NATIONAAL RECORD VAN FRANS VAN DER HEIJDEN Het Wembley-stadion gered van de sloop HET DAMSPEL IN 1851 KRIS KRAS TAL DE MORELE HAANDAG 6 JUNI 1666. HOr/SCJlIÜ ZEEUWSE COURANT n AMSTERDAM ,Het verschil tussen een worp van 69.95 meter en 70.05 meter is niet tien centi meter maar tien meter!', vertelt de nu 33-jarige speerwerper Frans van der Heyden, die zon dag op de Amsterdamse kam pioenschappen een nieuw natio naal record vestigde met een worp van 71 meter en 58 centi meter. .Zolang je 69.95 meter gooit ben je een .zestig-meter werper'. maar zodra je 70.05 me ter haalt ben je een zeventig-me ter-werper', begrijp je?! Dat is voor mij de grootste voldoening: eindelijk na zeventien jaar at letiek een 70-meter-werper te zijn. Enmet mijn prestatie nog eens voor wie dat nodig is te laten zien wat een trainer Wil Westphal is!' ,'k Zal je iets vertellen, wat op mij diepe indruk heeft gemaakt', zegt de man die zelf het m o-diploma lichame lijke opvoeding heeft. .Toen lk zondag dat record verbeterde was ik natuur lijk hardstikke blij. Mijn trainer Wil Westphal niet eens zo erg, tenminste uiterlijk, dat dacht ik. Ik zag hem ge woon een tijdje niet. Hij was naar Piet (Door drs C. B. v. d. Berg) Na zijn nederlaag in de selectie- tweekamp tegen Boris Spassky heeft Michael Tal lange tijd niets van zich laten horen, maar thans heeft hij samen met de Joegoslaaf Ciric de eerste prijs gewonnen in het jaarlijkse internationale toer nooi te Sarajewo, met 11 punten uit 15 partijen en een voorsprong van een punt op de nummers drie en vier, Ivkov en Pachman, die eveneens hun prijs deelden. De andere Russische representant, grootmeester Kotov, die een slechte start had, bleef met 7^4 punt beneden de verwachtingen. Ciric's gedeelde eerste plaats is een voortreffelijke prestatie en de jonge Joegoslaaf, die reeds eerder opvallen de resultaten behaalde, mag erop reke nen met de grootmeesterstitel te wor den onderscheiden. Ciric's succes bete- pnt een nieuw bewijs, dat er in Joe- ióslavië aan wat de Duitsers ,Nach- xuchs' noemen, geen gebrek is, zodat Joegoslavië zijn vooraanstaande positie onmiddellijk na de Sowjet-Unie ook m de komende jaren wel zal weten te handhaven. Als morele overwinnaar mag men niet temin Tal beschouwen, die tegen de zes hoogst geklasseerden 4 punt uit o partijen wist te scoren. Tal speelde, zoals Pachman vermeldt, weer enkele indrukwekkende partijen, maar verloor onverwacht twee partijen door te scherp spel. Bovendien speelde zijn la biele gezondheidstoestand hem weer parten, hij zag zich genoodzaakt een partij uit te stellen doordat hij zich in het ziekenhuis moest laten behandelen. Serajewo 1966 Wit: M. Tal Zwart: D. Ciric Siciliaanse Verdediging 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 Pb8-c« 3. Lfl- 1)5. Vrü ongebruikelijk, maar van Tal kan men alles verwachten. Bovendien had Tal op het ogenblik, dat deze par tij gespeeld werd, een achterstand van 1 Ys punt op Ciric. 3. Dcl8-b6. Het gebruikelijke is 3... g6, maar ook de tekstzet staat geenszins slecht aangeschreven. 4. Pbl-c3 e7-e6 5. 0-0 Pc6-d4 6. Ll>5- &4 Db6-aö Dreigt weliswaar 7... b5, maar de dame blijkt op a5 niet goed te staan. Het beste was 6... Pf3: tx7. Df3: Pe7, gevolgd door Pc6. 7. a2-a3! b7-l)5 8. b2-b4 Daó-b6 8.... Pf3:t 9. Df3: cb4 10. ab4: Lb4: 11. Pb5: zou gunstig voor wit zijn. 9. b4.\c5 L,f8xo5 10. Tal-bi a7-a6 11. l'f.'lxtll Lc5x<14 12. Pc3-e2 I'g8-f6 13. (12-<13 Ld4-e5 14. c2-c4! Hiermee trekt Tal het initiatief voor goed aan zich. Indien 14... Dc7, dan 15. f4 ba4: 16. fe5: De5: 17. Lb2 Dc5+ 18. Ld4 Da3: 19. e5 Pg8 20. Pg3 en het witte paard komt met duidelijk voor deel naar e4. 14Le5xh2v 13. Kglxh2 Db6-c7f 16. Lcl-f4 e6-e5 17. Lf4-g5 b5xa4 18. Lg5 xf6 g7xf6 10. Pe2-c3 Lc8-b7 20. Ddl- f3 Th8-g8. Zwart kan pion f6 niet dekken wegens 20... Ke7 21. Tb7Db7: 22. Pd5t"enz. 21. Df3xf6 Tg8-g6 22. Üf6-f5 Ke8-e7 23. g2-g3 Ta«-g8. Stelling na 23... Ta8-g8 ÜlU s 1 1 4 1 3 1 i il BUS y: 'M P s s a 24. Tblxb7! Dit kwaliteitsoffer, dat Wit een directe aanval tegen de zwar te koning verschaft, hing al voortdu rend in de lucht. Het was byv. ook op Df5xe5f Tg6-c6 27. Pc3-d5j- Ke7-f8 28. De5-f4 Later meende Tal, dat 28. Df5 sneller gewonnen had, bijv. 28... Kg7 29. e5 en Pf6. 28Kf8-g7 29. Kh2-g2 Dc8-c5 30. Tbl-hl DcSxaS 31. Df4-g5t Kg7-f8 32. Dg5-e3 Da3-df». Wanneer zwart pion h7 door 32... Kg7 dekt, volgt weer 33. e5 en Pf6. 33. Thlxli7 a4-a3 34. Th7-hl Te6-e5 35. d3-d4 Tc5x<15 Dit tegenoffer. dat de verdere opmars van ae zwarte a-plon mogelijk maken moet, helpt niet door dat zwarl's koning te slecht staat. 36. e4xd5 Dd6-b4 37. c4-c5 a3-a2 38. De3-e5! Db4-bl 39. Thl-h8! a2-al Tal heeft de finale scherp berekend. Indien 39... Th8: 40. Dh8:| Ke7 41. d6t Ke6 42. De5 mat. 40. De5-d6l- Zwart gaf het op, na 40.... Ke8 41. Tg8:t of 40... Kg7 41. Dh6| is het mat. Olofsen toegegaan, ook een speerwer per, ook een man die bij hem traint en in die wedstrijd niet zo goed uit de verf kwam. ,Die had me op dat mo ment meer nodig, dan jij', vertelde Wil me later. Knap hè, dat je daar op zo'n toch ook voor hem bljj moment aan denkt. Hoeveel mensen zouden niet b(j de kampioen blijven, of hij de man die een uitzonderlijke prestatie leverde om zich ook te laten bewiero ken! Dat is hem ten voeten uit!' .Vroeger trainde ik onder Van der Ley, een oud-speerwerper, die hele maal geen opleiding als coach-trainer had. maar fantastisch was in de men selijke omgang. Het was bij hem al tijd gezellig, vriendelijk, bly en vrp. Als je geen zin had, nou dan kwam je niet trainen. Maar je ging vaak, ge woon omdat het zo gezellig was. Hij stimuleerde je niet, wist je niet door een moeilijke periode heen te helpen, dat moest je zelf maar oplossen, Hij was geen man die. je naar toppresta ties stuwde. Nou moet ik daar direct bij zeggen, dat ik in die tijd zelf ook niet erg fanatiek was, niet zo fel als uitschieter had van in de 66 meter. Dat was vlak voor ik in militaire dienst moest. Dia afstand is lang mijn persoonlijk record geweest. Daarna heb ik jarenlang zonder trainer ge zeten. Eerlijk gezegd vond ik dat niet zo belangrijk, omdat ik mijn aandacht ook richtte op het handballen' waarin Frans van der Heyden vele jaren een topspeler van ons nationale in de laatste wedstrijd, een interland tegen Denemarken, bij de vijfde worp, haalde ik ineens 67 meter zoveel, een nieuw persoonlijk record. Dat maakte me ineens enorm enthousiast en ik ging de wintertraining bij Wil West phal volgen. In het begin dacht ik dat dat wat moeilijkheden zou opleveren. Wil waarschijnlijk ook. Je weet: hij" een CIOS-man en ik een M O-kerel! Dat gaf even een beetje terughou dendheid. Die was echter zo weg, ge woon omdat die man fantastisch is! Domweg goed! We gingen lopen, veel lopen voor algemene conditie en ge- wichttraining voor kracht. Maar hij wist me toch een persoonlijke kracht training te geven, een specifieke voor speerwerpen. Wat ik ook dadelijk in hem bewonderde was de manier waar op hij je er telkens bijhaalde, je geen keer losliet, continuïteit .in je training bracht. In het voorjaar gingen we wat aan techniek doen en dat "alles lever de als direct resultaat op, dat ik in het seizoen van '65 direct in de 68 me ter ging gooien en onder andere zes keer in de 66 meter. Dus ik kwam da delijk op een hóger niveau. Deze win ter heb ik weer met hem op het CIOS getraind en dit seizoen startte ik met een worp van een goede 67 meter'. .Toen kwam in Groningen die worp van in de 58 meter' Frans van der Heyden glimlachtDat was ge woon omdat ik de p... in had. De sec tor lag daar met de wind mee. Dat is waardeloos gooien, omdat die moder ne speren dan zo vallen. We vroegen allemaal of de sector omgelegd kon worden. Dat zou gebeuren, zei men. Tot de terreinknecht kwam en zei: .Speerwerpen hoort met wind mee!' ,On, ja?', zeiden toen de officials en juryleden, ,goed dan blijft het zo!' En weg liepen ze. Alleen maar omdat die terrelnknecht tegen wat werk opzag, moesten wij toen onder abnormale om standigheden gooien. Dat typeert heel goed de sfeer, waarin wij nog steeds onze sport moeten bedrijvenEen week later gooide ik in Rotterdam weer in de 66 meter en zondag dus die 71,58 meter, dat nieuwe nationale re cord. dat Joop Fikkert al jarenlang op 70,45 vasthield'. .Natuurlijk is het moeilijk te zeggen, dat ik die vooruitgang alleen te dan ken heb aan de zorgen van Wil West phal. Ik ben de laatste jaren ook fana tieker geworden. Dat word je als je wat ouder wordt. Dan wil je bewezen, dat je nog meetelt. Bovendien werd het handballen minder zoals Je weet sta lk niet meer in het nationale, team'. .Maar dat ik veel aan hem te danken heb, staat onomstotelijk vast. In het begin lag het tussen ons wat moeilijk, omdat hij zelf van origine een sprin ter is. Maar speerwerpen en trou wens elk atletieknummer interes seert hem enorm. Hij was er echter niet zo in thuis. Ik heb veel respect voor de manier waarop hij zich in kor te tijd in dit specifiek technische num mer oriënteerde, overal waar hij kon in binnen- en buitenland ver gaarde hij snel kennis, niet alleen over net beeld van de beste worp, maar ook en dat typeert de leraar in hem over de beste voorbereidingen tot dat werpen. Natuurlijk heb ik mede door mijn beroep ook wel enig in zicht in de techniek van het speerwer pen, deed ik het naar mijn gevoel dus ook wel zo goed mogelijk, maar ik had nooit controle van iemand anders. Hij gaf me die controle, corrigeerde, pas te zijn beeld aan mijn mogelijkheden aan. ,Hy is modern, geeft zijn mensen ach tergrond, is niet uit op dommo pres taties, distantieert zich zelfs van men sen, die alleen maar domweg iets kun nen. Hjj streeft naar losheid, souples se, geïnteresseerdheid, voldoening in wat je doet, gezondheid. Hij is ontzet tend voorzichtig met je, doodsbang je te zwaar te belasten. Hij is-, hoe moet ik het nou zeggen... nou Ja, domweg goed!' .Daarom kan ik me soms zo nijdig ma ken als je merkt, dat hij in feite aan alle kanten geremd wordt door betwe ters. Om een recent voorbeeld te ge ven. In Rotterdam had hij het hele maal voor elkaar met wedstrijdlei ding, organiserende vereniging en zo om de 4x100 meter estafetteploeg de jongens twee keer een kans te ge- die dag twee keer te laten lopen, om ven op een echte wedstrijdsfeer. Toen kwam er ineens een man van de natio nale technische commissie het veld od en zei: Daar komt niets van in! Waar om dat nou niet mocht, begrijpt nog niemand. Waarschijnlijk, ornaat hij die ntc niet van tevoren ingelicht had. Toen Westphal weer eens helemaal LONDEN HET Wembley- stadion te Londen is in de gehele wereld beroemd geworden als het toneel van grote, internatio nale sportevenementen. In juli a.s. zullen hier negen wedstrij den worden gespeeld om het in de put door die domme tegenwer king de boel er bij neer wou gooien, fingen andere ntc-leden gauw zoete roodjes bakken en mocht de estafet teploeg toch twee keer lopen. Dan vraag je je af, waarom moet dat nou! Begrijpen die mensen nou niet, dat zulke vervelende dingen, al die ja loersheid en onderlinge vetes, die kin derachtige naijver anders weet ik het niet te betitelen op de ruggen van de atleten terecht komt, ten kos te van onze sport is. Waarom geeft men coaches als Westphal, en vergeet ook Eykelenboom in Rotterdam niet, geen carte blanche' zoals de voetbal en zwembond dat hun coaches geeft. Dan hebben we tenminste kans op een rechtlijnig beleid, een werkelijk pro gramma voor de Europese kampioen schappen straks en voor Mexico al over twee jaar. Nu weet geen atleet waar hij of zij aan toe is. Waarom zijn sommige mensen toch zo bang. dat ze niet voldoende gewaardeerd worden!' JAN DASSEN wereldkampioenschap voetbal len, waaronder de finale. Vér- wacht wordt, dat deze kracht meting in totaal een miljoen toe schouwers zal trekken. Het sta dion heeft zijn eervolle positie in de wereld van de sport te danken aan Sir Arthur Elvin. Hij was het die het Wembley- stadion als onderdeel van de British Empire Exhibition, de grote tentoonstelling van 1924 en 1925, behoedde voor het lot, eerloos te worden gesloopt. Na dien heeft Sir Arthur zich voort durend ingespannen om de ac- commodatie te verbeteren. Arthur Elvin had in 1925 al een bij zonder wisselvallige carrière achter de rug. Hij was begonnen als handelaar in zeep en had daarna zijn brood verdiend respectievelijk als kantoorbediende, voorman bij een sloperij en piloot. In de oorlog was hij krijgsgevangene. Tijdens de grote empire-expositie verkocht hij in een kiosk sigaretten. Uit die periode Hij is lekker (Door L. Anderson) Dal de spelopvatting van nu een eeuw geleden geheel anders was, bleek ons eerst duidelijk bij de le zing van een onlangs verschenen herdruk van het boekje .Handlei ding tot de kennis en oefening van het damspel' van de gebr. Diederichs te Amsterdam (1851). Het boekje begint met de volgen de omschrijving van de Geest van het damspel'. ,Het damspel is eene wiskunstige oefening, en dit blijkt reeds terstond, wanneer men na gaat, dat de krachten van beide zijden gelijk staan, en het nemen der stukken, die aangeboden wor den, eene verpligting is, maar geenszins, gelijk bij het schaak spel, van de willekeur des spelers afhangt. Berekent men nu verder, dat elk der spelers twintig stukken heeft, die aanvankelijk op vier rijen verdeeld zijn, dan volgt hier uit al weder, dat men, om de kracht van zijn spel te handhaven, zijne stukken op gelijke rijen hou den moet, zóó, dat op elk der- zelve vijf, of in evenredigheid zoo veel minder als het getal door slaan afgenomen is, kunnen wer ken.' Met deze speelwijze zou men in het moderne wedstrijdspel niet ver ko men. Onze voorvaderen hechtten blijkbaar een grote waarde aan een verdedigend dammen; een aanval met zoveel mogelijk .gelijke rijen' is im mers ondenkbaar. Ook het spelen op combinaties wordt door deze verde digende taktiek ten zeerste bemoei lijkt. De schrijvers verklaren de toen malige spelopvatting als volgt: ,Het is altoos een regel, zijn spel naar dat van zijne partij op te brengen. Men moet nooit op zetten spelen, want mislukken dezelve, en dit heeft, wan neer men met eene geoefende partij te doen heeft, bijna altijd plaats, dan verzwakt men zijn spel; het is in tegendeel van belang voornamelijk op het spel van de partij te letten, en daarnaar het zijne te regelen. Het is hiermede gelegen als met de muzijk: men moet de oogen niet vestigen op het speeltuig, dat men in de hand, maar op de noten, die men vóór zich heeft. Verdediging komt in het dam spel meer dan aanval te pas.' De opmerking: ,De schijf 3, die wel eens schertsende de broeksknoop ge noemd wordt, behoudt men zoo lang mogelijk, als de basis van zijne kracht', zou het in een conference bij zonder goed doen. Moge deze om schrijving van de kroonschijf nu ko misch aandoen, het is dat spreekt vanzelf niet onze bedoeling, de se rieuze scribenten van 1851 oneer aan te doen door hun benaderingswijze van het damspel in het belachelijke te trekken. Het is veeleer zo, dat wij hier en daar moeten glimlachen zo als we doen, wanneer ons een film uit de beginperiode van de cinemato grafie voor ogen komt. Dat men ook 100 jaar geleden drom mels goed met schijven en dammen wist te jongleren blijkt ons uit het in het boekje voorkomende ,Positiën en uitkomsten'. In een 60-tal voor beelden wordt duidelijk gemaakt, dat ,een dammer niet in het dwaze be grip moet verkeeren, dat geene voor- bedachtelijke opgezette positiën in het spel kunnen voorkomen, maar moet beseffen, dat er op het dambord geene positie denkbaar is, die niet plaats zoude kunnen hebben, en waarvan een bekwaam speler geen gebruik zoude kunnen maken.' En met deze uitspraak zitten we meteen weer in 1966, want inderdaad is op het dam bord praktisch alles mogelijk. De op merking: ,De gelegenheid om een goeden slag te doen, biedt zich ge noeg aan, maar het hapert aan ons, dat wij er geen gebruik van weten te maken.' kunnen wij ook nu vol ledig onderschrijven. Opvallend is de oude notatie-wijze. Men spreekt ook niet van wit en zwart, maar van A en B. A heeft zijn stukken opgesteld op de velden 1 tot en met 20, waarbij men links onder aan begint te tellen, dus te beginnen bij nu veld 46. B is geposteerd op de velden 31 tot en met 50. Het boekje is hierdoor moeilijk leesbaar, want men is gedwongen eerst alle standen te .vertalen', hetgeen dus bij onder staande voorbeelden gebeurd is. Eerst een voorbeeldje ter ondersteu ning van de stelling: .Loopt het spel op het laatst, dan komt de kracht van elke schijf bijzonder te pas; en kan men dezelve in verband met de ove rigen goed berekenen, dan behoudt men dikwijls met eene schijnbaar zwak spel de overhand.' Wit: 4 schijven op 36, 42, 47 en 48 Zwart: schijf op 26, dam op 32 Zwart heeft overwegend materieel voordeel, maar wit heeft zijn zwakke scharen zo gegroepeerd, dat hij nog kans ziet als volgt te winnen: 42-37!! Slaat zwart nu 32x41, dan volgt 36-31 en 47x36. Slaat zwart 32x46, dan sluit hij zichzelf als volgt op: 36-31 (26x37) 47-41 (37-42) 48x37 uit! Een voorbeeld van zetdwang en meerslagverpiichting: Wit: Zwart: 8 schijven op 8, 10, 12, 14, 17, 19, 20 en 28 Wit speelt 30-24. Uit de drie slag- mogelijkheden moet zwart wel kie zen 20x29, daar de beide andere di rect verlies opleveren. Vervolgens speelt wit 37-32 en zwart moet de meerslag 17x48 uitvoeren. De rest is duidelijk: 32x34 (48x30) en 35x2! De oplossing van onderstaande pro blemen laten we gaarne aan de lezers over. Oplossingen in de volgende ru briek (niet inzenden svp). Beide vraagstukjes zijn gebaseerd op het meerslagprincipe. Wit speelt en wint M Ï8 g PP IP s li li H W 'i '8' f a S i m m 6 schijven op 2, 4, 9, 17, 27 en 28; dam op 43 m S3 if s O c H Hf lijs m m m m m B\ dateert zijn liefde voor het stadion. Toen het hele stadion in 1926 zou wor den afgebroken, leende hij links en rechts geld om het te kunnen kopen. Hij moest er 1.250.000 gulden voor neertellen. Nu is het tientallen miljoe nen waard. Elvin ging het stadion zelf exploiteren. Op deze wijze speelde hij het klaar, dat het stadion voor de sport blief be houden. Vóór Elvin de leiding van het stadion in handen nam, werden daar reeds de beslissingswedstrijden in de Engelse voetbalcompetitie gehouden. De eerste, waarbij Bolton Wanderers met 2-0 won van West Ham United, werd in 1923 voor meer dan 150.000 toeschouwers uitgevochten. Het eerste doelpunt werd gemaakt door de intussen gestorven, legendarische, David Jack, in die Jaren een van de beste voorhoedespelers van het Britse voetbal, wiens voetbalster vooral tot grote hoogte rees bij Arse- 9 schijven op 13, 18, 29, 32, 34. 39, 41, 45 en 48 8 schijven op 2, 3, 10, 17. 20 1 37 en 40; dam op 25 nal. Sinds deze gedenkwaardige finale heeft Wembley talrijke belangrijke voetbal duels meegemaakt. Er is praktisch geen land ter wereld, waarvan de na tionale ploeg niet minstens éénmaal in Wembley heeft gespeeld. Van het begin af aan heeft Sir Arthur Elvin ernaar gestreefd, twee grootse evenementen in zijn stadion te mogen organiseren, namelijk de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen voetballen. Zijn eerste wens ging in 1948 in vervulling toen het stadion met het zwembad in de Empirehal en het aangrenzende sportterrein, die even eens tot het domein van Elvin behoor den, gastvrijheid verleenden aan 600 sportlieden uit 59 landen. Het waren de eerste olympische spelen die ook uit fi nancieel oogpunt een succes werden. De vervuiling van zijn tweede wens, de organisatie van het voetbalkampioen schap, heeft Elvin daarentegen niet meer mogen meemaken. Negen jaar geleden overleed hij tijdens een zeereis, na een langdurige ziekte. Zijn borst beeld heeft een ereplaats gekregen bo ven de ingang van de tunnel, die toe gang verleent tot de tribune van de koninklijke familie. Het monument wordt geflankeerd door twee reusach tige tableaus met de namen van de winnaars bij de Olympische Stielen van 1948. Na de dood van Elvin kwam de leiding van het stadion in handen van Asso ciated Redïffusion, de commerciële Britse televisie. Intussen heeft deze onderneming meer dan tien miljoen gulden geinvesteerd om het stadion door de nodige restauratiewerkzaam heden geschikt te maken voor de grote gebeurtenissen in juli aanstaande. De 15.000 zitplaatsen en 85.000 staan plaatsen worden nu door een scherm van dun aluminium, 27.700 vierkante meter groot, tegen de regen beschermd. Dankzij een elf meter brede luifel van fiberglas kan het licht voldoende door dringen. De verlichting van het Wem- bleystadion wordt nergens ter wereld overtroffen. Aan één zijde van het stadion is bo vendien een voortreffelijke accommoda tie tot stand gekomen voor televisie en film. Ten behoeve van de persver tegenwoordigers staat een aparte gale rij met 250 zeer comfortabele zitplaat sen ter beschikking, precies onder de noordelijke tribune. Van daaruit hebben de journalisten prima uitzicht op het speelterrein en bovendien kunnen zij een oogje houden op de koninklijke tribune, die precies onder hen ligt. Voor het lichamelijke welzijn van sportmensen en toeschouwers wordt voortreffelijk gezorgd in een hele reeks moderne restaurants en cafetaria's. Langs de noordelijke tribune is een res taurant gebouwd voor 300 gasten, die van daaruit het spel onafgebroken kunnen volgen. De bar, 137 meter lang, wórdt op één na de grootste ter wereld genoemd. Het lager gelegen restaurant, gebouwd onder de beroemde tweeling torens van het stadion, biedt plaats aan 1000 gasten. Dan zijn er nog cocktail bars en een dancing, waarvan gebruik wordt gemaakt voor recepties. Tijdens de kampioenschappen zullen prominen te bezoekers uit alle delen van de we reld elkaar daar ontmoeten. Afgezien hiervan zijn er buffetten en kiosken voor een koele dronk op tal van plaatsen in de kilometers lange gangen, die het stadion omge ven. De parkeerterreinen verschaffen plaats aan 2000 auto's en 1000 bus sen. Er is een apart terrein voor het stallen van motoren en fietsen. Natuurlijk wordt in Wembley niet al leen gevoetbald. Tot de vele internatio nale evenementen die daar het hele jaar door worden georganiseerd, beho ren boksen, hockey voor dames, hyppi- sche springtoernooien. atletiek en windliondenrennen. Maar tot 30 juli staat alles in het teken van voetbal. Uit zeventig landen zijn al bestellingen voor toegangskaartjes binnengekomen. Ooor de clubbladen In het clubblad van VC VII*- singen schrijft voorzitter Boo ten kwestie, die reeds enkele Jaron geleden door mij op een dlstrlctavergaderlng van de LBA naar voren is gebracht en tot heden nog niet tot een oplossing is gebracht is die, tot aanstel ling van centrale grensrechters bij amateurwedstriiden. om te beginnen bij de wedstrijden voor de eerste klas. Op bovengenoem de vergadering kwamen de vol gende bezwaren naar voren: le. Het aantal benodigde per sonen zou daarvoor niet beschik baar zijn: 2e. De kosten hieraan verbonden zouden te hoog zitn. Volgens mij zullen de kosten hieraan verbonden niet hoog zijn, wanneer men personen uit de naaste omgeving van de clubs als neutrale grensrechters zou aanwijzen. Op het eerste be zwaar zou ik het volgende wil len antwoorden: Zoals bekend, moet iedere scheidsrechter als hij de leeftijd van 45 jaar heeft bereikt, ermee stoppen op voor schrift van de KNVB. In de loop der jaren heb ik vele oud- scheidsrechters gesproken, die gaarne bereid bleken om na hun scheidsreciitersloopbaan als neu trale grensrechter te fungeren. Juist bij deze categorie van oud functionarissen zou dus waar schijnlijk een groot aantal ge schikte grensrechters te vinden zijn, maar tot nu toe is nimmer een poging gedaan in deze rich ting. Deze kwestie is door mij naar voren gebracht toen ter vergadering een voorstel werd ingediend tot afschaffing van de protesten. Tegen afschaffing had ik toen geen bezwaar, mits bij de wedstrijden der amateur- eerste klas neutrale grensrech ters werden aangesteld. U zult u wellicht afvragen of deze neu trale grensrechters nu wel no dig zijn. Wanneer men over eer. clubgrensrechter beschikt zoals bijvoorbeeld .Middelburg' in de heer Le Due en onze vereniging in de heer H. Burgerhoffdan is deze maatregel niet nodig. Deze maatregel is echter wél nodig, wanneer de grensrechter club- grensrechter is to de ware zto van het woord en helaas dus alleen .vlagt' to het belang of het voordeel van zijn eigen club. Het (gedeeltelijke) antwoord heeft de heer Boogerd zelf reeds gegeven onder punt le, namelijk dat het aantal benodigde per sonen daarvoor niet beschikbaar is. Bovendien rijst toch ook de vraag of het wel verantwoord Is om op grond van hun leeftijd af gevoerde scheidsrechters wél als grensrechter (wat in feite dos ook scheidsrechter is) te hand haven. Daar komt dan nog bij dat het zeer de vraag is of veel oud- scheidsrechtera er werkelijk voor zullen voelen als grensrechter te fungeren. Wij voor ons betwij felen bijvoorbeeld sterk of de heer Le Due bereid zou zijn el ders dezelfde taak op zich te nemen die hij nu bij Middelburg heeft vervuld. Tot slot stellen wij de vraag, waarom juist bij de eerste klassers neutrale grensrechtere Het lijkt ons voor de hand liggend om bij iedere belangrijke wedstrijd, of daar waar men het van bondswege nodig oordeelt, voor volledig neutrale arbitrage te zorgen, zoals bijvoorbeeld bij Rood Wit- Veeree Boys pas het geval is geweest. Er zijn legio tweede, aerde en vierde klaswedstrijden waar grotere belangen op het spel staan dan bij menige eerste- klasontmoeting. Vergaderingen zit volledig de klad' in. Slechts by hoge uitzon dering hoort of leest men eens van een goede of bevredigende opkomst. In het clubblad van de Souburgse Zwemvereniging reageert men hierop als volgt: .Over de algemene jaarvergade ring gaan we weinig vertellen, daar de opkomst van de oudere leden ver beneden peil bleef. Nu is dat geen specifiek SZV- probleem. Veel verenigings besturen klagen hier immers over. Nu is het wel zo, dat men als men op de algemene jaar vergadering 40 procent van de oudere leden krijgt, men over het algemeen bijzonder blij mag zijn. Maar toch is het een teken aan de wand ais slechts 20 pro cent van de stemgerechtigde le den aanwezig is. En juist dit Is voor elk bestuur een grote teleurstelling. Het gaat zich af vragen erf het nog nut heeft een dergelijke vergadering te beleggen. Reglementair is het bestuur verpücht dit te doen. Maar aan de andere kant komt de gedachte op om het houden van algemene vergaderingen maar af te schaffen. Op deze wijze heeft het geen enkele zin meer. Het is nu voor een be stuur heel gemakkelijk om voor stellen erdoor te krijgen omdat de meeste aanwezige leden toch geen stemrecht hebben. Zou het soms een groot gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel zijn dat onze oudere leden thuishoudt? Uiteindelijk is ieder lid verant woordelijk voor de goede gang van zaken in zijn vereniging. En het bestuur dan, zult u zich afvragen. .Er is toch niet voor niets een bestuur'. Inderdaad, die mensen zijn er niet voor niets. Zij zijn door de leden ge kozen om de vergadering te be sturen. Maar dat houdt niet in dat er carte blanche' gegeven wordt. Deze bestuursleden moete elk jaar verantwoording afleg gen van het door hen gevoerde beleid. Maar al3 men dan niet wil luisteren, dan kan het gebeu ren, dat gemaakte fouten niet opgemerkt worden met het ge volg dat het bestuur er gewoon weg mee doorgaat. Als men over deze kwestie eens goed nadenkt, dan vraagt men zich ongetwij feld af of het niet beter is deze algemene jaarvergadering af te schaffen. Men zou kunnen vol staan met het toezenden van alle jaarverslagen en de begro ting. Mochten er dan leden zijn, die hierover willen praten, laat ze dan maar trachten een ver gadering bijeen te roepen met een voldoende aantal stemge rechtigde leden. Dat men een op deze wijze be stuurde vereniging een stichting gaat noemen is niet geheel waar, maar dat het er naar .ruikt', staat als een paal boven water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 13