KAMER VERWERPT MOTIE VVD Tankers botsten - 7 doden en 50 vermisten Hoechst vecht tegen luchtvervuiling Erkenning minister Smallenbroek dat een fout is gemaakt Opnieuw onrust GEEN JOESTAND VERHOOGDE WAAKZAAMHEID' IN AMSTERDAM ,M0BY DICK' ZWOM - ONDER ESCORTE - HET ZEEGAT UIT HAAGSE STAKERS DEMONSTREER DEN HEEL ORDELIJK Verdere zuivering in China Hoechst Vandaag besluit in zeeliedenstaking PZC-redactie sprak met directie Daits bedrijf: .ZEELAND HOEFT NERGENS BANG VOOR TE ZIJN' jaargang - no. 139 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN red. 2078/3169, edv. 2375). Co», ■er poit ƒ11,65 per kwerie 5211), Oortburg, tel. 23»! regel, (minimum 1,75). ingen, Welilrul 58-60, lel. 2355 ec. red. lel. 3133, edm. lel. 2094. Giro 359300 MC, Middelburg. Vrijdag 17 juni 1966 Dinsdag door ie Coentannel Pagina 11 (Van onze parlementaire redacteur) De tweede kamer heeft gisteravond de motie-Toxopeus (wd), waarin van de regering wordt gevraagd voor het gebied van Amsterdam de .toestand van verhoogde waakzaamheid' in te stellen, zoals is voorzien in de wet regelende de buitengewone bevoegdheden van het burgerlijk gezag, bij zitten en opstaan verworpen. Minister Smallenbroek had er bij de kamer sterk op aangedrongen de motie, die alleen de steun kreeg van de WD, SGP en de Boerenpartij, niet te aanvaarden. Minusier Smallenbroek tijdens zijn verklaring aan het begin van debat. HOEK VAN HOLLAND (ANP) Om tien over half zeven gisteravond was de witte walvis Moby Dick weer terug waar hij hoort: in zee. Na woensdag bij Lobith ons land te zijn bin- nengezwomnien en gisterochtend Dordrecht te zijn gepasseerd, heeft hij gistermiddag zijn weg verder gevonden via de Oude Maas, de Westgeul en de Nieuwe Waterweg. Op het laatste deel van zijn tocht werd hij geëscorteerd door een vaartuigje van de rijkshavendienst, dat averij, zowel voor de scheepvaart als voor de witte walvis, wilde voorkomen. Het vaartuigje heeft hem begeleid tot buiten de pieren van Hoek van Holland. POLITIE TRAD NIET OP (VAN ONZE HAAGSE REDACTIE) DEN HAAG Nadat meer dan de helft van de op Haagse projecten werk zame bouwvakkers, van wie de meesten behoorden tot niet erkende organisaties, gistermorgen het werk had neergelegd, trokken 's middags een kleine driehon derd stakers naar het kantoor van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid aan do Assendelftstraat waar 7.ij sa mendromden. De demonstratie had niet het karakter van goed georganiseerd te zijn. Algemeen voelden de stakers het ontbreken van een actiecomité, zoals in Amsterdam bestaat, als een gemis. Een gering aantal normaal bewapende poli tiemannen beperkte zich tot het regelen van het verkeer. Somïge agenten klop ten de stakers bemoedigend op de schouder. Terwijl vlak naast het kantoor van het Soiaal Fonds bouwvakkers ongestoord bezig waren met de restauratie van een huis, bood een delegatie van vijf stakers een petitie aan bij het Sociaal Fonds als protest tegen de twee proent inhouding op het vakantiegeld. In een lantaarnpaal sprak Kees Struik- an, vroeger lid van het EVC en thans voorman van de niet erkende Algemene Bond Werkers Bouwnijverheid (ABWB) de menigte op kalme wijze toe. ,Wij hebben het Soiaal Fonds meegedeeld dat wij evenveel recht hebben op het volledige vakantiegeld als de bij de er kende bonden aangeslotenen. Wij willen geen discriminatie'. Hij zei binnenkort in een manifest te zullen laten weten welke acties eventueel onder-nomen moe ten worden om alsnog uitbetaling van de twee procent te verkrijgen. De heer Struikman had waardering voor het optreden van de Haagse politie. ,In Amsterdam werd de vrijheid van de monstratie ontnomen, hier gelukkig niet'. Nadat een minuut stilte in acht was genomen voor de omgekomen Am sterdamse bouwvakker, drong de heer Struikman er bij de stakers op aan de stoet te ontbinden en ongelukken te voorkomen. Vervolgens klom een bouwvakker in dezelfde lantaarnpaal om voor maandag (de dag waarop verzilvering van de va kantiebonnen in Den Haag begint) de Haagse bouw volledig stil te leggen, hetgeen hem een gering applaus ople verde. Vele bouwvakkers zeiden ons hier niet voor te voelen, aangezien ,het te veel geld gaat kosten'. Eeu kleine groep demonstranten trok vervolgens naar liet kantoor van de ANB, waar ,twee procent, twee procent' en ,jé, jé, jé', weg met het NVV' werd geroepen. Vernielingen werden niet aan gericht. Noorse piloten SAS weer aan het werk OSLO (Keuter) De 800 Noorse pilo ten in dienst van de SAS, die vier da gen geslaakt hebben in verhand met snlarisgcschil, hebben gisteren besloten weer aan het werk te gaan. Zij maakten dit besluit bekend nadat hét parlement een wetsontwerp had aangenomen, woensdag door de Noorse regering ingediend, dat een einde aan tic slaking beoogt te maken door mid del van een bindende scheidsrechterlijke uitspraak. De 700 Zweedse en Deense piloten van de SAS blijven staken. AMSTERDAM Tegen tien uur gis teravond werd het weer onrustig in de binnenstad van Amsterdam. Het had er eerst naar uit gezien, dat er niets meer zou gebeuren er slen terden wat jongelui, de politie be perkte zich tot het patrouilleren in groepen maar na enkele uren kwam het toch weer tot een treffen. Bij het Beursplein groepeerden Pro vo's zich rondom een gevallen man. Vanuit deze oploop werden ineens weer stenen gegooid. Rinkelend velde een etalageruit. Politiemannen holden naderbij en sloegen de groep uiteen. Kort hierna werden op aanwijzingen van rechercheurs in burger de daders al gearresteerd. Men greep toen ook twee jongelui die een tas vol fiets bellen en lege flessen bij zich hadden. Om kwart over tien klonk over de politieradio het bericht, dat er een auto met gasbommen onderweg was van Den Haag naar Amsterdam. Pa trouillewagens werden er op uit ge stuurd om deze wagen di9 geen nummerplaten voerde te gaan op vangen. Intussen werd het steeds drukker weer in de binnenstad. Operationeel commandant commissaris Landman besloot na de eerste charge het ver keer 0111 te leiden. Hjj liet het Dam rak afsluiten en stuurde daarna en kele peletons marechaussee met hel men in gesloten formatie, de straat pp ,om te laten zien aan de jon gens wat we allemaal hebben'. Dat hielp. Om kwart over elf al was de situatie weer volstrekt rustig. Het bevel kon toen worden gegeven: alle ruiters inrukken. Even later werd ook de verkeersomlegging opgehe ven. Nog voor middernacht trokken de marechaussees zich terug na eerst te zijn gelaafd in het koninklijk paleis. Als laatste werden de rijks politiemannen uit Roermond, Zwolle en Middelburg ontheven van hun posten op Damrak, Rokin en Munt. Na de verklaringen van de minis ters Smallenbroek en Samlcalden werd de zitting geschorst. Hier de beide bewindslieden in gesprek met tweede-kamervoorzitter mr. Van Thiel en minister-president Cals. PEKING (AFP) Koeang Ya Lin, reetor van «le universiteit van Nanking, is van al zijn functies ontheven wegens anti-socalistisehe activiteit, aldus meldt Radio-Peking. Koeang, die ook secreta ris van de communistische partij van de provincie Kiangsoe was, wordt een ver tegenwoordiger van de Bourgeoïse ge noemd. Hij had onder meer zijn studenten ver hinderd zich aan te sluiten bij de huidige culturele beweging. Het ontslag van Koeang was door alle hoogleraren en studenten van de universiteit, tijdens een bijeenkomst zondag jl, met instemming ontvangen, aldus de radio. Zoals bekend, is Loe Ping, rector van de universiteit van Peking, onlangs eveneens ontslagen. Burgemeester mr G. van Hall bij het binnenkomen in de tweede ka mer, waar hij het. debat vanuit een speciale loge volgde. De minister was het eens met zijn partijgenoot, de anti-revolutionaire fractieleider, de heer B. Roolvink, «lat het instellen van een .toestand van verhoogde waakzaamheid' een zaak is van «Ie uitvoerende maiiit, van het kabinet, in het bijzonder van «le minister-president. Maar verder vond minister Smallenbroek het een .bedenkelijke zaak', dat als gevolg van het instellen van een dergelijke .toestand', de verantwoordelijkheid ,bjj de voet', de minister doelde hier op het hoofd van de politie te Am sterdam, in casu «le burgemeester, zal eindigen. De .toestand van ver hoogde waakzaamheid' geeft name lijk aan de minister van binnenland se zaken en aan «le commissaris der koningin het recht zelfstandig aan wijzingen te geven aan de politie van hét gebied, waarvoor «1e toestand geldt. De minister wilde echter de verantwoordelijkheid .bij de voet' handhaven. Op juridische, staats rechtelijke en beleidsoverwegingen drong hjj er daarop hjj de kamer op aan de motie niet te aanvaarden. Onrustig Tijdens de rede van minister Smal lenbroek gisteravond bleek de kamer zeer onrustig. De minister werd tij dens zijn betoog door vele, soms felle interrupties, onderbroken. De be windsman erkende tegenover de ka mer, dat het een fout is geweest, dat hij in de nacht van maandag op dins dag jl niet telefonisch was benaderd door het hoofd van de politie te Am sterdam met het verzoek om bijstand te verlenen. ,Dat heb ik dinsdag ter stond aan de orde gesteld', zei de minister. Deze erkenning van de minister was het antwoord op de vraag, die o dag algemeen uit de kamer tot de bewindsman was gericht, waarom het dinsdagmorgen anderhalf uur heeft moeten duren voordat de poli tie arriveerde op de Nieuwe Voor burgwal waar woedende bouwvak kers een aanval deden op het ge bouw van De Telegraaf. Uit «le kamer was kritiek geleverd op «le verklaring van de burgemees ter van Amsterdam, mr t an Hall, woensdagavond voor «le televisie af gelegd. Een verklaring, die inhield, dat de burgemeester dinsdagmorgen slechts over 30 politiemannen de be schikking had, een aantal, dat hij te gering achtte om te sturen naai Voorburgwal waar, naar hij had nomen, 150» bouwvakkers in a waren tegen De Telegraaf. (Zie slot pag. 3 kol. 2) Grote brand in haven New York NEW YORK 1UPI) Een leeg Amerikaans tankschip en een Brilse tanker met licht ontvlambare naptha zijn gisteren ter hoogte van Staten Island in de New- yorkse haven in aanvaring gekomen. Twee uur na de aanvaring maakte de Amerikaanse kustwacht bekend dat ten minste zeven bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Er zouden 36 over levenden zijn onder wie vijf ernstig gewonden. Ongeveer 50 personen werden nog vermist. LONDEN (AFP) Vandaag zal de boud van Britse zeevarenden een beslis sing nemen over het al of niet voortzet ten van de staking die al nieer dan een maand uurt. Premier Wilson heeft stakers en reders voorgesteld dat de arbeidsvoorwaarden van de zeelieden worden verbeterd naarmate zij de produktiviteit vergro ten. De regering laat een diepgaande studie maken van de gehele scheep vaartindustrie. 16.515 ton en het 11.252 ton metende Britse tankschip Alva Cape dat beide schepen brak brand uit. Om 20.45 uur onze tjjd meldde de Ameri kaanse kustwacht dat de brand op de Texaco Massachusetts was geblust. De Alva Cape was toen nog steeds een prooi der vlammen. De Amerikaanse kustwacht was erin ge slaagd de schepen van elkaar los te ma ken. Als gevolg van de brand werd de haven van New York door de autoriteiten ge sloten. Het verkeer over de Bavonne brug, die vlak bij de plaats van het on geluk ligt, werd stilgelegd. FRANKFURT Wanneer bin nenkort; Farbwerke Hoechst AG in het industriegebied van het Sloe neerstrijkt om er een gro te fosforfabriek te houwen brengt het grote Duitse chemi sche concern tegelijk een flinke portie ervaring mee in de be strijding van water- en lucht verontreiniging. Met zeer be sliste nadruk heeft de directie van Hoechst het ons deze week verzekerd: .Zeeland hoeft ner gens bang voor te zijn. Met ab solute zekerheid kunnen we zeggen, dat ons bedrijf geen enkel risico neemt. Wij houden ons ook in Missingen aan de Duitse wetgeving en we zijn er ons van bewust dat. er dan geen moeilijkheden kunnen ont staan.' Een constructieve bijdrage dus in de discussie over de gevaren en gevolgen van water- en luchtver ontreiniging. die de laatste tijd in Zeeland op gang gekomen is. De berichten over de definitieve be slissing van Hoechst. een nieuwe fabriek in het Sloegebied te ves tigen en het kort daarop gevolg de ongeluk bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil hebben nogal wat verontrusting veroorzaakt. Aan de directie van Hoechst ligt het niet, wanneer deze verontrusting voorlopig nog blijft bestaan. Ing Huns Friedrïch gi nia-litlgde van Hoechst bij de vnorberckling voor de vestiging in Vlissingen - stelde liet zo: ,Éen chemische in dustrie Is natuurlijk geen rozenwa- terfabriek. Maar laat men ons toch echt niet zien als een Beëlzebub. Ik kan u met do hand op mijn hart ver klaren dat we in Zeeland geen enkel risico nemen. Het provinciaal be stuur van Zeeland en de gemeente Vlissingen weten «lat wij dit stand punt Innemen.' Nog geen week geleden heeft, dr Karlheinz Trobisch hoofd van de Hoechster afdeling, die zicdi bezig houdt met de bestrijding van water en luchtverontreiniging in het Sloegebied een kijkje genomen. Hij zei er ons dit van: ,In Vlissingen zullen we al onze ervaringen op dit gebied van het begin af aan kunnen toepassen. We kunnen dus alle lucht- en waterverontreinigings vraagstukken bij de wortel aanpak ken. Overigens heeft men in Wal cheren van ons bedrijf niets te duch ten. Ik heb het eens bekeken, maar in Vli°singen en Middelburg bijvoor- beeY z_l riemnv" last van ons heb- be.n de .sfor'abrikage hebben v o" 1"°. stil* va" de verontreini- g.ng zakc.i „o°d door. We weten AFDELING Bij een bezoek aan Hoechst Farb werke in Frankfurt (M) hebben we ons deze week op de hoogte gesteld van de manier, waarop men daar vercr.treinigingsverschynselen be strijdt. Stipt leeft men in het Rulirgebied de voorschriften van de Duitse bondsregering en de overheid in de deelstaat Noordrijn-Westfalen na. Het .mammoet'-chemische bedrijf heeft een speciale afdeling voor deze materie: ,für Reinhaltung von Was ser und Luft'. Sinds de laatste oorlog heeft Hoechst in haar Duitse bedrij ven al een bedrag van 250 miljoen DM gespendeerd aan allerlei voor zieningen en research-werk in de be strijding van verontreinigingen. Vo rig jaar heeft de directie van Hoechst in een grootscheepse pers conferentie in Duitsland haar plan nen voor de komende jaren geëta leerd. .Alleen met wetgeving komen we er niet', was toen het motief. Hoechst kondigde de bouw aan van een enorme installatie voor biologische reiniging van afvalwater, die uniek in Europa is. Daarin wordt alle af valwater van het bedrijf verzameld, geneutraliseerd. mechanisch ge reinigd en ondergaat het vervol gens" een biologische bewerking. En dat is niet het enige. Op het fa briekscomplex in Frankfurt is een compleet bewakingssysteem in wer king op de af te voeren gassen en andere verontreinigde lucht. Daar mee controleert men voortdurend de luchtsamenstelling op het fabrieks terrein en in «le directe omgeving er van. De speciale afdeling onder lei ding van dr Karlheinz Trobisch heeft daarvoor zestig eenvoudige controleposten: registratie- en plan- tenwaarnemingsstations, meel wa gens, een centrale televisie-installa tie, die afwijkingen in de uivoer van gassen onmiddellijk ontdekt en door geeft aan het laboratorium en een weerstation. (Zie slot pag. 2 kol. 2) r»t nu toe hebben wij in d« discussie over de lucht- en waterverontreiniging, eventueel te veroorzaken door nieuwe vestigingen ln het Sloegebied. vrijwel uitfluitend gesproken over de taak in deze van de overheid Er is echter ook de kant van de industrie. En waar hier met name sprake is van een te verwachten vesti ging van Hoechst in Frankfort hebben wij "ons tot de leiding van dit bedrijf ge wend, teneinde te worden ingelicht over de opvattingen binnen de directie van deze grote onderneming over dit onder werp. Elders op deze pagina kan men daarover meer vinden. Het zou nu on juist zijn, wanneer wij nalieten hier met enige nadruk mee te delen, dat cr bij Hoechst een grote bereidheid bleek te bestaan openhartig van mening te wis selen over deze kwestie. Men heeft ons namelijk uitgebreid voorgelicht en daar- herhaling de verzekering gege- t alle maatregelen zullen worden genomen bij de vestiging van hei*, be drijf in Vlissingen om ook maar de ge ringste verontreiniging te voorkomen. Dit voorkomen is mogelijk: het gaat hier namelijk om een nieuw bedrijf, waarin alle technische middelen kunnen worden toegepast die de laatste jaren zijn ontwikkeld om vervuiling van lucht en water tegen te gaan. In Frankfort staat men allerminst vreemd tegenover deze zaken: in West-Duitsland is de dis cussie zoals die thans in Zeeland aan de orde van de dag is. al jaren aan de gang. eigenlijk zelfs al achter de rug. In de wetgeving van de bondsrepubliek Is de weerslag te vinden van deze dis cussie: er bestaan strenge maatregelen en voorschriften om water en lucht zui ver te houden. Bn men heef', ons bij Hoechst nadrukkelijk meegedeeld - nogmaals: wij verwijzen naar onze pu- bbkatie elders op «leze pagina deze Duitse voorschriften ook ih Nederland waar de wetgeving nog niet zo ver is te willen opvolgen. Voor de bestrijding van de luchtver ontreiniging is bijvoorbeeld vorig jaar juli in de bondsrepubliek een uit voeringsbeschikking van kracht ge-wor den, waarin gedetailleerd wordt opge somd aan welke voorwaarden moet wor den voldaan, Er worden daarin tevena allerlei begrippen vastgelegd, bijvoor beeld wat nu precies onder .luchtver ontreinigende stoffen' moet worden ver staan, terwijl verder wordt aangege ven welke concentratiewaarden van be paalde stoffen zijn toegestaan, onder scheiden weer in allerlei gassoorten, chloor enz. Ook de hoogte van fabrieks schoorstenen wordt in deze beschikking geregeld, evenals voorschriften voor het meten van de lucht, kortom een uitge breide reeks van regelingen, waaraan stipt de hand wordt gehouden. Het stemt tot voldoening, dat "men bij Hoechst in nauw overleg met de Nederlandse auto riteiten bereid is voor het Sloe precies® voorschriften vast te leggen en op te volgen. Bovendien, zo is ons gebleken, stelt men er prijs op een zo groot mo gelijke openheid over deze kwestie. Het bedrijf heeft in het kader van dit stre ven vorig Jaar de Duitse pers uitgebreid gelegenheid gegeven kennis te nemen van het enorme programma, dat door het bedrijf ter bestrijding van de veront reiniging is en wordt uitgevoerd, het heeft voorts zijn vakmensen op dit ge bied aangemoedigd tot publikaties in vaktijdschriften. .Luchtverontreiniging bestrijdt men niet alleen met wetboe ken', zo zei men ons, Jiet gaat in eerste instantie om de houding van de indus trie zelf. Welnu, wij hebben belang bij het leefbaar houden van de gebieden waarin onze bedrijven gevestigd zijn. Aan onze medewerking zal het niet lig gen'. Wij stellen vast: in de eerste plaats, dat Hoe«hst ln West-Duitsland vooraan staat op het gebied van de ver- ontreinigingsbestrijdins: im de chemische industrie: in de tweede plaats, dat dit bedrijf bereid is de vérgaande Duitse normen in Nederland aan te houden, normen die voor het Sloe kunnen worden opgesteld in samenwerking met de Ne derlandse autoriteiten- In dit verband is de mededeling deze week van de hoofdinspecteur voor de milieu-hygïëne, dr N. J. A. Groen, tijdens de persconfe rentie van de staatssecr etarissen Bar- tel3 en De Meijer, van belang. Hij ver klaarde Immers, dat het overleg met Hoechst goed ver loopt. Goed samen spel met de toezicht houdende instanties: dat is óók de ervaring van de West- duitse autoriteiten. Een hunner ver klaarde nog niet zo lang geleden, «lat de stringente voorschriften zouden doen veronderstellen dat er tussen de toe zicht houdende organen en de chemische industrie wel een soort koude oorlog zou heersen. Dat is echter allerminst het geval: er is een nauwe samenwerking tussen de deskundigen van beide par tijen, de overhead en het bedrijfsleven, aldus deze verklaring. Deze twee pun ten nu, namelijk de activiteiten van Hoechst op dit gebied alsmede de be reidheid bij dit bedrijf tot nauwe sa menwerking met de autoriteiten, geven naar ons gevoel een zekere waaroore. dat ten aanzien van deze vestiging al thans met omzichtigheid wordt genan- deld. Dit alles brengt ons bij onze slotcon clusie, waarmee wij aansluiten bij het betoog in deze kolom gisteren. Wjj geloven, dat de in deze aangelegenhe den verantwoordelijke overheden moeten besluiten tot het thans doen vaststellen van de zg nulfase. Zoals men weet ls daarop reeds meermalen aangedrongen. Dat vaststellen ls niet alleen nodig met het oog op nieuwe chemische vestigin gen, maar ook gelet bijvoorbeeld op de te verwachten uitbreiding van de PZEM Br dient «ian ook nu te worden vast gesteld hoe op dit ogenblik de situatie is. Vervolgens zullen de overheden er goed aan doen te bevorderen, dat de voorwaarden met betrekking tot de voorkoming van water- en luchtverontreiniging voor alle in dustrieën (dus "niet alleen Hoechst» in het Sloegebied bekend worden ge maakt. Dat laatste ls ook gebeurd voor de vestiging ran MoblloU in het Noord- zeekanaal-gebled. Daar is eveneens ge bleken, dat de industrie tegen een der gelijke bekendmaking geen bezwaar had. Voorzover we de stemming van de Hoechst-directie hebben begrepen, zal men juist daar de grootst-mogelijke openheid op prijs stellen. En daarmee zijn we dan tevens bij een slotopmerking wat d'.t bedrijf betreft aangeland: voor zover het Hoechst aangaat menen wij, dat er reden ls tot vertrouwen. Wij al thans hebben in Frankfort een zéér po sitieve instelling bij de leiding van deze Industrie kunnen vaststellen. De opmer kingen van dr Groen, woensdag in Zie- rlkzee, hebben deze indurk nog ver sterkt. Tot slot nog dit: nu hier samen werking van verschillende overheidsor ganen nodig zal zijn, ware het idee van een .schap', gisteren in onze krant ge lanceerd doof drs M. C. Verburg, nog eens nader te overwegen. Is de op te richten .verontreinigings'-werkgroep voor Zeeuwsch-V'.aanderen r.ie' eigen lijk al een stap in deze richting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1