PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CERNAN 2 UUR IN DE RUIMTE TS^..D Tocht vroeg moest te worden beëindigd VO-centrum Noordgouwe zonnig geopend Vanmiddag om tien voor drie landing van Gemini-9 DEN haag over Boeddhisten niet meer contra Ky Couve de Murville weigert minister Luns te ontvangen Brandt herkozen als partijleider Geen waanstof ondw Surveyor' Serie geschenken voor jubilerende vereniging 209e jaargang no. 129 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 juni 1966 i C. A. <K Kok m Abonnementwil» r*4. 2074/1169, »4v. 2175). Coe>. »n 11^ Kriel. Klein VIlMlnjen. WUitrul 58-60, tel. 2155 Clnlktee. ro6. tel. 3133. edm. lel. 2094. meer. Giro 359300 PZC. Middelbur,. Niet Marly, Ceulemans Pagina 9 UITTREDEN UIT EL DO RAAP KENNEDY (ATP). Een proef heeft zaterdag uitgewezen dat zich in het gebied op de maan naar de Amerikaanse maansonde .Surveyor' staat nagenoeg geen stof bevindt. Hoewel men daar al zo goed als zeker van was doordat geen van de drie poten van de maanverken- ner in de bodem was weggezakt heeft men zaterdag de proef op de som genomen door van de aar de af tot zevenmaal toe de drie remraketten aan de onderkant van de sonde in werking te stellen, Foto's lieten zien dat de uitgesto ten gassen geen maanstof deden opdwarrelen. President Nikolai Podgorny van de Sowjet-Unie heeft zaterdag iresident Johnson van de VS ge- .ukgewenst met de zachte landing op de maan van de .Surveyor'. KAAP KENNEDY (AFP) Astronaut Eugene Cernan heeft gistermiddag vanuit de Gemini-9 een ruimtewandeling' van onge veer twee uur gemaakt. De volle 2 V2 uur die de wandeling eigen lijk had moeten duren kon Cernan niet vol maken, omdat zijn uitzicht werd belemmerd, door bevroren wasem aan de binnen kant van zijn ruimtehelm. Commandant Stafford gaf hem daarop opdracht de proef met de zogenaamde ,ruimtestoel' achterwege te laten. De NASA nam toen het besluit Cernan instructie te geven in de Gemini terug te keren. De .ruimtewandeling' van Cernan was om 10.08 uur begonnen. Nadat de commandant van de Geminf-9, Stafford, tegen 15.50 uur toestemming had gekregen om de druk in de ruimte- cabine te verlagen, opende Cernan om 16.03 uur het rechterluik en verliet vjjf minuten later het ruimteschip. Vast zittend aan een 37 meter lange kabel zweefde de astronaut met een snelheid van 28.000 km met de Gemini-9 mee. Aan het werk Een van de eerste handelingen die Cer nan buiten de ruimtecabine verrichtte was het losmaken van een bus die aan de buitenkant van de Gemini-9 was aan gebracht voor het opvangen van micro- meterorieten. en deze te overhandigen aan Stafford. Voorts bracht hij buiten een soort handgreep aan. waaraan hij MILITAIRE RAAD MOET BESLISSEN Pleidooi voor herziening van politiek V S fflige is die zich kan uitspreken over de hndhaving in hun functies van generaal Sgoeyen Van Thieu, het Znidvietnamese itaatshoofd en van generaal Ngoeyen Cao Ky, de Zuidvietnamese premier. Dexe bevoegdheid van de militaire raad vloeit, volgens het instituut voort uit de «institutionele conventie van 14 juni 1965. Met deze verklaring erkent het instituut ie algehele verantwoordelijkheid van de atlitaire raad, die in juni 1965 de be roerdheden overnam van de laatste bur- rtrujkc regering van dr. Quat. Colgens AFP schijnt het instituut zjjn is, dat de generaals Thieu en Ky af reden, opgegeven te hebben en stelt het veeleer samenwerking voor met het cou pes en met de regering .onder welke lorra ook', waaraan het naar het zegt 'Horstellen wil doen. Gebleken is voorts dat Tam Sjau door let boeddhistische instituut officieel in ijln functie van voorzitter is bevestigd. Tem Sjau had vrijdag zijn ontslag aan geboden, als gevolg van kritiek van ex- ïemistische boeddhistische elementen na met de generaals in Zuid-Vietnam («sloten overeenkomst. en Zuid-Vietnam, alsmede alle andere handelen met het Zuidvietnamese bevrii- dingsfront of met elke andere partij die een vreedzame oplossing wil, een vrije uitoefening van de soevereiniteit van het Vietnamese volk met alle middelen te steunen en ernstig te overwegen of te rugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam niet alleen dienstig zou zijn voor de zelfbeschikking van de Viet- namezen maar tevens voor de eigen be langen van de Verenigde Staten. zich eventueel later zou kunnen vast grijpen. Ook plaatste hij een achteruit kijkspiegel om Stafford in staat te stel len hem te volgen, als hij zich aan de achterkant van de Gemini zou bevinden. Terwijl Cerüan deze handelingen verrichtte, was de kabel waarmee hij aan de ruimtecabine was verbonden, ingekort tot 7,5 meter. Via deze ka bel kreeg hy zuurstof en kon hij con tact houden met zijn mede-astro naut. Een kleine moeilijkheid met de 16-mm camera, waarmee zijn ruim tewandeling werd gefilmd, had Cer nan de woorden .onhandige sukkel' ontlokt. Ook de navelstreng gaf eni ge strubbelingen, doordat het snoer zich om de ruimtewandelaar wikkel de. Wasem Alles ging echter naar wens, totdat Cer nan meldde dat zijn uitzicht werd be lemmerd door wasem aan de binnen- Om 18.05 uur was Cernan weer binnen boord. Stafford en hij hadden even moeite met het sluiten van het luik. doch een tweede poging om 18.09 uur had succes. De .ruimtewandeling' had zo een half urn- korter geduurd dan het plan was. Desalniettemin heeft Cernan duidelijk de vorige records op dit gebied verbe terd. De eerste .ruimtewandelaar', de Rus Leonov, bleef tien minuten buiten zijn ruimteschip en de Amerikaan White 21 minuten. AMI! Tot het besluit om af te zien van de vlucht in de .ruimtestoel' hadden ook andere factoren bijgedragen. Zo had Cernan moeite met het uitklappen var een besturingshandgreep van de .Astro naut Manoeuvre Unit', de zogenaamde vliegende stoel. Dit apparaat was aan de achterkant van de Gemini-9 opge borgen achter een plastieken scherm dat Cernan moest verwijderen. ,AMU\ die zes miljoen dollar heeft ge kost, is een soort ruimtecabine zonder wanden, met eigen zuurstofvoorziening en voortbewegingsnicciianisme. Cernan had met behulp hiervan zich onafhanke lijk van de Gemini-9 kunnen voortbewe gen, alleen met een 37 meter lange ka bel met het ruimteschip verbonden. Toen Cernan met het gereedmaken v de ,AMU' bezig was. meldde hij dat de wasem in zijn helm begon te bevriezen. Hij bevond zich toen aan de nachtzijde van de aarde, waardoor de temperatuur 150 tot 200 graden Celsius daalde. Eer der had het controlestation in Houston bekendgemaakt, dat de hartslag van Cernan aan het begin van zijn verblijf in de ruimte was opgelopen van 90 tot 150 slagen per minuut. Na verloop van tijd was dit tempo gedaald tot 125, het geen er op duidde dat zijn lichaam zich begon aan te passen. Tollen Stafford en Cernan hadden gisteroch tend al enkele benauwde ogenblikken doorstaan, toen de Gemini-9 plotseling begon te tollen. Commandant Stafford dacht het ruimteschip door het uitscha kelen van een der kleine voortstuwings raketten, weer onder controle te krij "•en. Toen dit niet direct lukte, pleegde hij koortsachtig overleg met het trolestation in Houston. De tollende beweging, die was begonnen toen de cabine zich boven Madagascar bevond, had al bijna de gevaarlijke grens bereikt, toen Stafford van de aar de het advies kreeg liepaalde onderdelen van de instrumenten te controleren. Hy ontdekte toen dat een tussenschakelaar verkeerd stond. Dit was waarschijnlijk gebeurd bij de voorbereidingen van de .ruimtewandeling' van Cernan. Toen de schakelaar in de juiste stand was ge plaatst, hield de draaiende beweging op. Stafford slaakte een zucht van verlich ting en bedankte het controlestation uitbundig. ,Wy hadden aan alles ge dacht, behalve aan de tussenschakelaar'. Landing Toen de moeilijkheid overwonnen was, kregen Stafford en Cernan toestemming de voorgenomen 46 omwentelingen vol te maken. Dit betekent, dat de Gemini-9, 72 uur na de lancering vanaf Kaap Kennedy, vanmiddag 14.50 uur Neder landse tijd ten zuidwesten van Bermuda moet landen. Gouverneur Gibbs van Rhodesië kan weer telefoneren SALISBURY (AFP). De telefoonverbin ding in de residentie van de gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, is hersteld. Zij was op 16 november afge sneden, vijf dagen na de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van Rhodesië. Het herstel van de telefoonverbinding wordt in Salisbury beschouwd als een verzoenend gebaar van de regering- Smith, die met de Britse regering voor bereidende besprekingen voert over mo gelijkheden van een oplossing der Rho- desische kwestie. Raad Muiden wil verplaatsing of liquidatie van kruitfabriek In een door alle fractievoorzitters onder tekende motie heeft de gemeenteraad van Muiden er vrijdagavond op aange drongen dat de kruitfabriek ,De Krijgs man' wordt verplaatst of geliquideerd. De vergadering begon iets later dan in de bedoeling lag. Dit werd veroorzaakt door het bezoek dat minister Smallen- broek (binnenlandse zaken) aan de ge troffen gemeente en de fabriek heeft gebracht. De bewindsman sprak van ,een ramp'. RAMPENFONDS De minister heeft de burgemeester van Muiden er op gewezen dat een deel van de schade zou kunnen worden bestreden uit de pot van het rampenfonds 1953. Prins Claus heeft zaterdag een infor meel bezoek aan de getroffen gemeente gebracht. LONDEN (Reuter) Officieel is thans meegedeeld dat Groot-Brittannië zyn 7.es deelgenoten in de ,ELDO' (Europese Or ganisatie voor Ontwikkeling van een Draagraket) ervan heeft verwittigd dat het zich uit het ruimtevaart-project van deze organisatie terugtrekt. In een gezamenlijke verklaring van de' ministeries van buitenlandse zaken en luchtvaart in Londen wordt gezegd dat de Britse regering zich er reeds sedert enige tijd ernstig over beraadde of zij aan het ELDO-programma zou blijven deelnemen, gezien de steeds toenemende kosten en vertragingen. Volgens de re gering vormen zelfs nieuwe voorstellen voor wijzigingen in het programma geen voldoende basis voor voortzetting van de Britse deelneming aan het werk van de organisatie. Teleurstelling De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van het Britse besluit de diepe teleurstelling van de Nederland se regering uitgesproken. Een desbetreffend Brits aide-memoire werd vrijdag in Den Haag overhandigd. DORTMUND (Reuter) De voorzitter van de Westduitse socialistische opposi tiepartij, de Westberlijnse burgemeester WUJy Brandt, is herkozen voor een nieu we termijn van drie jaar. Brandt kreeg 324 van de 326 uitgebrachte stemmen. Ook de plaatsvervangende voorzitter» Frit Erler en Herbert Wehner zijn her kozen respectieveiyk met 293 en 285 van de 329 stemmen. Diplomatiek incident aan vooravond NAVO-conferentie Franse minister heeft geen tijd (Van onze speciale verslaggever). BRUSSEL Nog voordat de NAVO-conferentie hier goed wel begonnen is, heeft zich reeds een diplomatiek incident voorge daan. De Franse minister van bui tenlandse zaken Couve de Mur ville, heeft geweigerd minister Luns vanavond te ontvangen. Als voorzitter van de informele groep van veertien NAVO-Ianden, die vandaag een voorbespreking houdt, had de Neder landse minister van buitenlandse zaken zijn Franse collega onmiddellijk na deze bijeenkomst op de hoogte willen stellen van de gevallen besluiten. Daarmee zou men vermeden hebben dat onverwachte ontwikkelingen zich in de morgen (dins dag) beginnende eigenlijke raadszitting van alle vijftien NAVO-leden zouden voordoen. Tijdsgebrek' Dit beleefdheidsgebaar heeft minister Couve afgewezen met een beroep op tijdgebrek. Hij heeft, zoals gebruikelijk. aan de vooravond van NAVO-conferen- ties met de andere ministers van buiten landse zaken van de VS, Engeland en West-Duitsland een avondeten. Hoewel hij reeds aan het einde van de middag uit Parijs denkt aan te komen en bo vendien met de Nederlandse bewinds man hetzelfde hotel deelt heeft hij te kennen gegeven zic-h niet vrij te kunnen maken. Luns ontstemd Uit de omgeving van minister Luns wordt vernomen dat de manier waar op deze. en daarmee toch ook de ove rige niet-Franse raadsleden, voor het hoofd gestoten is, niet nagelaten heeft bij hem een ernstig gevoel van ontstemming teweeg te brengen. Betreurd Zelfverbranding Er hebben zich in Zuid-Vietnam drie gevallen van zelfverbranding voorgedaan. Vrijdagavond beroofde in Saigon een jeugdige boeddhistische non zich door zelfverbrandig van het leven en zaterdagochtend deden in Da Lat en Nha Trang een tweede non en een monnik hetzelfde. Het aantal zelfverbrandingen is daarmee op negen gekomen. 'an officiële Amerikaanse zijde is gis- eren in Saigon meegedeeld dat in de 'gelopen zestien maanden 256 Ameri- hianse vliegtuigen bij aanvallen op Noord-Vietnam verloren zijn gegaan. In Zuid-Vietnam verloren de Amerika nen sedert het begin van 1961 106 vlieg- ""gen. deze aantallen zijn geen hefschroef- vllegtuigen begrepen. leden van de Amerikaanse lucht macht zijn gisteren om het leven geko men, toen zy op enige, kilometers ten Morden van Quang Tri in een hinder- lsag van de Vietcong liepen. De zes mannen werkten in een radarstation te Dong Ha, nabij de grens met Noord- uetnam, en waren per auto op weg naar Qnang Tri. Program Vierenzestighonderd Amerikaanse burgers hebben zich geschaard ach ter een program «lat in vii'r punten een algehele herziening van «1e Ame rikaanse politiek inzake Vietnam verdedigt. Onder hen bevinden zich geleerden, kunstenaars, schryv bekende figuren. Volgens het zaterdag in de .New York Times' gepubliceerde program hebben de urtenlssen van de afgelopen maan- nieuwe bewijzen doen opstapelen i officiële beweringen als zouden ie Amerikaanse troepen in Vietnam zijn om de Vietnaniezen te verdedigen. De betogingen in Da Nang, Hoe E en Saigon neten duidelijk zien dat het bewind van generaal Ky de steun van het volk heeft verloren, De groep verzoekt de Amerikaanse re- genng de bombardementen op Noord- Dit voorval wordt in conferentiekringen des te ongelukkiger gevonden omdat men van de zijde van de veertien bij alle meningsverschillen over de te vol gen gedragslijn duidelijk de wens voorzit naar de vorm en mogelijk ook naar de inhoud met Frankrijk tot een verstandhouding te komen die de schade van het Franse optreden voor het bond- l genootschap tot het uiterste zou beper ken. Brosio verzoenend Het meest sprekend in dit verband waa de verklaring van secretaris-generaal Manlio Brosio. die gisteren de talrijke vertegenwoordigers van de internatio nale pers te woord stond. Sprekende over de problemen die de Franse hou ding voor de NAVO geschapen had, ver meldde hy hoezeer Frankryk en de ove rige veertien leden-landen van inzicht over structuur en functie van het bond genootschap verschilden. Niettemin, zo voer hij voort, behoorde dit uiteenlopen van de standpunten hei- bereiken van praktische oplossingen niet in de weg te staan'. Hij sprak de hoop uit dat overeenstemming zo spoedig mo gelijk zou worden gevonden en dat het terrein waarop onenigheid was geble ken zou kunnen worden gereduceerd. Op een vraag in hoe vei :verre voor (Zie slot pag. 4 kol. 3) NOORDGOUWE Zeelands com missaris der koningin, mr J. van Aartsen hees de Nederlandse drie kleur en de oud-voorzitter van Volksonderwijs', mr A. de Roos uit Amsterdam onthulde en zorgde voor de naam: zó heeft de 100- jarige vereniging Volksonderwijs' zaterdagmiddag haar derde bui tencentrum in het Schouwse Noord- gouwe officieel in gebruik genomen. Haar ,Mr A. de Rooshuis'. Een zon nige gebeurtenis op een zonnige dag was het, die door een groot gezelschap genodigden uit de krin gen van de jubilerende verenigin gen, maar ook van de Schouwse gemeenten en bijvoorbeeld het wa terschap werd bijgewoond. Het is bekend: het vroegere zieken huis in Noordgouwe stond al jaren leeg. toen het oog van .Volksonder wijs' erop viel. Men keek uit naar een derde jeugdcentrum, een buiten- verblyf voor leerlingen aan het open baar onderwijs, voor congressen en dergelijke. Het centrum in Noord- gouwe nu was het geschenk, dat de leden van Volksonderwijs de vere niging bij haar eeuwfeest besloten aan te bieden. En zaterdag gebeurde dat dan. In de recreatiezaal speelde het officiële deel van de openingsceremonie zich af. Mr Van Aartsen stond daarbij niet alleen stil bij het nieuwe bui tencentrum zelf, hij betrok er ook het eeuwfeest van Volksonderwijs' in het algemeen in, toen hij het woord voerde. ,We praten vaak over de enorme ontwikkelingen, die zich op allerlei terrein hebben voorge daan de afgelopen eeuw, maar min der over de veranderingen in het onderwijs, die er toch wel degelijk zijn', zo constateerde de commissaris. .Hier en daar is er nog wel eens een schoolstrijdje, maar dé strijd is toch al lang gestreden'. Hij prees in dit verband ook het werk van de hon derdjarige vereniging. Past in sfeer Een voorbeeld van wat er op onder wijsgebied is veranderd zag mr Van Aartsen in de opening van dit ,Mr A. de Rooshuis', ,Daantje kan met VO niet meer alleen naar school, hij kan er ook andere dingen mee doen'. Een belangrijke aangelegenheid vond de commissaris, dat het centrum in Noordgouwe ook aandacht kan be steden aan het hulpbehoevend»', kind. Trots was hy op de Zeeuwse bydrage van zeven procent in de totaalkosten van het centrum, terwyi VO in de provincie drie procent van het le dental heeft. Mr Van Aartsen gaf het bestuur van .Volksonderwys' de verzekering, dat het provinciaal be stuur ingenomen is met het feit, dat dit derde centrum in Zeeland is ge vestigd: ,Het past in de hele recrea- tlcsfeer van Zeeland', was zyn me ning. Wat VO's oud-voorzitter mr De Roos lid van de raad van state bij zonder verheugde: dat de vereniging na de oorlog de moed en de kracht heeft gehad door te gaan met pogin gen om meer schoolreisverblijven voor de jeugd tot stand te brengen, nadat voor 1940 het eerste centrum op Vlieland was gezet. Tegenwoor dig doet het samenzijn ook buiten schooltijd weer opgeld. En het is ge bleken, dat de geest op school sterk kan verbeteren, als de jongens er meisjes en de leerkrachten elkaa- buiten school ontmoeten'. Deze mc (Zie slot pag. 2 kol. 5) Op het gazon voor het ,Mr. A. de Rooshuis', hees commissaris mr J. van Aartsen zaterdagmiddag de Nederlandse driekleur om het nieuwe buitencentrum win Volksonderwijs zo officieel te ope nen, in aanwezigheid van vele VO-genodigden. Achter de com missaris de voorzitter van het voorbereidingscomité mr K. A. Keu,ning, geheel links op de foto de waarnemend-voorzitter van VO de heer W. Jansen. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1