Zeeuwse herindelingen deze zomer bij de kamer Omzet Wolfederatie in Zeeland gestegen Staatssecretaris op ,h°arin^ door Beveland ALMANAK Uit inrichting ontsnante iongens na stroontnehi eevat STAVENISSE HEEFT WEER DE BESCHIKKING OVER DORPSHUIS PLATTELANDSJONGEREN HIELDEN WEDSTRIJDEN IN 00STKAPELLE Hf iele er is geen betere! Vernielde fietsen op zeewering in Groede Expositie 1940-1965 Piet Bulthuis BODEM- EN H00GTEKAARTEN GEBIED ,AXELER AMBACHT' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1866 VOOR Z.-V LAANDEREN EN BEVELAND GOES Staatssecretaris drs Tli. J. Westerhout van binnenlandse zaken rekent met de mogelijkheid nog deze zomer de wetsontwerpen voor de herindeling van Zeeuwsch Vlaanderen en Zuid-Beveland bij het parlement te kunnen indienen. Dit kwam dinsdag vast te staan tijdens een persconferentie na af loop van de .hearing', die de staats secretaris geflankeerd door commissaris mr J. van Aartsen en gs met de Bevelandse ge meentebestuurders hield. Welis waar wilde drs Westerhout zich niet binden aan een concreet tijd stip, maar uit zijn antwoord op een vraag in die richting bleek, dat hy er met verdere ervaringen in gedachten rekening mee houdt de wetsontwerpen in de zomerpe riode by de kamers te krijgen. Staan de 24 Zuidbevelandse gemeen ten positief tegenover het 4-gemeen- tenplan De staatssecretaris kreeg die vraag voorgelegd, omdat bij de hearing destijds in Zeeuwsch-Vlaan- deren minister Smallenbroek gewag maakte van de .positieve instelling' die hij op het stuk van herindelings zaken bij de Zeeuws-Vlaamse ge meentebestuurders had gevonden. De staatssecretaris: .In Zuid-Beveland liggen de meningen genuanceerder, toch is een algemeen begrip voor herindeling wel aanwezig. Er wordt verschillend geoordeeld in de Zak van Zuid-Beveland en in de staart- gemeenten. In oostelijk Beveland wordt met name de vraag gesteld of de ontwikkelingen, die g s daar voor zien, niet te voorbarig worden ge bruikt bij dit herindelingsplan'. Tempo IJlt de hearing was het drs Westerhout duidelijk geworden, dat de gemeenten vonden, dat er iets gedaan moet wor den' maar dat men met g s van mening verschilt over 't tempo. ,Dit is echter een gradueel verschil', zo zei de staatssecre taris nadrukkelijk. Hij meende, dat er aanleiding is tot de visie van gs op de Centrale verwarming SAWEMA NV Nederslraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Leeuwse Wennen aan meneer Hengst Het staat vandaag in de krant: het bedrijfje van meneer Hengst uit Frankfort komt nu eindelijk naar Vlissingen. Wel een rust voor journalisten. Die zaten al maan den te vissen of meneer nou wou komen of niet. Het was allemaal vreselijk geheim en niemand mocht er iets over zeggen. Daar om sprak iedereen er over, maar zachtjes natuurlijk, héél zachtjes. Enfin, nou mogen we er allemaal hard over praten. Het v:as wel moeilijk overigens, al dat gefluister. Zoals die PZC- redacteur bemerkte, die niets ver moedend een Middelburgs hotel binnenkwam en per ongeluk een koffer omschopte. Toen hij de kof fer weer keurig recht zette, las hij de naam van een hoge piet van meneer Heugst, netjes op de koffer gedrukt. Wat doet zo'n journalist dan? Vragen of de ves tiging doorgaat, allicht. Gevolg algemeen sssssttt'-geroep. Want er mocht niet over gepraat wor den. En een paar dagen later loopt diezelfde journalist ergens in Mid delburg, ziet hoe een paar Duit sers hun wagen parkeren en hoort hoe ze tot elkander zeggen: Jjaten we de auto hier zetten, een Duits nummerbord in de Abdij valt zo op'. Sssssttt! O nee, het hoeft niet meer. t Is wel even wennen. ontwikkelingen rondom het Reimers- waalplan. In dit verband wees hij op Terneuzen, waar de DOW eerst midden- In het land lag eD nu is uitgebreid tot aar. de Braakman. Overigens ontkende de staatssecretaris, dat uit deze mening zou kunnen worden afgeleid, dat hij het bij voorbaat al eens is met g s. Hij attendeerde erop. dat de verwachtingen ai veel eerder zijn uitgesproken en on derkend. ook in Den Haag. Drs Westerhout refereerde ook aan het regeringsstandpunt over de Wes ter- schelde, dat dit een belangrijk gebied is voor de Nederlandse economie. Hij wenste niet in debat te gaan over de vraag of een dergelijke uitspraak te maken had met de discussies over het Rotterdamse pian-Udink: zoals bekend wil dit plan ae uitbreiding van de ha venindustrieterreinen situeren ten zui den van Rotterdam, waarbij niet het ac cent op het Sloegebied zou moeten val len. Twee in Zak De hearing van. negen uur 's mor gens tot half zeven 's avonds had de staatssecretaris ook nog en kele nieuwe gezichtspunten opgele verd. Met name noemde hij in dit verband de gemeentelijke suggesties voor twee nieuwe gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland inplaats van het hele gebied onderbrengen in één grote gemeente, Nleuw-Borssele. ,Het is een zaak, die 1k bil het bepalen van mijn -standpunt zeker m m'n studie zal betrekken', aldus drs Westerhout. ,Het is een reëel alternatief. In Oost- Zuid-Beveland is men niet met een der gelijk plan gekomen. Daar wordt op Riliand-Bath na, dat zelfstandig wil blij ven genuanceerd gepleit voor een geleidelijke overgang'. Opgevallen wa ren de staatssecretaris voorts de plei dooien zowel van Kapelle als van Krui- ningen om beide kanaaloevers bij één jemeente te voegen. Er kwam op de persconferentie ook een vraag over de districtsvorming. De staatssecretaris zei ervan: ,Op binnen landse zaken is dit punt voortdurend in studie. Maar we moeten ons welrea- liseren ,dat we het bestuur niet node loos ingewikkeld moeten maken Het over de gemeenten heen zetten van een koepelorgaan kan nodig zijn, maar als je een gebied als Zuid-Beveland be kijkt Een overkoepeling moet wer kelijke bestuurskracht bezitten, met een' beetje samenwerken heb je nog niet zo'n orgaan'. De slotindruk van drs Westerhout over de Bevelandse herlndelimgsma- terle, na dinsdag: .Ook al is deze hea ring niet verplicht, ze heeft voor my wel verhelderend gewerkt. Het is voor mij ook nog een punt. Alles ligt nog open op dit moment Maandagnacht trof de politie van Ber gen op Zoom de 17-jarige J. N. nit Echt (Limburg) en de 17-jarige A. W. uit Middelburg aan in een treincoupé op het station te Bergen op Zoom. Het bleken de jongens te zjjn die zondagnacht weg liepen uit een inrichting te Arnhem, .Huize Welkom', In Arnhem stalen de knapen een brom fiets, waarmee zij naar Nijmegen reden. In Nijmegen stalen zij een andere brom mer en daarmee reden zij naar de woon plaats van N. Onderweg, in Melick, bra ken zij in een patates-friteszaak in en stalen snoepgoed en levensmiddelen. Na bij Roermond sloopten zij de tank van eën bromfiets, om de benzine over te gieten in de tank van hun .eigen' ver voermiddel. In St. Joost verschaften de jongens zich toegang tot een blokhut in het bos, door een gat in het dak te bre ken. Zij ontvreemdden verschillende goe deren uit de hut, die zij in het bos ach terlieten. In Echt trachtten zij de brom fiets van de hand te doen in een woon- wagenkamp, maar dat lukte niet. Daarop besloten zij naar Middelburg te ;aan. In Roosendaal .ruilden' zij de yromfiets voor ccn andere. Tenslotte re den zij naar Bergen op Zoom. waar zij in de stationsrijwielstalling probeerden in te breken. Zij zagen hier te elfder ure vanaf en wilden wat gaan slapen in een leegstaande wagon. Daar trof de poli tie hen aan. Staten kiezen leden gs Woensdag 1 juni, om tien uur 's morgens, komen provinciale staten van Zeeland in vergadering bijeen. In deze vergadering zullen de geloofsbrieven van de benoemd verklaarde leden worden onderzocht, waarna zij zullen worden toegelaten en beëdigd. Voorts staat op de agenda de verkiezing van de leden van gedeputeer de staten, de samenstelling van de afde lingen uit de staten en de aanwijzing van vertegenwoordigers voor PZEM en PZBM. Aanrijding Nabij het grenskantoor te Kapellebruf zijn dinsdaf10 1 fietberijder botsing gekomen. De vrouw klaagde over rugpijnen, waarop dokter J. Nies ten uit Hulst haar naar het Sint-Lidui- naziekenhuis te Hulst liet overbrengen. Staatssecretaris drs Th. J. Wes terhout van binnenlandse zaken is dinsdag in Zuid-Beveland ,op hearing' geweest- Vergezeld van Zeelands commissaris der konin gin, mr J. van Aartsen en de le den va.n gs hoorde hij in Kruinin- gen en Goes de gemeentelijke her indeling svisïes aan. Op de foto links naast mr J. van Aartsen. die naar zijn bril pakt. drs Wes- terhout. Foto PZC). Teleurstelling in hertenkamn 's-HEERENHOEK. Eén van de drie herten in het hertenkamp te 's-Heerenhoek is ongeneeslijk ziek geworden en moest worden afge voerd naar het asiel van de pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren te Goes. Dit is voor het dorp een teleurstelling, temeer daar de ree drachtig is. Men zal toch trachten het jong te redden. Vorig jaar werd de gemeente 's-Heerenhoek verblijd met de komst van drie herten. Spoedig groeide hun aantal tot vier, maar de jongste aanwinst kon niet in het kamp blijven en werd ver kocht. T entoonstelling Zeeuwse kunstenaars Bodt, Bram Pihl, Piet Bulthuis, Peter de Jong, Cora van Citters. Liesbeth Bink horst, Andries Minderhout, echtpaar Van der Willigen-Ratsma, echtpaar Van den Ende, G. H. Breetvelt, Jan Jong- schaap, Rie Heymans, Frans Hage, Ali ce Hamerlinck. en de bewoners van het weeshuis: Ad Braat en echtegenote werk in. Het rijk en de provincie hebben ter stimulering een bepaald bedrag voor aankoopsubsidies beschikbaar gesteld, waardoor de werken voor 45 door rijk en provincie betaald worden. De heer en mevrouw Braat zullen trachten voor Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee enkele speciale verkoop avonden te houden. VERGADERING IN GOES In 1965 bijna 25.000 kg wol GOES De afdeling Zeeland van coöperatieve Nederlandse Wolfederatie heeft liet afgelopen boekjaar 1965-1966 vrjj gunstig kunnen afsluiten. Er was een totaalomzet van bijna f 250.000, een bedrag van 64.900 meer dan het jaar daarvoor. Er werd bijna 25.000 kg wol opgehaald in juni en juli 1965 en aan voorschotten werd aan de leden een bedrag van 82.736 uitbetaald, eyfers bracht de voorzitter van Zeeuwse afdeling, de heer J. A. Bour- graaf dinsdagmiddag in ,De Landbouw' naar voren tjjdens de algemene verga dering. Op deze bijeenkomst bleek ook, dat de afdeling Zeeland van de wolfede ratie haar zaken in de toekomst wat zal ombuigen. Door de gestegen kos ten zal namelijk de omzet moeten worden vergroot. Men denkt dit te kunnen bereiken door een ruimere sortering artikelen aan de man te brengen. De bedoeling is om bij voorbeeld deze zomer met de winkel- auto langs verschillende badplaat sen te rijden om de verkoop te ver groten. Voorzitter De Bourgraaf deelde matig bezochte vergadering mee, de wolinname dit jaar tussen 4 en 14 Verbouwing duurde half jaar VeTe gelukwensen en geschenken STAVENISSE Burgemeester A. Sluij- mers heeft dezer dagen het gerestau reerde dorpshuis van Stavenisse her opend. In zijn openingstoespraak wees de burgemeester erop, dat de vergunning pas in oktober van het vorig jaar was verleend. Hy dankte de verschillende personen en instanties, die hun mede werking aan deze restauratie hebber verleend. Met name de gemeenteraad, die een krediet van 33.800 beschikbaar heeft gesteld. De heer Slujjmcrs meende, dat een dorpshuis onontbeerlijk is in een dor]>, waar een bloeiend verenigingsle ven is. Hij wees nog op het feit, dat de huurprijzen in verband met de verbou wing enigszins zijn verhoogd. Deson danks blijft er nog een geraamd exploi tatietekort van 2300 per jaar over voor de gemeente. Vertegenwoordigers van tal van vereni gingen boden hierna het gemeentebe stuur gelukwensen aan met het gereed komen van de restauratie van het dorps huis, dat tot voor kort eigendom was van de stichting .Dorpshuis'. Wethouder C. J. Moerland sprak namens de ijsver- eniging- .Eendracht bindt' en bood eer voorzittershamer aan. Namens de ver eniging ,Het Groene Kruis' bracht de heer J. W. van der Slikke gelukwensen Tijdens drukke jongerendag OOSTKAPELLE De gezamenlijke plattelandsjongeren van de CPJ en PJG op Walcheren hebben zaterdag te Oost- kapelle een jongerendag gehouden. Er bestond flinke deelname aan de diverse evenementen en dankzij het prachtige weer was er goede belangstelling, onder meer van burgemeester mr F. G. Spren- ger en wethouder W. van Nieuwenhui- zen. De organisatie berustte bij de voor zitter van de PJG streek Walcheren, de heer R. v. d. Meer. Het programma ving des middags aan in de huishoudschool .Oranjezon' met pannekoekenbakken, vingerverven, creatieve voorwerpen ma ken en dergelijke. Op het gemeentelijk sportterrein werden daarna wedstrijden gehouden in touwtrekken, behendigheid voor paren op tandems en een gekostu meerde korfbalmatch. Na een gezamen lijke koffiemaaltijd in het verenigings gebouw, volgde tot slot een amuse mentsprogramma, waarvoor grote be langstelling bestond. De jury, bestaande uit de dames Jagher, Edzes en De Pree. kende de volgende prijzeD toe: vingerverven: 1. Leni Me.ers, 2. Ella Louws; pannekoekenbakkerij: 1. Tineke de Kroo, 2. Adrie Louws: tandems voor paren: 1. Tanny de Bruyn en Adrie Lou- werse, 2. M. Riemens en Jan Louwerse; touwtrekken dames: 1. CPJ Middelburg, 2. ZPM Oostkapelle; heren: 1. CPJ Kou- dekerke, 2. CPJ Middelburg. Bij de gekostumeerde korfbalwed strijd kreeg ,de boerenman' een prijs voor de leukste kleding en de .Griek' een prijs voor bet leukste spel. In de creatieve sfeer won Leni Louwerse de eerste prijs met haar .vis'. Tijdens de avonduren werden de wed strijden in het verenigingsgebouw voort gezet. De uitslag van de op deze avond gehouden .spraakwaterval was: 1. K. Wielemaker en 2. A. de Visser. De ta lentenjacht werd gewonnen door K. de Visser uit Domburg, die met een voor dracht deelnam aan de wedstrijd. De da mes S. Renierse en N. de Graaf die sa men een accordeonduo vormden, kwa men op de tweede plaats. Derde werd mej. G. Geense uit Middelburg met zang. er tussen Lewedorp en 's-Beer- Arendskerke aan de kant van de rijks weg door Zuid-Beveland nog uit als een .stilleven'. Maar ze liggen er uitnodi gend voor de automobilisten, die een lange rit over deze drukke verkeers ader achter de rug hebben: de eerste picknickplaatsen lange deze weg, die vorig jaar bij Ankeveere zijn aangelegd. Het zal er deze zomer goed toeven zijn een picknick. (Foto PZC). Twee herten in Noordhoek gezien In Beveland blijft men herten zien. Bijna elk? dag komen er meldingen binnen van mensen, die een of meerdere herten heb ben waargenomen. Ook dinsdag werden er in de Noordhoek, tussen Goes en Kloetïnge. twee van die dieren waarge nomen. Het bleef niet bij deze ene waar neming. in de loop van de dag meldde een tweede .natuurvorser', dat hij in het zelfde gebied het hertenpaar eveneens had gezien. De herten zijn naar alle waarschijnlijkheid afkomstig uit het wa terwingebied in C' i de Walcherse Manteling. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. De conférences van J. Cal jé waren goed voor een vierde plaats. K. Wielemaker uit Koudekerke zong zich naar de vijfde E laats en het accordeonspel van mejuf- rouvv N. Groenenberg uit Grijpskerke werd beloond met een zesde plaats. De bijdragen werden beoordeeld door me vrouw Koster uit Middelburg, mej. M. Bas uit Hoofddorp en de heer J. Mol uit Goes. De heer R. v. d. Meer leidde de avond. Deze bepleitte in een slotwoord een nauwere samenwerking tussen de plattelandsjongerenorganisaties, over. Hij deelde mee, dat zijn vereniging de eerste zal zijn, die in het verbouwde dorpshuis een algemene vergadering zal houden. De heer De Rooij bood namens de veilingvereniging .Stavenisse en om streken' gelukwensen aan en liet deze vergezeld gaan van een paraplubak. Hierna bood de voorzitter van de afde ling van de Vereniging voor Veilig Ver keer, de heer P. Rentjes eveneens geluk wensen aan. Hij zegde een geschenk toe. Mevrouw Stoutjesdijk-Engelvaart sprak namens de plattelandsvrouwen. Zij bood een asbak aan. Namens de Coöperatieve Raiffeisenbank sprak de heer J. van Be- veren, die een getekende kaart van hel eiland Tholen van omstreeks 1730 aan bood. De heer M. K. de Wilde die namens de oudercommissie van de openbare la gere school sprak, bood een bloemenvaas aan. De heer M. Hout zegde namens de vereniging .Schuttevaer' ccn schilderij van de haven van Stavenisse toe. De Ne derlands hervormde predikant van Sta venisse ds D. Heikoop sprak namens de kerkelijke gemeente. De kiesvereniging van de SGP was op het spreekgestoelte vertegenwoordigd door de heer A. Qulst, die een drinkstel aanbood. De Centrale Dienst Noord-Zeeland c pllmenteerde de gemeente bij monde van de heer P. A. Boot uit Tholen met de gereedkoming van het dorpshuis. De heer B. van den Heuvel sprak na mens de voetbalvereniging en de heer C. W. van Prooijen namens de vrijwillige brandweer. Deze laatste bood bloemen Namens de voormalige stichting ,Het Dorpshuis' sprak de heer W. D. J. van Prooijen. Hij deelde mee, dat de voormalige stichting is opgeheven met een klein batig saldo en bood dit aan teneinde iets te kopen ter ver fraaiing van het dorpshuis. De heer J. A, Nortier sprak tenslotte namens de kleuterschoolvereniging. Een toekomstverwachting voor de scha penhouderij in ,het nieuwe binnenland', de EEG, kregen de bezoekers van de directeur van de coöperatieve wolfede ratie, ir J. A. Haverlials. Hij zag daar bij met name perspectieven voor hel schapevlees de richting waarin de schapenfokkerij zich ontwikkelt gun stig in. .Er is in de EEG een aanbod van schapevlees, dat de vraag niet aankan', aldus ir Haverlials. Hij wees erop, dat zowel Frankrijk als Duitsland bezig zijn met de .ombouw' van de schapenfokkerij naar het vlees type, een richting waarin Nederland al een paar jaar op weg is. ,De boeren in de EEG zijn het eens over het ope nen van de grenzen. Als dat nu maar snel gebeurt en als er maar beper kingen komen voor .de buitenwacht' is er een goede schapenhouderij op te bouwen, ook al is de situatie van dit moment niet zo plezierig door de mond en klauwzeer', zo was zijn overtuiging Minder rooskleurig achtte hij de wol- situatie, die in wereldverband bekeken moet worden: de wol heeft te maken met de concurrentie van de kunstvezels, groot deel van de markt heb ben veroverd. Hij deelde mee, dat het voorschot van de wolfederatie dit jaar wat hoger zal liggen dan vorig jaar. Dat hangt samen met de tendens om de nabetalingen te doen verdwijnen, lichtte ir Haverhals toe. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van het vertrokken bestuurs lid P. G. A. de Lange uit Wissen- kerke gekozen de heer F. Goethals te Westdorpe. Voorzitter De Bourgraaf en de heer J. van Nieuwenhuyze uit Lewedorp werden herkozen. De heer De Bourgraaf werd nog waarderend toegesproken in verband met het feit, dat hij de wolfederatie in Zeeland tien jnar als voorzitter heeft geleid. PALINGVISSER KREEG 3 MND VOORWAARDELIJK VOOR MARIHUANABEZIT AMSTERDAM (ANP) De Amster- damse rechtbank heeft dinsdagmorgen de 19-jarige palingvisser P. W. M. W. uit Borssele wegens verboden marihua nabezit tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk veroordeeld. Vier maanden waarvan twee voorwaardelijk, waren tegen hem geëist. Toen de jonge man begin van dit jaar nog op Katten» burg in Amsterdam woonde, had zich het feit afgespeeld. Van zijn buurman, de 30- jarige toneelspeler W. A. H. had hij ma- rihuanasigaretten gekregen en bij hem thuis gerookt. De toneelspeler werd bij verstek wegens marihuana en haschlsch- bezit conform de eis tot zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk veroor deeld. In deze straf was tevens de ver duistering van een portefeuille verdis conteerd. juli haar beslag zal krijgen. De data en de plaatsen, 's morgens en 's middags: 4 juli Aardenburg, Nieuwvliet; 5 juli Terneuzen, IJzendijke; 8 juli Goes er Heinkenszand; 6 juli Rilland en VVis- senkerke; 11 juli Zierikzee; 12 juli St.- Philipsland en St.-Annaland; 13 juli Kloosterzande en Biervliet; 14 juli Le wedorp en Middelburg. Schapentoekomst GROEDE Op de glooiing van de zee wering te Groede zijn dinsdagmorgen vijf totaal vernielde Belgische jongens fietsen aangetroffen. Van de rijwielen waren o a de banden doorgesneden en de kabels van de derailleurs stukgetrokken. In de onmiddellijke omgeving lagen pa- Sieren en lege flessen, terwijl even ver- erop ook de slang was stukgesneden van een pomp van het waterschap ,Het Vrye van Sluis'. De politie heeft in de loop van dinsdag getracht te weten te komen wie de ver nielingen op hun geweten hebben. Het is gebleken dat een groep Belgische jonge lui van 16 17 jaar in de buurt limonade heeft gekocht. De flessen daarvan zijn oi de zeewering teruggevonden. De Belgl sche politie probeert er nu achter te ko men of er ergens fietsen worden vermist. In de plaatsen onmiddelijijk over de Ne derlandse grena bleek dit niet het geval te zijn. Bij het onderzoek is dinsdagmid dag, nog zonder resultaat, een speurhond ingeschakeld. De vernielde rijwielen, waarvan de in België gebruikelijke ken tekenplaatjes waren verwijderd, zijn op geslagen in Oostburg. EXAMENS Wachtmeester A. de Bruijn van de rijks politie te water te Terneuzen is ge slaagd voor het staatsexamen voor het politiediploma B, dat in Rotterdam is afgenomen. Aan de christelijke ulo te Haarlem is met ingang van 15 augustus benoemd tot onderwijzer de heer F. J. Meyaard thans onderwijzer aan de Prinses Bea- trixschool te Wemeldinge. KUNST SCHILDERIJEN, VLEESHAL STADHUIS MIDDELBURG Tot 31 mei Is in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis een overzichts tentoonstelling te zien van schilderijen van Piet Bulthuis, een keuze uit de pe riode 1940-1965. Bij de opening schetste muziekschool- directeur G. W. Bergman deze exposi tie als .overtuigend door het eigen ka rakter'. een mening, die wij gaarne de len: het werk van de thans 67-jarige Bulthuis, hier vertegenwoordigd door een selectie van zeventig doeken, heeft een eigen gezicht, onopvallend, maar eerlijk men voelt, dat men hier staat voor het werk van een oprecht, am bachtelijk werkend kunstenaar, die vrij wel los van allerlei invloeden zijn talent neerlegt in een regelmatige produktie van figuratieve werkstukken, waarin men steeds de ingetogen sfeer, het be zadigde, sobere koloriet herkent, zowel in de oudste doeken van deze tentoon stelling Kijkduin als ln zijn jong ste werken, enkele stillevens. Dat ver leent de expositie, hoe uiteenlopend de onderwerpen ook zijn, een homogeen karakter en bevestigt tevens, dat er bij Bulthuis in die kwart eeuw geen spra ke is geweest van een stormachtig evo lueren. Men moet in dit werk ook niet zoeken naar passie of een schokkende visie, waaruit men weer zou kunnen afleiden dat het weinig sprankelend, weinig spi ritueel Ls: het sobere koloriet maakt al les dood en dor, zelfs de bloemen, die Bulthuis voor zijn stillevens gebruikt, zijn gedroogde bloemen. Maar juist dit bezadigde karakter geeft het werk een eigen kwaliteit: het ademt een gemoedstoestand van rust en be zonkenheid, waarin vanzelfsprekend geen plaats is voor een bruisend ko loriet of progressieve mode. Bulthuis heeft zich, zo blijkt uit deze expositie, ook zonder stormachtige evo lutie, gewerkt naar een volstrekt eigen vorm, een zeer persoonlijk weergeven van soms zuiver optische waarnemin gen, waarin allengs de in zijn oudste doeken nog aanwezige Vlaamse invloe den (Permeke) verdwijnen. Zo ontston den ingetogen, subtiele' werkstukjes als het bekoorlijke .Zierikzee, achter het Havenplein' en enkele wintergezichten, met een niet intense, maar wonderlijke sfeer zoals in het in groen en blauw ;eschilderde .Bosrand in de winter' en iet doek ,Mist en dooi', dat bij die sub tiele sfeer een orchestraal stempel draagt. Sterkere kleuren gebruikt Bulthuis in zijn Dolomietendoeken opmerkelijk is, dat zij toch, evenals die welke in Palma ontstonden, minder overtuigend zjjn dan zijn stillevens, die naar onze smaak het beste van de tentoonstelling vormen. Hier komen vakmanschap en werktrant het beste tot hun recht en is er bij de traditie van onderwerp en uit werking een latente inspiratie, die zich nergens opdringt, maar tot in details aanwezig is en dit werk duidelijk de eigen signatuur meegeeft. Doeken van een nogmaals eerlijk en produk- tief kunstenaar, die door zijn oprecht heid een eigen plaats en het daarvoor verschuldigde respect verwierf. H.H. Ook problemen met de maat? Bij MARYNEN niet! Er is een MARYNEN koelkast van slechts 48 cm breed of van 50 cm diep Vanaf f 299.- Voorstel dagelijks bestuur Behandeling van de begroting '66 Het dagelijks bestuur van het Axeler Ambacht overweegt om van het gebied binnen het waterschap bodem- cn hoog- tekaarten te laten vervaardigen. De kos- ♦en daarvan zullen naar schatting 135.000,bedragen. Het ligt in de be- loeling dat de bodemkaart, die een ge bied van 6390 hectare gaat beslaan, zal worden vervaardigd door de stichting bodemkartering te Wageningen. Inclu sief een extra exemplaar van de kaart komen de kosten van dit werk op 102.000,—. Het vervaardigen van de hoogtekaart wil het bestuur van het Axeler Ambacht opdragen aan de Koninklijke Nederland se Heidemij, die een kostenbegrotïng van 27.720,heeft opgesteld. Daar komt dan nog eens 4000,by voor het op nemen van de hoofdwaterleidingen in het gebied. De Heidemaatschappij zal gebruik maken van door de topografi sche dienst vervaardigde calques van to pografische kaarten. Het ls ook mogelijk de hoogtekaart te vervaardigen aan de hand van cal ques van luchtfoto's, maar de kosten komen dan iets hoger. Bovendien geeft het dagelijks bestuur van net waterschap de voorkeur aan de topo grafische methode, omdat deze met succes gevolgd is bij de ruilverkave ling Canisvliet en Koewacht. Een voorstel om opdracht te geven tol het vervaardigen van de bodem- en hoogtekaarten zal dinsdag 24 mei wor den voorgelegd aan de hoofdingelanden het .Axeler Ambacht' tijdens een al gemene vergadering in ,Het Centrum' te Axel. In deze bijeenkomst zal verder de begroting 1966 worden vastgesteld, die reeds op 21 april jl. wei d aangeboden en die sindsdien is tpegelicht in districts commissievergaderingen. Zoals wij reeds eerder meldden vertoont deze begroting een tekort van 465.776,op de gewo ne dienst. Een bedrag, dat overigens niet zo verontrustend is als op het eerste ge zicht lijkt, omdat de geschotten voorlo pig zijn vastgesteld aan de hand van die van de voormalige polders en water schappen. Het voorlopig geschot 1966 (ongebouwd) zal behoudens goedkeu ring door de algemene vergadering nog eens worden verhoogd met 25, per hectare, buiten de reeds eerder vast gestelde verhogingen. Voor het gebouwd bedraagt de algemene verhoging 1966 5 procent van de heffing 1965. STRIJDLUSTIGE MANNEN VOOR OFFICIER VAN JUSTITIE TE MIDDELBURG zich zondagavond schuldig maalt ten aan mishandeling van een politieman en en kele andere jongemannen worden van daag, woensdag, aan de officier van jus titie, mr T- Lebret, voorgeleid. Zeer waarschijnlijk zullen zij daarna worden ingesloten in het Huis van Bewaring. Een snelle berechting zal er vermoedelijk niet van komen, omdat morgen, donder dag. de wekelijkse zitting van de politie rechter is komen te vervallen vanwege Hemelvaartsdag. MINDER WARM Meer bewolking niet plaatselijk enkele buien. Zwakke tol matige zuidweste lijke wind. Minder warm. vooral in het binnenland. 19 mei Zon Maan 20 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 04.40 op 04.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2