verantwoording van een beleid. Een Intelligente analyse, waarin het aandeel van de diverse groe pen ordeverstoorders voortreffelijk uit I de doeken werd gedaan. Maar ging het 'daar nu alleen om? Ging het uitslui tend otn een doorlichting van de toe stand in Amsterdam gedurende de laatste tijd? Wij dachten, dat er óók werd gewacht op een verantwoording, die tevens een verdediging zou zijn. Een verdediging, afkomstig van een burge meester, die voor zijn beleid en voor dergelijke verdediging, die respect zou I hebben afgedwongen bij vriend en te genstander. Is echter naar het ons voor komt. uitgebleven. De burgemeester heeft al analyserend erkend, dat de politie fouten heeft j gemaakt, evenals haar leiding, bij welke feiding hij zichzelf als hoofd van de politie inbegrepen acht. Een belangrijke fout ls geweest het onderschatten van 'de toestand op maandagavond de dertien de Juni, waardoor het niet nodig werd ge- vonden telefonisch bij de minister verster king aan te vragen. De juistheid van het verwijt, vorige week door minister Smal lenbroek in de kamer aan het adres van de burgemeester gericht, werd dus gisteren mm of meer bevestigd in de i verklaring van de heer Van Hall. Deze maakte echter in dit verband de op merking, dat Den Haag evenmin heeft voorzien welk een gevaar er school in de grote onderbezetting van het Amster damse politiekorps: bij vroegere gele genheden was immers de gevraagde bijstand slechts in gereduceerde vorm verleend. De burgemeester poogde dus het balletje naar Den Haag terug te kaatsen. Ten onrechte: zijn opmerking, ook al zou zij feitelijk juist zijn, was ten aanzien van de der tiende juni niet ter zake doende. De lei ding van het Amster damse politiekorps (inclusief de burge meester) heeft, hoe dan ook op die avond de toestand onderschat met alle gevolgen van dien. De verantwoordelijk heid daarvoor vermindert niet door de constatering, dat men in Den Haag bh vroegere gelegenheden geen oog had voor het gevaar van de onderbezetting bij de Amsterdamse politie. Er kan der halve slechts worden geconstateerd, dat de leiding van het Amsterdamse politie korps (inclusief de burgemeester) op een zeer beslissend moment een belang rijke fout heeft gemaakt, namelijk toen naliet hulp te vragen. Deze conslatering brengt ons bij een tweede onbevredigende zaak in dit geheel: de onduidelijke verhouding bur gemeester-hoofdcommissaris. Duidelijk is nu wel geworden, dat er althans vroe ger een conflict is geweest in de leiding van de Amsterdamse jpolitie, hetgeen Van Hall aanlei» DEBMEX (ANP). De achtjarige Joh. Eric Blok, die sinds zondagavond in een waterrijk gebied in Diemen was ver mist, is gistermorgen teruggevonden. Het jongetje bleek te zijn verdronken. Dinsdagmiddag is in het water van de Postjeskade in Amsterdam het 7-jarige meisjes V. Veebeek verdronken. Het kind had op een hekwerk langs de wal kant gezeten, was er afgesprongen en te water geraakt. VOOR AANVOER MATERIAAL BILLITON: fount lijH destijds voor de heer 1 zaken dit punt te bespreken. Het conflict is bijgelegd, zo is nu ver zekerd, maar de indruk is gebleven, dat het niet erg goed botert tussen de hoogste politieofficier van Amsterdam en ae burgemeester van deze gemeente. De achtergronden en de feiten daarvan duister gebleven. Maar nu de heer Hall eigenlijk heeft nagelaten zijn beleid als hoofd van de politie met verve te verdedigen om in plaats daarvan een analyse te geven met de ingebouwde erkenning, dat er fouten zijn gemaakt, nu komt de vraag toch vooral naar vo ren: zijn deze fouten wellicht veroor zaakt door een minder goede verhou ding tussen burgemeester en hoofd commissaris? Of is de verhouding hoofdcommissaris-andere politiefunctio narissen slecht? Voorts: is net wisselend beleid misschien een gevolg van tegen strijdige opvattingen tussen burgemees ter en politiecommissaris over de te nemen maatregelen? Heeft de burge meester soms Ingegrepen in het beleid van de hoofdcommissaris? Er is om het hoofd van deze politieman geroepen, maar is dat terecht gebeurd? Kan de fout niet ook bij de burgemeester lig gen? De hoofdcommissaris is tot dus ver de zwijgende man. Is hij het eens met alles wat de burgemeester nu en in de dagen daarvoor heeft verklaard? Het antwoord op deze vragen is niet gegeven. Er zijn wijze dingen gezegd over de achtergronden van de rellen. HOOFDCOMMISSARIS VAN DER MOLEN SLOEHAVEN Over ruim twee maanden zal het Sloe niet meer alleen over de weg en via het water, maar ook per spoor te bereiken zijn. Er wordt nu druk gewerkt aan de aanleg van (le spoorlijn naar het industrie terrein, een aftakking van de ringiijn door de Zak van Zuid- Beveland, bij het station Nieuw- dorp. De opzet is, dat in sep tember Billiton M. and T. er ge bruik van kan maken bij de s§"- voer van groot materiaal voor de bouw van haar fabriekscom plex: in september namelijk zal deze chemische industrie volop .aan de bouw' zijn. Acht kilometer lang wordt het stuk industrielijn, wnarmëe de NV Neder landse Spoorwegen nu bezig is. De nieuwe verbinding takt. by het goe- derenstation Nieuwdorp van de Beve- landse ringiijn af. Een groot deel van de afstand loopt ze parallel aan de Sloeweg; het spoortracé is gelijktij dig met de wegverbinding bepaald. Dat nu met de aanleg van een deel van de Sloespoorlijn is begonnen, houdt verbana met de bouwplannen van Billiton M. and T. Op deze vesti ging is de lijn in eerste instantie ge richt. .Dit najaar zijn er voor het opzetten die moeilijk over de weg kunnen wor den aangevoerd en waarvoor een spoorverbinding gewenst is', vertelde ons de directeur van het havenschap Vlissingen-Oost i o. de heer J. van Konijnenburg. Dit eerste stuk spoorverbinding loopt in de richting van de vestigingen aan het water via de dijk. die net Sloege- bied scheidt van het Bevelandse land, de Van Citters- en de Zuid Kraayert- polder. De bedrijven, die zich aan de (Zie slot pag. 2 kol. 6 dorp is de aansluiting op staande ringiijn door de Zalc van Zuid-Beveland. Vanaf dat punt zul len de imlustrietreuien' naar het noorden afbuigen om bij de Zeeuw se spoorlijn te kunnen komen. de burgemeester-zelf tot vergroting van de moeilijkheden in Amsterdam heeft geleld, niet duidelijk is geworden of het zwakke beleid een gevolg was van een weinig hartelijke samenwerking tussen burgemeester en hoofdcommissaris, niet duidelijk tenslotte is geworden in hoe verre deze politiefunctionaris de oorzaak van een weinig stabiel beleid was. Men kan nu wel allerlei mooie dingen gaan voorstellen, een reorganisatie bij de po litie. de oprichting "van een sprekers- hoek en wat al niet meer. hoofdzaak in eerste instantie echter is toch dat de leiding van de Amsterdamse politie ge zond is. Er zijn evenwel géén verkla ringen afgelegd de afgelopen week en evenmin gisteren in de raad, die m dit opzicht vertrouwen wekken, evenmin is duidelijk geworden hoe het beleid van de afgelopen maanden tot stand is ge komen en welk aandeel beide partijen i burgemeester en hoofdcommissaris) daarin hebben gehad. Dat is voorlopig de balans van de beleidskwesties. Een balans met een tekort: het gaat om de dingen, die ongenoemd zijn gebleven. LONDEN (ÜPI) Premier Wil son van Engeland heeft gebruik I gemaakt van zijn speciale crisls- I volmachten door de oprichting te bevelen van noodcomité's in 12 grote havens, ter verwijdering van door staking getroffen schepen, die de havens verstoppen voor m essentiële voorra4e&.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1