ENORME RAVAGE IN MUIDEN M Arsenicumschade Sluiskil: twee ton Fabrieksbaas redde vijf man het leven Snelle arrestatie van bankovervaller Surveyor zond scherpe foto's van de maan TR0TYLHUIS VAN KRUITFABRIEK GING DE LUCHT IN NIEMAND WERD GEDOOD OF ERNSTIG GEWOND Xt '■J*-'- jjk DUITSE GENERAAL EUROPEES NAV0-CHEF? Geen ieest Anarchie Ir Gena (NSM): hoe konden wij waarschuwen, wij wisten van niets' 209e jaargang - no. 127 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlr«il«: N V Beh. Mi|. >u<eCV Provincial) red. 3508, i4v. 3647/3843), Middel! nt. Heoldredeclturi O. A. de Kok A AVonntmenüarijc 88 cent ner week, ƒ11,40 per Inrarlaal. Ireno tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, ede. 2375). doet. Grote Merkt 2, Iel. 6140 (b.9.9. red. 7853, 1 1 5,25. Ingezonden mededelingen 2t£ X teriet. Kleine edycrtentixi (ntnimum 8 regelt) 35 cent pa per port ƒ11,65 per kneHeel. L» Iv. 5213), Oottburg, tel. 2395. Terr regel, (minimum ƒ1,75). .Brieve! Welltreet 58-60, lel. 2355 I. tel. 3133. edm. tel. 2094. 359300 PZC. Middelburg. Vrijdag 3 juni 1966 In 76 uur om ie wereld Pagina 3 Italië 20 jaar republiek SOME (Reuter) In Rome is gister ochtend het feit, dat Italië 20 jaar gele den een republiek werd, herdacht met een grote parade, waaraan 8000 militai ren met raketten, pantserwagens, tanks en vliegtuigen deelnamen. MUIDEN Een enorme ontploffing in het trotylhuis van de Eerste Nederlandse Springstoffen Fabriek ,De Krijgsman' in Muiden heeft gistermiddag omstreeks kwart over vier paniek ge zaaid in het ongeveer 3000 zielen tellende stadje aan het IJsel- meer. Het grote wonder is dat niemand ernstig gewond is. Hon derden mensen liepen verwondingen op, maar niemand hoefde in een van de ziekenhuizen in de omtrek te worden opgenomen. En dat terwijl er in het stadje geen enkel pand is aan te wijzen dat geen schade heeft opgelopen. De held van de dag was de 42-jarigê fabrieksbaas Gerrit de Roode die het leven heeft gered van een vijftal arbeiders die werkzaam wa ren in het trotylhuis. Hij hep naar de afdeling toe toen hij vuur meende te bespeuren. De heer De Roode, die in Muiden bekend staat alg een moedig en onverschrokken man, schreeuwde de vijf man toe onmiddellijk het bos in te rennen. Nauwelijks had het zestal enige dekking gevonden of met een verschrikkelijke dreun sloeg het trotylhuis uit elkaar. MUDDEN. Van dit woonhuis, dat bij de inrit naar de fabriek staat was na de explosie van het trotyl huis niet veel meer over. GEMINI OP TV HILVERSUM (ANP) De NTS zal vanmiddag van 16.00 tot 16.30 uur (mogelijk tot 17.00 uur) op Nederland I de uitzending over nemen, die de Amerikaanse tv via de satelliet Early Bird naar Euro pa zendt van do nieuwe poging, die vanaf Kaap Kennedy zal worden ondernomen om het ruim tevaartuig Genii ui-9 te lanceren. De reportage van de terugkeer van de capsule op maandag 6 juni wordt van 13.00 tot 14.00 uur. eveneens op Nederland I, uitge zonden. Voorts heeft de NTS het voornemen de samenvatting van de film, die de astronauten Staf ford en Cernan tijdens him vlucht zullen maken, op dinsdag 7 juni van 18.45 tot 19.00 uur op Neder land I uit te zenden. Heel Muiden stond gisteravond tot laat in de nacht in groepjes op straat om de laak te bespreken. Een man die niet ver van de kruitfabriek liep toen de ont ploffing zich voordeed vertelde: ,ik zag een enorme steelrvlam hoog boven de bo men uitschieten en plotseling volgde die enorme dreun. Ik had geen Dauw Idee wat er aan de hand was en ben direct plat op straat gaan liggen. Toen zag ik een rookkolom opstijgen. Eenmaal weer een beetje bij myn positieven begreep ik dat het een ontploffing was geweest in da fabriek'. Bejaardentehuizen Het zwaarst getroffen zijn een twaalftal bejaardentehuizen, voornamelijk be woond door gepensioneerde kruitwerkers aan de Prinses Irenestraat en de Bea- trixstraat in de nabijheid van de fabriek. Van één van de huizen was een gedeelte van het. dak volkomen in elkaar geslagen door een brok verwrongen staal dat over een afstand van honderden meters door de lucht is geslingerd. Dakpannen zijn bij honderden van de daken geslagen. In de bejaardentehuizen is geen enkele ruit meer heel. Een vrouw vertelde: ,de ko zijnen van de voorruit zijn dwars door midden gespleten'. En een timmerman die met zijn knechten uiteraard de han den vol werk had wees op een deur die volslagen uit zijn hengsels was gelicht. Totaal vernield is echter de woning van de chef vervoer van de kruitfabriek, de beer Klaas Buizer. Het huis staat aan de ingung van het 60 ha grote fabriekster rein waar de diverse afdelingen van het district zyn ondergebracht. Een gedeelte van de achtermuur is er uitgeslingerd. Kn het dak is gedeeltelijk naar beneden gekomen. Ruiten Hoe hevig de explosie wel geweest is blijkt wel uit het feit dat in het zes kilo meter verder gelegen Weesp ruiten zijn gesneuveld en dat zelfs een oude school in het centrum omver gehaald moest worden omdat er gevaar voor verder in storten bestond. Direct na de explosie heeft burgemeester W. Jongeneel, die pas anderhalf jaar in Muiden de scepter zwaait, contact opgenomen met het mi litaire kamp Kraaiio. Tegen zes uur arri veerde een groep van 80 man van de mobiele colonne met vrachtwagens die onmiddellijk begonnen met het opruimen van de glasscherven en dakpannen. Het Nederlandse Rode Kruis reed met wagens door de straten en verleende hulp. Honderden snijwonden moesten worden verbonden en zo liepen er gis teravond heel wat mensen rond met pleisters en verbanden. Tegen acht (Zie slot pag. 3 kol. 4) bij Balaguer leidt Dominicaanse verkiezingen SANTO DOMINGO (AFP) By de presidentsverkiezingen in de Domini caanse Republiek heeft dr Joaquin Bala guer volgens officieuze gegevens een meerderheid van ongeveer honderddui zend stemmen behaald by 300.000 uitge- lirachte stemmen, ongeveer een vierde van het totaal van 1.100.000. De liervor- mingspartjj van Balaguer z.ogt hiermee feeds ue overwinning te hebben behaald. ACHTERVOLGD DOOR BANKBEDIENDE Roofde ƒ96.000 uit bijkantoor Amro-Bank AMSTERDAM (ANP) Gister- morgen omstreeks half twaalf is een overval gepleegd op een bij kantoor van de Amrobank in de Scheldestraat in Amsterdam. De dader, de 22-jarige Duitser, werd na zijn vlucht gevolgd door een employé van de bank en kon korte tijd na de overval worden ingere kend. De algemeen procuratiehouder van de Amrobank. de heer Lastliuizen, vertel de over dé overval dat de dader eerst binnengekomen was kennelyk met het doel poolshoogte te nemen om wat geld te wisselen. Korte tyd daarna kwam hy opnieuw by het loket, nu met een grote gele boodschappentas en een revolver in de hand. lijk gevaarlijk. Wij konden daar niets tegenover stellen en ik wilde ongeluk ken voorkomen'. Nadat de man zijn tas gevuld had met de inhoud van de kassen een bedrag van 96.000 waarbjj hij voortdurend met zijn wapen dreigde, nam hij de benen. De procuratiehouder, die kennelijk geen moment zijn kalmte had verloren, gaf een van de bankbedienden de opdracht de man voorzichtig te volgen en' in het oog te houden en belde vervol gens 5x acht. In een oogwenk waren verschillende politieauto's aan het speu ren naar een blonde man in een zwarte jas met een gele boodschappentas, die gevolgd werd door een bankbediende. In korte tijd was de man gevonden en ge grepen. Hij werd overgebracht naar politiebureau Pieter Aertzstraat. Achtervolging 96.000 gulden De heer Lasthuizen gaf het personeel opdracht de man zijn gang te laten gaan: .Hij was gewapend en waarschyn- Dat de dader zo snel gegrepen kon worden en zijn buit du3 ook snel in veilige handen was, is vooral te dan ken aan het moedig optreden van de heer D. Seytsma, de bankbediende, die de achtervolging voor zijn reke ning nam en de dader geen seconde uit het oog verloor. De dader was bij zijn aanhouding al niet meer in het bezit van het geld en het luchtdrukpistool. Beide had hij inmiddels al overhandigd aan de bank employé Seytsma, die hem tijdens de achtervolging had weten te overreden om zyn plan niet door te zetten. YMSTERDAM. Bankemployé Sytsina door wiens moedige optre den de dader van de overval op de Amrobank spoedig kon worden ge arresteerd. Perfecte zachte landing in Zee der Stormen PASADENA, Caiifornië (UPI) Het Amerikaanse maanschip Surveyor heeft gisteren een ge slaagde zachte landing' op het maanoppervlak gemaakt en heeft verder een reeks scherpe televisiefoto's naar de aarde ge zonden waarop in detail het maanoppervlak staat afgebeeld. Het was voor de eerste maal dat de Amerikanen een poging deden een ruimtevaartuig zacht op de maan te laten landen. De reis van de Surveyor geldt als voorbereiding voor de bemande maan- reis die de Verenigde Staten tegen 1970 in het kader van het Apollopro- granima willen doen plaatsvinden. Met behulp van de foto's zal men o a een geschikte landingsplaats voor een bemand ruimtevaartuig kunnen bepa len. Overigens zijn de televisiefoto's, die rechtstreeks door de Amerikaanse televisie op de beeldbuis werden ge bracht en die met behulp van de com- SIMP 1 V *- «*V m «w v*m ■-? M* w- Bij het uittreden van Frankrijk uit de NAVO zal Duitsland aanspraak maken op het militaire opperbevel voor Centraal-Europa. Dit bleek tijdens een gesprek dat een onzer verslaggevers donderdag had met de Westduitse minister van defen sie Kai-Uwe von Hassel. Tijdens dit gesprek verklaarde minister Von Hassel dat men van West duitse zijde bereid is verplaatsing van de NAVO-raad naar Den Haag te steunen, indien men zou beslui ten het politieke hoofdkwartier van de Atlantische bondgenoot schap niet langer in Parijs geves tigd te laten. Voorwaarde is echter dat dan het hoog ste militaire commando in Europa beter bekend als SHAPE en thans ge-j vestigd in Roquencourt even buiten de; Franse hoofdstad in directe nabijheid l van de nieuwe NAVO-zetel komt. Aldus j verklaarde minister Von Hassel. Wat de positie van West-Duitsland in de j NAVO betreft zei Von Hassel zich voort- j durend en pijnlijk bewust te zijn van het groeiende gewicht dat Bonn in het At lantische bondgenootschap in de schaal legt. Een eventueel uitvallen va.n de twee Franse divisies, gevoegd bij een moge lijke vermindering van Amerikaanse en Engelse troepen, zou de militaire inspan ning van de bondsrepubliek twaalf divisies tegen 1970 nog markanter maken. Hierby kwam dat het militaire opperbe- voor het Centraal-Europese gedeelte .Afcent', nu in Fontainebleau onder de Franse generaal Crépin met de verdediging van een, eventuele frontlinie beiast Is, die van Hamburg tot aan de Zwitserse grens uitsluitend over Duits grondgebied loopt. Hoezeer men ook be grip had voor de weerstand die in tal van NAVO-landen, waaronder Neder land, zal ontstaan kwam men er niet onder uit, aldus Von Hassel, het nieuwe Afcent onder Duits opperbevel te stellen. Ook Duitsland was benaderd met het verzoek vestiging van één of meer hoofdkwartieren te onderzoeken. In aan merking kwam, zo zei Von Hassel, al leen Afcent dat mogelijk in de buurt van Aken terecht zou knnnen. municatiesatelliet Early Bird ook in Europa .live* op het scherm werden gebracht, niet de eerste opnamen van het maanoppervlak. Op 3 februari j 1 maakte de Russische sonde ,Loena-9' negen foto's van de maanbodem. Raketten De landingsprocedure van de Survey or zette op ongeveer 3300 kilometer boven het maanoppervlak in toen door het controlecentrum op de aarde kleine stuurraketten werden inge schakeld. Dit was nodig om het ruim tevaartuig zodanig te draaien dat de voornaamste remraket op de maan bodem zou zijn gericht. Toen de Sur veyor nog ongeveer 800 kilometer van de maan was verwijderd werd de af standsradar ingeschakeld. Op 100 ki lometer afstand schakelde de radar installatie vervolgens drie kleine mo toren in waarna de grote remraket tot onbranding werd gebracht. Deze raket, die een stnwdruk ontwik kelde van 10.000 pond en op vaste brandstof werkte, bracht de snelheid van het rnïmtevaartuig in 54 secon den terug van byna 10.000 kilometer per uur tot ruim 400 kilometer per uur. Toen de Surveyor de maan tot op 8,94 kilometer was genaderd werd de remraket afgeworpen en werd het gewicht van de Surveyor aldus terug gebracht van ongeveer 1000 ldlo tot ongeveer 290 kilo. Vervolgens werden de drie, op vloei bare brandstof werkende remmotoren weer ingeschakeld om de taak van de afgeworpen hoofdraket over te ne men en om de daalsnelheid nog ver der terug te brengen. Op een hoogte van ongeveer 4,5 meter boven het maanoppervlak bedroeg de snelheid nog ongeveer vijf kilometer per uur en werden de motoren weer afgezet waarna de Surveyor zacht en zonder moeilijkheden landde. Het neerkomen werd tenslotte nog opgevangen door schokbrekers, aangebracht in de drie landingspoten van de sonde. Deze po ten zijn voorzien van speciale .schoe nen'. De Surveyor, die in 63 uur een af- PASADENA. Een foto van het maanoppervlak, welke door de Sur veyor naar de aarde is overgeseind. Links op de voorgrond een stukje .maanrots' van 15 cm hoogte en 30 cm lengte. De heldere vlekken links in het midden zyn reflecties van de zon. stand van 350.112 kilometer heeft af gelegd, is geland in de Zee der Stor men. De landing vond plaats om 07.17 uur (onze tijd), praktisch op de van te voren berekende plaats. Vervolgens werd vanaf de aarde het stroomcircuit van de camera's inge schakeld. Een van de antennes, de ,a'- omni-antenne, die niet was losgeko men van de romp, leverde volgens de geleerden toch een .signaal van bruik bare sterkte'. Dit wees erop dat de antenne tijdens de landing toch nog was uitgeklapt. Nadat ook de camera's waren gecon troleerd, de lensopening was ingesteld en was overwogen om klenrenfilters te gebruiken hetgeen men niet no dig achtte werd de camera weer even uitgeschakeld. Dit gebeurde on geveer een half nur nadat de Sur veyor om 07.17 uur en 37 seconden (onze tijd), drie seconden later dan was voorspeld, op de maan was ge land. Even later werd de camera op nieuw ingeschakeld en werd het maanoppervlak in de directe omge ving van de landingsplaats zichtbaar. Een deel van de Surveyor en een van de landingspoten was duidelijk te zien rustend op de enigszins vlekkerige maanbodem. Op televisie De beeldsignalen van de Surveyor werden rechtstreeks door de Ameri kaanse televisie uitgezonden. Op het zelfde moment keek ook Europa mee naar de verrichtingen van de Ameri kaanse sonde via de communicatie satelliet Early Bird die het Ameri kaanse programma doorzond. ,Moby Dick' in haven Duisburg DUISBURG (DPA) De witte walvis ,Moby Dick' is gistermiddag even in de haven van Duisburg opgedoken. Zij zwemt nog steeds in zuidelijke richting de Rijn op. Tegen half tien was de Be luga door een Rijnschipper gezien bij de Hontbergerbrug in Duisburg-Ruhrort. In de nacht van woensdag op donderdag moet zy ongeveer zeven km hebben af gelegd. De eigenaar van de Duisburgse dierentuin, dr Wolfgang Gewalt, die het dier voor zijn dolphinarium wil hebben, zal opnieuw trachten het te vangen. Engels-Rhodesisch overleg hervat SALISBURY. RHODESIË (UPI) In de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn gisteren de besprekingen hervat tussen Britse en Rhodesische regeringsfunctio narissen. De besprekingen hebben tot doel een basis te vinden voor hervatting van formele onderhandelingen tussen beide landen. De informele besprekingen, waarmee in Londen werd begonnen, werden vorige maand verdaagd voor een periode van .consultatie en bezinning'. De leider van de Rhodesische onderhan delingsdelegatie, Sir Cornelius Greenfield weigerde bij zijn aankomst in het parle mentsgebouw, waar de onderhandelingen plaatsvinden, commentaar te leveren. burg het zevenhonderd- vijfjarig bestaan van deze stad niet worden gevierd, al thans niet op de ambitieuze wijze zoals een daartoe opge richt comité het zich had voorgesteld. Oorzaak: de begrotings- positie van Middelburg laat geen uit voering toe van de nogal kostbare plan nen van het comité. Ter verduidelijking moet er hier op worden gewezen, dat dit comité minder aan een .ouderwetse' feestviering had gedacht, maar meer aan een reeks van spectaculaire evene menten, een soort Middelburg-festival, waarmee een tweetal doeleinden kon worden nagestreefd, namelijk in brede kring de aandacht vestigen op Middel- burg-nu, voorts het bieden van een serie gevarieerde en attractieve gebeur tenissen zowel aan inwoners als aan be zoekers van de stad. Daarmee was even wel een fiks bedrag gemoeid. Het co mité meende echter, dat een dergelijke opzet de moeite van het overwegen waard was. Niet ten onrechte blijkbaar: zowel in als buiten de raad bestond er grote waardering en instemming voor dit streven. Ook hier geldt echter: waar niets is verliest zelfs de keizer (als we het comité daarmee mogen ver gelijken) zijn recht. De gemeente zag géén mogelijkheid van haar krappe be groting een groot bedrag (tussen de twee en drie"ton) af te zonderen voor een spectaculaire viering van het zeven honderd vijftigjarig bestaan. Dat is jammer, maar aan de andere kant begrijpe lijk. Wie de huidige begrotingspositie van Middelburg in aan merking neemt en bovendien let op de precaire financiële positie waarin de overheid als geheel zich op dit ogenblik bevindt, kan slechts concluderen dat b en w van Middelburg de raad terecht hebben meegedeeld, dat zij geen vrijheid hebben gevonden voor het bewuste plan gelden uit te trekken. In de raad zijn gisteravond stemmen opgegaan om te pogen enkele onder delen van het oorspronkelijke program ma met name werd aan de sport- sectie gedacht te laten doorgaan. Wij achten dat een waardevolle sugges tie. Binnenkort zal het comité nog een maal vergaderen: men mag aannemen, dat daar suggesties als gisteren in de raad gedaan, besproken zullen worden. Het lijkt ons Inderdaad juist dat de mo gelijkheden van incidentele evenementen worden onderzocht. Er is immers geen enkele reden voor het comité om doos in een hoekje te gaan zitten omdat nu zijn plannen niet kunnen worden ver wezenlijkt. Wellicht dat een of meer secties bereid zyn zelfstandig door te werken om na te gaan in hoeverre be paalde programma-onderdelen toch kun nen worden verwezenlijkt. j^anthjH Er is reden om vandaag nog e delburgs onderwerp i: en Mid- ö_- rubriek aan de orde te stellen. Voor de derde maal binnen zeven weken is er na melijk in deze stad sprake van openlijke geweldpleging. Ditmaal is een toerist er het slachtoffer van geworden. Het gaat er op lijken, dat Middelburg een gevaar lijk oord voor de argeloze voetganger wordt. Daarom hebben wij met instem ming kennis genomen van een medede ling, aan één onzer verslaggevers ge daan door de officier van justitie. ,Er zal nu fors worden opgetreden tegen jongelui, die zonder enige reden burgers molesteren', aldus de officier. Terecht. Het is toch te gek dat allerlei overmoe dige individuen er maar op los timme ren wanneer de houding van een burger hun niet aanstaat. Daaraan moet paal en perk worden gesteld. Het forse optreden, door de officier aangekondigd, kan wat ons betreft binnen de grenzen van de strafwet de hoogste graad krijgen. Aan een anarchie van dronken vuistvechters behoort in het arrondissement Zeeland zo spoedig mogelijk een eind te komen. Gedupeerde in Teixeir a-zaak schrijft officier AMSTERDAM (ANP) De Amster damse accountant en belastingconsulent A. Vos heeft een brief gericht aan de of ficier van justitie, hoofd van het parket, mr J. F. Hartsuiker. In deze brief spreekt de heer Vos het ernstige ver moeden uit dat een aantal bij het coin- niissionairshuis Dunlop &Co in bewa ring gegeven effecten zyn afgegeven aan de moedermaatschappij van Dunlop, de bankiersfirma Teixeïra de Mattes, die zoals bekend surséance van betaling heeft gekregen. Deze effecten zouden door Teixeira zijn gebruikt als onder pand voor opgenomen kredieten. De heer Vos zegt te vertrouwen dat de zaak - .een eventuele verduistering* - de volle aandacht van de officier zal hebben. De vermoedens van de heer Vos zijn ge rezen bij navraag naar de in open Se- waargeving gedeponeerde effecten bij Dunlop Co, bij de beherend vennoot van Teixeira, drs J. M. Fehmers en bfl een der bewindvoerders in de surséance- Teixeira. mr R. Korthals Altes. De heer Vos zegt over aanwijzingen te beschik ken dat vrije stukken van cliënten van Dunlop via Teixeira aan geldgevers in onderpand zijn gegeven De inmiddels door bewindvoerders benoemde accoun tants zouden dit op het ogenblik onder zoeken. aldus de heer Vos. Mr Korthals Altes .wilde zich op dit mo ment helemaal nog niet over deze zaak uitlaten. LANDBOUWERS ERG BOOS OP DIRECTIE SLUISKIL De schade, die aan de landbouw in de omgeving van Sluiskil is ontstaan door het ontsnappen van kali-arsenicum van de Nederlandse Stikstof maatschappij wordt thans ge schat op totaal 200.000. Don derdag is definitief vastgesteld, dat de ergste beschadiging zich heeft voorgedaan vlak bij de fa briek zelf. Verder in de richting Overslag neemt deze sterk af. Het gehele gebied is thans in kaart gebracht. De beschadigde gewassen blijven onder controle. De gedupeerde landbouwers toonden zich donderdag zeer verontwaardigd over het feit, dat de directie van de NSM hen niet had gewaarschuwd. Voorts zyn gisteren allerlei activi teiten ontplooid. Zowel de NSM als de gemeente Axel, op welk grondge bied de fabriek van de NSM staat, wachten thans af hoeveel de defini tieve schade wordt, voordat tot even tuele schadeloosstelling zal worden overgegaan en men wacht voorts op de uitslag van verschillende onder zoekingen, die worden verricht, tot verdere maatregelen kunnen worden genomen. De NSM wil met een nieu we technische voorziening een her haling van het gebeurde voorkomen. Naar wij verder vernemen heeft de directie van de NSM woensdagavond nog gezegd dat het chemisch bedrijf van de DOW m Terneuzen de schul dige zou zijn. Maar een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit dat in de kilometers lange strook tussen DOW en de NSM geen enkele be schadiging is aangericht. De gedu peerden toonden zich hevig veront waardigd over het feit dat de direc tie van de NSM hen niet heeft ge waarschuwd. Al meer gebeurd n ik nu iemand waarschuwen als -t weet wat er aan de hand is'. ons daarna ir V. Gena, be drijfsdirecteur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij. Hij vertelde ons dat het eerste koken van het ar senicum idat wordt gebruikt als middel om gas te .wassen') reeds vorige week woensdagavond werd waargenomen. Reeds toen is de pro- duktiè die de laatste tijd sterk is opgevoerd door reorganisatie, uit breiding van het bedrijf en over schakeling op aardgas vermin derd. Hij verklaarde dat de oorzaak moet worden gezocht in een techni sche storing (ontregeling van een kiep waardoor de grote hoeveelheid arsenicum is ontsnapt door sloten en watergangen en door de lucht. .Vrij dagmiddag om vijf uur werd de pro- duktie opnieuw verminderd nu tot 80 procent van de normale. Maar naderhand is gebleken dat toen het kwaad reeds was geschied', aldus ir Gena. Eerst na het binnenkomen van de eerste klachten heeft de directie ge merkt dat er gevaar aanwezig was, zo vertelde hij ons. Ir Gena acht het niet onmogelijk, dat de dampen zijn neergeslagen door de lage tempera turen, die zich juist voor Pinksteren voordeden. Dat is volgens hem al meer gebeurd. Over de vergoeding van de schade kon de heer Gena nog niets meedelen. Eerst dienen de be vindingen van de verschillende dien sten en de omvang van de schade bekend te zijn. Maatregelen Zodra bekend was dat zich een ern stig geval van vergiftiging had voor gedaan, heeft het gemeentebestuur van Axel onmiddellyk allerlei dien sten ingelicnt. Met name betrof dat de inspectie volksgezondheid, de ve- (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1