LOONCRISIS NADERT KRITIEKE PUNT Bezwaren tegen weer drie cao-ontwerpen Mr. Van Aartsen onthulde hoeksteen voor Automobielfabriek Nederland Minister Veldkamp zal moeten ingrijpen Vliegtuig met 43 mensen vermist VERKENNEND GESPREK ENGELAND - RHODESIË GROMYKO WIL EUROPESE CONFERENTIE SCHOTEN VOOR DE BOEG Boven de stand Na geheim overleg in Salisbury Zonder enige verplichtingen BAKKERSBOND WIL HOGERE BROODPRIJS Prinses Anne brak neusbeen VESTIGING AAN HAVEN VL1SSINGEN-00ST Hoofdkwartier van NAVO in Benelux? 209e jaargang - no. 99 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 april 1966 Aardbeien komen aan de grond Pagina 2 2375)Got». Grolt M.rkt 2. lol. 6743 5213). Ooitburs. UI. 2395. Tornooien. A GESPREK TUSSEN RIJKSBEMIDDELAARS EN STICHTING IS OP NIETS UITGELOPEN (Van onze Haagse redactie). De crisis rond het loonbeleid nadert haar hoogtepunt. In politieke kringen in Den Haag wint de gedachte veld, dat het kabinet en vooral minister Veldkamp de crisis tot een oplossing zullen moeten brengen. Het gesprek, dat gistermiddagtussen het college van rijksbemiddelaars en de stichting van de arbeid plaats had, heeft in feite tot niets geleid. Het enige wat na afloop kon worden gezegd was, dat het een ,goed en verhelderend' gesprek was geweest, maar dat overi gens de standpunten muurvast zijn blijven liggen. Het college heeft geen enkele toezegging ge daan, wat betreft een soepeler beoordeling vande collectieve arbeidsovereenkomsten, die hem ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. De situatie op loongebied is inmid dels verscherpt doordat het colle ge bezwaar heeft gemaakt tegen een drietal nieuwe collectieve con tracten, waaronder de belangrijke landbouw-cao, die circa 75.000 werknemers betreft. De andere contracten, die bij dit drietal beho ren, zijn de cao vcor de confectie- industrie (58.000 werknemers) en de cao voor de bakkersgezellen (18.000). ,Het begint nu interessant te worden', zo reageerde men in werknemerskrin- gen op de beslissing van rijksbemidde- laars. Tot nu toe was bet zo, dat het college, dat zijn fiat gaf aan de bouw- cao. hoewel deze collectieve arbeids overeenkomst een loonstijging inhield van boven de 7 procent, de grens, waar de gevarenzone begint, met de rode lamp begon te zwaaien als het cao's betrof, waarbij slechts weinig werkne mers waren betrokken. In de leringen van de vakbeweging werd deze houding van het college veroordeeld, omdat hier sprake zou zijn van een meten met twee maten, een standpunt, dat door werkgevers werd gedeeld, recentelijk nog door de heer H. H. Wemmers, ue voorzitter van het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers. Door het afwijzen van drie nieuwe en grotere cao's, die tezamen circa 150.000 werk nemers omvatten, komt de looncrisis in een nieuw stadium, waardoor de on rust onder de werknemers sterk is toe genomen. De heer Bakker, de secretaris van het CNV. zei na afloop van het gesprek van gistermiddag: ,Wij hebben de moei lijkheden van het college begrepen en rijksbemiddelaars hebben onze moei lijkheden begrepen'. Of dit .vei-helde- rênd' gesprek resultaten zal hebben, kan alleen op langere termijn worden beoor deeld, zo verklaarde de heer Bakker. BeDaalde cao's waren niet aan de orde gekomen en over een concreet punt was ook niet gesproken. Niets teruggenomen De heer De Boon, secretaris van het NVV, verklaarde: ,Wij zijn ontevre den met dit systeem van loonpoli tiek. De bezwaren tegen het beleid van het college die ik op het NW- congres namens het NVV tot uit drukking heb gebracht, blijven be staan. Daar hebben we niets van teruggenomen'. Over een tweetal weken zal men we ten wat het kabinet doet om tot een oplossing van de moeilijkheden te ko men. Minister Veldkamp zal dan moe ten uitmaken of hij een cao onverbin dend zal moeten verklaren. De minis- Zie slot pag. 3 kol. 2) NIEUW VACCIN TEGEN GRIEP Twee artsen van de Australische natio- riale universiteit te Camberra hebben een nieuw anti-griep vaccin ontwikkeld dat in grote hoeveelheden kan worden toegediend zonder dat het giftige bijver schijnselen tot gevolg heeft. In het universiteitsblad, waarin dit wordt meegedeeld, wordt gezegd dat ook baby's ermee kunnen worden ingeënt. De Russische minister van buitenland se zalven, Andrei Gromyko, heeft gis teren kort na zijn audiëntie hij de paus, op een persconferentie gezegd, dat er eon Europeso conferentie moot worden belegd ter bespreking van Europese vraagstukken. ,Het is zeer belangrijk dat zulk een con ferentie wordt gehouden', aldus de Rus. .de conferentie over Europese vraag stukken hoeft nog niet te betekenen dat deze worden opgelost, maar dat wij eerst moeten besluiten om bijeen te ko men om ze te bespreken'. Hij gaf te kennen dat een dergelijke conferentie niet hoefde te worden bijgewoond dooi de Verenigde Staten. Over zijn gesprek met paus Paulus VI zei Gromyko: ,Wij zijn tot de slotsom gekomen dat de ménsen eendrachtig moeten werken voor de vrede, onge acht hun politieke gevoelens of ideolo- §eön, p de vraag of zijn bezoek aan de paus de weg had geopend voor diplo matieke betrekkingen met de Heilige Stoel of dat hij de paus had uitgeno digd Rusland te bezoeken antwoordde hij: .met betrekking tot mijn gesprek niet de paus zou ik mezelf willen be perken tot hetgeen ik gezegd heb'. Vaticaanse zegslieden beschreven de historische ontmoeting tussen de paus en een minister van de Sowjet-Unie als .hartelijk maar onomwonden', eraan toevoegend clat beiden gesproken heb ben over allerlei wereldproblemen met ,de bijzondere nadruk op 's pausen ver wachtingen op vrede in Vietnam'. Een Constellation van de Peru viaanse 1 uchtvaartmaatschappij, die met 43 passagiers aan boord sinds gistermiddag wordt vermist, wordt als verloren beschouwd. Gevreesd wordt dat het viermoto rige toestel in het Andesgebergte is neergestort De machine was gistermorgen om 07.04 uur (12.04 uur onze tjjil) uit I.ima ver trokken naar Cuzeo in het Andesgeberg te. waar het omstreeks half tien (I4.3C uur onze tyd) had moeten aankomen. 11e piloot liet 93 minuten nu vertrek het laatst van zich horen toen hij rich in de nabijheid van Ayaeucho bevond. Ayacucho ligt ongeveer 3000 meter ho ven zeeniveau en 30O kilometer ten zuid oosten van I.ima. De Deen.se marine heeft twee Ne derlandse vissersschepen UK 38 en UD 28 aangehouden en op gebracht naar de harven van Es- bjerg. De Nederlanders zouden b'mnen de territoriale wateren heb ben gevist. Gewapende Deense matrozen houden de xvacht op bei de schepen. Het Deense visserij-inspectievaar tuig Nymfen heeft gisteren schoten gelost voor de boeg van een Neder lands vissersvaartuig dat weigerde gehoor te geven aan een sein oir hij te draalen, zo meldt de politie var Esbjerg. Twee Nederlandse vissersvaartui gen. de UK 28 en de VD 28, die deel uitmaakten van een vloot van 16 schepen die bij de zuidkust van Jut land visten, werden door de Nymfen opgebracht wegens het vissen binnen de driemijlszone. Volgens de politie loste de Nymfen vier salvo's met een licht machine geweer op de UK 28. De schipper, wiens naam wordt opgegeven als G. Korf uit Urk, gaf toen toestemming dat matrozen van het oorlogsvaar tuig aan boord kwamen. De naam van de schipper van de VD 28 luidt volgens het persbureau .Rltzau' Kwakman, Foto hieronder: Commandant Hoeierslev van het Deense marine vaartuig Nymfen. De president van de Nederlandse Bank en zijn staf hebben wederom een j jaarverslag ditmaal over 1965 gepublici-erd dat een sterk-onafhanke lijk oordeel geeft over de economische lontwikkeling in Nederland. Onafhanke lijk tegenover het beleid van de rege- j ring en onafhankelijk tegenover alle politieke en sociaal-filosofische preoc cupaties. Het is een gelukkig verschijnsel, dat leze onafhankelijkheid bestaat. Zij leidt ;r toe, dat de economische deugden en gebreken van het gevoerde overheidsbe leid en van het particuliere bedrijfsbe leid duidelijk belicht worden zodat men zich niet spoedig zal verliezen ln de .pijp-dromen" van een ongebreidelde wel vaartsgroei. Die welvaartsgroei is er. Dat wordt in het jaarverslag reeds op de eer ste pagina geconstateerd al3 de presi dent van de Nederlandse Bank schrijft: ,Wat de groei van het reële nationale produkt betreft gaf 1965 alleszins re den tot tevredenheid'. Maar die groei was niet voldoende om de vele verlan- ;ens te bevredigen, die bij de overheid, et bedrijfsleven, de werknemers enz. leefden in 1965. Er werd geworsteld met jiverse vormen van inflatie zoals beste dingsinflatie, loonin flatie, prijsinflatie Engeland en Rhodesië zullen ver kennende besprekingen met elkaar voeren om tot een vreedzame rege ling te komen van hun conflict, ontstaan nadat het door blanken geregeerde Rhodesië zich vijl maanden geleden eigenmachtig on afhankelijk had verklaard. Het besluit tot dit overleg is gisterei gevallen. Premier Wilson van Engeland liet echter duidelijk in het parlement uit komen, dat het hier niet om onderhan delingen gaat, omdat de Britse regering geen onderhandelingen wenst met een onwettig bewind. De besprekingen zullen op officieel ni veau gevoerd worden, informeel zijn, geen verplichtingen inhouden voor En geland of Rhodesië en alleen ten doel Geheim Premier Wilson zei in het parlement dat het olie-embargo van Engeland tegen Rhodesië een beslissende fac tor is geweest bij het overleg dat tot het besluit van gisteren heert geleid. Wilson zei niet waar of wanneer de besprekingen gevoerd zullen worden. Dit en de agenda zullen met instem- WILSON ining van premier Smith van Rhode sië geheim worden gehouden, zo werd van regeringszijde meegedeeld. Men wees er ook op, dat de economische sancties tegen Rhodesië gehandhaafd zullen blijven voor de duur van dit eerste contact. Wilson legde er de nadruk op, dat een definitieve regeling van het conflict zal moeten voldoen aan de principes, door zijn regering en het afgetreden conser vatieve bewind vastgelegd. Zo moet er in Rhodesië een meerder heidsbewind komen, dat de vier miljoen negers in het land vertegenwoordigt en de vorderingen op de weg daarheen moe ten met waarborgen omgeven en niet belemmerd worden. Vervolgens mag de Rhodesïsche grond wet, nadat men tot een akkoord is ge komen over de onafhankelijkheid, niet geamendeerd worden om haar minder democratisch te maken. Voorts moet er direct verbetering komen in de politieke status van de negers en dient de ras sendiscriminatie te verdwijnen. En ten slotte moeten de voorwaarden voor de onafhankelijkheid aanvaardbaar zijn voor het hele Rhodesische volk. Zoals bekend vormde dit laatste principe het voornaamste struikelblok bij de on derhandelingen tussen Engeland en de regering-Smith voor deze met Engeland brak. Van Britse regeringszijde is er inmiddels op gewezen dat beide partijen de bespre kingen zullen beginnen op basis van nun huidige positie. Smith weet, dat Enge land zijn eenzijdige onafhankelijkheids verklaring niet kan aanvaarden en En geland beseft op zijn beurt dat Smiths instemming met verkennend overleg niet neerkomt op intrekking van deze ver klaring. Verwacht wordt, dat het eerste contact tussen beide partijen spoedig gelegd zal worden. Maar in Britse rege ringskringen is men nu niet bepaald op timistisch gestemd wat de uitslag van het overleg betreft. Er moeten nog vele moeilijkheden overwonnen worden. De voorzitter van de Nederlandsche Bakkersbond, de heer C. lvoppert, heeft op de gisteren in Apeldoorn gehouden vergadering van de bond gepleit voor een stijging van de broodprijzen. ,De stijging van de onkosten en de steeds stijgende noodzaak tot investering wordt in genedele opgevangen door de hui dige broodprijzen', zo zei de heer Kop- Tt. Hij deelde mede dat het broodver- uik in het afgelopen jaar gedaald is met ongeveer twee procent. Daartegen over staat een toenemende belangstel ling voor de luxe artikelen. Gesprekken Aan Wilsons verrassende mededeling in het lagerhuis zijn de afgelopen week ge heime bezoeken voorafgegaan aan Sa lisbury van Oliver Wright, een van de topadviseurs van de Britse minister buitenlandse zaken. Wright en John Hennings, het hoofd van de Britse missie in Salisbury spraken met Smith. de vraag of de perkt had kunnen >s pei per werknemer) kraentig beantwoordt. Hij acht zo'n begrenzing onbillijk en onrealiseerbaar als de be stedingsinflatie daarnaast blijft door gaan. >ie bestedingsinflatie is verreweg het grootste inflatie-euvel, want zij ontwik kelt zich gemakkelijk tot prijsinflatie en dan kan men de lonen niet te scherp begrenzen. Het is tegen deze prijsinflatie, dat dr Holtrop zich met felheid keert. Er moet veel nadrukkelijker gewerkt wor den in de richting van prijsstablisatie en daarbij zal men in de eerste plaat* moeten denken aan beperking van de bestedingen en aan het afwenden van monetaire inflatie-invloeden. Beperking van de bestedingen staat echter niet op het program van de cen trale en de lagere overheid. Integendeel de overheid heeft een aanmerkelijke groei van haar bestedingen (voor onder wijs, volkshuisvesting, verkeer en wa terstaat) aangekondigd. Welnu, als de overheid haar bestedingen niet beperkt, dan zullen anderen dat moeten doen, bij voorbeeld door verhoogde belastingen te betalen. De regering zal moeten kiezen wat zij wil, maar doorgaan zoals nu is bepaald veel te gevaarlijk. Wellicht kan er nog een .beperking' uit het bedrijfs leven worden geperst door de krediet- schroef aan te draaien, maar zo heel veel kan dat niet zijn. De president van de Nederlandse Bank verwacht, dat bij het terugdrukken van de bestedings- en monetaire inflatie als vanzelf de looninflatie zal teruglo pen. Verstand en ervaring zullen tot dat teruglopen voeren, want als er alleen maar looninflatie overblijft ziet ieder spoedig in, dat dit tot stagnatie en werk loosheid leidt. Wij geloven wel, dat deze verwachting van ar Holtrop juist zal zijn. Zij getuigt van een gezond ver trouwen op de redelijkheid. Uiteraard worden in het jaarverslag van de Nederlandse Bank nog veel meer onderweipen aangeroerd dan de hierboven besprokene. Maar dat bespro kene handelt wel over de voornaamste onderwerpen. Resumerende kunnen we zeggen, aat dr Holtrop tevreden is over de groei van de proauktie, dat hij de de werkgelegenheid overmatig vindt. Kwestie Rhodesië Afrika vraagt spoedzitting Veiligheidsraad De Afrikaanse landen hebben gisteren besloten om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken, waarop de kwesrie-Rhodesië besproken zou moeten worden. Deze bijeenkomst zou niet later dan 10 mei gehouden moeten worden. Het besluit is gevallen op een besloten vergadering in New York van de verte genwoordigers van de zesendertig bij de VN aangesloten Afrikaanse landen. Prinses Anne van Engeland heeft ty'dens een jachtpartij in liét graafschap Ox fordshire haar neusbeen gebroken. Dit is gisteren op Buckingham Palace bekend gemaakt. De prinses viel van haar paard in het Shotover Park nabij Oxford. De jachtpartij was georganiseerd door de universiteit van Oxford. De regering en de politici, die het in het parlement voor net zeggen hebben, zullen deze aanwijzingen van dr Holtrop ter harte moeten nemen. Wij verwachten niet, dat zij daartoe een grote bereidheid zullen tonen. Zij zul len wel proberen het .leven boven de stand' zo lang mogelijk voort te zetten. De commissaris der koningin in Zeeland mr -I. van Aartsen, heelt woensdagmorgen een hoeksteen onthuld van het be drijf, dat de NV Automobiel fabriek Nederland, in Vlissin- gen-Oost zal vestigen. De ont hulling was de daad waarmee symbolisch het startsein werd gegeven voor de bouw van de eerste constructiehal, die een oppervlakte van 4000 vierkante meter zal beslaan. Zoals bekend zal het bedrijf uit onderdelen van de Japanse Hino Motors trucks en personenauto's as sembleren. In een noodlial on het terrein zal reeds volgende week de eerste truck gereed komen. De onderdelen hier voor staan in Rotterdam op vervoer naar Vlissingen te wachten. Eind vol gend jaar denkt men een jaarproduk- tie te hebben bereikt van 5000 perso nenauto's en 300 £l 400 trucks. Mo menteel heeft men 25 dealers in Ne derland. De NV Automobielfabriek Nederland heeft grond aangekocht in Middelburg en Vlissingen voor het vestigen van een garagebedrijf. Het zelfde wil men doen in Goes, terwijl de gemeente Terneuzen eveneens voor het vestigen van een garagebedrijf grond ter verkoop heeft aangeboden. De NV Automobielfabriek Nederland zal trachten zoveel mogelijk onderde len te betrekken van Europese toe leveringsbedrijven. Men denkt in dit verband aan accu's, banden, koplam pen en dergelijke. Dit om een EEG- certlficaat te verkrijgen waarmee men dan binnen de EEG minder in voerrechten moet betalen. De onder delen uit Japan worden per schip aangevoerd via Rotterdam vanwaar de verdere expeditie over de weg zal geschieden. Wanneer de aanvoer van EERSTE CONSTRUCTIEHAL NIET OPPERVLAKTE VAN 4000 VIERKANTE METER onderdelen eenmaal goed op gang is gekomen wil men trachten de goede ren vanuit Japan rechtstreeks naar Vlissingen te brengen. Naar de voor zitter van de directie, de heer J. C. Deuss sr meedeelde, is nu reeds de produktie van de eerste drie maan den verkocht. Geschiedenis Aan de onthulling van de hoeksteen ging een bijeenkomst in hotel .Bri tannia' te Vlissingen vooraf tijdens welke de heer Deuss jr een overzicht gaf van de geschiedenis voorafgaan de aan het begin van de bouw. De heer Deuss zei onder meer. dat door een verzadiging van de binnen landse markt een gevaar ontstond voor de industriële ontwikkeling in Japan. ,Hino Motors heeft in de eer ste plaats een markt gezocht in Zuid- Oost-Azië en de volgende stap was Europa. In 1964 introduceerde Hino op de autosalon in Parijs de .Contes- sa'. Toen hebben wij ook voor het eerst contact gehad m d" 'lino, \'"ij hebben begrepen >1 tl J«- pan een veel stabielere markt zou zijn dan bijvoorbeeld Amerika', aldus de heer Deuss jr. In het voorjaar van 1965 werd met Hino Motors een akkoord bereikt waarbij werd bepaald, dat de assem blage in Nederland of in ieder geval in een door de Automobielfabriek Ne derland aan te wijzen plaats zou ge schieden. .Het is uiteindelijk Zeeland geworden wegens de goede ligging, omdat he'. een natuurlijk havengebied is met diep vaarwater waardoor de schepei met materialen bij ons aan de ka.k ligplaats kunnen kiezen en in verban' met de faciliteiten op het gebied vat. de woningen. Voorts heeft voor eer belangrijk deel meegespeeld de gun stige ligging van Vlissingen ten op zichte van Antwerpen van Waaruit wij de distributie over België zullen Pol pag 2 'zo'. ■1 2) Het is niet onwaarschijnlijk dat het hoofdkwartier van de NAVO- strijdkrachten in Europa, dat als gevolg van president De Gaulles politiek Frankrijk zal moeten ver laten, in het gebied van de Bene lux zal worden gevestigd, aldus de mening in kringen die in nauw contact staan met de Nederlandse regering. In die Haagse kringen werd gisteren gezegd dat men meent dat het hoofd kwartier ,aan deze zijde van de Atlanti sche Oceaan' dient te blijven. Vestiging van het hoofdkwartier in Groot-Brittan- nië is minder geschikt doordat het door een strook water van het vasteland is gescheiden. De Scandinavische landen liggen te ver naar het noorden en Ita lië is te zuidelijk. De bondsrepubliek Duitsland ligt te dicht bij .het 'ijzeren gordijn'. Bovendien zijn aan vestiging van het hoofdkwartier in Duitsland be paalde politieke problemen verbonden. De politieke commissie van het parle ment van de Westeuropese Unie heefr. gisteren eenstemmig een resolutie aan genomen waarin een nieuwe vorm van samenwerking tussen Europa en de VS wordt voorgesteld. De resolutie zal wor den voorgelegd aan de voltallige verga dering van het parlement, die van 13 tot 17 juni in Parijs wordt gehouden. Voorgesteld wordt van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling een .werkelijk consultatief orgaan' te maken, belast met het coör dineren van de economische en financiële politiek aan beide zijden van de Atlan tische Oceaan, en de ministerraad van de WEU bij de VS uit naam van Europa te laten optreden in politieke kwesties. De Deense premier. Jens Otto Krag, :ieeft gisteren tegenover verslaggevers op het Witte Huis verklaard dat hij president Johnson een nieuw initiatief aan de hand heeft gedaan met betrek king tot de NAVO indien de thans aan de orde zijnde vraagstukken niet spoedig worden opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1