Waarde continentaal plat stijgt nog Commandopost aardgasnet is geopend Postwissel wordt op 1 juni as ponskaart Debat loonbeleid KLANKBOKU Johan uit hei vuistje ,Ton van Luns' naar VN-fonds L0EB1S,R0EMEN ANAK AGOENG VRIJGELATEN Amsterdamse WD wil wethouder voor verkeer Hagenaars kochten zonder te betalen NSDAG 18 MEI 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vanging van de mijnwet 1810, een tijde lijke regeling inhoudt, werd door de kamer algemeen met instemming be groet. De minister constateerde .bij uit zondering' deze algehele instemming van de kamer, waarbij hij vooral wilde vastleggen de verklaring van de libera le heer mr F. Portheine, die had ge- (Van parlementaire redacteur), taal plat dank ei) het aanhoren ran Ameiana - u.-i., Minister drs J. idrffstorr™ ten noorden 1 "n op het Engelse blok van het plat al- groter is geworden. .Dat is betoogde de minister, die ver der zei, dat de toekomstige waarde van het continentaal plat steeds stijgende is. DEN HAAG M. den Uyl van economische za-|ieèn ken heeft zich gisteren in de twee- iets anders dan schade voor economie hetono-oe ile minister dek amer met klem verzet tegen de bewering, dat de Nederlandse burgers schade hebben geleden door het feit, dat nog steeds geen begin is gemaakt met de boringen op het Nederlandse deel van het continentaal plat. ,Het Nederland se volk heeft nog geen stuiver verloren en de Nederlandse econo mie nog geen gulden schade ge leden als gevolg van het feit, dat tot dusver nog niet met borings werkzaamheden is begonnen', al dus de minister. DEN HAAG Minister drs J. M. den Voorts wees de bewindsman erop, dat de aantrekkelijkheid van het continet:.- Instemming De minister zei een en ander tijdens de behandeling van het wetsontwerp hou dende regelen met betrekking tot de opsporing van delfstoffen door boringen (wet opsporing delfstoffen). Deze wet, die in afwachting van het tot stand ko men van een nieuwe mijnwet ter ver- onze instemming heeft'. A. G. J. Hermans overleden ROTTERDAM (ANP) - Maandagavond is op 71-jarige leeftyd overleden dr A, G. J. Hermans, clürurg en auteur te Rotterdam, laatste jaren woonachtig te Ulvenhout, schrijver van het eerste Ne derlandse jagerswoordenhoek, het Vade- cam medicum polyglotticum en Jacht taal. (Van onze Haagss redactie) De Nederlandse regering heeft besloten de voor het .Defence and Aid Fund' be stemde gelden op andere wijze ten goe de te laten komen aan de slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. Het verbod van het (DAAF' in Zuid-Afrika heeft liet n 1 .moeilijk zo niet onmogelijk' gemaakt, aldus bericht minister Luns in de memorie van ant woord aan de eerste kamer, om dat fonds in te schakelen bij de uitkering van gelden. De 100.000 die op de begroting van buitenlandse zaken is uitgetrolfken zal daarom op het ,VN-fonds voor Zuid- Afrika' worden overgemaakt. Overleg is gaande met het bestuur van het fonds om zekerheid te krijgen dat dit bedrag inderdaad alleen voor rechtskundige bij stand aan apartheidsslachtoffers ge bruikt zal worden. Het ,VN-fonds voor Zuid-Afrika' geeft ook ondersteuning aan familieleden van vervolgden, een doelstelling die niet past bij hetgeen de Nederlandse regering met de ,ton van Luns' wilde bereiken. DJAKARTA (UPI) De voor malige Indonesische ministers van buitenlandse zaken Moham med Roem en Anak Agoeng zijn gisteren met 13 andere politieke gevangenen op erewoord vrijge laten na drie tot zeven jaar ge vangenisstraf te hebben uitge zeten. Onder de andere vrijgelatenen zijn de voormalige vice-pr.emier Prawoto Mangkoesasmito en de bekende journalist Mochtar Loebis, vroeger verbonden aan het thans verboden blad .Indo nesia Raja'. Dertien anderen, onder wie tien leiders van de opstand op Sumatra en Cele bes in 1958 ,zijn in verzekerde bewa ring gebleven in een bewaakt huis in de Chinese wijk van Djakarta. De vrijgelatenen kregen het advies thuis te blijven en zich wekelijks te melden op het kantoor van de procu reur-generaal, generaal-majoor Soe- giharto. Voor reizen buiten de hoofd stad moeten zij een officiële vergun ning aanvragen. De langdurigste gevangenschap onder ging Mochtar Loebis. Deze werd in 1958 zonder in staat van beschuldi ging te zijn gesteld in de gevange nis geworpen. In 1962 werd hij vrij gelaten maar spoedig weer gevangen gezet na zijn terugkeer van een con ferentie van het Internationale Pers Instituut (IPI) in Tel Aviv, waar hij naar de mening van de Indonesische autoriteiten te openhartig gesproken had over de positie van de pérs in zijn land. Reuter meldde, dat ook sultan Hamid van Pontianak is vrijgelaten. Hij is premier van West-Borneo geweest en werd later Indonesisch minister zon der portefeuille. Korter wachten aan het loket PTT bespaart 50 mensen (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG op 1 juni aan staande wordt de binnenlandse postwisseldienst van de PTT ge automatiseerd. De bestaande post wissels worden vervangen door ponskaarten. De nieuwe postwis sels zullen één dag langer onder weg zijn. Dat betekent: vandaag storten overmorgen incasse ren. De belanghebbende krijgt straks de postwissel in een geslo ten enveloppe toegestuurd, wat de geheimhouding ten goede komt. De wachttyd aan het loket zal korter worden door vereenvoudiging van de stortings- en uitbetalingshandelingen. Do nieuwe postwissels zullen aan elk postkantoor in Nederland kunnen wor den geïnd. Nu kan een postwissel al leen worden geïncasseerd aan het post kantoor dat op de postwissel staat ver meld. Mededelingen voor de geadres seerde zullen straks niet ineer op eet aparte strook, maar in een vak achter op de postwissel vermeld moeten wor den. Computer De PTT bespaart door deze automa tisering ongeveer 50 mensen. De cir ca 30 meisjes die in Utrecht de cen trale controle van de 7 tot 8 mil joen postwissels per jaar verzorgen, zullen geleidelijk afvloeien. De PTT vertrouwt dat het natuurlijk verloop bij dit personeel ontslagen onnodig zal maken. De controle wordt na 1 juni geheel verricht door een com puter in het computercentrum van de PTT in Arnhem. De overige personeelsbesparing ligt bij de loketdiensten. De uniformering van de formulieren en van het werk aan de loketten, maakt het mogelijk, hier en daar een loket te sluiten zonder dat het publiek langer hoeft te wachten. Het tarief voor postwissels blijft onge wijzigd: 0,50 voor bedragen tot en met 25 en 0,75 voor hogere bedra gen. Het toegestane maximumbedrag blijft ook hetzelfde: 2000. De buiten landse postwisseldienst verandert niet. De huidige postwisselformulieren moe ten tot en met 31 mei worden gebruikt. Van 1 juni af worden uitsluitend de nieuwe ponskaart-postwissels ter stor ting geaccepteerd. Aan elk loket De PTT streeft er naar, de handelin gen aan het loket (stempelen van formulieren, bijschrijven van stor tingen en uitbetalingen op lijsten enz.)te verkorten en meer handelin gen achter het loket te doen verrich ten, zodat het publiek er niet op hoeft te wachten. Daarbjj wordt gebruik gemaakt van nieuwe telmachines, zogenaamde du- plexmaehines. Bij de 200 grootste post kantoren worden deze machines al ge bruikt. Over twee jaar hoopt men de machines in alle 2200 postinrichtingen in gebruik te hebben. De bedoeling is, mettertijd alle loket handelingen aan elk loket te doen ge schieden. Het publiek hoeft dan niet van loket naar loket te schuiven men bijvoorbeeld geld wil storten en postzegels kopen. Andere manieren om de loketten te ontlasten, zijn in voorbereiding. De PTT wil onder meer bereiken, dat pensioen betalingen en ziekte-uitkeringen wor den overgeschreven op de post- of bankrekening van de belanghebbende. Ook de uitbetaling van de aow wil men veranderen. Nu moeten bejaarden op een bepaalde dag op een bepaald post kantoor hun uitkering halen. Over drie jaar hoopt men de uitkering per cheque aan de belanghebbenden toe te sturen. Deze cheque zal dan op alle postkantoren kunnen worden geïncas seerd. De administratie van de sociale ver zekeringsbank, die de uitkeringen doet, zal dan ingrijpend moeten worden ge wijzigd. Hierover is overleg gaande. De PTT neemt, voorts op het ogenblik proeven om aan geldloketten een klein aantal postzegels te verkopen. In verband met de algemene sta king in Parijs moesten werklieden uit de voorsteden over eigen ver voer beschikken om naar hun ioerlc te gaan. (Het Franse pers bureau moest voor het telegra fisch overseinen van de foto ge bruik maken van een noodaggre- gaat vandaar de mindere kwali teit). AMSTERDAM (ANP) In een ver- keersrapport der afdeling Amsterdam van de VVD wordt, gepleit voor een noodzakelijk geachte wethouder voor verkeerszaken. Voorts wordt gesteld dat er een duidelijke behoefte valt te consta teren naar meer voorlichting Inzake het verkeer van de zijde van de overheid. Slot van pagina 1 een schriftelijk stuk bij dc kamer te zien ingediend. Tal van actuele po litieke zaken lijken te worden behan deld aan de overzijde van het binnen hof, betoogde mr Toxopeus. Dr Veldkamp De voorzitter vroeg hierop aan minister Veldkamp, die aan de regeringstafel had plaatsgenomen, of deze op zeer korte termijn, dus gisteren of vandaag, een mondelinge verklaring wilde afleggen over lonen en prijzen. De bewindsman antwoordde, dat de regering altijd de ka mer zo snel mogelijk informeert over belangrijke maatregelen inzake het loon en prijsbeleid. Hij zegde toe, dat zodra het kabinet zijn beslissingen zal hebben genomen en de minister nam aan, dat dit op zeer korte termijn zal zijn, de kamer onverwijld op de hoogte zal wor den gesteld. Om de kete brij De heer Bakker bleek echter niet te vreden. Hij vroeg hoe het te verklaren is, dat de minister nu spreekt over het nemen van beslissingen', terwijl de mi nister-president vorige week vrijdag na afloop van de kabinetsvergadering aan de pers zou hebben medegedeeld, dat het kabinet een gedragslijn heeft vastge steld. ,Zo draait men om de hete brjj heen', vond de heer Bakker. Minister Veldkamp zei hierop, dat het de gewone procedure is, dat het kabinet een ge dragslijn vaststelt. De communistische afgevaardigde was niet door de minis ter overtuigd en vroeg vervolgens offi cieel aan de kamer verlof de ministers van sociale zaken en van economische zaken te mogen interpelleren over de door de regering vastgestelde gedrags lijn. Tegen interpellatie De overgrote meerderheid van de ka mer was echter tegen het toestaan van een interpellatie. De heer Schmelzer zei de indruk te hebben, dat de kamer prijs stelt op een schriftelijke informa tie van de regering, na afloop van het beraad met het bedrijfsleven. Door het toestaan van een interpellatie zou de kamer op deze informatie vooruitlopen. Bovendien was de KVP-fractieleider van oordeel, dat een dergelijk beraad nooit op politiek gebied wordt doorkruist. Ook mr Toxopeus vond een interpellatie van daag te vroeg, maar over veertien dagen te laat. Als de regering aanstaande vrij dag beslist, dan moet het mogelijk zijn volgende week een debat te houden. De AE-fraetieleidcr, do heer B. Rool- vlnk, achtte het onvoorstelbaar zon der schriftelijke voorbereiding te spreken over een probleem, dat by regering en bedrijfsleven nog volop in studie is. Ook drs G. M. Neder- horst deelde deze mening. Een niet schriftelijk voorbereid debat noemde hij onvruchtbaar. Een termijn van veertien dagen vond hij echter te lang. Het debat kon vol gende week plaatshebben. Mr H. J. K. Beernink, de fractieleider van de CHU, vond een debat niet op portuun. Het overleg met het bedrijfsle ven is nog gaande. Als nu een Inter pellatie werd gehouden, zou de regering het achterste van haar tong toch niet laten zien. Wel stelde hij prijs op een nota. Minister Veldkamp zegde toe, dat hij er graag naar wilde streven uiter lijk maandag de nota bij de kamer in te dienen, al moest hij enig voorbehoud ma ken wat de technische kant betreft. De heer Bakker constateerde hierop ,met vreugde', dat zijn doel, op korte termijn te worden ingelicht, was bereikt door de toezegging van de minister en het be sluit woensdag in de kamer een debat te houden. Daarom trok hij zijn inter pellatie-aanvrage in. Auto-ongelukken kosten VS per jaar 25 miljard WASHINGTON (UF1) De Ameri kaanse onderminister van handel voor wctenschnp en techniek, J. Herbert Hol- lnmon, heeft verklaard dat auto-onge lukken de Verenigde Staten per jaar tussen de 25 tot 30 miljard dollar kosten aan beschadiging van eigendom en ver lies van manuren voor dc economie. EERSTE METROTREINSTEL SPOEDIG IN ROTTERDAM UTRECHT (ANP) Metrorijtuig no 1, het eerste treinstel voor de Rotterdamse metro, heeft gistermid dag een provisorisch proefritje ge maakt op het fabrieksterrein van Werkspoor in Utrecht. Dit eerste ge lede metrotreinstel uit een serie van 27 wordt begin juni naar Rotter dam getransporteerd, waarna de Rotterdamse Elektrische Tram niet een reeks proefnemingen kan begin nen alvorens de 5,6 km lange me trolijn van de linker-Maasoever nr het Rotterdamse centraal station 1968 officieel in gebruik kan worden genomen. Werkspoor in Utrecht zal van juni af elke week de helft van een geleed metrotreinstel afleveren, zodat volgend jaar het mlljoenenpro- ject (elk stel kost 7 a 8 ton) op de plaats van bestemming is. De Rotterdamse wethouder van openbare nutsbedrijven, de heer H. W. Jettinghof, de adjunct-directeur en staffunctionarissen van de RET, hebben gistermiddag het eerste me tro-treinstel met gretige blikken be keken. Het proefritje werd mogelijk gemaakt door een diesel-locomotief je, omdat de .echte metro' met railvoe ding moeilijk kon worden nage bootst. In ieder geval kregen de Rot terdamse gasten een goed beeld van hun nieuwe openbare vervoermiddel, dat tvens een primeur voor Neder land is. Utrecht: Bij Werkspoor is het eer ste treinstel voor de Rotterdamse metro gereedgekomen. Voor de bewoners van de Maasstad een geruststellende gedachte, dat ook aan het rollend materieel wordt gewerlct. GASTVRIJHEID. De kamer van koop handel van Cocoa Beach (VS) heeft een landingsbaan van 90 meter breed en 300 meter lang ,in gebruik' gesteld, die bestemd is voor alle bewoners van andere planeten, die een bezoek aar aarde willen brengen. Er zijn borden ge plaatst waarop te lezen staat: .dit is het opvangcentrum voor niel-geïdenti- ficeerde vliegende voorwerpen'. Hel ge meentebestuur van Cocoa Beach heeft besloten, dal als ooit niet-aardse wezens mochten besluiten Cocoa Beach met een bezoek te vereren, een comité van ont vangst zal worden gevormd... Centrale post in Den Haag Israël kijkt naar het oosten l«a -.voord™ ler halte I genomen van dr Nachoorn Goldniann. Ivoorzitter der zionistische wereldorgani satie en president van het World Jewish Congress, die in de joodse wereld nogal beroering bracht door te adviseren met Rusland te onderhandeU-n over de po sitie van de joden in dat land en over de betrekking'-n met de Arabische sta ten. De Iraelixchè regering heeft haar minister van buitenlandse zaken naar Oost-Europa gestuurd om de basis voor besprekingen te leggen. Officieel ut mi nister Abba Elian naar Warschau voor een werkvergadering met dc Israëlische ambassadeurs in de communistische landen, maar zeer belangrijk is daarbij een onderhoud met zijn Poolse collega, Rapacki. Tien jaar lang heeft Polen zijn grenzen gesloten gehouden voor Israëlische regeringsfunctionarissen, vo rig jaar legde Eban in New York con tact met Rapacki en het resultaat daar- was. dat besloten werd eens in Warschau te praten. Israël, wil in de eerste plaats praten over de geschillen met de Arabische landen. Goldmann gaI reeds al» zijn mening dat de oplossing van deze kwestie niet In Cairo. Jeruza lem of New York. maar in Moskou moet worden gezocht. Israël Is het daarmee blijkbaar eens. Via Polen hoopt de Israëlische regering een betere verstandhouding te bereiken met de Russen en reeds is men er van afgestapt de Russen to bekritiseren om hun beleid jegens de drie miljoen joden die in de Sowjet-Unle leven. Israel is door de Russen feitelijk aangemoedigd om een toenaderingspoging te doen. Kortgeleden had de Russische ambassa deur in Tel Aviv, Dimitri Chuwakhim, in Jeruzalem een onderhoud met pre mier Levi Esjkol. De ambassadeur zei bij die gelegenheid dat zijn regering de soevereine rechten van alle staten in het Midden-Oosten eerbiedigt en een vreedzaam naast elkaar bestaan van Israël en de Arabische landen zou toe juichen. Het waren de eerste vriende lijke woorden die een Rus in Israël sprak en omdat andere verschijnselen op een grotere verdraagzaamheid wij zen, heeft men er in Israel grote waarde gehecht. Op allerlei gebieden ziet men hoe sprake is van een toenadering tus sen Israël en vele Oosteuropese staten. De Sowjet-Unie is voor een uitwisse- van culturele evenementen en heeft iet kader daarvan de schrijver Kon- stantin Simonow naar Israël laten gaan. Simonov heeft tijdens dit bezoek voor gesteld Israëlitische literatuur in het Russisch te vertalen en Russische wer ken in het Ivrieth. Met Hongarije zijn de betrekkingen de laatste tijd eveneens sterk verbeterd. De gouverneur van de Bank van Israël brengt binnenkort een bezoek aan Hon garije op uitnodiging van de Hongaarse Staatsbank. Polen gaat echter voorop. Een Poolse handelsmissie is in Israël om de handel tussen beide landen nieuw leven in te blazen en dat kan allemaal doordat op politiek gebied zulke vorde ringen zijn gemaakt. Het gaat de Is raëliërs echter in de eerste plaats om Rusland. Zij verwachten dat een even tuele vermindering van de Russische hulp de Arabische landen zal dwingen een overeenkomst met Israël te sluiten. Met het voorbeeld van de Russische bemiddeling in het Indiaas-Pakistaanse conflict voor ogen, trachten de Israëli ërs Moskou zo ver te krijgen dat het zich voor de Israëlische kwestie gaat interesseren. In verband met dit doel heeft minister Eban ook de westelijke hoofdsteden bezocht. Voor Moskou is Israël Inmiddels min der een volgeling van de Ameri kaanse politiek dan het ooit Is geweest. Israël is niet afkerig de Oder-Neise-li- nie al3 de westelijke grens van Polen te erkennen en Israël neeft het Ameri kaanse verzoek in de wind geslagen, de Zuldvietnamese regering te erken nen door de uitwisseling van diploma ten. Israël is er meer mee gebaat een verzoening met de Sowjet-Unie te be reiken dan de Verenigde Staten ter wdlle te zijn. Een achttien jaar lang alleen op het westen gerichte politiek heeft het land eerder verder dan dich ter b(j een vrede met de Arabische landen gebracht. Voor die vrede is toe nadering tot de Sowjet-Unie wenselijk, want zij heeft grote invloed in het Ara bische kamp. Die invloed is tot heden ten nadele van Israël gebruikt. Met de reis van Abba Eban naar Polen zal worden gepoogd het communistische kamp ook in politiek opzicht voor Israël te winnen. Israël houdt er daarby re kening mee, dat het vanwege het Chi nees-Russische conflict, ook in het be lang van de Sowjet-Unie is als de rust in het Midden-Oosten een stevige basis krygt. Snel optreden bij storingen DEN HAAG (ANP) In het hoofdkantoor van de NV Neder landse Gasnnie in Scheveningen is gisteren een centrale com man- dopost in gebrnib gesteld, waar mee men zich voortdurend op de hoogte kan stellen met de gang van zaken in het aardgasnet. De plaats van de centrale commando post is nog maar voorlopig, in 1968 de post naar Groningen verhui zen. De kosten van het project belopen rond 3,3 miljoen gulden en daarbij komt nog de vergoeding aan de PTT, die voor d: telefoonverbindingen zorgt. Stations twee systemen, waardoor by storing van het ene systeem op het andere overgeschakeld kan worden. De centra le commandopost roept achtereenvolgens alle meet- en regelstations op via een speciale code waarin ook het antwoordt wordt ontvangen. Iedere storing wordt binnen een halve minuut in Schevenin gen geregistreerd door het aangloeien van een lampje en een geluidssignaal. De methode is zodanig beveiligd dat sn verminkt telegram automatisch •orat gewijzigd. Inlaatdruk, uitlaatöruk en doorgestroomde hoeveelheid gas wor den van alle meetposten in Schevenin gen op een draaiende strook papier ge registreerd. In de meet -en regelstations wordt gebruik gemaakt van een zoge naamde .flow computer", die de geme ten gegevens verwerkt. i Dit werd gisterochtend medegedeeld op L een persconferentie in het hoofdkantoor) van de Nederlandse Gasunie door de! hoofddirecteur, ir J. van Dam van Is- selt, de technisch directeur ir A. H.' Kloosterman, en de chef-gastransport. ir A. W. Guinee. Een vijftigtal meet-, en regelstations in Nederland, zes exportstations en onge veer veertig stations voor het meten van de gasdruk in de provinciale lei dingen zijn op de centrale commando post aangesloten. De regeling van de gasdruk geschiedt ter plaatse, doch mo gelijk zal dit in de toekomst ook cen traal kunnen geschieden. Ook is de installatie zodanig inge richt dat in de toekomst een computer ingebouwd kan worden, die bewakin; door middel van het menselijk oog over bodig maakt. Als gevolg van het nieuwe controle systeem is het mogelijk storingen in de plaatselqke gasvoorziening, bij voorbeeld door hydraatvorming. tij dig te signaleren, waardoor deze sto ringen beperkt kunnen worden. De hydraatvorming kan in het begin stadium gemakkelijk worden opgehe ven door middel van meternolinjec- ties. Naar aanleiding van de metin gen is het ook mogelijk een adequaat programma voor leidingbouw samen te stellen. ABBA EBAN verzoeningsgebaa DEN HAAG. (ANP) Nadate vorige week maandag de eerste aangiften Ma ren binnengekomen, waarvan het aantal inmiddels tot tientallen is opgelopen, heeft de Haagse politie de 27-jarige A M. B. en de 26-jarige F. H. S., twee ho telhouders in Den Haag, aangehouden op verdenking van flessentrekkerij op grote schaal. S. wordt bovendien nog verdacht van heling. Het tweetal had volgens de politie in juli vorig jaar een grote verscheidenheid van goederen, nodig voor de volledige in richting van een bar in de Haagse bin nenstad en van ene hotel, ook in Den Haag, gekocht zonder te betalen. De to tale waarde van de onbetaalde rekenin gen beloopt voorzover tot dusver kon worden vastgesteld, een bedrag van1 50.000 gulden. De politie verwacht ech ter. dat nog wel meer aangiften zullen binnenkomen. Bovendien staken beiden zich nog goed in de kleren, terwijl B. zich een aantal sieraden aanschafte. Beide arrestanten, goede bekenden van de politie, hebben een bekentenis afge legd. MINISTER DEN UYL IN KAMER: Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3