ZELANDICA Visdiefjes op eiland in Vlissingse kom Invoering zomertijd heeft vele voordelen Veel attracties voor de jeugd in Jeugdland-Middelburg Verkeers maatregelen tijdens wielerronde „KKGEN 0P zoo,, Je C. Fossen vierde 40-jarig jubileum bii .Vrederust' Sportdag voor schooljeugd ANVV en Stichting Recreatie vóór Nadorstkamp een maand lang stad EVENEMENTEN OP VISCHMARKT MIDDELBURG HSV Middelburg bij Veerse- Meerfederatie VRIJDAG 17 JUNI 1966 VOGELRINGEN trische inrichting .Vrederust' te Bergen In verband inet de internationale ronde Zoom vierde één van de personeelsled ^aJ! Miden-Zceland worden er in Mid- woensdag zyn veertigjarig jubileum, delburg vrijdag en zaterdag enkele t«de- Dat as de heer C. Possen, die als lei- lyke verkeersmaatregelen genomen. dinggevend verpleger werkt in paviljoen 11 van .Vrederust', het grootste pavil joen van de inrichting. Tydens een re ceptie in de hal van bet hoofdgebouw INVENTARISATIE BROEDVOGELS De afgelopen weken zijn weer vrij veel vogelringen gevonden, waarvan weer getracht zal worden zo spoedig mogelijk de gegevens te verkrijgen. Zo vond de heer B. van Aartsen uit Halfweg tijdens een bezoek aan Oostkapelle op 11 april op het strand een aan stook olie bezweken zeekoet, die een En gelse ring droeg. De heer M. J. Maring uit West Souburg vond op 30 mei een dode geringde merel in de omgeving van zijn woon plaats, terwijl de heer A. Lingier uit Vlissingen op 20 mei eveneens een dode merel aantrok bij het na tuurreservaat Rammekens. Beide vogels zijn waarschijnlijk in dezelf de omgeving geringd en ten slacht offer' gevallen aan het verkeer. In middels zijn de ringgegevens bin nengekomen van een door de heer P. Tromp uit Vlissingen (reeds vo rig jaar) gevangen vrouwtjesvink op de loodsboot ,Markab', die on geveer 12 mijl ten noordwesten van Westkapelle (51.35 N en 03.21 Oost) is gelegen. Het is gebleken dat dit vogeltje op 29 september 1964 als juveniel werd geringd te Brasschaat in België (51.17 N; 04.27 Oost)We hopen weer spoe dig over de andere gegevens te be schikken, alhoewel de ervaring leert, dat dit wel eens wat lang op zich kan laten wachten... Stukjes over gevonden ringen bent u al meer dan eens in mijn artikelen tegen gekomen. Wa.t u waarschijnlijk niet weet is dat het ringen vaak een in spannende bezigheid is. Niet zelden moet er in bomen worden geklommen, en even zo vaak haalt men armen, be nen of gezicht open aan een .prikkeli- ge' struik. De .ringtocht' evenwel, wel ke ik zaterdag jl met de heer A. Joosse uit Oost-Souburg maakte, overtrof toch wel mijn vorige ervaringen! Ik had na melijk ontdekt, dat er op het eilandje in de ,Kom' te Vlissingen visdiefjes moesten broeden, die omstreeks deze tijd jongen krijgen en daarmee voor de ringerij in aanmerking kwamen. Dank zij de welwillende medewerking van de heer St VV. Minderhoud van het water schap Walcheren waren wij in staat om per .platboomd' vaartuig het eilandje te bezoeken. Het moet voor de omwo ners een wat vreemd gezicht zijn ge weest, want op onze hoofden stonden een plastic emmertje en een plastic af wasteiltje. De reden van deze potsierlij ke uitrusting zal u spoedig duidelijk worden: één van ons had namelijk die zelfde week reeds de onaangename er varing gehad door een visdïefje een gat in het hoofd gepikt te worden en daar om was deze bescherming geenszins overbodig. Nauwelijks voet aan wal ge zet hebben de klonk he toorverdovend gekrijs van de uit alle windstreken aan vliegende visdieven reeds boven onze hoofden Aanvankelijk vlogen ze vrij hoog, maar al spoedig begonnen ze met de eerste .schietoefeningen' (waarbij u voor wat mij betreft liet woord .schiet' als een Zeeuws synoniem voor een an der minder fraai Nederlands woord mag zien...). Al krijsend doken ze op ons al en mikten daarbij een krachtige, vloei bare en sterk naar rotte vis riekende uitwerpselenstraal in onze richting. Dat .mikken' behoeft u niet met en korrel tje zout te nemen hoor, want het ge schiedt volkomen feilloos!! De eerste straal kwam in mijn oor, de tweede op het glas van mijn 'kijker en de rest op onze ruggen geïmproviseerde helmen te- In de stad volgt vrijdagavond een cri terium over Nóord-Walcheren van half zeven tot half tien de route: Markt, Stadhuisstraat. Volderijlaagte, Klein Vlaanderen. Seissingel, Sandberglaan, Seisweg, Olmenlaan, Langevielesingel, Zandstraat, Achter de Houttuinen, Lan- geviele, Pottenmarkt, Markt. In verband daarmede zullen tijdens de ronde de rijbanen van de Markt, met uitzondering van de zuidelijke rijbaan, gesloten worden verklaard voor het verkeer, evenals de Vlasmarkt en het gedeelte van de Lange Noordstraat, ge legen tussen de Stadhulsstraat en de Markt. Voor de Seisweg vanaf de Seis- dwarsweg tot de Olmenlaan en voor de Langevielesingel zal een wachtver- bod worden ingesteld voor beide zijden van de weg. Zaterdag zullen er eveneens wielerwed strijden worden gehouden. Op die datum wordt er om 4 uur op de Markt gestart en voorts wordt er gereden via de route: Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam Veerseweg. Verder arriveren omstreeks 5 uur de wielrenners uit de rende in Middelburg, die via de Noordweg. Noordsingel, KI. Vlaanderen. Volderijlaagte, •erschiUende kantei licitaties en woorden van waardering. De heer F. Broos, wethouder tc Bergen op Zoom sprak namens het college van b en w. Tevens deelde hy de heer Fossen mee, dat deze was onderscheiden met de zil veren eremedaille in de Orde van Oran- je-Nassau, Verder spraken de heer J. J. Duvekot uit Goes, de voorzitter van het stichtings bestuur, dokter J. O. van Rossum, waar nemend geneesheer-directeur van .Vre derust'. de heer J. Sinke uit Bergen op Zoom namens de personeelsvereniging, de heer P. A. Droogers. waarnemend voorzitter van de afdeling Vrederust van de groep volksgezondheid van de NCBO. en ds J. F. van den Berg, de geestelijk verzorger van .Vrederust' en hoofdredac teur van het personeelsblad .Contact'. De heer Fossen heeft naast zijn dagelijks werk nog een groot aantal bezigheden op ander maatschappelijk terrein. Hij is onder meer secretaris van de vakgroep volksgezondheid, afdeling .Vrederust' van de NCBO, secretaris van de christe- o?,,,;.,,; lijke schoolvereniging voor het lager en DLdUlLUJa-i Incr^r An^nniriic in Rcnfrr.n nn strTat Lansre SS' Markt NZ 1 uit°ebmd, !flSer onderwijs in Bergen op r c «-Ti Zoom en lid van de commissie voor ge recht, Mijn jasje zag na afloop ze barre expeditie dan ook volkomen wit! Ik verzeker u evenwel dat u er zonder hoofdbescherming niet zonder le vensgevaar van afkomt, want het is een werkelijk angstaanjagend gezicht om van onder de rand van je .helm' de visdiefjes in tientallen achter elkaar recht op je af te zien scheren, met daarbij op het dieptepunt van hun vlucht een nijdige snavelpik in de rich ting van je hoofd. Hoe het ook zij: we zijn er zonder kleerscheuren (maar wel enigszins besmeurd) van af gekomen en wat belangrijker is: we ringden 23 jo- ge visdieven, terwijl we tevens nog een zeventtai nesten vonden. En dat is een iteressant iets, want aangezien de stand van de stern als broedvogel in ons land hard achteruitloopt, is het al leszins verheugend om in Vlissingen een kolonie van een twintigtal paartjes aan te treffen! Hopelijk zal in de ko mende jaren deze kolonie nog wat uit groeien, hoewel het oppervlak van hel eilandje daar eigenlijk wat te klein voor is... Tot slot zou ik nog het volgende onder uw aandacht willen brengen, en bij een verzoek om medewerking, ornithologische kringen is men op het ogenbilc bezig aan een landelijke inven tarisatie van de volgende broedvogels: fuut. dodaar, torenvalk, grutto, huis zwaluw en geelgors. Hoewel ik ook graag gegevens zou ontvangen van de overige vogels, gaat mijn speciale be langstelling voor Zeeland vooral uit naar de grutto Het liefst dan met een nauwkeurig mogelijke broedplaats aanduiding (onder andere de gemeente) en een opgave van de data, het aantal oude en jonge vogels, en 't aantal nes- ten, ofwel: het aantal geschatte broed- paren. Van de heer Joh. Kraak ontving ik reeds een dergelijke opgave, waaruit bleek, dat hij in het Oost Schengen eer tiental en in de Weel onder Wolphaarts. dijk een tweetal broedparen van de grutto aantrof. Wie volgt? B J. Smulders. Lange Delft. Korte Delft, Dem NZ. Rot- terdamsekaai, Nederstraat, Veerseweg de stad passeren. Tijdens de wedstrijden zal het verkeer over het door de wielrenners te volgen parcours tijdens het passeren der ren ners gestremd zijn. Bestuurders van voertuigen worden verzocht op genoem de tijden van genoemde wegen zo min mogelijk gebruik te maken. De collecte voor het algemeen sociaal fonds van het CNV te Vlissingen heeft heeft hiervoor ook stimulerend werk 2221,31 opgebracht. richt. Op het zonovergoten gemeentelijk sport terrein te Kloetinge hebben 229 leerlin gen van de lagere scholen van Kloetinge, Kattend ijke. Wilhelminadorp, Oud-Sab- binge, Wolphaartsdijk, "s-Heer-Abtsker- ke, 's-Gravenpolder, 's-Heer-Arendsker- ke en 's-Heer-Hendvikskinderen. deelge nomen aan de onder auspiciën van de consulenten van het lager onderwijs ge organiseerde schoolsportdag. Op deze intergemeentelijke .Olympiade' konden de leerlingen in individuele wed strijden al naar gelang van hun presta tie een A, B, C, D of E diploma behalen. Voor het diploma stonden op het pro gramma verspringen, 60 m hardlopen, kastibalwerpen en 5 behendigheidsproe- ven. De groepswedstrijden hestonden uit es tafette lopen voor jongens en meisjes en slagbalwedstrijden. De uitslagen hierbij waren: estafette jongens: 1. Kloetinge-I, 2. 's-Gravenpo!der; 3. 's-Heer-Hendriks- kinderen. Estafette meisjes: 1. 's-Heer-Arendsker- ke, 2. Kloetinge II en 3. 's-Heer-Hcn- drikskinderen. Alle ploegen kregen voor hun prestatie een medaille. Bij het slagbal legde de groep uit 's-H.- Arendskerke beslag op de eerste prijs en kreeg daarvoor een beker; de groepen uit Wilhelminadorp en Kattendijke be haalden een tweede en een derde prijs, waarvoor een medaille was uitgeloofd. Collecte Zoom en lid van de commissie voor ge organiseerd werk. Bovendien was hij ja renlang secretaris van de christelijke be sturenbond in Bergen op Zoom. Hij orga niseerde ook in het verleden de ,Vrede- rust'-wandelmarsen en dag- en middag- tochten voor de patiënten, zo memoreer den de sprekers. Behalve veel waarde rende woorden waren er ook een groot aantal geschenken voor de 61-jarige ju bilaris. De heer Fossen is in zijn veer tigjarige loopbaan opgeklommen van leerling-verpleger tot eerste verpleger A. Tijdens zijn loopbaan heeft hij steeds veel interesse getoond voor de nieuwe ont wikkelingen in de psychiatrie en hij Joke Boguarts dochter van een autosloper in Gilzej is In het bezit gekomen van het diploma autogeen 'lassen nadat zij enige tijd geleden al het diploma elektrisch lassen had behaald. Bovendien heeft ze het plan oo kde cursus voor gevorder den te volgen. Een oude, trouwe stoomloc van NS is een van de trekpleisters van de manifestatie van ambacht en per soonlijk vakmanschap (Bij de Tijd', welke vanaf vandaag in Utrecht wordt gehouden. Bier zien we de bejaarde loc, de 21 est or1 bij het vertrek van het spoorwegmuseum (het voormalig station Maliebaan) naar de jaarbeurs. Advies landbouwschap gereserveerd 'ze regenwaarnemers gebeld die een ak- ikerbouwbedrijf hebben en gevraagd hoe zij over de invoering van de zomertijd denken. Nu bleek ons dat hun beden- |king hiertegen klein was. Een landbou. I wer in de Noordoostpolder zei ,als dat het enige probleem zou zijn, dat de zon in de oogsttijd een uur later opkomt, dan is het voor mij geen probleem en kunnen ze hun gang gaan'. Dit bezwaar geldt ook alleen in de enkele weken van de graanoogst en alleen op werke lijk drogende dagen, want als het re genachtig is of er valt 's morgens een bui om acht, negen, tien of elf uur, maakt dit al niets meer uit. Zoals ge steld dienen wij rekening te houden met onze landbouw, maar willen wij een 90 J procent van onze niet agrarische be- belangrijk zou zijn voor de avond-week- volking de invoering van de zomertijd end-en vakantierecreatie als ook voor ontzeggen dan moeten deze bezwaren de sportbeoefening, vakantiespreiding, jvan akkerbouw-zijde toch wel zeer dui- (Van onze weerkundige medewerker) Zowel de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) als ook de Stichting Recreatie te Den Haag hebben deze maand stevig aan de bel getrokken om weer tot in voering van de zomertijd te komen, "u behalve Engeland onlangs ook Italië de zomertijd weer heeft ingesteld. Deze vereniging en stichting stellen dat de invoering van de zomertijd uitermate VAN 11 JULI TOT 5 AUGUSTUS De loodsen, die aan boord moeten van de nieuwe 89.000 ton metende tanker ,Esso Yorkshire' worden het moeizame klauteren bespaard: de touwladder is vervangen door een kort laddertje, dat door een lier aan dek omhoog of omlaag gehesen wordt. Het ladertje heeft nylon- wielen om het schuiven langs de scheepsioand te vergemakkelijken. MIDDELBURG Acht woningen, het kerkje en de daaraan vast- gebouwde kantine van het oude Ambonezenkamp in Middelburj zullen gedurende de 4 topweken in het zomerseizoen van 11 juli tot 5 augustus aanstaande om getoverd worden tot een stad voor honderden jeugdige Middelburgers en toeristenkindcren. In en rond dit .stadje' zullen de jongelui Jeugdland-Middelburg vijf dagen van de week kunnen genieten van tientallen activiteiten, die georga niseerd zijn door de actieve stich ting Jeugd-Vakantie-Vreugd. Van maandag tot en vrijdag is Jeugd land-Middelbar gelke dag geopend van half tien tot. 4 uur. Jeugd-Vakantie-Vreugd heeft in de acht jaar als comité allerlei activiteiten gedurende één week voor de jeugd in de gehele stad georgani seerd. Thans zijn deze activiteiten uit gebreid tot een maand, terwijl tevens een stichting gevormd is. De dames en heren van net stichtingsbestuur weten zich verzekerd van een 25 dames en heren sterke leiding, die uit een sollici tantenkring van 100 man zijn geselec teerd. Het zijn overwegend kweekscho lieren, die de dagelijks leider, de in Middelburg wonende "Vlissingse onder- rijzer K. H. de Vries, zullen helpen de jeugd bezig te houden. 500 kinderen Jeudkrant /erkeersveiligheid enz., wanneer het avonds een uur langer licht blijft het geen te verwezenlijken is, wanneer wij letterlijk de klok een uur terug zouden zetten en figuurlijk ook want de zo. mertijd is voor ons land niet nieuw maar door de Duitse bezetter afge. schaft, evenals het rijwielbelasting- plaatje waarmee wij meer vrede kun nen hebben. Voor het invoeren van de zomertijd is bijna alles voor en heel weinig tegen. Dit tegen is een deel van onze land bouw en al is dit wat de akkerbouw betreft misschien 5 a 7 procent, toch' hebben wij daar rekening mee te hou den. Het blijkt namelijk dat de veehou derij minder bezwaar heeft. Het be zwaar dat de akkerbouw heeft is dat in de oogsttijd, wanneer de zon een uur later opkomt, men ook een uur later kan beginnen te oogsten, doordat het graan later op de morgen droog is. De landarbeiders willen wel vroeg begin nen, maar niet 's avonds een uur later werken. En dit zou dan een bezwaar kunnen zijn. Wij hebben enkele van on- delijk kunnen worden Jeugdland-Middelburg is, zo vertel de initiatiefnemer en stichtingsvoor zitter H. v. d. Berg tijdens een pers conferentie, in hoofdzaak opgezet om de Middelburgse kindere ntijdens de zomervakantie bezig te houden, maar gehoopt wordt, dat het plan zal uitgroeien tot ce nattraetie voor de toeristecJdnderen uit de kust streek van Walcheren. De kinderen betalen per dag 1.25 entree dan wel via een 5-nttenkaart 0,75 per ,rit' van een dag. Maximaal kan Jeugdland-Middelburg per dag 500 kinderen in (le leeftijd van 4 tot 14 jaar huisvesten. Hoofdleider K. H. de Vries vertelde wat over de programmapunten van jeugd land. Er zijn enkele vaste punten, die door medewerkers als politie, brand weer, diverse bureaus enz. verzorgd worden. De rijkspolitie komt op 12 en 25 juli verkeersdemonstraties geven en op 19 en 26 juli demonstratie met politiehonden. Twee maal per week maken de kinderen 'n excursie naai de brandweerkazerne, waar ook gede monstreerd zal worden. De gemeente politie komt een keer in de week een veilig-verkeersdemonstratie ge ven, en elke week gaan de kinderen een keer naar de gemeentelijke kwe kerij kijken wat daar gebeurt en te doen is. In samenwerking met de coöperatieve zuivelfabriek en melkinrichting verzorgt het Nederlandse zuivclburcau op dins dag, woensdag en donderdag pen de monstratie. Ook worden er wedstrijden gehouden in het bereiden van. produktcn, die de kinderen dan mogen opeten. Voorts verzorgt elke maandag EHBO- secretarls F. J. de Muijnck een praatje over de EHBO. V en D komt met uit gebreid materiaal, waarmee de kinderen van alles kun enbouvve (maquettees, bouwdozen enz), een Nederlandse fa briek demonstreert met papier-vouw bladen en boetseerklei. De leiding zelf heeft ook allerlei acti viteiten op het programma staan: hut- tenbouwen, poppenkast, poppendokter voor de kleinere kinderen, kunstzinnige vorming or,der leiding van kunstenaars, Idnderbioseoop, terwijl ook allerlei soor ten sport (slagbal, ka-stibal, voetbal,, estafette enz) bedreven kunnen worden.'pootvisfonds. Er komt ook een leesbibliotheek, waarvoor de medewerking van de openbare leeszaal verkregen is. er komt 'n kindercaféttaria, dat de kin deren zelf verzorgen en er wordt ge durende twee weken ook elke week een jeugdredactie gevormd, waarvan de kinderen een halve of hele pagina in de PZC mogen verzorgen en mis schien zelf ook nog een jeugdkrant voor jeugdland gaan maken. De stichting huishoudelijke- en gezins- voorlichting verzorgd kooklessen vooi jongelui, terwijl die ook in de gele- a iniieia worde ngesteld om poppekleer- tjes te maken. J\vee keer wordt verder een tocht met een Vlissings marineschip (een mijnenveger) gemaakt. Voor de kleine kinderen is een crèche Gedurende de eerste week komt de lei ding van het Trefpunt assisteren bij het opzetten van een circus, terwijl er ook aan bloemschïlcken wordt gedaan en een dierenshow met huisdieren wordt gehou den. 10.000 gulden Penningmeesteresse mevrouw M. Scherft-vau Andel verzekerde, dat de financiën zoals elk jaar zorgelijk zjjr, Er is niet dit Jeugdland-Middelburg on geveer 10.000 gemoeid, waarvoor de gemeente Middelburg 2000 garantie heeft gegeven, terwijl de stichting nog eens 2000 gevraagd heeft. De gemeen te Middelburg geeft ook een subsidie van 550. De provincie, liet Anjerfonds en de Zeeuwse Collecte konden de stich ting geen garantie geven. Men hoopt nu de rest van het ontbre kende geld uit de entreegelden, uit giften van de burgerij en zoals gewoonlijk van een aantal ondernemingen te krijgen, welke laatsten reeds op de stichtings giro 382707 bij de Amrobank gestort hebben. Gedurende de week van 27 juni tot 2 juli zal een collecte in de stad worden gehouden, oa met medewerking van het draaiorgel ,De Sater'. MIDDELBURG De organisatoren vai de kunstmarkt te Midelburg hebben ook dit jaar weer een evenementen programma opgesteld. Op de zaterdagen 18 juni, 16 en 30 juli ên 6, 20 en 27 augustus worden op het fraaie pleintje evenals vorige jaren, dansavonden geor ganiseerd. Zaterdag aanstaande wordt de muziek verzorgd door het heatge zelschap Group 69. DE TONG IS ER WEER Tijdens de hengelwedstrijd, die de leden van de hengelsportvereniging Middel burg aan de zeedijk te Westkapelle hielden, is weinig gevangen, al was het dan ook prachtig visweer. Toch waren er twee tongen "bij de vangst. De uit slag is: 1 G. H. de Vries: 2 A. Huij- brechtse; 3 G. de Leeuw; 4 A. Mathijs- sen; 5 W. G. de Vos; 6 A. P. Driedijk; L. Huijbrechtse en 8 A. Zuidhof. Advies Op verzoek van <le minister van econo mische zaken heeft het landbouwschap hierin advies moeten geven. Dit advies luidde dat men tegen een eventuele in voering van de zomertijd een gereser veerde houding wilde aannemen. Het bleek ons echter, bij informatie, dat het bestuur van het landbouwscliap tot dit advies is gekomen zonder hiervoor eerst uit alle provincies bij een aantal land. bouwers een enquête te hebben gehou. den. Hierdoor een naar onze smaak wat zwakke argumentatie van het landbouw schap in deze kwestie. Er zijn voor de invoering van de zomer tijd veel pluspunten te geven en wij kunnen de actie in deze van het ANVV en de Stichting Recreatieonderschrijven Neemt nu de junimaand. In het midde van ons land komt de zon ruim kwart over vier op. De gemiddelde Nederlan der, geschat een 80 procent, klimt zo tussen zeven uur en half acht uit zijn kooi. maar liefst drie uur nadat de zon is opgekomen. Dat het 's avonds een uur langer licht blijft heeft als voordeel dat men 's avonds wanneer bijna ieder een vrij is iets kan organiseren en er vallen altijd wel een aantal koele of regenachtige avonden tussen door om het televisiekijken niet te verleren, wanneer daarvoor enige angst mocht bestaan. Het grote voordeel van een zomertijd ligt naar onze smaak niet in de junimaand. Bij helder weer gaat de zon rond negen uur onder en kan het tot bijna half tien licht zijn Bij zomertijd half elf en dat kan wat moeilijk, heden geven om de kinderen naar bed te krijgen, maar denkt dan even aan Scandinavië waar de zon in juni maar een heel klein ogenblik of zelfs hele. maal niet onder gaat. Het grootste voordeel van een zomer tijd ligt in augustus en september. Ne men wij begin september, dikwijls nog fraai zomerweer, maar de zon gaat dan om kwart over zeven onder en voor acht uur is het donker, weg mooie nazomer avond! Graag vernemen wy wel duide lijke bezwaren, file ons mochten zijn ontgaan. Mocht men in Benelux of EEG- verband tot invoering van de zomertijd besluiten dan, zo stelt het landbouw schap en ook terecÉa zullen wy er ons zeker niet tegen verzetten. Wij wachten nu maar af wat men voor zomer 1967 gaat beslissen. De leden van de hengelsportvereniging Middelburg hebben besloten toe te tre den tot de Veerse-Meerfederatie, waar voor een kleine contributieverhoging nodig was. De opzet van de federatie is het sportvissen in het Veerse Meer te leiden en te bevorderen. De federatie heeft koninklijk goedgekeurde statuten en heeft het visrecht in het Veerse Meer gepacht. De leden kunnen hierin na 1 juli aanstaande vissen op vertoon van een vergunning van de vereniging en met het bewijs van betaling var .Onder de vele vormen van vrijetijdsbesteding in Nederland neemt de hengelsport een belang rijke plaats in. Schattingen noemen aantallen van 500.000 tot 1 miljoen beoefenaren. Over de juistheid van deze schattingen bestaat een regel matige discussie.' I wijze zijn artikel over: Sportvisserij als massarecreatie. De schrijver wijst er op dat de Oosterschelde de ontwikkeling ran de zeevisserij zich in omgekeerde volgorde heeft voltrokken. De sportvisserij is hier op gang gebracht door cracks in de moeilijke visserij op zeebaars, pijlstaartrog, geep, makreel en fint. De veelal over eigen boten be schikkende sportvissers vormen een aparte groep ran watersportbe oefenaars. De afsluiting van de Zandkreek in april 1961 gaf een grote stoot tot massale visserij. In het Veerse Meer werden grote aantallen scholletjes ingesloten, die snel groeiden en in korte tijd zorgden voor een grote scholstand, waaraan hengelaars en beroepsvissers veel ple zier beleefden. ,De vangsten van schol in het Veerse Meer werden echter snel minder, door veranderingen in het milieu van het meer en door afneming van de scholstand. De belangstelling van de henge laars voor het Veerse Meer liep met de vangsten terug, doch de de hengelaars, die Zeeland hadden ontdekt, bleven komen. Zij richtten hun belangstelling nu op de Oosterschelde. Evenals in de Waddenzee is hier de visserij op platvis vanaf boten in opkomst.' W. P. Cooihaas vervolgt zijn artikel over ce navigatie voor d° amateur- zeeman. Een voorbeeld in Zeeland wordt gegeven om de bedoeling duidelijk te maken. L tikel: Een week varen met schoener op de Zeeuwse wateren. De schoener wil in do eerste plaats varen met sportvissers, wanneer die zin hebben om de Zandkreek uit te varen en de Oosterschelde op te gaan. Verder ligt het in de bedoeling met de schoener medewerking te geven aan de .Eerste Zeeuwse Zeilschool De Viking' in Wolphaarts dijk. Er worden tochten georganiseerd om de leerlingen te laten ken nis maken met het zeilen op een tweemastschoener. ,De nacht wordt steeds in een andere haven doorgebracht: Zierikzee, Zijpe, Willemstad enz. Aan boord wordt praktisch zeilonderricht gegeven, maar ook onderwezen in de vakken navigatie en onderhoud. Men leert er de tuigage van verschillende scheepstypen uit elkaar houden en kan er proberen het zeilnaaien en schiemannen onder de knie te krijgen'. Na het artikel is een prachtige foto geplaatst ran een Terschei!inger blazer, varend op Zeeuwse wateren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 17