GRONDWET KORTER EN MODERNER' Meer vrijheid voor wetgever Landbouwvoorlichting komt in 1966 en 1967 met provinciaal program Derde Chinese kernbom ontploft Mgr. Bekkers wordt in geboorteplaats ter aarde besteld MINISTER SMALLENBROEK STELT CONCLUSIES VAN WERKGROEP TER DISCUSSIE C °n zeerheid over nqrd waven BISSCHOP VAN DEN BOSCH GISTEROCHTEND OVERLEDEN BATAVUS WIL 500 MAN ONTSLAAN Proeve PROEVE HEEFT VERTROUWDE KLANK' Ontwikkelingen vragen veel voorlichting HAVEN TEN NOORDEN VAN WATERWEG Pelgrim en bisschop Telefoonmysterie in Enschede thans opgelost Dieven opereerden in gerechtsgebouw 209e jaargang - no 108 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN n>. Hoofdredacteur: G. A. de Kok Q Abonnementapriji >8 cent per week, j tel. 3841. (b.g.g. red. 3078/3169. ad». 2373). Goe», Grote Markt 2. tel. f S.2S. Ingezonden mededollngen 2:' tarief. Kleine advertenties fmazii Dinsdag 10 mei 1966 VS bouwen ruimteweb Pagina 3 TOKIO (UPI, Reuter. ANP). De Chinese volksrepubliek heeft gis teren haar derde kernwapen tot ontploffing gebracht, zo heeft Ra dio Peking dinsdagmorgen plaat selijke tijd bekendgemaakt. In het bericht werd eraan toegevoegd dat het wapen .thermo-nucleair mate riaal' bevatte. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft ver klaard dal de Chinese kernproef buiten gewoon ernstige gevolgen op internatio naal gebied zal hebben. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde de dei'de Chinese kernproef in de atmosfeer. De kracht van de explosie werd .zwak tot middelbaar' genoemd. De Chinese kernbom zou geen water stofbom zijn maar een .opgevoerde' atoombom.' dwz een atoombom waarin stoffen als tritium, lithium of deuterium zijn verwerkt, waardoor een atoombom een groter rendement krijgt. Dit volgens specialisten van het Franse commissariaat voor atoomenergie er Franse militairen die een en ander op maken uit de tekst van het Chinese com muniqué. Functionarissen van de Japanse mete orologische dienst hebben gezegd, dat hun seismologische instrumenten de der de Chinese kernontploffing niet hebben kunnen registreren. Zij concluderen hier uit dat de kernbom niet van de megaton- klasse is geweest (een megaton is gelijk aan een miljoen ton TNT). Waterstofbom Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van mening is. dat de kernexplosie in kracht te vergelijken is met de twee voorgaande, menen Ame rikaanse functionarissen, dat het niette min mogelijk is een waterstofbom te ver vaardigen met een ontploffingskracht van .slechts' 10.000 ton TNT. Zij zijn echter ook van oordeel, dat het nu nog te vroeg is om met enige zekerheid te kunnen zeggen of het derde tot ontplof fing gebrachte Chinese kernwapen een kernbom dan wel een waterstofbom is geweest. Verontreiniging De Britse regering heeft het officieel be treurd. dat China opnieuw een kernproef heeft genomen, .die de dampkring zal verontreinigen'. Ook in Britse officiële kringen zegt men niet bij machte te zijn. .in dit stadium' te bevestigen of de derde Chinese kern bom een waterstofbom is geweest Radio Peking gaf geen nadere medede lingen over de explosie zelf. Wel ver klaarde men dat de proef was genomen ,om de defensie van China te versterken en de wereldvrede te beschermen'. (Van onze correspondent) Mgr W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, is gistermorgen om 9.45 uur in het St.-Elisabeth ziekenhuis te Tilburg overleden. Hij is 58 jaar geworden. Bij zijn overlijden waren aanwezig vicaris-generaal Rooy- ackers en zuster Aloysia. Reeds op eerste paasdag ontving de bisschop op eigen verzoek het sacrament der zieken. De bisschop leed aan een hersentumor. Overeenkomstig de laatste en eni ge wens die mgr W. M, Bekkers daags voor de hersenoperatie in het Sint-Elisabetliziekenhuis in korte bewoordingen op pa pier zette, zal hij worden begraven op het r.-k.-kerkhof van zijn ge boorteplaats St. Oedenrode. Daar mee is mgr Bekkers de eerste bis schop van Den Bosch die niet op de bisschoppelijke begraafplaats in de Brabantse hoofdstad wordt ter aarde besteld. De 84-jarige moeder van de bisschop die in St. Oedenrode woont zei erg blij te zijn met deze laatste wens van haar zoon. De pontificale uitvaartdienst die daaraan vooraf gaat vindt zaterdag morgen 14 mei om elf uur plaats in de kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch. Hoofdcelebrant is kardinaal Al- frink terwijl als con-celebranten zullen fungeren mgr J. Bluijssen, de hulpbis schop van het bisdom, de vicarissen-ge neraal mgr M. Oomens en mgr L. Rooy- ackers, de plebaan van de St. Jan mgr J. van Susante, deken J. Brouwers va.n Den Bosch, deken F. L. van Ooit van Tilburg en kapelaan J. Schepers uit Bu- del. Uit het speciale draaiboek van de uitvaartdienst blijkt verder dat deze vol- gens de nieuwe liturgie wordt gehouden, laarbij ligt sterk het accent op het ge bruik van de Nederlandse taal. Boven dien zullen speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde Nederlandse gezan gen worden uitgevoerd. Na het evangelie zal mgr Bluijssen de homilie of kansel rede (geen lijkrede dus) nouden. Ds Zie slot pag. 3 kol. 7 Europees bureau voor de jeugd STRAATSBURG (ANP). Het Europese parlement heeft gisteren de oprichting verlangd van een .Europees bureau v< de jeugd'. Het bureau zal het eerste jaar van zijn bestaan ruim 3.5 miljoen gulden moeten kunnen besteden voor jeugdwerk in ge meenschapszin. Dit bedrag zou in de loop van tien jaar moeten worden opgevoerd tot 37,5 miljoen gulden. Het Europese jeugdbureau zou alles wat op het gebied van uitwisseling, Europese voorlichting en vorming gaande Is, moeten coördine- Koningin Elisabeth en prins Philip van Engeland zijn voor een officieel bezoek in België aangekomen. Zij werden op het vliegveld verwel komd door v 1 n r: prins Albert, ko ning Bóudewijn, prinses Paola, en koningin Fabióla. UTRECHT (ANP). De drie vakbonden In de metaalindustrie gaan vanochtend in Herenveen met directie van de NV Batavus rijwiel- en motorenfabriek een afvloeiingsregeling voor overtollig per soneel bespreken. De Heerenveense fa briek (450 500 personeelsleden) kampt al enige tijd met afzetmoeilijkheden. De bonden zijn pas vorige week benaderd, doch omtrent de juiste gang van zaken weten zy nog niets. Daarover zullen zij vanochtend worden geïnformeerd. Bij Batavus weigerde men inlichtingen te geven. .Daarover mag alleen directeur Gaastra wat vertellen, niemand anders weet er van af en mijnheer Gaastra is niet aanwezig", liet men ons weten. Een officieel bericht zou vandaag wor den gepubliceerd. De moeilijkheden by Batavus zijn volgens onze informaties voornamelijk ontstaan, omdat bij deze Heerenveense fabriek de produktie van bromfietsen hoofdzaak was, terwijl bij andere rijwielfabrieken de produktie van bromfietsen bijzaak is. Batavus heeft thans een enorme voorraad bromfietsen. De produktie zou reeds met minstens de helft zijn gedaald. Factoren, die de afzetmoeilijkheden hebben beïnvloed, zouden zijn de verhoogde omzetbelasting op bromfietsen (50 a 60 gulden), de ge wijzigde EEG-bepalingen, waardoor met name uit Frankrijk een grotere import plaats vindt en een verzadiging van de markt. In Heerenveen is het bericht over de af vloeiingsregeling als een bom ingesla gen. In deze streek van Friesland is reeds een tekort aan industrie en een personeelsinkrimping bij Batavus zou men dan ook als een ernstig verlies er varen. Men hoopt dat door overleg een oplossing kan worden gevonden via werktijdverkorting. In dit verband wordt bijzonder betreurd, dat de fusie tussen de twee financieel ge zonde fietsenfabrieken van Batavus en Gazelle vorig jaar op niets is uitgelopen. Ingewijden hebben de indruk dat deze nauwe samenwerking voor beide fa brieken heilzaam zou hebben gewerkt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Smallenbroek van binnenlandse zaken heeft thans de door de afdeling grondwetzaken van zijn departement, in overleg met een gevormde werkgroep van staatsrechtdeskundi gen samengestelde .proeve' voor een nieuwe grondwet openbaar ge maakt. De bedoeling van deze publikatie is het bevorderen van een vruchtbare gedachtenwisseling over de wenselijkheid, omvang en richting van een eventuele grondwetsherziening. Daarom heeft de minister opdracht gegeven tot publikatie van de proeve', zonder daarbij de inhoud van het stuk voor zijn rekening te nemen. Bij vergelijking van de .proeve' met de grondwet springt in het oog, dat het ontwerp voor een nieuwe grondwet korter en eenvoudiger is dan de huidige grondwet. Het ontwerp bev-rt slechts 90 artikelen, de bestaande grondwet niet minder dan 20F Voorts vallen op de mo dernisering, zowel wat betreft de terrr iogie als wat betreft de redactionele opzet van de bepalingen: een meer overzichtelijke sys tematiek; een versterking van het normatieve karakter doordat programmatische en niet-juridische bepalingen zijn vervallen; an derzijds een grotere .openheid' van de voorschriften door schrapping van overbodige details waardoor met name de wetgever ruimere vrijheid krijgt. Het ontwerp bestaat uit acht hoofdstukken, waarvan enkele zijn onderverdeeld in paragrafen. Een pre-ambule is in het ontwerp niet; opgenomen; een dergelijke begin selverklaring zou volgens de sa menstellers van de proeve in een Nederlandse grondwet slechts een discussiepunt zijn en zou boven dien niet passen bij het normatie ve karakter van de .proeve'. De voornaamste wijzigingen van de grondwet, die de .proeve' inhoudt, zijn: Grondrechten 1. De grondrechten, die in de bestaande grondwet in verschillende hoofdstukken zijn opgenomen, zijn thans samenge bracht in één hoofdstuk, dat aan het begin van de .proeve' is geplaatst. Daar- door hebben deze grondrechten een dui delijk accent gekregen. 2. Dat accent heeft nog een versterking gekregen doordat de .proeve' aan de rechter een bevoegdheid geeft wetten te toetsen aan de bepalingen, die de grondrechten betreffen. Niet uitsluitend het oordeel van de wetgever zal beslis send moeten zijn voor de vraag of een wet zich verdraagt met de grondwet. 3. Het .processieverbod' is niet gehand haafd, maar in een additioneel artikel is evenwel bepaald, dat het bestaande grondwettelijke voorschrift blijft geiden, zolang de wet de godsdienstoefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen niet heeft geregeld. 4. Het artikel "betreffende vrijheid van onderwijs laat ook wettelijke voorzie ningen toe ten aanzien van bijvoorbeeld rij- en dansscholen. 5. Waarborgen tegen elke willekeurige, vrijheidsontneming. Aan een ieder, die anders dan krachtens rechterlijk bevel van zijn vrijheid wordt beroofd, wordt het recht toegekend aan de rechter zijn invrijheidsstelling te verzoeken. 6. Behalve het briefgeheim, is thans ook het telefoongeheim onschendbaar ver klaard. Regering 1. De grondwettelijke bepalingen inza ke de koning zijn aanmerkelijk ingekort, doordat de regeling van het inkomen de beëdiging en inhuldiging en de voogdij van de koning thans aan de wetgever zijn opgedragen. Zie slot pag. 3 kol. 4) MEER DAN OOI7 COÖRDINATIE NODIG' DEN HAAG. De naam van „proe ve' is een woord, dat in de historie van de grondwet een vertrouwde klank heeft. Dit schrijft minister Smallenbroek in zijn ,ten geleide' bij de proeve van een nieuwe grondwet, die thans openbaar is gemaakt. In dit woord komt tot uiting, aldus gaat de minister ver der, dat men met een eerste po ging te maken heeft en niet met een ontwerp, dat definitieve ka raktertrekken vertoont. De regering deed indertijd de toe zegging, dat zou worden nage gaan wat de mogelijkheden wa ren. Met het oog daarop werd in november 1963 door de toenmalige minister van binnenlandse zaken, E. H. Toxopeus, een afdeling bestudering van de grondwettelij ke vraagstukken en met de voor bereiding van eventuele herzie- ningsvoorstellen. Voorts werd een werkgroep van staatsrechtdeskun digen gevormd, waarmee de afde ling grondwetszaken bij haar werkzaamheden contact zou die nen te onderhouden, opdat in een vroeg stadium de beschikking zou worden verkregen over de inzich ten van niet-ambtelijke deskundi gen. Aan de afdeling grondwetszaken werd de opdracht gegeven, aldus de minister, om na overleg met de werkgroep advies uit te bren gen over de vraag welke veran deringen ln de grondwet zouden moeten worden aangebracht. De werkgroep van staatsrechtdes kundigen bestond uit de volgende leden: mr A. M. Donner, voorma lig hoogleraar aan de vrije univer siteit te Amsterdam, thans lid van het hof van justitie der Europese gemeenschappen: mr J. van dei- Hoeven, hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam; mr H. J, M. Jeukens, hoogleraar aan de katholieke economische hoge school te Tilburg: mr P. J. Oud, minister van staat, emeritus hoogleraar aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotter dam en mr J. V. Rijpperda Wierds- ma, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden. De rijksvoorlichtingsdienst voor de landbouw, de tuinbouw en de veeteelt en de voorlichtings diensten van de drie standsor ganisaties in Zeeland hebben ge zamenlijk een provinciaal pro gramma voor de voorlichting uitgegeven. Het maakt melding van de belangrijkste zaken, die men op het vlak van de voor lichting dit jaar en in 1967 wil aanpakken. .De ontwikkeling van de land- en tuinbouw in Zeeland leidt tot een grote vraag naar informatie, evenzeer op techniseh-economisch gebied als agrarisch-economisch-sociaal. Meer dan ooit is daarom een goede coördinatie tussen de ver schillende activiteiten vereist', zo wordt in de inleiding tot het voorlichtingsprogramma ge steld. Voor de landbouwvoorlichting is hel bedryfstype centraal gesteld, de tuinboiiwvoorlicliting gaat uit van do produktiotnk en de veeteelt- en zui- volvoorliehtiii» haalt de diersoort naar voren. Op het agrarisch-ccono- misch-socialc vlak zijn dit de belang- algemene voorlichtingsactiviteiten, die zorgen voor een begeleiding van ruilverkavelingen, streekverbeteren en streekorganen. Een begeleiding ,die niet in de laatste plaats noodzakelijk is voor het welslagen van deze activi teiten voor het platteland zelf'. de bedrijfsopvolging, .die door de grote kapitaalbehoefte zo klemmend is geworden, dat het nemen van de juiste maatregelen op een vroeg tijd stip van de grootste betekenis is voor het in stand houden van het be drijf' bedrijfsbeëindiging en bedrijfsom- schakeling, voor welke keuze veel boeren staan De toelichting ver meldt: .Wordt besloten het bedi-ijf te beëindigen, dan vraagt de procedure veel aandacht. Bij de voortzetting rijzen veel vragen over de produktie- richting, de eisen aan de ondernemer en de financiering van de investerin gen'. samenwerkingsvormen. ,Dat is een zaak van veel overleg', aldus het voorlichtingsprogramma. .Samen werking is niet alleen een vergelij kende calculatie van bij verschillende samenwerkingsvormen te bereiken financiële resultaten, zij is voor alles een instelling, die weliswaar door een maatschappelijke ontwikkeling kan worden bevorderd, maar er moet zijn, wil de samenwerking slagen'. By de voorlichtingsactiviteiten op het grote akkerbouwbedrijf wordt afge gaan op de ontwikkelingen, die te verwachten zyn by de opbrengsten. De styging daarvan zal zich kunnen voortzetten, mits liet intensieve bouwplan gehandhaafd kan blijven of te intensiveren is. De rykslandbouw- voorlichtingsdienst heeft de indruk, dat de EEG weinig perspectief zal biedeh voor prijsverhoging van de akkerbouwprodukten in Nederland. De kostenstijging zal zich blyven voortzetten. Vandaar, dat men aandacht za1 schenken aan vormen van gemeen schappelijke mechanisatie: het i: namelijk ook niet te verwachten, dai in de naaste toekomst bedrijfsvergro- t.ing mogelijk zal zijn voor veel be drijven. Men zal de boer wijzen op de mogelijkheden om de kosten te verla gen en de opbrengsten te verhogen. Daarbij zal met name de arbeids voorlichting ter hand worden geno men. Op het kleinere gemengde bedrijf is het gemeenschappelijk gebruik van werktuigen veel moeilijker te realise ren, zo wordt opgemerkt. De ontwik kelingen op dit terrein vragen in ver sterkte mate aanpassing van het be drijfsplan en de arbeidsbezetting. .Voorts vormt een te zware werktui genbezetting een te grote kostenfac tor op dit bedrijfstype', zo wordt naar voren gebracht. De voorlichtings activiteiten zullen zich met name richten op een economische bewust making van de toenemende onetven- redige verhouding tussen arbeidsbe zetting en bedrijfsplan, onder meer via gespreksgroepen, activiteiten op het vlak van bedrijfsvergroting door de aankoop van grond (bedrijfsver groting en financieringsbegroting). fruitteelt. Een groot deel van deze punten komt ook aan de orde bij de groenteteelt en de bollenteelt. Over de luchtverontreiniging in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone is con tact gezocht met het IPO te Wage- ningen, zo vermeldt liet voorlich tingsprogramma, om in voorkomende gevallen van schade aan fruitgewas sen zo nauwkeurig mogelijk de oor zaak vast te kunnen stellen. Boven dien kan men daardoor de industrie adviseren over te treffen maatrege len. zo wordt gesteld. Veeteelt Tuirtbouu De tuinbouwvoorlichting zal in de volgende jaren onder meer zijn ge richt op de verhoging van de bodem vruchtbaarheid, de ontwikkeling var de bedrijfseconomie, de inplant var boomgaarden en de werkmethode! en arbeidsrationalisatie. Gehandhaafi Hijft de waarschuwingsdienst tege- ilantenziekten en voorts zijn er lezin renseries over de onkruidbestrijding Aandacht ^al ook worden geschon ken luodük'tleverbetering door inidde' i ;roei.i!etgii)atoren. dé rhc- miTh: en de verbetering van de bedrijfsstructuur in de klein- .In de sector van de veeteelt- en zui vel voorlichting zal bij de rundveehou derij dc produktiecontrole van hei melKvee worden bevorderd, evenals de selectie en veeregïstratie in dc fokverenigingen, het verbeteren var: een doelmatige aan- en verkoop van geregistreerd vee, de rationele toe passing van de- kunstmatige insemi natie en het onderzoek op vererving van stieren. Verder blijft ook de aan dacht voor de fokveedagen, de rund- vleesprodubtie en het onderwijs ge iiandhaafd. 'n het algemeen zal ook de voeding van de diverse diersoorten met de voedermethodes een punt van voor-,, ichting zyn. Dan komen aan de orde- het machinaal melken, de melkwin- nin.S' en het nielkbnarhe'rlsonderzoek B!j de schapen- en varkensfokiterij zal de rationele teelt een accent krij gen. ROTTERDAM (ANP). Rotterdam overweegt een haven aan te leggen ten noorden van de Waterweg tus sen Hoek van Holland en Maas sluis, ter grootte van minstens 600 hectare. Deze haven, vier kilome ter lang en 1500 tot 2000 meter breed, is geprojecteerd achter de waterkering, nog juist op Rotter- i dams grondgebied. Het is de bedoeling deze haven te ge- lbruiken voor containerschepen en veer-; 1 boten, mede ter vervanging van de ha- venacconimodatie van Hoek van Hoi- land, die vooral gebruikt wordt voori de bootdienst op Harwich. De plannen zijn geruime :i)d g<>.'e:'en reeds besproken op een besloten raads vergadering in Rotterdam die ook door I journalisten mocht worden bijgewoond. In verband met een publikatie in een dagblad heeft de gemeente nu de ge- heimhouding opgeheven. Burgemeester en wethouders van Rot terdam hebben de gemeenteraad intus sen voorgesteld een bedrag van ongeveer 2.5 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor het gereedmaken van een ter-] rein aan de Beneiuxhaven. dat za! wor den verhuurd aan de Transport Ferry Service, een maatschappij die binnen-j kort vanuit Rotterdam een veerdienst gaat openen op Felixtowe aan c!e En- Igelse oostkust. De schepen die de nieu- jwe dienst Rotterdam-F:: - •- on-i derhouden worden voor:"'"" van een ope-: uit kun- t\/an Hogendorp noemde ln V 1812 zijn ontwerp voor een grondwet een .schets' en Thorbecke sprak in 1840 over een .proeve'. Dit laatste woord is thans opnieuw voor de dag gehaald orn er een omvangrijke publikatie mee aan te dulden van bijna driehonderd bladzijden, waarin een nieu we grondwet voor het koninkrijk der Ne derlanden wordt geschetst. Niet ten on rechte heeft men hier het oude woord „proeve' opnieuw gebruikt; het duidt immers duidelijk aan, dat het om een eerste verkenning gaat. waarbij met name de regering nog geen enkel stand punt heeft ingenomen. Zij brengt slechts een hernieuwde formulering van de i grondwet ter openbare discussie, een I methode, waartegen hier en daar welis waar enige bedenkingen zijn geopperd, maar die naar ons gevoel toch belang rijke voordelen biedt. Er ligt nu een .plan' op tafel, waarbij rekening is ge houden met datgene wat zinvol ls ge bleken in historie en traditie, maar waarbij tegelijkertijd scherp is gelet op de eisen, die in deze tijd aan een grond wet moeten worden gesteld, Daardoor is een waardevol en van e"- doordachte toelichting voorzien stuk aan. dat bijzonder geschikt is om als basis te die nen voor de discussie over een nieuwe grondwet. Wij achten ons niet bevoegd om reeds nu, onmiddellijk na de verschij ning van de .proeve' ons op deze plaats onder de deelnemers aan de discussie te scharen. Toch menen wij een enkele op merking te kunnen maken, meer als aanduiding dan als deelneming aan een debat over de consti tutie. In de eerste plaats moet er op worden gewezen, dat deze proeve wel een duidelijke illustratie is van wat de (ook in de toelichting tot het nieuwe stuk geciteerde) Engelse staatsrechtdeskundige Wheare formu leerde over een grondwet, namelijk dat een constitutie alleen maar het uiterste minimum aan regels dient te bevatten. Een tweede opmerking: dit minimum is bovendien uitmuntend gesystematiseerd. Een ieder, die op gezette tijden verplicht is de huidige grondwet van hel konink rijk ter hand te nemen, zal bij kennis neming van deze proeve erkennen, dat hier hélder en systematisch is gewerkt Alleen al daarom dient dit nieuwe stuk alle aandacht te krijgen. De gisteren overleden bisschop van Den Bosch gebruikte ook via ra dio en televisie vaak de uitdrukking: ,Wij zijn als kerk, priesters en gelovi gen, samen onderweg'. Met deze uit spraak typeerde de bisschop tevens zich zelf: hij zag zijn medemensen, ook de christenen buiten de Rooms-Katholieke Kerk, als reisgenoten in de pelgrims tocht (zoals het in een protestants kerk lied heet) ,door de nacht van smart en zorgen'. Hij wist het als zijn opdracht met hen solidair te zijn, een houding die hij aannam jegens allen, die hij .on derweg' ontmoette. Daardoor kon hij aanspraak maken op een grote genegen heid, vanzelfsprekend binnen zijn kerk. maar ook hij diegenen, die 'niet f.ot. zijn kerkverband hoorden. Op bisschop Bekkers zijn nu de oude woorden van toepassing, waarmee de middeleeuwse christenen de betrekkelijkheid van het aardse leven aangaven: .Midden in het leven zijn wij door de dood omvangen'. In de Nederlandse samenleving heerst over zijn sterven droefheid: het betekent het afscheid van een vriendelijk en wijs man, die begrip en verdraagzaamheid toonde en er om vroeg. Dergelijke figu ren zyn helaas te zeldzaam in ons land. Voor Wilhelmus Marinus Bekkers, pel grim en bisschop, is nu de aardse tocht door de nacht van smart en zorgen ten einde. Voor zijn medechristenen behoort hij thans tot de getrouwen, die .van '3 aardrijks einden stromen tot het feest'. Abonnee belde tóch DEN HAAG (ANP). De tweede-kamer leden Schuitemaker en Wieldraaijer (beiden pvda) overwegen de door hen de vorige week gestelde schriftelijke vra gen over het Enschedese telefoonmyste rie in te trekken. Hierin hadden zij de minister van verkeer en waterstaat ge vraagd of een inwoner van Enschede in de nacht van 3 oktober 1965 vier maal telefonisch verhonden is geweest met een inwoner van Washington (VS), zon der dat hij deze gesprekken zou hebben aangevraagd. Daar de inwoner uit Enschede inmid dels tegenover de PTT heeft toegegeven, dat de gesprekken, in zijn bijzijn" door een in zijn huis verblijvende vrouwelijke logé zijn gevoerd, is de basis aan "de vragen ontnomen. De man had aanvankelijk, geschrokken door dehoge telefoonrekening, ontkend dat de gesprekken ooit vanuit zijn huis waren aangevraagd. Het socialistische kamerlid Schuitemaker heeft tegenover het ANP verklaard het logisch te vin den dat de gestelde schriftelijke vragen worden ingetrokken. Hij zal daarover indaag contact opnemer, met de griffie van de tweede kamer. Van de zijde van de PTT is medegedeeld dat van het begin af aan vaststond, dat van een technische storing geen sprake kon zijn geweest. De administratie van de met dé Verenigde Staten gevoerde gesprekken loopt via de rijkstelefoon- centralc in Amsterdam, waar de vier uit Enschede aangevraagde telefoonge sprekken genoteerd zijn. .Stoutmoedige inbrekers hebben zich tijdens het weekend toegang verschaft in het gebouw van de Haagse arrondisse mentsrechtbank aan de Jan van N'assau- straat. Gistermorgen ontdekte men dal een geldkistje in de koffiekamer de be langstelling had genoten. Een bedrag van ongeveer ƒ575,wordt vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1