TOT LAAT IN DE NACHT OPNIEUW ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN Ook onrust in andere steden Dow-pijpleiding door Westerschelde Aantal gewonden gestegen tot ruim vijftig versterkt Politiemacht in Amsterdam werd KAMER KOMT BIJEEN Chaos In tweeën BOUWVAKKER STIERF EEN NATUURLIJKE DOOD ZO GAAT HET NIET LANGER Van Per nis naar Terr>.e"Z2n: over 115 kilometer 209e jaargang - no. 137 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN V Bel,. MIJ. iran de C V Provinciale I. 3508, adv. 3647/3643). Middelt iprijs 35 cent per mni. Minimum Courant. Hooldredacleun G. A. d rkt 51, lel. 3841. <b.9.9. red. 20 verlentie 5.25. Ingezonden medt Kok Abonnementsprijs 88 8/3169, adv. 2375). Goe», C I, WiUlrut 58-60. tel. 2355 ld. tel. 3133. adm. tel. 2094. o 359300 PZC. Middelburg. Woensdag 15 juni 1966 Laatste loodjes voor voetballers van Middelburg Pagina 4 Met verbazing", beter nog: met ontsteltenis heeft Ne derland kennisgenomen van de chaotische taferelen, die zich gisteren in Amsterdam hebben afgespeeld. Vreemd: er was een "betrekkelijk geringe aanleiding, een meningsverschil met bouwvakkers over de uitkering van va kantiegelden, maar het groeide uit tot gebeurtenissen, die met net woord .on geregeldheden' al te vriendelijk zijn aan geduid. Wij gebruikten hierboven het woord .chaotisch' met opzet: de gebeur lijkheden in Amsterdam zijn namelijk niet meer onder te brengen in een dui delijke formule, waarmee men deze zaak kan begrenzen. Een conflict tussen de ongeorganiseerden en de georganiseer- den, of althans hun vakbondsleiders? Ja. maar tegelijkertijd: nee. Want een deel van degenen, die als .ongeorganiseerd' zijn aangeduid, behoren wél tot een or ganisatie, maar niet aangesloten bij een erkende vakbond. Gaat hét om een ver lengstuk van de provorellen? Nee. maar toen ook weer: ja. Het ,nee' moet worden gebruikt als men de gang van zaken terugdraait naar het uitgangspunt, een demonstratie van bouw vakkers. Het ,ja" behoort er echter bij te komen, omdat de provo's zich met deze kwestie gingen bemoeien en hun kans schoon zagen om hun anti-gezag en vooral hun anti-politie houding uit te leven temidden van de monstrerende bouwvakkers. Maar ook hier moet weer voorzichtigheid worden betracht: wanneer men de provo's be schouwt als een groep met bepaalde denkbeelden, waartoe onder meer ge weldloosheid behoort, dan moet men te vens erkennen, dat zich bij de provo's zeer gewelddadige jongelieden hebben ge voegd, die er niet tegen opzagen meer dan forse maatregelen tegen ae politie toe te passen. Nee, er is geen duidelijke formule te gebruiken, waarmee men deze rellen.in één begrip kan onderbrengen: er is sprake van allerlei dooréénlopende belangen, belangetjes en doeleinden met als gevolg: een chaos van botte verniel zucht. Minister Smallenbroek heeft gister avond voor de televisie verklaard, dat de Amsterdamse gebeurtenis sen ontoelaatbaar zijn en dat de orde ge handhaafd moet worden. Dat is juist. Er heersen thans in Amsterdam Zuidameri- kaanse toestanden, waarbij in blinde woede allerlei vernielingen worden aan gebracht, maar waarbij vooral mensen levens gevaar lopen. Daaraan moet een eind komen. Tegen dergelijke excessen dient te worden opgetreden met alle middelen, die de wet in dergelijke geval len kent. Er moet echter worden be dacht, dat Nederland een rechtsstaat is en dat ook de opruiers uit de hoofdstad volgens de normen van de rechtsstaat moeten worden behandeld. In dit ver band wijzen wij er op dat ordehandha ving en de methodiek, die daarbij wordt gebruikt, onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Het lijkt er wel eens op alsof de Amsterdamse poli tie een voorkeur heeft voor bepaalde metho den, waarvan men zich kan afvragen of zij wel altijd even ef fectief werken. Overigens hebben wij op dit ogenblik geen enkele behoefte om in dit chaotische moment de overheid en haar politie af te vallen. Juist nu de toe stand in de hoofdstad zo verward is en allerlei zaken er door eikaar spelen, is het een uiterst zware taak om van Am sterdam weer een normale stad te ma ken. Er moet een einde komen aan de chaos en het is nodig de overheid in dit opzicht te steunen. Wij zien op dit ogenblik en op deze korte termijn althans geen aanlei ding tot het uitoefenen van kritiek op de instanties, die in Amsterdam be trokken zijn bij de handhaving van de orde. Maar wat de lange termijn betreft rijst er twijfel of in de afgelopen maan den de leiding in de hoofdstad (inclusief de burgemeester) ten aanzien van deze ordehandhaving wel een gelukkige hand heeft gehad. Is voor de handhaving van de orde altijd wel de juiste, voor het be wuste moment geschikte methode geko zen? Het zou wel eens nodig kunnen zijn, dat de regering zich in de komende we ken diepgaand beraadt over het pro bleem van de gezagshandhaving in Am sterdam. Wellicht zullen de gebeurtenis sen van de laatste maanden nog eens zorgvuldig geanalyseerd moeten worden, teneinde de vraag te kunnen beantwoor den: was het beleid juist, dwz aange past aan de omstandigheden? Het zijn echter kwesties op langere termijn. Maar zij zijn van het grootste belang voor het geven van een antwoord op deze essen tiële vraag: hoe handhaaft men in Am sterdam de orde? is geklaard. ,De bedoeling is dat de pijpleiding in zijn geheel in oktober van dit jaar klaar zal zijn', zo vertelde ons de opzichter bij het ,Westerschelde-pro- ject', de heer Th. J. Knippers. WILSON: BEROEP OP ZEELIEDEN LONDEN (AFP) De Britse premier Horald Wilson heeft gisteren een nieu we oproep tot de stakende zeelieden ge richt en.hen aangespoord de aanbevelin gen van de commissie-Pearson inzake salarissen en arbeidsomstandigheden te aanvaarden. De eerste minister zei in het Lagerhuis dat deze aanbevelingen een redelijke en eervolle basis vormen voor een oplos sing van het conflict, een oplossing die in het belang is van zeelieden, reders en van het gehele Britse volk. Wilson kritiseerde de starre houding van de stakers die vanaf het begin der staking elk compromis van de hand hebben gewezen, dat niet voorzag in on middellijke toepassing van de 40-urige werkweek. De pijpleiding zal aan de dijk by Elle- woutsdijk w-orden gemonteerd in twee stukken van ongeveer 2500 meter. De bedoeling is nu om die van Terneuzen uit met de lier .over water' te trekken, tot op de Middenplaat. Daar worden de twee delen van de buis, die naast elkaar (Zie slot pag. 2 kol. 6 Protest Groep 73 ,Tv-journaIist door politie gemolesteerd' LAKEN (ANP) Het bestuur van de beroepsvereniging van creatieve tele- visicniedowerkers .Groep 73', heeft in een telegram aan de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie gepro testeerd tegen het optreden van de politie te Amsterdam, .die zaterdag jl wederom een televisiejournalist hinder de in de noodzakelijke uitoefening van zjjn duidelijk herkenbare functie en dï- maal zelfs molesteerde. Het bestuur verzoekt om maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen! Het telegram is verzonden tijdeny een vergadering van .Groep 73'. Een af schrift werd verzonden aan de procu reur-generaal te Amsterdam. Het te legram was ondertekend door de voor zitter vam Groep 73', de heer Daivid Koning. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM (ANP) De sectie «lie door dokter Zeldenrust gister morgen is toegepast op liet lichaam van de heer Weggelaar die bij de in cidenten van maandagavond in Am sterdam het leven liet heeft uitge wezen dat de man een natuurlijke «lood is gestorven. De heer Wéggelaar bleek ernstige afwijkingen aan het hart te hebben, aldus een bekendmaking, die de Amsterdamse officier van justitie mr Hartsuiker, gisteren deed. PALEIS BEKALKT AMSTERDAM (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag zijn op verschillende plaatsen aan de kant van de NZ Voorburgwal mot grote letters de woorden moord politie' neergekallct. AMSTERDAM Nederlands hoofdstad leek gisteren betrok ken te zijn geraakt bij een bloedige revolutie, zoals die zich soms voltrekken in Zuid-Amerika. In de binnenstad werd urenlang gevochten. Joelende jeugdbenden trokken voortdurend door het chaotische centrum, overal plunderend en steeds weer vernie lend. Uit de Dam werden stenen gepeuterd en zo maar zinloos tegen geparkeerde auto's gegooid. Traangasgranaten vlogen door de lucht, afgeschoten door in linie oprukkende politietroepen. Hier en daar stonden agenten bovendien het rampzalig drukke ver keer van nieuwsgierige automobilisten te regelen met het dienst pistool in de vuist De toestand was tot laat in de afgelopen nacht volstrekt onover zichtelijk. Telkens opnieuw braken op steeds weer andere plaat sen ongeregeldheden uit. Kiosken werden vernield, zelfs etalages geplunderd op het Damrak. Verkeersborden sneuvelden bij honderden. Tegen het sluiten van deze editie kon het hoofdkwartier van de gemeen telijke politie ons de volgende cij fers verschaffen Het aantal gewonden is gestegen tot ruim vijftig; drie personen zijn Jeraakt door pistoolkogels waarvan fin levensgevaarlijkde 21 -jarige F. Schaper die motoragent Van de G. liad aangevallen en toen var, nabij werd neergesohoten door hoofdagent Van D. Honderden Amsterdammers hebben builen en schrammen opgelopen tij dens de charges het juiste aantal laat zich uiteraard moeilijk schat ten. Er zijn al meer dan vijftien arres taties verricht wegens oa: opruiing, geweldpleging, mishandeling, bedrei ging ed, 0 Het aanwezige politic-potentieel bestaat thans uit 350 manschappen, waarbij 60 man rijkspolitie en 150 n>an marechaussee. Nog 160 man schappen van dit wapen worden m reserve gehouden in en om Amster dam. O Voor liet eerst werd er van traan gas gebruik gemaakt agenten van de mobiele eenheden hebben gister avond alleen reeds meer dan 120 granaten gebruilct. Maximaal bewapend Volgens de politiewoordvoerder hoofdinspecteur K. Heyink is de po litie thans maximaal bewapend. .Zou men mitrailleurs moeten gaan ge bruiken en bijvoorbeeld pantserwa- gens clan dient dat te worden ge daan door de marechaussee. In Am sterdam zijn machinegeweren voor het laatst gebruikt in 1933'. In het hoofdbureau van politie kre gen wij vannacht een kleine collectie te zien van de wapens, die door bouw vakkers en andere demonstranten zijn gebruikt: steenhamers, beitels, stukken pijp, zagen, klinkers. .Wij hebben een wagen zien rondrijden van waaruit voortdurend stenen wer den gegooid in het publiek het was op dat moment helaas niet mogelijk een achtervolging in te stellen'. Rond middernacht was de Amster- Bespreking situatie in Amsterdam DEN HAAG (ANP) De twee de kamer zal, op speciaal ver zoek, nog deze week, bijeenko men voor een bespreking van de situatie in Amsterdam. Kamer-voorzitter mr F. J. F. M. van Thiol heeft desgevraagd mee gedeeld, dat een dergelijk verzoek hem heeft bereikt en dat dit in ovcrcenstcniing is met liet regle ment van orde. Het verzoek tot het bijeenroepen van «1e kamer is gedaan door tien leden van de VVD-fraetie uit de kamer. In een telegram aan de heer Van Thiel vragen zij hem de kamer op donderdag 76 juni bijeen te roe pen. Als reden wordt opgegeven de verontrusting van «1e kamerle den over de toestand in Amster dam in de afgelopen weken. Zij achten het noodzakelijk, dat de kamer wordt ingelicht door de ministers Samkalden (justitie) en Smallenbroek (binnenlandse za ken) over feiten en beleid van de politie en van het openbaar mi nisterie. Het telegram was onder tekend door de afgevaardigden Toxopeus, voorzitter van de libe rale fractie uit de kamer, me vrouw Van Someren-Downer en de heren Witteveen, Joekes, Por- theine, Oorver, Tuinman, Couzy, Kammeraad en Visser. «lamse binnenstad vrijwel onberijd baar geworden. Overal op straat la gen obstakels. Afgebroken urinoirs. Leeggepeuterde sleuven in het as falt. Oniver gegooide borden. Op de weg gesmeten vuilnisbakken, fietsen, noem maar op. Bij het koninklijk paleis verschenen orii die tijd bovendien enkele tien tallen boze taxichauffeurs met hun wagens, die luid toeterend begonnen rond te rijden uit protest tegen het politieoptreden. ,Onze broodwinning loopt nu ook al gevaar...' Luid claxonnerend is gisteravond om tien uur een met de minuut aan gloeiende stoet taxi's via het J. D. Meijerplein naar gebouw ,De Valk' gereden, waar besloten werd een spontane staking tot 's morgens zes uur uit te roepen onder het taxiper- soneel uit .protest tegen wat-genoemd (Zie slot pag. 3 kol. 1 Tioee bestelwagens van het dag blad fle Telegraaf' werden door de monstrerende bouwvakkers omge gooid en in brand gestoken. Utrecht, Rotterdam, Zaandam en Haarlem Behalve ïn Amsterdam, waar de sta king van de bouwvakkers gisteren vrijwel algemeen was, was er in nog enkeel steden onrust te bespeuren onder de bouwvakarbeiders. In Utrecht legden gisteren slechts zes man het werk neer naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Am sterdam, maar wat aanvankelijk een mislukte poging tot staken leek te worden, groeide in de loop van de middag liit tot een demonstratie, waar enkele honderden bouwvakkers in de Domstad aan deelnamen. Ge durende de middagsciiaft besloten enkele bouwvakarbeiders uiting te moeten geven aan hun ongenoegen over het optreden van «Ie Amster damse politie. j Een klein groepje trok de bouwwer ken in de nieuwe stadswijk ,Over- vecht' langs en groeide geleidelijk uit tot een groep van enkele honderden. Men poogde overal nog meer aan hang te verwerven. Via draagbare radio's werden de re portages van de gebeurtenissen in Amsterdam gevolgd. Af en toe klon ken wilde kreten als .moordenaars' op. De Utrechtse politie pakte de staking uitstekénd aan. Eén man, in specteur L. Eindhoven, begaf zich naar de stakende groep. Hy kreeg te horen, dat de bouwvak kers graag met de Utrechtse hoofd commissaris van politic zouden spre ken, om hem hun afkeuring te laten blyken over het optreden der hoofd stedelijke politie. Een verzoek dat werd ingewilligd. Ordelijk begaf «Ie sloot zich vuil het warme Overveclit naar het Piutrdenveld, waar het hoofdbureau van politie is gevestigd. Rotterdam Ook in Rotterdam-Zuid legde een aantal arbeiders de schatting va rieert van 20 tot 60 het werk neer. Zij werkten aan de nieuwbouw van de Clara Stichting en ziekenhuis in Rotterdam-Zuid. Zij hebben ge tracht in andere delen van Rotter dam arbeiders mee te krijgen, maar voor zover valt na te gaan is dit niet gelukt. Deze staking was evenals de (Zie slot pag. 3 kol. 3) Minister-president Cals: (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM In de loop van de nacht bleken verdergaande maatregelen welhaast onontkoombaar. Minister-pre- sident Cals, die voortdurend op de hoog te werd gehouden van de lopende ont wikkeling in de Amsterdamse binnen stad, gaf te kennen dat de toestand niet veel langer zo kon voortduren. In be spreking Waren, onder eerste verant woordelijkheid van minister Smallen-j Gisteravond namen de demonstra ties in felheid toe en de ter assis tentie van de gemeentepolitie in gezette marechaussee en rijkspoli tie moesten dikwijls krachtig op- broek. een pakket maatregelen. Deze zouden vanochtend vroeg, indien nodig, de Amsterdamse politie in staat stellen elk verder oproer in de kiem te smoren. Gedacht werd onder meer aan het in stellen van een uitgaansverbod voor be paalde delen van de stad. Dit zou onge twijfeld een vergaande maatregel zijn, die ook diegene zou treffen die niets met de onlusten uit te staan hadden, maar afhankelijk van de situatie die men vanochtend zou vinden moest men op alles voorbereid zijn, aldus gaf men in regeringskringen te verstaan. treden om de orde te handhavc.,. Op de hoek van het Rokin en de Dam ligt een demonstrant gevéld door een slag met de bullepees. ELLEWOUTSDIJK Opnieuw zal deze maand een pijpleiding de YVesterscheldc oversteken. Ditmaal geen gas- of waterbuis, maar een .industrieleiding': de Dow Chemi cal in Terneuzen is bezig met de aanleg van een verbinding tussen Rotterdam-Pernis en haar indus triegebied in de Nieuw Neuzenpol- der. Een leiding, die in de toekomst zal worden benut voor bet trans port van ethyleen, voor verwerking in de Terneuzense chemische ves tiging. En aan de noordkant van de YVestersehelde, bij EUewouts- dijk is alles gereed om met de vijf kilometer langeo versteek te be ginnen. is nog niet zeker. .Al liggen by Elle- woutsdijk vyf stukken pijpleiding van ongeveer een kilometer lengte klaar, al is daar vast een ,baily-bruggetje' ge bouwd om de stukken over de dijk te trokken, al zal waarschijnlijk vandaag woensdag in Terneuzen de lier ar riveren, «lie de leiding in stukken op 30 meter diepte onder de Schelde door haalt, er spelen buitenlandse factoren mee: de scheepsstaking in Engeland na- melyk, die het mogelijk kan verlünderen dat de vuistdikke trekkabel op tijd in Tc De Westerschelde is niet het enige water dat In de route Rotterdam-Pernis-Ter- neuzen (115 kilometer ongeveer) moet worden overwonnen. Er zijn bijvoor beeld ook het Hollandsch Diep, liet Spui en de Oude Maas. Het zijn voor het aannemingsbedrijf Land en Marine NV te Den Haag en het constructiebureau Tebodin NV eveneens in Den Haag die voor de uitvoering en het 'toezicht zorgen wel de .brandpunten' van het karwei. Ze worden dan ook eerst afgewerkt. De leiding te land is nog niet zo ver ,op weg'. Deze week is men begonnen in de Hoeksche Waard, richting Zeeland. Maar de buis op het land is snel aan gelegd. Minitieuzer is het onderdeel van het karwei, dat zich in het water zal afspelen, met name ook in het Wester- soheldewater. Er wordt echter op gere kend, dat het werk onder en bij de Westerschelde begin september volledig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1