Britse treinrover gepakt BONN EN PARIJS HANDHAVEN DE INVOERSTOP VEE EN VLEES Huwelijk prinses Margriet in Utrecht of Den Haag Haringvreter': eilandelijke prairie voor wilde po ny's AIR BIESHEUVEL HAD GEEH SUCCES IA BRUSSEL Datum wellicht 7 januari 1967 Cao's ongewijzigd aangeboden Maatregel tegen hoge prijzen aardappelen S0UM0KIL NIET DOOD Structuur schets Plan uitgewerkt na initiatief van paardenliefhebbers 209e jaargang no 94 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN NV Boh. Mil. van da C V Provinciale Zeouwie Courant. Hooldredadla: W. laer-touwer an O. A. da Kok AbonnemonUnrll» 88 cent per weel., ƒ11,40 per kwartaal, Ira l" 3133°' d'*' 2?S2O9b'S0 "d' 3S|18' *dV" Mlddeiburo, Markl 51. tal. 3841, (b.».j. rad. 2078/3169. adv. 2375). Goea, Grote Merkt 2. tel. 6140 (b.f.j. 78S3, adv. 5213). Ooatburs, 1 I. (min ƒ1,75). .Brieven bureau van d Vrijdag 22 april 1966 1 50 cent meer. Giro 359300 PZC, Te weinis accommodatie in Baarn Er bestaat gerede kans, dat prinses Margriet en mr Pie- ter van Vollenhoven zullen trouwen in Utrecht. In twee de instantie wordt verder nog gedacht aan Den Haag. Het staat ondertussen vrij wel vast zo blijkt hieruit dat moest worden afge zien van Baarn. Dezer dagen zal een definitieve beslissing worden genomen. Het ont werp van de goedkeurings wet, waarin plaats en datum vermeld zullen staan uiter aard, moet eind mei of be gin juni op de agenda komen van de tweede kamer. Het hof hoopt, dat dit stuk nog voor de zomer het parlement zal zijn gepasseerd. Er wordt overigens over deze aangelegenheid geen debat ver wacht. Wel bestaat de mogelijk heid, dat diverse fractievoorzit ters een verklaring zullen afleg gen. Touw trekken Achter de schermen wordt op het ogenblik nog stevig touw getrok ken over de plaats van het hu welijk, aanvankelijk vastgesteld zo men weet op Baarn. Met name koningin .Juliana zou graag zien, dat dit huwelijk wordt voltrokken in de .eigen gemeente'. Tegen dit voornemen zijn echter nogal wat bezwaren gerezen. By de ondertrouw van prinses Bea trix Is gebleken, dat de beschik bare accommodatie daar volstrekt ontoereikend moest worden ge noemd. Met name de trouwzaal in het Baarnse gemeentehuis kan op geen stukken na plaats bieden aan het gezelschap, dat deze plechtigheid zou moeten bijwo nen. Behalve familie, getuigen en genodigden moet namelijk ook worden gerekend op de aanwezig heid van ministers en kamerle den. Om nog maar te zwijgen van de ruimte die nodig zal zyn voor pers, radio en televisie. In regeringskringen verluidt, dat er daarom sterk wordt gepleit voor huwelijksvoltrekking in Den Haag. Het hof zou echter de voor keur willen geven aan Utrecht. De kerkelijke inzegening kan dan plaatsvinden in ae grote Dom kerk. Datum Over de datum van het hu welijk wordt niet gestreden. Algemeen bestaat de indruk, dat die kan worden bepaald op de eerste helft van janua ri. Koningin Juliana trouwde op 7 januari 1937. Wat zou ertegen zijn, dat prinses Margriet precies dertig jaar later op 7 januari 1967 in het huwelijk treedt. De invoerstop, die de Duitse bondsrepubliek in verband met de mond- en klauwzeerepidemie vorig jaar december voor vee en vlees uit Nederland instelde, zal na 31 mei 1966 worden verlengd. In Bonn werd gisteren bekendgemaakt, dat een desbetreffende ver ordening ter goedkeuring aan de bondsraad is gezonden. Dc minister van landbouw, mr B. Bies heuvel. heeft in Brussel buiten de ver gadering van EEG-ministers van land bouw om, met zijn Franse collega Faure gesproken over het Franse invoerverbod op Nederlandse varkens. Minister Bies heuvel wees zhn Franse collega op de maatregelen, die in ons land zijn geno men en op het feit, dat de ziekte thans is gelokaliseerd in Overijsel. Tot een Franse toezegging tot opheffing van liet verbod bleek minister Faure echter niet bereid. Bijzonder groot' Ook de vergadering die de EEG-ml- nisters van landbouw gisteren in Brussel hielden heeft weinig positiefs "opgeleverd. .Bijzonder groot' noemde mr Biesheuvel na afloop van de ver gadering de meningsversehlllen, die nog tussen de EEG-landen bestaan over de invoering van een gemeen schappelijke markt voor suiker, groenten en fruit. De ministers hadden zich beziggehouden met de voorstellen van de Europese com missie, niet alleen over deze produkten, maar ook over de marktordening in de EEG voor oliën en vetten. Heel veel moeite Deze drie marktorganisaties behoren met de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid en de vaststel ling van gemeenschappelijke prijzen voor een serie agrarische produkten tot het pakket van vraagstukken, waardoor de .zes' een oplossing moeten vinden in de EEG per 1 juli 1967 de vrije markt voor industrie- en landbouwprodukten een feit worden. Minister Biesheuvel wilde nog geen oordeel geven over de moge lijkheid om dat doel te bereiken. ,Maar het zal heel veel moeite kosten om tot een akkoord te komen', zei hij. Frans verkeer in de knel De zoveelste staking van het treinperso neel bij de Franse spoorwegen heeft gis teren in Parijs ernstige verkeersopstop pingen veroorzaakt. In het landelijk spoorwegverkeer viel wat de personen treinen betreft ongeveer de helft van de diensten uit, terwijl het goederenverkeer zogoed als geheel stil lag. Op de stations in de Parijse voorsteden stonden lange rijen forensen op vervoer te wachten. Naar schatting een half mil- lioen auto's meer dan normaal trok 's morgens de stad binnen. Wie na uren lang filerijden tenslotte bij zijn bestem ming arriveerde moest nog lang zoeken na."" Parkeergelegenheid Het Bois de Boulogne leek op een grote parkeer plaats. De staking, waarmee de bonden Ioon-| eisen en loononderhandelingen met de i regering willen doordrukken, duurt tot in de nacht van vrijdag op zaterdag. Had journalisten geld gevraagd, omdat hij platzak was White woonde al een jaar in Engelse badplaats James White, door de politie ge zocht in verband met de miljoenen- Partijen b(j drie collectieve arbeidsover eenkomsten hebben, na de mededeling van de Stichting va nde Arbeid dat hun cao's volgens het Ooilege van Ryksbe- middelaars bepalingen bevatten die voor onverblndendverklarlng door de minis ter in aanmerking komen, hun In de onderhandelingen gemaakte afspraken gehandhaafd, zo vernemen wjj. Stichting van de Arbeid voorgelegd. Het gaat hier om de cao's voor circa 1500 van de 8500 man grondpersoneel van de KLM, voor de apothekersassis tenten en voor het personeelJ~ Twentse Kabelfabriek. Overeenkomstig de procedure is er nu een termijn van drie weken Ingegaan waarbinnen de minister van sociale za ken en volksgezondheid de gelegenheid heeft bepalingen in deze drie collectieve arbeidsovereenkomsten onverbindend te vorklaren. Hierbij kan de minister steu nen op hetgeen nem van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars is meegedeeld nadat déze drie cao's voor de eerste keer ter goedkeuring waren voorgelegd. Partijen bij twee collectieve arbeids overeenkomsten hebben verzocht verlenging van de termijn waarbinnen zij hun oorspronkelijke contracten dan niet gewijzigd wederom ter goed- weer hun oorspronkelijke overeenkomsten alsnog gewijzigd ter goedkeuring aan- Minister Biesheuvel van landbouw en visserij heeft, naar zijn ministerie gister avond meedeelde, een maatregel geno men, (lie ten doel heeft een sterke stij ging van dc consumptieprijzen van aard appelen te voorkomen. De ministerraad van de EEG, aldus de mededeling van het ministerie van land bouw en visserij heeft op verzoek van minister Biesheuvel van landbouw en visserij Nederland gemachtigd de uit voer van alle aardappelen behalve pootaardappelen te belasten met een heffing van tien gulden per honderd ki logram. Deze maatregel gaat in op don derdag 21 april 1966 te middernacht. Met aeze regeling wordt beoogd de uit voer van aardappelen af te remmen, waardoor een regelmatige voorziening van de binnenlandse markt mogelijk wordt, en een sterke stijging van de con sumptieprijzen wordt voorkomen Verder heeft de Europese ministerraad de schorsing der Invoerrechten op oude aardappelen verlengd tot 15 mei 1966, terwijl voor de partnerlanden van de Eu ropese Economische Gemeenschap bo vendien het invoerrecht voor nieuwe aardappelen is geschorst eveneens tot 15 mei 1966. GROMYKO IN ITALIË De Russische minster van buitenlandse zaken, Gromyko, is gisteren In Rome aangekomen voor ene officieel bezoek aan Italië. H(j werd op het vliegveld ontvangen door zjjn Italiaanse ambtge noot Fanfani. Verwoerd-prijs voor.... Verwoerd roof uit een Britse posttrein drie jaar geleden, is gisteren na een telefonische tij) gearresteerd te Littlestone-On-Sea in het Engelse graafschap Kent. De 46-jarige voormalige caféhouder Whi te, .een van de drie meest gezochte per sonen in Groot-Brittannië', werd rond het middaguur door rechercheurs van Scotland Yard en politiemannen in deze kleine badplaats aan de Engelse zuid kust gearresteerd en vervolgens over gebracht naar het hoofdbureau var Scotland Yard in Londen. Sinds de sensationele treinovcrval van igustus 1963, waarbij ruim 26 miljoen gulden werd buitgemaakt, heeft de po litie achter hem en twee andere voort- De Hendrik Verwoerdprijs is dit jaar toegekend aan de premier van Zuid- Afnka. Hendrik Verwoerd. Dit heeft de voorzitter van het Hendrik Ver- vluchtige bendeleden Bruce Reynolds woerdfonds, in 1960 in Zuid-Afrika ge-jen Ronald (Buster) Edwards aan sticht om mensen te onderscheiden die gezeten. Gezocht wordt ook nog steeds buitengewone diensten van nationaal naar Charles Wilson en Ronald Biggs, belang hebben verricht, gisteren be- die uit scherp bewaakte gevangenissen kendgemaakt. Premier Verwoerd be-ontsnapten na voor hun aandeel in de kleedt geen functie in de stichting, die itreinroof tot langdurige gevangenisstraf te zijn veroordeeld. zyn r a draagt. Platzak De jacht op White werd deze week verscherpt nadat twee journalisten Scotland Yard hadden meegedeeld dat ze dezer dagen in een ,pub' in Noord- Londen een gesprek met iemand had den, die zei Wnite te zijn. De man had geklaagd dat hij platzak was en had zelfs geprobeerd wat geld de journalisten te lenen, ermoed wordt dat White al zijn is kwijtgeraakt aan leden van de oi wereld die hem chanteerden. Hij zou de eerder genoemde journalisten om geld hebben gevraagd omdat hij hulp nodig had voor zijn vrouw en kind. Byna een jaar heeft White in Little- stone gewoond, waar hjj als monteur werkte, zonder dat er enige verdenking tegen hem gekoesterd werd. Hy noemde zich .Bob Lane' en had het snorretje lij ten tüde van de overval droeg, choren. Een van zyn beste kennis sen tijdens zyn verblijf in de badplaats pas een buurvrouw, wier man teievisie- ■erslaggever is. De driemastschoener Sir Winston 'Churchill, een opleidingsschip voor lidf. zeezeilen van de British Sail Association, is donderdag in Rot terdam aangekomen. De SO meter lange schoener van S00 ton is in februari te water gelaten in Hull. Bij aankomst had het schip S6 jonge mensen aan boord, die gedu rende twee roeken kennismaken met de zee en het avontuur. Indonesische minister: De Indonesische minister voor mi litaire rechtspraak, brigade-gene raal Soegiharto, heeft gisteren het in het buitenland gepubliceerde be richt over de terechtstelling van dr Soumokil met klem tegenge sproken. Hij deed dit tegenover de correspondent van het ANP. In bedoeld bericht werd beweerd dat Soumokil de vroegere president van de republiek der Zuid-Molukken, op 12 april op het eiland Ombi, ten noorden van Ceram, was terechtgesteld. De Indonesische legerleider, luiten, generaal Soeharto, zei desgevraagd geen bericht hierover te hebben ontvangen. .-Soumokil is niet terechtgesteld, of schoon hij wel ter dood veroordeeld is' zo zei hy. Twee afzonderlijke berichten over ruimtelijke ordening één uit het buitenland en één uit het binnenland hebben de afgelopen week de aandacht getrokken. Het buitenlandse bericht: de verstedelijking van Amerika schept problemen van zodanig ernstige aard. dat president Johnson er een speciale minister voor heeft benoemd. Luchtver vuiling, rioleringsmoeilijkheden, kwes ties rond drinkwater en zuivering van afvalwater, gezondheidszorg, politietoe zicht, brandweer, en vooral niet te ver geten klemmende verkeersproblemen, al deze moeilijkheden stapelen zich op en eisen een meer gecentraliseerde aanpak. Men komt anders niet meer uit de chaos. Het binnenlandse bericht was minder alarmerend, maar wel belangrijk: mi nister Bogaers heeft in de eerste kamer meegedeeld, dat de nieuwe nota ruim telijke ordening op de derde dinsdag van september bij de tweede kamer zal worden ingediend. In deze nota zal een duidelijke en concrete lijn voor het re geringsbeleid worden aangegeven. Een Amerikaans en een Nederlands bericht dus. die met elkaar weliswaar niets hebben te maken, maar waartussen toch een relatie bestaat: de centrale overheid weet zich verantwoordelijk voor de ver deling van de ruimte teneinde knel punten te vermijden. Sommige Amerika nen menen, dat het besluit van Johnson veel en veel te laat komt en dat de ste- debouwkundige problemen in de Ver enigde Staten al geheel uit de hand zijn gelopen. In Nederland Is dat zover nog niet gelukkig, maar toch kennen we hier op dit gebied al heel wat vraagstukken en moeilijkheden: lucht- en waterveront reiniging, verkeersoverlast, om slechts enkele punten te noemen. Diegenen, die in de omgeving van Pernis wonen, zul len af en toe wel eens menen dat in Ne derland de zaken al even hard uit de hand zijn gelopen, vooral als de stank van de chemische industrie niet te har den is. Datzelfde geldt voor mensen, die met hun wagen in een verkeersopstop ping bijvoorbeeld in Rotterdam terecht zijn gekomen. Lvraag stukken inzake de verstedelijking, vindt men dat Nederland er een voortreffelijk voorbeeld van is hoe het allemaal wel moet. Ondanks Pernis en ondanks verkeers opstoppingen. On langs heeft namelijk het weekblad U S News and World Report uiteengezet, dat de randstad Holland een goed voorbeeld is van ruim telijke ordening. Het blad staat overi gens niet alleen in deze opvatting. De Britse sociaal-geograaf Peter Hall schreef onlangs een studie over .The World Cities', dat dezer dagen in een Nederlandse vertaling verscheen onder de titel Zeven wereldsteden'. Eén van die zeven wereldsteden is de randstad Holland, de andere zijn Londen, Parys, de Ryn-Roer-agglorneratie, Moskou. New York en Tokio. Hall nu noemt de randstad Holland een goed voorbeeld van een Juiste ontwikkeling, namelijk oen .polycentrische metropool', een we reldstad waarin niet alle functies zijn AANTREKKELIJK DECOR VEERSE MEER DE HARINGVRETER vroe ger een zandplaat in het Veerse Gat, maar sinds de afdamming een eilandje in het Veerse Meer heeft vaste bewoners gekre gen. Gistermorgen omstreeks elf uur draafde een eerste groep je wilde pony's snuivend en hin- nekend het nieuwe wereldje binnen. Het is er op de Haring- vreter aldus een kreet van de .verhuizers' van de oorspronke lijk uit Zuid-Engeland afkom stige New-Forcstpony's ,je rein ste wilde westen' geworden. Om in dezelfde termen door te pra ten: de prairie waar de paardjes in rond kunnen dartelen is een oppervlakte grasland van om en nabij de veertien hectare. De vijfentwintig pony's die op de Haringvreter gestationeerd wor den, zorgen voor een aantrek kelijk decor van het, recreatie gebied. (Zie slot pag. 2 kol. 6) Nieuwe attractie voor V ecrse-Meer- bezoekers: pony's kijken op de .Haringvreter'. En voor wie ge noeg heeft van het aanschouwen van de strijd die de Nmv-Forest- pony's voeren om het leiderschap, kan op dit eilandje midden in het meer genieten van een fraai uit zicht op Veere. rPoto PZC) centra zijn gespreid. Zo zijn in de rand stad havenfuncties (Rotterdam en Am sterdam) en bestuurscentrum (Den Haag) om een voorbeeld te noemen duidelijk gescheiden. Hall vindt de Nederlandse oplossing aanbevelenswaar dig voor de meeste snel-groeiende we reldsteden. Dit decentralisatie-principe trok eveneens de aandacht van U S News and World Report: het voorkomt, dat er een onafzienbare zee van beton en steen ontstaat, zo stelt het blad vast. aandacht te vragen voor deze pro blematiek. In de eerste plaats door de feitelijke ontwikkeling: de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft reeds alle kenmerken van een nieuwe stedelijke conceptie en binnen enige jaren kan midden-Zeeland eenzelfde beeld verto nen. Een tweede reden is de hierboven geciteerde mededeling van minister Bo gaers over de nieuwe nota minnelijke ordening. Wij hebben reden aan te ne men, dat in deze nota uitvoerig aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van het Westerscheldebekken: men ver wacht daar veel van. Bovendien zal zo mag men wel stellen het centrale beleid proberen de nota wéér te maken. Dat betekent, dat men zich er m Zeeland steeds meer van bewust moet worden, dat ook deze provincie onderdeel gaat uitmaken van een verstedelijkte samen leving. Op dit ogenblik echter is het zo ver nog niet. men kan daarom nog alle kanten uit. Destijds heeft gedeputeerde Schorer tijdens een congres van de Wlardi Beckmanstichting gewezen op de plicht van Zeeland een eigen keus te doen ten aanzien van de toekomstige zich toen af of het provinciaal niet zou moeten overgaan tot het geven van een opdracht tot opstelling van een structuurschets voor Zeeland in het jaar 2000. Een dergelijke schets zou ter al gemene discussie moeten komen, niet alleen in de vertegenwoordigende licha men, maar in de brede kring van het maatschappelijk leven. .Het gaat ons namelijk allen aan', aldus de gedeputeer de. Zijn we goed ingelicht, dan is een 'irgeiljk idee ook al eens ter sprake ge- >men binnen de Werkgroep Ontwikke- ig Zeeland. De urgentie om een der gelijke schets op te stellen lijkt ons steeds groter te worden, de ontwikkelin gen in binnen- en buitenland vormen even zovele waarschuwingen tot bezin ning teneinde daar gemaakte fouten te vermijden. Minister Bogaers' aankondi- fing over de nota ruimtelijke ordening rengt de noodzakelijkheid van een structuurschets helemaal binnen de ge zichtskring. Zodra deze nota van de rijksregering uit is, zal het Zeeuwse ant woord daarop eenvoudig móeten volgeh. Zoals destijds voor een prompte reactie op deltaplan en deltawet werd gezorgd. VS willen nog meer bommen terugkopen I De Verenigde Staten overwegen nog een half miljoen bommen cn granaten te rug te kopen van West-Duitsland. Bo vendien denkt het Amerikaanse ministe rie van defensie er over te proberen ongeveer vijf miljoen stuks munitie Ivoor kleine wapens, 35.000 kleine wa- pens en ongeveer 1500 radiotoestellen van West-Duitsland terug te krijgen. Dit staat in een brief van de Ameri- kaanse onderminister van defensie. John Mcaaughton, aan een lid van het coo- Igres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1