SHAPE GAAT NAAR BRUSSEL Werken in ruimte was bijzonder inspannend' Wolphaartsdijk - Kortgene: watersport J Over NAVO-raad wordt in oktober beslist Robert Kennedy veroordeelt de apartheid Portefeuilles ,DE VEERTIEN' EENSGEZIND TEGENOVER PARIJS (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL Voorspoediger dan aanvankelijk aller wegen was ver acht, is het ééndaags overleg tussen de veertien' gisteren afge- Tot de concrete resultaten waartoe deze voorconferentie wam behoort in de eerste plaats de overplaatsing van het centrale lilitaire hoofdkwartier van de NAVO te Roquencourt bij Parijs naar Brussel. Officieel is nog slechts besloten ,een uitnodiging te richten san de Beneluxlanden om vestiging van SHAPE te willen over igen'. Maar in conferentiekringen viel te vernemen dat deze invi- ie niet gedaan zou zijn als van te voren niet vast had gestaan, jat België tot gastvrijheid bereid was. Genoemd wordt als vesti- jingsgebied de streek ten zuiden van Brussel in de buurt van Waver. De merkwaardige vorm van het lerzoek, dat niet aan België, maar de Benelux gericht was. werd rerklaard met het feit dat deze ine landen tot nu toe inzake het onderbrengen van een militair hoofdkwartier als eenheid zijn op- jetreden. Bovendien wil de Belgische regering, ilvorens officieel in te gaan op de uit- wdiging van de veertien, het Belgische srlement van omvang en draagwijdte Tin het besluit op de hoogte stellen, ivei heeft de regering geen formele pfdkeuring van de volksvertegenwoor- illing nodig, maar het wordt gezien precaire politieke situatie waarin kt land zich bevindt onwijs geoordeeld '"ie belangrijke kwestie het parle- te passeren. De Belgische rege ling gaf er daarom de voorkeur aan veertien zich nog niet recht- tot België zouden richten. Raadszelel Moeilijker verliep het met de vraag rf de NAVO-raad, het hoogste poli- xke orgaan van het Atlantische bndgenootschap, uit Frankrijk moet verdwijnen. De Franse regering heeft tot nu toe nog niet te kennen ge geven daartoe de noodzaak te zien. Vele delegaties waren echter van me ning dat het een onhoudbare situatie zou zijn, indien het militaire en het politieke hoofd van de alliantie on der zo verschillende omstandigheden zou moeten werken. Namens de veertien verklaarde minis ter Luns na afloop dat een definitief be sluit over de raadszetel tot oktober was uitgesteld. De veertien denken dan, waarschijnlijk weer te Brussel, bijeen te komen 0111 een beslissing te nemen. Intussen zal in een studiegroep onder zocht worden welke alternatieven es voor Parijs bestaan, in feite heeft echter de mening dat ver trek uit Parijs onvermijdelijk onder de veertien de overhand gekregen. Er was enige weerstand tegen deze gedachte, maar veel minder dan verwacht werd. Met natne Italië dat aanvankeltfk wei nig geneigd was de Fransen meer dan noodzakelijk voor het hoofd te stoten toonde gisteren meer begrip voor ver trek uit Parijs. Canada dat met een frote Franse minderheid rekening moet ouden en veruit de zwakste schakel onder de veertien vormde, heeft het het zwaarst gehad. Parijs onder druk Minister Luns* stelde zeer duidelijk in zijn toelichtende verklaring op de geno men besluiten dat veel nog kon afhan gen van ,de oplossing van hangende kwesties'. Frankrijk blijft zodoende on der een zekere druk. Anderzijds lijkt het er veel op dat slechts een totale koerswijziging van president De Gaulle voorkomen kan dat in oktober het be sluit valt ook de NAVO-raad uit Frank rijk te laten vertrekken. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, hield een door vele gedelegeerden als sterk ge kwalificeerd pleidooi voor verhuizing van de raad. Hij bracht naar voren dat niet gehandeld moet worden uit een ge voel van wraakneming tegenover Frank rijk, maar uit praktische overwegingen. Het zou immers niet onmogelijk zijn dat SHAPE, los van de raad optredend, de ze in belang zou kunnen gaan overtref fen. Ook zou het voor de talloze bijeen komsten waarbij NAVO-militairen aan wezig zouden moeten zijn, bijzonder on gelukkig zyn deze in Parijs, in een voor .geïntegreerde' militairen zo onvriende lijk klimaat, te moeten houden. Permanent comité Van de overige besluiten kan nog genoemd worden dat in Rome de ho gere NAVO-defensieschool gevestigd zal worden. Het zgn. permanente comité, gevestigd te Washington en samengesteld uit militaire vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en de VS zal worden ontbonden. In de plaats komt een. zoals minister Luns aankondigde, geïntegreerde mili taire planning staf. Naar verluidt bete kent dit dat een reeds bestaande werk groep onder de militaire commissie van vijftien NAVO-generaals in Washington belangrijk versterkt zal worden om het bondgenootschap op militair-technisch terrein beter van voorlichting te kun nen dienen. Als vaststaand mag worden aangenomen dat de commissie, als on derdeel van een uitgebreid stroomlij ningsproces, van Washington naar de nieuwe zetel van SHAPE zullen wor den overgebracht. Ook het Centraal Europese Commando, het Afcent, met de twee bijbehorende staven voor land- en voor luchtstrijd krachten in het Middeneuropese gebied zullen'in dit proces worden opgenomen. Minister Luns sprak voorzichtig van enige vereenvoudiging' die deze drie hoofdkwartieren zouden ondergaan. Het is bekend dat vooral van militaire zijde weerstand bestaat tegen de ver gaande maatregelen op dit gebied. On- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Aan boord van het vliegdekschip vaart van astronauten Stafford en naar het ruimteschip gevaren en be- WaspDe Gemini-9-cabine dobbert Cernan is ten einde. Een legertje gint voorbereidingen le treffen om veilig in de oceaan en de ruimte- kikvorsmannen van tiet Amerikaan- de cabine aan boord te hijsen, se vliegdelcschip is met rubberboten ASTRONAUT CERNAN NA BEHOUDEN LANDING IN ATLANTISCHE OCEAAN: Inspanning KAAP KENNEDY (Reuter, UPI) De bemanning van de Gemi ni 9, Stafford en Cernan, is gis teren na een ruimtevlucht van drie dagen veilig geland in het westelijke deel van de Atlanti sche Oceaan op nog geen 3 km van het .bergingsschip', het vliegdekschip Wasp. Zij landden op de oceaan om 15 uur Neder landse tijd en bevonden zich 54 minuten later op het dek van de Wasp. Zij gaven niet de in druk een vermoeiende taak ach ter de rug te hebben. Zij liepen energiek naar de ziekenboeg van het schip om zich daar te laten onderzoeken en relaas te doen van hun bevindingen. Met een en ander zullen dagen ge moeid zijn. Tijdens hun 45 omlopen om de aarde in 72 uur en 21 minuten hebben Staf ford en Cernan drie .ontmoetingen' met de op 31 mei gelanceerde doel- raket gehad. Doordat het bescher mende omhulsel van deze raket niet werd afgestoten kon het vastkop pelen aan de doelraket niet verricht worden. Ook het experiment met de .vliegende stoel' bleek de krachten van de betrokken astronaut, Cernan. te boven te gaan. Al met al heeft Cernan zich twee uur en vier minu ten buiten de Gemini in de ruimte bevonden. (De eerste .ruimtewande ling' van 10 minuten werd 14 maanden geleden door de Russische astronaut Leonov gemaakt). Aan boord van het vliegdekschip Wasp: De twee Amerikaanse astro nauten Cernan (l) en Stafford zijn behouden teruggekeerd vam hun ruimtevaart. Hier verlaten zij de ruimtecabine, nadat deze op het dek win de Wasp was gehesen. WOLPHAARTSDIJK. WOL PHAARTSDIJK en KORTGENE: twee steunpunten voor de Zeeuwse watersport aan het Veerse Meer. Op de plaats waar het meer een smalle 3trook water Is geworden, is ruim haan gemaakt om de jachtjes en an dere pleziervaartuigen te ontvangen. Deze foto geeft daarvan een over zicht. Links boven .Delta Marina', de jachthaven van Kortgene, die aan honderden scheepjes Ligplaats kan bieden. En daaronder, over vrijwel de gehele lengte van de foto de moge lijkheden, die de watersport ln Wol phaartsdijk heeft. Links beneden de oudste jachthavens van Wolphaartsdijk, waar zo'n 150 plezierbootjes ligplaats kunnen vin den. Op de kop van het tweede pla teau van links het clubgebouw van de watersportvereniging .Wol phaartsdijk.' De haven daarnaast is de landbouwhaven. Aan de oostzijde wordt nu gewerkt aan een uitbrei ding van de jachthavenaccommoda tie. waarvoor de schorhaven wordt aangepakt. De inham rechts beneden la de plaats, waar de sportvissers te recht kunnen, sinds het in de land bouwhaven te druk werd en de ge meente inging op het verzoek van de visserij- en hengelsportvereniging .De Zandkreek' om een dergelijke haven aan te leggen. De foto toont ook andere recreatie- aspecten van Kortgene en Wol phaartsdijk. Links onder de jachtha vens bijvoorbeeld het kampeerterrein en ten oosten van .Delta Marina' het bungalowterrein van Kortgene. In de uiterste linkerbovenhoek nog een beeld van een deel va/n de kom vam Kortgene en daarnaast het Noordbe- velandse land, recht-toe, recht-aan. (Luchtfoto Peetere en Slagboom) Het eerste commentaar van Cernan, aan boord van de Wasp, was, dat hij tot de ontdekking is gekomen, dat het werken in de ruimte iets meer inspanning vergt dan hij had ge dacht. Niettemin had hij heel veel geleerd. Intussen bereidt het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) reeds de volgende Gemini- vluchten voor: de Gemini 10 op 18 ju li, de Gemini 11 in september en de Gemini 12 in november. Hiermee is het Geminiprogram afgesloten, voorafgaat aan de eindfase van het Apolloproject, dat men met een lan ding van een mens op de maan hoopt te bekronen. Promotie Spoedig nadat Stafford en Cernan aan boord van het vliegdekschip Wasp waren gekomen, werden zij door pre sident Johnson opgebeld vanuit zijn ranch bij Johnson City in Texas. De president had goed nieuws voor Cer nan: promotie van commander in de marine tot lieutenant-commander. Stafford had die rang al in de lucht macht gekregen na zijn reis met de Gemini 6 samen met Walter Schir- ra. .Jullie hebt er ons allen meer var doordrongen waar bet om gaat als er onder druk prestaties moeten worden geleverd. Moed behoort daar ook toe*, zei de president. Weer aardschok geregistreerd MOSKOU (UPI) Een aardbeving niet kracht zeven heeft gisteren, om 08.52 uur onze tjjd een gebied getroffen ten zuiden van de Russisch-Afghaane grens, aldus meldde het persbureau Tass. Het persbureau zei dat het epicentrum van de aardbeving lag nabij de stad Fai- zabad. In Tasjkent werd deze aardbe ving geregistreerd met kracht vijf. Er zijn geen meldingen ontvangen slachtoffers of schade. REDE IN KAAPSTAD KAAPSTAD (RTR) De Amerikaan se senator Robert Kennedy heeft giste ren in een rede voor studenten van de universiteit van Kaapstad apartheid een kwaad genoemd en drong erby zijn ge hoor op aan zich te ontdoen van de .illu sie' van verschillen op grond van huids kleur. De Amerikaanse senator pleitte krachtig voor gelijkheid en recht voor de neger. Kennedy wekte zijn toehoor ders op tot het tonen van morele moed. In zijn toespraak tot leden van de Na tionale Unie van Zuidafrikaanse Studen ten iNUSAS), rangschikte Kennedy apartheid onder de huidige euvelen in de wereld, waaronder discriminatie in New York. de honger in India en gevangen zetting vam intellectuelen in Rusland. De Amerikaanse senator zei nog, dat landen ten noorden van Zuid-Afrika hulp be hoefden om hun armoede te overwinnen, in een wereld, gezuiverd van haat en vrees en kunstmatige slagbomen, zou Zuid-Afrika een belangrijke ro! in dit op zicht kunnen vervullen. Want Zuid-Afri ka bezit op het Afrikaanse continent het merendeel van de op de praktijk in gestelde geleerden en ook het grootst deel van de 3taalproduktie en die van steenkool en elektrische energie. Maar die hulp zou met aanvaard kunnen wor den als de onschendbaarheid van het in dividu en de mensheid als een gemeen schappelijkheid niet erkend werden. Robert Kennedy merkte tot besluit nog op, dat bestrijding van het communisme niet bestaat uit het nabootsen van de communistische dictatuur maar uit ver groting van de individuele menselijke I vrijheid. yWm E llng de verdeling af te \&g(s>\ wachten van de portefeuil- '<-s binnen het de vorige week terde staten. CH-fractlevoorzlt- ter Van der Peijl had - zoals men zich zal herinneren vóór de stem ming aangedrongen op een andere taak verdeling dan vroeger het geval was, voornamelijk op grond van de verkie zingswinst, 'lie zijn partij bij de jongste statenverkiezing had behaald. De CHf- fractie wenste duidelijk voor haar lid in het college A. J. Kaland een ,zwa re' protefeuille, daar kwam het verzoek van de heer v. d. Peijl op neer. Gisteren is het lijstje met de portefeuilleverdeling bekend gemaakt en het is dus nu mo gelijk na te gaan of en zo ja in hoev<-rr<- dit verzoek is ingewilligd. Er behoeft immers niet meer te worden gedaan dan de portefeuilles-vroeger en de portefeuil- les-nu van gedeputeerde Kaland te ver gelijken. Een leerzame vergelijking. De heer Kaland had in het vorige col lege o a .gas en elektriciteit'. Het blijkt nu, dat er .water' is bijgeko men. De .ontwikkelings-portefeuille' (in het vorig college eveneens beheerd dooi de heer Mes) ging al evenzeer naar de heer Kaland. zij het dat nu de preciezere uitdrukking .economische infrastruc tuur' is gekozen. Tenslotte Is nog een derde portefeuille van de heer Mes bij de heer Kaland terechtgekomen, name lijk .volksgezondheid', ditmaal zelfs voorzien van de nadrukkelijke aanteke- ning: .inclusief lucht- en waterveront reiniging'. Wanneer men nu in aan merking neemt, dat de CH-gedeputeerde .volkshuisvesting' heeft behouden, dan moet de conclusie onvermijdelijk zijn: de heer Van der Peijl zal tevreden wezen. Zijn fractie heeft via de bezetting van de portefeuilles een belangrijker stem dan voorheen In het college van gedeputeerde staten. Het komt er in feite op neer. dat een gewichtig deel van de (industriële* ontwikkeling van Zeeland in eerste in stantie voor rekening van de CH-gede puteerde komt: het kernenbeleid, de lucht- en waterverontreiniging, de ener gievoorziening, vooral ook de steeds be langrijker wordende zoetwaterhuishou ding, dat alles is nu in één hand. Nee^ de CHU heeft geen reden tot klagen. Een opvallend punt in het lijstje is voorts de toewijzing van de porte feuille .Havenschap Vlissingen' aan de commissaris der koningin. Opvallend daarom, omdat tot nu toe de commis saris der koningin in Zeeland geen enke le portfeuille zo nadrukkelijk onder zijn beheer had Over de wenselijkheid van een dergelijk beheer zijn de meningen nog wel eens verdeeld: sommigen beto gen. dat het voor een commissaris dei- koningin niet gewenst is een zo duidelijk eigen aandeel te nemen in de werkzaam heden van het college van gedeputeerden. Hij behoort boven de partijen te staan aldus deze mening en daarom moet men vermijden, dat hr) in de staten een stuk van het beleid moet verdedigen met de kans dat dit beleid zal worden afgekeurd. Anderen daarentegen menen, dat er geen enkel bezwaar is" tegen een dergelijk optreden, zeker niet nu de com missaris steeds meer een provinciaal functionaris is geworden. Bovendien: ook burgemeesters beheren een porte feuille, terwijl toch dit burgemeestertijk optreden zelden aanleiding tot moeilijk heden geeft, zo redeneren de aanhangers van deze opvatting. Wij moeten beken nen geneigd te zijn de eerste mening zwaarder te Laten wegen dan de tweede, maar erkennen tevens terugkerend tot de praktijk dat het voorzitterschap van het Havenschap (want daar zal het op de duur wel op neerkomen) wel de minst politieke functie is. die de com missaris op zich kan nemen. Bovendien is het van groot belang, dat deze functie wordt bekleed door iemand met grote be kwaamheden en beleidservaring. En ten slotte moet worden erkend, dat de com missaris óók voorzit ter is evenals zijn voorganger dat de jure was) van brj- voorbeeld de Stichting Zeeland, zonder dat dit tot moeilijkheden aanleiding heeft gegeven of geeft. Niettemin: als in de toekomst het beleid van het Haven schap in de staten aan de orde komt, dan wordt onvermijdelijk het beleid van de voorzitter van dat Havenschap mede in de beoordeling betrokken. Hét lijkt ons echter beter geen oordeel uit te spre ken: de praktijk zal uitwijzen in hoe verre de lichte reserve, waarvan hier sprake kan zijn, enige grond heeft ge had. De commissaris kennende, nemen wij aan dat zijn beleid er op gericht zal zijn elk reserve hoe gering ook in dit opzicht weg te nemen. Het pleit in ieder geval voor hem, dat hij door het beheer van een belangrijke por tefeuille een wezenlijker aandeel in het ontwikkelingsbeleid op zich wil nemen dan tot nu toe mogelijk was. Zien we het goed. dan is de industriële ontwikkeling van Zeeland nu in eer ste instantie een zaak geworden van het triumviraat commissaris - Kaland - Schorer. De heer Schorer heeft namelijk de portefeuilles ruimtelijke ordening, ETI en voorlichting. Overigens: men moet aan deze portefeuilleverdeling nu ook weer geen al te grote invloed toekennen. Het beleid van gedeputeerde staten is collegiaal, de portefeuille-toewijzing is dan ook meer een aanduiding van een globale werkverdeling dan een verdeling in streng-afgebakende .departementen'. Zij kreeg echter ditmaal een accent door het optreden van de heer Van der Peijl. Vandaar, dat wij er aandacht aan heb ben geschonken. Er is echter geen enkele reden voor de opvatting, dat deze taak verdeling met zich mee zou brengen dal de andere gedeputeerden zich niet met de hier genoemde zaken zouden be moeien. En evenmin kan worden gezegd, dat de overige taken van het college minder belangrijk zouden zijn. We be hoeven hier slechts zaken als de boot diensten. het Veerse Meer 1 Van Poelje), recreatie en cultuur (Van Geesbergenj alsmede de .oude' portefeuilles als fi nanciën iVan den Bosi en waterstaat ,Van Dongen) te noemen. Ons betoog vond echter zijn grond wij zeiden het reeds in vragen, vorige week in de staten gesteld. 3teeds is geen antwoord gegeven op de vraag: welke eisen heeft met name het Havenschap Vlissingen-Oost gesteld n;t- ^illiton en aan Hoeehst op het stuk v •- ordt dat duidelijk gemaald.?. De lucht- en waterverontreiniging is in Zeeland plotseling vooral sinds het gebeurde in" Sluiskil hard nieuws geworden. In de staten zijn er vragen over gesteld, gedeputeerden noemden het bij hun portefeuilleverde ling. een kamerfractie kwam op bezoek, er is zelfs visite van staatssecretarissen •-"ekondigd. Tjonge tjonge. Enfin, de - :k heeft nu de aandacht. Maar nog PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 juni 1966 Prachtige reis in ruimte 209e jaargang - no. 130

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1