,OP TERUGKEER LAGES WORDT NIET GEREKEND' Plan voor huisvesting gemeente Goes Strafonderbreking is geen gratie Misverstanden over bijstandverlening aan Amsterdam Permanent overleg Frankrijk Rusland ANTWOORD MINISTER OP INTERPELLATIE-BAKKER De Gaulle legt basis voor: Franse leider door Moscovieten warm begroet NEDERLANDSE DESERTEUR UIT LE GI0EN LIEP NA 29 JAAR IN FRANKRIJK TEGEN DE LAMP HOF STELT PR0V0LEIDER ■N VRIJHEID Voorlopig bouw '•irnhhanmmnlex Straffen en straften 209e jaargang - no. 143 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN euwM Courant. HooftfradocUun Q. A. U Kok m Markt 31. tal. 3841. (b.f.f. rad. 3078/3169, t ad»arlnnlla f S.23. tngaaondan mtdcdsllnian onnamantaprlja 88 c 31TS). Oom. Oro a tarlaf. Klalna ad I. 3*11. Zlerlkm. r Woensdag 22 juni 1968 Koningin in Coentunnel Pagina 3 (Van onze parlementaire redactie) DEN KLAAG De omstandigheden zijn van zo ernstige aard, dat niet gerekend wordt op de terugkeer van Lages. Dit heeft de mi nister van justitie, dr I. Samkalden, gisteren in de tweede kamer verklaard tijdens de interpellatie van de heer M. Bakker (cpn) over de strafonderbreking en het vervoer naar Duitsland' van Lages. een van de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda waren opge sloten. De minister zei, dat de genomen beslissing past in het in het verleden gevoerde beleid. Ook houdt de genomen beslissing in geen enkel opzicht een automatische toepassing in op de drie andere oor logsmisdadigers. Een collectief vrijlaten zou in strijd zijn met het wezen van de gratie en van het gratiebeleid, aldus minister Samkal den. De heer Bakker had zijn interpel latie geopend met op te merken, dat er in het verleden al sprake is geweest van een offensief van de .valse barmhartigheid'. Het gaat hier echter om misdadigers, die niet met het gewone wetboek van strafrecht gemeten mogen wor den. Levenslang moet letterlijk zijn tot ,aan de dood in de gevan genis'. Normale maatstaven kun nen hier niet gelden, zo zei de heer Bakker, omdat men volgens hem feitelijk niet van mensen kan spre ken, .hoogstens van een walgelij ke vergroeiing van het menselijke ras'. iderlandse volk. ,Het is onbegrijpelijk en voor ons onaanvaardbaar, dat Lages al in Duitsland was. zonder dat ons volk, het parlement en de kamercom missie van justitie het wisten'. Het wets artikel, waarop de minister zich beroept, is nooit voor Lages en zijn soortgenoten geschreven, betoogde de heer Bakker. Hij meende, dat nu de weg geopend is om ook de drie andere Duitse oorlogs misdadigers, die nog in Breda hun straf ondergaan, vrij te laten. ,In feite zijn zij allemaal gelijk, namelijk, dat zij op het nulpunt van de menselijkheid zijn gearriveerd', aldus de heer Bakker. Iedere gratie en in welke vorm dan ook, aan deze vier noemde de CPN-afge- vaardigde uit den boze. Hierna stelde de heer Bakker een achttal vragen. Hij vroeg onder meer of bij de tenuitvoer legging van de straf van de vier Duit sers ruet steeds het uitgangspunt is gehandhaafd, dat deze straf niet verge leken kan worden met die van de zo genaamde commune (gewone) misdadi gers en of dit niet de reden is geweest, waarom gratieverlening en op-jaren- stelling van do betrokken oorlogsmis dadigers steeds is geweigerd. Minister Samkalden merkte bij zijn beantwoording allereest op. dat wie over Lages een beslissing moei ne men, zich onmogelijk los Kan maken van de feiten en misdrijven, waarvoor Lages is veroordeeld, want ,zij hebben ook nu nog een afzichtelijke welspre kendheid'. De genomen beslissing is dan ook niet genomen uit gering schatting van het ontzegbaar leed, dat Lages teweeg heeft gebracht. .Mij heeft echter niets anders beheerst dan de wil de beginselen van de straf toepassing in de Nederlandse rechts orde te handhaven en te voorkomen, dat aan die rechtsorde iets vreemds zou worden toegevoegd. De nu geno men beslissing houdt geen gratie verlening in en treedt niet in de plaats van een gratiebeslissing. Ter dood veroordeelden, wier straf omgezet in levenslang, kunnen daar door niet meer geheel los worden zien van commune gevangenen, scherpe scheiding tussen beide groe pen valt niet te trekken, zo zei de minister. De gratieverlening kan hier van ook niet los worden gezien. Dit houdt in, dat er omstandigheden kunnen zijn, waardoor op grond van de Neder landse praktijk de situatie van levens lang gestraften in nadere overweging kan worden genomen. Dit was het standpunt van mijn ambtsvoorganger in 1964 en dat onderschrijf ik nog steeds, aldus zei minister Samkalden. Het gaat echter altijd om een bepaald geval in een bepaalde situatie. Minister Smallenbroek aan kamer: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, heeft gisteren een brief gezonden aan de voorzitter van de tweede kamer, waarin hjj mede namens zijn ambtgenoot van justitie en in overeenstemming met de zienswijze van de bur gemeester van Amsterdam de kamer nader inlicht over de bij standverlening aan Amsterdam. De tekst van de brief luidt als volgt' ,II< stel er prijs op mede namens mijn ambtgenoot van 'justitie en in over eenstemming met de zienswijze van de burgemeester van Amsterdam de kamer nader in te lichten, n.u mjj, na hetgeen Ut inzake het vragen van by- stand ter zitting van donderdag jl heb meegedeeld, gebleken is van mis verstanden met betrekking tot de bij standverlening aan Amsterdam. 12 MEI: Ik verneem, dat de burgemeester van Amsterdam bijstand van marechaus see door tussenkomst van de commis saris der koningin zal vragen. Ik heb hierover overleg gepleegd met mijn ambtgenoot van justitie, die met mij van mening was, dat bijstand van rijkspolitie voorkeur verdiende, mede doordat het korps rijkspolitie het eerst aangewezen orgaan voor het verlenen van bijstand is. Mijn ambt- fenoot van defensie, die ik in een la- er stadium de genomen beslissing heb medegedeeld, sloot zich bjj de motivering daarvan aan. IS MEI: De chef van de afdeling algemene za ken tor secretarie van Amsterdam licht het departement van binnen landse zaken in, dat 100 man mare chaussee bijstand voor het weekeinde wordt gevraagd met het oog op een protesttocht tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek. Dit de berichten van de leiding vi het korps rijkspolitie blijkt, dat voor zondag 15 mei 90 man rijkspolitie bijstand ter beschikking kun worden gesteld. Nadat daartoe besloten is, blijkt, bij nader overleg tussen de ter ritoriaal inspecteur van liet korps rijkspolitie in Amsterdam en hoofd van de geiiniformde politie de hoofdstad, dat met 30 man kan worden volstaan, die 15 mei beschik baar zjjn geweest. 17 MEI: De officiële bijstandsaanvraag van de burgemeester van Amsterdam dd 11 mei voor 100 man beroepsperso- neel van het wapen der koninklijke marechaussee met hoger kader en het benodigde materieel komt op het departement binnen met gunstig ad vies van de commissaris der konin gin. 25 MEI: De burgemeester van Amsterdam heeft een telefoongesprek met de directeur-generaal voor openbare or de en veiligheid en brengt zijn aan vraag terug tot 60 A 70 man met als uiteindelijke conclusie, dat 60 man voorlopig voldoende is. In overleg tussen de departementen van binnenlandse zaken en justitie wordt besloten, dat Amsterdam 28 mei tot en met 5 jund bij wijze van proef, die mede dient ter verkrijging van inzicht in het door de burgemees- zez van Amsterdam niet geadstrueer de benodigde aantal, 60 man rijks- politiebijstand zal worden verleend. (Zie slot pag. 3 kol. 2) ,Geen gratie tijk, volgens welke in het verleden al eerder sprake was van strafonderbre kingen, onder meer bij drie commune (gewone) veroordeelden, die resp. 15 en 20 jaar en levenslang In de strafgevan genis te Leeuwarden moesten uitzitten, merkte de minister op, dat ons straf stelsel er op is berekend, dat zinloze gevangenisstraf wordt vermeden. .In het zicht van de dood houdt de straftoepas sing op nog rechtstoepassing te zijn'. Het zijn deze omstandigheden, die zich (Zie slot pag. 3 kol. 3) MOSKOU (UPI) President De Gaulle en hoge Sowjetleiders zijn gisteren in Moskou hun politieke besprekingen begonnen in wat of- cieel werd genoemd ,een atmosfeer van zeer grote openhartigheid en vriendschappelijkheid'. Men werd: het snel eens om met elkaar over leg te blijven plegen na de terug keer van De Gaulle naar Parijs. Onmiddellnk zijn de lastige vraagstuk-1 ken van de Europese veiligheid en de Duitse splitsing aangevat ten aanzien waarvan De Gaulle al bij zijn aankomst Frans-Russische samenwerking zonder Amerikaanse inmenging had geopperd. Kort na de eerste bespreking ver scheen de Franse president op het balkon van het stadhuis van Moskou, hoewel het toen stevig regende. Al weer bleek dat De Gaulle bij de Rus sen in een goed blaadje wil komen. Hij riep de paar duizend Russen die zich in de drukke Gorkistraat hadden verzameld toe: .Lang ieve Moskou, lang leve de Moskovieten, lang leve Rusland, lang leve de vriendschap'. Bij elke frase die vanaf het balkon klonk, steeg beneden gejuich op. Galavoorstelling Later maakte De Gaulle een korte stadsrit en bezocht hij een galavoor stelling in het beroemde Bolsjoitheater. Met hem in de hoofdlog'e waren me vrouw De Ganlle, president Podgornl, premier Kosygin, minister van buiten landse zaken Gromiko en minister van cultuur Jekaterfna Foertsewa. Het ge zelschap werd door de volle zaal met langdurig applaus begroet. .Zinloos' Na te hebben uiteengezet, dat de minis ter de bevoegdheid heeft de tenuitvoer- ?ging van een straf te onderbreken, k al is gratie helemaal niet gevraagd na te nebben gewezen op de prak- ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiaiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMDmmiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiti i 1 Vluchtte in 1937 uit zijn garnizoen in Tunesië Garnizoen verlaten MOSKOU: de Franse president De GauUc hier in gezelschap van de voorzitter van het opperste Sowjet presidium L. I. Brezjnev (links) even voordat de Frans-Russische besprekingen zouden beginnen in het Kremlin. Klaas Plantinga moet verschijnen voor militair tribunaal NICE, FRANKRIJK (UPI) De Nederlander Klaas Plantinga een 50 jaar ou de inwoner van Sneek is dezer dagen door de politie van Cagnus sur Mer gear resteerd toen hjj van geen kwaad bewust een verblijfs vergunning aanvroeg. De heer Plantinga is 29 jaar ge leden uit het Franse vreem delingenlegioen gedeserteerd en zal hiervoor moeten te rechtstaan. De wetsdienaren In Cagnes sur Mer hadden bij raadpleging van hun archief een uit 1937 daterend bevel tot aanhouding van de le gionair Klaas onder welke naam Plantinga dienst had geno men in het vreemdelingenlegioen gevonden, waarop vermeld stond dat Klaas zijn garnizoen te Sousse in Tunesië had verlaten. Plantinga had ln die tijd genoeg gekregen van de romantiek van het soldatenleven, zijn uniform voor een djellaba verwisseld en zich bij een karavaan Noordafri kanen gevoegd. Hij wist een ha ven aan de Tripolitaanse kust te bereiken, vanwaar hij scheep ging naar Nederland. Eenmaal terug ln Nederland werd Klaas opnieuw Klaas Plantinga. vocht tijdens de oorlog in de on dergrondse en stichtte na de be vrijding een gezin. Enige maanden geleden nam Plan tinga een baan aan als monteur in een fabriek te Villeneuve-Lou- bet in het departement Alpes-Ma- ri times. In Nederland is desertie in oor logstijd of -omstandigheden na 12 jaar en in vredestijd na zes jaar verjaard. Kennelijk in de veronderstelling verkerend dat ook in Frankrijk desertie tenslotte vergeven wordt, vestigde hij zich in een camping te Villeneuve-Loubet, en vroeg in Cagnes sur Mer de voor elke bui tenlandse arbeider vereiste ver blijfsvergunning aan. Het leger vergeet echter niets en de archieven van de gendarmerie zijn daar een bewijs van. De heer Plantinga zal zich op nieuw ln uniform moeten steken om te verschijnen voor het mili tair tribunaal te Marseille, want ln Frankrijk is desertie een delict 7.onder verjaringstermijn. In af wachting van zfln berechting zal Plantinga worden overgebracht naar het hoofdkwartier van het vreemdelingenlegioen in Aubagne. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüuiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiui AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof heeft gistermiddag de provoleider Hans Tnvman (24) ter zitting in vrijheid gesteld. De raadsman had een verzoek daartoe aan het slot van rijn pleidooi gedaan. Tuynman stond vangenis met aftrek had veroordeeld. Van dit vonnis vroeg de procureur-gene raal, mr W. B. J. Aberson, bevestiging. In eerste instantie had de officier van justitie, mr H. E. van Renesse, twaalf weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voor arrest geëist. Sedert 1 april, toen hij op het Leidaaplein. bij de uitdeling van exemplaren van de .Prdvokatle' was ge arresteerd, bevindt de provo zich, met onderbreking van een week, in voorar rest. Toen de president van het hof. mr J. H. P. E. Mijnssen, de beslissing over de in vrijheidstelling mededeelde voegde hij er aan toe dat aeze niet vooruit loopt op het oordeel van het hof over de straf baarheid of de op te leggen straf. Als het hof op 5 juli arrest wijst, heeft de jongeman bijna drie maanden gezeten. SHAPE NAAR BELGIË BRUSSEL (ANP) De Belgische ka mer van volksvertegenwoordigers heeft gistermiddag de overbrenging van SHAPE, het militaire hoofdkwartier van de NAVO, nit Frankrijk naar België, goedgekeurd. STADHUIS: REPRESENTATIE STADSKANTOOR VOOR PERSONEEL GOES Het is een kwestie, die al jaren sleept en waar al jaren over gesproken wordt, maar b en w van de Ganzestad bieden de raad er vanavond woensdag een oplossing over aan: de restauratie van het stadhuis en de huisvesting van de secretarie en de dienst ge meentewerken. Het college wil een zo spoedig mogelijke res tauratie van het stadhuis, voor het. secretariepersoneel een nieuw stadskantoor en, zolang dat nog niet kan worden ge bouwd, een tijdelijke huisvesting van alle gemeentelijke diensten in een barakkencomplex, dat men in het plan Zuid-West denkt te situeren. Die gedachten leggen b en w de raad in vier suggesties voor. Zrj vragen de raadsleden: uit te spreken, dat de restauratie van het stadhuis zo spoedig mo gelijk moet worden aangepakt; te bepalen, dat het stadhuis na het gereedkomen van de restau ratie slechts zal worden gebruikt voor respresentatieve doeleinden en vergaderingen; te bepalen, dat voor de huisves ting vnn de gemeentesecretarie, 2» iieapt gerseeotewe.rken en eventueel andere gemeentelijke diensten .op een nader uit te kie zen plaatsf een stadskantoor zal worden gebouwd; te besluiten, zo snel mogelijk over te gaan tot de bouw van een tij delijke kantoorruimte voor deze gemeentelijke diensten op een terrein ln Zuid-West, ornaat een spoedige realisering van het stads kantoor niet mag worden ver wacht. In een uitvoerige toelichting werken b en w deze gedachten nader uit. De kwestie van de stadhuisrestauratie: het college attendeert erop. dat het gemeentebestuur van Goes zich al sinds het einde van de tweede we reldoorlog met plannen in die rieh- ting heeft beziggehouden. .Hoe no dig die restauratie is. is voor ieder een een waarneembaar feit en wordt nog geaccentueerd door het steeds venlergaande verval', aldus b en w. Voldaan is het college erover, dat de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ln februari In de subsidiabele restauratiekosten van ƒ1.055.000 een bijdrage van 40 pro cent tot een maximum van 422.000 heeft toegekend en dat gs deze maand hebben bericht, dat er van die kant waarschijnlijk kan worden ge rekend op een subsidie van 54.2o0 Te klein B en w brengen de raad in herinne ring, dat men de eerste plannen het in oude glorie herstelde en efficient bruikbaar gemaakte stad huis weer te gebruiken voor ge meentesecretarie hebben laten va ren. Men zegt er nu over: ,Het ge restaureerde stadhuis zou op het tijd stip van eventuele ingebruikname reeds te klein zijn, terwijl de ratio nale bruikbaarheid steeds te wensen zou overlaten'. En vandaar: een ge restaureerd stadhuis uitsluitend voor representatie en vergaderingen en dergelijke. Om het gemeentelijk adminstratiet apparaat draaiende te houden vinden b en w een nieuwe kantoorruimte noodzakelijk. Het college zou het een .stadskantoor' willen noemen. En daarin moet ook piaats worden inge ruimd voor de dienst gemeentewer ken, .aangezien ook deze dienst hij haar werk veel moeilijkheden onder vindt door onvoldoende werkruimte*. B en w zien het er echter niet Sn. dat dit stadskantoor binnen enkele jaren kan worden gebouwd. .We zou den er de voorkeur aan geven zo spoedig mogelijk de nodige stappen te doen voor de bouw en secretarie en gemeentewerken erin onderbren gen, maar we verwachten niet dat dit kan: los van het feit. dat met het in eigendom verkrijgen van de bouwgrond nog wel geruimte tijd gemoeid zal zijn achten wij het in deze tijd van ernstige landelijke fi- nanclerings- en plaatselijke budget taire moeilijkheden niet reëel, zo schrijven b en w. Slecht, slecht.... Aan de andere kant wordt wel met nadruk gesteld, dat men met de res tauratie van het stadhuis wel snel moet aanpakken, wil het gebouw .niet totaal verkommeren'. Daarbij komt ook, dat de manier van wer ken van het stadhuispersoneel en van de dienst gemeentewerken .on verantwoord' is. ,De omstandigheden r.jjn niet meer wel aanvaardbaar", (Zie slot pag. 2 kol. 2) IHet stadhuis van Ooesdominerend op de Grote Markt, verkommert al jaren. Het is hard aan restauratie toe en b en w komen met huisves- tingsvoorstellen in de raad. (Foto PZC) n het gisteren verschenen nummer van .Ruim Zicht', orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, trof fen wij onder het opschrift .Straffen en straffen..." een korte beschouwing aan over veroordeling van de Tres-studenten, die betrokken zijn geweest bij het inwij dingsritueel. dat vorig jaar aan een twin tigjarige student net leven kostte. Een citaat uit het bewuste stukje: .De provo's die ooit in Utrecht zullen gaan opereren, behoeven zich hier geen zorg te maken over ge vangenisstraffen zoals in Amsterdam woraen uitgedeeld. In het ergste geval zullen zij een vaderlijke vermaning krij gen'. Hier wordt aus het Trc.vi'onnls vergeleken met rechterlijke uitspraken in net arrondissement Amsterdam, waarbij soms fikse vrijheidsstraffen worden uitgedeeld aan provo's. Uit de bewoordingen van het nier geciteerde commentaar uit ,Rui:n Zicht' zou men kunnen afleiden, dat dit blad rechts ongelijkheid constateert ten gunste van de Tres-studenten. Om het scherp te zeggen: er wordt gezinspeeld op klasse- justitie. We hebben de indruk, dat het Utrechtse vonnis (evenals de daaraan voorafgaande eis van het openbaar mi nisterie) in het algemeen enige verwon dering heeft gewekt. Een aantal reactie» die ook ons hebben bereikt, wezen daar op. Bovendien hebben sommigen ons (tot onze verbazing overigens) geattendeerd op opmerkingen van de heer Hendrik Koekoek, kamerlid, die bij het debat over de Amsterdamse rellen min of meer van de minister van justitie ver langde, dat deze bewindsman per cir culaire de rechterlijke macht indicaties zou geven inzake op te leggen straffen. Iemand belde ons op om ons mee te delen, dat hij het met deze opvatting eens was en hij voegde er aan toe: .Dan zouden die Tres-knapen ook de straf hebben gekregen, die zij verdienden'. Wij geloven, dat het goed is, ja noodzakelijk, stelling te nemen tegenover dergelijk dubieus gepraat. Wij dachten aanvankelijk, dat het Nederlandse volk de woorden van de heer Koekoek, kamerlid voor de Boe renpartij, volstrekt niet ernstig zou nemen. Maar omdat ons gebleken is. dat sommigen toch wel enige waarde hechten aan zijn weinig zinvolle opmer king, willen wij er nadrukkelijk op wij zen, dat de onafhankelijkheid van (Ie rechtspraak in Nederland een groot goed is. De rechter neemt géén aanwijzingen in ontvangst, ook niet van de minister van justitie: de wetgever heeft hem (de rechter) ruime grenzen gelaten bij het be palen van de strafmaat. De scheiding van de uitvoerende en de rechterlijke macht is een waarborg voor een zo groot moge lijke rechterlijke onafhankelijkheid en zij behoort zorgvuldig te worden gehand haafd: zou de onaf hankelijkheid van de Nederlandse rechter worden tekort ge daan, dan komen we op een hellend vlak terecht. Het is namelijk het vlak, dat ons van de rechtstaat in de politiestaat zou brengen. Het betoog vorige week van de heer Koekoek, lid van de staten- generaal, had dan ook een uiterst ge vaarlijke strekking. Het is te hopen, dat In de groepering, die hij in het par lement vertegenwoordigt, mensen zijn te vinden die hem op aeze dwaling wij zen. Het is te hopen óók, dat hem daD de ernst van zijn dwaling in alle schril heid voor de geest zal komen te staan. De Nederlandse rechter is onafhanke lijk: er kan in deze dagen niet ge noeg op deze gelukkige omstandigheid worden gewezen. Er is echter in het verband van de thans in deze kolom aan de orde zijnde onderwerpen reden te over er eveneens op te wijzen, dat men rechterlijke uitspraken niet zo maar zonder meer met elkaar kan vergelijken. In het hierboven geciteerde ,Ruim Zicht'- artïkel wordt dat gedaan: provovonnis- sen met de Tres-uitspraken worden naast elkaar gezet en op grond daarvan wordt een conclusie getrokken. Een me thode die naar wij hebben bemerkt de afgelopen dagen door menig Ne derlander is toegepast. Tussen de provo's en de Tres-studenten en hun rechtszaken bestaan evenwel grote verschillen. De laatsten hebben een afschuwelijk en mid deleeuws ritueel toegepast zonder overi gens de opzet te hebben gehad een hun ner om het leven te brengen. Er was geen sprake van opzet. Evenmin ls er rekening te houden met enige herha ling: het trieste ongeval mét de be wuste student heeft de leden (en naar f^AntliJh scnok tot de erkenning gebracht, dat de hier gevolgde methodiek niet getuigt van enige civilisatie, ja zelfs gruwelijk barbaars is. Bij de provo's is er daaren tegen wel sprake van opzet, de orde wordt door hen met opzet verstoord, terwijl met herhaling wel valt te reke nen. In beide gevallen heeft voorts ge vangenisstraf een andere uitwerking: in het geval van de provo's werkt hét als een soort martelaarschap, het ziet er zelfs naar uit, dat sommigen het als een onderscheiding beschouwen. Bij de Tres-leden kan een gevangenisstraf een loopbaan volstrekt wijzigen, kan een car rière in de aanvang breken. Een rech ter zal al deze omstandigheden mede in zijn beschouwingen willen betrekken. Dat gebeurt bijvoorbeeld ook in geval len, waarbij ontzegging rijbevoegdheid wordt uitgesproken. Een dergelijke ont zegging is voor iemand, die een auto slecnts voor zijn plezier heeft, veel minder erg dan voor iemand die er zijn brood mee moet verdienen. Wanneer ae rechter een vaste formule zou toepassen .plezierrijder' dan zou hij in wezen rechtsongelijkheid toeoassen. We hopen met deze voorbeelden aangetoond te hebben hoe moeilijk het is om zelfs za ken. die gelijk schijnen te zijn. met elk aar te vergelijken. Men moet daarmee voorzichtig zijn. Wij menen dan ook. dat een commentaar als in .Ruim Zicht' er naast is. Wij hebben er echter behoefte aan na deze uiteenzetting nog een enkele opmerking te maken over het Utrechtse Tres-vonnis. Zonder neiging te hebben deze rechterlijke uitspraak te willen ver gelijken met vonnissen inzake provo's, voornamelijk in aanmerking nemend het feil, dat 3:ier een aantal jongemannen de oorzaak is geweest van de dood van een hunner, stellen wij er prijs op als onze overtuiging uit te spreken, dat de betrokkenen "er met een boete van twee duizend gulden genadiglijk zijn afgeko men. Er is hier sDrake van een zéér milde straf. Voor het openbaar minis terie lijkt ons de aangewezen weg tegen dit vonnis beroep aan te tekenen. THANT NAAR MOSKOU NEW FORK (RTR) Secretaris-ge neraal Thant van de VN gaat nog deze zomer naar Moskou voor besprekingen Imet Sowjetrusslsche leiders, op hun uit- nodiging. Een datum is nog niet vastge- Isteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1