WINTER KEERDE TERUG Nog vóór zomer S E R-advies warenonderzoek Rapport op stapel over ,Goes-Noord' Vijf graden vorst in Noord-Frankrijk Manuela mag niet in Durban lossen HEEL WEST-EUROPA MELDT KOU EN SNEEUW Tanker zou naar Rotterdam varen GERUCHTEN OVER ONGELUK MET HELIKOPTER STERKE MAN VAN IRAK OMGEKOMEN TWEE BROERS OP OVERWEG GEDOOD Kosten van Nationaal instituut geraamd op 5 ton per jaar EUROPA KAN AMERIKA NIET MISSEN' De vlaggen en de lading H Studiecommissie na initiatief middenstand 209e jaargang - no. 88 KA/ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 april 1966 red. tel. 3133. i 3508. adv. 3647/3643), Middelt c Merkt 2. tel. 6140 In een groot deel van Europa is gisteren de winter teruggekeerd. Vrijwel alle landen in Noord-West-Europa zijn door sneeuw en kou de getroffen. Merkwaardig genoeg geldt dit niet voor de Russische hoofdstad Moskou, waar bijna een week lang nagenoeg zomers weer heerst. Maar ook daar kan de toestand veranderen. Er is althans ge-, waarschuwd, dat een koudegolf op komst is. Langs de kust van Het Kanaal in Noord-Frankrijk is het voorjaarsweer plotseling omge slagen in winterweer. In Rijssel daalde het kwik tot bijna 5 graden onder nul. PANIEK ROND SURPRISE Politie en brandweer rukten woensdagavond uit naar de Berg se Linker Rottekade in Rotterdam, gealarmeerd door een man die bij het vullen van zijn kachel in de woonkamer een handgranaat mee naar binnen zag glippen. Hij vluchtte in paniek zijn huis uit. Brandweermannen benaderden even later met omzichtigheid de gevaarlijke kachel, politiemensen zorgden intussen voor een afzet ting rond het huis. Met een schop voorzien van een lange stee) schepte de brandweer het boven ste laagje kolen van het vuur en... met succes: op de schop lag het .gevaarlijke ding'. Tot opluchting van iedereen was het geen oorlogs tuig, maar het omhulsel van een surprice-paasei. Het leek werkelijk erg veel op een ei-handgranaat. Joanna V onder toezicht gesteld Het Zuidafrikaanse persbureau meldt dat de Manuela zaterdag naar Rotter dam vertrekt waar de olie zal worden lost. Als Zuid-Afrika de lading van Manuela zou aanvaarden kan dit een Zuid-Afrika zal de tankboot Ma nuela geen toestemming geven haar 15000 ton olie in Durban te lossen, zo wordt uit goede bron vernomen. Zulks op grond van het feit, dat Zuid-Afrika niet wil deel nemen aan de boycot van Rhodesië en normale betrekkingen met dat land wil onderhouden In Engeland ligt de sneeuw in een dikke laag in meer dan veertien zuidelijke graafschappen en in het zuid-westen is in geen dertig jaar in de maand april zoveel sneeuw gevallen. Het vliegveld van Bristol is gesloten en wegen in het district zijn geblokkeerd door verlaten au to's. In Devon viel het dikste pak sneeuw van dit jaar en sneeuwploegen moesten uit rukken om gestrande automobilisten hulp te verlenen. Uit het gebied van President Abdoel Salim Aref, de militaire sterke man van Irak, die in 1958 meewerkte aan het omver werpen van de monarchie in het land, is woensdagavond met tien andere personen bij een helikopter ongeluk om het leven gekomen, al dus een officiële mededeling van Radio-Bagdad. Het grootste deel van Denemarken ligt onder een dik pak sneeuw, hjj een tem peratuur van hier en daar min tien gra den. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een meter hoog. Southampton en Salisbury In het zuiden worden sneeuwstormen gemeld. Langs een groot deel van de kust woedden zware stormen. Min tien graden In Finland is de temperatuur gedaald tot tien graden onder nul. Ook Zweden en Denemarken beleven het koudste voorjaarsweer sinds minstens een halve eeuw. Ook West-Duitsland is door sneeuwstormen getroffen. Verscheidene dorpen in Sleeswijk-Holstein zijn ge ïsoleerd. In Brussel heeft het gisteren twee uur gesneeuwd. Meter hoog PRESIDENT AREF Volgens de mededeling gebeurde het ongeluk toen Aref en zijn gezelschap onder wie twee ministers, toen de heli kopter nabij het Zuidiraakse dorp Nas- ja wa in de omgeving van de havenstad Basra in een zandstorm terechtkwam. De helikopter was opgestegen in Qurna. waar zich volgens overleveringen vroe- Ksr de tuin van Eden bevond, et stoffelijk overschot van Aref en de andere slachtoffers is per vliegtuig i Bagdad vervoerd, waar Aref's lichaam werd overgebracht naar een militair hospitaal. In de buurlanden van Irak is hot nieuws van de omstandigheden van Aref's dood met veel scepsis ontvangen. Het Perzische dagblad .Kayhan' ver klaarde dat Aref's helikopter door een bom was opgeblazen. Het blad ontleen de dit nieuws aan het verslag van eer reiziger uit Koeweit, die gisteren uit Bagdad in Teheran was aangekomen. Hot klandestie-ne radiostation van d vooral in het noorden van Irak actieve Koerdische rebellen wist te vertellen dat do helikopter was neergeschoten door Mohammed Main BarzanT, de broer van de Koerdenleider Moestafo Barzani. In het sjeiltdom Koeweit, nog geen 5 kilometer van de plaats van do ramp, werd in de kranten beweerd dat zich woensdag helemaal geen zandstorm in het betreffende gebied had voorgedaan. Onmiddellijk na net bekend worden van j de dood van Aref nam premier Abdel i Rahman Bazzaz het voorlopig bestuur van het land op zich totdat een opvol ger van Aref wordt gekozen. Ook werd i een avondklok ingesteld.I Ontwapenings conferentie met pech begonnen Dc ontwapeningsconferentie te Genöve Isteren na het pnasreces hervat mei ndiening van een nieuw Amerikaans plan om de produktie van alle splijtbaar materiaal voor kernbommen te staken. Het voorstel werd onmiddellijk afgewe zen door de Russische onderhandelaar Alexei Rosjtsjin, die op zijn beurt de vol ledige vernietiging van alle bestaande kernwapens eiste, zonder zich bezig te houden met een verificatieprocedure om bedrog tegen te gaan. Op een niet-beveiligde overweg in Brammen zijn gistermorgen twee personen gedood toen hun brom fiets door een trein op de lijn Zutphen-Arnhem werd aangere den. De slachtoffers zijn de broers E. J. en A. J. Assiê uit Hall, gemeen te Brammen. Zij waren resp. 21 en 17 jaar. De Britse ambassadeur in Zuid-Afrika, sir Hugh Stephenson, is voor overleg naar Londen ontboden. In Londen wees men erop, dat de Britse regering grote betekenis hecht aan de rol. die Zuid- Afrika speelt in de .kwestie-Rhodesië' De oiie-produkten, die via Zuid-Afrika naar Rhodesië gaan, 7.ouden Ian Smith in staat stellen de economie van het land voor een groot deel in tact. te hou den. De regering-Vcrwoerd heeft tot nu toe geweigerd de particuliere olie-trans acties, die indruisen tegen de strafmaat regelen van Engeland tegen Rhodesië. te verbieden. (Van onze Haagse redactie) De commissie voor consumentenaangelegenheden van de SER hoopt nog vóór de zomer een advies aan minister Den Uyl (economische za ken) te kunnen uitbrengen over de manier waarop het vergelijkend warenonderzoek in ons land moet worden georganiseerd. Ook wil de commissie tegen die tijd een interim-advies over de prijsinformatie van de consument uitbrengen, eveneens aan minister Den Uyl. De gedachten gaan uit naar een na tionaal instituut voor vergelijkend warenonderzoek, waarin ook het bedrijfsleven deelneemt Een zware overheidssubsidie gesproken is over 90 procent van de totale kos ten zou het warenonderzoek van de grond moeten helpen. Voor de eerste jaren zullen de kosten 4 a 5 ton per jaar belopen. Daarbij is ervan uitgegaan dat een gemiddeld on derzoek rond 30.000 gulden kost. Bij één onderzoek per maand worden de onderzoekskosten dan al 360.000 gulden per jaar. Het aantal onderzoeken zou geleidelijk moeten worden opgevoerd naarmate meer ervaring wordt verkre gen. Genoeg te doen' De Nederlandse consumentenbond zal in elk geval zelfstandig warenonderzoek blijven verrichten. De bond geeft hier aan ongeveer 4 ton per jaar uit Er is zoveel te doen, dat twee instanties el kaar niet het gras voor de voeten hoe ven weg te maaien, meent men. Het Consumenten Contact Orgaan, dat vroeger ook enkele warenonder zoeken heeft verricht zal het ad vies van de SER-commissie afwach ten alvorens een standpunt wordt bepaald. Minister Den Uyl heeft de diend. Hij wil ook weten voor welke artikelen vergelijkend warenonder zoek het meeste nut voor de consu ment heeft. Prijsvoorlichting De commissie ziet geen kans spoedig met een definitief advies over de prijs informatie voor de consument te ko men. De adviesaanvrage dateert van 15 september 1965. Men wil echter probe ren binnen enkele maanden met een in terim-advies te komen. Bij deze aanvraag gaat het erom, hoe de consument meer voorlichting kan zou kunnen schaden, aldus werd ver klaard. Zoals bekend is ontvangt Rhode sië olie uit Zuid-Afrika door middel van tankauto's. Schip bezet Portugese ambtenaren hebben giste ren de in de haven van Beira liggen de tankboot Joanna V onder Portu gees beheer gesteld. Dit is een gevolg van het feit, dat Panama de registra tie heeft geannuleerd. Het schip is nu statenloos, want Griekenland heeft de Griekse registratie al eerder inge trokken. Negen Griekse opvarenden van Joanna V zijn gisteren uit Salis bury via Johannesburg op weg naar huis gegaan. Zuid-Afrika Mr Luns in Hamburg: Voor de Hambargse tlberseeklub, een vereniging van vooraanstaande indus triëlen en andere zakenlieden, heeft mi nister Lans gisteren Europese vraag stukken de revue laten passeren. De minister van buitenlandse zaken leg de de nadruk op eenheid in de NAVO in de EEG en bij de GATT-Kennedyron- de. Minister Luns ging dieper in op de enige weken geleden door de voormalige Westduitse bondskanselier en CDU-voor- zitter Adenauer gedane uitlating, vol gens welke de Sowjet-Unie eveneens vrede wil omdat zij die nog heeft. De Nederlandse minister meent, dat het ge vaar voor een gewapend communistisch offensief thans ongetwijfeld minder groot is. Maar om hieruit de conclusie te trek ken zoals dit korte tijd geleden ver rassend van Duitse zijde gedaan werd minister op zijn minst genomen nog voorbarig. Het zou, aldus minister Luns, .een gi asheld' zijn wanneer Europa de A rikaanse NAVO-bondgenoot de rug zou toekeren. Een betere verstandhouding met de Sowjet-Unie dan de thans heer sende .koude vrede' zou slechts op basis van een evenwicht tussen oost en west tot stand kunnen komen, aldus de Neder- landse minister. :n over de prijzen van de verschil- bederfelijke en niet-bederfelijke le vensmiddelen voor dagelijks gebruik, alsmede de prijzen van duurzame con sumptiegoederen. Men denkt aan hert veelvuldig verstrek ken van prijsvergelijkingen en voorlich ting via plaatselijke voorlichtingsbu reaus. op te zetten in samenwerking met bijvoorbeeld de Nederlandse hnïs- hondraad en verenigingen voor huis vrouwen. Het partijbestuur van de CPN heeft maatregelen genomen tegen twee leden, die naar het oordeel van het bestuur tegen de partijlijn hebben ge zondigd: voor een communist een soort halsmisdrijf. In een verklaring over deze kwestie schenkt de CPN-leiding tevens aandacht aan het stemmenverlies van deze partij in Amsterdam en somt daarvoor een aantal oorzaken op. een opsomming die doortrokken is van de bekende terminologie (gebreken in de partijorganisatie, onvoldoende centrale politiek en aanverwante dingen). Er is inderdaad voor de CPN reden tot enige ongerustheid: de verkiezingen van de laatste jaren hebben aangetoond dat deze partij voor de Nederlanders slechts een geringe aantrekking heeft Tegelij kertijd echter vooral bij de staten verkiezing is dat gebleken heeft een andere linkse groepering, de PSP. wel kans gezien een betrekkelijk groot aan tal kiezers aan te trekken. De verstar ring schrikbeeld van alle politieke partijen is sinds Jaar en dag ook deei geworden van de CPN. een ver schijnsel dat aanleiding mag zijn tot enkele (voorzichtige) veronderstellin gen over de oorzakeh. Het hier aan de orde zijnde verschijn sel zou aldus geformuleerd kunnen worden: de communistische party trekt de links-radicalen veel minder aan dan vroeger, zelfs oude getrouwen wen den zich er van af. Dit proces is ove rigens niet van vandaag of gisteren en evenmin tekenend vóór Nederland. Ruim vijftien jaar geleden verscheen een opvallend geschrift '.De god, die faalde"), waarin internationaal ver maarde letterkundigen als Koestier, Si- lone en Gide er zich rekenschap van ga ven waarom zij zich afkeerden van net communisme. Zij hadden eertijds harts tochtelijk geloofd in dit politieke sys teem en meenden dat zij in de Sowjet- Unie het nieuwe paradijs zouden vin den. Zij ontdekten echter, dat alle te genstellingen. die zij in de oude wereld zo fel verfoeiden, in dit nieuwe paradijs in dezelfde hevigheid aanwezig waren. Al les wat zij als mensonwaardig onder de oude bedeling hadden aangetroffen, was onder nieuwe machthebbers evengoed aanwezig: de klassestaat, onrecht, straf- en concentratiekampen, machtspolitiek. Daarom wendden deze schrijvers zich af van de communistische god. die zij aanvankelijk zo vurig hadden aanbeden, zij ontdekten namelijk dat het een god was, die faalde. Het lijkt er nu op. dat ditzelfde gevoel ook in Nederland me nige links-radicaal bezighoudt. De hou ding van de CPN speelt daarbij vrijwel geen rol van betekenis. Ook na de tweede wereldoorlog immers wordt het communisme niet in de cerate plaats beoordeeld naar hetgeen een nationale partij doet, maar naar hetgeen het moe derland van het internationale commu nisme als politiek bedrijft: Sowjet-Rus- lancL En meer in het bijzonder wordt ~og weer naar de buitenlandse politiek ;ekeken. En onvermijdelijk komt men !an tot de conclusie, dat het buiten landse optreden van Rusland eigenlijk volkomen gelijk is aan dat van een con ventionele machtsstaat. Moskou poogt aan de spits te komen op militair ter rein en ae ruimtevaart, doet mee aan de atoomwedloop, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Weliswaar ge beurt dat alles onder het mom van .vre de dienen' en .beteugeling van imperia lisme', maar dat zijn slechts de vlaggen. Steeds meer mensen, die vroeger in Moskou geloofden, hebben neiging de vlaggen weg te nemen. Wat zien zij? Een lading, die een tsaristisch Rusland staat is sinds lang verstoord en daar van plukken de communistische partij en in West-Europa de voor hen wrange vruchten. 'et CPN-bestuur is nu blijkens zijn jongste verklaring op zoek naar zondebokken. Het is echter de vraag of die wel in Nederland aan te wijzen zijn. De oorzaken van de CPN-verstar- ring liggen immers elders. Juist door die oorzaken is deze partij niet meer in 1 zoals vroeger wel gebeurde religieuze vervoering oi mensen, die in him denlL links-radicale trekken vertonen. Tegen een dergelijke ontwikkeling hel pen heus geen zuiveringen in partrjbe- VERGETEN STADSDEEL' WIL OOK MEEDOEN.. De Goese Beestenmarkt, is aange- past aan het moderne verkeer en de eisen van parkeergelegenheid* j Dat is gebeurd tegelijk met de aan- j leg. van riolering. Zal dit plein i straks beter bereikbaar worden via j een doorbraak bij de Brouwers- f ffangt Er wordt thans op gestu- deerd. (Foto PZC) IN GOES is thans een twaalf man sterke commissie gefor meerd, die zich zal gaan verdie pen in de problemen van het noordelijk stadsdeel ,Hoe kun nen de belangen van de midden standers in Goes-Noord beter tot hun recht komen? Wat zijn de mogelijkheden om parkeer plaatsen in te richten? Hoe lig gen de kansen om het koopcen trum hier uit te breiden? En: wat zijn van dit alles de finan ciële consequenties?'. Het is de bedoeling dat «Ie antwoor den op deze kernvragen zullen wor den neergelegd in een gedocumen teerd en deskundig rapport. Het ge meentebestuur zal dat ais een lei draad voor het toekomstig beleid voor dit stadsdeel beschouwen. B(j alles wat er de laatste jaren in de Bevelandse centrumstad aan nieuwbouw, moderniseringen, recon structies van het stadsbeeld en uit breidingen is opgezet en uitgevoerd is Goes-Noord steeds verder achter op geraakt. De omgeving van de ka den en de Nieuwstraat met de daar achter gelegen krottenwijk, de Ko ningstraat, de Wijngaardstraat vroeger een bedrijvige wijk en nog steeds vlak aan het centrum gren zend bleef liggen zoals ze~ lag. Dus: ging sterk achteruit. Hier er daar kan men rustig van een ver pauperde buurt spreken. Toch ligt nier het oudste hoekje van Goes en zou, toeristisch gezien ook de ka- denwand met zijn historische gevels bijzonder aantrekkelijk gemaakt kun nen worden. Goes-Noord moet niet langer de noordpool van de stad blijven. Be vriezing van dit stadsdeel moet met alle middelen worden bestreden'. Zo is het doel van de thans gevormde studiecommissie populair omlijnd. Het voorzitterschap ervan zal berus ten bij de directeur van het. ETI voor Zeeland, drs M. C. Verburg. Verder zullen er zitting in hebben bet .Co mité Middenstandsbclangen Goes- Noord' (de heren II. W. Berg en J. Gunst), de Goese Middenstands Cen trale. liet COM (Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van Mid- denstandsbedrijfspanden), de Goese directeur van gemeentewerken en de inspecteur-korpschef van gemeente politie. Binnenkort zal de studiecom missie worden geïnstalleerd en aan liet werk gaan. Actie let vuurtje voor dit initiatief in het entrum van Goes is vijf maanden gc- erlen aangestoken door een gezel schap middenstanders in de noordelij ke hoek van de stad. dat zich ernstig bezorgd maakte over de toekomstmo gelijkheden voor het bedrijfsleven daar. Ze richtten een actiecomité op en stuurden vervolgens een uitvoe- ngo brief naar de gemeenteraad. De argumentatie van deze brief pleitte voor verbetering en uitbreiding van het zakencentrum. Men kwam met suggesties. Er zijn hier en daar door braken nodig. Het winkelcentrum moet behoorlijk bereikbaar zijn. We hebben oog voor wat er in de stad van historische waarde is. Aan de an dere kant geloven wij dat men nie'. meer goed bruikbare gebouwen of in de weg staande opstallen te amoveren indien de moderne ontwikkeling var het zakencentrum dit nodig maakt'. Twee knelpunten in Goes-Noorr brachten de heren van het actie comité in hun adres aan de gemeen teraad met nadruk naar voren een doorbraak bij de Brouwers gang (naast het poortje tussei Beestenmarkt en Ravelijn de Groene Jager) zal Goes-Noord en ln feite het gehele zakencentrum een betere toegang bieden aan dc noordwestkant, richting Middel burg en Oosterscheldebrug dus. eindelijk moet er nu eens een uil spraak komen over de Goese ka den: maak er een jachthaven van dat brengt leven in de binnenstad, aldus de jongste suggestie. Het gaat er dus In eerste instnntb om, wat meer lucht te scheppen in Goes-Noord. Wanneer straks in de Goese Polder een grote nieuwe woon wijk wordt gebouwd zal er aanmerke lijk meer .loop' komen in het noor delijk stadsdeel. Het Goese winkel centrum moet volgens het actiecomi té weer in zjjn evenwicht worden ge bracht. Het is naar liet zuiden uit gestulpt en daarbij is het noorden achtergebleven Een duidelijk voorbeeld van de in vloed, die een nieuwe woonwijk op een (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1