PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOERISTENSTROOM SLOEG RECORDS Troepen gereed voor ingrijpen bij onrust Vlissingen stelt adviescommissie in voor water- en luchtverontreiniging Wegen overvol Wel of geen reactie op verzoek om hulp Twintig doden en 12 vermisten bij brand op tankers Geen weekendverlof voor 3500 man WETHOUDER: BELANGRIJK DAT NULFASE SNEL WORDT VASTGESTELD Nevelen over het slaihtveld GEMEENTE WIL DUITSE EISEN HANTEREN.... Geneesheren Geen maatregelen Adviescommissie Meer deskundigen jaargang - no 140 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN >lrectl«, NV S.h. Ml), von di C V Provinciale Zeeuw.. Courant. Hooldred.ctouri A. d. K.k Akonn.m.nt.prlJ. 86 wnt pw e^et, ƒ11,40 per I (b.j.B. red. 350B, »dv. 3647/3643), Mlddolburu, Merlit 31, lel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, edv. 2878). Qoee, Orel. M.rKt 2, lel. 6140 (b.g.s Advertentieprijs 35 «nt per mm. Minimum per eduerlenlle S,2S. Ingezonden mededelingen 21$, i Nrlst. Kleine sdrsrtsrrtlss (maximum 8 regel Zaterdag 18 juni 1960 den op de snelweg Utrecht-Den Haag grote verkeersopstoppingen. Nederland heeft gisteren een .in vasie' van Duitse toeristen meege maakt, van een omvang zoals die tot nog toe, volgens de verkeers- centrale van de rijkspolitie en de wegeninformatiedienst van KNAC- ANWB, niet is voorgekomen. Gis termorgen schoven bij de grenspost Bergh bij Zevenaar vijftig Duitse auto's per minuut de grens over. De meeste wegen naar de kust bleken deze vrij onverwachte toe vloed van vakantiegangers niet te kunnen verwerken en raakten ho peloos verstopt. Kettingbotsingen van reusachtige files waren sche ring en inslag. In West-Duitsland werd gisteren het feit herdacht dat dertien jaar geleden, op 17 juni 1953, Oostduitse arbeiders in verzet kwamen tegen liet regime in hun land. In West-Duitsland had men gisteren daarom een dag vrij en bij gevolg een lang weekeinde. Zeer veel Duitsers maakten hier gebruik van om het warme Roergebied te ontvluchten om de vrye dagen aan de Nederlandse kust door te brengen. P assencontrole Bij de grenspost Bergh begon de drukte donderdagavond om half zes al en hield aan tot tien uur. 's Nachts om drie uur kwam de stroom opnieuw op gang met een frequente die schommelde van 50 tot 80 wagens per minuut. Passencon- trole was niet meer mogelijk en via twee rijbanen om de toevloed enigs zins geleidelijk te laten verlopen re den de Duitse wagens Nederland binnen. Al vroeg in de morgen was er op het verkeersplein Oudenrijn een enorme drukte. Om 6 uur was men al ge noodzaakt de verkeerslichten op het plein in werking te stellen. In de vroege morgenuren al uit de richting grens tot ongeveer ter hoogte Waddinxveen bestond het wegv< lieer voor het overgTote deel uit Du se auto's. Op rijksweg 12 (grens- AYnhem-Utrecht) werd de toestand .chaotisch' genoemd. Filevormingen en opstoppingen, vooral bij Ede, Veenendaal en Bodegraven, waar het wegverkeer door wegopbrekingen over een rijbaan werd geleid, be moeilijkten 'het verkeer in sterke mate. Ook nabij Woerden ontstond een hopeloze situatie. Omstreeks twee uur gon de toestand aan cfe diverse grens posten pas weer vrij normaal te wor den. Wel was het nog erg druk op de wegen naar de kust, maar omstreeks vier uur was ook dit voorbij. Tegen de avond kwamen bij het verkeersplein Oudenrijn nog enkele files voor. Beperkingen voor de Westduitse luchtmacht BONN (Reuter) De Duitse minister -an defensie, Kai Uwe von Hassel, heeft bepaald dat militaire vliegtuigen niet lager mogen vliegen dan 152 meter. Tot toe gold hiervoor 76 meter. Als er in gesloten formatie wordt gevlogen, mo gen de toestellen niet lager komen dan ongeveer 800 meter. De beperkingen houden verhand met het verongelukken van Westduitse Star- fightera. Maandag stortten er twee Starfighters neer voor de Nederlandse kust. Hierdoor is het aantal Westduitse Starfighters, dat bij ongelukken vol! verloren ging, gestegen tot 58. In tf. kwamen er 32 piloten om. ,DIT wil Hoechst in het Sloe' is een resumé van een ge sprek, dat twee PZC-redac- teuren deze week in Frank furt (M) hebben gevoerd met de directie van het Duit se chemische concern, dat binnenkort start met de bouw /an een fosforfabriek in he havengebied van Vlissingen- Dost. Men vindt de reportage op pagina 11 van de zater- dagbijlage. Voorts op Pag. 2:Dode en vermiste bij ramp Westerschelde; Zierikzee instal leerde burgemeester Kastelein: Pag 3: Geldboeten voor Tres-le den; Vaccinatie tegen mazelen technisch mogelijk; Pag 4: Internationale Ronde van Midden Zeeland; Pag 5: Agenda en kerkdiensten; Pag] 6: Vader wachtte minderja rige' dochter met geweer op; Pag. 7: Radio en televisie voor het weekend, Pag. 11 PU toil Hoechst in het Slóe'. Pag. IS Kerlcen en de maatschap pij mot. een verhaal over Jlet won der der 19e eeuw'. Stemmen uit ile kerken' en de letterkundige kroniek van Hans Warren. Pan. 15 met onder meer Ver wachtingen?' Vele. Zeker gezien hel voorseizoen, een vluchtige toe ristische impressie. Pag. n Autonieuws en commenta ren over de gebeurtenissen in Am sterdam. Pag. 19 Beursnieuws en feuilleton. NEW YORK (AFP In een communi qué van de Amerikaanse kustwacht is gisterochtend meegedeeld dat als gevolg van de botsing tussen de Brite tanker ,AIvn Cape' en de Amerikaanse tanker .Texaco Massachusetts' in de haven van New York 20 zeelieden zijn omgekomen en 40 gewond. Er zjjn 12 vermisten. Ne genenzestig zeelui werden gered. Over de oorzaak van de aanvaring tus sen de schepen is nog niets bekend Het weesr was nelder. Er is een onderzoek door de kustwacht gaande. Lovell en Aldrin bemanning van Gemini-12 HOUSTON (AFP Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft gisteren bekendgemaakt, dat James Lovell en Edwin Aldrin de Geminl-12 zullen bemannen, die tegen het einde van dit jaar wellicht midden november zal worden gelanceerd. Dit zal de laatste Ge- mini-vlucht zyn. Daarna zal de Nasa zich gaan wqden aan het Apollo-project, dat een landing op de maan beoogt. James Lovell krijgt het comman do over de Gemini-12. Hij maakte met Frank Borman deel uit van de bemanning van de Gemini-7. Ed win Aldrin zal een ruimtewande ling maken die evenlang zal duren als een omwenteling; om de aarde. Ook staan verscheidene enterin gen van een doelraket op het pro gram. Als plaatsvervangei-s zijn Gordon Cooper en Eugene Cev- nan aangewezen Op 18 juli moet de Genuni-10 de ruimte ingaan, met John Young en Michael Col lins Twee maanden later volgt de Gemini-11 met Charles Conrad en Richard Gordon. BINNENLANDSE ZAKEN EN GEMEENTE AMSTERDAM SPREKEN ELKAAR TEGEN: (Van onze Amsterdamse red.} AMSTERDAM Vergeefs blijkt burgemeester Van Hall reeds vóór de bouwvakkers- rel in de hoofdstad om bij stand te hebben gevraagd aan de minister van binnenlandse zaken. Mr Van Hall schreef hierover twee brieven naar Den Haag. Het schrijven van 11 mei jl. resulteerde in het zenden van zestig man rijks politie terwijl was gevraagd om 150 marechaussees. Gee*1 ïnkele reactie kwam binnen op het verzoek van 31 mei jl. In de hoofdstad heeft het overi gens bevreemding gewekt, dat de. ze feiten pas nu aan het licht zijn gekomen en niet voor of tijdens bet kamerdebat. Burgemeester Van Hall heeft don- ierd&g het seniorenconvent van de gemeenteraad van een en ander op de hoogte gesteld. Hij bleek evenmin als aan het tiegin van de ze week bereid om commentaar te geven. Hij heeft wel een tv- interview toegestaan omdat de vragen die daarbij aan bod kwa men van te voren waren inge diend waarna werd afgesproken dat er tijdens dit vraaggesprek geen verrassingen zouden ont staan. De vereniging De Amster damse Pers heeft donderdag over deze aangelegenheid een dringend telegram gestuurd aan burge meester Van Hall. Het bureau voorlichting van de gemeente Amsterdam bevestigde ons, dat de burgemeester zich de laatste tijd voortdurend op de hoogte had laten houden omtrent de situaties waarvoor het politie corps te staan kwam. Als resul taat van dit overleg is toen om as. (Zie slot pag3 kol. 4) Noodzakelijk als voorzorg DEN HAAG Gistermiddag heeft de legervoorlichtingsdienst het volgende meegedeeld: Ten einde te zijn voorbereid op een situatie die inzet van infanterie-on- derdelen van de Koninklijke Land macht voor het herstel van rust en orde nodig zou kunnen maken, heeft de minister van defensie bepaald, dat het komende weekeinde aan het personeel van vier parate lnfanterie- bataljons en van enkele staf. en verzorgende eenheden niet de ge bruikelijke veertiendaagse bewe gingsvrijheid zal worden verleend, De regering acht deze maatregel als voorzorg noodzakelijk. Het personeel van deze onderdelen blijft op deze wijze gedurende het weekeinde in de garni zoensplaatsen. De maatregel betreft: het Hde pantser-infanteriebataljon Gar de grenadiers, gelegerd te Arnhem, het 12de pantser-infanteriebataljon Garde Jagers, gelegerd te Schaarsbergen, het 41ste pantser-infantei-iebataljon Stoot troepen, gelegerd te Ermelo, het 45ste pantser-infanteriebataljon Oranje-GeL deriand, gelegerd te Steenwijk, alsmede de stafcompagnieën van de 1ste divisie 7 december en van 42ste pantser-infan teriebrigade en delen van de treinen- bataljons van de 11de en 42ste pantser infanteriebrigade, gelegerd te Schaars bergen en Assen en tenslotte het 101ste marechausseebataljon, gelegerd te Nun_ speelt. Te zamen 2ijn dit rond 3500 man. Of er, als dat nodig mocht zijn, militai ren worden ingezet voor herstel van rust en orde in Amsterdam, wordt slist door de minister van defensie in overleg met zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken, zo vernam het ANP desgevraagd van de legervoorlichtings dienst. De inzet van militairen is moge lijk op grond van de bestaande regeling militaire bijstand ingevolge welke rege ling ook de hulp van militairen Inge roepen kan worden in geval van ram pen e d. De hulp van militairen kan worden in geroepen door bijvoorbeeld de commis saris der koningin of de burgemeester. Marechaussee kan ingezet worden op grond van een artikel van de politiewet. De burgemeester kan op grond van dat artikel de desbetreffende divisiecom mandant rechtstreeks om hulp verzoe ken. Zo Is het, aldus de legervoorlich tingsdienst, in Amsterdam ook begon nen. Toen het noodzakelijk bleek dat er meer maurechaussee ingezet moest wor den personeel niet ressorterende onder de desbetreffende divisiecommandant der marechaussee), is dat weer gebeurd op een beslissing van de minister van defensie, gegrond op de regeling mili taire bijstand. Personeel van een militaire eenheid (ook dienstplichtig personeel) dat wordt aangewezen om ingezet te wor den voor herstel of handhaving van rust en orde, is op grond van de wet op de krygstucht gehouden om de ge geven bevelen op te volgen. WILSON GAAT NAAR VS LONDEN (AFP) Premier Wilson van Engeland zal In de tweede helft van de volgende maand naar de Verenigde Sta ten gaan voor besprekingen met presl- dent Johnson, Dit werd gisteren olllcleel meeoter n, - in Londen bekendgemaakt. van nieuwe besprekingen in het ka der van hun periodieke meningsuitwis. selingen over internationale vraagstuk ken', zo wordt in een communiqué ge zegd Het is de vierde maal dat Wilson de Verenigde Staten bezoekt sinds hij in oktober 1964 premier werd Men ver wacht dat het verblijf een dag zal duren. De afspraak werd gemaakt toen minis ter Rusk vorige week Wilson bezocht na de bijeenkomst van NAVO-ministers in Brussel. BERLIJN: Een Oostduitse grens wacht rent naar de plaats waar hij enige seconden tevoren een vluchte ling had neergeschoten, die de Ame- rilcaanse zone trachtte te bereiken. De man, die alleen in een zwem broek was gekleed, was reeds door twee prikkeldraadversperringen heengekropen en werd neergescho ten, toen hij door de derde klom. Westberlijnse politie, die deze foto nam, zag dat de grenswacht de mam terugsleepte door de versper ringen en het klaarblijkelipc leven loze lichaam in een vrachtauto gooide. Nu de kruitdamp boven de Amsterdamse en de Haag se) slagvelden enigszins ls op getrokken kan men niet zeg- ren. dat de situatie er veel juidel Ijker op is geworden. Over veel hangt nog een dichte nevel, öle een duidelijk herkennen van allerlei feiten bemoeilijkt. Een aantal wel duidelijk geworden zaken van de laatste dagen willen wij hier releveren. In de eerste plaats heeft minister Smal- lenbroek zonder meer de burgemeester van Amsterdam in gebreke gesteld. Dat rebeurde tijdens de kamerdebatten, toen ie minister verklaarde, dat men hem op de eerste avond van de ongeregeld heden telefonisch om versterking had moeten vragen, hetgeen niet is gebeurd. In de tweede plaats draaide de minister er om heen toen hem naar de verhou ding tussen burgemeester en hoofdcom missaris werd gevraagd. In Amsterdam wordt reeds lang verteld, dat die ver houding niet goed is. hetgeen vermoe delijk de reden was waarom de kamer leden deze zaak ter sprake brachten. Het ging er daarbij om, dat de hoofd commissaris niet bij de topconferentie* was met de ministers. Minister Smallen- broek liet echter blijken, dat hij zo for meel is ingesteld, dat hij alleen met bur gemeesters kan spreken. Een hoofd commissaris 13 een ambtelijke figuur, geen beleidsman, zodat de minister voor een dergelijke functionaris niet thuis is. Tussen haakjes willen wij opmerken dat een dergelijk formalisme ons vol strekt onzinnig voorkomt. Als de mi nister confereert met bijvoorbeeld de vaste commissie van binnenlandse zaken uit de kamer is hij vergezeld van amb tenaren. Als hij ergens in de provincie gesprekken voert bijvoorbeeld over grenswijzigingen dan worden de ambtena ren van het provinciaal bestuur niet naar buiten gestuurd, maar doen zij aan de conferentie mee. Bovendien: is de pro cureur-generaal, fungerend directeur van politie, soms geen ambtenaar? Hij was niettemin aanwezig. Of wilde de burge meester sorns niet, dat de hoofdcom missaris er bij was? Waarom dat dan met gezegd? Nu lijkt het er op, dait de minister een belangrijke zaak wenste te verhullen en dat hij daarvoor een bijzonder ongelukkig formalisme ge bruikte. Een zwakke zaak. In de derde plaats en daarmee willen wij one feitenlijstje besluiten is inmiddels be kend geworden, dat de burgemeester reeds tweemaal eerder om assistentie had gevraagd, hetgeen éénmaal gedeel telijk zou zijn ingewilligd en andermaal echter onbeantwoord bleef, althans 2» is de lezing van het voorlichtingsbureau van de gemeente Amsterdam. De woord voerder van de minister heeft dit laat ste evenwel ontkend. De conclusie zij is voorlopig, maar niettemin onvermijdelijk uit de hier gesignaleerde feiten is. dat minis ter Smallenbroek kari3 heeft gezien de toch al miet zo sterke reputatie van Amsterdams burgemeester een lelijke duw te geven. Hij heeft bovendien geen enkele moeite gedaan de geruchten te ontzenuwen, dat de verhouding burge meester-hoofdcommissaris niet gunstig is, hetgeen tot de hernieuwde gevolg trekking leidt dat er in de top van het Amsterdamse gezageapparaat niet die harmonie heerst, die in crisis-situaties dringend gewenst is. We kunnen niet zeggen dat deze conclusies het mogelijk maken nu verder met een gerust hart de ontwikkeling in Amsterdam af te wachten. Wij hébben begrepen dat het doel vooral van minister Smallenbroek* beleid is dat de openbare orde in Am sterdam zal worden hersteld en gehand haafd. Dat eist een krachtig gezag, dat eist vooral vertrou wen van de bevolking in het gezag. Men kan niet zeggen dat de verklaringen van mi nister Smallenbroek in de tweede kamer er toe hebben ge leid dat het vertrouwen in het Amster damse gezag is vergroot. Integendeel, in wezen was de rede van de mïnister een wezenlijke bijdrage tot een verder gezagsverlies. Een gezagsverlies voor al van de burgemeester, zittend achter een gordijn in een loge van de tweede kamer, eigenlijk ook voor de hoofdcom missaris, zittend in een andere loge, ook al achter een gordijn. Overigens: kon den beide heren donderdag wel weg uit Amsterdam? Minister Smallenbroek zei. dat de voornaamste reden voor het be zoek van hem en zijn collega Samkal- den aan Amsterdam de omstandigheid was, dat de burgemeester met weg kon en niet naar Den Haag kon komen. Nu was het dus wel mogelijk. TT Tij spraken hierboven over een .voor- W lopige conclusie'. Zij kan slechts voorlopig zijn omdat het op het slagveld nog een schimmige toestand ls. Mis schien zal de zaak duidelijk worden wan neer de burgemeester aan de raad zijn verklaring geeft, aanstaande woensdag. Misschien komt dan ook uit de doeken hoe precies die zaak met de eerdere weigering van troepen lag. Minister Smallenbroek zal er overigens geen moeite mee hebben: formeel als hij is zat hij wel zeggen dat deze kwestie niets te maken heeft met de veertiende Juni omdat de verzoeken van 11 en 31 mei waren. Er was geen enkele reden voor de bewindsman deze zaak in de kamer aan te roeren, zo kan hij verklaren, de heer Smallenbroek kent de regelen en weet wanneer hij wel en wanneer hij geen plichten heeft. Maar door dit alles is één ding héél duidelijk: voor zover er fi guren zijn te zien op de nevelfee slag velden van Amsterdam blijkt dat bur gemeester mr G. van Hall flink toege takeld is. En het komt ons voor dat de laatste tikken door de heer Smallen- ftantlijh VLISSINGEN ,Nor deze maand zal een commissie van advies worden geïnstalleerd, die zich in verband met de vestiging van industrieën in Vlissingen- Oost zal bezig houden met de problemen van de verontreini ging van water en lucht.'... Deze positieve mededeling deed wet houder F. G. Smit gistermiddag in de Vlissingse raad. Burge meester mr B. Kolff kon de toe zegging zelfs nog nader precise ren: ,De installatie zal ma an dat over een week plaatsvinden'. Maandag 27 juni dus. Wethouder Smit deed in de loop van de uitvoerige debatten over dit onderwerp nog een zeer po sitieve mededeling: ,Ik ben van mening, dat de eisen, die in de Westduitse wetgeving aan de in dustrieën gesteld worden in verband met de lucht- en water verontreiniging, ook door het gemeentebestuur in hun voor waarden voor industriële vesti ging kunnen worden opgeno men'. Onmiddellijk interrumpeer de de heer E. de Priester (pvda).Kunnen is iets anders dan doen'. Waarop de heer Smit geruststellend antwoordde: ,Ik stel me voor dat dit ook zal ge beuren'. Men weet hel: verontrusting over hel gevaar van lucht- en waterverontrei niging had de fracties van de PvdA. de CHU, de AR. de WD en de KVP geïnspireerd tot het gezamenlijk stel len van vijf vragen. In de vorige ver gadering van de Vlissingse raad kwam het tijdens de rondvraag reeds tot een spontane discussie over dit onderwerp. Burgemeester Kolff ,de rondvraag is geen gelegenheid voor een uitvoerig debat' maakte toen echter een abrupt einde aan de discussie door de heer E. T. Ooster huis (vvd), die in tweede instantie nog voort wilde gaan, het woord te ontnemen. Omdat de vragen nu schriftelijk ge steld waren en b en w zich hadden kunnen prepareren, mocht de zaak nu uitgesproken worden. Opmerkelijk daarbij was de belangstelling op de publieke tribune: talrijke huisartsen en medische specialisten waren aan wezig. Er was zo ongeveer voor ieder raadslid een geneesheer .Mis schien winden de heren zich te erg op', zei een van de artsen tijdens een schorsing! In hun antwoord op de eerste vraag .welke maatregelen zijn er thans reeds genomen om lucht- en water verontreiniging tegen te gaan?' draaiden b en w er niet om heen: ,Tot op heden zijn er nog geen maat regelen met betrekking tot de lucht en waterverontreiniging in Vlissin- gen-Oost genomen', zo bekenden zij. Daarbij herhaalde het college nog eens: ,Wei is het ons bekend, dat in de besprekingen met de gegadigden voor grond in Vlissingen-Oost er steeds op is en wordt gewezen, dat voorwaarden gesteld zullen worden ten aanzien van lucht- en waterver ontreiniging. Belanghebbenden wordt geadviseerd zich in verbinding te stellen met de Rijksinspectie Zuive ring Afvalwater (RIZA), de Arbeids inspectie en de Inspectie van de Volksgezondheid.' Maar reeds bij de beantwoording van die eerste vraag kwamen b en w met een positieve mededeling: ,In dit verband merken wij op, dat wij met het oog op de vesti ging van industrieën in Vlissin gen-Oost besloten hebben een commissie van advies in te stel len, waarin naast gemeentelijke functionarissen de hoofdinspec teur-directeur van de Arbeidsin spectie te Breda, de directeur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland en de inspecteur van de volksgezond heid voor de hygiëne van het mi lieu uitgenodigd zijn zitting te willen némen.' Wet houder Smit kon in de loop van de debatten zelfs meedelen, dat ,alle opgesomde personen zich bereid hebben verklaard deze uitnodiging te aanvaarden.' Spontaan kwamen uit de raad sug gesties om deze commissie nog meer inhoud te geven: .Alle belanghebben de groepen moeten worden ingescha keld, bijvoorbeeld ook de landbouw en de veeteelt', zei de heer P. Bikker (ch) en hij noemde in dit verband de naam van dr J. Tesink. directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in (Zie slot pag 2 kol. 5) Vondel liet zijn hoofdpersonen in deze tragedie uitroepen: .Men zal mij van het Y zoo lichtelijck niet dwingen. Ick heb noch hier en daer veel vrienden op myn hand'. Ea Gijs'oreght voegde er aan toé: ,Mijn toeverlaet, naest God, dat ia de waterkant'. Wie de toeverlaat van mi' Gijs van Hall is in de moderne versie van deze Amsterdamse tragedie weten we met. de heer Smallenbroek in géén geval. Zoals de zaken nu liggen is Am sterdams burgemeester de slotregel van akeligdicht genaderd. ue \.T IJ uitput o-ivdig xiicilu gcuauciu. Hoe due slotregel luidt? .Vaer wel, myn Aemsterland: verwacht een'andren heer'. Mandaat VN- macht Cyprus verlengd INEW YORK (AFP) De veilighefd»- j raad heeft donderdag besloten het man- I ilaat van de strijdmacht der Verenigde Nnlies op Cyprus tot 28 december van dit jnar te verlengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1