FRANKRIJK EN RUSLAND MOETEN SAMENWERKEN' Bij ADM150 man ontslagen IJzendijke viert vrijdag ,dag van de officiële openingen' Toekomst continent in eerste plaats Europese zaak DE GAULLES WORSTEL IN MOSKOU: LUITENANT-GENERAAL SCHAPER STAATSSECRETARIS DEFENSIE Filosofie met een slrohalm z Feestelijkheden duren tot zaterdagavond 209e jaargang - no 142 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 juni 1966 W.l.lr».! 58-60. UI. 23SS i. UI. 3133. «dm. UI. 2094. 359300 PZC. MM-Ulburs. y MOSKOU (UPI) President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft gisteren Rusland een politiek deelgenootschap met Frankrijk aan geboden. Hij zei dat als de twee landen zouden samenwerken dit zo wel de eenheid en veiligheid in Europa als de wereldvrede zou be vorderen. De Gaulle deed dit aanbod toen hij in de Russische hoofdstad aan kwam voor een officieel bezoek van tien dagen. .Kennelijk wil hij eens toetsen of er met de Sowjets zaken' valt te doen op een tijd stip dat zijn betrekkingen met de westelijke geallieerden stroever zijn dan op enig ander tijdstip in recente jaren. In een redevoering op de luchtha ven kort na zijn landing, zei de president dat het belangrijk voor Frankrijk en Rusland was ,menin gen uit te wisselen en hoop ik, hun acties op elkaar af te stemmen, teneinde de unificatie en veiligheid van ons continent te helpen en te vens zijn evenwicht en de wede van de gehele wereld te helpen'. Do Gaulles opwekking; lot politieke sa menwerking; zal vermoedelijk bp de Bus sen in goede aarde vallen. In een wel- komstrede, onmiddellijk voor dat De Gaulle aan bod kwam, zei president Ni kolai Podgorni dat de Sowjet-Unie groot belang; hechtte aan de besprekinge met de Franse leider. Hij voegde daar aan toe: ,Wü zijn bereid over alle proble men te praten waarin onze twee landen zjjn geïnteresseerd, in een geest van op recht realisme en wederz.yds begrip'. De Russen hadden hun beste rode loper uitgelegd ter ere van de Franse leider. Podgorni en premier Alexei Kosygin waren op de met vlaggen versierde luchthaven bij Moskou om hem te be groeten. Ook de astronauten Joeri Ga- Kin en Alexei Leonof waren er en zij gen een stevige hand van de Franse president. Dat ook honderden nieuwsgierige bur gers naar het vliegveld waren gekomen, deed de generaal zichtbaar plezier. Zo als hij ook op zijn rondreizen in eigen land doet. beende De Gaulle, die de kaki-uniform en kepi van een brigade generaal droeg, naar de omheining waar achter het publiek sond en hij stak beide handen uit om die te laten schudden. De raatjes op en het klonk In spreekkoor .Droezjba' (vriendschap). De Gaulle werd later door duizenden Moskovieten toegejuicht langs zijn route naar het Kremlin. De auto waarin De Gaulle samen met Podgorni en Kosygin zat in de lange stoet, was open. Europees probleem' In zijn tafelrede gisteravond, wekte De Gaulle de Sowjet-Unie op samen met Frankrijk een schikking tussen Oost en West ln Europa tot stand te brengen zonder Amerikaanse inmen ging. De president gaf toe, dat de verenigde Staten een belangrijke rol dienden te spelen in de pacificatie en transformatie van de wereld, maar, zo voegde hij er aan toe: .Frankrijk is de mening toègedaan dat een ak koord tussen de staten die tot dus verre tegenstanders waren in de eerste plaats een Europees probleem De Gaulle zei dat het in eerste instantie de taak der Europeanen was het over de toekomst van Duitsland en over de Euronese veiligheid eens te worden. Hij zei clat een Europese schikking ook Onze kaart geeft de route aan welke president De GauUe zal volgen gedurende zijn verblijf in de Sowjet-Unie. Vandaag en morgen zal de ■president in Moskou zijn. Morgen vertrekt hij naar No-wosibirsk in Siberië, waar hij zal blijven tot de 25ste, de dag van zijn reis van Nonvosibirsk naar nngrad. De GauUe blijft in Leningrad tot de 28ste. Dan gaat hij naar - .jef maar verlaat die stad nog dezelfde dag am naar Wolgograd het vroegere Stalingrad) te gaan. In de anxmd van de 29ste vertrekt de president naar Mosicon en ap de eerste juli verlaat hij de hoofdstad vam, de Sowjet-Unie met bestemming Pa/rijs. Boven: een beeld van de eerste ontmoeting tussen president De Gaulle (r) en de Russische premier Kosygin (l) met hun adviseurs in het Krem lin vn Moskou, gisteren. NA CARRIÈRE BIJ MARINE EN LUCHTMACHT Belast met luchtmachtzaken DEN HAAG (ANP) Bij kb nr. 4 van 20 juni 1966 is reserve luite nant-generaal H. Schaper benoemd tot staatssecretaris van defensie, speciaal belast met aangelegenhe den de koninklijke luchtmacht be treffende. Bij koninklijk besluit nr. 3 van dezelfde datum is aan reser ve luitenant-generaal H. Schaper eervolle ontheffing verleend als adjudant-generaal, tevens chef van het militaire huis van HM de Ko ningin, terwijl luitenant-generaal Schaper bij hetzelfde koninklijk besluit is benoemd tot adjudant- generaal in buitengewone dienst van HM de Koningin. De nieuwbenoemde staatssecretaris heeft een lange staat van dienst in de mili taire luchtvaart, aanvankelijk enkele tientallen jaren bij de koninklijke marine, later bij de koninklijke lucht macht. Heye Schaper werd op 8 september 1906 in Joure (Fr.) geboren. In. 1926 kwam vibel-voorzitter A Lockefeer heeft ces zijn studie beëindigde. Hij nam dienst bij de koninklijke marine reserve en werd benoemd tot luitenant ter zee III. Nadat hij enige tijd bij de onderzeedienst had gediend ging' hij c"™* naar de marine-luchtvaartdienst v, hij beroepsofficier werd in de r officier-vlieger 3e klasse. de twee kampen, met i die in Azië woedt, plaats die dat alleen maar bevestigen. Frankrijk kan daarom niet berusten in deze onbuigzame confrontatie van twee organisaties. Frankrijk wil een land van j de vrijheid en een westerse natie blijven, maar wil tevens nieuwe betrekkingen met de Oosteuropese staten, welke lei den naar vermindering der spanningen, naar begrip en naar samenwerking. Precair De Gaulle constateerde dat de tegen woordige staat van .vreedzame coëxis tentie' de permanente spanningen tus sen Oost en West had verminderd, maar dat de situatie desniettemin precair was gebleven. Bovendien vinden er buiten VOLGENS DIRECTIE WORDT NORMAAL GEWERKT WEGENS DEELNEMING AAN WILDE ACTIES AMSTERDAM (ANP) Met in- gang van gisteren zijn bij de Am sterdamse Droogdok-Maatschappij (ADM) NV te Amsterdam 150 werknemers ontslagen wegens het bij herhaling deelnemen aan wilde acties, zoals werkweigering en voortijdige werkbeëindiging. Dit geschiedde voor het eerst in het weekeinde van 10 juni en volgende dagen en herhaalde zich op het. eind van de afgelopen week, ondanks herhaalde waarschuwingen van de directie van de ADM. Daarop is besloten tot. ontslag van de bij de acties betrokken werk nemers, zo is door do ADM medegedeeld. Telegram moeilijkheden geweest op dc werf we gens wat de werknemers noemen de .schandaalbelasting' op overwerk en va kantietoeslag. Reeds op 10 juni was een aantal werknemers vroegtijdig vertrok ken en was een deel niet verschenen op zaterdag 11 juni (Eens in de vier weken moeten de werknemers ook op zaterdag werken). Ook afgelopen vrijdag zijn een aantal werknemers om vier uur vertrokken. Zij hebben daarop hun ontslagtelegram gekregen. Het gaat hier om ongeveer tien procent van de werknemers. Onder hen bevinden zich geen buitenlanders er werken ongeveer 150 buitenlandse ar beidskrachten op de werf. Mocht blijken dat door de gegeven ontslagen de werk zaamheden op de werf in gedrang ko men dan overweegt de directie opnieuw ook buitenlandse arbeidskrachten aan te trekken De kans dat de nu ontslagen arbeiders later weer in dienst zullen wor den genomen acht de directie onwaar schijnlijk. Het ontslag moet als defini tief worden beschouwd. Ondernemingsraad Een woordvoerder van de ontslagenen, het lid van de ondernemingsraad en fractievoorzitter van de Vrije lijst', de heer Klaas Smits, zei tegen een ver. slaggever van het ANP, dat al enige tijd geleden aan de directie was verzocht een deel van de als onbillijk gevoelde belasting voor haar rekening te nemen. Deze kwestie is bij herhaling in de on dernemingsraad besproken, maar de di rectie weigerde op dit verzoek in te gaan. Op 11 juni, na de eerste moei lijkheden, was de ondernemingsraad in spoedvergadering bijeen gekomen er toen heeft een van de leden van de di rectie een .donderspeech' gehouden aldus de heer Smits waarin hij fel in ging op het feit, dat werknemers te vroeg naar huis waren gegaan. .Een Werknemers zouden een telegram van de volgende inhoud hebben gekregen: .Wegens het ondanks herhaalde waar schuwing niet verrichten van aan u op gedragen werkzaamheden, ontslaan wij u om deze dringende reden op staande voet. Derhalve zal u met onmiddelijke ingang geen toegang tot ons terrein meer worden verleend, behalve voor het inleveren van gereedschap en het opha- un van eigendommen op vrijdag 24 jjni aanstaande. Brief volgt'. Dit tele gram was ondertekend door cte directie van de ADM Volgens de directie, dit in tegenstelling tot mededelingen van werknemers, wordt er normaal gewerkt op de werf. Blijkens een woordvoerder van rectie van de Amsterdamse Droogdok- kans de zaak behoorlijk te bespreken Maatschappij zijn er al enkele wekeniis ons toen niet gegeven', zo zei Smits. de oorlog MOSKOU: generaal De Gaulle is de Russische hoofdstad aangeko men, waar hij werd begroet door de voorzitter van het o-pperste Sowjet- presidium, N. Podgorny. 1940-1945 Toen in 1940 de Duitsers Nederland bin nenvielen kreeg hij order naar Engeland te gaan, waar hij werd ingedeeld bij het 320 squadron van de RAF. Hij deel aan vele patrouillevludhten bombardementen en voerde verscheidene speciale opdrachten uit; zo landde hij in oktober 1940 met een watervliegtuig in het Tjeukemeer om leden van verzets groepen aan boord te nemen. Voor deze actie werd hij benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willemsor de. In december 1941 werd hij bevorderd tot officier-vlieger le klasse. Tijdens een aanval op een Duits kon vooi werd hij afgeschoten en vangene gemaakt. Na de oorlog in Europa, in 1945, werd hij naar Nederlands-Indië gezonden als commandant van de marine-lucht vaartdienst in Indië in de rang var hoofdofficier-vlieger 2e klasse. In 1946 keerde hij terug naar Neder land om waarnemend vlagofficier van de MLD te worden in de rang van hoofdofficier-vlieger le klasse. In januari 1949 wera hij als schout week opnieuw dc indruk ge- alsof zijn strijd om een ,open' (althans .zoute") Ooster schelde nog altijd naar een over winning k8n voeren. Zaterdag bleek, dat één van de hoogst'- visserij- autoriteiten ln den lande, de directeur visserijen van het ministerie van land bouw. over deze houding hogelijk ver baasd was. De heer Lockefccr was daar echter niet van onder de Indruk, hij meende ook na de woorden van deze directeur lir J. Tienstra), dat er geen reden tot wanhopen was. Wij hebben in deze kolom reeds vele malen over de inzichten van de Zevibel-voorzltter ge schreven, bij herhaling ook hebben wij ons op grond van algemeen bekende feiten genoopt gezien hem af te vallen en hem zelfs te bestrijden. Eigenlijk is er geen reden om opnieuw mi-t de heer Lockefeer in discussie te treden, maai er is één overweging, die daartoe aan leiding geeft. De overweging namelijk, dat de neer Lockefeer handelend zoals hij nu doet. zijn leden een verkeerd jbeeld van de werkelijkheid geeft. En jdat is een ernstige zaak. Wij citeren hier enkele zinnen uil het verslag in de PZC van gisteren, plaatsing naar de koninklijke lucht-|De heer Lockefeer zei volgens dit ver macht en zijn benoeming tot plaatsver-1 slag zaterdag in Philipr>inc: .Kr is tol vangend chef van de luchtmachtstaf in heden toe geen bedrag voor oen Oostor de rang van generaal-majoor. scheldedam' op de begroting geplaatst. Op 1 november 1956 werd hij benoemd j In België worden bezwaren geopperd en tot chef van de luchtmachtstaf in dei velen vragen met ons een "nernleuwdo rang van luitenant-generaal. Behalve ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde is luitenant-gene raal Schaper drager van het Disting uished Flying Cross en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In mei 1959 werd hij benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. In november 1960 werd hij door de pre sident van de Verenigde Staten be noemd tot commandeur van het .Legion of Merit". Luitenant-generaal Schaper werd in ja nuari 1959 door HM de Koningin be noemd tot kanselier der Nederlandse Orden en voorzitter van het Kapittel der Militaire Willemsorde. Met ingang van 1 augustus 1961 be noemd tot adjudant tevens sous-ehef van het militaire huls van HM de Ko ningin. In november 1961 benoemde HM de Ko ningin hem tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, bij bevordering. Met ingang van 1 december 1961 werd luitenant-generaal Schaper benoemd tot adjudant-generaal tevens chef van I~~* militaire huis van HM de Koningin. bezinning op "net probleem' Tegenover deze weinig zeggende punten stellen wij de volgende verklaring van minister Suurhoff, afgelegd in de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat van de tweede kamer op 4 november van vorig jaar: .De afsluiting van de Oosterschelde 1««1 TTr, QA rr.t Nogmaals protest tegen vrijlating van Lages DEN HAAG (ANP) De vereniging Voormalig Verzet Nederland en de Ne derlandse Vereniging van Ex-Politiéke Gevangenen hebben gisteren gezamen lijk telegrafisch bij de minister vam jus titie geprotesteerd tegen de gratiever- Overeenkomst President Podgorni beaamde in zijn ant woord dat de buitenlandse politiek van Frankrijk en Rusland op vele punten overeenkomst vertoonde, met name wat betrof het streven naar versterking van het wederzijds begrip en naar samen werking. Volgens de Rus was dat voor al van toepassing op de situatie in Eu ropa van welke de wereldvrede nog altijd sterk afhankelijk was, alsmede op enkele andere delen van deze planeet, en voor al die waar thans de oorlog woedde. Hij stelde dat de Russisch-Franse betrekkin- ;en een belangrijk element in de Euro pese en internationale veiligheid vorm den en sprak de hoop uit dat de komen de besprekingen tussen de leiders der twee landen vruchtbaar zouden zijn en de .traditionele vriendschappelijke ban den die hun volkeren verbinden zullen verveelvuldigen en versteken'. Podgorni reageerde positief op het denkbeeld van een Frans-Russische in spanning^ om in Europa een schikking tot sïanfl te brengen. ,Het Sowjetvolk wenst oprecht dat Frankrijk onaf hankelijk, sterk en welvarend samen met de Sowjet-Unie en andere Europese staten actief zal bijdragen aan de ver sterking van de Europese veiligheid'. Naar de mening van de Rus eisen de gehele internationale situatie in Europa, de ontwikkeling van de moderne econo mie, wetenschap en techniek en de vitale belangen van alle volkeren en staten in Europa stabiliteit in de onderlinge be trekkingen en een stabiele vrede. ,Er is op het ogenblik geen enkele werkelijke aanwijzing en geen enkel vaststaand gegeven, waarop men de hoop zou kunnen baseren dat de Oosterschelde niet wordt afgesloten en dat een deel daarvan zout water zal blijven bevatten. Nu begrijp ik best. dat de vissers daar graag hun oude bedrijf willen blijven uitoefenen en dat zij de neiging hebben om elk strohalmpje, hoe schimmig ook, aan te - - ntlijn RAVELIJNt MOLEN EN ZWEMBAD [JZENDIJKE Vrijdag 24 juni 1966 wordt voor de midden- Zeeuws-Vlaamse gemeente IJzendijke wel zeer belangrijk. De commissaris van de konin gin, mr J. van Aartsen, zal dan niet minder dan drie bijzondere werken officieel beëindigd ver klaren. Het betreft in de eerste plaats de restauratiewerkzaam heden aan het Ravelijn en de vestingwerken uit de tijd van prins Maurits. Vervolgens zal de commissaris de volledig her bouwde korenmolen van Ijzen dijke in gebruik stellen en over dragen aan een telg uit het oud< IJzendijkse molenaarsgeslach' Doens. En tenslotte zal mr Var Aartsen een gloednieuw zwem bad voor het publiek openstel len. De drie gebeurtenissen wor den twee dagen lang omlijst met festiviteiten voor alle inwoners van het dorp. Eerst zaterdag avond laat worden de feestelijk heden besloten met een vuur werk boven het Ravelijn. De restauratiewerkzaamheden aan het Ravelijn, dat veel overeenkomst vertoont met de verdedigingswerken van Naarden, begonnen reeds in de winter '60-'61. De plannen oude glorie te herstellen, dateerden al van ver voor de tweede wereldoor log. Reeds in 1939 zorgde de vereni ging ,Menno van Coehoorn' voor de oorspronkelijke plannen van de ves. ting. Voor het uitstel was- eerst de oorlog en later het gebrek aan man kracht verantwoordelijk. Maar in 1960 werden de restauratieplannen af gestoft en de gemeenteraad opnieuw voorgelegd. Sedert de winter van 1960 is er met tussenpozen gewerkt aan het graven van grachten, het ont werpen van een bastion en de aanleg van wandelpaden. Ook werd volgens een oud patroon herbestraat. stig zijn van 't oude le perron van Vlissingen. ,Voor een prikje ge kocht'. aldus burgemeester J. J. M. Ficq. In het afgelopen jaar kwam de restauratie gereed en was IJzendijke een unieke wan delgelegenheid rijker. Langs het Ravelijn kwamen ouderwetse .er gens in Holland' opgeduikelde straatlantaarns met koperen kap pen, waarin alleen een gloeilamp herinnert aan de twintigste eeuw. .Ze waren goedkoper dan een mo derne lichtmast', zegt burgemees ter Ficq. sch ie._ hun bedrijf kunnen doorgaan. Dat is echter zeer onverstandig, want zoals de zaken er thans bijstaan moet. die afsluiting van de Oosterschelde door gaan'. Op 3 mei van dit jaar schreef dezelfde minister aan de eerste kamer, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt de be handeling van pro blemen op het gebied van de waterhuishou- zoals het ver- van de Ooster schelde) op te schor ten in afwachting van een nota over het toekomstig landelijk waterhuishoud kundig bestel. .Evenmin meent hij (de minister) in afwachting daarvan de plannen voor een verdere ontwikkeling van het deltagebied te mogen of zelfs te kunnen afremmen'. De eerste-kamer- leden hadden namelijk in dit verband opgemerkt, dat zij geen duidelijk plan kenden voor de doorstroming van bet Zeeuwse Meer (de afgesloten Ooster schelde). De minister deed daarop al leen de toezegging te zijner tijd nadere mededelingen daarover te zullen doen. Dit wat de officiële verklaringen van achter de regeringstafel betreft. In middels meldden wij op 27 mei j 1. dat rijkswaterstaat de plannen gereed heeft voor een werkhaven in het ,Schelphoek- bassin' ten dienste van de afsluitings- werken in de Oosterschelde: begin vol gend jaar wil men met de aanleg van aeze haven beginnen. Tenslotte is in het zojuist verschenen nummer van het driemaandelijks tijdschrift .Deltawer ken", een uitgave van de deltadienst van rijkswaterstaat, een artikel verschenen over een nieuwe sluitingsmethode met een .dam-bouwschip'. In het stuk wordt melding gemaakt van de .sluiting van de twee laatste en grootste zeegaten, het Brouwershavens© Gat en de Ooster schelde". Tot zover enkele algemeen be- j kende feiten. Enkele conclusies zijn thans onvermij delijk. Ten eerste: alle officiële I mededelingen van de afgelopen maan- 1 den laten geen enkele ruimte open voor de veronderstelling, dat de Oosterschel de niet zou worden afgesloten. Integen deel. van regeringszijde is nadrukkelijk en bij herhaling gesteld dat de werken doorgaan, met daaraan verbonden een waarschuwing aan de vissers dat zij zich niet moeten vastklamoen aan een .schimmig strohalmpje'. Ten tweede: het blijkt uit alles dat rijkswaterstaat doorgaat met de voorbereidingen voor de afsluitïngswerken. Ten derde: de heer Lockefeer heeft zaterdag tot de discussie geen enkel exact gegeven bij gedragen, waaruit zou kunnen blijken dat dé hiervoor geschetste situatie ts veranderd. Met andere woorden: de Ze- vibel-voorzïtter heeft zaterdag een onver antwoorde politiek bedreven. Een onverantwoorde politiek: het is een scherp oordeel, maar het dient te worden neergeschreven. De heer Lockefeer lijkt op de filosoof, die eens zei: .Als de feiten mij ongelijk geven, dan is dat slecht voor de feiten". De Zevibel-voorzitter zou er echter goed aan doen te bedenken, dat hij geen filosoof is. maar de vertrouwensman van de Zeeuwse vissers. Dat legt hem de ver plichting op uit te gaan van de feiten, althans die feiten tenminste te noemen. Laar hij dat na. dan bedrijft hij een minder juiste voorlichting, om het maar zo vriendelijk mogelijk "te zeggen. Bo vendien: als de heer Lockefeer door gaat met het negeren van de hier be doelde feiten, dan heeft hij het aan zich zelf te wijten dat vrijwel niemand in Zeeland hem nog serieus neemt. Nu is dat weliswaar een zaak, die in de eerste plaats hemzelf aangaat, maar het is wel goed dat ook de Zeeuwse vissers zich daarvan bewust zijn. Molen De meer dan 100 jaar oude walmo- len van IJzendijke werd in de twee de wereldoorlog ernstig en naar men dacht onherstelbaar bescha digd. Het enige wat nog overeind stond was een kale en vervallen romp, die in de loop van de tijd steeds verder aftakelde. In 1964 werd de restauratie ter hand genomen. De molen was inmiddels eigendom ge worden van de gemeente, maar de kosten van het herstel (een kleine (Zie slot pag. 2 kol. 6) Twee Belgische .Thunderstreaks' neergestort (namen. belgie (upi). Twee f- 84-F Thunders treak'-straal jagers van de Belgische luchtmacht zijn gisteren tijdens een oefenvlucht met elkaar in l botsing gekomen en neergestort. De pi loten konden zich met hun schietstoelen I redden. Het ongeluka deed zich voor bij het dorp Seilles ten westen van Namen op de linkeroever van de Maas. De wrak stukken van één van de toestellen miste op het nippertje een school in Seilles en kwamen op een geparkeerde auto te recht. Het andere toestel kwam in een bos terecht nabij het dorp Couthuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1