RESULTAAT BLEEF UIT IN BRUSSEL Met de eerste paal verdwenen alle twijfels aan SPORTHAL VERZET [N CHINA TEGEN PARTIJ Nieuwe houwitzers voor landmacht Botsing in tunnel - 5 doden Intellectuelen roeren zich MGR BEKKERS IS STERVENDE Het conflict tussen de hoogleraren Hoijtink en Colpa Radio en tv in Zeeland VLISSINGSE WETHOUDER ALS GELEGENHEIDSHEIER OPENING MEI OF JUNI 1967 KWART MILJOEN BEDRIJVEN NOG 20.000 SP0RTHALL0TEN 209e Jaargang no 105 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 3508, adv. 3647/36431, t Zeeuwse Courant. Hoofdredacteur: G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs bura. Markt 51. tel. 3841 (b.9.a. red. 2078/3169. odv. 2375), Goes, eartsal. Iraneo per pos1 ƒ11.65 per kwutul. Losse rod 7853. adv. 5213). Oostburj, tel. 2395. Terneui 35 cent per re«el, (minimum ƒ1.75). .Brle.ec. t Vrijdag 6 mei 1966 Het Chinese persbureau Nieuw China heeft gisteren opnieuw melding gemaakt van een diep gaande verdeeldheid onder de Chinese communistische intel lectuelen over de binnen- en bui tenlandse politiek. Hoewel dit niet met zoveel woorden ver klaard werd, schijnt de twist niet al leen op binnenlandse kwesties, zoals de economische en sociale politiek en de intellectuele vrijheid Intrekking te hebben, niaar ook in zekere mate op China's houding in het Vietname se conflict. Verzet In een redactioneel commentaar van het .dagblad van het bevrijdingsleger', dat door Nieuw China werd geci teerd. werd verklaard dat ,een nieu we groep geleerden, specialisten en professoren' is ontstaan, die zich .verzet tegen de partij en het socia lisme, alle soorten vermommingen draagt, grote gebaren maakt en met opzet van eenvoudige zaken myste ries maakt'. De nieuwe groep werkt volgens het commentaar samen met ,de rechtse opportunistische elementen in de par tij', doet aanvallen op de huidige Chinese politiek en is .afgestemd op het koor van internationale anti- Chinese agitatie, dat is aangeheven door de imperialisten, moderne revi sionisten en reactionairen van "alle landen'. Contra-revolutie Volgens het artikel is het noodzakelijk de ideologie van het proletariaat in het academische werk in te voeren. Gebeurt dit niet dan zal het niet lang duren, .misschien slechts enige jaren of tien jaar, of hoogstens enkele tien tallen jaren, voordat onvermijdelijk de contra-revolutie zich op nationale schaal herstelt. De Marxlstisch-Le- ninlstische partij zal dan ongetwijfeld een revisionistische of fascistische Rusland wordt als voorbeeld gesteld van een revolutie die op weg is naar herstel van het kapitalisme langs een proces van vreedzame evolutie. Soekarno haalt geld van Zwitserse banken De clandestiene radiozender .Stem van Vry Indonesië' heeft gemeld dat een deel van de spaargelden van president Soekarno uit Zwitserland naar andere landen wordt overgeboekt. De zender zei dat de vierde echtgenote van Soekarno. Hartati, die kort gelden een pelgrimstocht maakte naar Mekka, van de gelegenheid gebruik maakte om naar Zwitserland te gaan om deze kwes tie aldaar te bespreken. Het secretariaat van het bisdom Den Bosch heeft gisteren meege deeld dat nog vrij onverwacht in de toestand van mgr Bekkers een aanzienlijke verslechtering is op getreden. De behandelende ge neesheren houden er rekening mee dat de bisschop spoedig zal over lijden. Jo Grimmond mag China niet in Communistisch China heeft een visum geweigerd aan de leider van de Britse liberalen, .Jo Grimmond, die vandaag naar Cliina had willen vertrekken. Hij kreeg dit bericht pas woensdagavond van do Chinese vertegenwoordiging in Londen te horen. Als reden gaven de Chinezen op, dat dit tijdstip huns in ziens niet geschikt is voor een bezoek. De laatste Britse partijleider die een bezoek aan communistisch-China heeft gebracht, was de socialistische oud-pre mier Attlee. die in 1954 naar Peking ging nadat hij drie jaar daarvoor bij de algemene verkiezingen was verslagen. Nieuw klokkenspel in Dordrecht Het nieuwe carillon van de grote kerk toren te Dordrecht met zijn 48 klokken en een totaal gewicht van 25.000 kg, een van de grootste van ons land, is ^ster- middag officieel in gebruik genomen. De burgemeester van Dordrecht mr J. J. van der Lee zette met een druk op de knop de vijf grote luidklokken gedu rende enkele ogenblikken in werking. Daarna gaf mr Ftomke de Waard als voorzitter van de Ned. Klokkenspelver eniging eer toelichting op het carillon. Rijbewijs verlengen duurt lang 1961 schijnt een jaar geweest te zijn j waarin veel Nederlanders hun rijbewijs I gehaald hebben, want 1966 is bij uitstek1 een .verlengingsjaar', zo is de KNAC tot de conclusie gekomen. De stroom van aanvragen voor verlen ging van het rijbewijs maakt dat er zich onvermijdelijke vertragingen voor doen, ook al wordt er bij het CBR met man en macht gewerkt. De KNAC raadt daarom aan, minstens een week of zes voordat het rijbewijs verloopt, de nodige papieren naar het CBR te sturen. Vlucht kreeg een dramatisch slot Gertrud en zijn zusje Marina (11 jaar) twee dagen gelopen, voordat de grens met West-Duitsland werd bereikt, Eni- de droeg haar op zijn schouders naar de ie patrouille die itpf buiten levensgevaar, maar haar linker Beierse "patrouille die op het geluid de ontploffing was afgekomen. Namens het college van curatoren va- de universiteit van Amsterdam heeft de president-curator, mr G. van Hall. het volgende communiqué uitgegeven: .Naar aanleiding van publikaties In de pers over moeilijkheden, die gerezen zijn in een chemisch laboratorium van de universiteit van Amsterdam en die ge leid hebben tot de ontslagname van prof. dr G. J. Hoijtink. delen curatoren van de universiteit van Amsterdam mee, dat nadat op 14 april eerst een gesprek had plaatsgevonden tussen ae rector.magni- ficus en de gedelegeerd curator zij eerst op 26 april door een gesprek van de president-curator met de rector-mag- nificus en twee leden van de senaat op dc hoogte zijn gesteld, dat er moeilijk heden waren geweest en waaruit deze moeilijkheden bestonden. Ook prof Hoij tink heeft zich, behoudens in een brief aan curatoren van eind april waarin hij zonder enige motivering ontslag nam, nimmer tot curatoren gewend om hen van zijn problemen op de hoogte te stel len. Naar de achtergronden van net conflict zal, zoals de president-curator mr G. van Hall reeds heeft meegedeeld, een onder zoek worden ingesteld' Vier personen, drie mannen en een vrouw, inzittenden van een Duitse personenauto, zijn woensdagnacht om kwart over drie op slag gedood bij een frontale botsing in de Maastunnel in Rotterdam. Een lijfde inzittende man overleed in het ziekenhuis aan zijn verw dingen Het ongeluk was een gevolg van foutieve inhaalmanoeuvre in de tun nelbuis, die voor het verkeer open was. (in de andere buis was men be zig met asfalteren). De Duitse auto i passeerde een vrachtwagen, terwijl van de andere kant een truck met oplegger van Van Gend en Loos derde. De auto's botsten op elkaar, waarbij de Duitse personenauto aan een zijde totaal in elkaar werd ge drukt. De chauffeur van de gepasseerde vracht wagen, die de politie waarschuwde, zei dat hij met jen snelheid van ongeveer 50 km reed, toen de Duitse auto met 80 tot 90 km snelheid passeerde. Hij remde direct af om nog iets meer ruim te te geven. De inhaalmanoeuvre was bijna gelukt, maar de Duitse auto vloog toch nog op de tegemoetkomende truck. De bestuurder van de trekker met op legger van Van Gend en Loos de 26-1 jarige H. Stroosma uit Rotterdam, is met diepe snijwonden aan het hoofd iir het Dijkzigt ziekenhuis opgenomen. De nameD van de vijf slachtoffers zijn: Magdalena D. A. Driessche-van Dijk (27 jaar), Odemvaldring 102, Offenbach am Main, secretaresse; Horst Wald- schmidt (30 jaar), Schweisserplatz 54, Frankfurt, vertegenwoordiger; Manfred Max Robert Janrosche (25 jaar), MuJ- lerstrasse 70, Berlijn 65, vertegenwoor diger; Rudi Schilling (34 jaar), Ar- noldshain. vertegenwoordiger en Ernst Woratschka (32 jaar). Bezirkstrasse. Niederjoschbach. vertegenwoordiger. FRANKRIJK TEGENOVER DE ,VIJF' De ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG-landen hebben gistermiddag geen akkoord bereikt over de samenstelling van de nieuw te vormen Europese commissie. Naar minister Luns na afloop van de bespreking mededeelde is er geen enkele vooruitgang geboekt. nieuwe commissie zal in de plaats komen van de thans bestaande drie Eu ropese uitvoerende organen, de Hoge Autoriteit van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, de commissie van de Europese Economische Gemeenschap de commissie atoomenergie. De vorige maand kwamen de .zes' over- dat in de nieuwe commissie, die het in werking treden van het ver drag tot fusie van de drie executieven en zal optreden voor alle drie gemeen schappen, het voorzitterschap zal wis selen volgens een systeem, waarbij de Benelux als geheel dezelfde rechten op de voorzittershamer heeft als elk der .groten'; Frankrijk, Duitsland en Ita lië. Msiein Gisteren zouden de ministers trachten het eens te worden over de personen in de nieuwe commissie in het alge meen en over de vraag, wie als eerste voorzitter zal optreden in het bijzonder. De Duitse bondsrepubliek heeft de huidige voorzitter van de Europese commissie, prof W. Hallstein. voor gesteld als de eerste president van de nieuwe executieve. Deze kandida tuur kan echter geen genade vinden in de ogen van Frankrijk. Een oplossing werd niet gevonden. De kwestie zal waarschijnlijk begin vol gende maand verder worden besproken. Aangezien zowel in Nederland als in België de bekrachtiging van het fusie verdrag afhankelijk is gesteld van een akkoord over de samenstelling van de nieuwe Europese commissie, wordt het in Brussel steeds minder waarschijnlijk geacht dat zoals men trachtte te be reiken de fusie op 1 juli van dit jaar van kracht kan worden. Kennedy-ronde bijclrai erliand Voorts heeft gisteren de weïgerini Frankrijk om een werkelijke brj te leveren aan de verdere onderhande lingen over de .Kennedy-ronde' tot een bewogen debat' geleid in de Europese ministerraad. Aan het einde van de tweedaagse besprekingen is heel dui delijk gebleken zoals de Nederlandse minister van economische zaken, drs J. den Uyi verklaarde dat de land- bouwfinanciering in feite 1 dat Frankrijk interesseert e TB-EXPLOSIE IN ZEVENAAR Miinen in kuil in de duinen Een kantonnier van rijkswaterstaat, heeft dezer dagen bij toeval een collectie van 20 a 25 landmijnen ontdekt in de duinen bjj Bergen. Zij waren van het zelfde soort als die welke de vorige week Schoor) werden ontdekt en lagen ook een zandkuil even onder het zand. heden kan men de laatste tijd vaak horen spreken over verhouding van Zeeiand je- IgSSw echter nog wel eens vreemde geluiden worden gehoord. Er wordt uiteraard betoogd, dat radio en tv véél meer aandacht aan Zeeland zouden moeten schen ken de algemene klacht van de randprovincles maar sommigen gaan zelfs zover, dat ze een speciale organi satie in deze provincie bepleiten om te bereiken, dat er meer Zeeuws op het na tionale beeldscherm zou komen. Deze opvatting nu lijkt ons er naast. Men dient twee zaken zorgvuldig uit elkaar te houden, namelijk enerzijds de verant woordelijkheid voor nationale uitzendin gen en anderzijds die voor de regionale programma's. Mot deze laatste groep bedoelen wij uitsluitend de (tot nü toe in Zeeland onbekende) uitzendingen, die slechts op een bepaald deel van het land zijn gericht en als regel alleen daar zijn te ontvangen. Bijvoorbeeld: de radio-uit zendingen in het noorden van het land van de RONO en in Limburg van de ROZ. Wanneer het nu gaat om nationaal uitgezonden programma's dwz van Bussum en Hilversum dan moet men zich goed realiseren, dat de verantwoor delijkheid daarvoor alléén bij de zendge machtigden berust, dus bij de omroep verenigingen en de NTS/NRU nieuwe stijL En als men nu de mening is toege- (Zie slot pag. 3 kol. 5) medewerking aan de .Kennedy-ronde' zo beperkt mogelijk moet worden ge houden. In Brussel bestond gisteravond weinig optimisme over de vraag, of bij de voort zetting van de besprekingen op maandag de gemeenschap voor jen dinsdag aanstaande meer resultaten kunnen worden bereikt dan waartoe de Europese ministerraad de afgelopen twee dagen in staat is gebleken. De Nederlandse minister van landbouw, mr B. Biesheuvel, waarschuwde de raad voordat de vergadering werd opgehe ven voor een te groot optimisme. Naar - aanleiding van een toezegging van de; daan, dat deze(nationale;zendgemacn- Franse vice-voorzitter van de Europese' tigden te weinig Zeeuws in hun uitzen- I dingen doen, dan houdt dit tevens in dat men zich tot hen en tot hen alléén - behoort te wenden. Zij zijn voor de uit zendingen verantwoordelijk, zij stellen de programma's samen. Voor het indie nen van verzoeken bij de zendgemach tigden om meer Zeeuws in de nationale uitzendingen behoeft werkelijk geen Zeeuwse organisatie te worden opge richt. Er kan door belanghebbende Zeeuwse instanties rechtstreeks met Hil versum of Bussum worden gesproken of gecorrespondeerd. Men zou in dit ver band aan het provinciaal bestuur kun nen denken, er is hier immers sprake van een stuk voorlichtingsbeleid van dat bestuur; het (op deskundige wijze) be naderen van een communicatiemedium. Maar nogmaals: daarvoor is geen afzon derlijke organisatie nodig. We hebben echter de indruk, dat men hier en daar in Zeeland deze in feite simpele - - zaak niet beschouwt zoals zij hier is uit eengezet. Met de regionale uitzendingen, zowel van radio als tv, die niet nationaal worden uitgezonden, maar alleen in een bepaald gebied zijn te ontvangen, ligt het echter geheel anders. Er zijn Zeeuwse uitzendingen denkbaar, uitsluitend voor Zeeland bestemd, uitgezonden via de. to ren Goes. Deze kwestie is nu sinds gis teren meer in het gezichtsveld gekoinc-n door de publikatie van het nieuwe om werp omroepwet. Daarin is namelijk een paragraaf opgenomen, waaruit blijkt dat er twee mogelijkheden voor derge lijke regionale uitzendingen zrjn. In de eerste plaats uitzendingen, te verzorgen door de Nederlandse Omroepstichting (die in de plaats komt voor NRU en NTS), welke stichting in dat geval een regionale programmaraad uit de bewus te streek krijgt toegewezen. Deze raad kan richtlijnen en aanwijzingen geven, zodat er een vorm van .streekautonomie' ontstaat voor de ei gen regionale uitzen dingen. De tweede mogelijkheid: een cul turele instelling in de streek krijgt regiona- RUSLAND KOOPT AUTOFABRIEK BIJ FIAT De Sowjet-Unie heeft bij Fiat in Tur(jn een volledige produktiely'n gekocht voor <le vervaardiging van 700.000 auto's per jaar. De overeenkomst, de grootste in de ge schiedenis van de automobielfabricage, s gezamenlijk door Fiat en de Russische inaerhandelaars bekendgemaakt. De Russische delegatie voert al sedert 18 april in Turijn besprekingen met de di rectie van de Italiaanse fabriek. De waarde van de betrokken produktle- faciliteiten is niet officieel békend worden maar volgens betrouwbare richten zullen de Russen tenminste een bedrag van ruim 300 miljoen dollar neer tellen. Twee provo's bij dodenherdenking gearresteerd Tijdens de dodenherdenking op de Dam In Amsterdam heeft de politie woens dagavond twee provo's aangehouden om dat zij drukwerk verspreidden (een overtreding van de algemene politiever ordening). Het waren exemplaren van het nieuw ste nummer van de pamflettenreeks .Provokatie'. De gearresteerden zijn de 16-jarige Ubo B. B. V. en de 21-jarige Marjan G., die na verhoor weer zijn vrij gelaten. Ubo werd het afgelopen week end tijdens een happening bij het Lie verdje op het Spui gearresteerd en door de rechter.commissaris vrijgelaten on der voorwaarde dat hij zich zou onthou- Zevenaar heeft een tbc-explosie plaatsgevonden onder de jeugd van di verse kleuter- en lagere scholen. Bjj i den van handelingen die de openbare or- ruim tien kinderen heeft men besmet- de verstoren of dit kunnen bevorderen, ting waargenomen. Vyf van hen zijn intussen in sanatoria opgenomen. De anderen worden thuis of in ziekenhui- verpleegd, aldus vernemen wij van het districtsconsultatiebureau voor tu- liet onderzoek uitvoert. Men verwacht, dat het aantal besmet- tingsgevallen in de komende dagen zal toenemen, maar tegelijkertijd heeft men goede hoop de besmettingshaard te heb ben gevonden. Reeds vorige maand wer den op de kleuterschool in Zevenaar twee gevallen van tb geconstateerd. Men begon toen direct met een onder zoek. Intussen zijn al tweeduizend kin deren doorgelicht. Volgens het consul tatiebureau zrjn de geconstateerde ge vallen niet van ernstige aard. Thans is ook een onderzoek ingesteld op de scho len in Oud-Zevenaar waar eind 1964 rond twintig kinderen werden besmet. Toen was de aard van de infectie een andere dan die van thans. Cals-feest op Hoge Veluwe Minister-president Cals en zijn gezin zullen het 25-jarig huwelijksfeest met een intiem familiefeest op de-Hoge Ve luwe vieren. Met hun vijf kinderen en familieleden van weerszijden, zal het zilveren echtpaar Cals het weekeinde ver buiten het politieke gewoel door brengen. Het feit dat het zaterdag 25 jaar- geleden is dat mr J. M. L. Th. Cals, toen pas afgestudeerd jurist van de Nijmeegse universiteit, in het huwe lijk trad met mejuffrouw Geertruida Ca- tharina van der Heyden is bijna onge merkt voorbijgegaan. Als het aan de mi nister-president gelegen had, zou het helemaal niet in de publiciteit zijn ge komen. Zijn naaste omgeving heeft hij tot op het laatste ogenblik in het onge wisse gelaten. ftAHi .llijK Het ministerie van defensie heeft een order geplaatst voor ruim 100 ge mechaniseerde houwitsers van het kaliber 155 mm. Met de totale aanschaf is circa 70 miljoen gulden gemoeid. De houwitsers, bestemd voor artillerie- eenheden van liet parate legerkorps van \lc koninklijke landmacht, zullen worden goleve,rd door tussenkomst van het Amerikaanse Army Material Command. By de vervaardiging van dit geschut wordt echter ook de Neder landse industrie ingeschakeld. De nieuwe houwitsers nebben, evenals tanks, een onderstel op rupsbanden. De pantsering is van aluminium. De houwitser is uitgerust met een dieselmo tor van 350 pk. die het geschut een snelheid kan geven van ruim 50 km per uur Het totale gewicht van de houwitser is circa 23 ton. De minister van defensie heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van ec< mische zaken besloten, dat zo mogelijk een gedeelte van de produlctie in Nederland zou plaatsvinde- r>° Mneriknnnsp autoriteiten verleenden daar aan medewerki-s Het bleek mogelijk .iel Kanongedeclte van het geschut (omvattende do loop. ..e rem- en vooruitbrenginrichting en het achterstuk) in Ne derland le laten produceren. De NV Bronswerk-Fyenoord. zal als hoofdaannemer voor dit deel van de produktic optreden le zendtijd toegewezen. In dat geval is er geen enkele binding met Hilversum of Bussum en zou er een geheel eigen programmastaf en een eigen program maraad moeten komen. Ten aanzien van beide mogelijkheden a. regionale uit zendingen in de stijl van de huidige RONO en ROZ, en b. regionale uitzen dingen door een eigen gewestelijke cul turele instelling begint nu het tijd stip te naderen, waarop Zeeland een standpunt zal moeten innemen. standpunt worden geformuleerd. Te dien aanzien zijn gelukkig reeds initia tieven genomen: de Zeeuwse Culturele Raad heeft een commissie ingesteld, die onder voorzitterschap van burgemeester mr J. Drijber van Middelburg' (lid van de radioraad) de Zeeuwse mogelijkheden binnen de nieuwe radiowetgeving zal be studeren. Er mag dus worden vernacht, dat binnen enige tijd de Culturele Raad gedachten naar voren zal brengen over deze aangelegenheid. Toch zal men er goed aan doen niet te optimistisch te zijn over een snelle invoering van regio nale uitzendingen in Zeeland. Eerst moet het bewuste ontwerp tot wet zijn verhe- vervolgens dient de minister nog zijn standpunt te bepalen (waarbij overi gens een eventueel rapport van de Cul turele Raad goede diénsten kan bewij zen), maar bovendien heeft hij reeds nu er nadrukkelijk op gewezen, dat reali sering van regionale omroepen in hoge mate afhankelijk zal zijn van de be schikbare technische en financiële mid delen. Zo vlug zal het dus allemaal wei niet gaan. Toch hoeft dat voor de com missie geen reden te zijn om niet snel aan het werk te gaan. Integendeel, dank zij het nieuwe wetsontwerp heeft men nu een basis voor een gedaehtenbepa- I ling. In andere provincies Noord-Bra- bant bijvoorbeeld is in dit opzicht al heel wat werk verricht. Het zou daarom j aan te bevelen zijn wanneer ook in Zee land binnen afzienbare tijd een gefun- I deerd oordeel over deze materie zou I worden uitgesproken. HET STAAT Nü even vast als de eerste paal die donderdagmor gen naast de (verlengde) President Rooseveltlaan werd geslagen, dat de Vlissingse sporthal er komt... Men weet het: door velen is jarenlang het welslagen van dit veelbesproken en beschreven sporthalplan in twijfel getrokken. Met die eerste paal werden de twijfels voorgoed .begraven' ,Die zal er niet meer uitgetrokken worden', zei de waarnemend commissaris der koningin, de heer M. J. van Poelje, in Britannia nadat wethouder Ch. J Gillissen Verschage, voorzitter van de Stichting Sportbelangen, eigenhan dig de paal in de grond gedreven had. De heer Van Poelje lan ceerde die opmerking niet zozeer als een grapje. Hij wilde er alleen mee aangeven, dat er nu eens en voor altijd is afgerekend met de twijfels. Dat onderstreepte burgemeester mr B. Kolff nog eens: .Er is nu geen weg meer terug'. En tenslotte rondde de lieer Gillissen Verschage deze zaak af door een nitnodigïng-bij-voor- baat: .Volgend jaar mei of juni komen we allemaal weer bij elkaar om do sporthal te openen'. (Zje j(of pag ]3 g een hét-gele ju n zijn enkels, en <ie -provo-Meur wethouder Ch. J. Gillissen Verscha ge gisteren de eerste paal voor de Vlissingse sporthal in de grond gedreven. Xa een aarzelend begin had de wethouder weinig moeite met de 10 meter lange paal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1