PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KY HEROVERT DA NANG Overvallers AMVJ-gebouw gearresteerd Vissersvloot terug' naar Arnemuiden In Washington wist men niets Indonesië wil met Maleisië spreken BEZORGDHEID IN VIETNAM NA ZUIDVIETNAMESE BLIKSEMACTIE TEGEN BOEDDHISTISCHE REBELLEN Veertig uur na roof van kas Staking van Britse zeelieden begi onnen ZESTIEN ROTTERDAMSE PROVO'S REEDS OP ZONDAG VOOR RECHTER FILMBEELDEN VAN MA0 ,NIET ONZE TAAK MEE TE REGEREN' Erhard schrijft De Gaulle ,Deur open voor onderhandelingen TER GELEGENHEID VAN FEESTEN IN JULI Het wordt dringen in de haven Na innen in Amsterdam 1? arrestaties 209e jaargang - no 113 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrxtlai N V Bch. M (b.i.g. rcd. 3508. Advertentieprijs 35 A. de Kok 0 Abonnementsprijs 88 cent per cd. 3078/3189. adv. 237S). Goes, Grote Markt I mededelingen 2:j 1 tarief. Kleine advertenties 5213). Oostburg. t< wsistrast 58-60. UI. 2355 I. lel. 3133. edm. tel. 2094. i 359300 PZC. Middelburg. .Maandag 16 mei 1966 ,De Brug' Goes 10.000 bezoekers Pagina 2 Een Vietnamese politieman, uitge rust. met een schild en een traan gashom aan zijn gordel) hij hi naar een demonstratie in Saigon ten gunste van de Amerikanen doch gericht, tegen de Amerikaan se ambassadeur Henri Cabot Lodge. De optocht bestond uit naar schat ting 2000 mensen, hoofdzakelijk katholieken. LONDEN (REUTER) 62.000 Britse zeelieden zijn vanmorgen in staking ge gaan. Het is de eerste offciële staking bjj de Engelse koopvaardij in vijfentwin tig jaar. De stakers, die een minimum loon van 140 gulden per week en ver mindering van nun arbeidstijd van 56 tot 40 uur per week eisen, waren niet te vermurwen door een persoonlijke waar schuwing van de socialistische regerings leider, Wilson, die zei dat hun actie het land veel schade zou kunnen berokkenen. Bij de aanvang der staking lagen in de haven van Londen tweeënvijftig Britse en vijftig buitenlandse schepen. In ande re Britse havens liggen ongeveer twee honderd schepen. De eerste zeelui, die in staking gingen waren die van de 20.352 ton metende Arlanza, die in Londen ligt, en de be manning van een bananenboot, die zich de staking zou beginnen opnieuw monsteren. Premier Wilson voerde de hele zondag besprekingen over nood maatregelen die hij denkt te nemen. DA NANG (UPI) Zuidvietnamese regeringstroepen hebben gis teren de havenstad Da Nang op rebellen heroverd en gewapend met tanks en machinegeweren na een dag van gevechten de laatste haar den van verzet opgeruimd. De verenigde boeddhistische kerk in Saigon heeft op het vernemen hiervan verklaard dat burgeroorlog thans onvermijdelijk is. Da Nang, de belangrijkste kuststad ten noor den van Saigon, was het middelpunt van de door boeddhisten gelei de revolte tegen de regering van premier Ngoeyen Cao Ky. De Chinese regerin dinsdag bekend dat had gehad met de Albanese delegatie, die onder leiding staat van de partij leider, Mehmet Sjehoe. maar zei niet r en wanneer. Volgens het persbureau Nieuw China hebben de Chinese en Albanese commu nistische partij- en regeringsleiders vol ledige overeenstemming bereikt over alle kwesties die in de afgelopen week in Peking zijn besproken. In een communiqué over de besprekin gen tussen Mehmet Sjehoe en Chinwe eiders, wordt gezegd, dat Albanië zeer veel waardering heeft voor de Chinese rol ,in de strijd ter verdediging van de zuiverheid van het marxisme-leninisme en tegen het moderne revisionisme en bovenal tegen de revisionistische leiding in de Sowjet-Unie. De Chinezen zijn, volgens het commu niqué, van mening, dat de Albanezen ,het revolutionaire vaandel van het marxisme-leninisme in Europa, waar het imperialisme en het moderne re visionisme een doodstrijd leveren', hoog houden. Op bevel van Ky werd de stad door 2000 mariniers en 1800 parachu tisten gistermorgen bij zonsop gang aangevallen. In Saigon zelf werden de hoofdkwartieren van de militante boeddhistische jeugd organisatie en een tegen de rege ring Ky gekante vakbond door po litie en leger ingenomen. Twintig boeddhistische jeugdleiders wer den gearresteerd. Van de vakbond werden 30 leden in hechtenis ge nomen. Over de verliezen in Da, Nang zijn neg geen betrouwbare cijfers te verkrijgen, maar de ziekenhuizen meldden vele ge wonden te hebben opge De hele. dag door \v vochten en tot. laat i nog schoten gehoord. HECHTENIS NA HAPPENING Straffen van 6 Bezorgdheid tot 12 dagen ROTTERDAM ANP beetje overdonderd', een van de jongens Iaat door de politie i na een happening in binnenstad, toen bij ,Ik ben wel een m» i gistermiddag ie zaterdagavond erd gearresteerd tie Rotterdamse ?eds gisteren dagen hechtenis kreeg opgelegd door de kantonrechter, ntr ,J. J. H. van der Brug. De politic verrichtte 23 arrestaties. Zestien jongemannen hoorden reeds op zondag liet vonnis wegens niet door lopen na een bevel van de politie; 15 keer was de uitspraak: zes dagen hech tenis, een keer: 12 dagen. De. zeven anderen, een militair en zes minderja rigen zullen op een later tijdstip terecht moeten staan. Het begon allemaal rustig zaterdag avond rond Fikkie, een bronzen hondje op het Eendrachtsplein in de Rotterdam se binnenstad. Om elf minuten over elf begon een in pamfletten aangekondigde happening van de groep Desperado- Provo-Rotterdam. Onderwerp van deze eerste Rotterdamse happening was, al dus het blad Desperado nr 1, het leef baar maken van Rotterdam. Meer groen in hart van de stad. goedkoper openbaar vervoer, het openen van beatclubs en beatkelders. Rond elf uur stonden zo'n honderd jon gelui om Fikkie, een aantal dat daarna snel begon te groeien. Woordvoerder Joop Stolk (22). een neef van de Amsterdamse provo Stolk. wilde juist beginnen met een toespraak toen een hoofdinspectet doorgaan als er geen verstoring van de openbare orde zou plaatsvinden. Dit bracht Stolk tot de woorden .wij krijgen hier de medewerking van de politie, het is geen Amsterdam. La ten we het rustig houden'. Dit werd door een groepje vrienden vertaald met het geroep .liever geen politie, hele lieve revolutie'. vrijgelaten. Er zal geen vervolging te-' gen hem worden ingesteld. Een luidsprekerauto van de politie ver scheen op het toneel en luid weerklonk over het Eendrachtsplein het bevel om door te lopen; 23 jongens die weigerden aan dit bevel gehoor te geven verdwenen successievelijk in de politiepost, de mees ten zonder tegenspartelen, stevig in de greep van judokakundige agenten. De Amsterdamse politie heeft zaterdag avond op het Kleine Hartman Plantsoen bij het Leidseplein de 16-jarige C. R. aangehouden, die daar stond te tieren officier van justitie, mr J. E. Vriesema, en te schreeuwen. Gisteren is hij door de volgens de gebruikelijke procedure voor de kinderrechter geleid die de jon gen heeft vrijgelaten onder voorwaarde dat hij zich gedurende een half jaar niet zal ophouden bij het Lieverdje, het Van Heutz en andere monumenten en niet zal deelnemen aan demonstraties zonder vergunning. De jongen die zegt geen provo te zijn was, komende van dansles, met een groep meegelopen die onder meer riep .15 mei - Tuynman leen be kende provo) moet vrij'. - - De politie ving de groep op en verspreid- ';'.l een netoging de deze. De jongen was later terugge- strant omgekomen, keerd en had staan schreeuwen. De Amerikaanse regering heeft zich tot dusver onthouden van officieel com mentaar op de gebeurtenissen ln Da Nang. Waarnemers zien in dit stilzwij gen de grote bezorgdheid in Washing ton. Men vreest een nieuwe binnenland se politieke omwenteling in Zuid-Viet- nam als gevolg van Ky's optreden. Het nieuwe bereikte Washington toen de Amerikaanse regering ruggespraak hield met haar ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge. De beraadslagin gen tussen de regering en Lodge in Washington zijn dinsdag reeds begon nen. Verwacht wordt dat de ambassa deur begin deze week naar Saigon zal terugkeren. In Saigon verklaarde een Amerikaan se woordvoerder nadrukkelijk geen Amerikaanse vliegtuigen waren gebruikt om de Zuidvietnamese troe pen naar Da Nang te vervoeren. In regeringskringen te Washington zei men dat de aanval op Da Nang .een strikt Vietnamese aangelegenheid' was waarbij de VS niet betrokken waren. Een zegsman verklaarde dat de Amerikaanse regering niet van te voren was ingelicht. Ruim ƒ2000 in café's opgemaakt Tokio (UPI Reuter). In Tokio is giste ren een film vertoond van een ontmoe ting tussen een Albanese delegatie en de communistisch-Chinese partijleider Mao Tse Toeng, waarin deze in goede gezondheid lijkt te verkeren. Het was voor het eerst sinds novemberAMSTERDAM (ANP) - De re- dat Mao Tse Toeng zich in het open- cherche van het politiebureau baar vertoonde en dit gaf aanleiding tot I T r, aanhoudende geruchten dat hij of era-1 Leidseplein heeft in nauwe sanien- stig ziek of dood was. EeD Japanse werking met groep B der Amster damse centrale recherche de bru tale roofoverval die vrijdagmiddag om kwart over twaalf op het kas- sierskantoor van het AMVJ-ge- bouw aan het Leidsebosje die in de hoofdstad werd gepleegd binnen veertig uur tot oplossing gebracht. Zaterdagnacht heeft de recherche de drie van deze overval verdachte mannen, plus een vrouw onder ver denking van opzetheling gearres teerd. Drs Nederhorst !DEN HAAG - Op de zaterdag te Amsterdam gehouden zitting van I de partijraad van de PvdA heeft fractievoorzitter drs G. M. Neder horst bestand opgemaakt van het tot nu toe gevoerde beleid van de I regering-Cals. Tevens bakende hij de koers die zijn partij in de ko- mende weken tegenover deze re- Den Haag: Een eeuwenoude boer derij, waarin de taveerne ,Meer en Bosch' werd geëxploiteerd is in de nacht van zaterdag op zondag in vlammen opgegaan. Met liet, on vervangbare monument gingen de voorraden ter waarde van 100.000 gulden verloren. Hier een beeld tij dens de blusshngswerkzaamheden Met uitzondering van de ex-huisknecht "J de andere mannen figuren uit de Amsterdamse onderwereld. Een bijzon- Van de buit van 6100 gulden heeft de recherche 3520 gulden bij het viertal in beslag genomen Verder zijn de twee geldkistjes plus de tas, waarin deze wa- waren vervoerd uit een der grachten opgedregd. Ook het stuk ijzeren gereed schap, een boorijzer met aan het andere uiteinde een spijkeruithaler, waarmee is geslagen en het mes, waarmee is ge dreigd, heeft de politie gevonden. Gearresteerd zijn: een ex-huisknecht van het aan het AMVJ-gebouw gren zende Centraal Hotel, de 28-jarige G. Th. M„ die onmiddellijk door de over vallen kassier en een controleur werd herkend, en inmiddels tegenover de recherche heeft bekend; voorts de 27- jarige L. C. H. M. V. zonder vaste woon- of verblijfplaats; de 30-jarige schilder H. van U., die met een 29- jarige zich huisvrouw noemende B. C. T. in de Kerkstraat woont. De beide laatste mannen en de vrouw ontkennen. De bewijzen zijn echter Weense professor met nazi-ideeën thans ontslagen De disciplinaire raad van de wereldlian-i delshogeschool van Wenen heeft zater- dag besloten tol vervroegd op non-actief j stellen van professor Taras Borodajke- wycz, die bij zijn geschiedenislessen na zistische ideeën naar voren gebracht zou hebben. De 7,aak rondom zijn persoon I had nogal wat beroering verwekt in Oos tenrijkse politieke- en studentenkringen. een linkse demon- i zodanig tegen hen en bovendien is v. aanhouden door de kassier en de controleur her- 6enn6 za! aannouucn. kend als een der overvallers, zodat het ontkennen hem weinig zal baten, aldus de recherche, chef van het bu reau Leidseplein. hoofdinspetceur J. E. Schreur. Terwijl drs Nederhorst het program van de regering-Cals goed noemde en ver dere steun toezegde, drong hij er bij het kabinet op aan het land niet langer in onzekerheid te laten. Met name vond hij dat regelingen voor speculatiewinst belasting, herziening van de onteige ningswet, concessieverlening op het gevaarlijk heerschap noemde hoofd- continentale plat en verlichting van de inspecteur V., die bij zijn arrestatie te-j vrijgezellenbelasting nu spoedig het gen de politiemannen zei: ,o. wat jam-1licht moesten zien. mer dat ik geen pistool bij me had om Roarnt'ina 1QR7 jullie allemaal kapot te schieten bij mijn Dtgl Ullllg lJVl nog aan toe. De arrestaties werden omstreeks half vier 's nachts op twee plaatsen gelijktij dig uitgevoerd. Op het Leidseplein wer- Van U. en de vrouw aangehouden en in hun woning in de Kerkstraat de twee andere mannen, die daar weer onderdak wilden zoeken. Van de buit heeft het viertal in 24 uur tijdens zo'n 2600 gulden opgemaakt met bezoek aan onder andere cafés en dancings, waarbij zij veelvuldig gebruik maakten van taxi's. Huishoudgeld De twee geldkistjes plus de tas had Van U. .geplompt', zoals dat in de ondenve- reldtaal heet. Er was bjj de buit veel zil vergeld. De vrouw had 600 gulden in haar portemonnee. Dit was zo vertelde zjj de recherche, .huishoudgeld'. Aan de ze mededeling hechtten de rechercheurs weinig geloof. BONN (DPA) De Westduitse bonds kanselier Ludwig Erhard zal er bij tie Franse president, generaal De Gaulle, (lie zoals bekend in juni naar Moskou reist, in een persoonlijke brief op aan dringen met de Russische leiders te spre ken in de lijn van de politiek van Bonn ten aanzien van de Duitse kwestie, aldus heeft een regeringswoordvoerder in Bonn zaterdag meegedeeld. Erhard zal De Gaulle in bedoelde brief een uiteenzetting geven van het stand punt van de Duitse bondsregering ten aanzien van alle kwesties die met deze politiek samenhangen. Een dergelijke initiatief van Erhard werd door ver scheidene christendemocratische parle mentsleden gewenst geacht. hf| voorop dat hij en zijn fractie zich niet op de stoel van de regering wilde laten drukken. .Het is niet onze taak mee te gaan regeren', aldus drs Neder horst die aankondigde dat hij en de zij nen eerst een standpunt zouden bepa len over de volgende begroting nadat de regering met concrete voorstellen zou zijn gekomen. Hij wilde echter niet nalaten vast en kele algemene beginselen te poneren waaraan de PvdA aenkt vast te houden wanneer het erom gaat tegenover de regeringsvoorstellen stelling te nemen. Het voornaamste van deze beginsels was voor drs Nederhorst het afwijzen van verhoging van .indirecte belastin gen die de brede massa in het bijzonder treffen'. Zeven procent Ook op het punt van de loonpolitiek van de regering-Cals liet drs Nederhorst een waarschuwend geluid horen. Hij meende dat het een .schijnsucces' zou zijn indien minister Veldkamp een loon stop op basis van 7 procent zou afkon digen. De PvdA staat op het standpunt, aldus drs Nederhorst, dat op een over spannen arbeidsmarkt de regering heel weinik kan afdwingen. Loonpolitiek heeft alleen maar zin wanneer deze ge dragen wordt door de organisaties van werkgevers en werknemers. .Laat men spoedig tot een besluit komen en daarbij geleid worden door het beginsel dat wat men de een toestaat de ander niet kan onthouden', hield de PvdA-fractievoor- zltter de regering in het hangende loon- conflict voor. Vietnam-brief Ook <le Vietnambrlef bracht drs Neder horst naar voren als een onderdeel van dit streven naar verduidelijking van hel standpunt van de PvdA. In gematigde termen herhaalde hij hetgeen in de brief aan de Amerikaanse regering had ge staan, het viel daarbjj op, dat ditmaal vermeld werd dat tot nu toe alle be middelingspogingen afgestuit waren ,op de Botte weigering van Peking-China en van de regering van Noord-Vietnam'. President Soekarno geeft toe DJAKARTA (Reuter) - De Indo nesische regering heeft gisteren rechtstreekse vredesbespreki ngen op het niveau van ministers van buitenlandse zaken aan Maleisië voorgesteld. President Soekarno heeft zich bereidverklaard de Ma leisische premier. Toenkoe Abdel Rachman, te ontmoeten. De Maleisische premier had eerder op de dag gezegd dat Indonesië rechtstreeks met Maleisië moet onderhandelen en niet via Engeland, wanneer het aan de confrontatie een einde wil maken. En geland heeft niets met de Maleisische zaken te maken, afgezien van de defen sieovereenkomst tussen onze beide lan den. Wij zijn een onafhankelijk land dat zijn eigen toekomst bepaalt'. karno met zijn voornaamste raadge vers in zijn paleis in Bogor, die vier uur duurde. De confrontatiepolitiek tegen Maleisië begon in januari 1963. acht maanden voordat de federatie formeel werd gevormd. Er zijn on geveer 50.000 Britse militairen in Maleisië om aan de Indonesische be dreiging het hoofd te bieden. De verklaring werd voorgelezen door kolonel Soenarjo, woordvoerder van het commando .verpletter Maleisië'. ,De Indonesische regering is van me ning dat haar plan. Singapore te erken nen in de lijn ligt van de confrontatie in de huidige staat. De confrontatie zal worden voortgezet, maar de deur voor vreedzame regeling op basis van de overeenkomsten van Manilla is nog open. Deze kan rechtstreeks worden uitgevoerd, zonder bemiddeling, en kan op het niveau van ministers van buiten landse zaken worden uitgevoerd. Indonesië wil een vrij Mafakka, vrij Sin gapore, vrij Sabah. vrij Serawak en vrij Broenei'. zei president Soekarno. .Ik ben bereid met de toenkoe te pra ten'. Spreekkoor Bij enkele opmerkingen over de oorlog in' Vietnam ontstond er weer een klein spreekkoor nu met de woorden .Johnson, moordenaar' Kort daarop greep de po litie in. Stolk werd door twee politie-ju- doka's bij het voetstuk van Fikkie weg gehaald en overgebracht: naar de politie-1 post. enkele tientallen meters van de; happening. Dit had vreemd genoeg toti gevolg, dat hij zich niet schuldig kon maken aan overtreding van artikel 4. i van de Rotterdamse politieverordening.! die strafbaar stelt hel niet gehoor geven i aan een bevel van de politie door tc lo-, pen, Stolk werd dan ook gistermorgen ARNEMUIDEN Wie op 9 juli een kijkje gaat nemen bij de ha ven in Arnemuiden, zal zich af vragen of de befaamde en vroe ger veel bezongen klok van de ze gemeente niet een groot aan tal jaren is ternggezet. Dp ha ven zal op die dag weer vol leg gen met visserschepen. Een beeld dat herinneringen oproept aan vooroorlogse tijden, aan de tijd dal de vissers nit Arnemui den nog niet moesten uitwijken naar Veere, en later naar plaat sen als Colijnsplaat en Vlissin- gen. Nu keren de meeste vissers wekelijks per bus in hun woon plaats terug. Maar over enkele maanden zal het weer eens een van de uiterst zeldzame gelegen heden zijn, dat de vloot in eigeti haven afmeert. Een gebeurtenis in het kader van de visserijfeesten, waarmee de inwoners willen aantonen dat Arnemuiden nop steeds een vissersdorp is. De visserij feesten worden gehouden op 8 en 1) juli. Ze worden georganiseerd op initiatief van <le vissers 7.elf. En al* het een geslaagd evenement wordt, zal liet een jaarlijks terugkerende gebeurtenis worden. Al enkele maanden is een comité druk bezig met het treffen van voor bereidingen voor de visserijdagen, die het nodige feestgedruis in Arnemui den zullen brengen. Afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen heb ben zitting genomen in dit comité- Daarboven staat weer een werkgroep waarin vooral de heren A. Groenen dijk. J. Verbree en G. Labruyöre de organisatietouwtjes in handen heb ben. Het zal dus dringen worden in de haven van Arnemuiden, want men is het niet meer gewend dat er zo'n twintig vissersschepen tegelijk arriveren. Voor het eerst na lange tijd zullen de schepen weer eens b elkaar liggen, gepavoiseerd en we! Op die bewuste negende juli zal d vissersvloot een triomfale tocht nir ken. Via Arno en Kanaal door Walcheren gaat bel op Middelburg aan. De tocht gaat ongeveer tot aan de stations- hnig en dan zei men koers naar In-l Veerse meer. Aan boord zal zich een garnulenkuniiigin bevinden. Muzikan ten zullen het verblijf voor iedereen, die maar aan boord wil komen, extra gemakkelijk maken. Bij terugkeer in Arnemuiden volgt een optocht door de gemeente, met uiteraard de gar- nalenkoningin in de voorste gelede- ,Zevibel' Er is op 9 juli nog veel meer te doen. Het ligt in de bedoeling die dag in te zetten met een wielerwedstrijd voor jong en oud. Het tamboers- en pij pers-corps .Juliana' zal een muziek- show verzorgen. Op het programma somt verder waarschijnlijk ook een reünie van de Zevibel. De visser die :e hoogste besomming heeft per kilo gram garnalen over het seizoen '965-1966 zal in het bezit komen van de bekende wimpel, die door een hoge autoriteit zal worden uitge reikt. Tot z< het feestgedruis tijdens de Maphilindo Rprnnn j De president verklaarde het eens te zijn I met de gedachte van een .Groot Maphi- Het vredesaanbod werd gedaan na lindo'. een losse federatie van Maleisië, een vergadering van president Soe- de Philippijnen e:i Indonesië. i De premier van Maleisië. Abdoel Rali- man. heeft gisteren zijn instemming i betuigd over tb- verklaring van Soekar- tiii. dat hij lot vredesonderhandelingen bereid is. Ffy voegde hieraan echter toe. (lui .deze ontwikkeling zorgvuldig moet worden bestudeerd'. Eerst zou hij met het kabinet overleggen alvorens een i Gistermiddag hielden 300 jongeren een protestmars naar het monument op de Dam. De mars was georganiseerd door 'de Actiegroep Vietnam in oprichting. maar de politie had er geen toestem ming voor gegeven. Daar de optocht een rustig verloop had. greep de politie Het P S P-tweede-kamerlid. de heer Bruggernan. legde een bos bloemen bij het monument, waarna het merendeel der demonstranten uiteen ging. Een kleine greop begaf zich echter naar hel Amerikaanse consulaat-generaal, waar spreekkoren werden aangeheven, gericht tegen president Johnson en het Ameri kaanse" Vietnam-beleid. De politie joeg de betogers uiteen en arresteerde negen jongeren. Na de demonstratie op de Darn waren al drie initiatiefnemers opgepakt. Zij zullen waarschijnlijk voor de kanton rechter moeten verschijnen. morgenuren. Na de optocht, die aan sluit op ae boottocht is er een voet balwedstrijd. Gedarht wordt aan een ontmoeting tussen Middelburg en Vlissingen. 's Avonds om half tien begint een lampionoptocht. En om half elf gaat er voor enkele duizenden guldens aan vuurwerk de lucht in. Daarmee komt een eind aan de visse rijfeesten, die op vrijdag 8 juli wor den geopend met muzikale medewer king van de twee drumbands van .Irene' uit Terneuzen en de Middel burgse padvindersdrumband. On: twee uur 's middags is er op die dag een optocht met v ersierde fietsen en karren. Tussen half drie en vier uur worden er kinderspelen gehouden Daarna begint een" muziekshow van de drumbands die de visserij dagen muzikaal hebben ingezet. De plaatse lijke gymnastiekvereniging .Excel- (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1