Eenrichtingsverkeer in binnenstad Terneuzen Trein greep auto op overweg bij Rilland 2 doden Miele er is geen betere! ,Zo min mogelijk kruisend verkeer' ALMANAK Arnemuiders gingen voetganger te lijf: vijf arrestaties AXELS DIENSTENCENTRUM HEEFT TIEN JAAR VOORGESCHIEDENIS Officiële opening vier gymzalen in Middelburg Bromfietser dodelijk verongelukt op Grevelingendam Driejarig kind na auto-ongeval overleden Eerste asperges van koude grond in Bergen op Zoom s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 APRIL 1966 MET INGANG VAN 28 APRIL In de binnenstad van Terneuzen zal met ingang van donderdag 28 april aanstaande een gedeeltelijk eenrichtingsverkeer worden inge steld. Deze maatregelen houden nauw verband met de moeilijkhe den, welke zich tijdens de schut- uren voordoen rondom de Axelse brug. De bedoeling is dat juist daar zo min mogelijk kruisend ver keer zal plaatshebben. Voorts dat het verkeer daar vlotter zal wor den verwerkt. Eén en ander heeft tot gevolg dat men ook elders in de oude binnenstad enkele wijzigin gen zal gaan aanbrengen. Eén van de belangrijkste veranderingen ia dat de Herengracht vanaf 28 april ■lechts in één richting kan worden be reden, namelijk in de richting .blokken'. Dat houdt onder meer in dat het verkeer vanaf de markt en omgeving, via de Westkolkstraat en Grenuiaan moet gaan rijden om het zuiden van Terneuzen te kunnen bereiken. Het voordeel daarvan is, dat er op dat kruispunt vrijwel geen kruisend verkeer meer zal ontstaan. Mo menteel ls het zo. dat het verkeer op de Axelsebrug zelf vaak moet wachten op dat van de Herengracht. Dat houdt nog al op, met name tijdens de schuturen Leeuwse Oud loonfronl Een lezer uit Zierlkzee meldde one. dat hij bij het opruimen van oude rommel een Middelburgsche Courant aantrof van 24 juni 1873. rdat nomm&r de letten- ,u' zou misplaatst zij in dit woord i« dat nommer dus trof hij een verslag aan over een onderwij zersvergadering in Stavenisse on der leiding van de schoolopziener. Behandeld werd de volgende vraag; J-Ioedamg kam de lust tot het onderwijzersvak hij jongelie den meer dan tot nu toe bevor derd worden f' Onze man uit Zierilczee wilde weten wat ons antwoord zou zijn. En hij beloofde terug te schrijven als we goed zouden hebben gera den. Géén moeilijk raadsel; Aleer geld'. Het bleek te kloppen, al leen was het in 1873 wat mooier geformuleerd. JJoor traktements verhoging der onderwijzers' zei men toen. Niets nieuws onder de zon. Nog altijd wordt dit argu ment bij loononderhandelingen gehanteerd vn vrijwel alle vak ken, politieagenten en krante schrijvers, treinconducteurs en kruideniersbedienden, enfin vul maar in. Eenmaal per jaar hou den ze allemaal wel een congres, waar da voorzitter met stemver heffing uitroept: Willen wij in ons va.lc begaafde jongemensen kunnen aantrekken, dan zullen de salarissen omhoog moeten'. (Applaus/. Ouwe koek, de school meesters van 1873 zelden het al. Maar zij zongen er nog by. De werkzaamheden werden namelijk aangenaam afgewisseld door het uitvoeren van eenige zangstuk ken'. Eerlijk gezegd missen v>e dat tegenwoordig viel. Iets voor de vakcentrales 1 Of voor de Stichting vam de Arbeid!' Duet voor Kloos en Bosma, begeleid door minister Veldkamp. Toch al zo'n muzikale man. Speelt met kerstdag altijd Stille Nacht voor zijn ambtenaren op een elektro nisch. orgel, heel gevoelig. Die meneer uit. Zierikzce moet zijn ouvie krant, maar naar Den Haag sturen. Wie weet: rust aan heit loonfront. Dank zij .het uitvoeren van eenige zangstukken'. het wegverkeer zo snel mogelijk dient te worden verwerkt, eer de brug opnieuw open gaat voor het scheepvaart verkeer. Aan de andere kant .promoveert' de Schoolweg tot een voorrangsweg. Dat impliceert dat het in de toekomst geer zin meer heeft om de Axelsebrug te na deren langs de Schependijk omdat men dan toch voorrang moet verlenen tussen de café's ,De Vriendschap' en ,La belle vue', zal daar moeten blijven wach ten tot het verkeer op de Schoolweg is weggewerkt. Zoals uit bijgaande tekening blijkt, zal het eenrichtingsverkeer verder worden uitgebreid met de Vlooswijkstraat (be halve de oprit naar de Noordstraat) en met de Donze-Visserstraat en de Tho- lensstraat (zie pijlen). Uiteraard zullen de betreffende straten en kruispunten nog van de wettelijk voorgeschreven ver keersborden worden vooiz: i het doorgaand verkeer op de Westkolk straat niet in moeilijkheden te brengen met name wanneer de brug over de middensluis is geopend voor het scheep vaartverkeer zal in die straat een wachtverbod van kracht worden vanaf de Dijkstraat tot hotel .Rotterdam'. Hoewel er ten zuiden van de Axelsebrug geen wijzigingen zullen worden aange bracht, zijn er daar toch een paar zaken waarmee men met ingang van 28 april rekening dient te houden. Momenteel verleent de politie daar nog wel eens hulp aan het dwarsverkeer, met name uitde Schuttershofweg eh de Rose- gracht. In de toekomst zal het verkeer op de Axelsestraat (is trouwens een voorrangsweg) volledig voorrang krij gen ten opzichte van alle daarop uitko mende straten en wegen. Met name het verkeer vanaf de kaden bij ,De Hoop' en omgeving, wordt aangeraden in de toe komst langs een andere richting de Axelsebrug te naderen omdat het an ders niet denkbeeldig is dat men zeer lange tijd voor de brug zal moeten wach ten. Hetzelfde geldt voor de minder in tensief gebruikte Rosegracht. In het Middelburgse politiebureau be vinden zich vjjf jongelui uit Arnemuiden In arrest. Zij worden verdacht van ,open- geweldpleging met vereende krach- zoals artikel 141 van liet Wetboek van Strafrecht vermeldt. Zaterdagavond lokte een van de jongelui een vechtpartij door op j&jjjji itsop d richting komende andere voetgan- aan te lopen. Deze voetganger de iingse politieman in burger A. L. maakte daar een opmerking over. Dat was voor het vijftal het sein voor de aanval. L. liep flinke klappen op, waar- bjj h(j verwondingen aan zijn oog be- (17) TK. M. (18), W. van S. (17). Donderdag zullen zjj in snel recht voor de politierechter verschijnen. Inbraak bij Vroom en Dreesmann- Middelburg In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot de Middelburgse vestiging van Vroom en Dreesmann. Uit een vi trine werd een aantal horloges gehaald. Ook namen de inbrekers een cassette met bestek mee. De waarde van horlo- in cassette wordt geschat op 3000. echerche van de Middelburgse ge-, meentepolitie stelt een onderzoek in. j Deze verwrongen hoop blik bleef dinsdagmiddag over van do per sonenauto, die bij Rilland-Bath op een onbewaakte spoorwegovergang werd gegrepen door een passerende trein. (Foto PZC) VOLOP KEUS,REDELIJKE PRIJZEN! .Problemen' ,Er is geruime tijd gezocht naar een op lossing voor deze problemen', zo vertel de de heer D. van Oojjen, inspecteur- verkeer neemt steeds toe. In 1963 alleen in Terneuzen al met 40 procent. Voorts ziet men in alle steden een tendens om in de oudere stadsdelen over te gaan op eenrichtingsverkeer. Hier in Terneuzen zien wij dit nog maar als een begin. Of het voldoet of nog moet worden uitgebreid, zal afhangen van de praktijk. Eerst zullen wij eens afwachten hoe het verkeer zelf dit be gin verwerkt', aldus inspecteur Van Ooij- en. Alle deelnemers aan het verkeer (dus ook de fietsers) worden aangeraden om vanaf 28 april aanstaande nauwlettend op de verkeersborden te letten. In het bijzonder geldt zulks voor hen die regel matig in of door Terneuzen rijden en ,ult gewoonte' weinig acht slaan op die bor den. Wellicht ten overvloede nog dit. De op de tekening aangegeven straten waarin geen pijlen voorkomen, blijven uiteraard open voor .dubbel verkeer' Werk zal nog verder worden uitgebouwd grondwater. De bijzondere voorzieningen die nodig waren om dit euvel te bestrij den werkten belemmerend op het bouw- tempo. Toen het gebouw in januari a De stichting protestants-christelijke be jaardenzorg Axel heeft voor de eerste maal sinds de oprichting in januari 1961 een uitvoerig jaarverslag het licht doen zien. Deze eersteling, waarin uitvoerig de geschiedenis en voorgeschiedenis van de stichting is beschreven, houdt ver band met het gereedkomen van het dienstencentrum voor bejaarden aan de Singel weg te Axel. De bouw van dit cen trum was bij de oprichting van de stich ting het eerste en voornaamste doeL Het in leven roepen van een stichting voor het huisvesten en verzorgen van ouden van dagen in de ruimste zin van het woord, was vijf jaar geleden een lo gische voortzetting van net werk van een studiecommissie, die in 1956 met haar werk begon. Deze commissie was t.ing van valide bejaarden in bejaarden woningen met daarbij een dienstencen trum. Ook had de commissie reeds ge sproken over het aantrekken van een bejaardenverzorgster en de aanleg van centrale voorzieningen in een blok du- plex-woningen, die in overleg met de ge meente de bestemming van bejaarden- woningen zouden krijgen. Dienstencentrum De bouw van het dienstencentrum kon na jaren van voorbereiding op 13 no vember 1964 worden gegund aan Korte- wegs bouwmaatschappij NV te Breda. Het gemeentebestuur van Axel had zich garant gesteld voor een lening van 325.000,waaruit de bouw zou wor- :otaal De functie van het dienstencentrum kan in het kort worden omschreven als: het vormen van een sociaal, maatschappelijk en cultureel trefpunt, voor de bejaarden, door middel van creatief en cultureel werk de bejaarden tot een betere vrije tijdsbesteding te brengen en voorts het fungeren als middelpunt voor alle vor men van open bejaardenwerk. Nadat de stichting protestants-christe lijke bejaardenzorg reeds geruime tijd werkzaam was, kwam van de zijde b en w van Axel het verzoek mede zit ting te nemen in een stichting algemeen bejaardencentrum Axel, die tot taak kreeg de bouw van een pensiontehuis voor bejaarden voor te bereiden en het na gereedkomen te exploiteren. Aan dit verzoek is voldaan, voornamelijk met de overweging dat via de bejaaraenwonin- gen van de stichting een gezonde door stroming naar het pensiontehuis zou kunnen plaatsvinden. Hierdoor wordt een bijna optimale bejaardenverzorging in Axel gerealiseerd. Hierbij wordt aan getekend dat er echter nog steeds een grote behoefte beBtaat aan woningen voor valide, zelfstandig wonende bejaar den. Het bestuur van de stichting (samen- Sesteld uit, vertegenwoordigers van e diverse diaconieën) heeft voor de toekomst plannen de eigen activitei ten en initiatieven van de bejaarden nog verder te stimuleren. Op dit mo ment, wordt nog overwogen boe dat op de hoste manier kan geschieden. Voorop staat echter dat. dc bejaar den zelf niets uit de band mag wor den genomen, maar dat alles er op gericht dient te zjjn de betrokkenen zelf te activeren. Auto ging bocht uit en sloot in Door onbekendheid met de toestand ter plaatse en te snel rijden kon mei. M. zaterdagmorgen in de lanj bocht in de Stolpvvég ter hoogte van 3e vuilnisbelt te Haamstede haar wagen niet houden en ging over de kop de sloot ster kreeg een lichte shock. Materiële schade bij aanrijdingen Dezer dagen wilde de heer C. G. C. uit uit Bergen op Zoom met zijn vrachtauto vanaf ae Oude Zeedijk te Axel de on overzichtelijke bocht aan de Catharina- straat indraaien, juist op het moment dat een personenauto, bestuurd door de heer M. J. J. M. te Axel, deze straat kwam uitgereden, waardoor genoemde voertuigen met elkaar in botsing kwa men. De personenauto kreeg aan de voorzijde materiële schade. De schade aan de vrachtauto bleef beperkt. BEËDIGING OFFICIEREN OP VALKENBURG De commandant van het marine vlieg kamp Valkenburg, kapitein ter zee A. Ehbel, zal op vrijdag 15 april des mor- ~ens te 10.30 uur op het marine vlieg- amp Valkenburg naby KatwHk, nieuw benoemde officieren van vakdiensten, beroeps, en reserve officieren beëdigen. Onder anderen zal tot luitenant ter zee der 3e klasse KMR worden beëdigd de heer P. J. R. Talloen uit Aardenburg. Examen Mejuffrouw W. P. M. Kips uit Goes is geslaagd voor de specialisatie leerkrach- ;en zwakzinnigen. DUITSE MATROOS VAN JOY RIDING VERDACHT Gisteren is in Middelburg voor de offi cier van Justitie voorgeleid de Duitser M. J. S. 21) uit Euskirchen. Deze ma troos van een in Vlissingen gelegen schip ging er zaterdag met een auto vandoor. Een surveillancewagen van de Middelburgse politie kreeg de auto in het vizier, maar kon eersl na een felle jacht door de stad waarbij met hoge snelheden werd gereden de Duitse automobilist tot stoppen dwingen. Dat gebeurde op de Rotterdamse Kaal. S. bleek nogal wat biertjes te hebben ge dronken. De matroos op de binnenvaart zal donderdag ln snelrecht voor de poli tierechter verschijnen. Op zaterdag 23 april zullen in Middel burg vier nieuwe gymnastiekzalen offi cieel in gebruik worden genomen. Het gemeentebestuur is voornemens met de genodigden een rondgang langs de nieu we zalen te maken. Om twaalf uur be gint op die dag in een van de gymnas tieklokalen aan de Rotterdamse I<aai een demonstratieles met leerlingen van de rijksopleidingsschool voor Kleuterleid sters. In de kantine van de brandweer kazerne biedt het college van b en w de 'en een eenvoudige lunch het lokaar bij de brandweerkazerne vindt een demonstratietraining keurtur- nen dames van de Zeeuws-Brabantse turnkring plaats. In lokaal I aan de Rotterdamse Kaai worden badminton- wedstryden gehouden tussen een selec tie van de Vlisslngse en Middelburgse DOOR KNIPPERLICHT GEREDEN AUTO WERD HOOP VERWRONGEN BUK Twee Middelburgers zijn dins dag om het leven gekomen als gevolg van een ernstig ongeluk bij een onbewaakte spoorweg overgang op de Zeeuwse lijn. De trein uit de richting Bergen op Zoom greep op een met knip perlichten beveiligde overweg bij Rilland-Bath een personenauto. De wagen reed de overweg op ondanks het feit dat de knipper lichten werkten en de trein vlakby was. De bestuurder van de auto, de 77-jarige J. H. Simo- nis uit Middelburg moet daarbij op slag zijn gedood. De passa- giere, de 76-jarige A. M. Net, weduwe Van Winkelen, even eens uit Middelburg, werd zwaargewond naar het zieken- De groepscommandant der rijkspolitie te Bruinisse deelt mee dat op maandag 11 april 1966 (tdeede paasdag) in de avond omstreeks 22.15 uur op de secun daire weg van de rijksweg over de Gre velingendam te Bruinisse een ernstig verkeersongeval heeft plaatsgevonden, waarbij de bromfietser J. Paasen uit Middelharnis om het leven kwam. Voor noemde groepscommandant verzoekt een leder die inlichtingen omtrent dit onge val kan verschaffen zich met hem in verbinding te stellen: telefoon 01113-275 of met de plaatselijke politie. Brommers op Schouwen werden ontvreemd Twee jongelui uit Haamstede en Burgh misten op een der avonden van vorige week bij het verlaten van een café ln Burgh hun brommers. De jongelui meen den dat het nog maar even geleden ge beurd kon zijn en zetten met behulp van een auto een achtervolging in. Tassen Haamslede en Burgh werd een der brom mers teruggevonden; de benzine was op. De rijkspolitie is direct met een onder zoek begonnen. Daarbij bleek, dat ook in Scharendijke een brommer was gesto len, die terug werd gevonden bij de be wuste cafetaria in Burgh. De gestolen brommers zijn tot nu toe nog niet ach terhaald. huis te Goes gebracht, waar zij in de loop van de avond over leed. Het ongeluk gebeurde even na. half vier. Erbij betrokken was de trein, die om acnt minuten over half vier in Rilland-Bath moest vertrekken. De auto kwam eveneens uit de richting Bergen op Zoom. De bestuurder draaide van de rijksweg af naar de onbewaakte overgang, die toegang geeft tot de Valkenisseweg, de zoge naamde derde weg en uit de richting Bergen op Zoom van de rijksweg a de eerste weg, die naar het dorp Ril land leidt. Tegen paal De trein greep de auto ln de flank. De wagen werd daarna tegen een be tonnen bermpaal geslingerd en kwam een tiental meters verder naast de rails terecht. Een noop verwron gen blik. De machinist van de trein op Dokter J. A. Kamps uit Rilland-Bath verleende eerste hulp. Hij liet de zwaargewonde mevrouw A. M. Net dadelijk per ambulance overbrengen naar het ziekenhuis Sint-Joanna in Goes. Zij overleed daar enkele uren later. Het treinverkeer van en naar Zee- verklaarde men dat de vertragingen beperkt bleven tot de trein die "bij het ongeval was betrokken. Deze kwam bijna een half uur te laat op de resterende stations op de Zeeuwse l(jn aan. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM Dinsdagmiddag onthulde mejuffrouw Laurien Polder, de oudste kleindochter van burgemeester J. C. Everaars van Groede, het bord .Burgemeester J. C. Everaarslaan', waardoor de Uitvalsweg een nieuwe naam kreeg. Zl) deed dit nadat wethouder C. CUsouw burgemees ter Everaars dank har 1 het werk, dat deze voor Groede heeft gedaan. Na de plechtigheid, waarvoor ook van do zijde van het publiek veel belangstelling was, waren de genodigden nog enige lijd gezellig bijeen in het ge meentehuls. Tijdens deze bijeenkomst. bracht de burgemeester mede gebracht voor all zijn vrouw dank a gemeenteraad van Groede voor het besluit en tevens voor het vertrouwen dat men hem steeds biedt. De foto geeft het moment weer, waarop mejuffrouw Polder het nieuwe bord tevoorschijn laat komen, terwijl het ou de bord aan het oog wordt onttrokken. waar hij b(j zijn grootouders verbleef, tijdens liet spelen op straat dodelijk ver ongelukt. Het kind stak de rijksweg naar Hulst over op het moment «at een irsonenaute, bestuurd door de 27-jarige J. F. M. uit Roermond, naderde. M. trachtte nog het jongetje te ontwijken, maar slaagde daar niet in. Dokter Th. Verhelst, plaatsvervangend arts te Sint- Jansteen, liet het kind mot ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen overbrengen naar het Sint-Liduinazie- kenhuis te Hulst, waar het slachtoffer een uur later aan zyn verwondingen overleed. Aan de Bergen op Zoomse groente- en fruitveiling werden de eerste Bergse asperges van de koude grond aange voerd door de tuinder A. Kools uit Hoo- •erheide. Ze werden door de handelaar Nuljten uit Bergen op Zoom gekocht voor de prijs van 30 per kg. Advertentie/ KOUD WEER. Koud en overwegend zwaarbewolkt weer mot plauLselijk enige neerslag. Matige tot krachtige en in liet Wnadenj af en toe harde wind tussen o< ZON EN MAAN Zon op 05.47 Maan op 04.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 2