CHINESE NOTA AAN INDONESIË Militairen namen aan acties deel' Bredanaar vraagt klaarheid rond de grondtransacties Peking eist regeling voor repatriëring Hoe werd de loonsverhoging besteed? A NIVEA /yh&nvis Opgehitste hond was zes agenten te veel Wat gaat u vanavond opsteken? KATHOLIEKE BONDEN WIJZIGEN DE AFGEKEURDE CAO'S NIET S Sleepbootkapitein De Koe overleden Snelle verlichting van pijn in spieren T en gewrichten Jongerenparlement stuurt het kabinet naar huis NEDERLANDSE INKOMENSPOLITIEK FAILLIET' WOENSDAG 13 APRIL 1966 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a (Advertentie/ China heeft Indonesië gisteren verzocht, onverwijld regelingen te tref fen voor de repatriëring van Chinese onderdanen die dat wensen. De Indonesische regering zou zo vlug mogelijk schepen beschikbaar moe ten stellen om het vervoer van deze mensen mogelijk te maken, ze verder in de gelegenheid moeten stellen hun bezittingen en geld mee te nemen, hun veiligheid op weg naar de havens moeten garanderen en hun voedsel en onderdak moeten verlenen tijdens hun verblijf in die havens. Verder zou ze de zorg moeten dragen voor de veiligheid van de Chinese ambtenaren die bij het vertrek zouden worden ingescha keld. Dit staat in een nota die gistermorgen op het Chinese ministerie van buiten landse zaken aan de Indonesische am bassadeur in Peking is overhandigd. Daarin spreekt China zyn .opperste ver ontwaardiging' uit over de .grootscheep se campagnes tegen de Chinese onderda nen in Indonesië, op touw gezet door rechtse, reactionaire krachten'. De Indo nesische regering heeft de plicht aldus de nota, ,de vervolgde Chinezen die daar toe de wens te kennen geven naar China terug te zenden'. Volgens de nota heeft .de racistische vervolging van de Chinese onderdanen schokkende vormen aangenomen'. De huizen en winkels van duizenden Chine zen zijn verwoest, tal van Chinese ver enigingen zijn ontbonden en vele scholen onteigend, grote aantallen Chinese bur gers zijn mishandeld of onwettig gear resteerd, velen zijn in koelen bloede ver moord, aldus de nota waarin vervolgens een aantal gruweldaden wordt opge somd. De militaire autoriteiten worden ervan beschuldigd, in sommige gevallen een werkzaam aandeel te hebben gehad in de .betogingen'. Een kwart van het tussen 1959 en 1965 met veertig procent gestegen reële inkomen van de Nederlandse werknemers blijkt te zyn gebruikt voor de uitbreiding en verruiming van dfc sociale verzekeringen. De welvaartsvergroting in deze gezin nen manifesteerde zich voorts vooral in uitbreiding en verbete ring in kwaliteit van de woning inrichting, kleding en schoeisel en vergroting van de uitgaven voor verkeer, vakantie en andere ont spanning. De heer A. I. V. Massizo, hoofd van de afdeling inkomens-, ver mogens- en ruimtelijke vraagstuk ken van het Centraal Planbureau, heeft een en ander berekend. De resultaten van zijn onderzoek naar de vraag waarin de welvaartsver groting zich in de gezinsuitgaven manifesteert, heeft hij voor per soonlijke verantwoordelijkheid ge publiceerd in het .Sociaal Maand blad Arbeid'. De heer Massizo toont met bereke ningen aan, dat in groeiende ge zinnen een groot deel van de reële welvaartsvergroting door de toe nemende additionele kosten van de kinderen wordt geabsorbeerd. Hij f>lelt In dit verband voor een naar eeftijd gedifferentieerde kinder bijslag. Een naar leeftijd gediffe rentieerde kinderbijslag zou naar het oordeel van de heer Massizo enige nivellering tot stand bren gen van de kosten van kinderen over de tijd, dat er in het gezin gepn verdienende kinderen aan wezig zijn. Wat de reële gezinsuitgaven van arbeiders en lagere employés tus sen 1959 en 1965 betreft gezinnen met twee kinderen.)blijkt het in dexcijfer (1959/1960 100) zich in deze periode te hebben ontwik keld tot 214 voor woninginrichting en huisraad, tot 191 voor kleding, tot 187 voor schoeisel, tot 186 voor verkeer en communicatie, tot 159 voor ontspanning en recreatie en tot 145 voor verwarming en ver lichting. Beneden het gemiddelde (130) bleven onder meer de bud getkosten planten en dieren (83), godsdienst (89). huishoudelijke hulp (89), liefdadigheid, huur, wa ter, personele belasting en in stand houden van de woning (100), rei niging kleding (101), voeding en roken (308), onderwijs en oplei ding (110) en gezondheidszorg (114). Gezien de cijfers kan men zich volgens de heer Massizo afvragen waar dan wel bij sommigen het gevoel vandaan komt, niet of nau welijks in de welvaart te hebben deelgenorhen. Hij ontkent evenwel niet:, dat met name het opgroeiende gezin een groot deel van de wel vaartsstijging heeft moeten ge bruiken ter dekking van de toene mende additionele kosten van kin deren en vaak veel hogere huren. Anlarfl Het Indonesische persbureau Antara heeft zijn activiteit in Peking beëindigd. Blijkens een verklaring van Antara na men de Chinese bladen en het persbureau Juan Bosch weer kandidaat voor presidentschap Nieuw-China geen berichten meer af. Zoals gemeld moest het Chinese persbu reau enkele weken geleden zijn bijkan toor in Djakarta sluiten. Proces Tijdens het maandag in Djakarta begon nen proces tegen de gewezen luitenant Ngadimo heeft deze meegedeeld dat hy .pdracht had bij de staatsgreep van ind september vorig jaar de Ameri kaanse ambassade en het telecommuni- catiecentrum in de Indonesische hoofd stad te bezetten. Ngadimo zou deze order ontvangen hebben van kolonel Latïf, de toenmalige vïce-voorzitter van de revolu tionaire raad, tijdens een laatste bijeen, komst aan de vooravond van de staats greep. doet u goed, elke dag wéér Zes agenten en een politiehond moesten! er in de nacht van de eerste paasdag aan te pas komen om een dronken I l'trechter en zyn opgehitste hond te overmeesteren. Tadat de man tot stoppen was ge dwongen, weigerde hij uit de auto te komen. In plaats daarvan hitste hij een grote herdershond, die in zijn auto zat, tegen de twee agenten op. De agenten moesten even wijken voor de agressieve hond, waarna de dronkeman wegreed. Nog tweemaal daarna gaven de agenten een stopteken, waarna zich hetzelfde spelletje herhaalde. De agenten vroegen assistentie van drie collega's. Ook toen lukte het niet de man en de hond te overmeesteren. Een hoofdagent moest uit zijn bed worden gebeld om er met zijn politiehond aan te pas te komen. De hoofdagent werd tijdens het gevecht met de hond aan beide handen en het rechter Bij de Amerikaanse stad Alken in Zuid- Carolina worden vaten met 1750 ton radio actief besmette aarde en tomatenplanten Spanje begraven, waar een Amerikaans vliegtuig H-bommen heeft verloren. Men graaft 3 meter diep. De ex-president van Republiek Juan Bosch is zondag door z(jn party, de Revolutionaire Domini caanse Party, eenstemmig tot kandidaat voor het presidentschap benoemd. Antonio Guzman, die onder het bewind van Bosch minister van landbouw was, Hunter KingSize? n I Hunter I filter? Het Wereldgebeuren /VKV GEEFT GEEN ADVIES ,Niet meer aan een akkoord sleutelen' Over het algemeen is de stemming Qjahrir O aan d PER TREIN HUWELIJKSBOOT IN De trouwdag voor de dochter van de gepensioneerde spoorman Klave. uit Obdam begint vanochtend met een treinreisje. De heer Klaver woont hebben bereikt over een cao, gaan bij de katholieke vakbonden: ,als we met de werkgevers een akkoord vrij geïsoleerd langs de spoorlijn Alkmaar-Hoorn. De enige verbinding Dominicaanse I met de voor auto's bereikbare wegen Is een koolaspad. Deze barre voet- tocht durfde de dochter van de heer Klaver niet aan, want zy vreesde dat van haar mooie trouwjapon dan niet veel zou overblijven. De heer Klaver vond er wat op. Hij nam contact op met zijn vroegere werkgever en kreeg te horen dat omstreeks half tien een lege personentrein zijn woning passeert. Deze trein krijgt nu een extra stop voor de woning van de familie Klaver. Brui- i-iiuiuuai degom Kenter stapt in Hoom in de trein, haalt bruid en familieleden per ;7ko*zTm Ve^TÈvoteti^nlstische^U-l^ tre'n in Obdam af, waarna de trein het gezelschap naar het twee kilo- martij' wees als haar kandidaat jS meter verder gelegen station Obdam rfidt. Daar staan de trouwauto's Rafael Bon-!Jg klaar om het bruidspaar naar het gemeentehuis te brengen. Ongeveer dertig personen zullen deze unieke trein-auto-rit meemaken. voor het presidentschap a nelly, ^de leider van dê .Nationale Inte-|^ BRIEF AAN DE KONINGIN (Van een correspondent) In een schrijven aan H M de Konin gin heeft de 44-jarige inwoner van Breda, de heer E. A. M. Sadee, verzocht te willen bewerkstelligen dat de burgemeester van Breda, dan wel degenen die hem in over heid gesteld hebben een duidelijk standpunt innemen ten aanzien van de grondtransacties van de burgemeester als particulier ener zijds en van het seminarie Ypelaar en de motel-maatschappij Midden hofstad anderzijds. Uit publikaties zegt de verzoeker te heb- party (ic het bisdom Breda), een evenredig grote tegenprestatie te hebben bedongen. De verzoeker spreekt in zyn brief over .woeker'. Of de burgemeester inmiddels geheel of gedeeltelijk, vrijwillig of onvrijwillig, restitutie mocht hebben gedaan, acht de verzoeker .niet relevant'. De plicht tot schadeloosstelling verandert niets aan het gepleegde zelf. aldus de verzoeker. Door het kabinet van Hare Majesteit is medegedeeld dat de brief is doorgezon den aan het ministerie van binnenland se zaken. De heer Sadee verklaarde dat hij afschriften van de brief ter kennis name toegezonden heeft aan de leden van de tweede kamer en aan de leden voor de commissie van binnenlandse za ken. Communiqué het uitbuiten van onkunde by de tegen- ge„zon"d rijden? vraag uw garagehouder maar naar 'n SUNWAY VOUWDAK ,00, f 300,- van Vermeulen-Hollandia Gistermorgen Is in het Antonlus-zieken- huis te Mmuiden-Oost na een kortston dige ziekte overleden kapitein Maarten de Koe (78), een van de vermaardste Nederlandse gezagvoerders der zeesleep vaart. Ily was sinds 1 januari I960 ge pensioneerd bij NV Bureau Wijsmuller, het IJnuiïdense zeesleepvaart- en ber gingsbedrijf, waarby hti -'*7 j|,ar lanK bi dienst is geweest. Het ridderschap in de Orde van Oran- je-Nassau is een van de vele onderschei dingen die hfi gedurende zijn 55-jarlge zeemansloopbaan ontving. Hu heeft in zijn loopbaan van alles gesleept, van modderbakken tot brandende tanksche pen. Het aantal schepen dat hy van de ondergang wist te redden, is moeilijk te tellen. Te Maassluis geboren ging de jonge De Koe al op 12-jarige leeftijd op een logger ter visserij. In 1922 kwam hij bfi het IJniuidense sleepvuartbedriif in vaste dienst, als stuurman, en reeds In 1925 voerde hij zijn eerste kapiteins- reis uit van Nederland naar Argentinië. Een van zyn bekendste reizen is het t ransport met drie kleine sleepboten van een drijvende kraan van Nederland naar Curasao en vervolgens met deze kraan in een enorm drijvend droogdok van Cu rasao naar Indonesië in 1947. Daarmee werd de langste ononderbroken speepreis van 117 dagen gemaakt. Tijdens de oorlogsjaren voer kapitein De Koe op de sleepboot .Amsterdnm' en wist hij 180.000 brt scheepsruimte te bergen. i Het bisdom Breda heeft zaterdag aan een aantal bladen een communiqué toegezonden waarin enkele informa ties worden verstrekt over de onder handelingen en afspraken welke tus sen het seminarie Ypelaar en de heer Geuljans hebben plaatsgevonden ter voorbereiding van de officiële akten en kadastrale registraties. Uit deze informaties blijkt dat de eerste aankoop van de grond door de heer Geuljans van het seminarie nagenoeg gelijktijdig heeft plaatsgehad met de no tariële verkoop van het .afrondende' stukje grond door de gemeente. Dat ge schiedde zoals we reeds berichtten op 1 april 1965. Enkele dagen daarna (op 7 april 1965) is voor het betrokken ter rein een uitbreidingsplan in onderdelen bekend geworden, doch het bisdom c q het seminarie heeft geen aanleiding ge vonden, aldus het communiqué, om op de aangegane overeenkomst terug te komen. Het is de heer Geuljans zelf geweest, al dus nog steeds het communiqué van het bisdom, die later het bisdom benaderd heeft omdat hy een voordelige verkoop had besloten en het bisdom daaraan deelachtig wilde doen worden. Dit is ten slotte uigemond in het overdragen van de gehele winst. VISSERS: HANDHAVING TONNAGEGRENS GEVAAR VOOR VEILIGHEID Op de algemene vergadering van de Ne derlandse Vissersbond in Utrecht zyn zaterdag de zes leden herdacht, die in het afgelopen verenigingsjaar zyn omge komen: een opvarende van de Goeree en de vyf bemanningsleden van de vi dwenen UK 58. De voorzitter van bond, de heer K. Hoekstra, pleitte in zyn openingsrede voor een overschakeling van bruto tonnage-inhond op lengtemaat in de wet op de 7s omdat de veiligheid zou worden bevorderd. Ook de heer R. Haagsma, secretaris van de bond, besteedde in zyn jaarverslag aandacht aan deze kwestie. Volgens hem komt het streven van de kottereigenaren grotere en sterkere schepen te bouwen, steeds in botsing met de tonnagegrenzen. Het met veel kunst en vliegwerk bou wen van schepen die net beneden de 50- of 80-tonnengrens blijven, gaat naar zijn oordeel ten koste van dc stabiliteit. Als men een schip bewust onder de grens voor de scheepsmeting houdt, is alt niet zonder gevaar. De heer Haags- ma spreekt in dit verband van een oog- kleppenpolitiek waarmee mensenlevens zyn gemoeid. De veiligheid van de opvarenden en de technische vooruitgang maken volgens hem een snelle beslissing over een om schakeling op lengtematen, eventueel aangevuld met vaargebieden, noodzake lijk. Dit temeer, nu de nieuwe wet op de zeevisvaartdiploma's binnenkort van kracht wordt. In het merkt, dat 1965 voor de vissers een gui stig jaar is geweest. Er werd 4,1 miljoe.. kilo tong meer gevangen dan in 1964, hetgeen resulteerde in een meerdere be somming van 6 miljoen gulden. De aan- voer van schol was 1,5 miljoen kilo lager dan in 1964. maar de opbrengst was 3,3 miljoen hoger. Ook in de aanvoer van garnalen deed zich een teruggang eoor - van 800 ton - maar in geld uit gedrukt steeg de omzet met bijna 6 miljoen. De aanvoer van mosselen daal de met 4600 ton. we daar niet meer aan sleutelen. Meent de regering, dat een cao in de economische gevarenzone is be land en dus moet worden afge keurd, dan ligt de politieke verant woordelijkheid hiervoor bij de mi nister van sociale zaken' In zyn officiële orgaan .Ruim Zicht' hy c eia oor het College van RykHbpmidde- laars de rode lamp heeft gehesen (elf tot nu toe) te wijzigen. Voor deze cao's dreigt dus onverbin- dendverkiaring door de minister. Het NKV heeft de aangesloten bonden in deze geen advies gegeven, omdat het meent, dat het tot de verantwoordeUjk- heid van de afzonderlijke bedrijfstakken behoort, al of niet veranderingen in de cao's aan te brengen. De cao's van het KLM-personeel, de Twentse kabelfabriek, de apothekers assistenten en de handelsvereniging Goeree-Overflakkee zullen niet wor den aangepast by de wensen van het College van Rijksbemiddelaars. De cao voor het houtbedrijf zal mogelijk wel een wijziging ondergaan, maar dan zo, dat het resultaat voor de werkne mers geen verslechtering betekent. De verwachting is, dat de cao's voor schoonmakers en glazenwassers niet zullen worden aangepast. (Advertentie) Democraat het nationalistische Indonesië, mis schien wel moeiiyker had dan hy het in de koloniale tijd ooit had gehad, neeft de verandering ten gunste van de democra tie in Indonesië niet meer mogen mee maken. Wel heeft hij, kort vóór zijn overlijden in dit paasweekeinde, beleefd dat de extreme nationalisten in hun sa menwerking met het communisme doel treffend werden gehinderd door de zo solidair optredende kern van het Indo nesische leger. Mogelijk heeft ook Sjah- rir nog een toekomst van grotere ver draagzaamheid tegenover zijn mede standers in Indonesië voorzien. Tijdens de diverse opstanden of bijna- opstanden van de gematigden die veelal door democratische gevoelens werden gedreven, is vaak de naam van Sjah- rir genoemd, wanneer ter sprake kwam wie na een normalisering van de toe stand de leiding op zich zou moeten ne men. Sjahrir was een overtuigd socia list en een even overtuigd democraat, maar zijn ideeën strookten niet rnet die van de nationalistische leiders die in Sjahrir te veel de man met de westerse opvoeding en opleiding zagen. Men erken de ternauwernood wat hij voor de onaf hankelijkheid van Indonesië had ge daan en een volledige rehabilitatie heeft Sjahrir nooit gekregen. De tegenstanders van het regime rken- den echter vergeefs op hem. zoals zij op zovelen zonder succes hadden gerekend. En de laatste jaren leidde Sjahrir een teruggetrokken leven toen zijn gezond heid steeds verder achteruit ging. stamde uit Padang Pandjang de westkust van Sumatra waar hij op 5 maart 1909 als zoon van M. Rassad, een Minar.^kabauer en Rabiah, een Natalse, het levenslicht zag. Ra- biahs vader was een Mlnaiurkabauer doch haar moeder kwam uit Natal dat administratief tot Tananoeli behoorde maar waar evenals In Minangkabau het matriarchaat heerste weshalve Sjah- rirs moeder volgens de adat Natalse was. En volgens dezelfde adat was ook Sjahrir geen Minangkabauer maar Na- taller. Het gezin telde zes zoons en een doch ter maar de inkomsten waren niet groot. De vader was eerst als hoofddjaksa (in heems officier van justitie) in gouverne mentsdienst geweest maar vervulde in het laatst van zijn leven de betrekking van rechtskundig adviseur in dienst van de sultan van Déli. Sjahrir heeft zijn moeder slechts enkele jaren gekend: zijn vader verloor hy een maand nadat hij in Nederland was aan gekomen om in Amsterdam te studeren. Zo moest hg als student zelf aan de kost zien te komen. Hij had de normale gods dienstige opvoeding van alle moslims ge had tot zijn twaalfde jaar. Sedert hij de middelbare school betrad hield echter al le actieve deelneming aan de moham medaanse godsdienst "op. Hij kreeg toen een typisch westerse opleiding aan de westers klassieke afdeling van de alge mene middelbare school te Bandoeng. Al tijdens die opleiding trad zijn sociale belangstelling aan het licht. Hij ging de kampong in om er de behoeften van het volk te Ieren kennen. In zijn laatste schooljaar richtte hg zelf een school op en werd de .directeur' van deze zoge naamde .volksuniversiteit' te Bandoeng. Ook omstreeks die tijd werd hij een der oprichters van de jeugdbeweging .jong Indonesia' met als doelstelling de eenheid van de Indische archipel te be vorderen. 'yperend was dat de jonge Sjahrir zijn schoolmakkers veel meer zocht onder de Chinese en Europese Jongens dan onder de Indonesische." Deze merk- NORMEN VOOR HYGIENE OP KAMPEERPLAATSEN EN IN ZWEMBADEN By de tweede kamer zijn twee wetsont werpen ingediend, enerzijds met. betrek king tot de hygiëne in en op kampeer plaatsen en anderzijds betreklcing heb bend op de hygiëne en veiligheid in zweminrichtingen. In de memorie van toelichting op het laatste wetsontwerp wordt meegedeeld dat van ongeveer 550 zweminrichtingen in ons land 23 procent niet meer zoda nig kan worden verbeterd, dat zij vol doen aan de minimum-eisen van hygiëne cem "dlfbaiïd vanTe pijn"0 fnn^litfekl t^aKe^arconSetel. reof^en,-^^imSla^ell-otorh/erdeteReumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, Meer dan andere jonge Indonesische in- m voorbereidmc verstuikingen, stijve nek en ledematen ellectuelen verkeerde hij in Europese 1 6 niets werkt sneller, niets werkt aangenamer rbeiders- en kunstenaarskringen. Zo i algemen ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. aakte hy vrij goed bekend met Menno Ti.ï' T v T'16'1 Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt cr Braak. De relatie met Du Perron, de hierboven bedoel Algcsal diep op de -weefsels in tot aan de net wie hij in briefwisseling heeft ge- hriften worden ge haard van de pijn (zonder oppervlakkige taan, dateert echter van latere jaren. v j houder va:n een zwem warmtesensatie of irritatie van de huid te Zyn socialistische ideeën beleefde hij in inncnuina verboden zyn gelegenheid to. veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend ie Amsterdamse socialistische studen- zwemmen te geven, indien met is vol- weefsels en spieren tot in de gewrichten, 'enclub. Met de Nederlandse mejuffrouw aaan aan de geste.de eisen. Reumatische pijnen en stijfheid maken iuchatau ging hy een vrij huwelijk aan Het wetsontwerp met betrekking to' spoedig plaats voor een durend gevoel van iat hij tijdens zijn ballingschap op Ban de hygiene m en op ae kampeerplaat verlichting en welbehagen. Ia liet wettigen als enig middel om zyn sen beoogt het waarborgen van de hy- Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt vrouw uit Nederland te kunnen laten giene op kampeerterreinen. Bij gebrek dat U thuis altijd een tube Algcsal bij de overkomen maar ook na deze stap ver- aan algemeen geldende normen, aldu. hand hebt om zodra het nodig is de pijn te eenden de autoriteiten geen meaewer- de memorie van toelichting, voldoet een verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. King- De hereniging moest tot aantal kampeerterreinen met aan de re wa^— -r- :- minimum-eisen op hygiënisch gebied. Het wetsontwerp beperkt zich tot het kamperen in eigenlijke zin, waarbij wordt overnacht. De zogenoemde dag- campings vallen niet onder het ont werp. Loongrens in de werktijdenbesluiten verhoogd De loongrens in een zestal werktijden besluiten is, in navolging van de loon grens van de ziektewet, thans verhoogd 17an f Q CKf\ tftf 1 1 CAR T.. .11. van ƒ8.650 tot f 11,500. In deze beslui ten is de bepaling opgenomen, voorschriften betreffende werk- en rust tijden in het algemeen niet van toepas sing zijn op de arbeid van personen wier jaarlijks in geld vastgestelde loon in de onderneming waarin zij werkzaam zyn, een bepaald bedrag te boven gaat. Het betreffende koninklijk besluit is in het staatsblad verschenen. ,Geen dienstplicht voor meisjes (Advertentie) DROST-VERF-V! PROF OORT OP STUDENTENCONGRES: Voorbeeld Prognoses vormen controversioneel probleem ,Do belangrijkste problemen van de •Inal-economische ordening spelen zich rijwel geheel achter de coulissen van de vetgeving af'. Dit stelde prof dr C. J. Oort, beheerder van het economische in stituut in Utrecht, gisteravond op het landelijk juridisch studenten congres in deze stad. Hij sprak over liet onderwerp .achter de coulissen van de socïaal-eeo- nomische ordening". Ter adstructie van zyn stelling noemde hy het voorbeeld van de inkomenspoli tiek: ,in Nederland hebben onder één vryvvel ongewyzigde wettelyke regeling, het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen van 1945, de meest uiteenlopende systemen van loonpolitiek bestaan'. Na een lange periode van centraal bepaal de loonronden volgden de gedifferen tieerde en de vrijere loonpolitiek thans, aldus prof Oort, hebben we genlijk helemaal niets meer. behalve de bevoegdheid van de minister van so ciale zaken om bepalingen van een col lectieve arbeidsovereenkomst onverbin dend te verklaren. Terwijl andere landen juist in de laatste jaren tot de overtuiging zijn gekomen, dat een actieve inkomens politiek een essentieel instrument van inflatiebestryding vormt en bij ons te rade gaan om te zien hoe in Neder land ae, vroeger schynbaar zo effec tieve, loonpolitiek wordt gevoerd, zijn wij zo zei de hoogleraar in tussen in een situatie geraakt waarin de inkomenspolitiek vrijwel als fail liet kan worden beschouwd. Hü noem de het de grote vraag, of we de loon- en prijsinflatie als een permanent verschijnsel moeten gaan beschou wen, of dat we de inflatie moeten proberen te matigen door een stuk werkloosheid teweeg te brengen. Prognoses Een zeer controversioneel probleem vindt prof Oort ook de zogenaamde .programmering'. Pronoses (van het centraal planbureau) kunnen waarde volle informatie vormen by investerings beslissingen. Maar, aldus de hoogleraar, het is uitermate controversioneel, of en zo ja in hoeverre de overheid op basis van dergelijke prognoses op langere ter mijn zo nodig maatregelen zou moeten indien deze ongunstig wordt geacht^ bij te sturen. Volgens hem gaat het daarbij namelyk niet zozeer om globale correc ties. maar juist om maatregelen die de ontwikkeling van hepaalde bedrijfstak ken stimuleren en die van andere afrem men. Hy vindt het een bezwaar, dat de overheid daarmee in wel zeer ingrijpen de mate de ondernemingsbeslissingen beïnvloedt en dus daarvoor ook de me deverantwoordelijkheid aanvaardt. Zou men in Nederland tot een zekere ,pro- frammation' in Franse zin komen, aldus e hoogleraar, dan is daarmee een ge heel nieuw hoofdstuk van de sociaal-eco nomische ordening geopend dat van zeer ingrijpend belang kan zyn voor onze ge hele maatschappystructuur. I 1947 iten. In 1945 werd Sjahrir lid van het .centraal nationaal comité' en kort daarna voorzitter van het werkcomité om tenslotte op 13 oktober van dat jaar in opdracht van Soekarno een kabinet te vormen. Kort na de oorlog werd in Nederland uitgegeven zijn „Indonesische over peinzingen' onder de schuilnaam Sjahra- zad. een soort dagboek van zijn jaren als banneling van voor 1945 waarin filoso fische beschouwingen over allerlei onder werpen zyn verwerkt. Sjahrir, die na zijn onafgemaakte rechtenstudie in Amster dam in 1931 naar zijn vaderland was teruggekeerd, werd daar twee jaar later door de Nederlandse autoriteiten gear resteerd en verbannen, eerst in 1935 naar Digoel Nieuw-Guinea) en het jaar daarop tezamen met drs Moh. Hatta naar Bandaneire, waar hij verbleef toen de Japanners zijn land binnenvielen. In de jaren van zijn verbanning studeer de hy op eigen gelegenheid in de politie^ ke wetenschappen en filosofie waarbij hij zich verdiepte in de werken van Kant, Hegel. Schelling, Windelband. Wundt, Nietsche, Julien Benda en Bertrand Rus sell. Toen in 1940 Nederland door de Duit sers bezet werd, verklaarde hy zich eens met de geallieerden en bracht zijn wen3 tot uiting op te treden als leider van een loyale oppositie welke tegelij kertijd het Indonesische volk in anti fascistische zin zou opvoeden, maar de toenmalige Nederlands-Indische rege ring onder Tiarda van Starkenborgh- Stachouwer ging daar niet op in. Tijdens de Japanse bezetting wist hy - nalistische beweging te onderhouden. In juni 1947 trad hij af als premier. In dat jaar werd hij ook weer, in Nieuw Delhi, verenigd met zijn vrouw die de oorlogs- S'aren in Nederland had doorgebracht en .aar man In geen twaalf jaar had ge zien. Na zijn aftreden als premier trad hij op als reizend ambassadeur voor de Indonesische republiek en daarna als bijzonder raadsman van president Soe karno. In de VN was hij de woordvoer- Ruimtelijke ordening Over de ruimtelijke ordening zei hij, dat dit een zowel uit juridisch als uit econo misch oogpunt bezien verwaarloosd ge bied is. Hy meent, dat de coördinatie tus sen de verschillende deelproblemen van de ruimtelüke ordening en tussen de verschillende disciplines die zicli met de ze problemen moeten bezighouden, in ve le opzichten duidelijk tekort schiet. Prof Oort hoopt, dat de sociaal-economi sche ordening in de naaste toekomst juist op dit gebied verder zal worden uit gebouwd. Tongeren hebben gistermiddag in de tweede kamer het wetsontwerp tot invoering van de sociale dienstplicht voor meisjes verworpen. Het kabinet beoordeelde deze uitspraak als een vertrouwensvotum, zodat de volks vertegenwoordiging het kabinet naar huis stuurde. De overgrote meerder heid van het jongerenparlement was van mening, dat invoering van sociale dienstplicht voor meisjes een onding is. Minder dan een derde van de jongeren steunde de bewindslieden, die de wet hadden ingediend. Zij deden dit aan r het einde van de discussies met kre- ten als: ,de sociale wetten zijn er, -• wat hebben we er aan als ze niet kunnen worden uitgevoerd?' Het leed voor de regeringsgetrouwen j, werd door de oppositie verzacht door de opmerking: ,de progressieve rege- ring valt over een te progressieve j stap: maatregelen te willen door- b drukken om te voorzien in een nood- 1 situatie, terwijl aan de nood zelf der voor de Indonesische onafhankelijk- niets wordt gedaan. j heid en hij maakte zich vele vrienden De Nederlandse jeugdgemeenschap or- onder de westerse diplomaten aldaar. Êaniseerde het jongerenparlement. !et wetsontwerp w-as ingediend door de ministers van sociale zaken mej. H. M. Boer. rail cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, H. J. M. Mali, en van justitie, A. R. E, M. F. Roelofs. Zij hadden in een memorie van toelichting uiteengezet, dat het zaak is om in ons land de sociale dienstplicht voor meisjes in te stel len. De meisjes mogen dan voor eenl {aar te werk worden gesteld in zie- ;enhuizen, psychiatrische innchtm- gen^sanatoria. revalidatie-centra, be-| ple» Er werd een motie van afkeuring in gediend. Daarin werd gesproken van een optreden van de drie betrokken ministers dat gespeend was van elke werkelijkheidszin. Daardoor kwam het de indieners van de motie ge rechtvaardigd voor. dat de salaris sen van de ministers worden ver- 'aagd. ugdigï stukken duchtig beke ken. Zij wierpen zich op tegenstrij digheden in de officiële stukken. Daarmee werd bereikt, dat argumen- «oftav s.uiirtk ten van de jeugdige bewindslieden SOETAN SJAHRIR hun kracht weid ontnomen. ...westerse invloed

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 3