Mens is per etmaal maar 16 minuten klaar wakker II. eet Minder animo voor Luftwaffe ENGELAND VOLOP EIGEN AARDGAS SINKAL juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! WAT IS SLAAP? niet bij Al 54 vlieg tuigen verongelukt Maarvolkomen rust is er ook NA REEKS ONGELUKKEN MET STARFIGHTER Druk boren in Noordzee Gedacht wordt al aan export NUTTIG VOOR POLITIE Apparaat om elkaar te menigte uit drijven DINSDAG 17 MEI 1960 PROV IN C I ALE ZEEUWSE COURANT paalde dingen binnen een vastgestel de tijd te doen. Zo doorlopen we de vijf fasen bij het inslapen veel snel ler in omgekeerde richting bij het wakker wordn. Regelmaat Een tijdelijk tekort aan slaap laat geen merkbare sporen na. Een voort durend gebrek aan rust van het li chaam kan bijzonder nadelig worden voor de geest. Slaap restaureert dus zowel geest als lichaam. Het is be langrijker voldoende en op de juiste manier te slapen dan zo lang moge lijk. Daarbij is een bepaalde regel maat het best. Bij het wakker worden is onze li chaamstemperatuur het laagst. Er treedt enige stijging op als we be wust gaan denken, ons zorgen gaan maken, onze spieren gebruiken. Als de spieren vermoeid raken treedt een daling op, zodat de temperatuur bij het naar bed gaan weer ongeveer, de zelfde is als bij het opstaan. Slapen en waken vormen dus een bepaalde cyclus in een etmaal: wij worden doorgaans wakker tegen de tijd waarop wij gewend zijn op te staan, ook als het niet nodig is. Heb ben wij eens moeite in slaap te ko men na een opwindende avond, dan komt dit door onze op dit tijdstip iets hogere lichaamstemperatuur. Voor de beste nachtrust gelden voor al: zoveel mogelijk op dezelfde tijd naar bed gaan en u voor die tjjd vol- Even een spelletje met de kin deren voor bedtijd. Deskundigen zijn het erover eens: ontspan ning voor het slapen gaan be vordert een goede nachtrust. komen ontspannen. Slaapt u slecht, gaat u dan eens een uur eerder naar bed; u zult dan waarschijnlijk niet nieer moe zijn ais uw wekker af loopt (Van een .Sunday Times'- verslaggever) Zó fantastisch groot zrjn de hoe veelheden aardgas, die in de Noordzee voor de Engelse oost kust zijn aangeboord, dat de behoeften van Engeland reeds ten volle kunnen worden gedekt door de opbrengst van één en kel boorgat, een gezamenlijk project van Shell en Esso. De Britse verbruikers hebben onge veer 37 miljoen kubieke meter per dag nodig. De maatschappijen in kwestie heb ben de minister van energie, Richard Marsh, en de voorzitter van de Britse ,Gas Council' .Sir Henry Jones, na dere bijzonderheden verschaft over het resultaat van de onlangs verrich te boring in de Noordzee, 3 mijl ten noordoosten van Great Yarmouth. Zij bevestigden daarbij, dat zij nu kun nen voorzien in de totale Britse be hoeften. Naar aanleiding van deze medede ling wordt hans levendig overleg ge pleegd tussen het Britse ministerie van financiën en het ministerie van energie. Des kundigen trachten zich - een duidelijk beeld te verschaffen van (Advertentie) Uit Californië!" zegt Miss Green Spot Van verse Californische sinaasappelen Vol vitamine-C. En zonder prik! Fantastisch lekker! zonder prik! (Van een medewerker) Slaap is het beste middel om on ze geest in staat te stellen te werken, vertellen ons psycho logen van naam als de Britse Nobelprijswinnaar prof dr Ed gar Adrian en de Amerikaan, prof dr Nathaniel Kleitman. Sla pen doen wij voornamelijk ten behoeve van ons brein. Onze hersenen hebben maar weinig voedsel nodig om hun werk te doen: de energie uit een halve pinda houdt ze gemakkelijk een uur aan de gang! Daar staat tegenover dat bepaalde hersen cellen overgevoelig zijn en de dienst weigeren als ze overbe last worden door te weinig rust. Volkomen rust kennen onze herse nen niet die treedt alleen op tij dens een coma (schijnbare levenloos heid) of de dood. Tijdens de slaap echter komt het brein weer op peil, zoals een batterij, die wordt bijgela den. Een tijdelijk tekort aan slaap kan geen kwaad. Op langere termijn kunnen de hersenen het evenwel niet stellen zonder rust van het lichaam. Dit is aangetoond bij proeven met soldaten, studenten en andere vrij willigers. Een Canadese dokter, die in de oor log recruten moest keuren en te ma ken kreeg met het uithoudingsver mogen van toekomstige specialis ten, stelde zichzelf als proefkonijn beschikbaar. Hij wilde tien dagen wakker blijven. In liet begin leek het niet zo moeilijk. Collega's, die hem controleerden, merkten geen noe menswaardige stijging van het melk- zuurpeil in zijn bloed. Dit laatste kan verband houden met een gevoel van oververmoeidheid in armen" en benen. De geleerde bleef alert en voelde zich zelf doorgaans niet eens ver moeid. Ook temperatuur, hartslag, bloeddruk of gezichtsvermogen ver toonden een normaal beeld en de spieren reageerden naar wens. Vol gens een gewoon medisch onderzoek was alles steeds in orde. In de war De geest van de Canadees raakte nochtans van slag. Na enkele dagen beschuldigde liij zijn medewerkers er van, dat zij liet experiment nodeloos onderbraken. Hij bleef op zijn stuk staan en kreeg tenslotte steeds hevi ger woedeaanvallen. Soortgelijke ervaringen zyn niet lang geleden 'opgedaan met vrijwilligers aan de universiteit van Californië. Ze bleven vier dagen of langer wak ker. Meestal volgde na twee of drie dagen een geestelijke inzinking. Dan gingen de proefpersonen zich onge woon geïrriteerd tonen, leden soms aan geheugenverlies of waanvoorstel lingen. Eén van hen dacht een agent van de geheime politic te zijn, met een speciale opdracht van de president van de Verenigde Staten, een ander dat er een moordcomplot tegen hem bestond. Toch was meestal één nacht slapen genoeg om al die verschijnse len geheel te doen verdwijnen. Halfslaap Evenmin als ons brein tijdens de nachtrust volkomen in slaap is, blijkt liet tijdens de waakperiode onafge broken actief te zijn. Wij weten dat wij overdag talloze handelingen vrij wel onbewust (.automatisch') ver richten. De huisvrouw wast mecha nisch kopjes of borden af, de zaken man of -vrouw gaat vaak naar kan toor zonder achteraf precies te we ten hoe daar te zijn gekomen. •Het grootste deel van ons leven ver keren wij in een halfslaap', zegt No belprijswinnaar prof Adrian Die half slaap is ongetwijfeld «te oorzaak van talloze verkeersongelukken. Alleen gebruiken wij dan meestal woorden als .onachtzaamheid' of .achteloos heid'. Helemaal klaar wakker zijn wij op ogenblikken van grote spanning of concentratie: op dat levensgevaarlij ke kruispunt van wegen, dat wij zo p-neri lrAnnnn I. Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM BONN. In West-Duitsland verkeert de publieke opinie nog steeds in hevige beroering over de ,rampjes' van de Luftwaffe, de straaljager van het type Starfighter (prijs: 7 miljoen gulden per stuk), waarmee bij 54 ongelukken al 30 piloten het leven hebben verloren. Om de toestand onder het oog te zien hebben jeugdige vliegers nu zelf een bijeenkomst, een informele gedachtenwisseling, gehouden op een NATO-luchtbasis in het noorden van het land. Zij kwamen bijeen om uiting te ge ven aan hun grieven over de noodlot tige ervaringen met het vliegtuig en de reactie van hun gezinnen, die da gelijks worden blootgesteld aan een campagne in de pers en via de tele visie. over de .vliegende doodkist' en de weduwen-maker', zoals de Star fighter hij het publiek bekend is ge worden. de beslissing, waar het bestaan van onze zaak van kan afhangen. Natuur lijk ook op het moment dat de oven het vlees niet mag verbranden of bij de ene penseelstreek, die het schilde rij afmaaktof bederft! Gemiddeld besteden wij evenwel niet meer dan 60 seconden per uur onze volle aan dacht aan iets. Werkelijk honderd procent wakker zijn en in alle opzich ten volkomen bewust reageren, doen de meesten van ons in totaal onge veer zestien minuten per dag! Onze aandacht wordt door de na tuur voortdurend geregeld, zoals een volumeregelaar het met een radio toestel doet. 's Nachts vermindert deze aandacht op een bijzondere ma nier: dan vallen we in slaap. Deze slaap is dus geen afgesloten proces, maar een positie van onze aandacht. Absolute slaap bestaat niet; in dit geval moeten we spreken van bewus- Telosheid. Vijf fasen Tijdens de slaap gaat het denken door, hetgeen duidelijk wordt aange toond door een toestel, dat hersengol ven kan registreren. Er blijkt boven dien uit, dat er vjjf fasen in onze slaap bestaan. De eerste begint als wij naar bed zijn gegaan en onze ogen sluiten: het toestel registreert de hersengolven als een horizontale lijn, die telkens min of meer scherp naar boven of beneden uitschiet. Plotseling stopt het om direct een groot aantal tril lingen vast te leggen. Er volgt weel een korte pauze, daarna trillingen en zo gaat het door. Deze figuren zijn een afspiegeling van het werk, dat de hersenen in de eerste fase doen: ge beurtenissen van de afgelopen dag of van morgen worden overdacht. De volgende stap toont, dat het rit me der hersengolven van een vrij re gelmatig aantal trillingen verandert in lange, uitschietende golven. De ge dachten gaan niet meer geregeld door, er komen brokstukken van idee- en, met gapingen ertussen. Drongen in de eerste fase nog geluiden van buiten door, nu is dit alleen nog maar zo met wat in huis of in de kamer ge beurt. In het derde stadium maken de lan ge golven plaats voor grotere, die minder scherp uitschieten en wijder uit elkaar liggen. Wij redeneren niet meer - de meeste ideeën zijn weg. De hoogste centra van ons brein zijn afgesloten van hun omgeving en al leen de minst gecompliceerde indruk ken zoals het tikken of slaan van een nabije klok worden nog ver werkt. Gerimpelde golven fijne onregel matige trillingen van 30 in een secon de wijzen op het vierde stadium, een wankeling op de uiterste grens van de eigenlijke sluimering. Emoties worden nog waargenomen, maar al leen herkend als een onduidelijke sensatie. De slotfase is die van de echte slaap: de grafiek op het toestel vervlakt tot een vrijwel horizontale lijn, die zo nu en dan iets uitschiet. Dromen Gemiddeld slaapt de mens de eerste 3 of 4 uren liet diepst. Dat is dus in de vijfde fase. Het volledige proces van wegdoezelen kan een paar minu ten of een uur duren afhankelijk van onze persoonlijkheid en onze ge dachten. Het gemiddelde ligt tussen vijftien en vijfentwintig minuten. De intensiteit van de hersengolven vermindert sterk tijdens de slaap, wat niet betekent dat het brein op houdt te werken. Iedereen droomt anders gezegd: denkt tijdens dr slaap. De geest heeft dan merkwaa' digerwijs vooral aandacht voor or prettige omstandigheden: angst, vc driet, woede of benauwdheid. Nie meer dan één op de vijf dromen hec met prettige dingen te maken. Mensen zonder dromen bestaan ni ook al ontkennen zij het. Dez laatste categorie beschreef tijder hypnotische proeven nauwkeurig d doorgemaakte nachtmerries! I ,niet-dromers' richten na het ontwo ken vrijwel direct hun aandacht o een of ander probleem of op ee: voorwerp in hun slaapkamer. Daa door zijn zij de indruk van de droo' meteen kwijt. De dromers mensen, die zich lui dromen beter herinneren beho: voornamelijk tot de groep, die lan- zaarn volkomen wakker wordt en wel een uur voor nodig kan hebbe Dat iedereen vlugger wakker wor dan inslaapt, komt door de bel van <i wekker en de noodzakelijkheid bi de voorzitter vnn de .Electricity Council'. Sir Ronald Edwards, heb ben trouwens al voorzichtig aange kondigd, dat er wel het nodige by het beleid zal moeten veranderen. Sir Henry heeft met enig voorbe houd verzekerd, dat Engeland binnen tien 4 vijftien jaar volledig op aard gas zal moeten overschakelen. Hij weet immers, dat het aardgas alleen nog maar naar de wai behoeft te worden gepompt. Sir Ronald Edwards saat voor het probleem, op welke schaal elektrici- it met gebruikinakin van aardgaszal probleem, op welke schaal elektrici- teite met gebruikmaking van aardgas zal worden geproduceerd. Met de bouw van een elekrische centrale is minstens vijf jaar gemoeid, van het ontwerpen van de piannen tot het moment dat het bedrijf gaat draaien. Zodoende zal op z'n vroegst pas in 1971 met de nieuwe methode kunnen worden gewerkt. Er zal eveneens een eind kornen aan de leveranties van de kolenmijnen aan de gasfabrieken, waarmee momenteel nog vijftien mil joen ton steenkool jaarlijks is ge moeid. Er is ook nog een hevig partijtje touwtrekken gaande tussen de olie maatschappijen en de ,Gas Conneil' over de prijs, waarvoor het aardgas uit de Noordzee straks in Engeland zal worden verkocht. Vast staat,dat de prys zal dalen naarmate meer gas wordt aangeboord. Intussen wordt ook al aan export gedacht. Zó groot zijn de beschikbare hoeveelheden in het ondiepe zeegebied voor de Engel se oostkust, dat de gedachten uit gaan naar een pijpleiding onder wa ter naar Frankrijk om ook in de be hoeften van dat land te voorzien. De zeeliedenstaking in Engeland: bij de ingang van 'een van de Lon- dense dokken posten stakende zee lieden, gewapend met plakkaten. Dit ts de eerste maal sinds 1911 dat de Engelse zeelieden in staking zijn ter verbetering van hun primaire arbei dsvoorwaa rden. De Starfighterpiloten toonden zich ernstig ontstemd over de autoriteiten te Bonn, die de oorzaak van de onge lukken pas serieus gingen onderzoe ken, nadat een storm van veront waardiging in het land was opgesto ken. Ooit kwam aan het lielit, dat tussen de drie en vijf procent van de vrouwen van piloten al geestelijk ge schokt is door de gebeurtenissen. Men kan intussen rustig aannemen, dat minstens de helft van de vrouwen hevig verontrust is, maar daarvan zo weinig mogelijk Iaat blijken om het zelfvertrouwen van de mannen niet te ondermijnen. De overige vrouwen troosten zich met de gedachte, dat haar man niet veel meer risico loopt dan bij het oversteken van een straat. In West-Duitsland gebeuren immers naar verhouding meer verkeersonge lukken dan in enig ander land ter wereld. Drie seconden Tijdens de bijeenkomst vestigden de Duitse piloten de aandacht op de .drie vitale seconden", waarin de be slissing valt over leven of dood. In dat uiterst korte tijdsbestek moet de piloot precies weten wat hij doet na dat de straalmotor van het .den ton zware vlieguig is uitgevallen en het vrijwel meteen naar de grond duikt. Eén van de vliegers zei er het vol gende van: ,De Starfighter is een ge heel ander toestel dan waarmee wij tevoren hadden gewerkt. Het heeft geen vleugels als een gewoon vlieg tuig. Het is eigenlijk een soort gelei de straalmotor. Zodra de motor het vliegtuig niet meer voortstuwt, stort het mét de neus recht omlaag. Dan komen die drie. seconden, waarin je alles moet beslissen, bijvoorbeeld of je gebruik zult maken van de schiet stoel'. Verklaard werd, dat de schietstoel die thans bij de Westduitse lucht macht in gebruik is. één seconde- langzamer werkt om de piloot uit de cockpit te schieten dan de nieuwste Britse schietstoel, die ook bij de Deense luchtstrijdkrachten in ge bruik is genomen. Volgens de Duitse, piloten zouden zij een grotere kans| hebben een ongeluk te overleven alsj zij gebruik zouden kunnen maken van "de Britse, schietstoel, vooral als zij een toestel op geringe hoog te moeten verlaten. Terugslag; Tot dusverre is er niet de Star- fighterongelukkon alleen al aan I materieel een bedrag van 378 mil joen gulden verloren gegaan. Als ge volg vnn de opschudding bij de pu blieke opinie is cellier ook het aan trekken van jonge piloten aanzien lijk moeilijker geworden. Vorig jaar konden slechts 300 vliegers aange worven worden, tegen 500 man drie jaar geleden. Een majoor-vlieger zei: .Vermoede lijk is een fout van de piloot de oor zaak van meer dan vijftig procent van de ongelukken. De kern van het probleem is, dat de vliegers niet vol doende ervaring kunnen opdoen, doordat de toestellen telkens geruime tijd in revisie worden genomen we gens geconstateerde of veronderstel de tekortkomingen'. Vastgesteld is, dat Westduitse vliegers in dertig van de honderd gevallen weigeren te star ten. nadat zij het toesel op de grond hebben gecontroleerd. In vele geval len blijken de klachten over techni sche gebreken ongemotiveerd te zijn. Het grondpersoneel toont zich ont stemd, dat zij er voortdurend van wordt verdacht de vliegtuigen niet zorgvudig genoeg te onderhouden. ,\Vat de piloot zelf betreft: de erns tigste fout die hij kan maken is als hij niet snel genoeg beslist zijn schietstoel te gebruiken', aldus een squadron-commandant. Volgens de piloten is in elk geval één geconstateerde fout grotendeels overwonnen, namelijk bij de met een computer werkende .ingebouwde richt-apparatuur' van de Starfighter. waarmede de plaats vanhet vlieg tuig in de lucht ten opzichte van het doel wordt berekend. Nu kan ten minste het doel met een nauwkeurig heid van anderhalf a twaalf kilome ter worden aangevlogen. Op de bijeenkomst werd tenslotte van gedachten gewisseld over de zuur stof voor de piloot bij het vlie gen op grote hogte. Bij 'het oplossen van nioeïlïjkheen op dit gebied heeft de Luftwaffe gebruik kunnen maken van bijzonderheden die aan het licht waren gekomen hij een on derzoek van de Nederlandse lucht strijdkrachten. Sindsdien wordt de kwaliteit van de zuurstof extra ge controleerd op eventuele onzuivere bestanddelen. lh Vraag uw drogist naar de produkten-seri" voor mode- toilet verzorging ledereen gaat er voor op de loop LONDEN. Een vlotte Ame rikaanse zakenman, die bijzon der is gesteld op orde en rust, is druk in de weer met de ver koop van een zeer bijzonder pro- dukt, een uitvinding van hem zelf. Het is de .Curdler', of wel een .mensenverdrijver'. In Zuid- Af rika en de Verenigde Staten heeft de politie al behoorlijke or ders geplaatst. Het apparaat is dan ook in hoge mate de moeite waard. Gekoppeld aan een luid sprekerinstallatie op een auto zendt het toestel een .schel, doordringend geluid' uit met een kracht die de weerbarstige me nigte aanstonds op de vlucht doet slaan. De ijverige zakenman heet Charles Banks en hij is zestig jaar oud. Hij is de technisch directeur van Ap plied Electro Mechanics Inc.. een on derneming in de staat Virginia, die zich toelegt op de produktie van mo biele luidsprekerinstailaties met een reikwijdte van maximaal twaalf ki lometer. in het Amerikaanse lege: wordt van zulke apparatuur op grote schaal gebruik gemaakt. Ze staan be kend als .praatkanonnen' in de pro pagandaoorlog tegen de Vietcong. Het leger heeft trouwens ook al de .Curdler' aangeschaft voor een reeks proefnemingen. Gebleken is. dat zwaarbewapende mannen van schrik geweer of handgranaat laten vallen en hun handen stijf tegen de oren drukken als het schelle geluid weer klinkt. Zodra de versterker van .stemgeluid' op .doodsschrik' wordt overgescha- keid wordt een gejammer ontketend, dat niet slechts een enorm volume heeft 120 decibels met een bereik van tien meter), maar in toonhoogte varieert tussen de 2000 en de 3500 trillingen per seconde, een geluid dat het menselijk oor hoogst onaange naam treft. Wegwezen Het komt erop neer. dat het slacht offer wordt blootgesteld aan een ge- luidsexplosie alsof er een enorm straalvliegtuig met volle kracht op vijtien meter hoogte boven zijn hoofd giert. .Je wil dan maar één ding: wegwezen!', aldus luidt de conclusie van een wetenschappelijk instituut in de Verenigde Staten, het .National Physical Laboratory'. En Maxwell Ellis, de directeur van een ander cen trum van onderzoek. Het .Institute of Laryngology and Otology', heeft er aan toegevoegd: ,Zo'n geluid is niet alleen ondraaglijk, het kan ook blij vend letsel betrokken aan de ge hoororganen van een ieder die zo dom zou zijn te blijven staan.' Als een oproerige menigte uit elkaar moet worden gejaagd, is Curdler een prachtig wapen'. aldus Charles Banks. .Eerst overstemt het gejam mer elk geluid dat uit de groep op stijgt. vervolgens laten de mensen spandoeken en wapens prompt vallen omdat zij de oren met de handen willen beschermen, tenslotte zet ie dereen het op een hollen. De naam .Curdles' is afgeleid van .blood curdling*, hetgeen wil zeggen dat het apparaat de slachtoffers het bloed in de aderen doet stollen. Banks deed zijn uitvinding drie jaar geleden toen hij bezig was een prak tische methode te ontwikkelen om schadelijke vogels op de vlucht te Jagen. Volgens Banks helpt het niet als je watten in de oren stopt. .Trou wens oproerkraaiers zijn meestal nog •nette mensen op het moment dat zij de straat op gaan. Slechts een paar doorgewinterde onruststokers zouden er aan denken watten mee te nemen. de gevolgen van de opzienbarende ontdekking, die werd verricht in .blok 49-26', de officiële codenaam van de concessie van Shell en Esso. Alles wijst erop, dat het beleid voor de instandhouding van de Britse eco nomie in een volkomen nieuw licht moet worden geplaatst. Enorme be dragen zullen bijvoorbeeld kunnen worden bespaard aan geïmporteerde olie. Reeds enige tijd geleden maakte, zo als bekend, ook BP een verrassen de aardgasvondst bekend. De produk tie van deze bron wordt op rui ze ven miljoen kubieke meter per dag geschat. Zodra beide hoorplaatsen in produktie worden genomen, zal En geland derhalve over een indrukwek kend overschot beschikken. Intussen verwacht de ,Gas Council' zelf op korte termijn aardgas aan te boren en wel in ,blok 49-19', een con cessie op zestig mijl ten noordoosten van Great Yarmouth. Wat nu? Zowel op regeringsniveau als bij de ondernemingen in kwestie worden thans vertrouwelijke stappen onder nomen om de tee verwachten stroom van aardgas uit de Noordzee in goede banen tee leiden. Sir Henry Jones en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 13