BRITSE AMBASSADE IN SALISBURY GESLOTEN Veel vrouwen bezoeken Zeeuwse schouwburg- en concertzalen Op bevel van Ian Smith Olie Joanna V gaat niet naar Rhodesië RUSK MEER MET IS VOOR CONTACT PEKING NAVO-standpunt in Bonn bepaald Waar verzet tegen Chinese agressie blijven steunen De Franse troepen in Duitsland CHINEZEN WAARSCHUWEN IND0NFSJË VIJF D0DFN BIJ TWEE 0NGEVA!EN .SJAHRIR WAS DEMOCRATISCH SOCIALIST IN HART EN NIEREN' BOMMEN OP BUITENWIJK VAN HANOI VORSTELIJKE INVASIE OP SCHIPHOL n<>gevens waardevol voor samenstellen seizoennrogramma 209e jaargang - no. 90 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN A. d* Kok Abonnoir Ib.j.f. rad. 2078/3169, mededelingen 2'/, v leriel Maandag 18 april 1966 359300 PZC. Middelburg- Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zaterdag sluiting bevolen van de Britse ambassade in Salisbury als gevolg van de .verachte lijke en laffe activiteiten' die Engeland in verband met het olie embargo heeft ten toon gespreid. Smith heeft voorts het personeel van Rhodesian House, de vertegenwoordiging van Rhodesië in de Britse hoofdstad, teruggeroepen. In een zaterdagmorgen vroeg uitgezonden rede deed Smith een felle anval op Engeland en het feit dat de Britse regering de Verenigde Naties toestemming heeft gevraagd indien nodig geweld te gebruiken om te voorkomen dat Rhodesië van buitenaf van olie wordt voorzien. De Rhodesische leider voegde eraan toe dat Rhodesië nog liever de 18.000 ton olie die door de Griekse tanker Joanna V naar Beira' is gebracht niet zou gebruiken dan andere landen in het geschil te betrekken- Volgens Smith staat de Britse ac- ran ties. .Volgens tie gelijk met militaire interventie in Rhodesische aangelegenheden- Dit. .gekoppeld aan een reeks ge broken beloften en verdraaiingen van de waarheid' en nog eens ver ergerd door de ontdekking van spionageactiviteiten uitgevoerd door hoge functionarissen van de Britse ambassade, laat Rhodesië geen andere keus dan sluiting van de ambassade, aldus Smith. Smith loofde verder de Griekse zeelle den aan boord van de tanker Joanna V en de anderen die betrokken zijn bij de operatie. Hij verklaarde dat de olie die de tanker heeft aangevoerd, niet naar Rhodesië zal worden overgebracht om de bevolking van Portugees Mozambique niet in ge vaar te brengen. Smith deed een aanval op de gang van hoofdstuk zeven (over de sanc ties) van het handvest van de Ver enigde Naties nageleefd te worden indien men overgaat tot het onder nemen van sancties. Dit artikel schrfjft voor dat alle permanente leden van de Veiligheidsraad voor een ingediend voorstel dienen te z(jn alvorens dit wordt aangenomen. .In feite hebben Frankrijk en de Sowjet-Unie, beide permanente le den, zich van stemming onthouden. Derhalve is niet aan de gestelde eisen voldaan', aldus Smith. Houtgas Smith kondigde verder aan dat proeven worden genomen voor de produktie van houtskoolgas waarop aangepaste die selmotoren zouden kunnen rijden. H(j zei te hopen dat dergelijke gasgenerato ren in de handel kunnen worden ge bracht. Voorts liet hij weten dat er mogelijk nieuwe vooruitzichten zijn op olieleve- GEVECHTEN IN BELFAST In Belfast is het gisteravond tot gevech ten gekomen tussen groepen katholieke republikeinen en protestanten die te rugkeerden van twee afzonderlijke mas sademonstraties. De politie trad krachtig op en maakte snel een eind aan de wanordelijkheden. Verschillende personen liepen lichte verwondingen op. waarnemers doelde Smith daarbij op pogingen die worden gedaan om in Mozambique olie te vin- Manuela de haven van Durban vertrokken en buitengaats voor anker gegaan. Aan boord van net schip bevindt zich nog steeds de 15.000 ton ruwe olie. stemd voor Rhodesië. Nicholas Vardinoyannis. voornaamste aandeelhouder van de maatschappij, die eigenaresse ls van de .Manuela' heeft in Athene verklaard dat hij de Britse marine een proces zal aandoen wegens het aanhouden van de Griekse tank boot in de buurt van Beira, Portugees Mozambique, zondag j 1. Het rapport van de kapitein zal de basis voor deze "ardinoj i daad van willekeur. Zuii-Afrika De Zuidafrikaanse ambassadeur in Lon den, Carel de Wet. heeft zich zaterdag ochtend bij de Britse premier Wilson vervoegd, voor. naar men aanneemt, een bespreking over de crisis rondom Rhodesië. De ambassadeur kwam op eigen initiatief, zeiden functionarissen. Premier Wilson had vrijdagavond een half uur lang gesproken met de Britse ambassadeur in Zuid-Afrika, sir Hugh Stephenson die dezelfde dag nog uit Johannesburg naar Londen was gevlo gen. fensie in Londen meegedeeld. De .Pumi neemt deel aan het patrouilleren langs do Oostafrikaansc kust om t© voorko men dat Rhodesië olie krijgt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk heeft onlangs een uit tien punten be staand programma ontvouwd, waarop naar zijn mening de toe komstige Amerikaanse politiek ten opzichte van communistisch Chi na zou moeten zijn gebaseerd. Hij deed dit op 16 maart in de onder- commissie voor het Verre Oosten uit het huis van afgevaardigden. In de eerst gisteren gepubliceerde tekst van dit pro gramma acht minister Rusk allereerst voortzetting van de bijstand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten die zich tegen de communistisch-Chinese agressie willen verzetteD noodzakelijk. Economische hulp aan alle Aziatische landen die in ontwikkeling zijn, er kenning van alle door nationalistisch China gesloten defensieverdragen en voortzetting van het tegenwerken van pogingen om nationalistisch Chi na uit de Verenigde Naties te stoten zijn volgens minister Rusk punten van groot belang. Men zal zich voorts dienen te verzetten tegen de toetre ding van communistisch China tot de Verenigde Naties. z(jn net Chinese vasteland aan te val len. voorkomen dient te worden dat de mening post vat dat vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en China onvermijdelijk zijn terwijl de officieuze contacten tussen de twee landen voor uitbreiding vatbaar zijn. Rusk is ook van mening dat de rechtstreekse diplo matieke contacten met de Chinezen in Warschau gehandhaafd moeten blijven. Kernwapens Naar zijn oordeel zullen de .Amerikanen er in moeten toestemmen met Chinese vertegenwoordigers en anderen aan ta fel te gaan zitten om knelvraagstukken inzake ontwapening en niet-verspreiding van kernwapens te bespreken. OVERLEG MET DE GAULLE KAN BEGINNEN West-Duitsland, Amerika en Enge land zijn het dit weekeinde in Bonn eens geworden over een gemeen schappelijk standpunt bij de ko mende onderhandelingen met Frankrijk over de status van de Franse troepen in Duitsland nadat zij uit NAVO-verband zijn losge- Communistisch China heeft do Indone sische regering gisteren gewaarschuwd dat het de eigendommen en levens van Chinezen In Indonesië indien noodzake lijk zal besehermen. Volgens een Chinese verklaring behoort Indonesië zelfs al heeft het de diploma tieke betrekkingen met China verbro ken. Chinese burgers te beschermen. .Gebeurt dit niet clan is het onze ver antwoordelijkheid onze eigen mensen te beschermen-, aldus de verklaring die op de voorpagina's van alle linkse dagbla den in Hong Kong was afgedrukt. maakt. Zodra de overige NAVO- landen het resultaat goedkeuren, kunnen de besprekingen met Frankrijk beginnen. Van Amerikaanse kant zjjn de onder handelingen ln Bonn gevoerd door de speciale afgezant van Johnson, John McCloy. Engeland was vertegenwoor- Verkrom missie De drie landen beëindigden zaterdag hun besprekingen over de crisis ln de NAVO met de instelling van een per manente vverkcommissie die haar hoofdkwartier ln Bonn zal vestigen en belast is met voortzetting var maatregelen met het oog op Fran- krljks optreden tegen het Atlantische bondgenootschap. Onmiddellijk na afloop werden de am bassadeurs van de 11 andere NAVO- landen, met uitzondering van die van Frankrijk, op de hoogte gebracht van de resultaten Deze zullen vandaag bespro ken worden met de Franse minister van buitenlandse zaken. Maurice Couve de Murville die op het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken door Schro der zal worden ontvangen. Niet weg Volgens goedingelichte zegslieden zou den Erhnrd en McCloy terugtrekking ■an de Franse troepen In-treuren en lie er zien (lat /,ii. nadat nan het NAVO- level zijn onttrokken, op een of andere vjjze aan de NAVO zouden worden verbonden. Botsingen door te hoge snelheid Zaterdagavond omstreeks 23.45 uur is op de provinciale we tussen Veghel en Erp. in de gemeente Erp. een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een Duitse auto raakte by het nemen van een rech- terbocht, vermoedelijk door te grote snelheid, op het linkerweggedeelte en kwam frontaal in hotsing met een auto bus uit Helmond. Tengevolge hiervan verloren drie van de vijf inzittenden van de personenauto het leven. De slachtoffers zijr de 20-jarige mejuf frouw C. J. M. van Orsouw uit Oss, de 21-jarige W. M. van Riet uit Beers de Maas en de 26-jarige Duitser J. Steiner, die vermoedelijk de auto be stuurde, uit Zweibriicken Steiner hield verblijf in een pension in Beers. Zwaar gewond werden de 21-jarige G. M. J. Cuppen uit Beers en de *4 arige Th. H. Willems. eveneens uit Beers. Op rijksweg 34 van Emmen naar Coe- vorden ter hoogte van Sleen, kwam za terdagmiddag omstreeks kwart voor vijf een auto met drie inzittenden in bot sing met een andere personenauto, waarin een echtpaar uit Emmen zat. Alle vtff zijn reer ernstig gewond op genomen in bet diaconessenziekenhuis in Emmen, waar twee van hen kort na aankomst zijn overleden. De slachtof fers zijn de 71-jarige weduwe H. G. van Doorn uit Nijverdal er de 65-jarige F. Krommendijk, eveneens uit Nijverdal. De auto werd bestuurd door de zoon van het ene slachtoffer, de 22-jarige J. E. Krommendijk uit Nijverdal. die ernstig gewond werd. De inzittenden van de an- lere auto, de 33-iarige H. van Ittersem en 2ijn 34-jarige echtgenote C. E. van Ittersem-Dijkhuis uit Emmen, werden beiden zwaar gewond. Volgens de po litie is het ongeval vermoedelijk ge beurd, doordat de 22-jarige bestuur der. die in de richting Coevorden reed. door te hoge snelheid in de bocht op de linker weghelft terechtkwam. De zuster van prins Claus, de S6- jariae Theda von Amsbera, Is za terdag in Httzoeker in hè', huwe lijk getreden met baron Karl von Friesen, die werkzaam is bij een bank in Frankfurt. Foto: het bruidspaar tijdens de dienst. Overledene op vliegveld Schiphol opgebaard Met een telkenmale door emotie verstikte stem heeft ir W. Scher- merhorn, voormalig Nederlands premier en voorzitter van de com missie-generaal, die in de naoor logse jaren de onderhandelingen met de Indonesische leiders voerde over de verlenen onafhankelijkheid, zaterdagmiddag op Schiphol aan de baar van zijn in Zwitserland overleden politieke tegenstander, vriend en oud-collega Soetan Sjahrir, een herdenkingsrede uit gesproken. Schermerhora zei onder meer: .Mijn ge dachten gaan terug naar het jaar waar in wij samen gestreden hebben ln wat misschien voor Sjahrir de meeat glans rijke periode van zijn openbare leven is geweest. Wie die merkwaardige tijd in de tweede helft van 1946 in 'wat voor ons Batavia en voor Sjahrir Djakarta niet heeft meegemaakt, zal weinig voorstelling hebben van de wonderlijke atmosfeer waarin voor de eerste maal Indonesische en Nederlandse officials I trachtten op vriendschappelijke basis met elkaar te verkereD, ogenschijnlijk negerende dat buiten Batavia de dode soldaten lagen'. .Ik heb een samenwerking met Sjahrir gehad waarvan men zich van buiten af geen voorstelling kan vormen. WIJ voer den beiden, ieder op eigen wijze, een strijd waarvoor de krachten die achter ons stonden en waaraan Sjahrir tenslotte politiek ten onder is gegaan geen begrip wilden tonen. Dat was de strijd die in Indonesië misschien op een ander vlak nog altijd niet is uitgestreden. Alleen hier kan men zeggen dat vandaag me nigeen begrijpt dat Siahrir gelijk had er dat Nederland heeft verzuimd zijn geestverwanten aan te bieden wat Ne derland later na het geweld eenvoudig is afgedwongen' tot iets dat meer op een botte machts strijd leek. Sjahrir was geen politicus ln de strikte zin van het woord, maar een democratisch socialist in hart en nieren'. Het gebalsemde lichaam van de vorige week in Zwitserland op 57-jarige leef tijd overleden oud-premier van Indone sië. kwam zaterdagmiddag per lijnvlieg- tuig uit Zürich op Schiphol aan. waar het in de filmzaal van het atoomgebouw werd opgebaard. Namens de Nederlandse regering was ln officiële functie vice-premier Biesheuvel aanwezig. Daarnaast bevonden zich rond de baar de ministers Samkalden, Den IJyl en de staatssecretaris van buiten landse zaken, mr Van der Stoel. Begrafenis Sjahrir zal morgen met volledige staats- cer op de helden hegraaf plaats Laibata ter aarde besteld worden. Verwacht wordt, dat tienduizenden Indonesische jongeren de begrafenis zullen bijwonen, die geleid zal worden door vice-premier Lelmena. Velen hebben zaterdag op Schiphol de laatste eer bewezen aan de vo rige week in Zwitserland op 57- jdrige leeftijd overleden oud-pre mier van IndonesiëSoetan Sjahrir. Foto: oud-premier ir W. Schermer- hom, kort na de oorlog voorzitter van de commissie-generaal, condo leert mevrouw Sjahrir ,Geen machtswil' .Sjahrir heeft deze hele situatie beter doorzien dan velen van zijn landge noten, veel beter ook dan de grote meerderheid van het Nederlandse volk. Het is zijn grootheid geweest dat deze wetenschap bij hem niet voortkwam uit politieke machtswil, want die heeft hem nooit bezield, doch uit een diep cultuurhistorisch besef .Immers hjj was de man', zo vervolgde ir Schermerhorn voor de vuistweg spre kend, .die misschien meer dan enig In donesiër diep gepeild had wat de ge schiedenis op dat ogenblik van de we reld vroeg. Hij wist dat en hij heeft er voor geleden. Dat heb ik na 1950, toen ik dikwijls voor andere zaken naar In donesië ben gegaan, meer dan eens be speurd. Ik heb gezien hoe zeer htj er onder heeft geleden dat zijn beleid, dat uit cultuur-historisch besef in een be paalde richting wees. werd omgebogen Commanisten melden Volgens het Nooróvietnamese persbureau hebben Amerikaanse vliegtuigen gisteren een buiten wijk van de hoofdstad Hanoi ge bombardeerd. Het Noordvietnamese bewind had on middellijk bij de voorzitter van de inter- i nationale controlecommissie in Vietnam geprotesteerd. Ook werd protest aange tekend tegen .piratenaanvallen' van Amerikaanse vliegtuigen op de stad Phoe Ly en de provincie Hai Doeong. Washington heeft commentaar op deze berichten geweigerd. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft gisteren bekendgemaakt, dat een Ameri kaanse B-57-bommenwerper boven Noord-Vietnam is neergeschoten. Dit was het 206ste Amerikaanse vliegtuig dat sinds het begin van de Amerikaan se bombardementen op Noord-Vlietnam in februari 1965 was neergeschoten. De VS hebben bommen die zij voor oud roest aan een Westduitse firma hadden verkocht tegen een prijs van 1.70 dollar (ongeveer zes gulden) per stuk, terug- fekocht voor 21 dollar (ongeveer 73 gul- en) per stuk. Een en ander vloeit voort uit een tekort aan bommen in Vietnam. Het gaat hier om een partij van ruim 7500 bommen welke in 1964 van de hand werd gedaan. Nimmer tevoren zijn uit één vlieg tuig zoveel vorstelijke personen op Schiphol aangekomen als gisteravond tegen 6 uur met het lijntoestel van Olympic Airways, dat uit Frankfort op de Amster damse luchthaven neerstreek. Ter bijwoning van bet kerkelijk huwe lijk, dat vandaag in Den Haag zal worden gesloten tussen prins Karl von Hessen en de Oostenrijkse gra vin Yvonne Margit Valier Szapary van Muraszombat opgegroeid ln Den Haag), kwamen het het Griekse toe stel uit Frankfort aan: Koning Constantijn van Griekenland met zijn echtgenote, prinses Anne-Marie (van Denemarken), zijn zusters, de prinsessen Sophia (met haar echtge noot, prins Juan Carlos van Spanje) en Irene, alsmede prinses Benedikte van Denemarken, dochter van koning Frederik en prinses Christina van Zweden, dochter van koning Gustav Adolf. Daarnaast stapte nog een respectabel aantal andere leden van de familie Von Hessen, allen prinsen en prinsessen uit het vliegtuig. Ge heel achteraan en aanvankelijk door I de op het platform staande belang stellenden niet opgemerkt, kwam ten slotte ook het bruidspaar zelf de trap af. Zelden ook is het voorgekomen, dat zo weinig formaliteit Dij een derge lijke aankomst in acht werd geno men. Het was een onofficieel, parti culier bezoek en aan het verzoek daaraan zo min mogelijk aandacht te besteden, was strikt voldaan. Dat het bruidspaar met al de vorstelijke gasten samen per Olympic Airways arriveerde, kwam omdat het zater dagavond in het slot Friedrichshof in Kronberg in de buurt van Frankfort een soiree-dansante had gegeven, waaraan allen hebben deelgenomen. Na zijn huwelijk zal de 29-jarige prins Karl Adolf Andreas von Hes sen dit familieslot gaan beheren, een taak die tot dusverre is uitgeoefend door zijn oom, prins Wolfgang von Hessen. Hij is geparenteerd aan de koninklijke huizen van Engeland en Griekenland, zodat vandaag bij het huwelijk ook prins Philip, echtgenoot van koningin Elisabeth van Engeland, met zijn moeder, prinses Alice van Batten- berg, aanwezig zullen zijn. Zij arri veerden eveneens gisteravond op Schiphol. Er verstreek ongeveer een kwartier voor koning Constantijn de verdeling over de zeven auto's had geregeld. Toen stapte htj minzaam groetend zelf met zijn gemalin in een majes tueuze auto en liet zich vooraan de stoet het platform afrijden. Hele maal achteraan en heel bescheiden verdween het bruidspaarin een Haagse taxi, zij het zelfs voor Den Haag van een Indrukwekkende lengte. Bruid en bruidegom lieten daarbQ en kele leden van de familie Von Hes sen op de comfortabele achterbank plaats nemen en zaten zelf op de klapstoeltjes. De blonde, 22-jarIge bruid, gekleed in een eenvoudige bruin-suède jekker, is de dochter uit het tweede huwe lijk van Ursula baronesse van Richt- hofen, die in Den Haag woont en de Hongaarse graaf Bela Szapary, die zjjn domicilie In Salzburg heeft De bruid werd in Boedapest geboren, kwam na de tweede wereldoorlog naar Nederland, ging ln Den Haag op school en voltooide haar opvoeding en onderricht op kostscholen in Zwitser land en Engeland. Daarna werkte zjj geruime tlja als juwelenontwerpster bij de juwelier Schaap in Den Haag. FRAPPANTE VOORLOPIGE INDRUK VAN ENQUETE Het schouwburg- en concertza- lenpubliek dat in Zeeland bijzon der select is, bestaat voor een ijroot deel uit vrouwen. Dat is een van de voorlopige maar wel iswaar frappante conclusies van de enquête, die de stichting Zee land en de culturele raad heeft ingesteld onder de bezoekers van voorstellingen in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen, Zierikzee en Oostburg. Wanneer over een paar weken het cultureel seizoen 1965-1966 er weer opzit, kan de balans worden opgemaakt van deze en quête waarmee vorig jaar okto ber op de avond van het op treden van een dansgroep uit Senegal een begin werd ge maakt. Met het nog te enquêteren pu bliek tijdens de voorstelling van Wim Kan in Zierikzee en tijdens een voorstelling van de arbei derskunstkring in Terneuzen meegeteld, zullen dan ongeveer 4000 kaarten zijn uitgezet. De enquête is ingesteld om na te gaan wie er nu eigenlijk de voor stellingen bezoeken, wat men van het gebodene vindt en wel ke verlangens er nog leven op cultureel gebied. De uitslag vormt straks, wanneer de me chanische bewerking van de ant woorden op de kaarten heeft plaats gehad, waardevol mate riaal voor de samenstellers van het programma voor het volgen de seizoen. Ook kan daaruit wor den geconcludeerd of de belang stelling voor bezoek aan schouwburg- en concertzalen bij bepaalde bevolkingsgroepen achterblijft, waarna men moge lijk deze belangstelling zou kun nen activeren. De fomulieren bevatten dertien vra gen. Om na te gaan wie er zoal de voorstellingen bezoeken, wordt on der meer gevraagd naar beroep en opleiding. Bij liet doorbladeren van de kaarten kan men '/.i< li al een bee!<! vormen van het regelmatige publiek, dat bestaat uit een vaste kern van mensen, die per seizoen vyf tot acht keer de schouwburg of de concert zaal bezoeken. ,AIs men er komt, dnn komt men zeker ettelijke keren per jaar', aldus ir J. H. Hasenack van de stichting Zeeland. Uit de opgaven van woonplaatsen blijkt onder meer de reikwijdte van verschillende voorzieningen. T~ nia Woolf' door de Nederlandse Co- medie in de Middelburgse schouw burg tonen aan, dat de reikwijdte van de Middelburgse schouwburg zeer groot is. Er kwamen veel Zeeuwsvlamingen, er kwamen bezoekers van de Beve- landen bij het kanaal houdt het absoluut op en er waren zelfs be zoekers van Goeree komen opda gen. VEEL JONGEREN (Zie slot pag. 2 kot. 5) Vele vorstelijke personen zijn z... I dagmiddag met een toestel uan de Olympic A ine ays in ons land aan gekomen. Maandag iconen zij in Den Haag het kerkelijk huwelijk bi; van prins Karl von Hessen en gravin Yvonne Margit Szapary. Foto: Koning Constantijn en ko ningin Anne-Muiie van Grieken land op de vliegtuigtrap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1