Thans beraad in eigen kring Nieuwe vorm aan veerhaven Perkpolder Prijsindex steeg met vier punten ROEMENIË WIL TERUGTREKKING SOWJETTROEPEN Wilson doet beroep op stakende zeelieden Na gesprek over lonen en prijzen: De L>loof overbruggen Meisje sloeg jonge overvaller uit wisselkantoor GOLF VAN STAKINGEN IN FRANKRIJK 209e jaargang - no. 114 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN OIr.ctloi N V Bch. Ml], van da C V Provinciale Zaeuw» Courant. Kooldred.cteur: C. A. da Kok 0 AbonnamcnUprlla ^b.s.s. red. 3508. adv. 3647/3643), Mlddclburs. Markt 51. tel. 3841. (b.j.ï. red. 2078/3169, «dv. 2373). Go» ■al, franco par port ƒ11,83 par kwartaal. Loe I. 7853. adv. 3213). Ooatburp. tal. 2393. Tarn I cent per rapal, (minimum ƒ1.75). .Brieven ra 30 cant, Bureaua: Vllasi eeaal.tr. 2. tel. 2911. Zlerlku ,an dit blad' 50 cent meer. Clro 359300 itraat 38-80. tal. 2 Dinsdag 17 mei 1966 Vetkuiven aan de schoonmaak Pagina 2 Gisteravond heeft de regering haar vrijdag vastgestelde ge dragslijn inzake het loon- en prijsbeleid medegedeeld aan de voorzitter van de zeven centrale organisaties van werkgevers en werknemers en aan de voorzit ters van de landbouw- en mid denstandsorganisaties. Beraad De regering heelt de medewerking van liet. bedrijfsleven gevraagd voor liaar plannen, waarop de voorzitters enig respijt vroegen om zich met hun besturen te kunnen beraden. De re gering verwacht voor vrijdag het ant woord van de voorzitters. Aan het gesprek, dat in alle geheimzin nigheid was voorbereid,, en dat plaats vond op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, namen deel de mi nisters Veldkamp, Den Uyl, Smallen- broek, Vondeling, Bogaers en Biesheu vel, mr Erdbrink, de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars en dr S. Pels, secretaris van de Stichting van de Arbeid, alsmede enkele hoge ambtena ren van de ministeries van sociale zaken en economische zaken. Na afloop van het gesprek dat tegen middernacht ten einde was, verklaar de minister Veldkamp: ,Wij hebben een gedachtenwisseling gehad over de loon- en prijspolitieke situatie. Dat is alles wat ik u wil en kan zeggen". Zij verklaarden alleen, dat de afspraak was gemaakt niets aan de pers mede te delen. Ir J. Bosma, de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond zei, dat het een goed gesprek was ge weest. De heer A. H. Kloos, de voorzitter van het NW, kon niet zeggen of het gesprek door een nieuwe bijeenkomst nog zal worden voortgezet. DRIEFRACTIEVOORZinERS GAAN PRATEN MET KABINET OVER PLANNEN VOOR 1967 De voorzitters van de drie regerings fracties, drs VV. K. N. Sclimelzer van de KVP, drs G. M. Nederhorst van de PvdA en B. Rnolvink van de A R, zullen in de tweede helft van juni een gesprek hehben met een delegatie van het kabi net, teneinde op de hoogte te worden gesteld var de belangrijke regerings plannen voor 1967, voordat er iets defi nitiefs door het kabinet wordt beslist. De drie voorzitters hebben dit gesprek aangevraagd bij minister-president Cals in verband met de moeilijkheden rond de dekking van het te venvachten grote begrotingstekort voor volgend jaar. De voorzitters voelen er niets voor om op de derde dinsdag van september als de rijksbegroting met de bijbehorende mil joenennota worden ingediend, voor vol dongen feiten te worden geplaatst. DEN HAAG (ANP) Het lan- delij'k prijsindexcijfer van het le vensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 =1 100, gaf van medio maart tot: medio april een stijging te zïenl van 127 tot 131. Boodschap aan landen Warschau-pad: MOSKOU (AFP) De Roemeense regering acht de Russische op vatting over de Europese veiligheid niet langer in overeenstemming met de werkelijkheid en meent dat dientengevolge de handhaving van Russische troepen op het grondgebied van de leden-landen van het Pact van Warschau niet langer gerechtvaardigd is. Dit zou staan in een vorige week door' de Roemeense regering aan de regerin gen van de leden-staten van het verdrag van Warschau toegezonden boodschap. Volgens goedingelichte kring in Mos kou zou het document zijn verzonden na de terugkeer van Leonid Breznjew uit de Roemeense hoofdstad. Kosten Ruimtehonden leden aan uitdroging, gekrompen spieren en kalkgebrek MOSKOU (Reuter). De twee Russische honden die dit voorjaar 22 dagen in de ruimte doorbrach ten hebben geleden aan uitdro ging, gekrompen spieren en aan kalkgebrek. Volgens een door" Tass gepubliceerd artikel van de kosmonaut Boris Jegorov en an dere ruimtedeskundigen, leidt een langdurig verblijf in de ruimte bij dieren tot functionele veranderin gen, welke nog enige tijd na te rugkeer op aarde voortduren. Zjj verdwijnen geleidelijk. De honden die aan boord van de Kosmos-110 van 22 maart tot 16 april om de aardbol draaiden, lie pen na hun terugkeer anders en zij verrichtten gewone bewegingen op tamelijk onzekere wijze. Na ongeveer tien dagen trad echter verbetering in, aldus Jegorov die voorts meedeelde dat de oorzaak van deze veranderingen nog niet bekend is. Hij waarschuwde dat de uit experimenten met dieren ver kregen gegevens slechts met gro te voorzichtigheid voor menselijke ruimtevaarders kunnen worden gebruikt. ,Maar er moeten wetten zijn die op allen van toepassing zijn', aldus de kosmonaut. De Russische rwimtehonden Oegoliolc (1) en Veter oh in een vrolijk spelletje nadat een me disch onderzoek had uitgewezen dat zij weer volkomen gezond waren na hun ruimtevaart in Kosmos-110. Zij hadden aanvan kelijk geleden dan uitdroging, ge krompen spieren en kalkgebrek. Deze stijging niet 4 punten werd hoofd- znkclyk veroorzaakt door aardappe len, groente en fruit. In het bijzonder gaven aardappelen en groente hoge prijzen te zien. Een dergelijke stijging van het indexcijfer van maart op april werd overigens ook in de vooraf gaande jaren geconstateerd. In de sector .voeding', waarvoor het in dexcijfer opliep van 126 in maart tot 135 in april, werd voorts nog een prijsstijging geregistreerd voor melk en melkprodukten. Bulten de voe dingssector werd een stijging waar genomen van het indexcijfer voor bloemen, terwijl voor de sector .ont wikkeling, ontspanning en verkeer' het indexcijfer steeg van 129 tot 131. Deze laatste stijging was het gevolg van prijsstijgingen voor damesweek bladen. huur zomerhuisje en va.kan- tiepension. Hel: indexcijfer inclusief verplichte so ciale verzekeringen en loonbelasting liep op van 123 in maart tot 127 april. .NUTTELOOS EN SCHADELIJK VOOR HET LAND' Regering zal niet aarzelen de noodtoestand uit te roepen LONDEN (AFP, Keuter, UPI, ANP) Premier Wilson heeft gisteravond in een toespraak voor de televisie een dringend beroep gedaan op de Britse zeelieden hun staking, die gisterochtend begon, te beëindigen. Hij noemde de slaking nutteloos en schadeljjk voor het land. De regering was nog niet van plan de noodtoestand uit te roepen, doch zy 7.011 niet aarze len dit te doen, als de toestand zulks zou vereisen. De regering, aldus Wilson, zal alles in het werk stellen om liet hoofd te bieden aan een tegen staat en ge meenschap gerichte actie. Hjj zei, dat de eisen van de stakers, waneer zij worden ingewilligd, de loon- en prijspo litiek der regering in gevaar zouden De Roemenen willen nier langer op draaien voor de verblijfskosten van de buitenlandse troepen op het grondge bied van de leden-staten van het War schaupact. Naar de mening van de Roe meense regering moeten deze kosten worden gedragen door het land waar toe de troepen behoren. Wenst een tot het pact behorend land Russische troepen of troepen van een lid-staat, dan zal naar het in zicht van de Roemeense regering een verdrag dienen te worden gesloten met het troepen leverende land. In dit verdrag zou ook de status van de militaire bases in de leden-landen dienen te worden geregeld. Waarschuwing Wilson waarschuwde de handel de tuatie niet uit te buiten door de prij zen onnodig op te drijven. De marine wordt gereedgehouden om te zorgen voor de aanvoer van noodzakelijke be hoeften naar landstreken die van de aanvoer per schip afhankelijk zijn. Inmiddels was op de eerste dag van de staking geen enkel teken te be speuren, dat op een spoedig einde van de actie wees. Volgens de vak bond van de zeelieden wordt het sta kingsparool voor honderd procent na geleefd. De Britse spoorwegen lieten vijf boottreinen van Londen naar Do- (Zie slot pag. 3 kol. S) [Het persbureau Reuter meldde gisteren uit Londen, dat de Chinese eerste ml- nister Tsjoe En-Lai waarschijnlijk op |of omstreeks 22 mei voor een officieel bezoek naar Roemenië zal vertrekken. Voor dit bezoek bestaat grote interna tionale belangstelling, vanwege de neu trale houding, die Roemenië heeft aan genomen in het ideologisch geschil tus sen de Sowjet-Unie en China. Na zijn bezoek aan Boekarest zou Tsjoe En-Lai ook naar Albanië gaan. Bevel De Roemenen zouden voorts verlangen dat het bevel over de troepen van de organisatie, dat sedert de oprichting in handen Is van een Russische generaal, bij toerbeurt door een officier van een der lid-staten wordt vervuld. Dit stand punt zou de Russische leiders al zijn meegedeeld voor het vertrek naar Boe karest van partijsecretaris Breznjew. Het eventuele gebruik van tactische of strategische kernwapens zou bij ver drag tussen de leden van het Warschau pact moeten worden geregeld, aldus de t* regering in het document. DEN HAAG (ANP). Kordaat optreden van een meisje dat zaterdagavond dienst had in het wisselkantoor in de hal van het station Hollands Spoor in Den Haag heeft voorkomen (lat een jongeman er met 26.000 van door ging. Toen de jongeman, die voorgaf, geld te willen wisselen een stapel bankbiljetten greep, gaf zij hem zo'n klap, dat hij het geld weer moest loslaten. De jongeman is nog niet achterhaald. PARIJS (AFP) De Parijse bla den zullen vandaag niet verschij nen als gevolg van een staking van het technisch personeel. De staking valt samen met een 48- uursstaking bij de genationaliseer de bedrijven en enkele particulie re bedrijven. De journalisten bij radio en televisie staken vandaag eveneens. De staking zal nagenoeg algemeen zijn, Verwacht werd dat vannacht zeven miljoen werknemers het werk voor 24 uur zouden neerleggen. De meeste hin der wordt verwacht van de staking bij de elektriciteitsbedrijven. Gedurende vierentwintig uur zullen van het vliegveld van Parijs geen toestellen van de .Air Fx-ance' opstijgen. Er zullen voorts geen postbestellingen zijn en de overheid heeft verzocht kinderen niet naar school te sturen. De druk op de water- en gasleidingen zal worden verminderd. Voor de zieken huizen zijn noodvoorzieningen getrof fen. De staking is uitgeroepen door de drie grote vakbonden en wordt onder meer gesteund door het onlangs g« vormde .schaduwkabinet' van opposttk leider Mitterand. Door de staking bij de Franse spoorwe gen zal het treinverkeer tussen ons land en Frankrijk vandaag ernstig worden bemoeilijkt. Reizigers zullen er rekening mee moeten houden, dat de treinen naar Parijs bijv. niet verder zullen rijden dan Brussel. Ook uit omgekeerde richting rijdt men niet verder dan de Belgische hoofdstad. J^Ahtlijn De eerste fase van de werkzaam heden ter verruiming van de veerhaven te Perkpolder nadert zijn voltooiing. Onder die eerste fase wordt verstaan de aanleg van een twee kilometer lange weg niet bij behorende werkzaamheden, west van de bestaande rijksweg tossen Kloos- terzande en Perkpolder. Omstreeks half juni zal het verkeer van én naar Perkpolder van die nieuwe weg gebruik gaan maken waarna de ver ruimingswerkzaamheden zullen wor den verlegd naar de oostelijke zijde van de bestaande weg. Bij die eerste fase van werkzaamheden behoort ook de aanleg van een tijdelijk veer- pleïn waarop plaats is voor enkele tientallen voertuigen. Inmiddels begint ook de feitelijke verruiming van de veerhaven zelf meer vorm te kiijgen, met name van uit de lucht gezien. De foto toont duidelijk de omvang van die nieuwe haven. De nieuwe pier die in de toe komst de dubbeldeks- en andere veerboten de nodige beschutting te gen voornamelijk noordelijke winden moet bieden, is bijna geheel gereed (links onder op de foto). De nieuwe lxavendijk, die daar bijna haaks op aansluit, is helemaal klaar. In het bassin tussen de haven- en zeedijken in, zal binnenkort een zuiger van de NV Aannemings- en Handelsbediijf Van Oord uit Werkendam beginnen met het op diepte brengen van dat havengedeelte en het wegzuigen van de dijken. Een binnendijk .promo veert' dan tijdelijk tot eerste water kering omdat daarachter (zie hei- installaties) de nieuwe aanleginrïch- ting voor de dubbeldeksveerboten in .het droge' moet worden opgebouwd- Eerst wanneer die klaar is, kan de tussendijk worden weggegraven. Met de aanleg van de kunstwerken belast zich het aannemersbedrijf NV Van Hattum en Blankenvoort uit Bever wijk. Overigens heeft het aanvankelijk be stek al weer een (belangrijke) wijzi ging ondergaan. Het aantal opstel- terreinen voor voertuigen zal name lijk worden uitgebreid van 15 tot 30 hanen, elk met een lengte van 120 nieter. Er blijft dan nog ruimte over om dat aantal verder in de toekomst uit te breiden tot 30 banen. Ver wacht wordt dat de aanleginrichting voor de dubbeldekkers medio 1967 gereed zal zijn. Voorts wordt er nog steeds naar gestreefd het gehele verruiniingswerk van de veerhaven in de eerste maanden van 1968 op te leveren. Tegen die tijd wordt ook de •erste dubbeldeksveerboot in Zeeland verwacht. Een nieuwigheidje is verder dat men ■n de oude veerhaven (zie rechterzij- ,1c daarvaneen nieuwe ponton voor (ijlading heeft gebouwd. Die is be te md 'voor een van de boten van iiet voormalige veer Kats-Zierikzee, die kort na Pinksteren een dienst Perkpolder-Kruinïngen zal gaan on- dei'lioudeii voor personenauto's. (Luchtfoto Peeters eu Slagboom- ipraak gelezen over de verhouding van ouderen en fcjyyEJ jongeren, die ons te bmncn- SmlH 80,10011 Liij het kennisnemen van allerlei verslagen over het AR- partijconvent. zaterdag jn Utrecht gehouden. Deze uitspraak na melijk: .De jeugd zou voor mij onuit staanbaar wezen als ik niet zelf onuit staanbaar was geweest'. Aanvankelijk konden we het citaat niet thuisbrengen, maar na enig zoeken lukte het alsnog. Jawel, onvermijdelijk van Goethe. Niet bepaald een antirevolutionaire figuur, maar vermoedelijk zou menige, wal oudere bezoeker van het convent het met de strekking van deze uitspraak eens zijn geweest. De jeugd is daar in bewogen discussie geraakt met de oude ren over brandende problemen. Viet nam, Zuid-Afrika. moderne literatuur, de beoordeling van het kabinet-Cals. En daarbij bleek scherp en duidelijk, dat er Lussen de generaties grote tegenstellin gen bestaan. Een vertegenwoordigster van de jongeren ging zelfs zo ver. dat zij verschillen constateerde, die het op sommige punten soms moeilijk maken samen in eén partij te zitten. Het Alge meen Handelsblad concludeerde naar aanleiding hiervan gisteravond, dat de kern van het conflict in de AR-Part:j len ook in andere partijen) daarin ligt besloten: wat voor de ouderen belang rijk is, la voor vele jongeren folklore, wat voor de jongeren halszaak is. 'voor de ouderen marginaal, niet belang- jrijk. Vorige week heeft men in Middelburg tijdens een teach-in over Vietnam I dezelfde verschijnselen kunnen vasts: el - llen: jongeren, pleitend met een heilige 1 ernst voor een radicale politiek, tegen over oudere politici, eveneens ernstig maar minder radicaal en er van uit gaande dat de politieke realiteit nuan ces kent, die men moet pogen onder te brengen in een systematiek om er mee te kunnen werken. Voor ons was dat tijdens de teach-in in Middelburg het meest kenmerkende van de avond, de tegenstelling namelijk tussen het com promisloze van de jongeren tegenover de tactiek, de manoeuvre zo men wil. van de vele overwegingen kennende politici. Met name het tweede-kamerlid Van Bennekom kreeg hier mee te ma ken: hij nam duidelijk stelling te^en ae oorlog in Vietnam, aanzienlijk scherper en radicaler dan zaterdag AR-voorzitter Berghuis in zijn presidentiële redevoe ring, maar moest tegelijkertijd uiteen zetten dat hij niet het AR-fractiestand- punt vertolkte. In het fraotieberaad kon hij hooguit pogen het uiteindelijke standpunt te beïn vloeden, maar het was hem onmogelijk in de kamer zelf het tijdens de teach-in uitgesproken stand punt zonder meer te herhalen. ,Maar u bent toch volksver tegenwoordiger' werd hem toegeroepen. ,u vertegenwoordigt ook ons!'. Op da' moment werd duidelijk, dat wij in Ne derland in feite geen volksvertegen woordigers kieaen, maar dat wij een partij en een partijstandpunt naar het parlement sturen. In dLt licht bezien en uitgaande van deze politieke werke- lijlcheia was de discussie van zaterdag tijdens het convent van groot belang: anders dan bij een teach-in ging het hier om de bepaling van een partijstand punt, namelijk dat van de AR-Partij. Maar juist bij die discussie werd duide lijk, dat de jongere kiezers binnen één en dezelfde partij een geheel ander en radicaler standpunt innemen dan de ouderen. De hier gesignaleerde verschijnselen zijn op dit ogenblik vrij algemeen In het politieke leven. Er is door het optreden van allerlei jongeren een her waardering aan de gang van allerlei begrippen, waarvan men tot voor enige jaren dacht dat ze grondig waren ver ankerd in het denken van de Neder landers. zo niet voor altoos dan toch wel voor jaren. Zo blijkt onder meer. dat men tegenwoordig met de vroeger zo makkelijk te hanteren onderscheiding .links' en .rechts' niet meer zo ver komt. Vroeger was links rood en daar mee was de zaak af. Maar het nieuwe links loopt dwars door de bestaande partijen, zoals zaterdag ook weer kwam vast te staan. De vraag lijkt daarom verantwoord nu er steeds grotere groepen jongeren naar de stembus gaan van invloed zullen zijn op de partij structuren. Het is moeilijk daarover iets zinnigs te zeggen, veel verder dan de constatering dat de kloof tussen de ge neraties heel diep is, lijkt op dit ogen blik onmogelijk. Op zich zelf is een dergelijke constatering voor menigeen al erg genoeg. Zo spraken we na de Middelburgse teach-in van vorige week iemand, die na afloop verontrust naar huis was gegaan, zich afvragend of de jeugd zich wél bewust was van de grote consequenties, waartoe haar radicalisme leidt. .Ik ben geschrokken', zei hij let terlijk. Maar men komt er niet met schrik, men komt er evenmin met op merkingen zoals zaterdag gemaakt dat het optreden van jongeren .niet past op een bijeenkomst als een AR- convent'. Het is veel meer de plicht van oud en jong in ieder geval met begrio voor eikander na te gaan hoe men dé kloof kan overbruggen. In deze geest sprak ook AR-voorzitter Berghuis: hij beschouwde de kritiek van de jongeren als een bewijs er voor. dat zij willen meedenken. Jongeren en ouderen moe ten met elkaar geduld hebben. Zou mr Berghuis het citaat van Goethe kennen? Toon Hermans treedt weer op AMSTERDAM (ANP) Toon Her mans heeft toestemming gekregen van zijn dokter om de voorstellingen van zijn juhileumshou Tien-Toon in theater Car ré vanaf vandaag te hervatten. Op zon dag 8 mei moest Toon Hermans in ver- hand niet lievige maagklachten zijn op- treden op doktersadvies annuleren. De I heer Hermans zal het tourneeschema van zijn One-Manshows, op raad van zijn arts belangrijk moeten wijzigen. Mijnbrand eiste slachtoffers in Sowjet-Unie .MOSKOU (AI-'P) Ken brand in een mijn In I-oegansk, in de Oekraïne, heeft talrijke slachtoffers gemankt. Dit meld de gisteravond het Russische persbureau Tass, dat geen nadere bijzonderheden verstrekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1