Vrijetijds- en vakantiekledlng Sporttrofeeën STERK WAPEN IN WIELERKAMPIOENSCHAP GOES N. Th. de Jong Zn. „DE SCHELDE" Kom je van school, leer dan een vak Ci pt.i 20 VLOT EN SPORTIEF KHAKI PANTALONS van 11,90 tot 23,90 SPIJKERBROEKEN in blauw - denim - kaki - zwart van 11,90 tot 19,75 ZOMERPANTALONS lichtgewicht terlenka van 32,75 tot 49,75 SPORTJACKS in nylon - terlenka - popeline met of zonder capuchon 43,75 tot 56,- ZOMERKOSTUUMS trevira - terlenka 119 - 129 - 138 - 158 ZOMERCOLBERTS vele soorten KAMERJASSEN WEEKENDERS 12,90 - 15,90 - 17,90 - 19,75 - 24,75 WEEKENDJASJES 19,75 - 22,75 - 25,50 AUTOJASJES (gebreid) 49,75 modieuze kleding - aantrekkelijke prijzen Lange Vorststraat 59-61 iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiniiii zijn een blijvende herinnering voor geleverde prestaties. Enorme sortering: bekers kransen takken standaards medailles van 1,50 voor alle sporten en andere wedstrijden, Vraag onze geïllustreerde prijscourant. Graveurs - Juweliers - Horlogers St.-Pieterstraat 11 - middelburg. Telefoon (01180) S844. UURWERKEN - VERLOVINGSRINGEN - GEROARTIKELEN. iniiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De FIETS en BROMFIETS naar uw hart en portemonnee heeft LEIN AKKERDAAS Gazelle fietsen hebben bewezen perfect te zijn in elk onderdeel. ontdek het ook. Do ideale brommer voor werk en genoegen. Alle modellen uit voorrond leverbaar. GARAGEBEDRIJF LEIN AKKERDAAS MARKT - DOMBURG - TELEF. 295 N.V. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK VLISSINGEN Ons bedrijf biedt de volgende mogelijk heden: A. Een twee-jarige bedrijfsopleiding voor gieterij-vakman (vormer kernmaker) of constructiewerker. Deze opleiding, die gedeeltelijkpraktisch, gedeeltelijk theoretisch is, wordt afge sloten met een examen. B. Éénjarige praktijkopleiding voor het vak: Pijpenbewerken Gedurende hun opleiding ontvangen de leerlingen een behoorlijk loon, gebaseerd op de C.A.O. in de Metaalindustrie, terwijl zij delen in de sociale voorzieningen van het bedrijf. Sollicitaties mondeling of schriftelijk kunnen worden gericht aan de afdeling Personeels zaken, Glacisstraat 165, Vlissingen, tel. 01184-5555, toestel 386. FRITS VAN GRIENSVEN UBnusüüBQflnsnaBunouüuuflaflaaaflaËUHUfluuaMBBHiïaflBg EINDHOVEN Elk seizoen heeft zijn hoogte- en laogtepunten. Voor de amateurs geldt dit nog meer dan voor de profs. Nauwelijks snorden de voorjaars- wielen weer over de wegen of er bestond een levens grote controverse tussen twee Limburgse amateurs, die elkaar naar de kroon staken. Twee goede' jongens namelijk Harry Stevens en Eddy Beugels. Het seizoen was nog niet begonnen of voor de bondscoach Joop Middelink was al het eerste probleem geboren: moeten zij straks mee naar de wereldkampioenschappen om weer de zaak te vergallen, zoals dat vorig jaar is ge beurd? Vorig jaar in San Sebastian tijdens de laatste vijftien kilometer bezaten minstens vijf Nederlanders uitgesproken kansen op de wereldtitel en het slot van het lied was, dat zij er allemaal naast grepen. Was het onkunde, rivaliteit of een liberale wedstrijdopvat ting, die de glorie zo gering maakte? Eén van deze drie veroorzaakte de bittere ontgoocheling. We hellen naar het laatste argument over. Maar als we in die richting wijzen dan zullen we wel ergens op zere of lange tenen gaan staan terwijl het toch zaak is dat de oorzaak van de nederlaag wordt opgespoord. Elk jaar gooit de KNWU een grote som gelas, verkregen uit contributies en licentiegelden en niet te vergeten uit de totogelden tegen de training der amateurs met de bedoeling dat we met een wereldkampioen of zo nodig met een Olympisch kampioen uit de bus komen. Als we die kans door eigen schuld verpassen, omdat we ons doodeenvoudig niet wensen in te laten met modernere opvattingen, waarvan het succes bewezen is, dan dient daarop gewezen te worden. Hol vorig seizoen heeft dus zijn problemen gekend. Belangrijk voor de geschiedenis van dal jaar i. do Ronde van Oostenrijk geweest, hel daar uit volgende dopingsprobleem waarin do KNWU een eigen door het bui tenland niet gewaardeerd standpunt innam en tenslotte het verloop van do wereldkampioenschappen. Middclorwijl speelde, dat do UCI zich op deelde in een amateur- en een profsectic, waardoor de klasse der onaf- hankolijken van het toneel ging verdwijnen. Zij kon immers nergons meer bij worden ondergebracht. Als we nu de gevolgen van deze gebeurtenissen transplanteren op de wielersport van nu dan zien wc dat we wel in kwaliteit gewonnen heb- bon en daarmee een internationaal belangrijke plaats innemen, maar hot dualisme in hetgeen wo amateurisme noemen is toegenomen. Voorbeel den? De scheiding tussen profs en amateurs is uil noodzaak tot stand gekomen. Niet van binnen uit, doch door externe drang. De wielersport zou van de Olympische Spelen worden geschrapt, omdat het IOC zich imot eon verkapt professionalisme niet kon verenigen. Dit was natuurlijk koron op do molen van de Gordijnlandon, die officieel hef amateurisme aanhangen, maar zeker niet beter zijn dan de westorso landen waar amateurs zogenaamd voor geld rijden, doch alleen bij hogo uitzondoring tot excessen zullen geraken. Er is immers geen amateur, die moor verdient dan de onkosten voor materiaal en levensonderhoud. De splitsing heeft echter tot gevolg dat straks do wereldkampioenschappen voor profs en amateurs-ook gesepareerd wordon verreden. De publiciteit van de wielor- sporl wordt er eerstens geringer door. Men kan niet verwachten dat de pars aan twee evenementen ook twee keer zoveel aandacht zal besteden dan aan oen wereldkampioenschap, waarop zowel de amateurs als de profs voor hun titels rijden. De amateursport profileerde van do aanwe zigheid van radio, televisie on pers, die op de eerste plaats do belang stelling voor de profs te vocdon hebbon. Men vergeet dit wol eens. Straks zal liet blijken. En nu hel antwoord op de vraag of er in de amateursport oen wezenlijke verandering zal optredon. In hot geheel niet. In de westorso landen wordt liet amateurisme gebruikt als springplank naar het professionalisme. Er is bijna geen amateur die niet do bedoeling heeft straks eon ,grolo prof' to worden. Het dualisme blijft dus. Bij ons te lande blijft ook hol dualisma ten aanzien van het dopingspro bleem bestaan, waaraan wo al eerder bij gelegenheid van do Rondo van Midden-Zeeland een arlikol hebben gowijd. We willen voorop vaststellen. dat hel geen typisch wielorsporlproblocm i men. Doping komt in gohccl do sport t, al wordt liet vaak aangeno- Door de vooruitgang van de i worden aangewend. In speelt ook de Ronde van 1 belang- wetenschap heeft de chemie sloffen geproduceerd, die snel herstellend en vaak een opwekkend vermogen hebben. De deskundigen zijn het er nog niet over eens welke orvan bij gebruik in de sport als doping moeten worden aangeduid. Voor ons zijn het lichaamsvroomdc sloffon, die ols opwekking wordon gebruikt. Over de kwestie bestaat geen klaarheid. Wat ons bevreemdt is dal bij ons de dopingkwestie van de agonda is afge voerd, nadat Nederland liet vorig jaar in dc Ronde van Oostenrijk ermee werd geconfronteerd. Wij hebben geen gevolg gegeven aan hel opleggen van een straf, torwijl de bonden van andere landon, die in dezelfde si tuatie kwamen te verkoron, daar wel toe overgingon. Op het vorig jaar gehouden congres van do UCI bleek, dat men dit Noderland kwalijk heeft genomen. Klaarblijkelijk hoeft men er de voorkeur aan gegeven in twee gevallen de achterdeurtjes te openen, die er inderdoad Ie vinden zijn. De constaterende artsen prof Prokopf en dr Strikworda hebben daar nau welijks genoegen mee kunnen nemen. Het dualisme blijft dus ook hier bestaan. Tenslotte komon wo tot de taktiek, die straks voor onze amateurs op de wereldkampioenschappen in Duitsland zal r de keuze van do renners, van hel .materie Midden-Zeeland oen rol. Dc efappewedstrijden c rijker geworden voor onze sterke amateurs. De klasso dor onafhankelijker die een geleidolijkc overgang naar de profstalus mogelijk maakte is uit gevallen. Naar liet voorbeeld der Fronsen hebben ten onzent dc onafhan- kelijken jarenlang zowel bij de profs als de amateurs kunnen rijden. Ook om deze reden zullen do Fransen wel hevig gekant zijn geweest tegen de splitsing in prof- en amatcurseclic, waaraan dc onafhankolijkcn ten offer vielen. De Tour de l'Avonir, waarlegen in vele wiolorlandon bezwaren be stonden, omdat deze otappowodslrijd speciaal op de onafhankclijken was ingesteld, zal or belangrijker door worden. Dc Rondo van do Toekomst is nu de groolslc amateurwedstrijd geworden. Hebben we materiaal om naar do Tour de l'Avenir oon waardgie vertegen woordiging af te vaardigen? In de Ronde van Midden-Zeeland zullen ver schillende amateurs bekeken kunnen worden. Tol hen die op liet ogenblik op de voorgrond Ireden behoren Stevens, Beugels en Dolman, al oud gedienden. In deze rij hoort ook Dubois thuis evenals Waglmans. Vervol gens vragen Brouwer, Kloosterman, Van der Horsl, Ottcnbros, Vogels, Gerrils en Van Katwijk dc aandacht. Duijndam vindon we nog iets Ie jong om zich aan hol avontuur in Frankrijk Ie wagen, ofschoon hij één der ta lentrijkste jongeren is. Hcijnig, Yianen, Hoogerland, Van Scggclcn dringen zich naar voren. Middelkoop en Holst vragen de aandacht. Hoe groter het aanbod is, hoe moeilijker do keus. Het wordt een hele toer dc beste keus te doen, Sinds liet vorig jaar zijn we er dus niet op achteruit gegaan, ofschoon de krachtsverhoudingen onderling nog niet duidelijk geworden zijn. Het is nog net iols te vroeg. Daarom is een Rondo van Midden-Zee land op dit moment van betekenis. Men vindt er woor een gelegenheid om zich tijdig te melden. De vraag is echter wie gaat die Nederlandse ploeg naar de Ronde van de Toekomst leiden? Voor ons is er maar één antwoord mogelijk. Dezelfde man die straks met de ploeg naar de we reldkampioenschappon trekt. Dus de bondscoach, als de sportcommissie van do KNWU een juiste beslissing wil nemen. En als zij van plan is naar de grootst mogelijke kans op een wereldtitel te mikken, die door eigen schuld al verschillende keren aan onze neus is voorbij gegaan. Als de Tour de l'Avenir de belangrijkste amateurwedstrijd van hot seizoen moet worden genoemd dan is hot zaak dat er de voorlopigen naar de wereld kampioenschappen voor worden afgevaardigd. Do Nürnbcrgring in Duits land heeft een behoorlijk stijgingspercentage. De klimmers uit de Tour de l'Avenir zijn er dus op hun plaats. Het is dus zaak dat de bondscoach, die speciaal mot dc amateurs is belast, met de ploegleiding wordt belast. Het maakt zijn taak op de wereldkampioenschappen maar gemakkelijker. Als Stevens en Beugels niet door een deur binnen kunnen dan zal dit in die Ronde van de Tookomst wel blijken. Een verstandig man laat dan één van do twee thuis. Do bondscoach moet dit jaar bovendien met zijn chef d'equipc Van Ballegoyon do Jongh, die voorzitter van de sportcommissie en bovendien hoofdbestuurslid is, tot overeenstemming komen over de te volgen taktiek. In de Tour de l'Avenir rijdt een ploeg, die zich in dienst van eon kopman moet stellen ols de krachtsverhoudingen bekend zijn. Daar zit dus goon mooilijkheid. Maar als mon slraks in Duitsland dezelfde ploeg do vrije hand zou geven, zoals men in voorgaande jaren heeft ge daan, dan ontnomen do plocgjongens elkaar de kans, zeker als zij uit hel goede hout gesneden zijn. Zij zullen ds discipline moeien opbrengen een eigen plocgmakkcr vrij baan te laten om de concurrenlio het work fe laten doen. En niet omgekeerd. Als er twee honden vechten om een been loopt er de derde moe hoen. Een spreekwoord, dal de oranjetrui-dragers in het hart moot wordon gegrift. We houdon hel er op dal dit eindelijk gelukt. Trainingskampen vlak voor de wereldkampioenschappen versterken wel de vriendschap, maar ze moet zo gericht zijn, dot er de sterkste man van hel team van profilcron mag. VLISSINGEN Dit jaar heeft de Nederlandse wielersport geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de Ronde van Oostenrijk voor amateurs. Dat heeft vooral Frits van Griensven verdriet gedaan. Vele malen was hij ploegleider van een Nederlandse selectie in deze ronde. Tweemaal bracht hij een overwinnaar over de eindstreep: in 1960 de Limburger René Lotz en in 1963 de Zuidhollander Jan Pieterse. Beide malen wonnen de Nederlanders ook het ploegenklassement. Maar vorig jaar bedankte Frits van Griensven voor de eer: naar ?"ii mening was de ploeg ^e zwak, in die zin, dat er te veel krachtsverschil was tussen de sterkste en zwakste renner van het team. En dat moest in een zware, bergachtige etappen wedstrijd als de Ronde van Oostenrijk succes in de weg staan, omdat de kopman dan weinig steun van zijn adjudanten kan verwachten. Toen Van Griensven er niet bij was, kwam het tot het bekende dopingschandaal: Wim Schepers, rijdend in de leiderstrui, werd uit de wedstrijd genomen na een dopingonderzoek. Later sloot de KNWU zich niet aan bij de maatregelen van de Oostenrijkers: Wim Schepers werd min of meer in het gelijk gesteld. De Oostenrijkers werden kwaad en nodigden de Nederlanders, die onder Van Griensven zeer geziene deelnemers waren geweest, niet meer uit. Frits van Griensven is niet alleen ploegleider, hij is ook wielerjournalist. De invloed van beide functies is voelbaar in het bijgaande artikel van de heer Van Griensven over de vooruitzichten van de Nederlandse (amateur-) wielersport op de weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 27