PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Druk beraad in Londen Mr. Rijpstra kreeg bij afscheid erepenning van Ter neuzen RUMOER ROND GASHAARDEN IN GRONINGEN ,Werk was roeping in mijn leven' Rol Zuid-Afrika zit Britten dwars Steun Woarsc/mioing Onbekende wereld van de diepzee KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN - TWEE DODEN Handelaren voelen zich gepasseerd Gemeente verkocht hele voorraad aan warenhuis BIJ BRAND IN BELGIË 15 MILJOEN SCHADE Kruispunt DUITSE SOCIALISTEN GOOIDEN KNUPPEL IN HET HOENDERHOK AANVAL OP CHINESE AMBASSADE GROOTSE HULDE AAN BURGEMEESTER 209e jaargang - no 89 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 april 1966 Poes verzorgt twee kuikens "I 3508, *dv. 30,7/36,3). MiBoclburj. MtiM 51, 1.1 33.1, (k.| 3'l il .3 i-.- 'ji/SjM.'bl 3, UI. 61.0 (b'g.j. r.b, 7853, .8., 53131. Oo.lbuif, l.l. Loih numm.r» 20 e»nt. 0 Bur«iiu«: Vllmnfi 2395. Tcrneuien, Ar.cn.il.Ir.it 2, lel. 2911 ZiKUwt blad' 50 tan» meer. Giro 359300 PZC. MUdtlbliri RHODES1Ë De Britse ambassadeur in Zuid- Afrika, sir Hugh Stephenson, is gisteren naar Londen teruggekeerd voor overleg met zijn regering. Hoewel hij bij zijn aankomst de pers meed, staat wel vast dat het overleg de stand van zaken wat betreft de oliesancties tegen Rho- desië zal omvatten De houding van Zuid-Afrika is nu een belang rijke factor in het Rhodesische ge schil- De voorzitter van de Veiligheidsraad, Keita, heeft Engeland venveten geen ge bruik te hebben gemaakt van de moge- Keita, die sprak als afgevaardigde van Mali, zei dit op een vergadering van de commissie inzake kolonialisme van de algemene vergadering. Engeland laadt een grote verantwoordelijkheid op zich door zijn weigering van deze mogelijk heden gebruik te maken. Het maakt van Portugal een zondebok en beschermt Zuid-Afrika, aldus Keita. De raad nam vorige week zaterdag een resolutie aan waarin Engeland be voegdheid kreeg geweld te gebruiken om te verhinderen dat voor Rhodesië be stemde olie in Beira, Portugees Mozam bique, wordt aangevoerd. Een Afrikaans voorstel om dit uit te breiden tot Zuid- Afrika viel bij de Britten niet in goede aarde. ven aan secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties de verzekering ge geven, dat het niets zal doen om .het on wettige minderheidsbewind in Rhodesië' te steunen of aan te moedigen. Meer in het bijzonder zal Venezuela geen wapens, uitrusting of militair materieel leveren en geen economische betrekkingen on derhouden met Rhodesië. Bovenal zal het zich onthouden van het leveren van olie of olteprodukten bestemd voor Rhode sië ,zo lang de onwettige minderheidsre gering daar aan het bewind is'. Het Rhodesim-he voorlichtingsbureau In en Engeland gewaarschuwd «lat ze Wasiiington heeft de Ve ;de Staten de kwestie Rhodesië in een .rampzalige conflict' betrokken zouden kunnen ra ken. In een verklaring van 90(1 woorden deed de Rhodesische regering een aan val op het optreden van de Veiligheids raad van vorige weck. ,De onbekende wereld van de diepzee' is de titel van een reportage in het PZC-zater- dagnummer; miniatuurduik boten dalen duizenden meters af onder de zeespiegel en ver kennen de bodem van de oceaan, een onderzoek dat even uniek kan worden ge noemd als de verkenningen in de ruimte. Op pagina 13. Voorts op:, Pag. 2: Provincie wil twee dub beldekkers laten bouwen: Recrea- tieplan Grevelingen en poes ver zorgt kuikens. Pag. 3: .Koop niet aan de deur' Pag. 4: Strafschoppen beslisten politic-voetbaltoernooi. Pag. 5: Kerkdiensten. En in het zaterdagnummer Paf/, .ut: .De onbekende wereld van de diepzee'; Pap. 15: Geestdrift voor gamc,- la-ii. Midden-Javaanse muziek klinkt in het Tropenmuseumlet terkundige kroniek; Pag. 17: Ragina 17' met onder meer JZo'n beetje bolder'. Ver geten verzuiling' en Bijzonder bootje Pag. 10: pagina voor ile- vrouw met onder meer .Huishoudbeurs in kader van huis-, tuin- en keu kennieuwtjes', ,Babylooh in na jaarsmode' en .Zeemlap en schoonmaak' Pag. 21: Perscommentaren en wekelijkse autorubriek; Pag. 2S-' Kerk en maatschappij mét onder meer Onderzoek naai godsdienstige ontwikkelingen in Indonesië', .Dit jaar distributie van 150 miljoen bijbelvertalingen .Pleidooi voor modernisering van het predikantenambt' en .Stem men uit de Kerken'. Gistermiddag omstreeks twaalf uur zijn in Leersum vier kinderen, die bij een zandafgraving aan het spelen waren onder het zand bedol ven geraakt. Twee van hen moesten na dat ze waren bevrijd, naar een ziekenhuis worden gebracht. Daar zijn ze overleden. Het zijn de twaalfjarige Bert Terburg en de elfjarige Theo Huygens uit Leer sum. De twee andere kinderen ble ven ongedeerd. Een van de spelende kinderen, die het ongeluk zag gebeuren, ging snel hulp halen. Arbeiders van de afgraving en de Leersumse brandweer waren snel ter plaatse en met behulp van een bulldozer nad men om één uur de vier kinderen bevrijd. Mfort vaarders zouden rond Pasen 1985 een reis naar Mars kunnen maken, drie weken rondbrengen op de pla neet om dan weer net voor Aller heiligen van het volgend jaar te rug te keren op aarde. Het ruimte vaartuig zie tekeningbestaat uit een combinatie, ontwikkeld uit het Apollo-Saturnus maanproject. Des kundigen van North American A via-tion zijn er reeds druk mee bezig. Grossiers en detaillisten in gasver- warmingsartikelen en gasfitters in Groningen zijn verbolgen op de ge meente Groningen omdat het ge meentelijk gasbedrijf een overschot aan gashaarden, in totaal 300 stuks, tegen lage prijs verkocht heeft aan V. en D. Er ontstond gis teren grote beroering toen V. en D. met een pagina grote advertentie de verkoop van een serie overjari ge gaskachels en fornuizen aan kondigde tegen prijzen die 30 tot 50 procent beneden de normale la- gen. Op een gistermiddag gehouden protest bijeenkomst keerde ae voorzitter van de bijeenkomst, de heer G. Alberts, voor zitter van de afdeling Groningen van de bond van loodgieters en fitters, zich fel tegen deze gang van zaken. Gaskachels zijn voor een fractie van de inkoopprijs verkocht, zo zei hij. en het publiek krijgt nu de indruk dat de gaskachels vrijwel niets meer kosten, want de ge meente is er de oorzaak van dat een gas haard via een warenhuis verkocht kan worden voor 198 (normale prijs 480). Dat een warenhuis voelt voor een stunt ,op gemeentekosten' is denkbaar, maar voor de bonafide handelai jn is dit een enorme aanfluiting', aldus werd gesteld. Annuo/ in de rag DR MANSHOLT GEOPEREERD (Van onze Haagse redactie) Oud-minister dr Slcco Mansholt (58) is donderdagochtend in een chirurgische kliniek te Brussel geopereerd aan een acute zeer gecompliceerde blindedarm ontsteking. Gisterochtend was dr Mans- holt aan de beterende hand. Het zal echter geruime tyd duren voor hy geheel hersteld zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. In de nacht van woensdag op donderdag werd dr Mansholt plotseling ernstig ziek. Een met spoed ontboden genees heer constateerde een acute blindedarm ontsteking en achtte onmiddellijke opna me en operatief ingrijpen dringend nood zakelijk gezien de ernst van de toestand Het was een moeilijke en zware opera tie doordat het een gecompliceerde blindedarmontsteking betrof. val in de rug. terwijl men enkele maanden geleden nog van het ge meentebestuur complimenten kreeg over de vlotte gang van zaken bij de ombouw op aardgas. Volgens een der aanwezige detaillisten waren ook fabrieken als Etna en Drue veront waardigd over de gang van zaken en hadden zij by V. en D. geprotesteerd. De directie van V. en D. zou tot een verkoopstop zyn gedwongen door het hoofdkantoor in Amsterdam. Van de zijde van de directie van V. en D. vernamen wy dat inderdaad beide fabrieken hadden geprotesteerd van een verkoopstop was ded irectie niet bekend. De voordelige voorraad ging gisteren snel van de hand en is uitverkocht, want er was grote interesse voor. Het initia- Een enorme brand heef de in de nacht van donderdag op vrijdag voor naar schatting vijftien miljoen gulden schade aangericht in een suikerfabriek in de Belgische plaats Moerbeke-Wuns. De ge hele jaarproduktie, 16.000 ton, ging in vlammen op. De brandweer zag zich door de geweldi ge hitte voor een onmogelijke taak ge plaatst. De vuurzee kon echter worden beperkt tot de opslagplaats. De fabriek zelf liep geen schade op. tief was uitgegaan van de directie van V. en D. Men had gewacht tot de om- bouwperiode achter de rug was en infor meerde toen bij het gasbedrijf naar over gebleven gastoestellen. De hele partij werd in haar geheel overgenomen. Wet houder J. de wilde gaf als commentaar dat hij het een normale zakelijke trans actie vond. V. en D. heeft ons een aan bod gedaan om de resterende voorraad kachels over te nemen tegen een prijs die ons wel aanstond, zei hij. Hadden wij offerte gedaan aan de hele handel dan waren alleen de courante exemplaren er uit gehaald en waren w-y met de rest blijven zitten. Protesten De detaillisten grossiers en gasfitters hebben intussen de zaak aanhangig ge maakt bij het hoofdbestuur van de Bond van Loodgieters en Fitters in Nederland en by het haardenbureau in Utrecht. Ook werden protesten gezonden aan de Gro ninger gemeenteraad. Inmiddels is de heer J. T. Nankman (kvp) voornemens in de eerstvolgende raadsvergadering ragen te stellen. Staatssecretaris Egas (Crema) j heeft in Den Haag de tentoonstel- i ling Kamp Houtrust 66 officieel I geopend. In de stand van de Vere- 1 inging voor Veilig Verkeer nam de heer Egas plaats in een ver- keersreactietestwagen. Op de ach tergrond de Haagse politieagente- atlete Gerda Kraan. Er stond gisteren een opvallende foto In de PZC: een bulldozer aan het werk by vier lindebomen ergens tus sen '8-Gravenpolder en Kloetinge. Men is hier bezig met de aanleg van een nieu we provinciale weg. een royale en brede verbinding, passend in deze tijd. Bij deze aanleg staan echter de linden in de weg. Toch blijven ze staan: ze hebben een natuurhistorische waarde en daarom worden nu allerlei voorzieningen getrof fen extrakosten' om en nabij een tont. We vonden de foto daarom zo opvallend, omdat ze als een voorbeeld kan gelden voor de snelle veranderingen in het Zeeuwse landschap. Bovendien vormde ze een Illustratie van een eigenlijk onmo gelijk compromis. Ach ja, de bomen blij ven staan, maar iedereen die hier de laatste weken voorbij is gegaan, moet erkennen dat ze thans doen denken aan een oud geveltje, dat toevallig is overge bleven tussen een paar moderne, hyper- zakelijke kantoorflats. De .vier linden' iedereen in Beveland kent de naam zijn immers nu losgemaakt uit hun oor- spronkeiyke landschappeiyke achter- frond. En dat is overdrachtelijk gespro- en) dodelyk voor deze bomen, ook al biyven ze in leven. Die oorspronkelijke landschappelijke achtergrond is een der tig-veertig jaar geleden uitmuntend vastgelegd door de befaamde .boven meester' van 'a-Gravenpolder, D. A. Pol dermans, in zijn boekje ,Zuud-Beve- landsch Lief en Leed'. We hebben de be wuste passage nog eens overgeschreven: SPREEKBEURTEN VOOR OOSTDUITSERS Naar aanleiding van een open brief van de Westduitse Sociaal-Democratische Partij (SPD) aan de Oostduitse communistische party SED over het wederxyds vervullen van spreekbeurten heeft bondskanselier Erhard gisteren een beroep op .alle verantwoordelijke krachten' gedaan om de eenheid te bewaren. De situatie moet door de partijen in de bondsdag eerlijk en uitgebreid worden besproken. Daarvoor is volgende week gelegenheid, zo zei hij. De Christendemocratische jongeren hebben scheipe kritiek "geuit op de stap van de SPD, die zij .een opzettelijke belediging' van kanselier Erhard noemen. De democratische orde wordt bedreigd door .het vrijgeleide dat de Sociaal-Democra- hebben aan moordenaars zoals Walter Ulbricht, die door de politie aldus de voorzitter. Rel in Djakarta Soekarno laat verkiezingen toe Betogers van Indonesische en Chi nese afkomst hebben gisteren zon der veel verzet van leger en politie een stormloop ondernomen op de communistisch Chinese ambassa de in Djakarta en deze geplunderd. De Chinese functionarissen konden niet anders doen dan de vlucht nemen naar| een balkon op een hoger gelegen verdie ping en de autoriteiten oproepen een eind te maken aan de plundering. Eén der ambassadefunctionarissen werd door een kogel in de borst getroffen toen hy met een yzeren staaf een paar jongelui wilde wegjagen die de Chinese vlag streken. De Indonesische minister van buitenland se zaken Adam Malik trachtte nog een eind te maken aan de demonstratie, maar arriveerde te laat, aldus de woord voerder. Met een zware vrachtauto werd de hoofdpoort geforceerd en de jongelui smeten alles naar buiten wat zy in de ambassadegebouwen tegenkwamen: boeken, documenten, gordijnen, meubels en andere voorwerpen, terwyi de op het binnenhof verzamelde auto's vernield werden. President Soekarno heeft intussen toe gestemd in het houden van algemene verkiezingen, als geëist door alle politie ke partijen in Indonesië, zo meldde Radio Djalcarta gisterochtend. Een ontwerp- kieswet zal worden opgesteld door de >ng rojong (het huis van afgevaar- len). Verder werd meegedeeld dat .voorlopige raadgevende volkscon gres' (het voltallige Indonesische parle ment, waarvan de leden benoemd zyn) op 12 mei In Djakarta byeen zal komen. Spoorwegwachter vergat bomen neer te laten Doordat de spoorwegwachter vergeten had de spoorbomen neer te laten is gis termorgen op de bewaakte spoorweg overgang aan de Yeestrat in Sittard een personenauto, bestuurd door de lieer B. uit Geleen, in botsing gekomen met een sneltrein die uit de richting Maastricht kwam. De trein raakte de auto aan de achterzijde en slingerde deze in een| wendige kneuzingen op en kreeg shock. De auto werd geheel vernield. Volgens de politie had de spoorweg- wachter wel net sein ontvangen dat de j sneltrein naderde. a gauw ble vier groote. zwaere linde- boomen, twee an Je iienkericanl en twee rechts. Somiruge zegge, as dat Jecoba van Beieren ze nog eplaat eit. Wie za 't zegge! Mae vast en zeker biime ze a eei. eel erg oud. Groote geschoorde stammen, groen en bruun en dikke noestige tak ken. Oud. eel oud. Ouwer, zeit den ou wen bakker, as den toren en die is toch ok nie van gistere. En den ouwen bakker Ik een veint van groote kenisse, die vee eleze eit. De kreniek van Small eg ange meer as eens van voren tot achter an toe. 't Is noe eeriilc onder die groote zwaere boomen. Ier boven op den diek blaeat 'n lekker koeltje, dat frlsch an- waolt nae zoon wennen dag. Dat ls een andere sfeer dan die van nu Nu ziet men er een brede weg. waar auto's af en aan rijden, maar waar plot seling vier oude bomen staan, als een anachronisme. En er zullen steeds min der mensen zyn, die nog weten hoe hier een betrekkelyk smalle weg was. een stille grintweg eerst, een klinkerweg la ter, waar juist op de plaats waar deze weg een oude binnendyk kruiste vier lin den een by het landschap behorend ge welf vormden. De dijk is grotendeels af gegraven, de bomen zyn in de letterlijke zin van het woord een ata-in-de-weg ge worden. In heel Zeeland gaat het op dit ogenblik zo: het landschap verandert met de dag en wordt aangepast aan de eisen van het ogenblik. Toen een drietal jaren geleden de herinneringen van Leonhard Huizinga aan zyn vader in boekvorm verschenen, bleken daarin notities te zijn opgenomen over Walcheren, het land waar de grote historicus Huizinga zo graag verbleef, notities in het bijzonder over het buiten Toornvliet bij Middel burg, ver vóór tie tweede wereldoorlog. Voor wie de huidige situatie kent is het boeiend de volgende passage te lezen of te Voor het station wachtte ons het rijtuig van de stalhouder Wlelemaker. Daar Joeg ons een bolle wind. die iets in zich droeg van de adem van de zee, de regen ln het gezicht. Aan de overkant van de brug en hot kanaal: huizen. Middelburg. Ik weet niet waarom die rit van het station naar Toornvliet zo diep in mijn herinnering staat gegrift, maar tk zal mijn leven lang het plotseling contrast tussen het meta len dreunen van de wielen van da trein over de rails en het gonzend bolderen van de massieve rubber banden om de wieien van het rijtuig over de keien, niet ver geten. Het was maar een kwartiertje rij den. Eerst links het zwarte brede Irani»: dat naar zee ging. en rechts slapende hui zen met slechts hier en daar een enkel licht. Op de kade een paar eenzame lan taarns in de wind. Een kleine helling af van de kanaaldijk naar de singel, met do natte stammen van kale bomen, die voor bijtrokken in het flakkerende licht van de lantaarns. Dan een straatje, het Zand. waar de lage huisjes de stad al verlieten voor het land en daarop een landweg on der waaiende bomen en tenslotte: Toorn vliet! Tijdens de vrijdagmiddag in het Luxortheater gehouden openbare j vergadering van de raad van Ter- j neuzen is de scheidende burgemees ter mr H. Rijpstra de erepenning van de gemeente aangeboden. Wet houder M. de Vos overhandigt hier de erepenning met bijbehorende oorkonde aan de burgemeester, terwijl mevrouw Rijpstra flinks) en wethouder R. A. M. A. de Meijer belangstellend toekijken. Foto PZC) ,Ik heb dit werk onder u be schouwd als de roeping van mijn leven maar ik ben mij bewust dat ik in veel heb gefaald'. Met deze woorden eindigde Terneuzens bur gemeester mr H. Rijpstra vrijdag middag zijn rede in de openbare raadsvergadering, die in verband met zijn afscheid werd gehouden in het Luxortheater en die door enkele honderden belangstellenden werd bijgewoond. Van de 29 spre kers die tijdens of na de officiële bijeenkomst het woord voerden, was burgemeester Rijpstra overi gens de enige die het woord .falen' gebruikte. De overige sprekers het grootste, deel Terneuzenaren maar ook uit vele andere plaatsen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Walche ren, Zuid-Beveland en zelfs uit Bel gië kwamen vaak woorden te kort om te getuigen van hun grote waardering voor de vele ver diensten, door burgemeester Rijp stra aan de gemeente Terneuzen en zelfs daarbuiten bewezen. Vele van die woorden gingen vergezeld van geschenken, zoals bijvoorbeeld een fraai Perzisch tapijt van de bevolking van Ternenzen, een serretafel niet bij behorende band van de rnadsleden en •eel, heel veel andere cadeaus. Maar het rand uiteraard buiten hem 0111 geno men hem de erepenning van de ge meente Terneuzen toe te kennen wegens zijn uitzonderlijke verdiensten aan de plaatselijke gemeenschap bewezen. Onder de vele vertegenwoordigers van overheidsinstellingen, organisaties, dien ten, verenigingen en andere instellin- ;en, bevond zich ook een deputatie uit ;e gemeente Almelo, waar mr Rijpstra maandag aanstaande als burgemeester zal worden geïnstalleerd. De commissaris der koningin in Zeeland werd vertegen woordigd door mr H. F. M. van der Heij den. Voorts was aanwezig de Belgische senator G. van den Daele. tevens sche pen van de stad Gent. Namens de C-HU werd het afscheid van mr Rijpstra bij gewoond door het Zeeuwse tweede-ka merlid, de heer C. F van der Peyl en de heer W. Sanderse, lid van het kamer- kringbestuur. In de openbare raadsvergadering werd het eerst het woord gevoerd door loco- burgemeester M. de Vos, die gewaagde van een allerminst blijde dag voor Ter neuzen. .Als er een gemeente is die mo menteel moeliyk een burgemeesterswis seling kan verdragen, dan is dat wel (Zie slot pag. 2 kol. 6) ft/uitlijn m i Toornvliet ligt nu min of meer omsloten door de bebouwing van Middelburg, aan een weg die in de zomer een druk ke, intensief-bereden recreatieverbinding vormt. Zeeland verandert met de dag. En niet alleen het landschap. Daarvan een voorbeeld van geheel andere aard. Onlangs overleed onze trouwe medewer ker B. J. de Mey uit Ritthem. In d« kleine dorpskerk van Ritthem werd een rouwdienst gehouden, een dienst waar de kleine gemeenschap van dit dorp byeen was om afscheid te nemen van de man, die vele jaren lang als hoofdonderwijzer de kinderen van het dorp had opgevoed. Later, aan de groeve, sprak de burge meester namens allen. Binnenkort ech ter zal deze gemeenschap worden opge nomen in de gemeente Vlissingen. En zowel in het oosten als in het westen ver schijnen er grote kra nen aan de horizon: de stad. de industrie, zy rukken op. zij scheppen een nieuw landschap en een nieuwe samenleving. Diegenen, die van buiten Ritthem deze rouwdienst en de daarop volgende teraardebestelling bij woonden. realiseerden zich tevens getui ge te zyn van een uiting van gemeen schapsleven. dat verdwijnt, dat onher roepelijk tot het verleden gaat behoren. Men begrijpe goed: we hebben geen neiging om daarover klaagliederen aan te heffen, we signaleren slechts een enkel punt uit een grote reeks ver anderingen. Een signaleren, dat zijn oorzaak vindt in de snelheid waarmee alles rondom ons verandert. We beseffen dat niet altijd: wie midden in de ontwik kelingen zit accepteert veranderingen als regel snel en zonder veel protest, omdat hij ze onvermydeiyk acht om te voldoen aan de eisen van vandaag en morgen. Totdat er plotseling een foto in de krant verschijnt van een bulldozer rond de .vier linden', ergens op Zuid-Beveland. Men wil ze redden, men wil iets van het verleden vasthouden. Ach natuuriyk, het moet worden geprobeerd. Maar tegelij kertijd realiseren we ons dat deze vier oude bomen nu op een kruispunt !n de tijd staan, een kruispunt van perioden die niet veel meer met elkaar te maken hebben. Zoals misschien in een niet al te verre toekomst de dorpsklok uit Rit them als een geluid uit het verleden zal worden gehoord in de synthetische we reld van een petrochemisch bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1