PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,WIJ NADEREN GEVARENZONE' Davo Coevorden nu ook dicht - 225 ontslagen Benelux-statuut voor ,Scheldemond' Kritieke dag voor kabinet NVV-voorzitter Kloos erkent Regering speelt met gedachte van een loonplafond Relletjes in Leuven Vredesbesprekingen Indonesië-Maleisië Overeenkomst tussen Nederland en de Sowiet-Unie Vlucht Gemini-9 nu ol) 31 mei BRUGGEN' NA AP CHINA? TVs M. C. Verburg: ,0ok economisch st-^Mireau' 209e jaargang - no. 116 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ƒ11,40 p«r k lal. 6140 (b.g.g ulmum 8 regelt Vrijdag 20 mei 1966 Excellentie, slaap zacht Pagina 3 Kr. Clro 359300 F DEN HAAG Het kabinet-Cals gaat vandaag een kritieke dag te gemoet. Vanochtend worden de re acties ingewacht van het bedrijfs leven op de regeringsvoorstellen inzake het te voeren loon- en prijs beleid. Daarna zal het kabinet zijn standpunt moeten formuleren om in staat te zijn volgens afspraak de tweede kamer maandag schrif telijk in te lichten. De kaarten liggen tamelijk verward. Na koortsachtig overleg gedurende de laat ste 48 uur tekent zich het volgende beeld af. kamp (KVP) deze zich voorstelt. Het NVV gaat daarbij voorop. Als er met de botte bijl (van een loon- plafond van 7 pet) gewerkt moet worden, zo is de gedachte, dan moet de regering daar maar mee komen. Voorstellen van de vakbonden zijn dus in dit stadium niet te verwach ten. De werkgevers zouden met een der gelijk plafond niet erg ingenomer zijn, maar verzetten zich voorname lijk tegen een mogelijke prijsstop die minister Den Uyl (PvdA) voor ogen zweeft. Men wijst in deze kring op het externe karakter van de econo mische problemen die het kabinet- Cals zich op de hals gehaald heeft. De PvdA-tweede-kamerfractie stelt woensdagmiddag apart bijeen om zich te beraden. De uitslag is niet bekend maar in politieke kring vreest men een zich van te voren vastleg gen van de socialistische regerings partner. De speelruimte van de PvdA -ministers zou zo in gevaar komen, en mogelijk daardoor ook het voort bestaan van het kabinet-Cals. De KVP-tweede kamer-fractie stelt zich op het standpunt dat men moet afwachten wat de regering gaat voorstellen. Wel heeft men geestver wanten in het kabinet duidelijk maakt dat voor de KVP slechts ingrijpen van de overheid op het ge bied van lonen en prijzen aanvaard baar zou zijn wanneer ook van rege ringswege drastisch bezuinigd gaat worden. Men zal hierbij geen uitzon deringen tolereren, een opvatting die voor minister Bogaers (KVP) een moeilijkheid kan opleveren omdat h(j met man en macht zijn, kostbare, woningbouwplannen wil doorzetten. De AR-fractie staat dichtbij het standpunt van de KVP, maar dringt zo mogelijk nog meer in de richting van overheidsbezuinigingen. Staalkaart van meningen Binnen het kabinet is de staalkaart van meningen niet minder gevarieerd. Scheidslijnen lopen liier naar gelang van partij en functie geheel door elkaar. Er wordt van minister-president Cals veel vertoon van besluitvaardig gezag ge- eist, zo kan men in politieke kring ver nemen, om de middelpuntvliedende krachten die het kabinet bedreigen te weerstaan. Bezuinigingsdwang Belangrijk is daarbij dat de overheid tot bezuiniging gedwongen wordt niet alleen op politieke gronden. Het dekken van het begrotingstekort- 1966 is minder makkelijk gegaan dan minister Vondeling zich had voorge steld, omdat de kapitaalmarkt tot het uiterste overspannen is gebleken. Het zal dus louter om financiële re denen al voor het kabinet-Cals onmo gelijk zijn dit jaar het regeringspro gram integraal door te voeren. Waar de klappen moeten vallen staat nog nog niet vast. maar dat de situatie minder rooskleurig is dan minister Den Uyl in het begin van het jaar meende is duidelijk." Zelfcorrectie In kringen die de regeringscoalitie na staan is men met deze .zelfcorrectie', hoe jammer men het ook vindt voor de goede voornemens van het kabinet-Cals, niet zo ongelukkig. De uitlating van drs Nederhorst, de voorzitter van ae PvdA- fractie in de tweede kamer, - dinsdag in het debat met het VVD-kamerlid Geertseina - dat een zekere temporise ring van overheidsuitgaven nodig zal kunnen blijken, ziet men in hetzelfde licht als een gelukkige aanwijzing dat ook in de hoek van de socialistische regeringspartner besef voor de econo mische realiteit van het ogenblik door breekt. Men gaat er daarbij vanuit dat Neder horst ook bezuinigingen voor dit jaar op het oog had, terwijl nij eigenlijk over de begroting van 1967 sprak. MOSKOU (TASS) In Moskou Is I woensdag een verdrag voor culturele Isamenwerking tussen Nederland en de iSowJet-Unle geparafeerd. Het verdrag voorziet in uitwisseling op grote schaal np het gebied van ln-t hoger onderwijs, ■de kunst, waaronder toneel- en fllm- j kunst, de radio, liet toerisme en de sport. BONDEN WILLEN GESPREK MET MINISTER Directie deelde mee: ,er is geen geld meer' DEVENTER (ANP) Het de- lacle van de Davo-haardenfabriek in Deventer is thans volledig ge worden. De directie heeft het per soneel van de Davo-vestiging in Coevorden meegedeeld dat ook dit bedrijf zal worden gesloten. Voor de ongeveer 225 personeelsleden houdt dit ontslag in. Korte tijd nadat de vennootschap bad bekendgemaakt surséance van betaling te hebben aangevraagd en gekregen, moest de sluiting worden aangekondigd van de bedrijven in Deventer. Deze maatregel kwam toen reeds 175 perso neelsleden op ontslag te staan. biet ingang van maandag Woensdag werd meegedeeld dat met ingang van maandag 23 mei alle be drijven van DAVO in Deventer en in Coevorden gesloten zullen zijn. De vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties, de ondernemings- Naar de directie desgevraagd nog mee deelde is het besluit om ook de gloed nieuwe fabriek in Coevorden stop te zetten, te wijten aan de houding van de bankier van Davo, de Nederlandsche Middenstandsbank. De bank weigerde verdere kredieten- te verlenen, ondanks het feit dat zich vlak voor de surséance- aanvraag een gegadigde had aangemeld voor de overneming van het bedrijf. Dit was ook de reden dat de Coevorden- se fabriek niet tegelijk met de bedrijven in Deventer is stopgezet. Davo is toen in surséance -gegaan om een rustiger klimaat te scheppen voor de verdere be sprekingen met deze gegadigde. Deze (Zie slot pag. 3 kol. 5) KAAP KENNEDY (AFP) ,Gemini-9' zal op 31 mei worden gelanceerd. Dit is woensdag officieel op Kaap Kennedy meegedeeld. ,Geinïnï-9' kon dinsdag niet in een baan om de aarde worden ge bracht vanwege de mislukte lancering van de agena-raket, waarmee de ruim tecapsule later rendez-vous zou maken. Bankier lil» Vlaamse studenten slaags met rijkswacht LEUVEN (ANP, Reuter) Tot het ochtendgloren was Leuven woensdagnacht het toneel van wil de taferelen, waarbij de studenten ware veldslagen leverden met de rijkswacht. Tussen de 500 en 1000 Vlaamse studenten raakten op tal van plaatsen slaags met de zwart- gehelmde politiemannen. In tegenstelling tot het harde optreden tegen de stakende mijnwerkers in Zwartberg, enkele maanden geleden, waarbij royaal gebruik wenl gemaakt van vuurwapens, ontzagen de politie mannen de studenten en beperkten zij zich in hoofdzaak tot het hanteren van 'aterkanonnen en liet werpen Arrestaties WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft ingestemd met het voorstel van de minister van defensie, Robert S. McNamara, dat de VS proheren ^rug gen naar comniunistisch-China' te bou wen teneinde het gevaar van een oor log door een misverstand te verkleinen. De woordvoerder van het State Depart ment, Robert J. McCloskey, deelde mee dat Dean Rusk van tevoren op de hoog te was gesteld dat zijn ambtgenoot van defensie woensdag in Montreal een der gelijke suggestie zou doen Andere func tionarissen van het ministerie van bui tenlandse zaken zeiden dat McNamara's verklaring dat de VS op de een of an dere wijze moeten traenten ,het isole ment van grote naties als rood-China te doorbreken', overeenkomt met de op 16 maart door Rusk afgelegde verklaring dat de VS moeten trachten ,de mogelijk heden van officieuse contacten tussen communistisch-China en onszelf' te ver groten. traangasgranaten. VS namen weer AMSTERDAM (ANP) - ,Wij staan niet bekend als economische pessimisten, maar ook in onze kring wordt nu duidelijk, dat wij de gevarenzone naderen'. Dit verklaarde gistermiddag de voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, in een begroetingstoespraak op het vijfjaarlijkse congres van de Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Volgens de heer Kloos is dit jaar een ding duidelijk geworden, dat het niet kan doorgaan met Ionen en prijzen als tot nu toe. Wij zitten met de economie in een kritieke zone. Er is geen enkele aanleiding voor een paniekstemming, maar het tekort op de betalingsbalans is zo duidelijk aan het stijgen, dat er volgens de heer Kloos iets moet gebeuren. Een regering die werkloos zou toezien dat een tekort op de betalingsbalans per manent zou blijven, is geen knip voor de neus waard. Voor de vakcentrale die deze gegevens aan zijn laars zou lappen, behoeft men al evenmin waardering te hebben. De heer Kloos zei, dat een h( haling van 1957 toen enkele jaren van grote betalingsbalanstekorten werden gevolgd door twee jaren van volkomen stagnatie van de economische groei, voor de werknemers ongunstige consequenties hebben. Bijsturen Hij betoogde, dat het er nu op aankomt hoe het bijsturen gebeurt. Het moet zich naar zijn mening zo voltrekken, dat de economische groei in stand blijft. Dat betekent dat het tijdig moet gebeuren, voordat er al te zware klappen In het bedrijfsleven vallen. De heer Kloos stelde daarbij als voorwaarde, dat het bijsturen psychologisch verantwoord moet gebeu ren en dat het aanvaardbaar blijft voor alle groepen die er bij betrokken zijn. Zonder aanvaarding van deze voorwaar den. is het bijsturen tot mislukken ge doemd. Loonplafond De heer Kloos zei voorts dat de regering op dit moment de schijn wekt de nadruk te willen leggen vooral tijdig te willen zijn met het ingrijpen, maar daarbij ver liest zij echter de psychologische kant teveel uit het oog. De NVV-voorzitter vond het niet dig er doekjes om te winden dat de regering speelt met de gedachte van het afkondigen van een loonplafond, op korte termijn. Het NW kan zich niet voorstellen, dat het ingrijpen van de regering zich daartoe zou gaan beperken. Waarschijnlijk zal er ook op ander terrein dan wel ingegrepen worden, waardoor ook het prysver- loop meer dan tot nu toe het geval was in de hand wordt gehouden. Onbillijkkeid Ook de overheid zelf, die een wel zeer ambitieus programma in een jaar heeft trachten te verwezenlijken, zou volgens de heer Kloos misschien het tempo iets willen verlagen. Het bedrijfsleven zal zijn al te grote investeringsdrang, die alleen maar tot verdere opvoering van de spanning op de arbeidsmarkt leidt, moeten intomen. De heer Kloos vroeg zich af of dit programma op korte ter mijn te realiseren is. zonder grote psy chologische spanningen op te roepen. Hjj gaf te kennen, dat het afkondigen van een loonplafond een grove onbillijk heid inhoudt voor de contraeten die nog moeten worden goedgekeurd. ,Men kan niet tijdens de rit van paarden wisselen', de heer Kloos. Dezelfde beoordelings- •men die tot nu toe hebben gegolden, zullen ook voor de komende cao's in acht moeten worden genomen. Daarmee wilde hij niet zeggen, dat elk contract onge wijzigd de eindstreep zou moeten halen. Er zal een mogelijkheid moeten zijn, om in gevallen waar duidelijke achterstan den zijn van de gemiddeld gewenst ge achte loonsverhoging af te wrjken. Even zeer zal er begrip voor moeten worden opgebracht, dat vele afwijkingen die de regering kennelijk als vaste norm is gaan beschouwen, worden ingegeven door het voorkomen van zwart loon, dat men thans gedeeltelijk in de contracten wil verwerken. Uiterst beperkt De mogelijkheden om op korte termijn bij te sturen zonder grove onbillijkheden (Zie slot pag. 3 kol. 1) Enkele malen werd de gummiknuppel gehanteerd. Er werden sléchts een do zijn arrestaties verricht. De rebelleren de studenten braken straten op en be kogelden de rijkswachten met Leuven se kasseien, waarbij winkelruiten sneu velden. Tal van studenten hadden zich tegen de waterkanonnades gekleed. Zij liepen rond in zwembroekjes met daaroverheen Minister Malik bevestigt kernproef WASHINGTON' (Reuter) De Ame rikanen hebben gisteren op hun proef- terrein in Nevada weer een ondergrond se kernproef genomen, hun twintigste dit jaar. De kracht van de ontploffing stond gelijk aan die van 20.000 tot 200.000 ton tnL Radioactiviteit in ons land niet toegenomen DEN HAAG De Chinese kernbom explosie heeft nog niet een toe.neming ~'an de radioactiviteit in ons land ten ;evolge gehad. De kans, dat de lieven tome gesignaleerde radioactieve wolk ook ons land zal passeren, Js niet groot. Pas over enkele «lagen kan definitief worden vastgesteld of de radio-actieve wolk ons land inderdaad .links' laat lig gen. Volgens een zegsman van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid bestaat er ook in het geval, dat de wolk ons land zal passeren, geen reden voor bezorgdheid. Al zou de hoeveelheid radioactiviteit in ons land, zoals in Ro me het geval is, worden verdrievoudigd dan nog is bij lange na niet de kritieke grens bereikt. De hoeveelheid radioacti viteit in onze melk bedraagt op het ogenblik tussen de 2% en 3 micro cu rie .volgens het ministerie een .norma le' hoeveelheid. Pas boven de 100 micro curie wordt de toestand kritiek. Incidenten in Barcelona BARCELONA (AFP) De inhuldiging van mgr Mareclo Gonzalez tot aartsbis schop-coadjutor van Barcelona, gister middag in de kathedraal van de stad, is gepaard gegaan met tul van incidenten. Op een gegeven ogenblik raakten op en kele meters van het hoofdaltaar zelfs mensen slaags. Gedurende de gehele plechtigheid, die anderhalf uur duurde, klonken in de kerk protestkreten. Over de benoeming van mgr Gonzalez bestaat in Catalonië in brede kring ontevreden heid, omdat hij een Castilliaan ls. De po litie verrichtte acht arrestaties in de kerk. De gearresteerden werden in de loop van de dag vrijgelaten. Zij droegen sporen van mishandelingen. Bij een van de knuppelcharches kreeg een volksvertegenwoordiger een slag op zijn hoofd. De rijkswachten negeerden zijn politieke onschendbaarheid. Kerk Tijdens de hoogmis in een Leuvense kerk hieven gisteren ongeveer 500 Vlaamse studenten de vrijheidshymne van de Amerikaanse negers ,We shell overcome' aan. Daarna volgde het lied ,De Vlaamse leeuw'. Op de collecteschaal legden ze briefjes waarop stond: ,Gèen gesplitste uni versiteit, geen geld'. De studenten hielden vervolgens zelf een collecte in de kerk, die naar hun zeggen ruim achthonderd gulden opbracht. Opnieuw kwam het woensdag tot een treffen tussen Vlaamse studen ten aan de katholieke universiteit van beuven en de rijkswacht. De studenten protesteren tegen de be slissing van de bisschop om de Franstalige afdeling te handhaven. Vermoedelijk al binnen enkele dagen De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, heeft gisteren verklaard dat zijn regering officieel heeft ingestemd met het voeren van onderhande lingen met Maleisië ter beëindiging van de reeds 32 maanden durende confrontatie. Beide landen hebben reeds enige we ken geleden verklaard bereid te zün tot onderhandelen. Gisteren heeft de plaatsvervangende premier van Ma leisië, toen Abdoel Razak, een be zoek aan Noord-Borneo vroegtijdig afgebroken om naar Koeala Loem- poer terug te keren, volgens hem om zich voor te bereiden op besprekingen .in de komende dagen'. De verklaring van Malik, tegenover ver slaggevers, was de eerste officiële be vestiging dat Indonesië tot praten be reid is. Volgens Malik wacht hij slechts op het bepalen van de tijd en een plaats buiten beide landen door Malei sië, om met Razak in conferentie te gaan. SUGGESTIE OP STUDIEDAG IN EINDHOVEN EINDHOVEN .Het is nu hoog tijd om tot aetïe te komen in de samenwerking over de grenzen heen. Daarom moeten we één of twee projecten aan pakken Na twintig jaar Bene lux moet de studeerfase voorbij zijn'. Het was een suggestieve conclusie, die woensdag viel te trekken uit verhandelingen en paneldiscussie op een studiedag in Grand Hotel ,De Cocagne' over ruimtelijke ordening in het Benelux-middengebied. Twee concrete ideeën kwamen er op tafel: een statuut .Scheldemond', tussen België en Nederland, een regio naal overlegorgaan over zaken als planologie, lucht- en water verontreiniging, economische aan gelegenheden, streekvervoer en dergelijke voor het gebied Ant- werpen-Bergen op Zoom en de oevers van de Westerschelde; een verdrag daartoe moet worden voorl»ereid; I een gezamenlijk economisch stu diebureau dat zich met behulp van moderne technieken van onder zoek moet belasten met de in richting van het gehele centrale Beneluxgebied; de economische studies zijn geografisch te frag mentarisch en te empirisch van karakter. Aan weerskanten van de tafel hebben de deelnemers aan deze studiedag, georganiseerd door het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwerking, zich intensief bera den over de stand van zaken van de Benelux-Ln-praktijk op het moment- nu en de mogelijkheden om er echt vaart in de brengen. Bijna negen jaar terug was er zo'n eerste regionale Benelux-contactdag. Vertegenwoordi gers van de provinciale en gemeente lijke overheid en van het bedrijfs leven zetten zich toen om de tafel. Men was zich ervan bewust dat eeD aantal gewesten in Zuid-Nederland en Noord-Bel gië jarenlang in de nationale periferie gelegen zich in een hoog tempo zou gaan ontwik kelen. De vraag, die men zich stel de: hoe kan deze ontwikkeling aan beide zijden van de staatsgrens het best worden gecoördineerd? Het Be nelux-middengebied is sindsdiens op alle mogelijke facetten doorgelicht. Er werden rapporten opgesteld, we tenschappelijke analyses gegeven, pu blicaties zagen het licht, de regerin gen werden bij de problematiek be trokken. Belangstelling genoeg dus. De gebieden aan weerskanten van de iing door te maken. Voorbeelden: de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, Ant werpen, openlegging van de Kempen, actuele problematiek in de driehoek Aken-Luik-Maastricht. Maar aan de praktische situatie van een gemeen schappelijke aanpak lijj de ontwikke ling van het Benelux-middengebied is weinig veranderd sinds 1957. Dit beeld schetste voorzitter M. J. Keyzer, voorzitter van het comité Benelux in Nederland aan het begin van de studiedag cn daaruit was maar één ding af te leiden: het was nu meer dan ooit tijd geworden om op praktische uitvoering van coördi natie aan te sturen. ,SPIL' Vandaar de suggestie van drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, even later om een econo misch studiebureau op te richten. Een gedachte, ondersteund door dr V. Neesen. directeur van de economi sche raad van Belgisch-Limburg. Hij pleitte voor ,een bescheiden, maar permanent secretariaat, dat de spil zou kunnen worden van een actieve samenwerking'. Duidelijk liet hij uit komen dat er op het moment in de verschillende organen van Benelux- samenwerking op regionaal gebied niet efficiënt en systematisch genoeg kan worden gewerkt. Bij de paneldiscussie werd het dui- delijk: het werk van de studie- en (Zie slot pag. 2 kol. 5) WALVISJACHT OP DE RIJN DUISBURG (DPA-Rcuter) Met een schot uit een narcosepin- tool, maakte de directeur van de dierentuin in Duisburg, dr Wolf gang Gewalt, gisteren een voor lopig? einde aan een spectacu laire .walvisjacht' op de Rijn. Het vijf meter lange «lier, een Beluga- dolfijn die in de Poolzeeën thuis hoort en zich maar zelden in de Noordzee vertoont, was woensdag bij Duisburg door een schipper waargenomen. Andere schippers menen het nu al zondag bij Nijmegen gezien te heb ben. Op alle manieren, o a met tou wen, netten en pijl en boog, heb ben zoölogen, bijgestaan door de waterpolitie, de brandweer en mi litairen, de dolfijn levend probe ren te vangen, maar steeds was ,Moby Dick' zoals hij al gauw ge noemd werd zijn belagers te snel af. Toen dr Gewalt met een nar- cosepistool verscheen was de dol fijn echter verloren. Hij werd in de rug getroffen en verdween on der water. Of de dolfijn nu op de bodem van de Rijn ligt te sterven of de .jagers' een nieuwe poets gebakken heeft weet men nog niet. maar men kreeg gisteravond wel het vermoeden dat de vis was ontsnapt en opnieuw de Rijn af zakte. Rivierpolitie en brandweer maSan op het ogenblik jacht op een dol fijndie men woensdag in de Rijn bij Duisburg heeft zien snoemmen. De directeur van de dierentuin rti hier om een beluga gaal. Foto bo ven: politie en brandweer proberen het dier te vangen. Foto onder: de vis »n het water van de Rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1