PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Middelburg kreeg er 4 turnzalen bij MEER HULP AAN ZUID-VIETNAM Hulpverlening nan Zuid-Oost-Azië heeft prioriteit De Gaulle nam in openbaar wraak op burgemeester Vliegtuig stortte in VS neer- 81 doden MIGS NEERGESCHOTEN .KOSTBAAR, MAAR KOSTELIJK BEZIT Voor f 1.109.000 g2 investeer d Brandkast uit slation gestolen Luchtgevecht boven Noord-Vietnam: Demonstratie van katholieken in Saigon GROMYKO NAAR DE RAUS? BINNEN TWEE MAANDEN NIEUWE VOORSTELLEN 209e jaargang - no 96 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN in de C V Provincllle Z< I (6-9.9- red. 3508. adv 2094 A Adv. prijs 35 c ƒ11.40 per kwerleel, Iraneo per post ƒ11.63 per Markt 3, tel. 6140 (b.i.j. red. 7851. adv. 5313). Ooatbur*. ti sla) 35 een! per rafel. (o..n ƒ1.75). .Brieven bureau van dit blad" 50 «ent meer. Giro 159100 PZC. Middelburg laat. Losse nummers 30 cent. 0 Bureaus: Vllaalnten. lel. 3395. Temeoxen, Araenaaltlraal 2. lel. 2911. Z^r.aue. Maandag 25 april 1966 De Israëlische piloot Abie Nathan, die tussen Iraël en de Arabische landen vre de tot stand wil brengen, is gisteren in Moskou aangekomen, waar hij premier Kosvgin hoopt te kunnen spreken. Doe- j lend co de overeenkomst van Tasjkent zei --k een Kosygin voor het Mid:" -' >r>r.i. Foto «t- i, het Moskouse vliegveld' Middelburg heeft er zaterdag in een klap officieel vier gymnas tieklokalen bij gekregen. Het grote moment voltrok zich sym bolisch met het hijsen van de Nederlandse, Zeeuwse en Mid del lurgse vlag en met hoornsig- naal van een Achillesmuzikant. Dat was zo op het terrein tus sen Rotterdamse Kaai en Bree- straat waar twee turnzalen staan en dit werd later her haald aan de Trompstraat en aan de Looierssingel. Op deze laatste halte in de feestelijke toernee van gemeentebestuur ders. mensen uit de Zeeuwse sportwereld en andere genodig den zorgde het Middelburg muziekkorps voor een muzikale entourage. De zorgen voor onderdak voor het geven van lichamelijke opvoeding en het gebrek aan accommodatie voor sportverenigingen, zijn met deze uit breiding aanzienlijk verlicht in Mid delburg. In de periode 1948-1962 ver rezen er in Nederland 774 nieuwe gymnastieklokalen, maar daarvan werd er slechts één in Middelburg ge bouwd, zo vertelde de heer J, S. Hoek, wethouder van onderwijs, tijdens een bijeenkomst in een van' de zalen aan de Rotterdamse Kaai. Wel kwam in die tijd de ruimte aan de Bachten- steene tot stand, maar daar stond weer de sloop van een lokaal aan de Nederstraat tegenover. Drie van de zaterdag officieel in ge bruik genomen gymzalen gebouwd naar ontwerp van archit. ir De Jong kwamen tot stand dank zij een in Nederland op gang gekomen bouw- stroom in arbeidbesparende bouw. De Koninklijke Nederlandse Heide Maat- sch- nj bouwde de zalen, nadat het loffelijke initiatief van de vereniging va.. -Mederlandse gemeenten gestalte had gekregen. Dooi- ingrijpen van provinciale en gemeentelijke overheid was Zeeland de derde provincie waar de gymzalenbouwstroom veertien stuks en straks zijn het er vijftien, want in Middelburg-Zuid komt er ook nog een van start ging. De voor bereidingen vroegen negen maanden, in april vorig jaar werd met de bouw begonnen en de lokalen kwamen be gin dit jaar gereed. In de nieuwe gymlokalen werd voor een 1.100.000 geïnvesteerd. De drie serielokalen vroegen elk 250.000 en het lokaal bij de brandweerkazerne iets luxueuzer van opzet kostte 360.000. Kostbaar' Middelburg heeft nu, zo rekende wethouder Hoek voor, zeven gym lokalen beschikbaar voor de lagere schooljeugd en voor ulo-leerlingen. Verder zijn er vier lokalen voor niet gemeentelijk middelbaar on derwijs, waarbij het lokaal van de rijkskweekschool nog buiten be schouwing is gelaten. .Alles bij elkaar een kostbaar, maar toch ook een kostelijk bezit', aldus de wethouder van onderwijs, die voorts wees op het belang van een lichamelijke opvoeding van de kin deren. In een inleiding had burgemeester mr J. Drijber de officiële ingebruikname aangestipt als een voor Middelburg heugelijke gebeurtenis. De burge meester bracht hulde aan de Ko ninklijke Nederlandse Heide Maat schappij waarvoor directeur ir J A. Eshuis aanwezig was. Voorts werden onder meer waarderende woorden ge richt aan het adres van de heer S. van Gelderen van de vereniging van Nederlandse gemeenten, aan wiens activiteiten het te danken is, dat de gymlokalenbouwstroom in Nederland op gang was gekomen. ,Dank zij dit inintiatief kan ons land gelijkmatig worden voorzien van lokalen, die nu ook worden gebouwd op plaatsen, waar ze anders nooit zouden zijn ge komen', aldus mr Drijber. De burge meester vestigde er de aandacht op dat juist de randgemeenten in deze tijd alle aandacht nodig hebben. Om de bevolking vast te houden is het noodzakelijk dat er nieuwe voorzie ningen worden getroffen. De burge meester bracht eveneens hulde aan de activiteiten van gedeputeerde M. J. van Poelje en de wethouders Hoek en A. J. Berenpas. By aanvang van de bijeenkomst had ir Eshuis met een kort woord de za len officieel overgedragen. Hij deelde mee, dat de zaal waarin de byeen- komst plaatsvond, is gebouwd op een kelder van een pakhuis van het in mei 1940 gebombardeerde gebouwen complex van de kamer. Zeeland der verenigde Oost-Indische Compagnie. ,\\y hebben hier naarstig gezocht naar geld, want we wilden U graag wal meegeven', aldus de heer Es huis. Omdat er niets waardevols was ge vonden, meende de directeur van de .Heidemij' daar een bijdrage voor de aanschaf van gordijnen voor de lo kalen tegenover te moeten stellen. .Voor u is het belangrijk, dat de lokalen voor het onderwijs ter be schikking komen. Maar ook is het van belang dat de sportverenigin gen er in de avonduren gebruik van kunnen maken', aldus sprak gedeputeerde M. J. van Poelje, die tevens het woord voerde namens de Zeeuwse sportraad. De gedepu teerde vroeg zich echter af hoe het eigenlijk staat met de leiding van verenigingen, die de nieuwe accommodatie ni zullen benutten. Daarbij doelde hij op het steeds gro ter wordende gebrek aan kader. De heer Van Poelje pleitte voor finan ciële steun voor de opleiding van ka der, zoals ook de opleiding van sport leiders wordt gesubsidieerd, zo zou ook de opleiding van sportleiders van rijkswege gesteund kunnen worden, zo stelde de gedeputeerde zich voor. Niet zondig Onderwijs-inspecteur J. Gelijns sprak zijn voldoening uit over de in de loop der jaren veranderde opvatting over het gymnastiekonderwijs. Het wordt gelukkig niet meer als iets zondigs beschouwd', alb de inspecteur, die in zijn toespraak onder meer nog pleitte voor uitbreiding van het aan tal lesuren voor lichamelijke opvoe ding van twee tot drie per week Wethouder A. J. Berenpas, die als tolk van d-» Middelburgse sportstich ting optrad, zei te hopen, dat de gym nastiekverenigingen nu tot grotere bloei zullen komen en dat er nu wel licht weer betere prestaties kunnen worden geleverd. Hierna werd een bezoek gebracht aan de andere gym zaal aan de Rotterdamse Kaai. Daar werd onder leiding van de heer P. Zuidweg een demonstratie verzorgd door leerlingen van de rijksoplei dingsschool voor kleuterleidsters. Burgemeester Drijber bracht met het overhandigen van een fruitmand hul de aan de leraar. Daarna brachten bussen het gezel schap via het lokaal aan de Tromp straat naar de Looierssingel, waar het gemeentelijk gymnastieklokaal gebouwd naar ontwerp van ad junct-directeur H. Mooibroek van ge meentewerken werd bezichtigd. In de kantine van de brandweerkazerne werd een eenvoudige lunch gebruikt Tydens de middaguren vonden in de zalen demonstraties en wedstrijden plaats. De voorbereidingen voor dit programma werden getroffen door sportambtenaar J. Scholten. 29 patiënten in een psychiatrische inrichting in Midden-F inland zijn vrijdagnacht om het leven gekomen toen hot houten ziekenhuis nage noeg geheel afbrandde. Bet red dingswerk werd vrijwel onmogelijk gemaakt doordat alle vensters voorzien waren ixi.n ijzeren tralies. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Baby te vondeling gelegd in kerk (Van onze correspondent). Toen twee Apeldoornse meisjes, van wie de politie de namen niet wenste te noe men, zaterdagavond de r-k kerk in de Hoofdstraat te Apeldoorn wilden bezoe ken, hoorden zij een baby huilen. De beide jongedames gingen bp onderzoek uit en vonden in het voorportaal een wit lederen tas waarin zich een baby van naar schatting drie weken oud. Het was gekleed in een gebreid truitje en een gele slopbroek. In de nacht van zaterdag op zondag is de brandkast in het station Venray- Oostrum der NS verdwenen. De inbre kers, die door verbreking van een ruit jhet plaatskaartenkantoor wisten binnen te dringen, moeten de circa 200 kg we gende kast per auto hebben vervoerd, iln de kast was voor een bedrag van 'ongeveer 3.000 gulden aan baar geld en voor omstreeks 2.500 gulden aan ver zekeringsgelden en kredietbonnen opge- i borgen. Voor het reizigersverkeer had de dief- I stal het gevolg dat aan het station geen plaatskaarten konden worden verstrekt jdaar de sleutels van de kaartjeskasten zich ook in de brandkast bevinden. De verkoop geschiedde daarom door de con ducteurs in de treinen. (Van onze Haagse redacteuren). De Nederlandse regering is van plan de hulp aan Zuid-Vietnam uit te breiden. Tot nu toe werd hulp toegezegd in de vorm van centra voor tb-bestrijding tot een waarde van 2,5 miljoen. Vóór het einde van het jaar zullen deze ter plaatse in Saigon geïnstal leerd zijn. Onderzocht wordt echter in welke vorm de zwaar door het oor logsgebeuren getroffen bevolking verder geholpen kan worden. Ge dacht wordt aan: steun bij de scholing van oorlogswezen, het ver strekken van schoolboeken, sociaal werk onder de vluchtelingen en bevordering van visvangst en veeteelt. Aan cle hulpverlening heeft de regering m prioriteit, verleend. Zuid-Vietnam komt daarbij op de eerste plaats. De kapitaal- middelen zijn voorhanden en voorzover op dat punt. nog problemen zouden op treden kan door de langzame aanloop van andere projecten geld gevonden worden. Nog niet vast staat om welk be drag het in Zuid-Vietnam gaat, maar een Nederlandse bijdrage in de orde van grootte van 5 miljoen gulden of meer wordt niet uitgesloten geacht. Ongelimiteerde nood' Allereerst moeten projecten gevonden worden die het meest zijn aangepast aan de in Zuid-Vietnam heersende nood. Wel wordt deze te bevoegder plaatse in Den Haag als .ongelimiteerd' beschreven, maar het nu in uitvoering zijnde plan tbc-bestrijdingscentra in te richten is een goed voorbeeld in welke richting gezocht moet worden. Dit project valt n 1 snel te realiseren en het heeft op korte termijn effect. Daarnaast is het noodzakelijk dat Ne derland de organisatorische capaciteit kan opbrengen om de gewenste hulpver lening tot zijn recht te doen komen. Nieuwe voorstellen Binnen één tot twee maanden hoopt het ministerie van buitenlandse zaken over voldoende gegevens te beschik ken en met nieuwe voorstellen te ko men. Deskundigen ter plaatse wor den ingeschakeld en ook met de Zuid- vietnamese autoriteiten wordt nauw overleg gepleegd. Niet met alle in stanties in Saigon kan echter even goed en doeltreffend samenwerking plaatsvinden. Het is dus nog onzeker of de aan Nederlandse kant bestaan de bereidwilligheid tot concrete resul taten zal kunnen leiden. Zuid-Oost-Azië 'tien dagen een begin gemaakt. Een ex pert van het bouwcentrum in Rotterdam bracht eind vorige maand verslag uit na een verblijf van vier weken in Saigon. Een van de resultaten was dat besloten bepaalde wijzigingen in de bouwplan nen aan te brengen. Het ontbreekt n 1 in de Zuidvietnamese hoofdstad, tengevolge van de oorlogsomstandigheden, aan hout dat moet dienen voor dakspanten. Deze worden nu van staal of gewapend beton en moeten uit Nederland komen. Board is onvindbaar, evenals bepaalde soorten verf en tegels, en elk soort sanitair. On der toezicht van een Nederlands bouw kundige hoopt men niettemin binnen ze ven maanden met de centra klaar te z(jn. Oorloostoestand Een eerste ervaring zal worden opge daan met de bouw van de tbc-bestrij- dingscentra. Daarmee wordt over veer- Abie Nathan in Moskou Hospitaal In plaats van vyf eentra zoals van derlandse zijde werd aangeboden worden er nu, op verzoek van de Zuidviet- lese regering, drie. Daarnaast zal Ne derland op zich nemen het Hong-Bang- hospitaai in Saigon te verbouwen en uil te breiden. De kliniek voor tbe-patiën- ten daar kan op het ogenblik 200-300 personen per dag helpen. Deze moeten wegens volkomen overbelasting van ziekenhuis temidden van honderden (lere patiënten urenlang buiten op be handeling wachten. Na de verbouw zal het Hong-Bang da gelijks 1500 patiënten kunnen doorlich ten en controleren. Nederlandse staf Gedurende de komende zeven maanden zal het Nederlandse project onder lei ding staan van de heer J. Bierdrager. Deze is enige jaren als gouvernements arts werkzaam geweest op Nieuw-Gui- nea en is bij uitstek deskundig op het gebied van tropische ziekten. Daarna zal de enige begeleiding bestaan uil een tweetal mannelijke analisten. Ge durende twee jaar zullen zij voorname lijk belast zijn met de opleiding van de Zuidvietnamese staf van de tbc-bestrij dingscentra. Tot nu toe hebben zich slechts twee gegadigden gemeld. Joodse slachtoffers herdacht Aan de vooravond van de verjaardag van de Israëlitische onafhankelijkheid is gistermiddag in de voormalige .Holland- sche Schouwburg' in Amsterdam onder zeer grote belangstelling een herden kingsbijeenkomst gehouden voor joodse slachtoffers van het nazi-regime en voor de gevallenen in de Israëlisch! bevrijdingsoorlog. Opperrabijn A. Schuster hield op deze, door joodse studenten en jeugdvereni gingen georganiseerde samenkomst, een korte rede, waarin hij er aan herinnerde dat vijfentwintig jaar geleden en wel op 14 oktober 1941 de .Hollandsche Schouwburg' tot verzamelplaats werd ingericht voor de uit Nederland te de porteren joden. President De Gaulle heeft zich gisteren in 't openbaar gerevancheerd op de burgemeester van Rijssei, de socialist Augustin Laarent, die zaterdag weigerde de Franse leider te verwelkomen. De Gaulle heeft dit niet op zich laten In Rijssei st zitten. Hjj maakte gretig gebruik van mera bij de f,em v gelegenheid die hem werd geboden by het leggen van een krans ier nage dachtenis van de Fransen die tijdens de tweede wereldoorlog in een concentratie kamp zjjn gestorven. Alle hoogwaardigheidsbekleders uit Rljs- |sel zouden hierbij aanwezig zijn en zij stonden dan ook al ar i Franse staatshoofd i Burgemeester Laurent, omhangen met ambtsketen en zich nog van geen kwaad bewust, waagde zich aan een vredesouverture die echter jammer lijk mislukte. De Gaulle negeerde de uitgestoken hand van de burgemees ter volkomen en beperkte zich tot een stram militair saluut, dat boven- Ook tijdens de verdere plechtigheden keurde hij de plaatselijke vertegenwoor digers geen blik waardig. Tot overmaat van ramp schreeuwden gaullisten na afloop van de plechtigheid: .burgemees- treedt af'. ter treedt af. Bij het vliegtuigongeluk dat vrij dagnacht bij Ardmore in het zui den van de Amerikaanse staat Oklahoma plaats vond, blijken 81 van de 98 inzittenden om het leven te zijn gekomen. De Lockheed jEleetra* waarmee 92 militairen en zes bemanningsleden op weg wa ren van Fort Ord in Californië naar Fort Benning in Georgia, miste de landingsbaan bij Ardmore en kwam brandend terecht in ge accidenteerd terrein op drie kilo meter van de luchthaven. De .Eleetra' was eigendom van de .American Flyers Airline', een char termaatschappij die voorna1- vliegt voor de Amerikaanse strijd krachten en voor voetbalclubs. ixri was het eerste ongeluk dat deze maatschappij in haar bestaan van 27 jaar overkwam. Als gevolg van een tekort aa npersoneel bestuurde de directeur van de onderneming, de 59-jarige Reed Pignian, zelf het toe stel. Hij kwam om het leven, te sa men met tachtig van de militairen, die hun eerste opleiding hadden vol tooid. De zeventien overlevenden zyn in ziekenhuizen opgenomen. Het me rendeel van hen bevindt zich in een kritieke toestand. wrakstuk- ROSYGIN NAAR CAïRO Premier Kosygin van de Sowjet-Unie wordt in de eerste helft van mei in Cairo verwacht, zo meldt het Egyp tische persbureau voor het Midden-Oos ten. De Russische leider zou op 9 of 10 mei aankomen. Twee onderscheppingsjagers van de Amerikaanse luchtmacht, F-4- C-Phantoms, die een Amerikaans bombardements-eskader begeleid den, hebben zaterdag ten noord oosten van Hanoi bij een aanval op zes Noordvietnamese Migs 17, twee ervan brandend neergescho ten. Een F-105 Thunderchief, deel uitmakend van de bombardements- groep, werd door afweervuur van de grond geraakt en wordt ver mist. Het Amerikaanse bombardements-eska der deed een aanval op de Bac Giang- brug, ongeveer 40 km ten noordoosten van Hanoi, toen de vijandelijke Migs op het radarscherm verschenen. Twee on- op hun bombardementsvlucht begeleid den, doken naar beneden. In een vijf minuten durend luchtgevecht slaagden zjj erin twee van de zes vijan delijke straaljagers brandend neef te schieten. Een van de Migs werd neer geschoten met een .Sidewinder'-raket. de ander met een raket van het type .Sparrow'. Sinds maanden hadden er zich geen luchtgevechten tussen de Amerikanen en de Noordvietnamezen voorgedaan, omdat de Noordvietnamese piloten de strijd ontweken, onder meer als gevolg van het feit, dat Noord-Vietnam, naar men aannam, slechts over ongeveer 40 tot 50 straaljagers beschikte, en het derhalve te gewaagd vond toestellen aan luchtgevechten met de Amerikanen bloot te stellen. Volgens de laatste berichten echter, zou de communistische regering te Hanoi verscheidene straaljagers van een nieuwer en sneller type, de Mig 21, ontvangen hebben. Demonstratie Militante katholieke demonstranten, be geleid door in het zwart geklede en met bierflesjes gewapende wachten, heb ben gistermorgen een mars door Saigon in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge. De demonstranten maakten bezwaar te gen Cabot Lodge persoonlijk. Tezelfder tijd gaven zjj uiting aan hun dankbaar heid jegens de Verenigde Staten en de andere geallieerden voor de van die zjjde ondervonden steun in de strijd tegen de communisten. gisteren de werkne- re vervoersbedrijven uit protest tegen de loonpolitiek van De Gaulle. Het enige vervoer in de stad bestond uit wat particuliere auto's. Vandaag zal De Gaulle een bezoek brengen aan Calais, waar de burge- Jacques Vendroux, zijn zwager De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Fanfani, heeft een uitnodiging van zyn Russische ambtgenoot Gromyko aanvaard voor een bezoek aan Rusland op een nog vast te stellen datum, zo staat In een communiqué dat na het overleg tussen beide ministers in Rome is uitgegeven. Beide landen spreken in het commu niqué hun bezorgdheid uit over de toe stand in Vietnam, welke zij een ernstiga bedreiging voor de vrede noemen. Ze wijzen op de noodzaak van een overeen komst over algemene en volledige ont wapening onder doeltreffende controle en spreken zich ook uit voor beperkte ontwapeningsmaatregelen. Ze zullen verder nog besprekingen voeren over samenwerking bij speurwerk op land bouwgebied. bevordering van het we derzijdse toerisme en een consulair ver drag. Gromyko zal naar verwachtingen de ze week door paus Paulas in parti culiere audiëntie worden ontvangen, zo is van doorgaans welingelichte zjjde in Vaticaanstad meegedeeld. De Russische minister zal de paus waar schijnlijk woensdag ontmoeten, voor zijn terugkeer naar Moskou na een zesdaags bezoek aan Italië. Gromyko zou de eerste belangrjjke communis tische staatsman zijn die door een paus in audiëntie wordt ontvangen. SOCIALIST HAD HEM EERST NIET WILLEN BEGROETEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1