NATTE POLITIE j. pater en juwelier te goes JJ prijsplaat PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 JUNI •VI Op het Mastgat is al twee da gen een jacht zoek, vier opva renden, natuurlijk geen radio. In Hansweert is een binnen schipper op 's rijks degelijke sluizen gevaren. Op de Vondelingenplaat heeft een verdoolde argonaut zijn schip te vondeling gelegd, zit dus om zo te zeggen omhoog' en moet wachten tot de woelige baren wensen te solliciteren naar de functie van heftruck. Een Engelsman heeft een an kertje uitgeworpen om op de Westerschelde een PZEM-ka- bel te vangen, wat kennelijk is gelukt. En dan hebben kleine gifkik kertjes in de haven van Tho- len een duur uitziend jacht van zijn deuren ontdaan en in het voorbijgaan zo het een en ander vernield. Er zijn mensen, die laatstge noemde handelwijze beslist onsympathiek vinden. Er zijn mensen, die in zo'n geval nog iets verder gaan en er wat aan doen. En hst is bar jammer voor de gif kikkertjes, dat die mensen heel toevalligon der de veelzeggende naam natte politie' opereren. Wat we hierboven schreven zou ge makkelijk op één blaadje in de zak agenda van een Zeeuws rijkspolitie man te water kunnen staan. Eén blaadje, één dag acfie. Patrouilleren, opereren. Patrouilleren Wemeldinge en Terneuzen. WEMELDINGE Aan de noordelij ke in- en uitgang van het Kanaal door Zuid-Beveland ligt Wemeldinge. een dorp dat met een zeer nat draad je aan het kanaal en zijn sluizen is vastgeplakt. Het is het hoofdkwartier van de groep Wemeldinge van de rijkspolitie ,te water. Prinses Beatrixweg 4 is de zetel van groepscommandant, adjudant J. Bron, postcommandant opper J. Bout en hun staf. Vanuit Wemeldinge wor den de zoete, brakke en zilte politio nele acties in Zeeland geleid. Het bureau van opper Bout is een ge woon politiebureau. Er hangen Meij- boomplaten van het koninklijk gezin, dienstroosters en foto's van illegaal dolende misdadigers. De enige binding met het water geven de gouden ankertjes op de uniform jassen aan de kapstok en boven de deur een grote foto van een po- litieboot. die lustig-rustig en lekker grijs Zeeuwse wateren doorklieft. RP- 18 staat er op. TERNEUZEN Stad ,-on-the-move'. Invalspoort voor een belangrijk ge deelte van het scheepvaartverkeer met België. Er is het kanaal naar Gent, er is de Westerschelde. Een drukke basis voor het tweede post- commando van de Zeeuwse natte po litie. Tot deze week zat opper W. Drijfhout aan het hoofd van dit com mando. Nu is hij districtsrechercheur in Leeuwarden geworden. De post krijgt een nieuwe commandant, de post gaat door. Aan de wal (een beetje) en op de Westerschelde (een beetje veel). Zeeland, land waar Michieltjes blauw- geruite kiel gedragen», gewassen, ge droogd en versteld werd, heeft erg veel te maken met de grote vaart. Vandaar de belangrijke post Terneu zen. Vandaar ook het grijze schip. RP-10 staat er op. Het kan 's ochtends zes uur zijn, hel kan ook acht uur zijn of tien of twaalf of één. In Terneuzen en We meldinge gaan de mannen met de zwarte petten aan boord, want: ongeacht de tijd ,navigare ne- cesse est'. De ene noodzaak brengt de andere met zich mee. Waar mensen lopen, fietsen en auto rijden, loopt, fietst en rijdt de politie auto. Waar mensen varen, vaart de politie. In Zeeland gebeurt dat laatste met een zevental boten. De twee grote, de 10 en de 18, een paar kleinere en de tegenhanger van de Porsches van de verkeerspolitie: de Veerse-Meerspeed- boat. Dit materiaal voor een deel aan vervanging toe bevaart de Zeeuw se wateren en voert er met stipte regelmaat de diensten uit, die nodig zijn voor een goed marcheren van de zaken. Elke dag wordt er gepatrouil leerd. Soms duurt dat door tot diep in de nacht, soms komt de boot pas de volgende dag weer thuis. .Een mooi leven', zeggen de walkan- ters. .Een mooi leven', zeggen de po litiemannen. Maar wat komt er alle maal bij kijken? Wat gebeurt er als .patrouilleren' .opereren' wordt? Nat en droog Politie en politie is twee. Je hebt ze ln zilver en je hebt ze in goud. Je hebt er met alleen maar handgranaatjes en je hebt er met bovendien nog an kertjes. Maar dat Is niet het enige verschil. Hét grote verschil is dat je politie mensen hebt met bloed in de aderen en dat je (een beetje minder) politie mensen hebt met zout water op die plaatsen. Dat verschil blijft in het begin de politieschool verborgen. De oplei ding is voor de droge en natte politie man precies hetzelfde. De eerste po litiejaren zijn zelfs zonder uitzon dering kurkdroog. Heeft de adspirant het diploma A en de adspirant doordouwer bovendien ook nog het diploma B op zak, dan gaat hij onder de door meer strepen gedekte voogdij van een oude rot in het politievak minstens twee jaar de boer op. .Vuurdoop' heet die periode. Na de politieschool Arnhem en die vuurdoop goed doorstaan te hebben kan de sollicitatie naar de rijkspolitie te water gedaan worden. En dan be gint het pas. Wat blijkt? De natte hap hoeft geen advertenties te plaatsen in de stijl van hup ouwe jongens zorg dat je ér (ook) bij komt. Niet nodig, meneer. Er is in politiekringen namelijk erg veel belangstelling voor de zeekant. Speciale korpsen oefenen altijd aan trekkingskracht uit en die aantrek kingskracht stelt het korps waterpo- litie in staat .speciaal' te blijven. Se lectie, selectie en nog eens selectie Is het gevolg van het overaanbod op de natte politiemarkt. Rol je er door, dan heb je geluk. Je moet dan natuurlijk ook nog waar maken dat het korps geluk heeft gehad. De praktijkopleiding, aan boord en op de verschillende zeevaartscholen, maakt van de jonge politieman een dubbele politieman .We eisen niet alleen dat de mannen kunnen varen. We eisen dat ze goed kunnen varen. Straks moeten ze de manoeuvres van anderen beoorde len'. Het wordt gezegd door een politie chef me! ervaring. ,A!s niemand nog zin heeft om te varen, varen wij. Storm of ontij. Leuk of niet leuk'. Het word» gezegd door dezelfde chef. Storm en ontij, niet leuk: het kan spoken op de Zeeuwse zeearmen. zovele rampen in het Nauw van Bath, waar snel en kordaat werd geholpen. Het boekje maakt ook melding van de sportvissers, die van een plaat ge haald moesten worden, voordat de nacht al te ongerieflijk zou worden. Tabé Hef boekje gaat dicht. Het wordt tijd dat we om ons heen kijken. Het apparaat dat .rijkspolitie te water' heet, draait op volle toeren. Geen spectaculaire ontmoetingen op het water, geen moord- en doodslagza- ken. De RP-10 en de RP-18 maken hun dagelijkse gewone controletocht. Een paar mannen op de brug, een paar beneden. Een in de kombuis. Koffie, brood en gebakken eieren. De wereld kan gerust vergaan. De eierschalen verdwijnen in het kiel zog. ,ln de grote bootmanskist' heet dat. Het varend wereldje kan niet ver gaan. Want: er is zoiets als radio uitgevon den. Dat is alweer een tijdje gele den, maar Het werkt nog steeds. En in de stuurhut van de RP-18 zegt die uitvinding plotseling, zeer duide lijk verstaanbaar, dat het Zierikzee- se Luitje verlaten moet worden. Een aanvaring op de Oosterschelde schreeuwt om natte politie. Nou, tabé dan. zakboekje We gaan terug naai het zakboekje en stellen een vraag die hard aan komt. Het geeft niet. walkanters zijn immers ook mensen. We vragen: wat kan nou zo'n waterkorps te doen heb ben? We zijn niet de enigen, die het ge vraagd hebben. Het antwoord ligt klaar. .Precies wat een politieman aan de wal moet doen: politieman zijn'. U dacht dat dat allemaal wel mee viel Er is een wegenverkeersreglement en er is sen scheepvaartreglernent. Je hebt drukke verkeerswegen en je he&f bepaald drukke, ifyaferwègën. Op de wal geeft iemand een ander iemand in een overmoedige bui een klap in zijn nek. Er zijn schepen, die daarvoor niet onder doen. Een kwaadaardige burgerjuffrouw steelt buurvrouws nette was van het lijn tje. Ook op schepen zijn er waslijn- tjes. Er is een jachtwet en er is een vis- serijwet. In een ordentelijke stad sluiten de winkels op het daarvoor vastgestel de uur. En in een ordentelijk kanaal doen ordentelijke parlevinkers het zelfde. U dacht dat het met dat werk van de natte politie wel meeviel Kom, kom. HET BOEKJE Een koude maandagmorgen. Van een parlevinkersbootje verdwijnen vijf hangsloten en mét de sloten voor on geveer vijfhonderd gulden aan goe deren. Voor vijfhonderd gulden loop je naar de politie. ,Wie heeft er bij u in de buurt gele gen?' .Tvyee spitsen'. De ene is gauw achterhaald, want die liep op een ha- vendam. Resultaat: niets. De andere is naar Gouda vertrokken. Wanneer geschut? Zes uur? Dan is-ie om twaalf uur in Dordrecht. Zijspan in. Dordrecht. De spits wuift de Wemeldingse politie al van ver toe met zeventig meter ge stolen waslijn. .Gekocht in Antwer pen. heren'. De heren vinden het toch een beetje verdacht en zoeken. Ze komen zo terloops 2 kg nitro-glyce- rinepatronen tegen. Die mogen ze be slist niet tegenkomen, want daar wordt zeer clandestien mee gevist. Een klein dreunt je en de vis komt bovendrijven. De "heren wachten op het lossen en ja, vanuit de verzegelde ruimen komt zowaar de poet. Het ze ventienjarig knechtje kon de grauwe centen blijkbaar best gebruiken. HET BOEKJE Koeiensmokkel, wolsmokkel Goed, wolsmokkel. Op de Wester schelde ligt een vissersboot. Stil. ,Hé', zegt de politieman, ,dat kan niet of het is althans zeer ongewoon. Een visserman moet vissen, daar is hij voor. Een visserman moet niet stil liggen'. En vraagt: .Visser, waarom lig je stil? Waarom wandelt u over deze zandbank?' Visser vindt het plezierig om te wan delen. .Mogen we ook een kijkje aan boord nemen?' Tuurlijk mag dat. In de kajuit ligt een vrouwmens te bedde. Een beetje ongewoon, haar neus zeer dicht bij het dek. Het bed is ook erg hoog. .Mogen we eens naar dat bed kijken?' Tuurlijk mag dat. Bedje vol groene, rode, gele. paarse en witte wol. Smokkel, om er maar eens een goedklinkende naam aan te geven. HET BOEKJE Het boekje vertelt zoveel en kan ons nog veel meer vertellen. Het gaat en kel en alleen over het werk van de politieman en steunt steeds op twee grondregels: Waar nodig hulp te bieden en Waar nodig een proces-verbaal uitde- Over aanleidingen tot, processen-ver baal is en wordt genoeg gezegd, over hulp bieden eerder gezwegen. Het boekje maakt échter wel melding van de ramp met de .Miraflores', van A G I N A e ,^J staat niet, U hangt te staan'. De korte afgebeten zin blijft even hangen. Een der gelijke uitspraak kan in Goes .repetitie' betekenen en als dat zo is, is het doodeenvoudig no dig dat er wat van hangen blijft. Want Onderling Kunstgenot re peteert tenslotte niet voor niets. Hééft niet voor niets gerepe teerd, getuige de uitslag van het Zeeuws Landjuweel van dit jaar. De eerste prijs voor de eerste maal op Bevelandse bo dem, ofwel: ,ze hebben het even versierd in Goes'. ,Ze', de spe lers van .Onderling Kunst genot', die als je de voorgaande zin uitspreekt meteen omkijken naar de man van het korte af gebeten ,U staat niet, U hangt te staan', de (om deftig te zijn) weleerwaarde heer A. Hellwig ss.ee. Pater sinds lang, land-)juwelier sinds zeer kort Hellwig: .Toneel is toneel, toneel is echt, dc spelers geen komedianten. Ik wil kunnen geloven in die mensen op de planken. Tk wil ook dat het publiek dat gelooft. Spelers moeten echt zijn. Geen water in de wijn. Wijn'. ,Het stuk moet het publiek, de spe lers en m(j tegemoetkomen, voort durend een hand toesteken. Het is als met een goed boek: de lezer (het gubliek) moet zelf ook wat te doen ebben. Het Is het of het is het niet. Ook hier geen middenweg' Toneel, Ja toneel. Stomme planken en een naar gordijn ergens helemaal vóór ln een zaal. En de mensen maar denken: wat staan die kerels daar gek te doen. Dat idee moet weg! In de toneelzaal wordt een goed stuk goed gemaakt door publiek, spelers en de omstandigheden samen. An ders zit je fout'. OK's regisseur wist in 1953 plotseling wat toneel was. De docent Nederlandse letteren van het Goese Willlbrordcollege Hellwig zocht in dat jaar voor éen dag een ander doelwit voor zijn anders klas- sendoorborende blik. Het werd de gymzaal van de Vlissingse rhbs, waar zoals elk jaar de Zeeuwse voordrachtwedstrijd werd gehouden. Van de declamatie naar het toneel bleek m de praktijk een zeer kleine stap te zijn, die waardig werd gezet. De Goese school ging zowaar aan to neel doen, kreeg een echte club, een echte naam (,De Nardusbloem') en een debuterend regisseur. ,Het lag voor de hand dat de man, die de Vlissingse wedstrijden deed, ook het toneel zou pakken'. Lang verhaal kort. Na drie jaar Nardusbloem kwam pater Hellwig bij de .Rederij kers" terecht, volgde en passant een spelers- en een regiecursus, behaal de succesjes in de landjuwelensector en werd niet zo heel lang daarna door wijlen Jan Lemaire jr ,de beste re gisseur van Zuid-Nederland' ge noemd. Enige weleerwaardë reactie op voor noemde kwalificatie: ,Hoe komt zo'n man erbij'. Kwalificatie juist of on juist: feit Is dat pater Hellwig zit ting kreeg in de jury voor het Bra bantse landjuweel, een toneelstuk, dat hij onder de naam G. Anders schreef, uitgegeven zag by de Ne derlandse bibliotheek voor het ama teurtoneel, uiteindelijk by .Onderling Kunstgenot' kwam en in één speel seizoen tijd het Zeeuws landjuweel voor de eerste maal naar Goes sleep te. Eén ding kén een beetje vreemd lijken. Pater Hellwigs boordje is was echt en .Onderling Kunstgenot' is be slist geen r-k vereniging. Hoe moet dat nou? .Toneel is toneel. Een boordje heeft daar niets mee te maken. De tijd van het roomsch leketoneel is voor belijdenissen brullen'. Het amateurtoneel heeft de pater ook buiten de provincie ge bracht. Daarom kan hij iets vertel len over de stand van het amateur toneel in Zeeland. .Beslist niet minder dan ln de rest van Nederland. Eerder beter. Kijk naar het Nederlands landjuweel. Zee land altijd in de voorste gelederen. Lockefeer uit Hulst zit met het RZVT dit jaar weer op de hoogste plaats van het katholiek amateurto- neel in Nederland. Het publiek doet ook veel. Er zijn hier plaatsen waar het geweldig spelen is'. .Onderling Kunstgenot' won dit jaar met .Saldo Mortale' een Nederlands stuk van een Nederlandse schrijver, copy-wri ter, Zo-is-het-man en toneelschrijver Dimltri Prenkel Frank. Op het ver langlijstje van ,OK' staat .Blaffen te gen de maan' van dezelfde schrijver. Waarom? .Die vent schrijft zo lekker toneel Zijn tekst bekt goed en waarom zou- den we aan (een van de weinige) goede Nederlandse schrijvers voor bijlopen.' De mensen zijn er wel eens bang van. Eigen bodem en dan nog modern ook. Toen we aan .Saldo Mor tale' begonnen zeiden ze by ,OK' dat pikt het publiek niet'. Ik heb door gezet, want ik was er van overtuigd dat het wel gepikt zou worden'. De het niet welvoeglijk is een pater te gen te spreken zullen er met heel veel bijkomende factoren oorzaak van geweest zijn dat het landjuweel dit jaar een winnaar van binnen de Ra velijnen had. Ze zullen er ook oor zaak van zijn dat dat landjuweel over twee jaar eer-waardig verdedigd wordt. En...op de OK-uitvoering voor het nationaal landjuweel zal als dat tenminste doorgaat wel geen enkele Goesenaar .hangen te staan'. .Daar zijn het de spelers niet naar". Ver over de honderd goede oplossnigen vertellen dal de prijs plaat van vorige week in de gemeente Arnemuiden werd ge schoten. Foutieve opgaven waren er praktisch niet. Daarom deze week een wat moeilijker plaatje. Uw oplossing wordt op een simpel briefkaartje vóór woensdag bij ons ver wacht. Wij wonen nog steeds op het zelfde adres: PZC, Wol straat 58-60, Vlissingen. En nu de winnaar van vorige week, P. Stroo, Tuindorp 54, Arne muiden, een van de goede oplossers en schrijver van het volgende vers ,Die fuiken of nellen, die hangen Ie drogen, die foto die is op 'I ichorretje genomen Nu ii hel geen ichorreljo meer maar Arnestraal Do gemeenle Is Arnemuiden waarom hel gaol Daar nel achlei ligt er een bool om Ie vissen En ik zou er niel graag mijn tientje missen Maar 'I goal niel om hel geld .naar wol om -Ie ploot En elke zoterdagmorgen dan zijn wij paraat Soms welen wij 'I niel, soms zoeken wi| kor! En... don gaal ook onmid'lijk ons hriefkaarlj- ,vort'. Schoon nietwaar. Oh ja, nog even dit: Wilt u wel alleen de gemeente vermelden, waarin naar uw mening de prijsplaat ge maakt is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 6