PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELANGRIJKE UITSPRAAK VAN PVDA VERWACHT Nieuw voorstel in Brussel Capetown Castle' vast in Vlissingse haven Raakt kabinet-Cals in de knel? Mao liet zich zien Beraad in Boekarest STARFIGHTERS IN ZEE Zal Tsjoe En Lai Brezjnev spreken? SS-ers willen feest in Hitiers Bürgerbrauekeller AARDGAS IN NOORDZEEBODEM KAN BRITSE BEHOEFTE GEHEEL DEKKEN en Verre vrienden goede huren ,Datum huwelijk prinses Margriet nog deze maand bekend' Nederland mag minder betalen BRITS PASSAGIERSSCHIP VOER OP STREKDAM NA TIEN UUR WEER VLOT 209e jaargang - no 109 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 mei 196P lij. vin ém C V Provincial* Zrauwn Courant. Hootdrcdaclaui: O. A. da Kok m Abonntfnantiprija *1 ci tv. 3647/3643)Middelburg Markt 51, tel. 3841. (b.f.,. rad. 2078/3169. adv. 2375). Gom, Gro! cant par mm. Minimum par advertentie t 5.25. ln9nonden medadcllnien 24 v tarief. Kleine ed< nafc. ƒ11,40 p«> kwartaal, tranco per poet ƒ11,65 per kwarleal. Lcaaa n 2. tal. 6140 (b.j.,. red. 7853. adv. 5213). Ooelbura, tel. 2395. Terneueei re fmaelmum repel» 35 cent per ratal, (minimum 1.75). .Bileven bui 1 PZC. Middtlburf. Boterbuil aan smokkelfront Pagina 2 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Drs G. M. Nederhorst, voorzitter van de socialistische tweede-kamerfractie, zal za terdag aan het einde van de zitting van de partijraad in Amsterdam in het openbaar stelling nemen in een aantal actuele politieke kwesties. De nadruk zal vallen op het financieel-economische beleid dat partij en fractie de komende weken zullen voorstaan. In Haagse kringen vreest men dat het kabinet-Cals door deze uitspraken in de knel zal komen. Vandaag is het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid bijeen om het standpunt te bepalen dat de heer Nederhorst aan het einde van deze week zal vertolken. Zo veel staat echter wel vast dat het op een aantal punten duidelijk in druist tegen hetgeen met name van KVP-zijde de laatste dagen is verkondigd. Voor het eerst sinds zes maanden is Mao Tse Toeng weer in het openbaar ver schenen in Peking deed hij de Albanese premier Mehmet Shehu (r.) uitgeleide nadat deze hem bezocht had. Met dit openbare optreden maak te Mao een einde aan de gis singen over zijn gezondheid, die de laatste tijd de ronde deden. streeks dertig mijl ten westen van Vlie land met elkaar in botsing' gekomen in zee gestort. Van een der vliegers, die zich met a.,,_ schietstoel in veiligheid zou hebben we ten te stellen, is na uren zoeken geen spoor ontdekt. Het laatste wat men van hem hoorde, was toen hij door de boord- telefoon aankondigde het toestel te zul len gaan verlaten. Of hij daar inderdaad in is geslaagd staat dus geenszins vast. Vliegtuigen van luchtmacht en marine zochten tot middernacht zonder resul taat. De twee verongelukte toestellen hoor den thuis op de marlnevllegbasis Jagel, nabij Sleeuwijk, en namen deel aan de NAVO-oefening .Wooden Waii'. Door dit ongeluk is het aantal Star- fighters, dat West-Duitsland sinds 1961 verloor, gestegen tot 54. Acht daarvan behoorden tot de marine. MOSKOU (Reuter, AFP). De secretaris van de Russische com munistische partij, Leonid Brez jnev, is gisteren naar Boekarest gereisd enkele dagen voordat daar premier Tsjoe En-Lai van China zal aankomen. Waarnemers in Moskou achten een ont moeting tussen de twee communistische leiders niet waarschijnlijk, maar zij me nen dat Brezjnev wellicht graag met de Roemeense leiders spreekt voordat de Chinese premier aankomt. Diploma tieke kringen in Belgrado ontkenden dat de twee bezoeken met elkaar band houden. Roemeense kringen in Moskou zeiden dat het bezoek van Brezjnev aan Boe karest onofficieel is en drie dagen zal duren. Verwacht wordt dat Tsjoe En-Lai zon-j dag of maandag uit Peking naar Roe-1 menie vertrekt. In Peking deed zicli gisteren een diplo matiek incident voor tussen commu nisten onderling. Poolse, Tsjechische, Hongaarse, Mongoolse, Bulgaarse en Oostduitse diplomaten liepen weg uit de grote zaal van het congresgebouw uit protest tegen dc kritiek op de revisio nisten door Mehmet Chehoe, de leider van de Albanese delegatie die in China vertoeft. De Albanezen gaven daar een afscheids- banket. Shehoe hield aan liet begin van het banket een rede die niet in goede aarde bij de Oostduitse en Mongoolse diplomaten viel. De Roemeense diploma ten bleven echter zitten. Dit deden zij ook op 28 april, toen de Oosteuropese en Mongoolse diplomaten wegliepen van een diner, door de Chinese regering aan geboden aan haar Albanese gasten. Ook bij die gelegenheid werd er kritiek ge,- uit, die onaanvaardbaar was voor de. Oosteuropeanen en Mongolen. MÜNCHEN (DPA). Scherpe pro testen heeft het plan uitgelokt van de afdeling Beieren van de .Onderlinge hulpgemeenschap van voormalige leden van de Waffen-SS' (HlAG), uitgerekend de Miinehener .Bürgerbrauekeller', vroeger de traditionele ontmoetings plaats van Hitler en zjjn trawanten, haar vijftienjarig bestaan te vieren. De vereniging van voormalige gevan genen uit het concentratiekamp Dachau heeft de autoriteiten gevraagd de bij eenkomst, vastgesteld op 21 mei, te ver bieden. Een organisatie van tegenstan ders van de dienstplicht heeft alle de- mocratisch-voelende mensen en in het bijzonder de jeugd van München opge roepen ,door een machtige demonstratie van zelfverdediging deze bijeenkomst van eeuwig nationaal-socialistische en onverbeterlijke lieden te verhinderen'. Het ministerie van binnenlandse zaken van Beieren en het gemeentebestuur van München zien nog geen mogelijk heid, de bijeenkomst op rechtsgronden te verbieden. De HIAG is, zo zeggen ztj, niet verboden en heeft tot dusver geen politieke activiteiten bedreven. Men zal de HIAG vragen naar een andere .feest zaal' uit te kijken. Frans-Britse vliegtuigfabriek LONDEN (DPI). De British Aireraft Corporation heeft bekendgemaakt dat een Frans-Britse maatschappij Is opge richt die het supersonische jacht-Ies- vliegtuig .Jaguar' zal ontwikkelen en produceren. verklaarde de heer Nederhorst git teren dat het begrotingstekort voc 1967 in ieder geval niet gedekt mocht worden door een verhoging van de in directe belastingen. In een vraagge sprek met het katholieke dagblad De Tijd had drs W. K. N. Sehmelzer, KVP- fractievoorzitter, gezegd er in te zullen berusten als een resterend tekort met een dergelijke verhoging van de indi recte belastingen gefinancierd zou moe ten worden. Uitgaven omlaag Drs Sehmelzer had daaraan de voor waarde verbonden dat dan ook eerst werkelijk het uiterste moest zijn gedaan om de uitgavenstijging te beteugelen. Over dit aspect liet zijn socialistische tegenspeler zich niet uit. Wel bracht drs Nederhorst ernstige twij fel tot uitdrukking ten aanzien van de op 1 januari in te voeren huurverhoging. Deze zou, net als verhoging van indirec te belastingen, inflatoir doorwerken in de te stellen looneisen. Belastingen Wat betreft de tweede tranche van de belastingverlaging die ook begin vol gend jaar van kracht moet worden, herinnerde de P vdA-frac tievoorzitter aan hetgeen drs Sehmelzer in een eerder stadium had verkondigd. Deze tranche moest doorgaan, zo had drs Sehmelzer toen betoogd, tenzij over macht of catastrofe in het spel was. Uit het vraaggesprek in De Tijd had drs Nederhorst begrepen dat deze si tuatie zich volgens de KVP-politicus zich nu niet voordeed. Maar zo vroeg Nederhorst zich af: .Weet de heer Sehmelzer veel of er al of niet een catastrofe is? Ik begrijp niet hoe hij zich zo heeft kunnen vast leggen'. Investeringsloon LONDEN (RTR). Deskundigen die de vorderingen van de boorwerkzaamheden in het Britse deel van de Noordzee nauwkeurig volgen zijn van oordeel dat de tot dusver aange boorde reserves waarschijnlijk voldoende zijn om te voorzien in de totale gasbehoefte van Engeland. Ze achten het niet uitgesloten dat er nog wat voor export zal overblij ven. De deskundigen hebben de Britse minister van brandstof en energie, Richard Marsh, dezer dagen laten weten dat de reserve die binnenkort in produktie gaat in staat is ongeveer 34 miljoen kubieke meter per dag te leveren. Dit is meer dan voldoende voor de huidige Britse industriële en huishoudelijke behoefte. Ais nog meer produktieboringen zijn verricht en het wingebied is vergroot zal de produktie de 57 miljoen kubieke meter per dag kunnen bereiken. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de aanleg van een pijpleiding van de plaats van de boring naar de Engelse kust. Een deel van het gas zal in het bestaande gasdistributienet worden gepompt, een ander deel zal worden opgeslagen in ondergrondse tanks die op Canvey Island met spoed worden aangelegd. Deze tanks gaan ongeveer vier miljoen pond sterling kosten. had gisteren de jaarlijkse dodenherden king plaa-ts. Velen legden bloemen op de graven van de slachtoffers der uit de oorlog. n Bergen op Zoom heeft de directeur van gemeentewer ken Den Haag ,ecn verre vriend' genoemd, op wie Ber gen op Zoom meer vertrouwt dan op de .goede buur' Zeeland. De bewuste hoofdambtenaar heeft deze opmerking gemaakt zo I lelden wij althans af uit een verslag, opgenomen in het in Breda verschijnende I dagblad .De Stem' In het gezelschap I van vijftien eerste- en tweede-karnerle- I den van de KVP, op bezoek in West- Brabant. De aanleiding tot deze ambte lijke variatie op een bekend spreekwoord is vermoedelijk de activiteit, die men in Zeeland enige maanden geleden heeft ontplooid Inzake de plannen voor het lozen van Brabants afvalwater op de Westerschelde. Men weet: over dit pro bleem wordt thans nader overleg ge pleegd, teneinde en nu nemen wij de jongste formulering over van minister Suurhoff in zijn memorie van antwoord aan de eerste kamer ,het provinciaal bestuur van Zeeland in staat te stellen zich een nader inzicht om trent de toelaatbaarheid van lozing van afvalwater uit Noord-Brabant op de Westerschelde te kunnen vormen' Dat nader inzicht was nodig. Over de toe laatbaarheid van de afvalwaterlozing was namelijk in Zeeland grote ongerust heid ontstaan, tot uiting komend onder meer in een brief van een aantal instel lingen en organisaties. Terecht heeft daarom het provinciaal bestuur van Zee land deze zaak bij de minister van ver keer en waterstaat aan de orde gesteld: het gaat niet aan, dat op dit stuk van zaken ook maar enige onzekerheid zou overblijven. Er zijn hier niet alleen Bra bantse belangen aan de orde, maar eerst en vooral Zeeuwse. Een provinciaal be stuur, dat in een kwestie als deze geen stappen zou hebben ondernomen, zou hebben gefaald op het stuk van beharti ging der provinciale belangen. We weten nu, dat een gemeentelijk hoofdambtenaar van Bergen op Zoom daar anders over denkt. Er zou geen enkele aanleiding zijn op de hier geciteerde opmerking van ambtelijke zijde in te gaan, ware het niet PREMIER CALS: DEN HAAG (ANP). De minis ter-president, mr J. M. L. Th, Cals, heeft meegedeeld dat heel binnenkort, namelijk deze maand nog, zal worden meegedeeld wan neer prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven in het huwelijk zullen treden. De minister-president zei dit in een lunchbijeenkomst met de buiten landse persvereniging in Den Haag. Frans protest in Algiers PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft gisteren bij Algerije geprotesteerd tegen de nationalisatie van Franse mijnen in verhan- Het voorstel van werknemerszijde om een deel van de loonsverhoging iin 1967 te blokkeren als zogenaamd investe ringsloon juichte de heer Nederhorst toe. Hij noemde ook de instemmende reactie van de voorzitter van het Ka tholieke Werkgeversverbond mr Van Boven ronduit bemoedigend. Maar voor de problemen waarvoor de regering zich in 1967 geplaatst zou zien had een en ander nauwelijks praktische betekenis. Vóór juli aanstaande zouden werkgevers en werknemers het eens moeten z\]n wilde de regering weten waar zij het volgend jaar aan toe is. En dat was kort dag. Bovendien zouden de werk-(dat land. De nota, in Algiers nemers hooguit bereid zjjn extra loons-j digd, vraagt nadere uitleg, verhoging eventueel gedurende enige tijd In Algiers werd gisteravond officieel te blokkeren, niet echter dat deel dat alsbekendgemaakt, dat Algerije de eige- normale compensatie zou moeten die-1 naars van de negen mijnmaatschappijen nen voor prijsstijgingen, hogere sociale die genationaliseerd zijn zal schadel lasten en dergelijke. stellen. Overleg liep weer vast BRUSSEL (ANP). In een nieuw compromisvoorstel inzake de regeling van de gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid in de EEG heeft de Europese commissie gisteravond een verlaging toegepast op de Ne derlandse bijdrage. In het voorstel, dat op een nachtelijke vergadering van de Europese minister raad is besproken, wordt het percenta ge dat Nederland moet bijdragen aan het Europese landbouwfonds, naast de afdracht van de ontvangen heffingen op landbouwprodukten ingevoerd uit landen buiten de EEG, verminderd van 8,3 tot 8,2 procent. Dit betekent volgens bere keningen van de commissie een verschil van ongeveer 3,6 miljoen gulden per jaar voor de Nederlandse schatkist. Tijdens de debatten over de finan cieringskwestie voor de landbouw dat zij ons symptomatisch voorkomt voor de Brabants-Zeeuwse verhouding van de laatste tijd. Och jawel, naar bul ten wordt er heel vriendelijk gedaan al3 in de dagen van weleer, toen met enig vertoon de provin ciale besturen van Zuid-Holland, Zeeland feloven dat in feite de verhouding eer- er door argwaan om geen sterker woord te gebruiken wordt geken merkt dan door vriendschap. Van Zeeuws standpunt uit bekeken is er heiaas reden voor deze argwaan. In dit verband nog een aanhaling uit het hier fenoemde verslag over het bezoek van e kamerleden: ,Van Westbrabantse kant heeft men ook de Brabantse visie op de deltaspoorlijn naar voren ge bracht, welke enigszins afwijkt van de Zeeuwse'. Waarom is dat gedaan? Wij kunnen ons voorstellen, dat men zich in Noord-Brabant allerminst gelukkig zou voelen als bij een bezoek van ka merleden aan Zeeland van Zeeuwse kant uiteen zou worden gezet, dat bijvoor beeld de Zoomse weg anders moet wor den aangelegd dan men in Brabant wil. Het omgekeerde moet Zeeland nu maar goed vinden, voorts mag het blijkbaar géén nader onderzoek vragen naar de vervuiling van de belangrijkste zeearm, die door Zeeland loopt, de Westerschelde. Zo zijn er nog wel punten te noemen, waardoor langzamerhand in Zeeland de indruk wordt gewekt, dat Brabant de Zeeuwse belangen als te verwaarlozen aangelegenheden beschouwt. De opmer king van de Bergen op Zoomse gemeen tewerkendirecteur wijst duidelijk in deze richting. Als er werkelijk een goede en cordiale verhouding zou bestaan tus sen Brabant en Zeeland, zou burgemees ter Van Laar van Bergen op Zoom een dergelijke opmerking van een zijner ambtenaren niet getolereerd hebben. Wij signaleren de verkoeling omdat wij de mening zijn toegedaan, heeft de Nederlandse minister van landbouw, mr B. Biesheuvel het per centage van 8,3 als te hoog van de hand gewezen. Ook het Belgische percentage wordt in het compromisvoorstel van de com missie met 0,1 verlaagd. De verhoging wordt ten laste gebracht van de Duitse bondsrepubliek, waarvan het aandeel daardoor wordt gebracht op 31,4 procent. Om aan de Duitse bezwaren tegen de invoering van het volledig vrije handels verkeer in de EEG op 1 juli 1968 (de regering in Bonn wenst een eerdere datum) tegemoet te komen stelt de Europese commissie voorts voor reeds op 1 juni 1967 aan de resterende 20 pro cent douanerechten die nog voor indu striële produkten tussen de ,zes' gelden, er vijf te laten vallen. Op 1 juli 1968 zouden dan met het inwerkingtreden van de douane-unie voor industriële pro dukten de resterende vijftien procent verdwijnen. Aan Italiaanse en Luxemburgse wensen wordt verder tegemoet gekomen door het mogelijk maken van hogere uitke ringen uit het EEG-landbouwfonds ten behoeve van structurele verbeteringen in de landbouw van deze landen. Om middernacht duurde het debat in de Europese ministerraad over het compro-t'e wensen, dat er inderdaad sprake zou misvoorstel i nog voort. i de Europese VLISSINGENHet Engelse passagiersschip .Capetown Castle' van de Union Castle Li ne is dinsdagmorgen met 300 passagiers aan boord omstreeks zeven uur bij het binnenvaren van de buitenhaven van Mis singen aan de oostzijde op een strekdam gelopen. Tien uur heeft het schip in de havenmon ding vastgezeten, maar om vijf uur 's middags slaagde men er met behulp van elf sleepboten in de .Capetown Castle' vlot te trekken. Het schip bleek geen (Zie slot pag. 2 kol. 5) Een luchtfoto van de .Capetown Castle' in de monding van de Vlis singse buitenhaven. Vijf sleepboten proberen het schip achterwaarts van de strekdam te trekken, terwijl even eens vijf sleepboten tegen de zijkant van het schip duwen. De sleepboot teheel boven Is de J? reder ik Hen- Irik', die eveneens aan de grond, was lelopen. De linker sleepboot tenslot te, die vrijwel evenwijdig met hel nassagiersschip ligt. is de Mol/and', die had vastgemaakt aam het voor schip van de .Capetown Castle'. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) mmissie z'Jn van een hechte samenwerking, ge- I richt op gezamenlijke doelen. Brabant verlangt van Zeeland, dat dit gewest I meewerkt aan de totstandkoming van het Reimerswaalplan. Wij geloven, dat bij Zeelands provinciaal bestuur deze bereidheid bestaat: nog uit recente stuk ken over de herindeling van gemeenten is duidelijk gebleken, aat Zeelands pro vinciaal bestuur het plan als een reali teit beschouwt. Naar onze mening zelfs te vroeg: de noodzakelijkheid van het plan is naar onze overtuiging nog niet aangetoond, maar onze opvatting is niet aan de orde, alleen die van het provin ciaal bestuur. En daarover heeft men in Brabant waarlijk geen klagen. Dat de accenten in Zeeland op dit ogenblik nog elders worden gelegd, is vanzelfspre kend: Terneuzen is nog slechts in de eerste fase van zijn ontwikkeling, het Sloe moet in feite nog van de grond komen, er is dus nog werk te over voor dat Reimerswaal het sein .volle kracht vooruit' kan krijgen. Maar nogmaals: het provinciaal bestuur heeft zich naar buiten steeds achter het Reimerswaas- Èlan gesteld. Op zijn beurt mag het van rabant verlangen, dat het niet met afwijkende meningen voor de dag komt bijvoorbeeld over een deltaspoorweg. En vooral mag het van het provinciaal be- stuur van Noord-Brabant vergen, dat j men niet gaat tornen aan de Zeeuwse visie inzake de centrale weg. meer in het bijzonder de Zeeuwse visie over de vaste Westerscneldeverbinding. Het komt ons voor, dat men in de beleidssfeer de we derzijdse verlangens duidelijk dient te formuleren en dat men in overeenstem- ming met elkaar de vervulling van deze verlangens gezamenlijk moet nastreven. In de beleidssfeer: dat betekent ook. dat men moet voorkomen dat een techni- sche functionaris met zure opmerkingen de sfeer vertroebelt. Internationaal spaarbankboekje landbouwkrediet EINDHOVEN (AM'). Dc IwxTenJeen- I banken en Raiffeisenbnnkcn in Xeder- lland, Oostenrijk en Wcs!-Duitsland heb- I l>on een overeenkomst getekend, waar- 1 door het voor spaarders van deze ban- 1 ken mogelijk wordt om op een speciaal hoekje b(j elke deelnemende bank geld op te nemen of te storten. Aan de rege ling nemen ongeveer 15.000 banken deel. De spaarder kan op een andere dan de eigen spaarbank van zijn reisspaarboek- je tot 1000 per 30 dagen opnemen. Stortingen kunnen zonder maximum bij elke bank geschieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1